ether Piraten zijn op de vlucht voorveel strengere controle RCD ZATERDAG 10 JANUARI 1987 Al jaren bestaat er een communicatiestoornis tussen de Radio Controle Dienst van de PTT en de etherpiraten. Het is een slepend gevecht tussen wetshandhavers die vóór alles „ethervervuiling" tegengaan en lieden die het gewoonterecht willen handhaven dat ze zichzelf ooit hebben toegeëigend om clandestien plaatjes en praatjes uit te zenden. Twee markante uitspraken geven aan hoe verbeten de partijen tegenover elkaar staan: „Al leggen ze ons nog zulke hoge straffen op, ze zullen de piraten nooit klein krijgen". En: „Dat kan wel zijn, maar wij van de RCD dweilen niet langer met de kraan open. En dat moge onder meer blijken uit het feit dat een aantal grote jongens er de brui aan heeft gegeven". Tijd voor het draaien van platen van de 'Deurzakkers', de zangeres Roos. de zanger Manke Nelis en andere al dan niet schor of schel gestemde vertolkers van het Nederlandse lied vindt de Rotterdamse etherpiraat 'Bo' van Radio Elbo amper, die avond. Voor de verandering mogen de luisteraars nu eens niet de groetjes doen aan familieleden die- naast hen op de driezitsbank zitten. Kanaal 100.5 van de FM-band is door hem voor een aantal uren tot vrijplaats verklaard voor een luis terrijke betoging. „Als piraten moeten we een vuist maken tegen de Radio Controle Dienst van de PTT, aan die kerels motten we gewoon schijt hebben. Het kan zo niet langer, ze zijn bezig het luisterplezier van Jan met de Pet te vergallen. Daarom motten we met z'n allen naar het Binnenhof. Colle ga's, laten we nou eens voor één keer so lidair zijn, bel me op als jullie het met me eens zijn". Hij krijgt in elk geval de steun van een „vrije radiojongen" uit Zoetermeer die vindt dat de Radio Controle Dienst (de RCD), bezig is een razzia te houden on der illegale radiomakers. Tante Jans, sinds jaar en dag etherpirate in de Maas stad, is de volgende die gehoor geeft aan de oproep van 'Bo'. Haar betoog voor handhaving van het ooit zelf toegeëigende gewoonterecht zonder vergunning plaatjes en praatjes uit te zenden klinkt aanvankelijk emo tioneel, al pratend draaft Jans zo ver door dat ze uiteindelijk alle gevoel voor nuances verliest. „Zoals mijn vaste luis teraars weten ben ik een jodin die de oorlog heeft meegemaakt. Nou, zoals ik me toen voelde, zo voel ik me nu weer. Ik barst van de zenuwen, slapen doe ik niet meer, ik sta maar voor het raam om te kijken of die peilwagen er niet aan komt. Ik voel me door die gasten van de RCD net zo vervolgd als in de oorlog door de Duitsers. Maar ze motten niet denken dat ze me klein krijgen, ik blijf achter mijn bak zitten, tot aan m'n dood toe". Meer ruis Vergeleken met een jaar of vier gele den valt er vandaag de dag meer ruis op de FM-band te beluisteren. Wie destijds de kanaalkiezer van de radio langs de golflengten liet glijden, verviel als het ware van de ene piraat in het andere ille gale zendstation. Sterker nog: soms 'spetterden' ze elkaar van het kanaal. Maar opmerkelijk genoeg ontbreken in het Haagse zenderwezen nu bijvoor beeld de vertrouwde namen van 'Hof stad' en 'Telstar', terwijl de geraspte stem van Hannes de Neus ook al sedert geruime tijd de boxen niet meer laat dreunen. Volgens een opgave van de plaatselij ke politie die als regel assistentie ver leent bij de opsporingsacties van RCD- ambtenaren, zouden ze hun uitzendin gen definitief hebben gestaakt. Andere gereputeerde Haagse stations als 'Cen traal' en 'Radio Stad' werden vorig jaar respectievelijk 40 en 39 keer uit de lucht gehaald, al slaagden die er dan wel tel kens in hun programmering na verloop van tijd voort te zetten. Hetgeen ook op gaat voor 'Free Wave' uit Leiden; vorig jaar werd deze zender 24 keer het zwij gen opgelegd, maar dat was niet meer dan tijdelijk. „Ons opsporingsbeleid hebben we kunnen intensiveren omdat ons korps uitbreiding heeft ondergaan", verklaart ing. J.H. Steinhaus, chef Etherbewaking van de Radio Controle Dienst van de PTT, de rigoureuzere bestrijding van wat hij ethervervuiling noemt. „Er werken nu 32 mensen in de bui tendienst, in het verléden moest het werk worden