Duwvaart met zes bakken veilig genoeg Damrak heeft de wind tegen Vlaamse krant De Morgen lijkt gered KlJVrS verdeelcentrum voert tijdschriften snel over de gehele wereld ZATERDAG 10 JANUARI 1987 KViil'li'Jl' PAGINA 7 ROTTERDAM (ANP) - Er bestaat geen reden om duw vaart met zes bakken uit veiligheidsoverwegingen niet in te voeren. Dat is een van de belangrijkste conclusies van Rijkswaterstaat in de laatste voortgangsrapportage over het proefjaar voor zesbaksduwvaart, dat op 15 januari af loopt. DEN HAAG (ANP) - De prijzen van koopwoningen in ons land zijn vorig jaar gemiddeld met vijf pro cent gestegen in vergelijking met 1985. In 1986 lag de gemiddelde koopprijs op 147.200 gulden. Dat is, zo heeft voorzitter P.G. Jager van de Nederlandse Vereniging van Makelaars in onroerende goe deren NVM gisteren verklaard, ge lijk aan het niveau van 1976 en 1981. Voor 1987 verwacht hij een lichte stijging van de gemiddelde prijs en een langzaam afnemen van de inhaalvraag. Het aantrekken van de markt weerspiegelt zich ook in het aantal woningen dat vorig jaar van eige naar verwisselde. Dat lag twintig procent hoger in vergelijking met '85. In dat laatste jaar stonden bij NVM-makelaars gemiddeld 40.000 woningen te koop, vorig jaar ge middeld 36.000. In zijn nieuwjaar stoespraak voor de afdeling Den Haag van zijn organisatie wees Ja- Koopwoningen gemiddeld 5 procent in prijs omhoog ger er op dat niet voor iedere ver koper "een willige markt" is weg gelegd. Vooral de prijzen van wat oudere panden in gestapelde bouw met een te klein woonoppervlak zijn volgens hem teruggelopen. Woningen in de vrije sector van goede kwaliteit en maat stegen daarentegen. "De afgelopen periode van ruim aanbod heeft", aldus Jager,",eens te meer geleerd dat vraag en aan bod slecht op elkaar aansluiten, en dat de onroerend goed voorraad slecht is samengesteld en verdeeld. Het kunstmatig geheel van regels, subsidies en onnodige verhuis- drempels draagt daar sterk aan bij". Aan de vraag naar kwaliteit kan volgens Jager moeilijk worden voldaan en de nieuwbouw is te veel geënt op goedkope, kleine wo ningen. In de makelaardij zelf is het aan tal arbeidsplaatsen vorig jaar net als het jaar daarvoor met ongeveer tien procent gestegen tot zevendui zend. De NVM kreeg er ruim hon derd nieuwe leden bij en Jager ver wacht dat zijn organisatie dit jaar uitgroeit van 1.750 tot 1.850. De NVM weigerde 21 aanvragen voor het lidmaatschap, omdat de aan vragers niet voldeden aan de maat staven van de vereniging. Negen tien leden beëindigden onder druk van de vereniging of door roye ment hun lidmaatschap, omdat zij handelden in strijd met de NVM- aldus de voorzitter. Tijdens die proefperiode zijn geen veiligheidsproblemen opgetreden, de overige scheepvaart ondervindt geen noemenswaardige hinder en van nadelige milieu-effecten is geen sprake. Overigens pleit Rijks waterstaat voor een nieuwe proef periode, waarin onder verruimde randvoorwaarden gevaren zou kunnen worden. De nu geldende randvoorwaarden - een minimale waterstand van tien meter boven NAP en een maximale windsterkte van zes - zijn te strikt om een be drijfseconomische verantwoorde invoering van zesbaksduwvaart te garanderen. Volgens de woordvoerder van het ministerie van verkeer en wa terstaat zal minister Smit-Kroes de Tweede Kamer voor 15 januari in lichten over de conclusies die zij trekt uit het rapport van Rijkswa terstaat. Volgens de zegsman is dat standpunt nu nog niet bekend. Of de minister zesbaksduwvaart definitief zal toestaan hangt ook af van het standpunt dat de vaste Ka mercommissie voor Verkeer en Waterstaat gaat innemen. Het zou Fokker bouwt mee aan nieuwe satelliet ESA SCHIPHOL (GPD) - De afdeling- ruimtevaart van Fokker gaat mee werken aan de bouw van een nieu we satelliet van de Europese ruim tevaartorganisatie