Het oproer kraait in China Roken: extra slecht voor kinderen Leidse sinoloog voorziet nog meer studentenacties ZATERDAG 10 JANUARI 1987 EXTRA PAGINA 27 De studenten hebben, naar de me ning van Vermeer, de afgelopen we ken één ding heel duidelijk ge maakt: de economische hervormin gen van Deng Xiaoping mogen dan een succes zijn geworden, de libera lisering kan niet verder gaan als er niet wordt toegegeven aan de roep om meer politieke vrijheden. Maar daar zit ook precies het dilemma. Het tempo voor verandering is voor veel Chinese leiders te hoog. Zij kunnen geen afscheid nemen van de jarenlang gevolgde politiek van de grondlegger van het communis tische China: Mao Ze Dong. En zij proberen op alle mogelijke manie ren het hervormingsproces te blok keren. Vermeer: „De conservatieven zijn nog duidelijk in de meerderheid. Deng Xiao ping wil wel veranderen, maar hij voert een consensus-politiek. Hij wil de boel bij elkaar houden. Hij gaat liever lang zaam vooruit, of kiest voor een tijdje he lemaal stilstaan, dan de boot op een on verantwoorde wijze te laten schomme len. En daarom stokt het proces van her vormingen steeds weer. Maar het ver dwijnt niet". Opleving Vermeer wijst er dan ook op dat de ac ties van de afgelopen weken op de plei nen van Peking en in de nauwe straten van Shanghai een opleving zijn van de doodgelopen protesten voor meer demo cratie, die in 1979 en in 1980 werden ge houden. Acties die een veel grotere om vang hadden en waarbij veel scherpere eisen werden gesteld door de studenten en ook door boeren. Ook toen werden de demonstraties en de felle en onver bloemde taal op muurkranten aanvan kelijk door de leiders getolereerd, totdat Deng ingreep en de onvrede in de kiem smoorde. „Hij sloot een compromis met de conservatieven om een aantal hervor mingsplannen te redden en hij moest daarbij de studenteneisen voor politieke vrijheden laten vallen". Om aan te geven dat de hervormers in de partij toch allerminst de wind in de zeilen hebben, haalt Vermeer een aantal communistische kranten uit Hongkong aan, die onlangs schreven dat de huidige studentenonlusten hun basis vinden in het feit dat de machtige agendacommis sie voor het komende Volkscongres het punt van de democratisering van de agenda heeft gehaald. „Een nederlaag voor Deng derhalve", zegt Vermeer. „Maar de theorie dat hij daardoor protesten van de basis heeft aangewakkerd, steun ik niet. Dat zou ook zeer gevaarlijk zijn voor zijn positie. Hij mag dan de koetsier zijn op de koets, maar er rijden meer mensen mee die de richting aangeven en die kan zelfs de koetsier niet negeren. Vandaar dat hij tot nu toe ook zijn mond heeft gehouden over de studentenacties. Steun in welke vorm dan ook zal hem meer kwaad doen dan goed". Vermeer staat veel meer op het stand punt dat de acties van de afgelopen we ken een spontaan karakter hebben en te maken hebben met de speciale positie die de studenten in de Chinese samenle ving innemen. Na de terugslag van de democratiseringsgolf begin '80 hebben de studenten gemerkt dat er niets is ge beurd. Zelfs de economische hervormin gen zijn in een wat rustiger vaarwater gekomen en dat baart hen zorg. Want in de huidige Chinese samenleving wordt van de studenten het nodige verwacht. De intellectuelen zijn weer helemaal te rug. Voor de Leidse sinoloog E. Vermeer is het duidelijk, China gaat een enerverend jaar tegemoet. De studentenacties van de afgelopen weken voor meer politieke vrijheden zullen de komende dagen, onder druk van de examens, misschien afnemen, maar stoppen zullen ze allerminst. In zijn kleine werkkamer, volgepakt met boeken, op het Leidse Sinologisch Instituut, zegt hij: „Dit protest is geen eendagsvlieg. Als het nu even ophoudt, begint het over een paar maanden weer. En dat zal voortduren tot aan de bijeenkomst van het Nationale Volkscongres in oktober. Dan zal definitief blijken hoe sterk de hervormers in China staan". door Jaap Lodewijks Studentenbetogingen in Shanghai tegen de politiek van Deng Xiaoping. Volgens de betogers kan de liberalisering in China niet verder gaan, als er niet wordt toegegeven aan de roep om meer politieke vrijheden. (foto ap» Onder het bewind van Mao was een intellectueel minderwaardig; studenten werden naar het platteland gestuurd om te leren van de boeren door de handen uit de mouwen te steken. Dat lot onder gingen meer dan 16 miljoen jongens en meisjes. Onder Deng zijn deze jongeren weer teruggehaald naar de universitei ten, omdat hij ze nodig heeft om China een nieuw tijdperk binnen te loodsen. In het overgecontroleerde China vormen deze jongeren een uitzondering. Vermeer: „De Chinees zit normaal ge vangen in een systeem vol sociale ver plichtingen, meestal is zijn baas ook zijn