uitgevoerd door twaalf ambtenaren. Die aanwas van goed opge leide en goed uitgeruste opsporings ambtenaren heeft z'n uitwerking niet ge mist. Niet alleen in Den Haag, ook in Amsterdam zijn er een paar grote jon gens verdwenen. Al geloof ik daarnaast ook dat sommigen ermee zijn gestopt vanwege de straffen die nu als gevolg van de gewijzigde wetgeving kunnen worden uitgesproken". Wie zich schuldig maakt aan overtre ding van artikel 2 van het Radiostorings- reglement, vervat in de Telegraaf- en Te- lefoonwet, loopt sinds enige tijd het risi co te worden veroordeeld tot-een maxi male straf van 50.000 gulden boete subsi diair een half jaar hechtenis. Dat de rechterlijke macht niet schroomt illegale ethergebruikers gepe perde geldstraffen op te leggen, ervoer in november een medewerker van 'Free Wave' die werd veroordeeld tot het beta len van 10.000 gulden. De Leidenaar door Gerard van Putten Een medewerker van de binnen dienst van de Radio Controle Diëtist (foto boven) luistert binnen- en bui tenlandse piraten af. Ing. Steinhaus, chef Etherbewaking (foto onder): "We zijn gemotiveerd bezig de ether zo zui ver mogelijk te houden (foto's Wim Diikmant heeft overigens hoger beroep tegen die uitspraak aangetekend, maar dat terzij de. Ter vergelijking: vóór de wetswijzi ging beliep het maximale boetedrag niet meer dan 5000 gulden en het laat zich raden dat de programmaleiders van 'gro te stations' die som lachend aan de staat afdroegen, gesteund als ze zich wisten door de financiële donaties van enige tientallen adverteerders, ieder afzonder lijk meestal toch wel goed voor een vaste maandelijkse bijdrage van 500 gulden. Buiten proporties „De straffen die nu tegen ons worden uitgesproken, vallen buiten alle propor ties", is de mening van een disc-jockey uit de omgeving van Leiden, onlangs veroordeeld tot drie weken hechtenis. De naam van zijn station geeft hij onder geen voorwaarde prijs, laat staan zijn naam of bijnaam. Ook al realiseert de disc-jockey in kwestie zich dat menig le zer van dit verhaal bepaald geen opspo ringsambtenaar van de RCD behoeft te zijn om te kunnen vaststellen aan welke zender hij zijn medewerking verleent. Als al zijn maten wenst hij uitsluitend anoniem een verklaring af te leggen, „omdat de ervaring ons heeft geleerd dat als we al te nadrukkelijk naar buiten tre den we meteen uit de lucht worden ge haald". Hij zegt er. niet mee te zitten dat hem straks ergens in den lande een verblijf van enkele weken op staatskosten wacht. Hij heeft al eens drie weken voor hetzelfde vergrijp moeten brommen en zo slecht was het nog niet in het gevang, beweert de platendraaier monter. Het besluit om toch tegen de uitgesproken straf hoger beroep aan te tekenen, stoelt dan ook op zijn waarheid dat de opspo ringsambtenaar van de RCD hem niet op het vaste zendadres zou hebben aan getroffen, maar bij de gemeenschappe lijke deur van de bewuste flat waar hij „met de brommer aan m'n hand" de werkzaamheden van de heren een aantal verdiepingen hoger belangstellend zou hebben gevolgd. Volgens de disc-jockey, wiens studio ter waarde van 65.000 gulden („niet al leen bekostigd uit de opbrengst van re clameboodschappen, ik heb er ook zelf voor gewerkt") al evenzeer in beslag is genomen, heeft de opsporingsambte naar niet de relatie tussen hem en de zender kunnen aantonen. Want al was hij daarvoor eerder dan wel gepakt, naar zijn opvatting behoeft strikt juridisch genomen iemand die eens piraat was niet altijd piraat te zijn. Ook al bevond hij zich op het moment dat de zender er uit werd gehaald dan „toevallig" in de omgeving van het zendadres. „Moet ik inderdaad naar het gevang toe. dan ga ik met het idee dat mij slechts het bezit van een zendertje wordt aangewreven. Nou, daar heb ik dan geen spijt van. Een jongen een geldboete van 10.000 gulden opleggen, mij een gevan genisstraf van een paar weken, belache lijk is het. Naar verhouding komt een moordenaar er met minder straf van af'. Kolder „En het storingsargument waarmee de RCD altijd komt aandragen is óók kol der", vindt een ander lid van het gezel schap van illegale omroepmedewerkers. Daarmee, zo beweert deze, probeert