Hl,SOCIETY! Staten boos op Van Agt De geheime dienst van de milieubeweging Vrouw (82): smaak studie te pakken Containercel voor Bijlmer-gevangenen 'ABP-directie doof voor waarschuwing' Directe maatregelen niet nodig De FIC jaagt op wandaden jegens natuur of dier Extra geld voor opvang daldozen fred menken ZATERDAG 10 JANUARI 1987 EnmEE 'Dit lijkt op vluchten' DEN BOSCH (GPD) - Woedende Brabantse statenleden hebben gisteren de handelwijze van Van Agt over de hekel gehaald. De Brabantse commissaris kwam „wegens plots opkomende, dringende redenen" niet opdagen als voorzit ter van de commissie voorlichting. „Dit lijkt op vluchtge drag", zo oordeelde een hevig ontstemde Joep Baartmans van de PvdA. Ze verweet Van Agt 'de staten te ontlopen' nu er zulke belangrijke consequenties zijn te bespreken over zijn mogelijke vertrek naar een EG-post in Japan. MAASTRICHT (GPD) - „De we reld stortte voor me in. Ik voelde me ellendig. Toen wist ik dat het absoluut fout zat in de ABP-top". Dat zei de Amsterdamse advocaat Jos Wouters (39) gisteren voor de Maastrichtse rechtbank als getuige in het ABP-proces tegen hoofdver dachte mr. drs. Ed Masson. Wouters deed zijn relaas over een lunch die hij op 9 mei '83 in Aken had met de ABP-directeuren dr. Jan Willem van der Dussen en mr. dr. Ed Masson. Wouters was toen de advocaat voor het pensioen fonds. Hij was daarheen gegaan om Masson te vertellen dat het ABP beter geen zaken kon doen, met de zakenman Willem Meijer. Maar Masson luisterde niet en gaf Wouters te kennen dat hij wél met Meijer zaken deed in de zoge noemde WUH-projecten (aankoop winkelcentra te Oegstgeest en Spijkenisse). Voor Wouters was die mededeling de druppel die de em mer deed overlopen. Hij had tevo- Advocaat pensioenfonds: ren van ABP-medewerkers ge hoord dat er iets fout zat in ABP- aankopen waarbij door buiten staanders was bemiddeld. „Er moest ingegrepen worden in het belang van het ABP. Ik had geen andere keuze dan de minister van Binnenlandse Zaken op de hoogte te stellen", zei de advocaat. Op 13 mei had hij 's avonds een ge sprek met wijlen minister Riet kerk. Deze heeft toen op zijn beurt burgemeester drs. J. Gruijters van Lelystad een onderzoek bij het ntpr. ^llen Ook deed hij uit de doeken hoe op 15 juni van dat jaar mr. Willem Hoevenagel van het ABP bij hem kwam om op zijn kantoor het zwartboek over Masson uit te laten typen. „Hoevenagel wilde het rap port aan kamerleden geven. Ik heb nog geprobeerd dat te voorkomen om het binnenskamers af te hande len. Toen Gruijters er niets mee deed, zag Hoevenagel de weg vrij om naar de Kamer te gaan. Ik schrok er wel van toen ik het las", aldus Wouters. Eind augustus '83 Ook de andere fracties, behalve het CDA, waren er niet over te spreken dat de Brabantse commissaris op het laatste nippertje via een ijl boodschapper had laten weten niet aanwezig te kunnen zijn. Bij som migen was die boodschap niet eens aangekomen. In een apart schrijven deelde Van Agt verder kort mee gepolst te zijn voor een ambassadeursfunctie in Japan. Maar de staten voelden zich duidelijk overrompeld door de ontwikkelingen van de laatste dagen, en wilden die met Van Agt bespreken. Joep Baartmans: „Van Agt kan niet volstaan met te zeggen: ik ben gepolst. Als h(j wél aanwezig was geweest, had ik het geaccepteerd als hij had gezegd: Ik kan er niets méér over zeggen. Dat hij voor zijn wegblijven een goede reden heeft, is mogelijk. Maar hij wekt nu de indruk dat