STER: eerst gedoogd, later noodzaak Rotterdam vertoont 120 films 'Uitbreiding journaal is niet verantwoord' Vele verrassingen bij Van t Hek ZATERDAG 10 JANUARI 1987 RAOIO-TV-KUNST PAGINA 33 Twintig jaar Loeki op de tv HILVERSUM (GPD) - „De krant mag u niet missen, geen dag". Dat was de boodschap van de eerste televisie-recla mespot, uitgezonden op 2 ja nuari 1967. „De adverteerders stonden destijds te dringen om de eerste te zijn", herinnert di recteur Chris Smeekes zich op de 20ste verjaardag van 'zijn' STER. „Maar wij dachten: er zijn zoveel zoutjes en soepen, maar we hebben maar één dag bladorganisatie, vandaar". Er is nogal wat veranderd in die twintig jaar. De STER werd jaren lang gedoogd. „Wij hebben er niet om gevraagd", zeiden de omroep bazen. Dat konden ze makkelijk zeggen; er was geld genoeg. Maar de tijden veranderden. De op brengsten uit de STER-reclame gingen een wezenlijk onderdeel uitmaken van de omroepbegro ting. De overheid had steeds minder trek in het verhogen van de om roepbijdrage terwijl de program makosten voortdurend stegen. Buitenlandse series zijn niet voor een appel en een ei te koop, alle omroepen storten zich op het schaarse aanbod. Ze mogen er dan niet om gevraagd hebben, de 300 miljoen gulden die de omroepen jaarlijks uit de STER-pot ontvan gen, maken inmiddels 30 procent uit van de totale begroting. Van ongevraagd douceurtje tot noodzakelijke bron van inkom sten. Chris Smeekes maakte het al lemaal mee, aanvankelijk als ad junct-directeur en alweer 18 jaar als directeur van de STER. De ja ren hebben zijn enthousiasme voor het vak niet ingedamd, in tegen deel. Praten over ether-reclame is zijn liefhebberij. De opbrengst van de STER is on misbaar geworden voor de in standhouding van het omroepbe stel. Valt de reclame daarom te be schouwen als een noodzakelijk kwaad? „Vroeger heerste de gedachte dat reclame simpelweg vervelend was. Die houding is veranderd. In toenemende mate realiseren de mensen zich dat reclame deel uit maakt van ons economisch sys teem en zien ze de samenhang met de werkgelegenheid". Smeekes tilt zwaar aan het eco nomisch aspect van reclame. „Ik sta, met mijn economie-studie als achtergrond, het dichtst bij de on dernemerskant. Slagvaardigheid, snel maar gefundeerd handelen, dat trekt me. Ik reken nauwkeurig voordat ik een knoop doorhak, maar als de risico's eenmaal zijn uitgebannen, handel ik heel snel" ROTTERDAM (ANP) - In Rotter dam begint op 30 januari het 16de Film Festival. In theaters op en rond de Kruiskade zullen tot en met 8 februari meer dan 120 door de organisatoren als 'belangwek kend' omschreven films uit 25 lan den te zien zijn. Naast dit programma organiseert het festival tal van nevenactivitei ten, zoals de inmiddels bekend ge worden 'klimaatdiscussies', de uit reiking van de Rotterdamse Film prijzen en een filmmarkt waar pro ducenten en cineasten elkaar kun nen ontmoeten. Op het komende festival wordt ook weer 'de nacht van de krant' georganiseerd. De ge zamenlijke Nederlandse filmpers kiest dan het beste uit het Festival- programma, dat in de nacht van za terdag 7 op zondag 8 februari in al le deelnemende theaters vertoond zal worden. De capaciteit van het festival is dit jaar volgens de organisatoren belangrijk uitgebreid tot 265.000 stoelen. De zalen bevinden zich op loopafstand van elkaar. Het pu bliek kan terecht in de vier zalen van Lumiere, in Thalia. Corso. Os car en Luxor. Dit laatste theater is gereserveerd voor de grote premie res en de speciale