M- 995r De korting is geen slaapkamergeheim. Veel inboedels onderverzekerd I CONSUMENT De groenteman Verbouwing soms oorzaak van financiële tegenvaller Spirulina geen wondermiddeltje VROOM DREESMANN onmiddellijke liquidatie WOENSDAG 14 JANUARI 1987 PAGINA 11 eel een ons ham doorheen. Af- kruiden, over het witlof schenken en in de voorverwarmde oven of onder de gril zetten. Onlangs probeerde ik voor u het volgende uit. Maak preien schoon en snijd het groen er gro tendeels af. Vervolgens verdeelt u de prei in stukken van tien centi meter en laat ze heel zachtjes in boter bijna gaarstoven. Keer de prei regelmatigze wil snel bruin worden. Daarna de prei op de zelfde manier 'behandelen' als witlof. Of op deze manier: smeer zach te kruidenkaas op een plakje rauwe ham en rol de prei er ver volgens in. In een klein vuurvast schaaltje leggen, bestrooien met kaas of bedekken met kaassaus en gratineren. Ook spruitjes met kaas moet een lekkere combinatie zijnhoewel ik moet bekennen het nooit te hebben gegeten. Andere goede combinaties met nu ver krijgbare groentesoorten zijn spinazie met kaas, andijvie met kaas. knolselderij met kaas zo wel rauw als salade als gegrati neerd. aardappelen met kaas (hmmm, die heerlijke gratins met room en een korstje) en sla met kaas. Hoewel dat laatste nog wat vreemd klinkt, zijn reepjes kaas door de koude aangemaakte sla erg lekker. Goedkoop Tot slot loop ik even met u door de veiling. Vrijwel alle Neder landse produkten zijn vrij goed koop. Witlof, prei en spruiten zijn dan qua prijs uit het diepe dal gekropen, maar de prijzen zijn nog steeds bijzonder gunstig. Waspeen werd iets duurder en breekpeen (voor de peen-en-uien) is nog steeds heel voordelig. Sla is ook redelijk geprijsd. Het fruit: Cox en Elstar vertonen een terug lopend aanbod. De Jonagold, een fantastische appel, blijft voorlo pig royaal voorradig. Er is ook nog wat Karmijn. Goud.rei.net- ten, de friszure klassieker, is er nog volop. Deze appel is de meest geschikte voor appelmoes, appel taart of om te verwerken in de zuurkool en de rode kool. Bij de peren spant de Doyène du Cornice de kroon, zowel in kwaliteit als in prijs. Deze peer is de favoriet van het Nederlandse publiek en terecht. De favoriete stoof peertjes, waar we nooit ge noeg van zullen krijgen in deze koude dagen, zijn er volop. Als u ze klaarmaakt, gebruik dan eens wat honing in de saus. Serveer ze met hazerug en spruitjes of eet ze toe. PIETER HARCKSEN Veranderingen in het interieur kunnen ook veranderingen in de verzekeringen nodig maken. Maak waterdichte afspraken Niet minder dan 81 procent van de inboedels is onderver zekerd. Dat blijkt uit een en quête die de gezamenlijke brandverzekeringmaatschap pijen hebben gehouden. De term "onderverzekerd" wil zeggen dat de werkelijke waar de van de inboedel hoger is dan het bedrag waarvoor die inboedel is verzekerd. Wat men in huis heeft, is dus meer waard dan waarvoor het is ver zekerd. Onderverzekering komt het meest voor bij de inboedels die verzekerd zijn voor een bedrag tussen de 50.000 en 70.000 gulden. De gevol gen van onderverzekering openba ren zich als men met schade te ma ken krijgt. Dan blijkt dat de inboe del maar voor een deel is verze kerd. Van de geleden schade wordt dan ook een evenredig deel ver goed. Een en ander betekent bijvoor beeld dat bij een inboedel met een werkelijke waarde van 80.000, die voor 60.000 is verzekerd maar drie kwart in feite is verzekerd. Als er door bijvoorbeeld een keuken brand een schade van 2000 ont staat, wordt maar driekwart van de schade vergoed en dat is dus 1500. Voor de resterende schade draait de verzekerde zelf op. Inventarislijst Het verdient dus aanbeveling er op te letten dat een inboedel vol doende is verzekerd. Want, zeggen de verzekeraars, het zal niet de be doeling zijn dat een verzekerde Het zogeheten voedingssupple ment Spirulina is bepaald geen wondermiddel. Dat zegt de Alter natieve Konsumentenbond. Vol gens deze bond zijn de claims die de fabrikanten op dit produkt leg gen gedeeltelijk niet waar, gedeel telijk misleidend en-of zeer moei lijk aan te tonen of te controleren. Het is een dubieus en duur pro dukt, dat de consument niet aan te bevelen is. "Duur betaalde beloof de gezondheid, die vies tegen valt". Het is niet juist dat Spirulina vrij is van giftige stoffen. Het