Ministerie heeft geen oog voor ruimtenood van Meao 'Minstens 80 deelnemers aan marathon uit Leiden' Leiden voortaan te boek als 'kernwapenvrije' stad Nog matige belangstelling voor de jazzmarathon in De Waag Geluidscherm Leiderdorp sorteert weinig effect Na langdurige discussies Scholen gaan docenten werven bij zuiderburen School houdt vast aan dependance in Alphen Schoolreünie 87 DINSDAG 13 JANUARI 1987 LEIDEN - Het bordje boven het podium zegt dat voor een ver zoeknummer vijf gulden betaald moet worden. Voor de klassie kers 'Icecream' en 'When The Saints' moet dieper in de buidel worden getast: respectievelijk vijftien en vijfentwintig gulden. Volgens de organisatoren van de tweede Leidse jazzmarathon is dat een traditioneel gebruik in New Orleans: de bakermat van de jazz. door Meindert van der Kaaij Dat geeft aardig aan wat de ambities zijn van de vier maan den geleden opgerichte Stich ting Leidse Jazz Marathon (SLJM). Ze wil van de jazzmara thon een traditioneel gebeuren maken. Voortbordurend op het succes van vorig jaar is in De Waag gedurende de gehele jaz- zweek non-stop muziek te horen. Wel is er een groot verschil met vorig jaar. Zo is het Leidsch Stu denten Jazz Gezelschap (LSJG) niet meer het middelpunt van de permanente muzieklawine. Was het de eerste keer het doel van de LSJG om een record te vestigen van 120 uur onafgebroken spe len, nu liggen meer de ideële mo tieven ten grondslag van het ge beuren. De stichting wil de jazz in het algemeen en jazz in Leiden in het bijzonder promoten. Om dat te bereiken heeft de stichting naas t de bijdragen van de studenten een aantal 'top-acts' naar Leiden gehaald. Ook is een groot aantal van de jazzbandjes dat Leiden rijk is tijdens de marathon aan wezig zijn. Volgens de stichting Een optreden van het Leidsch Studenten Jazz Gezelschap tijdens de jazzmarathon in De Waag. zijn van de 100 deelnemers aan de marathon minstens 80 van Leidse afkomst. "Dat is toch een overduidelijk teken dat jazz in Leiden leeft", zo stelt een van de organisatoren. De eerste in de reeks van be kende namen is Greetje Kaufeld. De zangeres trof het gistermid dag in De Waag bepaald niet. Slechts voor een handje vol men sen kon zij haar kwaliteiten to nen. Desondanks haalde Kaufeld samen met het Philip Paar Trio alles uit de kast, zodat een toe schouwer kon zeggen: "Dat is nou Greetje. Ze gaat er altijd vol tegenaan, volle bak of niet". De organisatoren waren over de in zet van Kaufeld zo te spreken. dat is besloten haar vrijdag nog eens terug te laten komen. Het is te hopen dat zij dan door een gro ter publiek wordt onthaald. Ook tijdens het optreden van de LSJG 's avonds liep het nog niet bepaald storm. Het ligt voor de hand de vrieskou als grote boosdoener daarvoor aan te wij zen. Alleen de fanatieke jazz lief hebbers hebben het er blijkbaar voor over de elementen te trotse ren om van muziek te genieten. Een halfvolle zaal, voornamelijk bevolkt door studenten, swingde met de LSJG mee. Menig Van Bommel-schoen (dat zijn die de gelijke schoenen met gaatjes) tikte op beschaafde wijze mee met de maat van de opzwepende klanken. Pas laat op de avond werd de sfeer van vorig jaar benaderd. Tijdens het optreden van de bluespianist Little Willy Little- field - de presentator brak tij dens het uitspreken van de naam bijna zijn tong - leek het publiek letterlijk en figuurlijk wat te ont dooien. Terwijl Littlefïeld zich in het zweet werkte, gingen de dik ke winterjassen uit en werd zo hier en daar een schuchter dan spasje uitgevoerd. De zaal was inmiddels wat voller geworden wat ertoe leidde dat de tempera tuur wat behaaglijker werd. Hoe het de komende week met publieke belangstelling van de jazzmarathon zal vergaan is moeilijk te voorspellen. De grote namen zouden borg moeten staan voor een talrijk publiek. Zo staat voor dinsdag een optreden van Louis van Dijk en voor don derdag een optreden van Pim Ja cobs op het programma. Beide heren worden begeleid door het LSJG. Topdag zal bijna zeker woensdag zijn, omdat dan de kroegentocht wordt gehouden. De de jazzmarathon besluit vrij dag met een