projecten. Gedurende het festival zorgt een laserinstallatie voor een 'dak van licht' boven de Kruiskade. Als één van de hoogtepunten van het festival noemen de organisato ren de vertoning op 5 februari van de Frans-Russische filmklassieker 'Casanova' uit 1927, begeleid door het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van filmcom ponist Gecjrges Delerue, die de mu ziek bij deze film schreef. Niet alleen door vergroting van de capaciteit, maar ook via een aantrekkelijke programmering probeert het festival een breder pu bliek te trekken. Filmmakers uit China, Rusland en Amerika komen ruim aan bod. Zo zal de Volksrepu bliek China vertegenwoordigd zijn met negen films: vier klassiekers en vijf meer recente films van een nieuwe generatie filmmakers. Op het festival zullen voorts drie films te zien zijn van de bekende Russi sche cineast Aleksej German. Andere door de festival-leiding aangekondigde 'toppers' zijn: Ro berto Benigni (hoofdrolspeler in Down bij Law van Jim Jarmusch), die met twee films naar Rotterdam komt. Verder 'True Stories' van Talking Heads-zanger David Byr ne, 'That's life' van Blake Edwards met Jack Lemmon in de hoofdrol. Jim McBride's 'The Big Easy' gaat in Rotterdam in première als af sluiting van een retrospectief van zijn werk Journaal-hoofdredacteur Peter Brusse. Hoofdredacteur Peter Brusse: HILVERSUM (GPD) - Het is on verantwoord om met ingang van 1 oktober zonder extra geld en men sen de veranderingen bij de NOS- journaals in te voeren, waarover de NOS en de ledengebonden omroe pen deze week een akkoord heb ben bereikt. Volgens hoofdredac teur Peter Brusse betekent dit ak koord een groot verlies aan kwali teit. Wanneer het derde televisienet met ingang van oktober begint, zal op het eerste net een volwaardig zeven uur journaal komfn van tien minuten. Nu heeft dat journaal een lengte van vijf minuten. Brusse: „Ze denken dat we er zomaar vijf minuten aan kunnen plakken, maar zo werkt het niet. Het jour naal van zeven uur wordt naast de journaals van half zes, acht uur en half elf een volwaardig program ma. Er is gewoon een journaal bij gekomen, want de uitzending van zeven uur is nu een leesjournaal met headlines zonder correspon denten". Een van de consequenties van het'door de NOS en de omroepen bereikte akkoord is dat het Jeugd journaal, dat een kwartier later gaat beginnen, van tevoren moet 'Tunnel zonder vluchtstrook' len. Muziek: Ton Scherpenzeel. Ge zien op 9 januari in de Leidse Schouwburg. Aldaar nog vanavond te zien (uitverkocht). LEIDEN - Wie het programma boekje wil lezen, zit met een blad papier van krap één meter bij ruim één meter voor zijn neus, dat is veel meer dan een uitge vouwen krant. Handig is dat na tuurlijk niet. maar Youp van 't Hek maakt het zijn publiek nu eenmaal niet gaag gemakkelijk. Het enthousiasme wordt er niet minder om. Gisteravond was de Leidse Schouwburg op drie on verkoopbare stoelen na geheel bezet. Ook vanavond zitten er wederom vijfhonderdvijftig mensen in de zaal. Geluksvogels zijn dat, want er staat hen een ca baretprogramma van zeldzame topklasse te wachten papier, juist wanneer de held zijn geliefde wil kussen. De held moet niezen, de snottebellen springen in het rond en de gelief de wil niet meer. Eén vlieg heeft dan het verhaal een totaal andere wending gegeven. Daf kan niet, en toch weer wel, want ook dit is slechts een verhaal. Dit voorbeeld is van Youp van 't Hek zelf, en demonstreert tref fend zijn werkwijze. Hij bouwt een verhaal vol Drostecacaobu