Golfoorlog laait weer op Witte Huis geeft geheim memorandum viij Alarmerende groei executie-wachtlijst in VS 'Verkoop van wapens aan Iran enige manier om gijzelaars vrij te krijgen Iraans offensief eist vele levens Tsjadisch leger opnieuw slaags met Libië ZATERDAG 10 JANUARI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 WASHINGTON (UPI/RTR) - Het Witte Huis heeft gisteren een geheim memorandum vrij gegeven dat op 17 januari 1986 door president Reagan werd goedgekeurd en waarin staat dat het verkopen van wapens aan Iran „zeer wel de enige manier kan zijn om de vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars in Bei roet te bewerkstelligen". Uit het memorandum dat was voorbe reid door de voormalige Witte-Huisme- dewerker Oliver North en aan Reagan werd voorgelezen door de voormalige Nationale-Veiligheidsadviseur John Poindexter, blijkt dat de bevrijding van de Amerikaanse gijzelaars een aanzien lijk grotere rol heeft gespeeld bij de Iran- actie dan regeringsfunctionarissen en Reagan het tot dusver hebben voorge steld. Een regeringsfunctionaris lichtte ver slaggevers in over het memorandum, na dat het donderdag was uitgelekt. ..De president heeft dit memorandum in feite nooit gezien, voorzover wij weten", al dus de functionaris, die onbekend wilde blijven. Maar de president lijkt het memoran dum wel te hebben ondertekend, met zijn initialen „R.R." onder de kop „O.K.". Onder het memo was geschre ven dat vice-president Bush, stafchef Donald Regan van het Witte Huis en de tweede man in de nationale Veiligheids raad, wijlen Don Fortiere, aanwezig wa ren bij de briefing. In het memorandum gaat het om de doelen van de Amerikaanse wapenleve- ringen aan Iran, het bevel van Reagan deze voor te zetten en de actie geheim te houden voor het Congres. Maar de func tionaris herhaalde dat er geen tegen spraak is met Reagans uitlating dat de vrijlating van de gijzelaars slechts een „bijprodukt" zou zijn van de wapenleve ringen. „Slechts in een beperkte zin wordt er verband gelegd tussen de twee (wapens en gijzelaars red.)", aldus de functionaris. Maar verscheidene delen van Norths memo wprdt een oorzakelijk verband gelegd tussen de voorgestelde verkoop aan Iran van 4.000 TOW anti-tankraket- ten en de vrijlating van vijf Amerikanen die toentertijd in Libanon vastzaten. „Op deze manier hebben wij de afgelo pen twee jaar geen enkele overreding kunnen uitoefenen op de Hezbollah (de pro-Iraanse extremistische moslim groep). Deze aanpak via de regering van Iran kan zeer wel de enige manier zijn om de vrijlating van de Amerikanen in Beiroet vrij te krijgen", aldus het memo. „Als de gijzelaars niet na de eerste ver zending van 1.000 wapens zijn vrijgela ten, moet verdere verscheping worden gestaakt". De functionaris kon niet uitleggen waarom uiteindelijk rond 2.000 TOW-ra- ketten aan Iran zijn geleverd en geen van de gijzelaars vrijkwam. Israëlisch plan In het memorandum wordt de opera tie afgeschilderd als een Israëlisch plan om de bedreiging van Israels veiligheid te pareren door een gematigder bewind aan de macht te brengen in Iran. „De Israëliërs zijn zeer bezorgd dat de verslechterende positie van Iran in de oorlog met Irak, de verdere radicalise ring in het land en de mogelijke toene mende invloed van de Sowjet-Unie aan de Perzische Golf beduidende bedrei ging vormen voor de veiligheid van Is rael", zegt het memo. „De Israëliërs zijn bereid eenzijdig te beginnen militair ma terieel te verkopen aan op het westen geörienteerde Iraanse facties". Maar fei telijk waren de Israëlische leveringen aan Iran al ten minste in de zomer van 1985 begonnen. De vrijlating van één Amerikaanse gijzelaar, dominee Benja min Weir, in september van dat jaar, wordt daaraan toegeschreven. Volgens de functionaris van het Witte Huis moet het memorandum worden ge zien als „wat de president wist van het beleid, wat hij dacht dat het beleid was". „Naar mijn inschatting betekent het dat de gijzelaars en de wapens onderdeel waren van het grotere plaatje waarvan de president heeft