hij ons niet wil ontmoe ten. En dat hij het laat afweten is al eerder vertoond", zo verkondigde Samen met Jet Sengers, Van Gijn van de WD en An van der Wiel-Bosch van D66 drong ze er op aan op zo kort mogelijke termijn met Van Agt te willen praten. De liberale woordvoerster verweet hem dat hij niet eerst de fractie voorzitters in de staten mondeling had ingelicht. „Nu moest iedereen alles weer in de krant lezen". Volgens An van der Wiel zou Van Agt afspraken hebben geschonden die hij in zijn beginperiode voor dit soort belangrijke zaken met de sta ten heeft gemaakt. Cees van de Ven (PPR): „De vogel is niet alleen gevlogen, maar hij kruipt ook nog weg, en dat doen ze in het echt niet". Ook Harry van Heijster (PSP) en Wim den Toom (RPF) betreurden de afwezigheid van Van Agt. „Ze ker gezien alle commotie die in Brabant is ontstaan", aldus Den Toom. Dick Sonneveld van het CDA zei de kritiek op Van Agt niet te begrij pen. „Het lijkt wel of iedereen twij felt aan de integriteit van de man. In deze sfeer over hem praten, be treur ik in hoge mate. Iedereen zegt dat Van Agt liegt, maar er ge noegen mee te hebben genomen dat hij niets zou hebben gezegd als hij wèl aanwezig was geweest. Wat moet ik daarmee?" Enigszins in verlegenheid ge bracht, bevestigde de plaatsver vangend voorzitter, gedeputeerde Sjaak van der Heijden, dat Van Agt dringende redenen had voor zijn afwezigheid. Er is nog bekeken of de bijeen komst kon worden uitgesteld, maar dat stuitte op formele bezwa ren. „Ik zal de wens van de staten om 'zo snel mogelijk met hem te praten, aan hem voorleggen", zo beloofde hij. De afdeling Vormgeving van de Efteling in Kaatsheuvel kan - na een grote zomerdrukte - niet gemeten van een welverdiende winterrust. Veel van de poppen zijn hard toe aan een opknapbeurt, zoals beide dames van het stoomcarroussel. De oude fakir (midden voormoest zelfs geheel worden vernieuwd. (foto anp> Racistische pamfletten verspreid ASSEN (GPD) In Assen zijn de afgelopen dagen racistische pamfletten verspreid van het Actiefront Nationale Socialis ten, waarin wordt geageerd te gen de aanwezigheid van een groep Tamils in de Drentse hoofdstad. Het actiefront, dat een postbus in Rotterdam heeft, zegt dat alle „volks vreemde elementen zo snel mo gelijk uit Nederland moeten verdwijnen". Volgens het pamflet zijn de uit Sri-Lanka afkomstige „volksvreemde elementen die zich in onze samenleving pro beren in te graven om dan later hun familie over te laten ko men". Het actiefront is volgens de Rotterdamse politie een af deling van een extreem-rechtse club uit West-Duitsland. Leider van het front is de Rotterdam mer M. Frieling, die de afgelo pen jaren diverse keren is ver oordeeld wegens discrimine rende uitlatingen. Eerste certificaat Hoger Onderwijs voor Ouderen GRONINGEN (GPD) „Als ik de kans krijg ga ik ermee door", zegt mevrouw A. M. A. de Heus-Vogt (82) uit Groningen over de cursus die zij de afgelopen maanden heeft gevolgd: een inleiding in de psy chologie. Volgende week, 13 janua ri, ontvangt zij als eerste het certifi caat dat bij de voltooiing van deze cursus hoort, uit handen van de rector-magnificus van de Rijks Universiteit Groningen, prof. dr. E. J. Bleumink. Het gaat hier om de HOVO-cur- sus (HOVO staat voor Hoger On derwijs Voor Ouderen), een initia tief van de RUG, dat bedoeld is om te komen tot een „Université de la troisième age" (universiteit voor de derde levensfase). De cursus is de afgelopen