middel bevat kwik, lood. arseen en cad- door onderverzekering toch nog voor een deel zijn schade zelf moet betalen. Er zijn zogeheten inventa rislijsten waarop men de prijs van alles in huis kan opschrijven en dan dus de werkelijke waarde kan optellen. Vervolgens kan uiteraard altijd overleg plaatsvinden over het uit eindelijk te verzekeren bedrag met de verzekeringsmaatschappij of de tussenpersoon. Er zijn ook over zichten die, met inachtneming van het inkomen van de verzekerden en het aantal kamers van het huis, een globale aanduiding geven over de gemiddelde waarde van een in boedel bij vergelijkbare omstan digheden. Index Meestal wordt dan ook een on der- en bovengrens aangegeven waartussen de waarde zich waar schijnlijk bevindt. Deze overzich ten geven slechts een aanduiding. Een werkelijk goed inzicht in de werkelijke waarde krijgt men uit sluitend door het zorgvuldig invul len van een complete inventaris lijst. Is het bedrag vastgesteld dan kan daarop een index worden ge plaatst. Dan wordt het verzekerde bedrag jaarlijks bijgesteld volgens de gemiddelde wijziging in om vang en prijsstijging. Deze indexering neemt niet weg dat het verzekerde bedrag toch re gelmatig moet worden gecontro leerd, omdat de veranderingen in een inboedel altijd groter kunnen zijn dan zo'n gemiddelde wijziging. Er kan bijvoorbeeld in de loop der tijd kostbare videoapparatuur zijn aangeschaft. Maar het is ook moge lijk dat een kind uit huis is gegaan mium. Twintig tabletten Spirulina per dag (de aanbevolen hoeveel heid) levert ten minste de helft van de maximaal aanvaardbare dosis kwik, zo bleek de AKB bij onder zoek. De stelling dat Spirulina hoge gehalten vitaminen, eiwitten en mineralem bevat, is misleidend. Extra eiwitten hebben we hier in Nederland niet nodig. Honderd gram bonen levert trouwens even veel eiwitten als 15 tabletten Spiru lina. Voor die honderd gram bonen betaal je drie kwartjes, voor 15 van die tabletten ongeveer een rijks daalder. De mineralen en vitami- en een deel van de inboedel heeft meegenomen. Bureau Voorlichting Verzeke ring van het Verbond van Verzeke raars in Nederland heeft een spe ciaal nummer van de "Goed om te Weten"-krant gemaakt over het verschijnsel van de onderverzeke ring. In dat blad staan ook tips om schade te voorkomen. Tevens is verkrijgbaar het boekje 'Gezin en verzekering', waarin een inventa rislijst staat en verder veel nuttige informatie over allerlei verzeke- ringsvormen. (Bestelling is mogelijk met brief kaart of brief onder vermelding van de titel(s) bij Bureau Voorlich ting Verzekering, postbus 990. 2501 CZ Den Haag). nen die Spirulina levert, krijgen we met de dagelijkse voeding gemid deld ruimschoots binnen, aldus de AKB De bewering dat Spirulina-ge- bruikers zich fitter voelen, minder slaap nodig hebben en met minder voedsel toe kunnen, is uiterst twij felachtig, constateert de AKB. De ze extra voeding zou bijvoorbeeld het hongergevoel tegengaan omdat het acht onontbeerlijke aminozu ren bevat. Die zitten ook in gewone vleesbouillon. En daarvan is toch wel bekend dat die juist de eetlust stimuleert. Wie als doe-het-zelver in tech nisch kunnen en tijd te kort schiet om een ingrijpende ver bouwing (renovatie, uitbouw en dergelijken) uit te voeren, gaat naar een aannemer om de klus te laten verrichten. Daar bij doen zich, zo meldt de Ver eniging Eigen Huis in het jong ste nummer van de Wooncon sument, soms problemen voor die de eigen-huisbezitter na verloop van tijd in ernstige fi nanciële problemen kunnen brengen. Het goede vertrouwen dat de op drachtgever in het bouwbedrijf stelt zal in veel gevallen terecht zijn, maar het is toch goed om, voordat de opdracht verstrekt wordt, alles terdege geformuleerd op papier te zetten. De Woonconsument haalt enkele voorbeelden aan, waaronder dat van de aanbouw (woninguitbrei ding) die al snel scheuren tussen de bestaande bouw en het nieuwe gedeelte. Er ontstond een langdu rig juridisch gevecht over de aan sprakelijkheid, die door zowel aan nemer als architect werd afgewe zen. De oorzaak van het 'losweken' van de aanbouw was een ondeug delijk uitgevoerde fundering. Na lang touwtrekken (vijf jaar vech ten!) werd de aannemer tenslotte toch aansprakelijk gesteld, het geen in een bevredigende oplos sing resulteerde. De boodschap hieruit is: ga bij het verstrekken