gesproken". Het Witte Huis gaf gisteren ook een door Reagan getekende opdracht aan de inlichtingendienst CIA vrij, die de wet telijke basis moest vormen voor de wa penleveringen, die in strijd waren met de Amerikaanse exportwetten. De oud- minister van justitie, William French Smith, stelde vast dat Reagan de CIA toestemming kon geven voor wapenle vering buiten de wet en het Congres om. „De doeleinden van het Israëlische plan kunnen worden bereikt als de CIA, mid dels een agent, wapens betrekt van het ministerie van defensie onder de econo mische wetgeving en ze dan doorvoert naar Iran. direct nadat gepaste betaling is ontvangen", aldus het memo. De grote lijnen van het plan waren be sproken door de ministers Shultz en Weinberger van buitenlandse zaken en defensie en Edwin Meese van justitie. „De ministers (Shultz en Weinberger red.) doen geen aanbeveling dat u met dit plan doorgaat", staat in het memo van Poindexter. Maar Meese en (CIA- hoofd) Casey menen „dat de doelen op korte en lange termijn van het plan de politieke risico's rechtvaardigen en be velen aan dat u (Reagan) de bevindingen goedkeurt". De Amerikaanse functionaris wilde niet onthullen waarom minister Smith van justitie Reagan het groene licht gaf, en zei dat dit „geheim" is. Het Congres zou volgens het memo wegens de „uiter ste gevoeligheid van het project" pas worden ingelicht op een gepast tijdstip. In Reagans opdracht waarmee het pro ject van start kon gaan, werd Casey op gedragen het Congres er niet van te ver tellen „tot ik anderszins besluit". Volgens de functionaris toont het me mo dat de bewering van de president dat hij trachtte een „opening" te maken naar gematigde stromingen in Iran „geen cover-up" was, zoals een rapport van de Senaatscommissie voor de linlichtin- gendiensten aangeeft. Anderzijds zei hij dat het volledige verhaal pas bekend wordt als Poindexter en North bereid zijn te getuigen. Beiden hebben dit te genover het Congres geweigerd met een beroep op het Vijfde Amendement, om dat ze zichzelf dan zouden belasten. Granatenregen daalt neer op vliegveld van Beiroet BAGDAD/TEHERAN (REUTER/UPI/AFP) - De Golfoorlog tussen Iran en Irak is gisteren in alle hevigheid opgelaaid. Iran begon in de nacht van donderdag op vrijdag een nieuw offensief aan het zuidelijke front nabij Basra en doodde of verwondde naar eigen zeggen meer dan 5.000 Irakese soldaten. Irak verklaarde het offensief te hebben afgeslagen en het meren deel van de Iraanse troepen die er aan deelnamen te hebben „wegge vaagd". De gevechten gingen blij kens een bericht van radio-Tehe- ran gistermiddagnog door. De Iraanse troepen sloegen in de nacht van donderdag op vrijdag een bres in de Iraakse linies bij Shalamcheh, ten zuidoosten van de Iraakse havenstad Basra, zo meldde radio-Teheran. Volgens de radio lag het slagveld bezaaid met de lijken van Iraakse militairen. Het Iraanse persbureau IRNA meldde dat het offensief bestond uit luchtaanvallen, aanvallen over land en amfibi-operaties. Helikop ters verwoestten het hoofdkwar tier van het derde Iraakse leger korps en vliegtuigen voerden in hetzelfde gebied bombardementen uit op concentraties van Iraakse troepen, aldus het persbuerau. Mislukking Volgens Bagdad is het offensief Arubaanse minister stapt op WILLEMSTAD (GPD) - De Aru baanse minister Benny Nisbet van verkeer en vervoer heeft gisteren besloten af te treden. Nisbet werd hiertoe gedwongen doordat twee parlementsleden van zijn partij, de Patriotische Partij Aruba (PPA), het vertrouwen in hem opzegden. De portefeuille van verkeer en ver voer wordt nu voorlopig beheerd door de niet-partijgebonden minis ter Don Mansur van economische zaken. Volgens het PPA-statenlid Eddy Werleman valt er met Nisbet niet te werken. „Hij liegt als de pest en wantrouwt iedereen", al dus Werleman. Op Aruba werd er gisteren op ge speculeerd dat het kabinet-Eman mogelijk nieuwe verkiezingen zou uitschrijven. Er is namelijk nogal een merkwaardige situatie ont staan omdat de regering nu onder andere steunt op vier parlements leden, die