herfst gegeven voor 25 deelnemers, in leeftijd variërend van 54 tot 82 jaar. Na het overlijden van haar man in augustus van dit jaar las mevrouw De Heus over het initiatief van de RUG, verwoord door de 27-jarige psychologe me vrouw Annet Jansen-Venneboer. Omdat het onderwerp psycholo gie haar altijd had geinteresseerd, besloot mevrouw De Heus zich op te geven. Er waren meer dan 100 aanmeldingen, van wie er 25 wer den toegelaten. Eén middag in de week gedurende tien weken volg- 1 den mevrouw De Heus en haar me de-cursisten de colleges. „Je leert er heel wat van en het is heel inte ressant, maar ook erg gezellig", al dus mevrouw De Heus, die de cur sus „wel pittig" noemt. Op het eind was er een toets. De cursusleiding Bij Diosynth Oss DEN BOSCH (ANP) - Het is is niet nodig onmiddellijk maatregelen te treffen bij Diosynth bv in Oss. De termijn van twee jaar waarbinnen het bedrijf milieutechnisch orde op zaken moet stellen is al aan de krappe kant. Dat betoogde de Bra bantse gedeputeerde H. van Lies hout gistermiddag tijdens een ex tra vergadering van de statencom missie voor milieu. Deze week is een vernietigend rapport van pro vinciale waterstaat openbaar ge maakt waaruit blijkt dat het bedrijf de bodem, het grondwater en de lucht ernstig vervuilt. Diosynth BV, een onderdeel van AKZO- Pharma, maakt grondstofffen voor de pharmaceutische industrie. De gedeputeerde toonde zich een beetje verbaasd over de opwin ding die is ontstaan rond het be drijf in Oss. Volgens hem is het be treffende rapport niet meer dan een praatstuk, dat is opgesteld om dat het bedrijf bij de provincie een nieuwe hinderwetvergunning moet aanvragen. Aanvankelijk zei hij er niets voor te voelen de staten commissie op de hoogte te houden van het verloop van de vergun ningverlening. Pas nadat alle frac ties daarop hadden aangedrongen ging hij op dit punt overstag. noemt achteraf de vragen van de toets tóch voor een deel te moei lijk. Reden waarom voor deze eer ste keer is afgezien van het geven van cijfers. v Mevrouw De Heus laat het niet bij deze ene cursus. „Mijn man en ik hebben altijd veel geréisd, Joe goslavië, Spanje, en dan niet aan de kust, maar in het binnenland. We hadden altijd veel contact met wat wij onder elkaar „de inboorlin gen" noemden. Nu heb ik van een neef in Amerika een uitnodiging gekregen om op bezoek te komen. Daarom ben ik al bij de volksuni versiteit geweest voor een cursus Engels. Ach, vroeger was dat er niet zo bij. Ik heb weinig opleiding gehad. Ik ben altijd huisvrouw ge weest en heb drie kinderen groot gebracht. Maar ik.heb wel altijd veel gelezen en samen met mijn man na diens pensionering veel ge reisd". De psychologie-cursus wordt in 1987 nog twee maal herhaald. Een cursus over kunstgeschiedenis is in voorbereiding. Als er voldoende belangstelling blijkt te bestaan voor hoger onderwijs op later leef tijd, wil men er een aparte organi satie voor in het leven roepen, die nauw verbonden is aan de RUG. ZEIST - De milieu-beweging kan sinds het nieuwe jaar be schikken over een eigen BVD: de Fauna Inlichtingen Centrale. De FIC, die zich bedient van offi cieel briefpapier met politie-ach- tig vignet, gaat informatie verza melen over laakbaar gedrag ten aanzien van dieren of de natuur. "Wij doen geen politiewerk", zegt Jan IJzerman, de enige FIC- rechercheur in vaste dienst, "wij concentreren ons meer op zaken die wij ethisch onaanvaardbaar vinden, maar die niet direct straf