Jeugd was voor overheid altijd groot raadsel Doodseskader opereert in Suriname Reportage Vage kreten als basis van jeugdbeleid Federatie in Voorhout WÈË DINSDAG 13 JANUARI 1987 RIJSWIJK - "Ach, dat hele debat over jeugdvandalisme....in Athene en Rome werd ook al volop geklaagd dat de jeugd opgroeide voor galg en rad. Terwijl het daar toch echt niet om vernielingen op grote schaal zal zijn gegaan. Ook in deze tijd is er echt niet veel aanleiding tot pa niek. Als je het aantal vernielde bus- en tramhuisjes en bekladde muren zou op meten, en dat vergelijken met de bericht geving in de media, dan zou je snel zien dat er veel overdrijving bij is". 'Jeugd in opspraak' heet de studie waar op de bij de afdeling jeugdbeleid van WVC werkzame Rutger Bremer onlangs promoveerde. Hoe gaat de overheid met 'de jeugd' om en waarop is dat beleid ei genlijk gebaseerd, luidden de centrale vragen. Het onthutsende antwoord: bijna nergens op. De mensen die het zouden moeten weten praten elkaar maar zo'n beetje na. Bedenkt iemand een aardig klinkend stijlbloempje, dan gaat dat in het beleidscircuit een eigen leven leiden, en wordt het beleid er op een gegeven mo ment zelfs op gebaseerd. door Sjaak Smakman Bremer - die er inmiddels bijna 20 jaar in overheidsdienst op heeft zit ten - stuitte al in het begin van de jaren 70 op dat probleem. De dis cussies over de jeugd van tegen woordig laaiden eindjaren 60 - met Provo, de Maagdenhuisbezetting en anti-rookmagiër Jasper Groot- veld - weer in alle hevigheid op. De ministers krabten zich over de bol en besloten maar een stuurgroep op te richten om het 'jeugdpro bleem' het hoofd te bieden. Bre mer werd daar secretaris van. Een ontluisterende ervaring. "Zelfs ambtenaren en politici ble ken geen notie te hebben van wat er nu eigenlijk aan de hand was en wat er moest gebeuren. Ze kwa men steeds weer aan met wat ze in de krant hadden gelezen en met verhalen over 'mijn zoon, die....' of 'mijn zuster en zwager hebben een tegenwoordig: geen maatschappij- je eigen belang. Het einde van een (foto Wim Dijkman) zoon, en die...'. Ze putten vooral uit privè-ervaringen en wat ze zo op pikten. Zo ontstond langzamer hand een heel jargon, een keur van uitdrukkingen, een citeerkartel waarin iedereen elkaar napraatte". "Als er dan heel lang was gedis cussieerd, besefte men natuurlijk wel dat vage kreten en verhalen over de eigen zoons of die van fa milieleden geen beleidsargumen- ten waren. Die moest de secretaris er dan in zijn verslag maar bij be denken. Toen ik in 1976 de leiding kreeg van het studiebureau van de Raad voor de Jeugdvorming kreeg ik eigenlijk dezelfde taak: argu menten bedenken om een bepaald beleid te ondersteunen. Zo ont stond gaandeweg steeds meer be langstelling voor een onderzoek naar de vraag hoe jeugdbeleid nu eigenlijk tot stand komt. Dat moest dus wel veel te maken hebben met de eigen jeugdervaringen van men sen en met de manier waarop ze de jeugd van dat moment ervaarden" En met ideeënarmoede? "Misschien ook wel. ja" Kreten Aan het einde van de jaren 60 ge beurde er veel. De jeugd leek in op stand te komen tegen de gevestig de orde, die zich ernstige zorgen begon te maken. Het verdwijnen van het arbeidsethos, het verzet te gen de militaire dienstplicht, het ontstaan van alternatieve leefvor men, het drugsgebruik en de jeugdwerkloosheid. Niemand wist wat er moest gebeuren. Wel nam iedereen kreten in de mond als 'al ternatieve hulpverlening' en 'poli tieke vorming'. Daar moest wat aan gedaan worden 'ook al wist niemand eigenlijk waarom', aldus Bremer. Maar omdat iedereen vond dat er toch wel wat diende te gebeuren, gingen de subsidiekranen open. Zo ontstonden instellingen als de Jon gerenadviescentra (JAC), Release, de Sosjale Joenits, de sleep-in, het Politiek Jongerenkontakt (tegen woordig M50) en de stichting Bur gerschapskunde. "Maar dat bete kende natuurlijk allemaal niet dat de jeugd ook inderdaad