onafhankelijk van hun partij opereren. De PPA-statenle- den Werleman en Jansen hebben verklaard dat zij de regeringscoali tie blijven steunen, maar de partij raad blijft achter minister Nisbet staan. voor Iran uitgelopen op een mis lukking. De meeste Iraanse solda ten die erbij betrokken waren zijn weggevaagd door Irakese troepen die opereerden ten oosten van Bas- ra, zo verklaarde de Irakese leger leiding gisterochtend. De Iraniërs trokken op drie ver schillende punten over de Shatt Al Arab, de waterweg die de grens vormt tussen Iran en Irak, aldus ra dio-Bagdad. De Iraniërs slaagden erin een bruggehoofd te vestigen op Irakees grondgebied, maar de Irakese troepen doodden een groot aantal binnendringers en vochten fel om de rest te verdrijven. Het Irakese persbureau INA meldde dat Irakese troepen de aanvallers onthaalden op een regen van ma chinegeweer- en artillerievuur. Toen het licht werd, aldus INA, kon men stapels Iraanse lijken Een rechtbank in Birmingham heeft twee in Groot-Brittannië woonachtige sikhs veroordeeld tot 16 en 14 jaar gevangenisstraf. Na een proces van tien weken werden de twee sikhs schuldige bevonden aan het voorbereiden van een moordaanslag op de Indische pre mier Rajiv Gandhi. Een derde ver dachte werd vrijgesproken. WICKWAR (AP) - Een gasexplosie leverde gisteren in het Engelse dorp Wickwar e raakte niemand gewond. Wel werd een woning totaal verwoest. BEIROET (AFP/REUTER/UPI) - Een regen van granaten daalde gis teren neer op het eerste toestel dat landde op het vliegveld van Bei roet dat 30 uur dicht was geweest nadat er een leeg vliegtuig in brand was geschoten. De heropening van het vliegveld was dan ook van kor te duur. Het blijft tot nader order gesloten. Het vliegtuig dat gisteren landde was een Boeing 720 van Mea met 126 mensen aan boord die uit Cy prus kwam. Vlak na de landing sloegen 12 granaten in op de lan dingsbaan. Geen van de inzitten den werd gewond, maar wel liep een MEA-werknemer verwondin gen op. Radio-Beiroet meldde dat de gra naten kwamen uit het „oostelijke gebied", waarmee zij op het christelijke Oost-Beiroet doelde. De Libanese Strijdkrachten (christelijke militie) ontkende ver antwoordelijk te zijn. De Tsjadische regering heeft gisteren laten weten dat haar troepen opnieuw slaags zijn ge raakt met Libische militairen in de omgeving van de noorde lijke plaats Bardai. Het leger van Tsjaad wordt thans in de strijd tegen Gaddafi gesteund door de voormalige opstande lingen van ex-president Gou- kouni Oueddei. Over de strijd bij Bardai was weinig bekend. De plaats vormt het hoofdkwartier van de voormalige rebellen van Goukouni Oueddei in het Tibe- sti-gebergte. De gevechten bra ken donderdag uit en de Tsjadi sche troepen zouden enkele tanks en zware wapens hebben buitgemaakt. Donderdag maakte de rege ring melding van nieuwe ge vechten bij Zouar, een kleine nederzetting aan de zuidelijke rand van het Tibesti-gebergte in het uiterste noordwesten van Tsjaad. Ook deze berichten be vatten nauwelijks details. De officiële Tsjadische radio meldde donderdagavond dat de voormalige rebellen en het leger van Tsjaad op 24 oktober in Koinimina een overeen komst hadden gesloten „op verzoek van de partisanen van Goukouni Oueddei. „Van nu af vormen wij één le ger," zei Zamtato Ganembang, de commandant van het Tsjadi sche leger. Intussen is gisteren een Fran se militaire en politieke afvaar diging naar Tsjaad vertrokken om de situatie te bekijken in verband met eventuele hulpac ties in de toekomst. Onvoldoende steun De Fransen houden vast aan hun beleid om alleen op Libi sche aanvallen in het zuiden te reageren. Ze willen niet in een directe strijd met Libië worden betrokken. Tsjaad vindt echter dat Frankrijk onvoldoende steun biedt. De Franse aanval op de Libische radarinstallatie in Ouadi Doum, afgelopen woensdag, is door Tsjaadte schuchter' genoemd. Radio Monte Carlo heeft be richt dat Goukouni, die gevan gen wordt gehouden in Tripoli, in een persconferentie heeft op geroepen tot een wapenstil stand om te onderhandelen