seffecten. "Toen ik het program ma tot zover aan mijn moeder had voorgelezen"... Zo luidt de regelmatig terugkerende zin. waaruit blijkt, dat de schrijver zelf een rol speelt in zijn eigen verhaal. Zijn tegenspeler, de ac teur Onno Molenkamp, functio neert als het ware als de vlieg, die de boel voortdurend in de war stuurt. Deze formule, die op geraffi neerde wijze het midden houdt tussen cabaret en toneel, leidt tot vele verrassingen. De persona ges, die Molenkamp speelt, zet ten Van 't Hek aan tot zelfbespie geling omtrent zijn positie als succesvol links cabaretier Zo worden hem zijn tot handels waar verworden idealen verwe ten. Scherp komt dat tot uitdruk king in de prachtige scène, waar in de cabaretier (Youpie is Yup pie) als amusementsindustrieel in driedelig grijs ten tonele ver schijnt. In eén moeite door krijgt hier bij ook het publiek de nodige ve gen uit de pan, en moet vooral de modieuze verburgerlijking het ontgelden. Dat alles dendert in hoog tempo voorbij, zodat je aan dacht geen moment mag of beter nog kan verslappen. Zelfs bin nen deze hechte structuur ziet Van 't Hek nog kans om actueel te blijven. Van de plasticzak met de ncpbom in Noordwijk, die een vibrator bleek, wordt bij voorbeeld dankbaar gebruik ge maakt En dan denk jc: 'leuk ge zegd, mooi gedaan, goed gevon den' Youp vindt dat verschrik kelijk. WIJNAND ZEILSTRA. Het commerciëlehet omroep- en het algemeen belang, met alle drie heeft Smeekes indringend te ma ken. Het spanningsveld? „Ja, want deelbelangen zijn iets heel anders dan het algemeen be lang. Kijk. dit zijn wij", zegt hij plotseling, wijzend op een vetplan- tje midden op de driehoekige tafel in zijn werkkamer. „De drie hoe ken zijn onze gesprekspartners en dat plantje moet in het midden blij ven staan". Niet al zijn gesprekspartners zijn even slagvaardig als Smeekes zich wenst. Naast zijn klanten uit het bedrijfsleven heeft hij te maken met de omroepen en het ministerie van WVC. Bepaald positief is hij over de samenwerking met het mi nisterie. „Dat tijdloze beleid van vroeger is voorbij. Gelukkig is de slagvaardigheid ook in dit kabinet aanwezig. Ik krijg tegenwoordig snel antwoord op mijn brieven, niet dat die antwoorden altijd naar m'n zin zijn, maar ik hoor tenmin ste wat, dat is een hele verbete ring". Weinig te klagen dus over be drijfsleven en ministerie. Hoe zit het met de gesprekspartner num mer drie. de omroep? „De NOS is een kindje van de overheid. De omroep zal het goede voorbeeld van Den Haag wel vol gen". Niet alleen over de verhou ding met zijn gesprekspartners maakt Smeekes zich weinig zor gen. Ook de toekomst van de STER ziet hij vol vertrouwen tege moet. „Na de komst van het derde net. in oktober of per 1 januari 1988, is er geen reden voor zorg. Daarmee kunnen we de concurrentie van Sky en binnenkort Super Channel het hoofd bieden. Wij versterken onze positie door de adverteerders netten te kunnen bieden met een duidelijk gezicht. Dus een net voor AVRO. TROS en Veronica; een voor VARA, NCRV, KRO, VPRO. EO. en een voor de NOS en de klei ne zendgemachtigden. Dat is niet alleen cultuur-politiek een goede zaak, ook voor ons is zenderkleu ring belangrijk. Dan weten adver teerders precies op wie ze zich richten". „Jarenlang hebben we fietsen met vierkante wielen verkocht in omroepland, en we zeiden er ook nog bij dat het goede fietsen wa ren. Aan dat tijdperk komt een ein de. Binnen vier jaar moet het drie- netten-stelsel goed draaien. Alleen dan kunnen we de satelliet-explo sie die ons te