verloeder de of dreigde te verloederen, al was dat wel de motivering. Die over drijving en de achtergronden daar van. daar ging het me eigenlijk Ideaal Om dat 'jeugdbeleid' in perspec tief te zetten heeft Bremer het om gaan met de jeugd in de geschiede nis onderzocht. Daarbij vallen, stelt hij, grofweg drie fasen te on derscheiden: het praten óver de jeugd, tót de jeugd en mét de jeugd. De Middeleeuwen en de tijd daarvoor kenmerken zich vooral tot een spreken over - en dan voor al in klagende zin - en tot de jeugd. Wie jong was moest vooral luiste ren en zijn mond houden. Pas rond de Verlichting en de Romantiek aan het einde van de 18e eeuw kwam de kentering. Vooral de Fransman Jean-Jacques Rousseau zorgde met zijn romanti sche visie op het kind als een onge rept, zuiver wezen voor een revolu tie in de opvoeding. Het kind werd geïdealiseerd en de verering van het jong-zijn en de jeugd bloeide Die visie is volgens Bremer tot in onze tijd maatgevend. In Neder land kwam rond de eeuwwisseling de jeugdbeweging van de grond. Was tot aan de Tweede Wereldoor log sprake van een heel geleidelij ke ontwikkeling en trok de jeugd nog onder luid gezang de paden op en de lanen in onder leiding van het de AJC (Arbeidersjeugdcentra- le) en andere organisaties, de oor logsjaren en de naoorlogse periode zorgden voor een enorme versnel ling in de richting van de emanci patie van de jeugd. "De oorlog zorgde voor een soort niemandsland: alles kon en mocht zolang het maar het lijfsbehoud diende. Na de oorlog was er sprake van een ware dijkdoorbraak, er kwam van alles naar boven dat voor die tijd alleen maar latent aan wezig was geweest. De Amerika nen en Canadezen brachten na een periode waarin er weinig ontspan ning was geweest dancings en bio scopen, er kon weer werden ge snoept - wat in de oorlog niet mo gelijk was geweest, er waren siga retten, er was alcohol. De jeugd profiteerde daarvan zoveel ze kon en doorbrak daarmee het idealise rende beeld dat de ouderen van de jongeren hadden, ©ie spraken van zedenverwildering en kregen spookbeelden van een slaafse jeugd die vatbaar was voor alles wat slecht was". De jaren 50 werden, in de hoop het tij te keren, gekenmerkt door pogingen om de jeugd met zachte hand weer in het gareel te krijgen. Maar dat bleek niet te werken: in de jaren 60 spoelde met de wel vaart een nieuwe golf van 'revolu tie' door Nederland en de rest van de Westerse wereld. Opnieuw werd uiterst zorgelijk over de jongeren gepraat. Applaus Bremer vindt de zorgelijke woor den echter zwaar overdreven en heeft een uiterst opmerkelijke vi sie: "De jaren 65-80 zijn een perio de geweest waarin je ziet dat de jeugd zich heeft ontworsteld aan de beperkingen van de oorlog en de nasleep daarvan. De jongeren kwamen eindelijk vandaan onder de druk van de ouderen en hun ui terst disciplinerend omgaan met de jeugd. De ouderen reageerden op de manier waarop ze altijd al hadden gereageerd: met idealisme. De jongeren kregen de mogelijk heid om idealistische leefwijzen te kiezen en vormden daarmee een scherp contrast met de materiële leefwijze van hun voorgangers. Oranje Vrijstaat en de hele Kabou terbeweging waren daar voorbeel den van". "Achteraf kun je zeggen dat ook het Rijk die idealistische revival ei genlijk met instemming, met ap plaus zelfs heeft begroet. De instel ling van de Raad voor het Jeugdbe leid. de directie Jeugdbeleid op WVC, het zijn voorbeelden van de vanzelfsprekende aanvaarding van het jeugdgedrag. Het Rijk zei in fei te: wij" moeten de bakens verzetten, wij moeten luisteren naar de jeugd en met ze in dialoog gaan". "Inderdaad, je kunt ook zeggen dat het in feite repressieve toleran tie ('laat ze maar praten', red.) was omdat de overheid ook nogal eens aarzelend reageerde. Maar die kon natuurlijk ook niet alle sluizen openzetten: je kunt nu eenmaal niet elke dag de gronawei v ren omdat er in Almelo weer wat is gebeurd. Ik vind het