ESA. Fokker is verantwoordelijk voor het ontwer pen, ontwikkelen en testen van het standregelsysteem van de kunst maan. Daarmee is een bedrag van 65 miljoen gulden gemoeid, waar van het grootste deel in Nederland wordt besteed. De satelliet, ISO (infrared space observatory), gaat volgens plan in 1993 de lucht in, om gedurende an derhalf jaar infraroodbronnen in het heelal te bestuderen. Dat is een vervolg op het onderzoek dat eer der werd verricht door de Neder lands/Amerikaanse satelliet IRAS. Ook aan dat project leverde Fok ker Ruimtevaart een belangrijke bijdrage. Het systeem dat Fokker voor de ISO gaat ontwikkelen is een vitaal onderdeel van het project. Het moet ervoor zorgen dat de satelliet in een stabiele stand blijft, zodat de zonnepanelen voortdurend op de zon gericht blijven. Ook moet ver meden worden" dat de uiterst ge voelige telescoop 'verblindende' infraroodbronnen als de zon, maan of aarde in het vizier krijgt. Een boordcomputer, die voortdurend in verbinding staat met een grond station, gaat het systeem sturen. De totale kosten van de satelliet bedragen ongeveer 450 miljoen gulden. Staatsloterij Oud-minister van economische zaken Van Aardenne onderzoekt de mogelijkheden tot privatisering van de Staatsloterij. Hij leidt op verzoek van staatssecretaris Ko ning (financiën) een werkgroep privatisering staatsloterij. Tot le den van de werkgroep zijn be noemd jonkheer G. Krayenhoff (president-commissaris AKZO NV), drs R.B.J. van Eldik (direc teur Rabobank Nederland), en twee ambtenaren van Financiën. Directeur Berkhout van de Staats loterij is lid-adviseur van de werk groep. Derk Klein De Groninger rechtbank heeft gistermorgen het faillissement uit gesproken van Derk Klein, de jachtbouwer in Hoogezand, die het afgelopen weekeinde met de noor derzon vertrok en sindsdien spoor loos is. Het faillissement werd aan gevraagd door de Stichting Be drijfspensioenfonds Metaalnijver heid die een directe vordering van bijna 13.000 gulden op Klein had. Voor de faillissementsaanvraag waren er daarnaast steunvorderin- gen van onder meer de Algemene Bank Nederland voor 90.000 gul den en kleinere bedragen van an dere instellingen. Overschot De Bondsrepubliek heeft in 1986 een recordoverschot van 110,2 mil jard mark geboekt op de handels balans. Hiermee was het overschot iets meer dan vijftig procent groter dan het vorige record van 1985 (73,4 miljard mark), zo heeft de pre sident van het bureau voor statis tiek, Egon Hölger, gisteren in Bonn bekendgemaakt. Op grond van de resultaten van de eerste elf maanden van 1986 is berekend dat de export in het hele jaar 522.6 mil jard mark heeft bedragen tegen een import van 412.4 miljard mark. wel eens kunnen zijn, zo verluidt in kringen van de binnenvaart, dat de kamercommissie met Rijkswater staat van oordeel is dat een nieuwe proefperiode nodig is om de tegen standers van zesbaksduwvaart (en kele schippersorganisaties en de politieke partijen PvdA, PPR en D66) ter wille te zijn. Tijdens het nu bijna verstreken proefjaar is volgens Rijkswater staat ook gebleken dat het tijdver lies voor de overige scheepvaart door het inhalen of ingehaald wor den van zesbaksduwstellen wordt goedgemaakt door het feit dat er door de veel grotere capaciteit van de zes bakken minder duwkon- vooien op de vaarweg aanwezig zijn. Er is nog wel verder onder zoek nodig naar het varen met twee volle en vier lege bakken in de retourvaart (vanuit het West- duitse achterland naar Nederland). Uit simulatorenonderzoek is vast komen te staan dat verbetering de verkeerssituatie rond de Baan- hoekbrug over de Merwede tussen Papendrecht en Gorinchem nood zakelijk is. Bij harde wind is de be vaarbare breedte voor vier- en zes baksduwstellen te klein, aldus Rijkswaterstaat. Directeur ing. E.A. de Haas van het Centraal Bureau voor de Rijn