wachten staat, be hoorlijk tegengas geven". De financiering van dat derde net moet mede komen uit de STER-pot. Daartoe is met ingang van 1 januari het aantal reclame- zendminuten uitgebreid met zoge heten 'zwevende' blokken, 's Avonds op Nederland 1. De spots worden uitgezonden tussen de pro gramma's in, nooit in het program ma zelf. „Geen Amerikaanse toe standen hier. Dat systeem van hun deugt niet, dat is hystorisch ge groeid en ze kunnen het daar niet meer terugschroeven hoe graag ze ook zouden willen". „Ik merk in toenemende mate dat Den Haag gevoelig is voor onze denkbeelden. Tien jaar geleden moest ik niet aankomen met zwe vende blokken. Maar wanneer je ons 5 procent meer zendtijd geeft, dan komen er miljoenen binnen Dat kan je van de normale omroe pen niet zeggen". Toveren op tv HILVERSUM (GPD) - De nieuwe reeks van vier grote shows, die Ted de Braak in februari en maart voor de KRO-televisie gaat brengen, gaat over magie in de meest brede zin van het woord. Toveren, goo chelen, illusie en het bovennatuur lijke vormen de ingrediënten van het programma, dat de 'Ver boven mijn petshow' gaat heten. In elke aflevering vertoont een bekende illusionist zijn kunsten. Vaste gast is David Berglas, die ve le jaren geleden op de Nederlandse televisie te zien was met zijn 'men tale truuks' met mensen. Ook de kijkers worden bij de Ver boven mijn petshow ingeschakeld. In het onderdeel De magische cirkel kun nen mensen vertellen over hun bo vennatuurlijke ervaringen. Boven dien kunnen oude goocheltruuks of -attributen worden gedemon streerd. WORKSHOP - De Stichting Burcht organiseert in het kader van de Leidse Jazzweek een work shop onder leiding van de bekende jazz-saxofonist en winnnaar van de Boy-Edgarprijs, Paul van Kemena- de. Degenen die hier aan willen deelnemen kunnen zich opgeven bij de Burcht Burgsteeg 14 in Lei den. STER-directeur Chr. Smeekes met Loeki de Leeuw worden opgenomen bij gebrek aan studioruimte. „We moeten vanaf oktober vier journaals gaan maken in tweeënhalf uur. En dat allemaal in één studio. Dat is onverant woord en onmogelijk. We hebben een extra studio nodig, maar dat is een kwestie van miljoenen guldens en dat geld is er niet", aldus Peter Brusse. De hoofdredacteur van het NOS- journaal heeft onlangs zijn begro ting ingediend, waarin aangetoond wordt dat meer geld en meer men sen nodig zijn. Volgens het akkoord van de NOS en de omroepen krijgt Neder land 3 een journaal van tien minu ten om half zes, het jeugdjournaal om zeven en een tien minutenjour- naal om half elf. Op Nederland 1 verschijnt om half zes hetzelfde journaal als op Nederland 3 en een journaal van tien minuten om ze ven uur. Het halfelf journaal is ge lijk aan dat op Nederland 3. Neder land 2 heeft om acht uur een jour naal van twintig minuten en een af sluitend, zwevend journaal van vijf minuten. Overigens moet het be stuur van de NOS zich volgende week vrijdag nog uitspreken over het akkoord Bijdragen: Wim Koevoet Ariejan Korteweg Dead Kennedys Spervuur dat niemand spaart Wat is het toch mooi dat er ten minste nog Dead Kennedys zijn In muzikaal opzicht houden ze de punk van de jaren zeventig le vend, in hun teksten zijn ze de felste en meest sarcastische op positie tegen het Amerika van Reagan, die denkbaar is. 