de Radio Controle Dienst de publieke opi nie te bespelen. „Want ga maar na: in 1985 zijn we drie maanden niet gepakt. Nou. je maakt mij niet wijs dat ze een zender drie maanden lang ongestoord de luchtvaartband laten storen. Ze hebben gewoon de pik op ons gekregen na die keer dat we op een braderie hebben ge staan. Kort daarna zijn we er acht keer achter elkaar uitgehaald". "Kennelijk wordt uiterlijk vertoon dus gestraft. Want op de kwaliteit van onze apparatuur kunnen ze ons moeilijk aan vallen, doorgaans is die goed afgesteld en bovendien halen we die niet om de hoek. Misschien dat we één of twee keer een storinkje hebben veroorzaakt in al die tijd. Maar dat kwam omdat die con troleur toen door de wijk reed met zijn wagen, nou, dan gaan we de zender echt niet afregelen". Als chef Etherbewaking van de in Ne- derhorst den Berg gevestigde Radio Controle Dienst van de PTT meent ing. Steinhaus „die bekende verhalen van pi raten" aan de hand van cijfermateriaal te Eerst en vooral op wat ing. Steinhaus de „geldverdieners onder de piraten" noemt, richt de Radio Controle Dienst tegenwoordig de peilantennes. „Uiter aard pakken we alle clandestiene zen ders aan, omdat de ether overeenkom stig internationale afspraken zuiver dient te worden gehouden. Maar de pira ten die commercie bedrijven, zeg maar de professionele organisaties die soms 50.000 gulden per maand aan reclame- inkomsten hebben, die hebben onze prioriteit". „Niet alleen omdat ze de STER oneer lijke concurrentie aandoen, maar ook omdat zulks past in het straftoemetings beleid van het openbaar ministerie. De geldverdiener, de piraat met de meeste impact, de piraat kortom die een langere kans van bestaan heeft, die wordt met een gedagvaard. De kleine piraat mag bij de eerste overtreding een veroordeling nog afkopen met een bedrag van 500 gul den". kunnen weerleggen. „Vorig jaar kwa men hier 9000 klachten binnen van luis teraars en kijkers, uiteraard waren dat klachten van uiteenlopende aard. Er wa ren gevallen bij dat de storingsbron een computer bleek te zijn, een thermostaat of een brommer. Maar tekenend is wel dat aan 3500 van de 9000 klachten activi teiten van clandestiene zenders ten grondslag lagen". „Laat ik dan ook nog zeggen dat de Rijksluchtvaartdienst per jaar 100 tot 150 klachten bij ons deponeert en het moge duidelijk zijn dat de clandestiene zenders wel degelijk storingveroorza kers zijn. Ik zal dan niet het indianenver haal vertellen over jumbo-jets die zijn gered door toedoen van ons. wel treden we op tegen de piraten die er de oorzaak van zijn dat landingsgesprekken moeten worden herhaald". Woordvoerder Witse van de directie Luchtverkeersbeveiling van de Rijks luchtvaartdienst aarzelt niet met name het gebied ten zuidwesten van Schiphol en de omgeving van Rotterdam tot pro bleemgebieden te verklaren. „Voor zover ik zicht heb op de materie valt het al met al mee met de storingen, ook al dankzij de acties die de PTT in die pro bleemgebieden heeft gevoerd en nog al tijd voert. Niettemin gebeurt het meer dan eens dat het radioverkeer tussen luchtverkeersleider en vliegtuig wcA'dt gestoord door etherpiraten". „Het probleem doet zich dan voor dat de opdrachten die Schiphol geeft niet in het vliegtuig kunnen worden beluisterd- Gelukkig is een dergelijke storing meestal van korte duur, uiteindelijk ben je met een vliegtuig zo over Rotterdam heen. Als het contact met de grond hard nekkig wordt gestoord, heeft de gezag voerder van een vliegtuig altijd nog de bevoegdheid uit te wijken naar een noodfrequentie. Dat neemt allemaal niet weg dat we 99 procent van de storingen moeten onderbrengen in de categorie 'hinderlijk tot zéér hinderlijk', één pro cent van de storingen moeten we zelfs als 'gevaarlijk' aanmerken. In een derge lijk geval vragen we de RCD meteen over te gaan tot actie tegen de storende piraat". Gemeten naar de hoeveelheid klach ten die er de afgelopen vier jaar over etherpiraten is ingediend, staat 1984 bij de Leidse politie onveranderd te boek als topjaar met een aantal van 132. Vorig jaar werden er nog maar 34 genoteerd. „Enige piraten uit de omgeving heb ben de bui toch