en Binnenvaart (CBRB) vindt op basis van de voortgangsrapportage van Rijkswaterstaat dat er geen re den meer is om zesbaksduwvaart niet toe te staan. WINTERSWIJK - De Duitse boeren die gisteren de grensovergang Kotten-Oeding hadden geblokkeerd, hebben hun actie gistermiddag beëindigd Met de blokkade protesteerden de boeren tegen de landbouwpolitiek van de europese Gemeenschap, die het volgens hen mogelijk maakt dat de Nederlandse boer goedkoper kan produceren dan zijn Duitse collega. (foto ANP) BRUSSEL (GPD) - De enkele maanden geleden failliet gegane linkse Vlaamse krant De Morgen is vrijwel zeker gered. Er is voldoen de geld op tafel gekomen om de krant te kunnen laten verschijnen. Bovendien is een plan gemaakt om met dat geld De Morgen te verbete- door Hans de Bruijn De uitvoering van dat plan is in handen gegeven van twee mana gers, waaronder de Nederlander Simon Korteweg. Hij is directeur van de Perscombinatie, de uitgeef ster van De Volkskrant, Trouw en Het Parool. De Perscombinatie leent hem aan De Morgen uit maar zal geen geld in de krant steken. Gisteren werd bekend dat de aandeelhouders van de nieuwe stichting die De Morgen moet gaan uitgeven, in hebben gestemd met het beschikbaar stellen van 44 mil joen frank (2,4 miljoen gulden) voor dat doel. Dat geld is afkom stig van 440 mensen die elk 100.000 frank (5480 gulden) hebben ge schonken voor het redden van De Morgen. Daartoe was op initiatief van de schrijver Hugo Claus de actie '1000 maal 100.000' gestart. Hoewel de actie minder dan de helft van het aantal gewenste donateurs heeft opgeleverd, zijn de organisatoren zeer tevreden. Ook de Vlaamse So cialistische Partij, tot voor drie maanden eigenaar van De Morgen, zal 10 miljoen frank (548.000 gul den) beschikbaar stellen. Tesamen met nog eens 20 mil joen frank (1,1 miljoen gulden) uit allerlei andere inzamelingsacties beschikt de stichting Onafhanke lijke Pers over zo'n vier miljoen gulden, voldoende om de krant draaiende te houden. De krant zal niet langer vast aan de SP verbon den zijn en zal een onafhankelijke linkse koers volgen. Mede door Korteweg is een be leidsplan voor de toekomst van De Morgen opgesteld. Daaruit blijkt dat voor De Morgen zeker toe komst aanwezig is. Zo is in 1986 de omzet met 35 procent gestegen, terwijl de kosten slechts met 15 procent omhoog gingen. Vorig jaar werd nog een verlies van 3,5 mil joen gulden geleden, maar op basis van het beleidsplan moet De Mor gen in 1988 uit de rode cijfers kun nen zijn. Volgens hoofdredacteur Paul Goossens wil men in 1987 er zo'n 5000 abonnees bijwinnen, waar door het totaal op 49.000 zou ko men. Kortweg is nog optimisti scher. Hij stelt dat De Morgen bij een goede uitvoering van zijn voor stellen in 1992 ongeveer 100.000 abonnees kan hebben. De Morgen kan volgens Goos sens en Korteweg echter alleen overleven al op vrij korte termijn 2,2 miljoen gulden wordt geïnves teerd. Daarvoor zal worden aange klopt bij de Vlaamse deelregering en de nationale regering in Brus sel. De Belgische premier Martens heeft Goossens al eerder toezeg gingen gedaan voor leningen tegen gunstige voorwaarden. 'Wij heb ben het onmogelijke gedaan, we hopen dat Martens nu ook zijn be loften nakomt', aldus Goossens vrijdag. Een probleem is nog het voorstel om de losse-nummerprijs van De Morgen te verhogen van 19 frank (f.1,04) naar 22 frank (f 1,20). De Morgen zou daarmee drie frank duurder worden dan alle andere Belgische kranten. PARIJS (Rtr.) - Rotte groente en fruit, tegen muren gesmeten eieren en ongebakken deeg zijn de afgelo pen dagen symbool geworden van de woede van Franse burgers te gen stakende arbeiders. "Ik hou niet van geweld. Mensen mogen verschillen, maar zij zouden wel in staat moeten zijn over bepaalde za ken te praten", zei een stakende employé bij het staatsenergiebe- dnjf