van een opdracht tot verbouwing van waterdichte af spraken uit. Hoe je als leek op bouwgebied wegwijs wordt in deze technische en juridische doolhof staat duidelijk in de uitgave 'Ver standig (ver)bouwen' die bij de Vereniging Eigen Huis kan wor den besteld. De informatiedienst van de VEH in Amersfoort is be reikbaar onder telefoonnummer 033-600750 Onder redactie van Conny Smits en Raymond Peil Witlof met kaas, uit de oven, misschien wel het meest beken de voorbeeld van "groente met kaas". (foto gpd) Er zijn zo een paar van die vond sten, die wat mij betreft een on derscheiding hadden mogen krij gen: a la minuut sausjes maken met room, het vernuftig gebrui ken van eidooiers (in sauzen) en eiwitten (in soufflés, mousses en terrines), het maken van sauzen met boter, het inkoken van wijn en bouillon, het gebruik van korstdeeg, het blancheren, poche ren en... gratineren. Wie heeft dat ooit bedacht, groente met kaas? Dat moet toch een genie zijn geweest. Ga maar na, bedenk eens een groente, strooi er kaas over en gratineer de schotel in de oven. Waren het de Italianen, die kaas over of on der de tomaten van hun pizza lie ten smelten? Of gooide een Zwit ser z'n overgebleven kaasfondue over een groentegerecht? Zeker is wel dat groente met kaas gegrati neerd erg lekker kan zijn. Echter zijn ook weer niet alle groente soorten geschikt. Aanbod Met het huidige Nederlandse groente-aanbod is veel mogelijk. Te beginnen met het overbekende witlof met ham en kaas. Hierbij zijn twee toepassingswij zen te noemen. Of wikkelt men het ge kookte en uitgelekte witlof in ham, strooit men er kaas op of legt er plakjes kaas over en zet men de vuurvaste schotel in de oven of onder de gril. Neem niet te oude kaas, want het korstje wordt dan weliswaar mooier bruin, doch het gerecht kan iets te zout worden. De andere bereidingswijze gaat als volgt. Leg het gekookte witlof in een met boter bestreken vuurvaste schaal en overdek het met een kaasbéchamel. Maak hiervoor een roux (een mengsel van gelijke delen boter en bloem en voeg met scheutjes al roerende melk toe tot een gladde saus is ontstaan. Los hier geraspte bele gen kaas op en snipper er eventu- Graag maken wij bekend dat u nu voor 'n spotprijs kunt wegdromen in dit riante ledikant Een lits-jumeaux, 200cm langen 180cm breed, in wit of lichtgrijs lacqué. Compleet met twee lattenbodems, waarvan zowel de hoofd- als voeteneinden verstelbaar zijn. Plus twee polyether SG40 matrassen, overtrokken met grijs velours. Rustgevende gedachte verder is, dat 't ledikant gratis thuisbe zorgd wordt Dat u de 'Interieur-Waarborg'-garantie ontvangt En dat u gespreid kunt betalen via Euro-(Betaal-) cheques of Girobetaalkaarten. Komt u vandaag nog proefliggen? Bijpassend nachttafeltje op wieltjes. 12$.- 99.- Spaar mee bij V&D. En verdien 10% InterieurKorting. De InterieurKortingKaart is goed voor 10% korting bij een besteding van tenminste 5000.-aan woninginrichtingsarti kelen. Dit bedrag hoeft u niet in een keer uit te geven, maar kunt u bij eikaarsparen. Hoe precies, staat in de folder die op p/if#» u/nonafdeling klaar ligt Auping ntvangt f"4 ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON PAK DEZE KANS OM EEN OOSTERS TAPIJT AAN TE SCHAFFEN TEGEN ZEER LAGE PRIJS Tevens bieden wij ter verkoop aan, rechtstreeks afkomstig van een kunstenaarskollektief, tientallen zeer fraaie OLIEVERFSCHILDERIJEN waaronder stillevens, landschappen en stadsgezichten tegen LIQUIDATIE PR IJS Verkoop vindt plaats Cultureel Centrum „Tripodia" Hoornesplein 155, Katwijk Donderdag 15 januari van 13.00 tot 21.00 uur Vrijdag 16 januari van 11.00 tot 18.00 uur Verkoop tegen kontant geld of betaalcheques. Zelf meenemen. Zichtzending mogelijk. Ruilen van aankopen mogelijk tijdens de verkoopdagen. Certificaat van echtheid bij elk tapijt Eigen reparatie-atelier Garantie. Organisatie Interim Sales Sc rein /j Nieuwegein. Tel. 03402 - 60898 In opdracht van oosterse tapijten te 's Gravenhage. welke haar aktiviteiten heeft gestaakt, gaan wij over tot van de geronommeerde kollektie, zulks onder toevoeging van overige inbreng. Deze kollektie bevat honderden stuks originele HANDGEKNOOPTE PERZISCHE EN OOSTERSE TAPIJTEN. Bidjar, Afshar, Tabriz. Sarouck. Beloudj. Bochara e v a ALSMEDE MAROKKAANSE BERBERS

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11