Bronzen9 ouwe Pief terug in de familie Hervormd Leiden zonder zwarte' collectant 'Prediker 12 vers la' eerde hem toen hij 80 werd PAGINA 2 GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 10 JANUARI 1987 LEIDEN - De naam 'Mazurel' is in Leiden vele jaren een be grip geweest voor een organisa tie van christelijk jeugdwerk die in de jaren 60 van de vorige eeuw geen bijbelfiguur maar een bijbeltekst voor Itaar naam geving koos 'Prediker 12 vers la'. Dat kon in die tijd nog, want iedereen met maar een beetje bijbelkennis wist wel waar hoofdstuk 12 van het bijbel boek Prediker mee begint. Obadja's, Daniëls, Paulussen, Samuels en Dient den Heer-en waren er te over in christelijk jeugdland, en dus werd het bij Prediker: "En gedenk aan uwen Schepper in de dagen uwer jongelingschap". Kort weg 'vers la'. Dat 'Prediker' had een - in wendig uitneembaar - gebouw in de Janvossensteeg, waar de hele organisatie - van zondags school tot oud-ledenvereniging - onderdak vond en waarvan kerken, bonden, verenigingen en instituten tegen redelijke betaling veelvuldig gebruik maakten voor hun samenkom sten, vergaderingen en cursus sen. Het was niet aan een be paalde kerk gebonden en moest dus zichzelf zien te be druipen. maar juist daardoor had het in de stad een breed draagvlak. Precies een eeuw lang heeft 'Prediker' het volgehouden. In de jaren 60 ging het de weg van veel traditioneel jeugdwerk: het stierf een geruisloze dood en werd niet zonder droefheid bijgezet in het mausoleum van de schone herinneringen De oude vaandels in 'De Lakenhal' zijn nog de verstilde getuigen van een sprankelend verleden Met andere historische attribu ten vullen ze daar - onzichtbaar voor bezoekers - een afgesloten ruimte. Voordeel van die con servatie is, dat ze niet verder verschieten. Rode draad Rode draad door dat Predi- ker'-verleden is de rol die P. Mazurel daarin heeft gespeeld. Deze krant van 16 november 1936 typeerde hem als de 'geestelijke vader van het Pre- diker-gezin'. Dat was toen Ma zurel 80 jaar werd. "Als er in 'Prediker' iets bijzonders aan de hand is, als er een min of meer belangrijke beslissing moet worden genomen, dan gaat men onveranderd eerst ad vies inwinnen bij den ouden Mazurel", schreef het LD van die dag. "Dat spreekt zoo van zelf, dat men er niet aan denkt de zaak op eigen houtje op te knappen". Al in augustus 1878 kwam in een notulenboek van de jonge lingsvereniging de naam van P. Mazurel (22 jaar) onder de be stuursleden voor, en toen hij 80 was leefde hij nog altijd daad werkelijk mee met alles wat in 'Prediker' gebeurde. Hij was ook de oprichter van het bouw fonds, dat de vereniging al vroeg in staat stelde een-eigen gebouw te stichten. Vlikobak 'Prediker' greep de 80ste ver jaardag van 'ouwe Piet' - zoals sommige ouderen hem met verschuldigde eerbied plach ten te noemen - aan om het ge bouw te verrijken met een bronzen plaquette. "Uit dank baarheid aangeboden door de Chr. Jongelingsver. Pred. 12: la, hare onderafdeelingen en oud-leden". De plaquette met de beelte nis van Mazurel was ontworpen en vervaardigd door de Rijn- landsche Kunstgieterij H. W Stöxen. Toen het pand aan de Janvos sensteeg definitief aan het jeugdwerk was onttrokken en werd verbouwd voor huisves ting, wist de nieuwe gebruiker voor de bronzen plaat geen be tere bestemming dan de Vliko bak. Een medewerker van de hervormde jeugdraad - die na de opheffing van 'Prediker' het gebouw enige tijd gebruikte - vond dat geen stijl en nam de plaquette mee naar huis, daar mee onbewust de afspraak met de jeugdraad nakomend dat de gedenkplaat in ere zou worden gehouden. Bij verhuizing van het gezin naar Rotterdam ging 'Mazurel' automatisch mee. Maar de vin der vond het gedenkteken bij diens familie toch meer op z'n plaats en dus ging hij ten lan- Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot gen leste op zoek naar nakome lingen. Dat speurwerk werd bemoei lijkt door een foutieve spelling van de naam 'Mazurel' op de plaquette. Veertig jaar geleden bleek namelijk, dat de naam met een s in plaats van met een z moest worden geschreven. Dus heet het nageslacht van Predikers geestelijke vader niet MaZurel maar MaSurel. Kleinzoon Uiteindelijk kwam de Rotter dammer in contact met een kleinzoon van de historische ere-voorzitter, de