EDF-GDF gisteren voor zijn kantoor in Parijs, terwijl de eieren die woedende demonstranten gooiden hem om de oren vlogen. De Franse consumenten raken moe van de al meer dan drie weken durende staking. Deze begon bij de spoorwegen, waardoor reizen tij- Fransen zijn stakingen behoorlijk beu dens de kerstvakantie in het ge drang kwamen en het spoorwegen net nog steeds stilligt, en breidde zich de afgelopen week verder uit naar andere sectoren van het open baar vervoer en naar de havens. Wat de Franse burgers echter in het hele land aanzette tot protest was het herhaaldelijk uitvallen van de stroom als gevolg van de werk onderbreking van arbeiders bij de staatsenergiebedrijven. Vooral winkeliers en de eigena ren van kleine bedrijven kunnen hun woede niet meer bedwingen. In Normandië stortte een groep bakkers in Caen 250 brooddeeg, dat zij niet hadden kunnen bakken wegens de stroomonderbrekingen in het regionale kantoor van de EDF-GDF. Fruit- en groentegrossiers in Saint-Etienne loosden gisteren vier ton rotte goederen voor de kantoren van het elektriciteitsbe drijf, met de klacht dat hun pro- dukten door het uitvallen van de stroom in de koelkamers niet meer eetbaar zijn. De Amsterdamse effectenbeurs had deze week duidelijk de wind tegen. Hierdoor maakte de beurs in zijn geheel een verdeelde in druk, die scherp afstak tegen het gedrag van de andere effecten beurzen in de vrije wereld. Daar sloegen, behalve Wall Street, ook Tokio en Londen nieuwe histori sche toppen aan. door C. Wagenaar Na het futloze slot op Oude jaarsdag sloeg de stemming in Wall Street op de eerste beurs- dag van het nieuwe jaar om als een blad aan de boom. En in vier dagen tijd werden rond 100 pun ten winst op de Dow Jones index geboekt. Maandag ging het re cord van 1955 punten aan gruze lementen, waarna het koerspeil zich in een razend snel tempo naar de magische grens van 2000 bewoog. Bij ons stond na vier dagen handel het algemeen gemiddelde een punt lager dan vorige week vrijdag en de lokale industrie zelfs vier punten. Alleen de inter nationals hielde nog een puntje winst over. Dit voor Amsterdam teleurstellende begin van het nieuwe jaar vond vooral zijn oor zaak in de valuta-onrust binnen het Europese Monetaire Systeem (EMS). Het begon eigenlijk al in de cember toen de Westduitse een trale bank renteverhogende maatregelen nam tegen de forse geldschepping die in de loop van '86 had plaatsgehad. Dit bracht de mark op hoger niveau het geen nadien nog werd versterkt door het bekend worden van de enorm toegenomen overschotten op de handelsbalans van de Bondsrepubliek. De na nieuwjaar steeds toene mende misère in Frankrijk zette op zijn beurt de Franse frank on der druk, waardoor het EMS on der zeer zware spanningen kwam te staan. De week begon aanvankelijk met de dollar als in zet, want de Duitse centrale bank greep massaal in om tegen eerde re beweringen in de dollar alsnog te steunen. Dit lukte aardig en de Amerikaanse munt herstelde zicfc ook in Amsterdam enkele centen. De steunoperaties van de Bun desbank verplaatsten zich snel naar het Europese front, waar nu vooral Franse franken werd ge kocht en marken verkocht. De spanningen liepen al snel uit op speculaties over een nieuwe op waardering van de mark. Omdat de gulden aan de mark is gekop peld werden de herwaarderings kansen voor de mark internatio naal ook gericht op de gulden. Het buitenlandse beleggingska pitaal ging daarop Nederlandse obligaties kopen, waardoor na enkele dagen de index op deze beurssector al ruim een punt ho ger uitkwam. Maar diezelfde buitenlandse kapitaalkrachtige kringen wend den zich van de Nederlandse aandelen af, vooral van de meer lokale fondsen. Alleen voor de internationals bestond nog wel enige buitenlandse belangstel ling. In Amsterdam namen de dalingen van de andere fondsen