'Bedti me for democracy' is hun beste plaat sinds het overrompelende debuut 'Fresh fruit for rotten ve getables'. De drums klinken als snelle voetstappen in de nacht, de incidentele solo's verraden hun Californische afkomst en Jello Biafra zingt als een maniak Een paar keer ben ik gaan kijken of m'n draaitafel niet te snel liep. zo'n razend tempo heeft de plaat Door die tomeloze vaart is er ruimte voor niet minder dan 21 nummers, waarin Biafra een spervuur van woorden richt op alles wat hem niet bevalt; Reaga- nomics. USA for South Africa, gif in de grond, maar ook de ma cho heavy metal bands en intole rante punks worden niet ge spaard. Voor hem is muziek een middel om de wereld te verande ren en de hersencellen van luis teraars in beweging te brengen 'Frankenchrist' de vorige plaat van de Dead Kennedys, is door de censuurbeweging van de mo ral majority in de USA in de ban gedaan. Voor hen heeft Biafra zijn scherpste pijlen bewaard. Bij de plaat is de krant 'Fuck Facts' ingesloten, waarin haar fijn wordt uitgelegd waarom elke verwerpelijk De Dead Kennedys lopen weer over van energie en ideeën en zijn nog steeds zeer de moeite waard. Dead Kennedys for presi dent! AK The Thought Niet denken maar doen 'The dream is me' (Polydor) De Noordhollandse groep The Thought heeft op het pad naar de roem al heel wat teleurstellingen te slikken gehad. De eerste plaat flopte maar werd wel in Amerika uitgebracht, na de tweede werd het label dat hen uitbracht opge heven. En dan te bedenken dat het daarvoor, toen ze nog ope reerden onder de naam The Rou- sers, ook al niet wilde lukken. Ze zijn nu terug bij Polydor, de maatschappij waar ze ook begon nen. Met een LP die er hoorbaar op gemaakt is zoveel mogelijk luisteraars te behagen. Het psy chedelische gitaarwerk maakt niet langer de dienst uit, The Thought heeft nu gekozen voor opblaaspop. Simpele, vriendelij ke melodiën, voor de hand lig gende ritmes en smaakvolle ar rangementen. Tien keurige num mers staan er op 'The dream is me', die keurig worden gespeeld en keurig meerstemmig worden gezongen. Voeg daarbij de door sneeteksten en niets zou succes in de weg moeten staan. Ware het niet dat het alles bij elkaar zo we zenloos saai klinkt dat ik op slag ben gaan twijfelen aan de goede bedoelingen van voorheen The Rousers. Opvallend is trouwens hoe Mare de Reus zich met de plaat als de zoveelste kameleontische produ cer van ons land ontpopt; of hij nu The Div, Ivy Green. La Peste of The Thought produceert, hij slaagt er telkens in volledig de kleur van de groep aan te nemen. AK Eric Clapton Een zoen voor Phil Collins 'August' (WEA) In 1983 zette de Britse gitaar prins Eric Clapton eindelijk een punt achter een schier eindeloze reeks van lauwe en slappe platen met keuvelrock. neuzelige zang. gitaarspel vanuit de fauteuil en zeurderige teksten. Alcohol en heroïne namen niet meer zo'n be langrijke plaats in Claptons le ven in Money and cigarettes' heette die herstelplaat vol leven dige rhythm and blues. Met de hulp van Phil Collins gemaakte 'Behind the sun' zette dat toch wel wonderbaarlijke herstel van de vpor 99 procent afgeschreven Clapton door Nu is er dus 'August' en het verhaal verandert niet veel. De stijgende lijn schiet wéér een stuk omhoog met deze vooral ook lepe plaat vol commerciële, doch artistiek verantwoorde ar- rangementjes en bijdragen van popsterren die het op het ogen blik goed doen. Andermaal draagt Phil Collins vele steentjes bij. Ook Tina Turner schreeuwt lekker mee op 'Tearing us apart' Grote namen maar in dit geval ook grote prestaties. Van het dunne soundje dat Clapton de laatste jaren afscheid de. is niets meer over. Volvette rhythm and blues, aangevuld met stevige nieuwerwetse rock. maakt Clapton. EricClapto