heer J. M. E. Masurel van de Lammen- schansweg 90. Het gedenkboek met de na men van de gevers van het hul deblijk - getekend door de heer Matth. Brinks sr. - was al in zijn bezit, en nu is ook de plaquette eigendom van de familie ge worden. Die kreeg - na een des kundige opknapbeurt - een ereplaats in zijn huis. Elk oud- Prediker-lid is daar - wel na te lefonische afspraak - welkom om de plaat te bekijken. Kleinzoon Johan wil hiermee gevolg geven aan het laatste couplet van een gedicht dat de genoemde heer Brinks sr. - reeds lang overleden - voor de onthulling in 1936 maakte: "Zoo heeft elk van ons zijn steentje aangedragen Om u dit huldeblijk in een voud aan te bién, Dat, naar wij hoopen. Gij nog zeer lang moogt bezien. De plaquette met de beeltenis van P. Mazurel. nu in het bezit van klein zoon J. M. E. Het opschrift luidt: 1856-1936 P. Mazurel. Uit dankbaarheid langeboden door de Chr. Jongél.Ver. Pred. 12 la, hare onderafdeelingen zn oud-leden. Leiden 18 nov. '36. (foto Win» Dijkman) En mocht ons nageslacht ons naar dit teeken vragen. Dan zal ons antwoord zijn Dit is de man, die geest en le- Uit liefde tot Zijn God aan Prediker heeft gegeven". Reünie P. Mazurel was in zijn tijd alom in de stad bekend Nog toen hij 80 was, werkte hij dagelijks in de toenmalige kleermakerij van de firma Jongmans aan hét Rapenburg. "Hij behoort als het ware tot den inventaris", grapte de LD- verslaggever in zijn stukje van 16 november '36. Bestuursfunc ties had hij bij de Christelijke Oranjevereniging, de anti-revo lutionaire kiesvereniging 'Ne derland en Oranje' en de afde ling Leiden van het Christelijk Werkliedenverbond 'Patrimo- Dertien jaar na het bronzen eerbetoon is Mazurel op 93-jari- ge leeftijd overleden. Dat was eind december 1949. Om de vijf jaar houden de oucf-Prediker-leden nog een reünie. Vorig jaar in motel Sas- senheim, waar zo'n 150 mensen overal vandaan bijeen waren, onder wie een oud-lid dat der tig jaar geleden naar Canada emigreerde. Ieder van hen bewaart kost bare herinneringen aan 'ouwe Piet', de verpersoonlijking van een soort jeugdwerk dat na een eeuw niet levensvatbaar meer bleek, maar dat het leven van velen blijvend heeft beïnvloed. Spuitbussen. De zestien mede werkers van het hervormde pro vinciale bureau van Groningen en Drente in Haren hebben afgespro ken geen spuitbussen meer te ge bruiken, dit om de ozonlaag rond de aarde te beschermen. In een op roep vragen zij dit voorbeeld te vol gen. Zondag. Disk (Dienst in de In- dustrielq Samenleving vanwege de Kerken) heeft de plaatselijke ker ken gevraagd 8 maart (rond de bid dag) of 26 april (rond 1 mei) tot 'Zondag van de arbeid' te bestem men. Materiaal daarvoor kan Disk (Noordermarkt 26, 1015 MZ Am sterdam, 020-228505) leveren. Vesper. Morgenavond 7 uur be gint in de Grote Kerk te Noord- wijk-Binnen een muzikale vesper Twee oude colleges hebben zich teruggetrokken Hindernis De collectanten voeren als voor naamste argument voor hun terug treding aan, dat ze geen hindernis willen zijn voor het samengaan van hervormden en gereformeerden in Leiden. Bij de gereformeerden col lecteerden altijd al de diakenen. Zij dragen in de dienst gewone kle ding, in tegenstelling tot de her vormde collectanten die nog steeds de oude traditie van het 'stemmig zwart' in ere hielden en dat cachet niet wilden prijsgeven. Beide colleges hadden het gevoel dat hun optreden steeds minder werd gewaardeerd. Vooral bij de diakoniecollectan- ten leefde de gedachte dat men be ter tijdig zelf kon heengaan dan over een poos te worden wegge zonden. Hun vertrek was voor de kerkcollectanten een reden om hetzelfde te doen; zij hadden niet voldoende leden meer voor het vol ledig bemannen van alle diensten. Het idee om zich op de Marekerk - waar nog wel louter hervormde diensten worden gehouden - terug te trekken lokte niet erg. Niet ie dereen voélt zich daar geestelijk thuis, maar bovendien zou dat in strijd zijn met de statuten van de colleges, die duidelijk spreken van diensten in alle kerken. 