zelfs steeds grotere vormen aan. Dit werd echter mede in de hand gewerkt door nogal teleurstellen de prognoses of zelfs het volledig ontbreken van toekomstver wachtingen van een groot aantal ondernemingen. Zo waren zowel Akzo als Nij- verdal ten Cate tevreden over 1986 maar lieten zij zich nogal ondoorzichtig uit over 1987. Ahold ontzenuwde de beurs- vrees niet dat de winst per aan deel over 1986 gedaald zou kun nen zijn. Hierdoor bekoelde de animo om beurszaken te doen behoorlijk en gaven vele aande len eerder behaalde koerswin sten later in de week weer prijs Een goed bericht over 1986 deed Geveke Elektronics de tien procent beurswaardestijging evenwel behouden. Ook de vorig jaar sterk gezakte Ceteco en IBB Kondor konden nu tien procent in waarde oplopen. Door de ster ke stijging van het aantal ver BEI JRS W E E K kochte nieuwe auto's in 1986 boekten de autohandelforidsen vijf procent meer aan koerswaar de. Het meest liep echter Bege- man op, die in december enorm was gezakt, met een herstel van 33 gulden tot 50 gulden. Met een totaal van 174.000 aan afgesloten contracten had de Eu ropese optiebeurs een redelijke eerste week in het nieuwe jaar. Wel overtroffen van een aantal fondsen, zoals Hoogovens, vrij wel elke dag de puts de calls. De eerste plaats van de meeste dag opties werd afwisselend ingeno men door de internationals. Op vallend was voorts de ruime han del in opties op de staatsfondsen. Publiciteit paste tot voor kort niet in de strategie van de Publi cation Distribution Service van de KLM. De leiding van het ver deelcentrum van kranten, tijd schriften en nieuwsbrieven uit en naar alle uithoeken van de we reld had geen behoefte aan potte- kijkers. Verhalen over wat er daar in Hoofddorp wordt ge daan, zouden allen de concurren tie op een idee kunnen brengen. Charles E. Sick, product mana ger bij de KLM, wil graag kwijt waarom de deur voor de media nu iets meer openstaat: "De Scandinavische luchtvaartmaat schappij SAS is in Kopenhagen bezig om zoiets op te zetten als wij hebben. British Airways heeft vergevorderde plannen. De Europese PTT's tonen eveneens interesse. Niet dat ze onze kwali teit, gestoeld op twintig jaar er varing, kunnen benaderen op korte termijn, maar we willen dat mogelijke klanten (uitgevers, red.) en potentiële abonnees zien wat onze - grote - mogelijkheden ziin". door Arnold Ruitenbeek De postkamer van de KLM ontdekte in het midden van de jaren zestig dat er met name bij Amerikaanse uitgevers behoefte bestond aan expansie. Het aantal abonnees in de VS groeide niet, de Europese markt lag nog braak. "Probleem was dat de nieuwsbladen veel te laat bij de Europese abonnees zouden ko men, als die bladen met logge overheidslichamen als de poste rijen verstuurd zouden worden. Een ander struikelblok was dat een tijdschrift als luchtpost ver stuurd zou moeten worden. Een exemplaar zou dan al gauw een tientje kosten. De KLM stelde voor de tijdschriften als lucht vracht naar Europa te brengen en voor de verdeling zorg te dra gen. Dat was en is 30 tot 40 pro cent goedkoper en sneller. Bin nen vier dagen rolde de bestel ling bij de lezer in de bus". Posterijtje "Wij hadden alles wel kortge sloten met de Nederlandse PTT, maar bij de PTT's in het buiten land waren ze niet zo gelukkig dat wij posterijtje speelden. Een brief: - lees; tijdschrift - van de VS naar Frankfurt zou volgens de regels met een Amerikaanse carrier of met de Lufthansa over gevlogen moeten worden en daar via de post naar de ontvanger verstuurd. Niet door de KLM naar Nederland gebracht, daar verdeeld en dan met trein- of zee post naar het land van bestem ming. De UPU. de internationale organisatie van posterijen, trad in het geweer op het ogenblik dat wij veel bladen tot tevredenheid van alle betrokkenene afhandel den. Op ministerieel niveau is deze