slotjamsession, waaraan alle muzikanten en een mystery guest' zullen meewer ken. Televisie Uit gesprekken met de organi satoren van de marathon komt geregeld een bepaalde misken ning naar voren. Ze hebben het gevoel dat de Leidse jazz binnen de stadsmuren niet geheel voor vol wordt aangezien. De aan dacht van de regionale pers wordt te gering gevonden in ver gelijking met de landelijke radio en televisie. Delen van de mara thon komen bijvoorbeeld op de radio en daarnaast worden van daag live-opnames van het LSJG in het televisieprogramma AVRO's Servicesalon uitgezon den. Medeorganisator Pieter And- ringa zegt uit ervaring te spreken als hij stelt dat studenten uit an dere steden jaloers zijn op het jazzgebeuren in Leiden. "In Utrecht zijn er op zijn hoogst twee jazzbandjes oude stijl, ter wijl er hier wel twintig zijn. De hoge concentratie aan jazzmuzi kanten leidt ertoe datje vaak met elkaar speelt en het niveau vrij hoog ligt. Het is jammer dat dat in Leiden niet erkend wordt". Een grote bron van inkomsten zijn de 22 sponsors. Bijna het ge hele podium is volgeplakt met de namen van de geldschieters. Een andere bron wordt gevormd door de entreegelden. Normaal wordt een gulden gerekend en als er speciale gast optreedt twee gulden vijftig. Financieel zal de stichting geen problemen ken nen. De verwachting is ge rechtvaardigd dat er volgend jaar weer een marathon zal plaatsvin den, maar dan hopelijk met wat beter weer. LEIDERDORP - De geluidscher- men langs de rijksweg 4 ter hoogte van Leiderdorp zijn anders uitge voerd dan de bedoeling was. Dat is er volgens directeur gemeentewer ken Van den Berg de oorzaak van dat het isolerend effect ervan ge ringer is dan verwacht. Hij zei dat gisteravond tijdens de vergadering van de commissie verkeerszaken. Leiderdorp was door de rijks overheid verplicht de schermen loodrecht neer te zetten op plaat sen waar de gemeente ze schuin, met een hellinghoek van tien tot vijftien graden, had willen plaat sen. De reflectie zou dan minder zijn geweest, voerde Van den Berg dels uitgebrachte onderzoeksrap port van een ingenieursbureau. Daaruit blijkt dat de herrie van voorbijrijdende auto's in Leider dorp weliswaar is verminderd, maar het wordt niet duidelijk met hoeveel decibellen het lawaai is af genomen. "Nu weten we niet waar we aan toe zijn", merkte CDA- raadslid Hogervorst op. En burger- lid Janssen (PPR/PSP) had zo zijn vraagtekens bij het rapport. Te meer daar hij er al een fout in had ontdekt. Van den Berg legde uit dat de re ken- en meetmethodiek niet op el kaar had aangesloten. Het ministe rie moet nu maar zeggen welke conclusies Leiderdorp uit het on derzoek moet trekken en welke op lossing zij in gedachten heeft. Hogervorst: "Er moet dus sowie so nog iets gebeuren aan die scher- Wethouder Den Boeft: "Tja, zou moeten, moeten kunnen, zou kun nen..., de wensen zijn groot, maar de middelen zijn eindig". LEIDEN - Leiden is met ingang van gisteren 'kernwapenvrij'. Dat betekent dat, indien daarvan spra ke is, plaatsing op of vervoer over gemeentelijk grondgebied van kernwapens door de gemeente met alle wettelijke middelen bestreden zal worden. Leiden zal dit stand punt uitdragen door de plaats naamborden te voorzien van de aankondiging 'kernwapenvrije ge meente'. De gemeenteraad nam dit besluit gisteren na een discussie van ruim twee uur, precies 180 jaar na de grootste ontploffing in de Leidse geschiedenis, die van het kruit schip bij de Steenschuur. Opvallend was dat het college voorstel door drie CDA'ers werd gesteund, C. Kramp, D. van Duijn en W. Bleijie. Van Duijn stemde zelfs voor een motie van Links Lei den waarin de gemeente alle inge zetenen, bedrijven en instellingen opriep om geen werkzaamheden te verrichten voor de bouw van de ra ketbasis in Woensdrecht. Die mo tie haalde het overigens niet. Het voorstel van Links Leiden werd niet gesteund door een deel van de PvdA-fractie. Hetzelfde lot was een amende ment op het collegevoorstel van C. Vergeer (SP) beschoren. Hij wilde dat bedrijven die meewerken aan de bouw van de basis in Woens drecht uitgesloten worden van op