'Slapend' Kerkvoogdij en diakonie hebben het ontslag van de Collectanten (nog) niet aanvaard, zodat de colle ges formeel nog bestaan. Ze zijn nu 'slapende', zoals dat heet. Dat ze nog eens zullen ontwaken, mag met reden worden betwijfeld. Voorzitter C. Jongejan van de kerkvoogdij heeft bezwaren om een college dat ruim 175 jaar trou we dienst achter zich heeft zomaar - 'op een achternamiddag' - op te heffen. Het argument van 'het samen gaan van hervormden en gerefor meerden niet in de weg willen staan' vindt hij onvoldoende. "De collectanten maken, net als andere zaken, gewoon deel uit van de be sprekingen daarover. Nü al zeggen dat ze helemaal niet zijn in te pas sen in de nieuwe structuur is wel wat vroeg". De kerkvoogdij heeft haar collec tanten dan ook voorgesteld, samen te bekijken of er in de toekomstige situatie nog wat te doen is op het gebied van geldinzameling. De kerkcollectanten zullen daar over in hun vergadering van deze maand wel praten, maar kans dat ze als college nog zullen terugko men is er vrijwel niet omdat ze zich in dat geval toch willen blijven pre senteren op de manier die bij hen past. Jammer Ook de diakomecollectanten zijn 'slapend' verklaard. Voorzitter F. H. van der Velde van de diakonie: "Van ons bestuur hadden ze nog door mogen gaan. Het samengaan met de gerefor meerden is op dit ogenblik geen doorslaggevend argument, want niemand zegt dat het dan op geen enkele manier meer kan". Aan de ene kant vindt Van der Velde het jammer dat een lange traditie zo plotseling ophoudt. "Van zo'n college kun je moeilijk zeggen dat het eigentijds is, toch doe je het niet zomaar weg. Ander zijds moet je ér wel oog voor heb ben, dat het inzamelen van de ga ven krachtens de kerkorde aan de diakenen is toebedeeld, en niet aan speciale collectanten, zelfs ook als het kerkvoogdelijke collecten be treft". Op de vraag of de heren collec tanten er, gezien de te verwachten ontwikkelingen, toch niet verstan dig aan hebben gedaan nu alvast het veld te ruimen, antwoordde Van der Velde (tot 12 januari nog voorzitter van de diakonie): "Och, het zou toch wel een keer zijn ge beurd". Overigens greep hij gistermid dag de nieuwjaarsreceptie van de diakonie aan om de collectanten namens de hele kerkelijke ge meente welgemeend te danken voor hun trouw en toewijding. Van der Velde - voorzitter diakonie - „Het zou toch wel een keer zijn gebeurd". IfotoWim Dijkman) LEIDEN - Hervormd Leiden moet het voortaan zonder zijn traditio nele zwartgeklede collectanten doen. De twee collectantencolle ges hebben hun opdrachtgevers - respectievelijk de kerkvoogdij en de diakonie - bericht, dat ze hun werkzaamheden als geëindigd be schouwen. Opheffen kunnen ze zichzelf niet, omdat dit is voorbehouden aan hun opdrachtgevers. Die heb- beh de beide colleges in de vorige eeuw opgericht. De 'kerkcollectan ten' van de kerkvoogdij stammen uit 1810, die van de diakonie gaan terug tot omstreeks 1860. Het besluit van de twee geeft geen moeilijkheden voor het col lecteren in de diensten, waarvan de meeste samen met de gereformeer den worden gehouden. De wijkdia- kenen verzorgen nu zelf de collec ten, eventueel met assistentie van de wijkkerkvoogden. Dat strookt ook met de kerkorde, volgens wel ke de inzameling van de gaven in de kerkdienst aan de diakenen is toevertrouwd. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Nauta; Marekerk 9.45 dr. Meijers, ha. 12 studentenekklesia, 5 ds. Bouman, Sche- veningen; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Koolstra: Oecumenische geloofsge meenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Hortensius, 11.15 ds. Hortensius en pastoor v. Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 ds. Hemstede, vlootpred.. Leiderdorp, opendeurdienst, mmv com bo uit Voorschoten; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Koolstra; Vredesk. (Burggravenl.) 10 dr H. Berkhof; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Beinum; Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. Hemmes. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) zie Bethl.kerk; Oude Vest 10 ds. Kramer; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv gemeente; bejaardenhuis Groenhoven 10 hr. v. Wallinga, L.dorp; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. D. Roden burg. Geref. K. Vnjg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steen- schuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. De Clercq. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agte- reek. Evang. Gemeenschap (Middel- stegr. 