baar hoeven te zijn". In zijn keurig ingericht kan toortje in Zeist geeft de 27-jarige IJzerman het voorbeeld van de handel, verwerking en consump tie van exotisch vlees, zoals dat van kangoeroes. "Officieel is dat toegestaan, dus de politie doet er niets aan. Voor ons is het wel een zaak, omdat deze handel de po pulatie van kangoeroes bedreigt. Volgens de regering wordt in ons land geen kangoeroe-vlees inge voerd. Wij hebben uitgezocht dat dat wel degelijk het geval is". Het is de bedoeling dat een mi lieu-organisatie de FIC de op dracht geeft om bijvoorbeeld die handel in exotisch vlees te on derzoeken. Daarvoor moet be taald worden. IJzerman zegt al enkele van die opdrachten op zak te hebben, onder andere van de Nederlandse Bond ter bestrij ding van Vivisectie. Grote orga nisaties, zoals Greenpeace en de stichting Natuur en Milieu laten door Weert Schenk weten sympathiek tegenover het initiatief te staan, maar hebben er geen geld voor over. Particulier initiatief Het idee om de inlichtingen dienst op te zetten, is afkomstig van "enkele particulieren die op afstand betrokken zijn bij mi lieu-organisaties". Deze anonie me personen hadden ontdekt dat milieu-activisten bepaalde on derwerpen vaak niet kunnen uit diepen, omdat ze stuk lopen op gebrek aan informatie of man kracht. IJzerman zegt dat met geld uit de fondsen van onder meer de Haella-stichting en de stichting Bouwstenen voor Dierenbe scherming 30.000 gulden bijeen werd gebracht om de FIC op po ten te zetten. Driekwart van het werk van de FIC moet gaan be staan uit opdrachten. De overige tijd besteedt de Centrale aan het onderzoeken van tips die de moeite waard worden bevonden en aan het opzetten van een data bank. IJzerman: "Geen enkele organisatie heeft een compleet dossier van het misbruik van die ren. Het is belangrijk om die ge gevens te centraliseren". De FIC doet zelf niets met de verkregen informatie. Dat is de taak van de belangengroeperin gen, meent de rechercheur. Het betreft dus zuivere dienstverle ning. IJzerman staat niet alleen. Hij heeft zich al verzekerd van de hulp van tien zeer gemotiveerde mensen die door het ministerie van landbouw zijn ontslagen als onbezoldigd controleurs voor de Vogelwet. Daarnaast heeft hij de beschikking over een zestal in formanten. Legaal IJzerman wil slechts op legale wijze zijn informatie verzamelen. "De informatie ligt op straat, maar je moet het wel weten te vinden. Het is zaak goed de vak literatuur en de kranten te lezen en veel archiefwerk te doen. Door verbanden te leggen, kom je al snel een heel eind. Verder moet je met iedereen praten. Vooral huidige of voormalige werknemers van bedrijven kun nen veel vertellen, zeker als ze gewetensnood hebben". De FIC presenteert eerdaags eerl folder voor het publiek, waarin wordt opgeroepen om in formatie naar het FIC door te spelen over omstandigheden die indruisen tegen verantwoord na tuurbeheer of diergebruik. IJzer man zegt daarbij niet echt geïnte resseerd te zijn in namen en adressen. "We zijn niet uit op een heksenjacht. Wij willen slechts foute structuren blootleggen". 