kwestie uitgevochten. De beslissing viel in ons voordeel uit". "Wij kunnen diensten aanbie den, die de PTT's nog niet heb ben. Dat is niet om rot te doen, maar een constatering van feiten. Iedereen wil graag zijn nieuws op tijd hebben, iedere uitgever wil graag meer abonnees. Wij kunnen dat aan", stelt Sick, die zijn betoog staaft met cijfers. Distribution Services groeide uit de postkamer op Schiphol. In 1980 werd een gebouw van twee duizend vierkante meter op het industrieterrein Noord in Hoofd dorp in gebruik genomen. Dat werd twee jaar geleden uitge breid met een hal van duizend vierkante meter. Ooit begonnen als een klus voor enkelingen, werken er in de Haarlemmermeer nu 100 men sen. Tien staffunctionarissen, vier dienstleiders, ruim 50 full-ti mers en ruim 30 part-timers. Ze ven dagen per week van de vroe ge ochtend tot laat in de avond - en als er een extra of spoedeisen de zending is nog langer - zijn zij in het verdeelcentrum te vinden s Morgens en 's middags komen de eigen vrachtwagens vanal Schiphol binnen met volle pal lets uit de VS. Europa, Afrika en Azië, aan het eind van de middag rijden de vrachtwagens met de postzakken naar de Amsterdam se PTT en naar Schiphol voor verdere verzending. Per jaar gaan er tientallen miljoenen gul dens om in Hoofddorp, per dag komen er duizenden tijdschrif ten en nieuwsbrieven van we reldomspannende organisaties en (bij voorbeeld computerbe drijven in de handen van de me dewerkers. Het centrum ziet er uit als een postzaal van de PTT In een van de drie hallen zijn dames bezig de post te sorteren voor Maleisie, Israël en de Verenigde Emiraten. "Hier loopt alles door elkaar. Wij zijn neutraal. De inhoud van de bladen gaat ons niets aan. Wij zijn commercieel". Plastic In een tweede hal staan ver pakkingsmachines. Nog een ou de voor papieren wikkels, maar daarnaast staat er al een voor plastic. Een tweede is in bestel ling. Als de drukker van een blad verkeerd of slecht materiaal heeft gebruikt, halen de mensen van Distribution Services dat er af en sealen de tijdschriften op nieuw. "Pure service. We zijn het niet verplicht. Maar we houden van mooi en verzorgd", aldus Hoyte Jolles van het bedrijfsbu reau van het verdeelcentrum. In de derde hal komt de jaren lange ervaring van de KLM op dit gebied nog eens om de hoek kijken. Een man is bezig onbe stelbare stukken - tijdschriften die teruggekomen zijn omdat de ontvanger is overleden of ver huisd en heen nieuw adres heeft achtergelaten - in de desbetref fende vakken voor de uitgevers te leggen. "Als een PTT dat doet, duurt het soms vijf weken voor dat de afzender het poststuk te- rugheeft. Dat kan niet. Je zult een abonnement hebben en er is een verkeerd adres op geplakt! Bij ons duurt het vaak nog geen twee weken voordat de uitgever op de hoogte is". "Wij doen ook de abonneewer ving, de marketing en de reclame voor een uitgever, die in Europa de markt op wil. Een jaar gele den kwam ik de uitgever van Guitar Player en van Keyboard Player uit de VS tegen. In eigen land had-ie een paar duizend abonnees, maar hij wilde meer Ik heb hem gevraagd of wij mochten proberen die markt aan te boren. Hij heeft in twaalf maanden enkele duizenden abonnees erbij gekregen. Wij we ten wie we aan moeten schrijven (in dit geval studio's, platenmaat schappijen en orkesten), dus waarom zou een Amerikaan of Aziaat zich zelf die moeite op de hals halen? Als je dat totaal ziet, dan denk ik dat de concurrentie er nog een harde dobber aan zal hebben om onze marktpositie se rieus te bedreigen We hoeven niet echt bang te zijn, maar voor alle zekerheid blijven de deuren in Hoofddorp wel gesloten voor andere bedrijven en instanties. We laten niet in onze keuken kij ken". beslist Sick. KLM's verdeelcentrum van tijdschriften.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7