3) 9 en 10.30 evang. B. v.d. Bosch, Rheden. Evangeliecentrum-Pinkster- bew. (Bethlehemskerk Lammermarkt) zo. 10 en wo. 8 evang. Zijlstra, vr. 16 jan 8 country gospel concert Wim Pols. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 evang. W Oostra. Leger des Heils (hoek Vestestr./ Groenesteeg) 10 en 7 (laatste zondag van de maand 5 u Nieuw-Apost. Kerk (H Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo 8. Zevendedag adventisten ('De Ontmoeting'. Noord hofland V schoten) elke zat. 9 45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch 6) 10.30. Genoot schap der Vrienden ('Quakers') eerste zondag van de maand 10 30 (Rapenburg 6). Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahnisl 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10, behalve tweede weekeind van de maand, dan zat. 7.30 nam. gez. oud- kath.-anglicaanse dienst Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7. zo. 11; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden- V.schoten) zat. 7. zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10. 11.30, 6 en 7 (lof); Bos- huizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lam- menschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem H. Rijn dijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 dienst. AARLANDERVEEN Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Schilt, Leimuiden. Ge ref. Kerk 10 en 6.30 ds. v. Wijngaarden. ha. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 3 ds. Rietveld, Maarssen. Rk Kerk zat 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Jonkman, 5 gez. jeugddienst in Mar.kerk; Kruiskerk 10 ds. A de Leeuw, Maarn; Opstandings- kerk 10 ds. G. Lans. St. Michelsgestel. 6.30 ds. Jonkman; G Herderkerk 10 ds. Nieuwenhuis, ha. 5 ds. Mulder, ha; De Bron 9.15 ds. Moll, ha, 10 15 ds. Verheul, ha, 6.30 ds Nieuwenhuis. ha; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder, ha; Driehoor- ne 7 nam. ds. Verheul; Oudshoornse kerk 10 ds Stenfert Kroese. Bilthoven. Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Siebe- link. Linschoten. 6 30 ds Ouwendijk. Geref Kerk Mar kerk 10 ds Verdoorn. Wadd veen. 5 ds. Gilhuis. Zeist, gez jeugddienst. Salv kerk 10 ds. Wilschut. 6.30 ds. De Goede, Waarder. Geref K Vrijg. (aula school Bospark) 9 30 en 5 ds. Room Ned Geref Kerk (school Wil- lemstr.) 9.30 ds. Louwerse. 4 30 ds. M. de Jong. Chr Geref Kerk (Grijpen- steinstr.) 9.30 en 4 30 en 14 jan 7.30 ds v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. N. van Gemeren, 6.30 hr. J. van Barneveld. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) 10 hr. B. Knoester. Pinkster gem. (school Batestein 16) 10. Christen gemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) 10. Leger des H. (Zon neweg 3) 10 en 7, laatste zondag van de maand 5 u. Remonstr. Kring (Van Man- dersloostr. 36) 10 dr. Meijering. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 1130; Piusk. zat 7. zo 9 en 10 30; De Bron zat. 7. zo. 9 en 11. BENTHUIZEN Herv. Gem. 9.30 ds. Boer. 6 ds. Exalto. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 drs. H. C. v.d. Sar, Z.meer. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds, v. Aalst. BODEGRAVEN Herv Gem Dorps kerk 10 ds. Jansen, Gouda. 6.30 ds. Wie man; Salv.kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Radstake, R.dam-IJsselmonde; Bethl .kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. v.d. Hoef. Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Elderman, ha. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 ds. A. Veltman, 3 ds. Room, ha. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. v. Beek. BOSKOOP. Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma, 6.30 ds. Bouw, Oud-Loos- drecht, jeugddienst. De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref. Kerk 9.30 ds G. de Jong, 5 ds. Scholten. Nieuwerkerk a d. IJssel. Chr Geref Kerk 9 30 en 5 ds. v.d. Boomgaard, Den Haag. Geref. Gem. 9.30 leesdienst. 3 ds. Bac. HAZERSWOUDE Herv Gem. 9 30 ds. Christ, Eek en Wiel, 6.30 kand De Reu ver, Nieuwerkerk a.d IJssel. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Berg, Bodegraven, 5 ds. Ravensbergen, Wijnjewoude. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 hr. Brouwer, Katwijk, 5 ds. Krispijn, gez dienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Weele, Huizen. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem 10 ds. Boon stra. ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem 10 ds. Keuning, Noordwijk. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 dr Ver meulen, Valkenburg. Ontmkerk 10 ds. Verseput, O-geest. 6.30 ds. Romein, R.dam, jeugddienst. Herv. Gem. 'De Rank' (P Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 10 ds v. Breevoort, 5 ds. Kersten. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N Kerk 10 ds Sjollema. 6 ds. Visser; O. Kerk 10 ds. Hovius, 6 ds. Wagter, Rijns- burg. Ichthusk 10 ds. v. Sliedregt. 5 ds. Driebergen; Pnièlk. 9.30 ds. v. Roon, Zeist, 6 ds. Hovius; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. De Jong. 5.45 samen zang, 6 ds. H. Poot. Doeveren, jeugd dienst. Overduin 2.15 ds. v.d Beid. De Hoeksteen (Burgersdijkstraat) 10 do- vendienst, hr. J. Storm Herv. Gem. 'De Rank' (aula P Groen-college Pr. Frede- nkdreef 15) 10 kand. H. de Roest, Lei den Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds Kersten, 5 ds. Koster; Triumfatork. 10 ds. Koster. 5 ds. v. Breevoort. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 ds. M. de Jong, Al phen, 7 kand. J. Eikelboom. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. A. van Heteren. Vrije Chr. Geref Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. On- afh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J. A Visser KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv Gem. 10 ds. Mackaay, Leiden. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk 10 dr. Bade, 7 kand. v. Wallinga, L.dorp, gez dienst LEIDERDORP Herv Gem. en Geref Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, 3 ds. Bo venberg. Leiden, met gehandicapten, 6.30 ds. Knorth; Hoofdstr. 10 ds. Stege- man; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v.d. Born. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftig- schild. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. v.d. Zeeuw. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv Gem. 9.30 ds. Schilt. Geref. Kerk 9.30 mevr. N. van Keulen, Haarlem. 7 ds. Den Heeten. Hoofddorp Rk Kerk zat. 7. zo. 7.30. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft. Pauluskerk 10 ds. De Gelder, 7 ds 't Hooft. Geref. Kerk 10 mr. Vreug- denhil, Koudekerk. 5 ds. Bras, S.heim. Geref. K. Vrijg- 9 30 en 4.30 ds. Borg- dorff. Ned. Geref. Kerk (Salvaton) 10 prof. Troost, A.dam, 5 ds. Waagmeester Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds v. Dijken Geref. Gem 10 en 4 en wo. 14 jan. 7.30 ds. Den Boer. Evangeliegemeente (Hee- De gereformeer de kerk van Lei muiden. (foto Wim Dijkman) reweg 52a) 9.45 dienst. Rk Kerk: Aga- thakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpol der zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 ds. Quartel, Gouda, jeugd dienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Nooteboom. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. v. Leeu wen. Driebergen. Remonstr. Gem. 10 ds. H. v. Waveren. Evang. gem. (Kruis punt. Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff. 6.30 dr. Haitsma. Boskoop, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Baas. S heim, 7 ds. Huisman, H.woude. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Ten Voorde, ha. Geref. Kerk 9.30 en 4 30 ds. Wijngaarden, ha. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30.ds. Visser. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. NOORDEN Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 ds. Huisman, H.woude, 7 hr. Schreuder. NOORDWIJK Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 dr. Dirksen. Lei den, 5 hr. L. D. Burger, Wadd.veen, 7 ds. v.d. Lee, vesper; Hoofdstr. (Zee) 10 ds Krispijn, H.gom; De Rank (Golfbaan) 10 ds. v Kooten, Delft. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Elgersma, 5 drs. G. A. Scholte; Vin- kenl. (Binnen) 10 ds. Kuiper; Sole Mio 9 ds. Kuiper, Stichtingskerk 11 ds. Slof- stra. Zie ook herv. gemeente. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) geen dienst. Evan geliegemeente 'Shalom' (geb. 'Buiten zorg'. Zeereep) 10. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 drs. Scholte, Noordwijk, gez. dienst; De Zilk 10 ds. v. 't Hof. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Da Costa, ha; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 mevr. T. H. Zoek, 7 drs. G. Schwencke. Geref. Kerk 10 ds. Plomp. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 9.30 en 4.30 leesdienst. Ned. Ge ref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 kand. J. de Groot, Amstelveen. Van Wijckers- looth 4 ds. A. de Kuiper. Endegeest 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7. zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING. Herv. Gem. 9.30 hr. Hoffenaar, Voor hout. Geref. K. 9.30 mevr. H. Hoogen- kamp, A.dam, 5 kand. v. Wallinga, L.dorp. Remonstr. Gem. 10 ds. Cossee. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Kielder, Vianen, 7 ds. Vlasblom. Boskoop. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. v. Dijk, Doornspijk. RIJNSBURG. Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. Smaling; Be- thelkerk 9.30 ds. Smaling. ha. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds Ribberink. 5 ds. Snel; Imm.kerk 9 en 10 30 ds Cziria, 5 ds. Baayen; Mar.kerk 9 30 ds. Snel. 5 ds. Ribberink. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5. I'S ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v Sorge. Evang. Chnstengem. (aula mavo) 10 br. J. Gernts, Den Haag. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING Rk Kerk zat. 7, zo 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv Gem. 9 en 10.30 ds. v Achterberg, 7 opendeurdienst, ds. Wolthuis, Heemstede, mmv jeugdkoor 'Jismaël'. Geref. Kerk 10 ds. Bras. Zie ook herv. gemeente. Chr. Geref. K 10 en 5 ds. Aarnoudse. Ned. Prot Bond (Jul- .laan 17) 10.30 ds. Luikinga, Beverwijk Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Trouw borst, Vlaardingen, 6.30 ds Stam. Geref Kerk 9.30 ds. Taselaar, Alphen, 6 30 ds v.d. Berg, Bodegraven. Rk Kerk Aar- dam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv!' Gem. 10 dr Vermeulen, 6.30 hr. J. Goedhart, Nieuw koop. Geref. Kerk 10 ds. Bovenberg, Leiden, 6.30 ds. Oegema. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdieqst, 4 ds. Heida. VOORHOUT: Heiv. Gem. 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot, 5 ds. De Zwart; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Zwart. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 dr. Verheule. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-college, Beeth.laan) 9 30 ds. Cammeraat, Leersum, 4.30 ds v.d. Kamp, Bleiswijk. Geref. Kerk 10 ds. de Zeeuw. Geref? K. Vrijg. (Bachlaan) 10.15 en 4.30 ds. Boxman. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hoof- laan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Kunz, 5 ds. Schipaanboord; Hoeksteen 9.30 ds. Schipaanboord, 6.30 ds. Goossen; Bethelk. 9 30 ds. Goossen, 5 ds. Kunz; Imm.kerk 10 ds. v.d. Steen, R.dam, 5 ds. Onstein, Geref. Kerk Kruisk. 10.30 en 5 ds. De Moor; Ont- m.kerk 10 ds. Bongers. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.45 ds. Buitendijk, Vleu ten, 2.30 ds. Gunnink, Krimpen a.d. IJs sel. Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg) 10 en 6.30 leesdienst. Chr. Afgescheiden Gemeente 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Re monstr. Gem. 10 ds. v. Laarse, Soest. WARMOND: Herv. Gem. 10 kand. mevr. E. Hagen, O.geest. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Dekker, R.dam; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. v.d. Bom, Den Haag; Messiask. 10 ds. v d. Beid, Katwyk; Dorpscentrum 9.30 kand. v. Dis. Geref. Kerk Zijllaan 10 en 7 ds. v.d. Woude, ha. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Fockema Andreae. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. v. 't Hof. 6.30 ds. L. J. Geluk. Woerden. Ge ref. Kerk 9.30 hr. L. Broek, O.geest, 6.30 ds. De Boer, Hoofddorp. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. De Haan, 7 kand. J. v.d. Kamp. Beverwijk. Geref. Kerk 9.30 hr. M. Schreuder, 7 ds. v. 't Hoff, Boskoop. ZOETERWOUDE Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9 30, Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meer- burgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv Gem. 10 ds. Eijsenga, 6.30 kand. F. Schipper, Papen- drecht, gez. jeugddienst. Geref. Kerk 10 ds. *Buikema, 6.30 zie herv. gemeente. Remonstr. Gem. 10 ds. Thieme.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2