huisbaas en zijn zedenmeester. De Chi nese arbeider gooit zijn hoofd niet zo gauw in de wind. De studenten zitten in een uitzonderingspositie. In de vier jaar dat ze college lopen hebben ze een be trekkelijke vrijheid. Ze mogen westerse ideeën bestuderen en ontmoeten leef tijdgenoten uit alle windstreken van het land. Ze hebben een vrijheid die ze nog nooit tevoren hebben gehad en daarna ook niet meer zullen krijgen, want als ze klaar zijn met hun studie krijgen ze een baan toegewezen van de overheid. Er is geen eigen keuze. Dat weten ze en dat wordt ook gezien als een soort offer. Vandaar dat zij kritischer zijn over de ontwikkelingen in hun land. Vermeer geeft nog een ander argument voor het spontane ongeduld dat de jongeren mo menteel ten toon spreiden. „China zou je een 'gerontocratie' kun nen noemen. De oude mensen nemen de beslissingen. Dat gebeurt in de familie, de partij-afdelingen tot aan de partijtop toe. In China heeft de oudste altijd ge lijk. En dat zit de studenten niet lekker. Door hun studie kunnen zij zich ook meer aan dat systeem onttrekken. En dat merk je ook aan de acties. Ze nege ren alle hiërarchische structuren en rich ten zich rechtstreeks tot de regering. Be ter gezegd: rechtstreeks tot hun leider Deng". Die uitzonderingspositie maakt dat de eisen van de studenten nog weinig weerklank hebben gevonden onder de gewone bevolking. ,,Ze kunnen niet steunen op massale ontevredenheid want het gaat China goed. De lonen op het platteland zijn de afgelopen jaren verdubbeld. Daar is ook een begin ge maakt met het terugdringen van de greep van de partij op het leven. Collec tieven zijn verdwenen en er is een pro ces van individualisme op gang geko men waar veel boeren tevreden over zijn. In de steden zijn de lonen ook om hoog gegaan, maar daar is de invloed van de partij nog groot. Arbeiders kun nen zich dus ook niet makkelijk vermen gen met studenten. Natuurlijk zijn er wel arbeiders gaan kijken naar de acties van de studenten. Maar de paar die zich spontaan aansloten werden er door de politie meteen uitgepikt. En reken maar dat die een fikse douw hebben gekregen op hun werk". Voor Vermeer staat het vast dat als het studentenprotest in een volksbeweging was uitgemond de regering dan het leger op de massa had afgestuurd. „Ze redeneren nu: zolang de bloem der natie (de studenten) staat te pronken en te lon ken, kan het niet al te veel kwaad. Die staan twee weken en dan verwelken ze. Maar als de bloemen van ijzerdraad (de arbeiders) zouden opkomen dan wordt het gevaarlijker, want die staan veel lan ger". Bescheiden Toch zijn de eisen van de studenten volgens Vermeer vrij bescheiden. „De studenten zijn duidelijk niet van plan zich van het systeem af te keren. Ze zin gen de Internationale en putten zich uit in aanhankelijkheidsbetuigingen aan het adres van Deng. Wat ze willen is zich enigszins ontdoen van het juk van de partijbureaucratie. Ze willen bij verkie zingen meer kandidaten voor een plaats en ze willen dat de mensen ook zelf kan didaten kunnen stellen voor vertegen woordigende organen op hun fabriek of in hun gemeente en dat dat niet langer het privilege is van de partij alleen. Ver der willen ze een eerlijker berichtgeving in de kranten en een grotere vrijheid van drukpers, waardoor weer muurkranten kunnen verschijnen onder bepaalde voorwaarden". Hoewel de eisen beperkt zijn, vreest Vermeer dat er nog een lange weg te gaan is om ze te verwezenlijken al heeft de regering op het gebied van eerlijke verkiezingen enige concessies gedaan. „De hervormers in de partij zijn duide lijk in de minderheid. In het volkscon gres heeft het platteland een duidelijke vinger in de pap. En die zullen veel van de studenteneisen tegenhouden. Maar zij zullen de discussie niet kunnen stop pen. Wantje kunt de economie niet libe raliseren zonder tegemoet te komen aan op zich redelijke en gematigde politieke verlangens. De discussie zal steeds har der terugkomen. Het najaar wordt uiter mate belangrijk. De hervormingen zijn vorig jaar op een laag pitje gezet om wat rust te krijgen in de overhitte economie. En in oktober wordt op het volkscon gres de stand van zaken bekeken en de nieuwe route uitgezet afhankelijk van de krachtsverhoudingen. De acties van de studenten hebben op die route alvast een voorschot genomen en die pressie zal blijven". Sinoloog Vermeer:Dit s geen eendagsvlieg" Iedereen is het er over eens dat roken niet bevorderlijk is voor de gezondheid. Passief roken, dus het inademen van rook van ro kers, is ook niet gezond. Eind 1986 vond in het Amerikaanse North Carolina een congres plaats waar voor- en tegenstanders van het roken van allerlei soorten tabak elkaar ontmoetten. Het congres vond min of meer plaats