heel opval lend dat - terwijl de jeugd toch maar een fraktie van de bevolking uitmaakt - de rijksoverheid zich toch zoveel aan ze gelegen laat lig gen". No-nonsense De jaren 80 geven een belangrij ke kentering te zien. Bremer denkt dat de idealiserende houding ten aanzien van de jeugd op zijn eind loopt. "In de jaren 60 waren de jon geren pleitbezorgers van verande ringen in de samenleving. Nu wor den de jongeren beschouwd als on derhandelingspartner, als partij in het politieke gesprek over de ver deling van de koek. Ze zijn van de rol van wereldverbeteraars terug naar die van pleitbezorgers van het eigen belang". De huidige klaagzang over de jeugd en het jeugdvandalisme ver klaart hij vooral uit het feit dat de jeugd (weer) niet voldoet aan het idealistische beeld dat de oudere generatie nog altijd van de jonge ren heeft. In werkelijkheid loopt het allemaal best los, denkt hij. En de toekomst? Met de aantekening 'dat je natuurlijk nooit verder kunt kijken dan een paar jaar', zegt Bre mer te verwachten dat de idealisti sche" visie nog wel even zal over heersen. Maar de slijtage van het beeld van de jeugd als ideaal gaat onmiskenbaar door. De idealisti sche jongere ruimt het veld voor de no-nonsense onderhandelaar die voor zijn eigen belang belang op komt. 1987: het Ik-tijdperk gaat echt beginnen. PARAMARIBO - In Paramaribo bestaat een speciale commando groep die als een doodseskader opereert. Deze eenheid van militai ren en militaire politie krijgt op drachten om bepaalde mensen uit de weg te ruimen. Genoemd wor den met name de topmilitairen Zeeuw, Rozendal, Neede, Toleud en Graanoogst. Ook legerleider Desi Bouterse zit in deze militaire eenheid. door Elly Wempe Het commando zou in totaal zo'n 200 manschappen omvatten. Voor sommige taken gaan zij ook naar Oost-Suriname. De afgelopen maanden zijn vooral bosnegers in Paramaribo willekeurig opgepakt en standrechtelijk geëxecuteerd. Volgens commandant Liew Jen Tai, die het bevel voert over Fort Zeelandia, gaat het om mensen die 'de bende van Brunswijk gesteund hebben'. Kapitein Liew Jen Tai be strijdt de verklaringen van geval len die door de ambassadeur Van Houten beschreven zijn. De uitleg van commandant Liew Jen Tai klopt echter niet met het commentaar uit kerkelijke kring. Van Houten noemt de gevallen van Geldorp, Ravenburg. Hongerbron en Kromopawiro. Volgens de offi ciële militaire lezing hadden deze mannen een roofoverval gepleegd. Liew Jen Tai stelt, dat deze man nen dood langs de kant van de weg zijn aangetroffen. „Wij vermoeden dat zij elkaar hebben afgemaakt bij een onderlinge vete". Uit kerkelijke kring in Paramari bo is echter vernomen, dat de vier mannen op een vrijdagavond zijn opgehaald door gemaskerde man nen. De vier slachtoffers waren op de hoogte van de drugshandel door militairen. Hun lijken werden ge vonden op de Kennedy-highway in de nacht van 17 op 18 oktober. Dwang Ewald Deel was een bosneger. Hij was door de militaire politie op gehaald in het kader van de recru- tering. Deel werd onder dwang meegevoerd door de militaire poli tie, maar hij weigerde. Diezelfde avond was zijn lijk op de Suri naamse televisie te zien, als zou hij een dode van de Brunswijk-groep zijn. Commandant Liew Jen Tai: „Deel zat in militaire dienst. Hij kwam 's nachts om twee uur thuis en moest zich om zes uur 's mor gens weer melden. Op weg naar het werk is hij waarschijnlijk on derschept door de vijand en op af schuwelijke wijze afgemaakt". Commentaar uit kerkelijke kring: „Deel was een deserteur. Hij is door de militaire politie vanuit de wagen neergeschoten, terwijl hij op de brommer reed". Op 5 november reed Cornelis Jo- beni over de brug bij Stolkertsij- ver. Militairen hebben hem 'her kend' als bendelid van Brunswijk, zo stelt Liew Jen Tai. Jobeni zou de volgende dag naar Paramaribo gebracht worden, maar hij is-ge boeid weggelopen. „Ondanks waarschuwingsschoten is hij toch