drachten van de gemeente Leiden. Het voorstel om Leiden tot kern wapenvrije gemeente uit te roepen was al enkele jaren geleden aan de orde. Dit werd toen door de fractie van Links-Leiden aangekaart. Het voorstel haalde net geen meerder heid in de gemeenteraad. Conferentie Dat was gisteravond wel het ge val. M. van der Molen (PvdA) meent dat door het uitroepen van Leiden tot kernwapenvrije ge meente de burgers bewust werden gemaakt van problemen rond vre de en veiligheid. Ook pleitte zij er voor om in Leiden een conferentie over dit onderwerp te houden. CDA-fractieleider Walenkamp had, ondanks het feit dat bijna de helft van zijn fractie het college steunde, geen goed Woord over voor het voorstel, de motie en het amendement. Hij noemde het voorstel een 'lakmoesproef voor links. Volgens Walenkamp was het feit dat dit voorstel destijds in het collegeprogramma was opgeno men, een 'schaamlapje' voor Links Leiden. M. van der Nat (VVD) vond dat de problemem niet in de gemeen teraad, maar in Den Haag thuis hoorden. "Voor de gemeente is LEIDEN/ALPHEN - Een aantal scholen voor beroepsonderwijs in de regio Leiden gaat de boer op in België om leraren economie te werven. De scholen in deze omge ving kampen met een ernstig te kort aan die arbeidskrachten en dat is volgens directeur C.E. van Oort van de Leidse School voor Meao te wijten aan de lage aan vangssalarissen. Lonen die voor jonge economen weinig aanlokke lijk zijn. De scholen voor middelbaar en lager beroepsonderwijs hebben hun inzet gebundeld om nieuwe docenten een volledig betrekking te kunnen bieden. Er is weliswaar een aantal volledige banen, maar vaak wordt op kleinere scholen een gering aantal ui aangeboden en dat is niet aantrek kelijk. De scholen kunnen de aan komende docenten nu zoveel mo gelijk uren bieden, zij het dus dat soms op verschillende scholen les moet worden gegeven. Volgens Van Oort hebben ande re scholen in den lande al ervaring met het werven van onderwijs krachten bij onze zuiderburen. Het salaris dat het onderwijs biedt is klaarblijkelijk voor jonge Belgi sche economen wel aantrekkelijk. De campagne in België wordt in fe bruari en maart gehouden in sa menwerking met de Kamer van Koophandel en het Gewestelijk Arbeidsbureau. hier geen enkele taak weggelegd". Van der Nat zag wel iets in het voorstel van Van der Molen om een conferentie over vrede en veilig heid te houden, mits "de proble men niet eenzijdig worden be licht". Ruimteschild D'66 stemde tegen het voorstel van het college. Volgens woord voerder J. Hoekema was het kern wapenvrij maken van Leiden een illusie. "Kernwapenvrij maken lukt alleen door het aanleggen van een ruimteschild. Als het de bedoe ling is om de burgers bewust te maken van problemen op dit ter rein. dan zijn daar heel wat betere methoden voor". B. Stöxen (Leiden Weer Gezellig) meende dat de problematiek niet in de gemeenteraad thuishoort. Hij bleef dan ook weg bij de stemming over het voorstel. Wethouder De La Mar moest wel toegeven dat de vaderlandse lucht macht tekort zou schieten om Lei den kernwapenvrij te houden. "Be schouw het voorstel maar als een steun in de rug voor de tegenstan ders van de kernbewapening". Overleden: P.A. Vogels, geb. 25-2-1911. man; A. van den Berg, geb. 29-9-1902. vrl. echtg. van J.T.L. He- binck; J.W.M. Kruse. geb. 5-12-1970, man; H.K.A. Kuehn, geb. 29-10-1932, vrl. echtg. van N. Fekkes: S.C. Bisschops, geb. 19-2-1981. man; C.A. Zuijderduijn, geb. 2-5-1915, man. Gehuwd: A.G. Blankestijn en K. Ot- suka: C. Holler en N. van Mastrigt; E.D.A. Przewozny en J.C.W. Saab, J. Neuteboom en J. Willemse; F.J.M. Ran- curet en J. Favier; A.K.C. van den Hoo- gen en E.A.E. Schulz; H. Kasteelen en C.P.M. de Graan; W.L. de Koning en R.W.E. Marijnen. Gehuwd:' N. Heufke Kantelaar en M. Verhoorn, J. van der Bent en N.N.A. Jong. N. Mitrovic en J.G. Duurland. A. Glasbergen en S.S.C Wassing. LT. Schonagen en J. Huysman. LEIDEN - De scholengemeen schap Leiden Zuid-West roept oud-leerlingen en oud-leerkrach ten op voor een reünie op zaterdag 27 maart. Deze reünie wordt ge houden in zaal Sterrenvoorde, Dokter van