over een oplossing van de crisis in Tsjaad. Zaïre, dat bevriend is met Tsjaad, heeft gisteren de hou ding van de organisatie van Afrikaanse Eenheid veroor deeld, evenals de „duidelijke onverschilligheid" van de Ver enigde Naties. Volgens Zaire sluiten beide organisaties de ogen voor de nood in Tsjaad. Het Nigeriaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft opgeroepen tot onmiddellijke terugtrekking van alle buiten landse troepen in Tsjaad. Jaruzelski De leider van de Poolse commu nistische partij, generaal Wojciech Jaruzelski, wordt maandag in Ro me verwacht voor een officieel be zoek van drie dagen aan Italië en het Vaticaan. Benoeming De Amerikaanse president Rea gan heeft gisteren Charles Bower, één van de rechters bij het VS-Iran tribunaal in Den Haag, benoemd tot assistent van de speciale advi seur van het Witte Huis inzake het Iran-Contra schandaal. Arrestaties Vier leden van de Poolse pacifis- tengroep 'Vrijheid en Vrede' zijn gisteren in Wroclaw gearresteerd. Een leidende activist van de groep, Jacek Czaputowicz, verklaarde dat het viertal de bevolking in pamflet ten had opgeroepen vandaag een protestmars te houden tegen de milieuvervuiling, veroorzaakt door het nabij Warschau gevestigde hoogovenbedrijf Siechnice. Vliegtuigen De Zwitsers vliegtuigfabriek Pi- latus zal Suriname twee toestellen van het type Pilatus PC-7 leveren. Het gaat om verkenningsvliegtui gen die met gemak zijn om te bou wen tot gevechtstoestellen. Terreurcampagne In Noord-Ierland hebben extre mistische nationalisten gisteren aangekondigd een nieuwe terug campagne te zullen begmnen. Aan leiding daartoe vormt de aanslag van het Ierse Nationale bevrij dingsleger op de protestantse poli ticus Calvert, afgelopen donder- (AP) - Op 17 januari 1977 werd de veroordeelde moordenaar Gary Gilmore door een vuurpeloton ge dood. Hij was het eerste slachtof fer van de doodstraf in de Ver enigde Staten nadat het Hoogge rechtshof het verbod op de dood straf had opgeheven. Tien jaar en 67 executies later wachten in de gevangenissen, verspreid over het land, steeds meer gevangenen op het voltrekken van hun vonnis. Steeds meer juristen specialise ren zich op de doodstraf en de Amerikaanse publieke opinie blijft de doodstraf een goede zaak vinden. Het was middernacht toen de Amerikaanse staat Texas een do delijk gif in de aderen van Michael Wayne Evans liet stromen. Evans lag vastgebonden op een speciaal daartoe ontworpen tafel en legde met gesloten ogen een verklaring af. „Het spijt mij," zei hij, haalde enkele keren oppervlakkig adem en stierf. Evans werd gedood omdat hij een brute roofmoord op een kerk organist op zijn geweten had. Hij pleegde zijn misdaad enkele maan den nadat Gary Gilmore op 17 ja nuari 1977 de eerste was geweest die na 10 jaar door een vuurpeloton werd gedood. Tussen de omstreden executie van Gilmore en de „zachte" en stil le dood van Evans in december, werden nog 66 mannen en een vrouw op gerechtelijk bevel de dood in gejaagd. In 1976 oordeelde het Amerikaanse Hooggerechtshof dat de deelstaten de doodstraf weer mochten invoeren. Tien jaar eerder had het Hof de doodstraf overal verboden. Het ziet ernaar uit dat er de ko mendejaren meer dodencellen zul len worden gebouwd en dat het voltrekken van het vonnis meer en meer routine zal worden. Op dit moment tellen de Ver enigde Staten viermaal zoveel ter dood veroordeelden als in 1977. Constitutionele beroepszaken te gen de doodstraf nemen bij de rechterlijke macht steeds meer tijd in beslag. Maar toch is de discussie over de weinig verlichte straf ver stomd. Hoewel twijfels over de rechtvaardigheid en de effectiviteit van de doodstraf blijven bestaan, bleek uit een door Associated Press en Media General gehouden enquête onder de Amerikaanse be volking dat 86 procent van de on dervraagden voorstander van de doodstraf is. Op de vraag of de doodstraf ook op andere misdaden dan moord zou moeten worden gesteld ant woordde 47 procent instemmend. Men dacht dan aan misdaden als verkrachting, drugshandel en sek sueel