'We zijn niet uit op t werd hem door het ABP de dienst opgezegd. Massons verdeding hiertegen is dat hij in een gesprek op 20 februa ri '83, waarbij Wouters aanwezig, was tegen Meijer gezegd zou heb ben dat hij geen zaken met hem deed zolang de brief op tafel lag waarbij Meijer MaSson onder druk zette over de Poot-affaire. De Bra bantse zakenman A. Poot zegt dat hij met zijn tennishallen failliet is gegaan omdat hij geen steekpen ningen wilde betalen aan Masson. Meijer dreigde in de bewuste brief aan Masson dat het ABP grote kans maakt op te moeten komen voor de geleden schade door Poot. Meijer wierp zich in de brief op als iemand die die claim had overge nomen. „Heeft u niet gemerkt dat ik ei genlijk niet wilde. Ik moest buigen als een riet", legde Masson aan de getuige voor. „Nee", klonk het ant woord van Wouters, „dat kan ik me niet herinnneren". Hoofdredacteur ANP stapt op DEN HAAG (ANP) - H A. Lichten- veldt (50) stapt op als hoofdredac teur-directeur van het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Re den daarvoor is een op stapel staande wijziging van de topstruc tuur van het ANP. De beslissings bevoegdheid dient in die nieuwe structuur volgens de Raad van Be heer van het persbureau te worden gedragen door de directeur, C.N.F. van Ditshuizen. Lichtenveldt heeft te kennen gegeven zich daarin niet te kunnen vinden. Wanneer hij ver trekt is nog niet bekend. Bijna zes jaar is de verantwoor delijkheid voor het ANP gezamen lijk gedragen door de algemeen-di recteur en de hoofdredacteur-di recteur. BOVENKARSPEL/ AMSTER DAM (GPD) - De Bijlmerbajes gaat als eerste Nederlandse gevan genis containers gebruiken om daarin gedetineerden onder te brengen. De meeste, al vrijwel compleet ingerichte cellen en ne venruimten zullen begin volgende week met diepladers naar de ge vangenis in Amsterdam worden gebracht. Het gebruik van contai ners is een proef. Justitie en de Rijksgebouwendienst willen bekij ken of dit een oplossing is voor het cellentekort in Nederland. Gezien de omvang van de klus - er worden vijftig cellen met neven ruimten (bewakersposten, kanto ren en arbeidsvertrekken) geleverd - moest de Wognumse leverancier voor de bouw uitwijken naar een hal van de bloembollenveiling CNB te Bovenkarspel. Voor dit werk is een overdekte ruimte een absolute voorwaarde, omdat de he le constructie droog moet worden afgewerkt. Ursem Unit Bouw heeft in de afgelopen acht jaar al de nodi ge ervaring opgebouwd met het le veren van container-units voor ver- zorgings- en verpleegtehuizen, kantoren en hotels. Met de order van justitie zijn enkele miljoenen gemoeid. Volgens Hans Ursem zullen de noodcellen bij de Bijlmerbajes, in afwachting van de bouw van nieu we gevangenissen, zeker vijf jaar dienst doen. In samenspraak met justitie werd het eigenhandig ont wikkelde ontwerp van de cellen gedetailleerd uitgewerkt en wer den qua constructie en afwerking de nodige extra voorzieningen aan gebracht, gericht op het specifieke gebruik. Er worden in de dubbele, geisoleerde wanden rondom staal platen aangebracht, vloeren en pla fonds worden van kunststof en het Open tbc op marinefregat DEN HELDER (ANP) - Bij een of ficier van het fregat „Van Kinsber- gen" is begin deze week open tu berculose vastgesteld. Dat is giste ren meegedeeld door een marine- woordvoerder. Het schip lag bij het constateren van de besmettelijke aandoening met volledige bemanning aan de wal in Den Helder. Volgens de woordvoerder heeft de marinelei ding alle voorzorgen genomen om verdere verspreiding van de tbc te gen te gaan. Alle circa 160 opvaren den van de Van Kinsbergen zijn of worden aan een medisch onder zoek onderworpen. De gezond heidsautoriteiten in Den Helder zijn van het ziektegeval op de hoogte gebracht. De marinewoordvoerder ver wacht dat de open tbc geen