doorgelopen", aldus Liew Jen Tai. „De wacht heeft hem toen neerge schoten". In kerkelijke kring wordt echter gesteld, dat Jobeni beslist niet op de vlucht was. Hij is in Paramaribo doodgeschoten en wel van korte afstand. André Blokland was op 10 en 11 november twee dagen niet thuis verschenen; toen zagen zijn fami lieleden zijn lijk op de Surinaamse televisie. Het zou om een Bruns- wijk-aanhanger gaan. Volgens commandant Liew Jen Tai negeer de Blokland zijn stopteken bij Stolkertsijver en reed hij met zijn brommer door. „Toen heeft de wacht gericht geschoten". In medi sche kring stelt men echter, dat Blokland gemakkelijk kon worden aangehouden. Militairen zijn naast hem gaan rijden en hebben hem met hun mitrailleur 'als een konijn afgemaakt', Samen op weg' De federatie van hervormden en gereformeerden in Voorhout is nu officieel geworden. In dit dorp bestaat al van oudsher een hervormde gemeente. De gere formeerde inwoners vormen een wijk van hun kerk in Sassen- heim. De naam van de federatie is: hervormd-gereformeerde kerkgemeenschap Voorhout. De kerkeraad stuurde ons een persbericht. Daaruit dit: "In Voorhout bestond al vele jaren een uitstekende verstandhou ding tussen beide kerken. Des ondanks viel er voor deze federa tie heel wat te regelen, bijvoor beeld de financiële kant". "Bijna drie jaar geleden ging een commissie van drie hervormden en drie gereformeerden aan de slag. Zij inventariseerde de stand van zaken, informeerde links en rechts bij Samen op weg-ge- meenten en stelde de vereiste stukken op. Maar waar het in fei te om gaat is, dat gereformeer den en hervormden zich zodanig in Christus verbonden voelen dat ze als één gemeenschap ver der willen leven". Ter Aar In Ter Aar zijn de twee ker ken daar voorlopig niet aan toe. blijkens een verklaring van de hervormde predikant P. J. Stam jr. in het kerkblad van deze week. Na 'onze gereformeerde broeders en zusters' te hebben gelukgewenst met hun aanstaan de nieuwe predikant (N. de Reus uit Barendrecht), geeft hij van hervormde kant 'wat duidelijk heid' over de relatie hervormd- gereformeerd, die in Ter Aar "ge moederen, tongen en pennen in beweging brengt" "De gereformeerden willen in meerderheid wel. De hervorm den in grote meerderheid niet", Schrijft ds. Stam. "Gesprekken kunnen, indien zinvol, voort gaan, maar van samenwerking (gecombineerde diensten enz.) kan in de huidige omstandighe den geen sprake zijn". Achter 'huidige omstandigheden' zet ds. Stam tussen haakjes: de liturgi sche en praktische situatie, de veelal historisch gegroeide en diep verankerde onwil en het zo genaamde oud zeer. "Duidelijk geformuleerd: Samen op weg zal de komende jaren in Ter Aar geen gestalte krijgen". Nu vindt ds. Stam dat ook weer niet zó erg. "Want God vraagt ons niet of we voor of te gen Samen op weg zijn. Maar wel of een ieder van ons op 'De Weg' wandelt. Voor of tegen Christus, dót is de vraag. En geloof me ge meente, die scheidslijn loopt dwars door hervormden en gere formeerden heen. Hoe is het met uw persoonlijk geloofsleven en gebedsleven? Dat is oneindig veel belangrijker dan uw en mijn mening over Samen op weg". Kerkgebouw De historische Noorderkerk in Amsterdam mag niet worden gesloten. Dat heeft de algemene commissie voor bezwaren en ge schillen van de Nederlandse Her vormde Kerk bepaald. Daarmee lijkt een eind te zijn gekomen aan een jarenlang meningsver schil tussen de centrale kerke raad en kerkvoogdij in Amster dam en de wijkgemeente die van de Noorderkerk gebruik maakt. Deze gemeente draagt een gere- formeerde-bondskarakter en wordt pastoraal bediend door de vroegere Woubrugse predikant C. Blenk. Centrale kerkeraad en kerk voogdij wilden de Noorderkerk afstoten en aan een stichting ver kopen omdat het onderhoud fi nancieel niet is op te brengen en het gebouw ook niet past in de nieuwe kerkelijke structuur van een gezamenlijke hervormde ge meente en gereformeerde kerk. De kerkeraad