misbruik van kinderen. Te genstanders van de doodstraf zeg gen niet te verwachten dat execu ties nog door de huidige generatie zullen worden verboden. „Wij leven in een cultuur die in een bijzonder slechte bui is," zei Henry Schwarzschild, het hoofd van het Project Doodstraf van de Amerikaanse Bond voor Burger rechten ACLU. „De mensen willen de doodstraf niet langer als een antwoord op misdaad en geweld, Ze willen het omdat ze vinden dat de dader dood moet." De overbevolking in de doden cellen neemt nog steeds toe. In 1977 waren er in totaal 460 i ter dood veroordeeld. Op dit Van het huidige Hooggerechtshof in de VS. met de vorig jaar door Rea gan aangestelde conservatief William Rehnquist (midden) aan het hoofd, hoeft zeker geen afschaffing van de doodstraf te worden verwacht. (Foto ap> ment wachten 1.838 hun executie. Gemiddeld groeit hun aantal met 250 per jaar en het ziet er niet naar uit dat die groei zal afnemen. Onder de veroordeelden bevin den zich 35 mensen, onder wie twee vrouwen, die ter dood werden veroordeeld wegens misdrijven die zij pleegden toen zij 17 jaar of jon ger waren. De bekendste van hen is de nu 17-jarige Paula Cooper. In mei 1985 was zij, op 15-jarige leef tijd, de aanvoerster van een bende tieners die een 78-jarige bijbellera res bruut vermoordden. De daders gingen er vandoor met 10 dollar en de auto van het slachtoffer. Onder 18 jaar Paula Cooper was de enige die ter dood werd veroordeeld, door een rechter die persoonlijk tegen stander van de doodstraf is. „Er was sprake van een enorm per soonlijk conflict," zei rechter Ja mes Kimbrough. „Maar ik vond echt dat er geen alternatief was. Ik geloof niet dat een individuele rechter een leeftijd kan vaststellen waarbij je zegt: .Dat is te jong'." Het meisje heeft bijzonder veel aandacht gekregen, met name in West-Europa. In de Bondsrepu bliek was het meisje onderwerp van een tv-documentaire. Uit Frankrijk, Duitsland en Italië zijn honderden protestbrieven geko men. Bij Amnesty International zijn slechts 10 andere landen be kend waar mensen onder de 18 jaar ter dood veroordeeld kunnen wor den. De Verenigde Staten bevin den zich in het gezelschap van Iran, Pakistan, Zuid-Korea, Rwan da. Tonga, Bangladesj, Barbados, China, Cyprus en Ierland. Het Amerikaanse Hooggerechts hof heeft zich de afgelopen 10 jaar al met enkele tientallen beroepsza ken tegen de doodstraf bezigge houden. Daarmee is de doodstraf een van de belangrijkste constitu tionele zaken van de VS. Racisme „Met het toenemen van het aan tal behandelde zaken, vermindert het aantal wegen dat wij kunnen bewandelen," zei Tanya Coke die als onderzoeksdirecteur van de af deling advocatuur van de Nationa le Vereniging ter Bevordering van de Belangen van Gekleurde Men sen, nauw betrokken is bij een zeer belangrijke doodstrafzaak die op dit moment voor het Hoogge rechtshof ligt. In die zaak voeren de verdedi gers van een veroordeelde aan dat er bij het uitspreken van doodvon nissen sprake is van racistische motieven. Aan de hand van statis tisch materiaal hebben zij aange toond dat moordenaars van blanke slachtoffers sneller ter dood wor den veroordeeld dan moordenaars van zwarte slachtoffers. Als het Hof inderdaad besluit het doodvonnis in deze zaak nietig te verklaren, zal dat in de praktijk af schaffing van de doodstraf in de Verenigde Staten betekenen. Maar als het Hof het raciale argument terzyde schuift, zal opnieuw een zeer belangrijk argument tegen de doodstraf nutteloos geworden zijn. Tegenstanders van de doodstraf vrezen dat er dan een vloedgolf van executies zal volgen. De tegenstanders van de dood straf hebben nog een ander pro bleem. Door het grote aantal dood vonnissen en door de hoge finan ciële kosten en emotionele belas ting die aan een beroepszaak ver bonden zijn, is er een tekort aan ad vocaten ontstaan die bereid zijn een dergelijke zaak aan te pakken. Omdat vrijwel alle veroordeelden onvermogend zijn, moeten de ad vocaten de beroepszaken pro deo afhandelen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5