Mooklaan in Rijswijk. Belangstellenden wordt verzocht zich aan te melden bij J. Claproth, Atjehstraat 7, 2315 CM Leiden. LEIDEN/ALPHEN - De Leidse School voor Meao wordt aan haar lot overgelaten. Het ministerie werkt op geen enkele wijze mee om de problemen van de school adequaat het hoofd te bieden. Vol gens directeur C.E. van Oort wordt door het departement erkend dat het beroepsonderwijs in de lift zit, maar in geval er sprake is - zoals bij de Leidse Meao - van een flinke toename van het aantal leerlingen, geeft het ministerie niet thuis. De school heeft met ingang van het nieuwe schooljaar behoefte aan ze ven extra lokalen. door Henk van der Post Dit schooljaar nam het aantal leerlingen van de meao op het Lammenschanspark toe met een kleine 240. Van Oort verwacht dat het komende schooljaar tenminste 100 leerlingen meer zullen worden ingeschreven: "Maar dat is een voorzichtige raming. Voor hetzelf de geld zijn het er 300". Een en ander heeft er in de loop der jaren toe geleid dat de school in verschillende gebouwen op het Lammenschanspark en aan de Su- matrastraat is ondergebracht. Dat vindt Van Oort ongewenst. Het liefste zou hij vlakbij de school - de gemeente heeft een stuk grond be schikbaar op het nabijgelegen ter rein van de voormalige fabriek Van Wijk - nieuwbouw plegen. Maar van het ministerie krijgt hij daar voor geen toestemming. Gezien de grote toename van het aantal scholieren moet op korte termijn een besluit worden geno men over een derde vestigings plaats. Van Oort houdt nog altijd vast aan een dependance in Al phen aan den Rijn. Hij schat dat het eerste schooljaar al zo'n 400 jongeren gebruik zullen maken van een nieuwe school in Alphen. Een aantal dat in korte tijd zal uit groeien tot 500 a 600. Maar de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen, mevrouw Ginjaar- WD-materieel "Zij heeft ons duidelijk laten we ten dat een dependance in Alphen er niet in zit. Toch zijn inmiddels alle zeilen bijgezet om haar van het nut van een vestiging in Alphen te overtuigen. Er is een intensieve briefwisseling op gang gekomen met tal van instanties. Maar als die nieuwe school er in Alphen niet mag komen, dan ben ik genood zaakt elders in de stad Leiden een andere dependance te openen", al dus de directeur. Hij heeft een al bestaand schoolgebouw op het oog aan de Asterstraat: "Als voor 1 april geen duidelijkheid komt over een dependance in Alphen, moet ik wel uitwijken naar de Aster- straat. Maar uit organisatorische en onderwijskundige overwegingen liever niet". De afgelopen weken is heel wat, vooral WD-materieel, gemobili seerd om de liberale bewindsvrou we van de noodzakelijkheid van een Alphense dependance te over tuigen. Zowel de gemeente Alphen aan den Rijn als de provincie on derschrijven de noodzaak. Wet houder H.W. den Duijn van Alphen aan den Rijn: "Er is zelfs een tame lijk unieke brief naar het departe ment die zowel is ondertekend door de commissaris van de konin gin als door de burgemeester van Alphen. Ook de provincie heeft zich in haar onderwijsplannen uit gesproken voor een dependance van de meao in Alphen aan den Rijn. Onderzoek van de Kamer van Koophandel steunt eveneens die wens. Dus ook van die zijde is het verzoek kracht bijgezet". Naar de resultaten kan Den Duijn slechts gissen, maar directeur Van Oort is optimistisch gestemd. Toename Aanvankelijk ging de overheid ervan uit dat het aantal leerlingen als gevolg van de daling van het aantal geboorten ook bij het mid delbaar beroepsonderwijs zou af nemen. Maar het tegendeel is het geval bij de Leidse meao. Van Oort verklaart die ontwikkeling onder meer door de goede naam van de school en de grotere belangstelling van met name het algemeen vor mend onderwijs (havo e.d.) voor het middelbaar beroepsonderwijs. "Wie van de meao komt, hoeft nau welijks te solliciteren. Er is bijna altijd een baan. Dat in tegenstel ling tot de mensen die van bijvoor beeld het havo komen". De kans dat er nieuwbouw van de grond komt om de toename op te vangen is vrijwel nihil. Van Oort: "De scholenbouw ligt volle dig stil. Als we onze nood daarover