naar aanleiding van een rapport dat op 14 november 1986 door de On derzoekscommissie van de Ame rikaanse Wetenschappelijke Aca demie werd gepubliceerd. De ti tel van dat rapport luidde: 'Me tingen van effecten op de gezond heid van aan tabaks-rook bloot gestelde niet-rokers'. door Ben Apeldoorn roken inderdaad maar beter kunt stop pen". Barbara Hulka, voorzitter van de af deling Epidemiologie van de universi teit van North Carolina, legde tijdens het congres aan de hand van cijfers uit dat rokers niet alleen duizend maal meer kans lopen om longkanker te krijgen dan niet-rokers maar dat niet- rokende mensen die langdurig in ruim ten verblijven waar gerookt wordt ook een beduidend grotere kans op een ernstige aandoening lopen. Hulka: „De bevindingen in het rap port wijzen ondubbelzinnig uit dat kin deren van rokende ouders 20 tot 80 procent meer kans lopen op aandoe ningen aan de ademhalingsorganen dan kinderen van niet-rokers. Wij heb ben bovendien duidelijke aanwijzin gen gevonden dat het heel wat uit maakt of alleen de moeder of alleen de vader rookt. Als de moeder rookt zijn de kansen voor de kinderen om aan doeningen op te lopen maximaal en dat is niet vreemd want doorgaans zijn moeders veel meer thuis dan vaders". Onderzoek Onderzoek toonde verder aan dat ge regeld rokende aanstaande moeders meestal kinderen ter wereld brachten met een duidelijk lager geboortege wicht dan normaal, terwijl men ook aanwijzingen meent te hebben gevon den dat de longen van jonge kinderen van rokende ouders zich trager ontwik kelen en soms zelfs beduidend achter blijven naarmate de groei van het li chaam voortschrijdt. James Robins, verbonden aan de af deling Epidemiologie van de Harvard- universiteit, publiceerde tijdens het congres een rapport waaruit bleek dat van de 12.000 niet rokende t WÊÊÊÊÊ^M Het Amerikaanse Ministerie van Ge zondheid had opdracht gegeven tot dat onderzoek, uitgaande van de filosofie dat het roken van tabak niet minder is dan een ontoelaatbare vorm van lucht vervuiling. vooral ook omdat onder zoek had uitgewezen dat de Amerika nen in 1985 bijna 600 miljard sigaren en sigaretten in rook hadden doen op gaan. Niet-rokende zielen meegere kend komt men op een getal van bijna 3400 'stinkstokken' per individu in 1985. „En dat is sedert 1944 zelfs de laagste jaarwaarde", schrijft gezondheidsdes- kundige Eliot Marshall in één van de laatste nummers van het toonaange vende wetenschappelijke tijdschrift Science. „Sedert dat jaar was er sprake van een geleidelijke groei totdat in 1963 een piek van 4345 per hoofd van de bevolking werd bereikt. In 1964 startte men met geregelde waarschu wingen dat roken slecht is voor de ge zondheid. Al met al hebben we toch wel het idee dat er sprake is van een geleidelijke bewustwording van een toenemend aantal mensen dat je met Moeder rooktde baby rookt mee. in Amerika in 1985 aan longkanker waren overleden, 2400 vrijw.el zeker long-kanker hadden gekregen door ta baksrook in hun onmiddellijke omge ving. Dit getal van Robins komt over een met de bevindingen van een Britse onderzoeker, Nicholas Wald, die zeer diepgaand onderzoek had verricht naar de effekten van het passieve ro ken. Hij ontwikkelde daarvoor een uit stekende methode die geen ruimte voor andere interpretaties openlaat. Wald ging uit van een bepaalde stof, cotinine, dat in het menselijke lichaam tijdens stofwisselingsprocessen van het uit de tabaksrook afkomstige nico tine wordt gevormd. Walds conclusie was simpel: iemand die niet rookt en toch cotinine in z'n bloed heeft, dankt dat bijvoorbeeld aan familieleden, col lega's op het werk enzovoort. Een ste vige roker heeft ongeveer honderd maal meer cotinine in het bloed dan een passieve roker en iemand die niet rookt en ook niet of nauwelijks te ma ken heeft met mensen die roken, heeft helemaal geen cotinine in zijn of haar bloed.- Verder onderzoek Er is nog weinig bekend over de lan ge termijn invloeden van passief roken en wat men daar, behalve longkanker, allemaal nog meer door kan oplopen. Maar zeker is dat mensen die al vanaf hun jongste jaren aan tabaksrook wer den blootgesteld, uiteindelijk de groot ste risico's lopen, zeker als ze zelf ook nog eens zijn gaan roken. Tijdens het congres benadrukte men de bittere noodzaak tot meer onder zoek en drong men aan op maatregelen om juist kinderen en andere passieve rokers van het onverantwoordelijke gedrag van hun medemens te vrijwa ren. „En het is vaak zo frustrerend om te zien hoe men daar dan vaak op rea geert", klaagt Barbara Hulka, „de ta baksindustrie laat zich er alles aan ge legen liggen om de ware feiten te ver bloemen en onderzoeksresultaten on deruit te halen".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 27