van de Noorder kerk was het daarmee geheel on eens en ging in hoger beroep. Begin vorig jaar al vernietigde de provinciale commissie voor bezwaren en geschillen het be sluit van kerkeraad en kerkvoog dij. Die tekenden toen beroep aan bij de landelijke commissie. Nu heeft ook deze commissie zich uitgesproken tegen kerk sluiting. Hervormde Kerk: beroepen te Katwijk aan Zee L. Wüllschle- ger Den Haag. te Ede W. Arke- raats Giessendam-Hardinxveld; aangenomen naar Waarde (Z.) kandidaat A H. Groen Apel doorn. de benoeming tot staf functionaris bij de commissie 'internationale zaken' van de We reldraad van Kerken in Genève vicaris F. Bouwen Den Haag (Kloosterkerk), naar Elspeet D J. Budding Néderhemert. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Dokkum P. Bein tema Amersfoort (voorheen zen dingspredikant). Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Leusden H. Feenstra Berkel-Rodenrijs; aangenomen naar Heemse (wijk Noord) J. Slotman Enschede, naar Bergschenhoek kandidaat J van Benthem Kampen, die daarmee bedankte voor onder andere Lisse-Oegstgeest en Rijnsburg (de laatste voor zen- dingsdienst); bedankt voor Heemse (wijk Zuid) C. J. Smelik Capelle aan de IJssel, voor Preto ria (Zuid-Afrika, Die Vrije Gere formeerde Kerke) H. Jagersma Bergentheim. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor 's-Gravenzande, Kapelle-Biezelinge en Nieuwer kerk (Z.) B. van der Heiden Woerden, voor Berkenwoude en voor Rotterdam-IJsselmonde J C. Weststrate 's-Gravenpolder. Jubilea De Nederlandse Lutherse Jeugdbond 'bestaat dit jaar een eeuw. Onder het motto 'Hoopvol met honderd' is een aantal activi teiten georganiseerd ter viering van dit jubileum, zoals een week end in Bakkum voor jongeren van 14 tot 18, een trainings-, ka no- en pinksterweekend en een twee dagen durend feest in sep tember in en bij het luthers cen trum 'Hoekelum' Belangstellenden kunnen meer inlichtingen krijgen bij het landelijk centrum: Edeseweg 124, 6721 KE Bennekom, 08380- 39443 (dinsdag en donderdag van 10 tot 2 uur). Rob Michel (31) uit Wagenin: gen stelt op het ogenblik een on derzoek in naar de behoefte aan landelijk luthers jeugdwerk. Half mei zal hij daarvan verslag uit brengen. - Het Evangelisatiecentrum van de Gereformeerde Kerken bestaat veertig jaar. Dat wordt op zaterdag 14 maart gevierd met een bijeenkomst (van 10 tot 4 uur) in de Joriskerk te Amers foort. Thema: de toekomst van de evangelisatie. Sprekers zullen daar zijn ds. F. H. Veenhuizen, voorzitter van de Evangelische Alliantie, de gods dienstsocioloog mevrouw dr. M. Thung, de docent evangelistiek dr. O. Jger en drs. H. J. Kouwen- hoven, voorzitter van de gerefor meerde synode. Verder muziek, zang, informatie en ontmoeting. Wie zich aanmeldt (Evangelisa tiecentrum, postbus 203, 3830 AE Leusden, 033-943244), krijgt tij dig een programma toegestuurd. De toegang is gratis en iedereen is welkom. Zwervers. Op persoonlijk verzoek van de paus zal in de di recte omgéving van het Vaticaan een opvangcentrum voor zwer vers worden gesticht. Het cen trum zal ongeveer 20 zwervers, die nu in de zuilengangen van het Sint Pietersplein verblijven, onderdak kunnen bieden. Geschorst. Aartsbisschop James Hickey van Washington heeft de rooms-katholieke mo- raal-theoloog professor Charles Curran geschorst als hoogleraar aan de Katholieke Universiteit in de Amerikaanse hoofdstad. Dat geldt totdat de uitslag van het onderzoek naar bepaalde opvat tingen van Curran bekend is. Vo rig jaar augustus ontnam het Va ticaan hem de kerkelijke leerbe voegdheid. Oorzaak waren zijn te ruim geachte gedachten over seksuele ethiek. Het Vondelpark, 25 maart 1972. Vanaf hun vaste bankje kijken deze vijf bejaarden naar de weer in groten getale opgekomen hippies. De 'jeugd van tegenwoordig' stelde ook toen menige oudere voor een raadsel. En de nodige somberheid. (foto Nationaal

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2