epide mische vorm binnen de zeemacht zal aannemen omdat de meeste marinemensen in verband met hun internationale reizen uitgebreid zijn gevaccineerd. Verdacht van brandstichting MADE (ANP) - De rijkspolitie in Made heeft de 42-jarige directeur van de meubelfabriek Van Gils op het industrieterrein in Made aange houden. Volgens een woordvoer der van de rijkspolitie wordt de man er met een aantal anderen van verdacht de fabriek in de nacht van 12 op 13 augustus vorig jaar te heb ben laten afbranden. Door die brand ontstond een schade van zes miljoen gulden. glas wordt kogel- en uitbraakwe- rend. In elke container zijn twee cellen en een tussengang gecreëerd. Op het terrein van de Bijlmerbajes kunnen de 74 containers als het ware als een legpuzzel in elkaar worden geschoven. Het idee voor de container-cellen kwam begin 1985 voor het eerst ter sprake, tijdens overleg over een of ferte voor een keukenuitbreiding (in container-uitvoering) van de ge vangenis in Maastricht. Het minis terie reageerde terughoudend, maar toch mocht het Wognumse bedrijf een plan indienen voor 24 cellen met bijruimten. Na ruim een jaar niets te hebben gehoord, kreeg Ursem in februari '86 het verzoek om een definitief ontwerp te ma ken voor vijftig cellen en neven ruimten voor de Bijlmerbajes in Amsterdam. Eind vorig jaar werd het contract definitief onderte kend. AMSTERDAM (ANP) - De geza menlijke organisaties die betrok ken zijn bij de hulp aan en de op vang van daklozen in Amsterdam krijgen dit jaar 50.000 gulden extra van de gemeente. De gemeente wil wat extra's doen met het oog op het uitroepen van het Internationa le Jaar van de Daklozen in 1987 door de Verenigde Naties. Dat heeft wethouder Ada Wildekamp van maatschappelijke en gezond heidszorg gisteravond gezegd op een nieuwjaarsbijeenkomst van de Vincentiusvereniging, één van de organisaties die betrokken zijn bij de zorg voor daklozen in de hoofd stad. Van dat extra geld is 20.000 gul den bestemd voor noodopvang bij kou. Dertigduizend gulden is be doeld voor het aanschaffen van een kleine bus waarmee daklozen en zwervers in de stad 's nachts kun nen worden opgezocht. Het aantal daklozen in Amster dam neemt nog steeds gestaag toe, aldus de wethouder. Thans geeft Amsterdam onge veer 8 miljoen gulden per jaar uit voor zorg en opvang van daklozen. Kabinet praat volgende week over euthanasie DEN HAAG (ANP) - Het kabinet zal volgende week praten over de euthanasie-wetgeving. Volgens premier Lubbers komt de regering (nog) niet met een nieuw eigen wetsvoorstel, maar zal er slechts een standpunt worden bepaald over het advies van de Raad van State. Lubbers sloot niet uit dat de be spreking van dit politiek omstre den onderwerp nog een week wordt uitgesteld, als volgende week niet alle ministers aanwezig zijn. „Het kijkt niet op een week", aldus Lubbers. De Raad van State adviseerde af gelopen zomer om een omschrij ving van het begrip euthanasie in het wetboek van strafrecht voorlo pig achterwege te laten. In het re geerakkoord wordt aan dit advies grote waarde gehecht voor het toe komstig kabinetsbeleid. De rege ringspartijen CDA en WD denken fundamenteel verschillend over de kwestie. ADVERTENTIE Fred Menken heeft altijd enkele automobielen van formaat in huis. zoals Porsche, Jaguar, Lancia, Mercedes, Volvo, Saab, Maserati etc A*»BIEDINg. 4 deurs rt 323 '/aar '85 rijksstraatweg 338 tel 01751 19342

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3