klagen, krijgen wel steevast nul op het rekest. Er wordt alleen meege werkt aan tijdelijke maatregelen. De staatssecretaris heeft ons per brief zelfs meegedeeld dat er elders voldoende plaats is voor meao- leerlingen en daarbij wijst ze dan op Zoetermeer. Maar, zo er daar al ruimte is, dan is het een tijdelijke zaak want ook daar zit het aantal leerlingen in de lift". De directeur van de school is nog even bezig geweest met plannen om kantoorruimten te huren voor het onderbrengen van leerlingen, onder meer aan de Plesmanlaan. "Maar het ministerie wil de huur voor niet langer dan een jaar garan deren onder het mom dat de situa tie na verloop van een jaar weer an ders kan zijn. De toeloop van leer lingen liegt er evenwel niet om. Ik voel me door het ministerie in de steek gelaten". Op drie plaatsen - indien dus voor 1 april niet tot een dependan ce in Alphen wordt besloten - in de stad wordt straks les gegeven. "Dat is slecht voor het onderwijs. Er wordt zoveel mogelijk geprobeerd te voorkomen de reistijden tussen de gebouwen ten koste van lesuren en pauzes te laten komen, maar soms ontkom je daaraan niet. Van het Lammenschanspark naar de Sumatrastraat is het toch een klei ne 20 minuten fietsen en met de au to duurt het soms nog langer. Het gebouwencomplex op het Lammenschanpark in Leiden. De Leidse School voor Meao barst uit haar voegen. Toerisme De Leidse School voor Meao heeft, net als drie andere soortgelij ke scholen in den lande, hard moe ten knokken voor het verkrijgen van een toeristische afdeling. Na dat er in Leiden bijna tien jaar met die vorm van onderwijs is geëxpe rimenteerd, dreigde de staatssecre taris het toch weer af te pakken. "Zij was van mening dat die tak ei genlijk bij andere vormen van mid delbaar beroepsonderwijs zou moeten worden ondergebracht: bij het mmo (mds) of mho (horeca). Maar daartegen hebben de vier meao's in Nederland die met toe ristisch onderwijs experimenteer den zich met succes fel verzet". Een succes dat volgens de direc teur mede te danken is aan langdu rig aandringen bij politici. Op 1 augustus 1988 begint de school met een toeristische afde ling. "Dat betekent ook weer uit breiding van de school. Nu wordt in de tweede klas met dat onder wijs begonnen, maar met ingang van het schooljaar 1988 al in de eer ste klas. Dat houdt in dat meer jon geren naar de school komen met het doel een toeristische opleiding te volgen. Wat er ook gebeurt, we beginnen op die datum. In alle fol ders zullen we dat heel nadrukke lijk aankondigen", beklemtoont Van Oort. Bundeling Het departement heeft ook plan nen om scholen op het terrein van het middelbaar beroepsonderwijs te bundelen, de zogenaamde SVM- operatie (Sectorvorming en Ver nieuwing Middelbaar beroepson derwijs). Het is de bedoeling dat er grote scholen ontstaan met tussen 3000 en 5000 leerlingen. Om in Lei den en omgeving een school van die grootte te bereiken moet er een aantal fuseren. Het gaat dan om scholen die zich bezighouden met meao-, mmo- (mds) en kmbo-opleidingen (kort middelbaar beroepsonderwijs) in Leiden en omgeving. Als zo'n sa menvoeging tot stand komt - en Van Oort ziet daartoe zeker moge lijkheden - dan verwacht hij ook de vierde poot van het middelbaar be roepsonderwijs in de wacht te sle pen. "Er zijn mogelijkheden voor een school van ruim 3000 leerlin gen. De enige opleiding die in Lei den en omgeving dan ontbreekt is de horeca-opleiding, maar ik ver wacht dat die mogelijkheid wel zal worden toegewezen aan een school met ruim 3000 leerlingen. Dan is er in deze regio een school voor mid delbaar beroepsonderwijs met al les erop en eraan", aldus Van Oort. "Lang niet iedereen is even blij met een zo snelle groei van de school. Ook docenten vragen zich af of de groei maar moet doorgaan Alleen al dit schooljaar steeg het aantal leerlingen met meer dan 20 procent tot 1237 leerlingen". Maar Van Oort vindt dat zo'n ontwikke ling niet kan worden tegenhouden: "Als de school een goede naam heeft, komen er meer mensen op af. En dan doe je niet de deur op slot".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15