i De jongste blueskoning van dit moment, Robert Cray, zal zich wel gevleid voelen met Clapton's versie van zijn Bad Influence De meester steekt iets op van de leerling. Ronduit verrassend is ook de cover die Clapton heeft gemaakt van 'Behind the Mask een nummer van de inmiddels ontbonden avant-gardistische Japanse synthband Yellow Ma gie Orchestra. Clapton vreest niet langer het avontuur en weet ook gitaris- tisch gezien de juiste snaar te ra ken. Vooral op kant twee, waar Clapton zijn gitaar weer laat gie ren en janken als in de tijden van Layla. Clapton heeft net op tijd begrepen dat zijn fauteuil eon schopstoel was geworden. Wel moet hij Phil Collins een dikke zoen geven. Zonder hem was het nooit meer wat geworden. WK Frank Zappa Grollen van de muziekcomputer 'Jazz from hell' (EMI) Op Zappa's 'Jazz from hell' is geen noot jazz te vinden. Op de vraag wat dan wel, kan ik geen antwoord geven behalve dit Zappamuziek. De laatste jaren is Zappa in de weer met een muziekcomputer die synclavier heet. Met dit appa raat kan eigenlijk allesv Stukken muziek kunnen ermee worden versneld en de klankenreeksen die voortkomen uit het zo ontsta ne nieuwe stuk kunnen weer dienst doen voor andere grappen en grollen. Zappa heelt zichzelf als het ware 'gerecycled' want de stukken die hij heeft gebruikt zijn alle afkomstig van hemzelf. Van 'Jazz from heil', die Zappa op een stuk na helemaal alleen heeft gemaakt, is heel goed af te luisteren hoe oneindig de moge lijkheden zijn. Hoewel er flink wat van de luisteraar wordt ge vraagd - het wemelt van de tem powisselingen en men moet het zonder beat stellen - klinkt de plaat toch 'lekker'. De geluids kwaliteit is magistraal en er ge beuren zo veel dingen die je ner gens anders kunt beleven dat de aandacht er met gemak bij blijft Dan weer lijkt het alsof je in een wilde achtervolging of in een of ander stripverhaal bent aanbe land, dan weer luister je naar een wild 'freakend' huiskameror kestje dat alle regels der harmo nie overtreedt, maar eindelijk doet wat het al jaren had willen doen: spelen. Ritme is harmonie Het ene stuk waarvoor Zappa zijn band heeft ingeschakeld heet St. Etienne. Zappa heeft het niet kunnen laten: er moest een gitaarsolo op. Sommigën hebben daar schoon genoeg van. Ik ga met Zappa's solo naar bed en sta er ook weer mee op. WK Howard Jones Marketing of echte muziek? 'One to one' (WEA) Ik heb een haat-liefde verhou ding met dit blonde, springerige mannetje met al die vlashaartjes in zijn gezicht. Hij heeft een stem als een klok, maakt de^ fraaiste melodietjes en weet de" weg op menig toetsenbord. Maar hij is zo glad. zo glad 'One to one', zijn derde plaat al weer, is wat mij betreft zijn eer ste misbaksel. Het klinkt ordi nair en het is nog een cliché ook. maar 'One to one' heeft geen 'bo dy'. Wat bezielt Jones nu werkelijk. Is hij ergens boos om, verdrietig misschien of verwart hij marketing nu echt met mu ziek? Veel van de tien liedjes zijn di rect inwisselbaar Compositori sche armoede is troef. Tekstueel gezien betreft het hier helemaal een zeperd. Onze eigen Zangeres zonder Naam krijgt zinniger schrijfels op papier. Hier en daar toont Jones zich verontrust over bepaalde maat schappelijke ontwikkelingen Waar gaan we heen. vraagt hij zich letterlijk af Ik weet het ook niet maar ik ga in elk geval niet met Jones mee Ik raad hem een paardemiddel aan een jaar ver plicht verbluf met een Niets en niemand anders ma, er bij. WK

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 33