wel zien hangen", meent Dick Graveland als zegsman van de Leidse politie te weten. „Die hebben voor een andere liefhebberij gekozen na dat de wetgever had besloten de maxi male straf drastisch op te voeren. Maar Free Wave, dat is een hardnekkige piraat met een sterke zender. Hoe vaak we al niet naar die flat aan de Arendshorst zijn geweest, ik zou het moeten nakijken, want ik ben onderhand de tel kwijt ge raakt. En als die knullen half denken dat de politie eraan komt, zijn ze heel ver dwenen". Ook Graveland geeft enkele, wellicht tot de verbeelding sprekende voorbeel den van de hinder die etherpiraten zou den veroorzaken. Graveland spreekt uit de dagelijkse praktijk van het politiebu reau, als hij zegt dat de politiezender ge regeld wordt weggedrukt door clandes tiene radiostations. „En eind 1985, toen de Leidse bom onschadelijk moest wor den gemaakt, stoorde een piraat de zen der van de BB waarop het rampenplan zou worden begeleid in het geval die bom was ontploft". De eerder opgevoerde medewerkers van het niet nader te noemen illegale sta tion uit de Leidse regio blijken nauwe lijks onder de indruk van de woorden die de politiewoordvoerder bezigt. Goed, dat er een piraat uit de lucht wordt gehaald die de ontmanteling van een bom op z'n minst vertraagt, daar kunnen de heren inkomen. „Maar nog maals, wij zijn ervan overtuigd dat we geen storing veroorzaken. Daarvoor is onze apparatuur van te goede kwaliteit, hetgeen ook wel mag blijken uit het feit dat ze op het politiebureau, bij de afde ling Bijzondere Wetten, een cassette deck in gebruik hebben dat ze bij ons hebben weggehaald". Het door de disc-jóckeys opgediste verhaal wordt door politiewoordvoerder Graveland meteen op z'n waarheidsge halte getoetst. Zijn bevindingen van een intern onderzoek luidt: „Er staan daar op die afdeling twee boxen, een radio en een cassettedeck. Het is allemaal eigen materiaal dat door ons zelf is aange schaft om bandjes van illegale stations af te luisteren om aldus voldoende aan wijzingen te vergaren over de adverteer ders die hun medewerking verlenen aan die stations". „Wat door ons in beslag wordt geno men wordt gelabeld. Zelfs het laatste schroefje komt op schrift te staan, waar na het geheel uiteindelijk terechtkomt bij de inspectie Domeinen waar het ver beurd wordt verklaard en vervolgens vernietigd". Onbevredigend Etherpiraten verdwijnen zodra de door politieagenten begeleide opspo ringsambtenaren van de RCD verschij nen; de meeste etherpiraten verschijnen weer als de opsporingsambtenaren zijn verdwenen. „Natuurlijk", erkent ing. Steinhaus van de Radio Controle Dienst, „is het onbevredigend als een zender weer in de lucht zit, korte tijd nadat je die eruit hebt gehaald. Maar intussen zijn onze mensen daar wel op getraind Los daarvan is het toch merkbaar dat we niet langer bezig zijn te dweilen met de kraan open". „De kraan hebben we de laatste jaren wel degelijk kunnen aandraaien, terwijl we kunnen werken met een grotere dweil. Onze grotere onderzoekscapaci teit heeft ertoe geleid dat we ook de han del in zendapparatuur aardig onder con trole hebben gekregen. De handelaar moet alles registreren wat hij in huis heeft en aan wie hij zenders heeft ver kocht, de koper zal een zendmachtiging moeten kunnen overleggen. Derhalve zal het steeds moeilijker worden voor de piraten om aan zendapparatuur te kö-. Vooralsnog hebben de stations die commercials in hun programmering mengen daar tot nu toe niet de minste moeite mee. Neem maar die etherpira ten uit de omgeving van Leiden („Wij zijn geen piraten, op land bestaan er geen piraten"). Vorig jaar is hun 24 maal het zwijgen opgelegd, evenzovele malen namen ze in een mum van tijd weer bezit van hun vertrouwde golflengte. Al met al leden ze in 1986 een schade van 75.000 gulden, maar ze kunnen een stootje velen omdat daartegenover de maandelijkse advertentie-inkomsten staan van om en nabij 10 mille. Ze spre ken van een uit de hand gelopen hobby, die ze uit veiligheidsoverwegingen al ge ruime tijd niet meer „live achter de mi ke" botvieren. „Omdat we er zo vaak zijn uitgehaald, moesten we wel zoeken naar wegen om door te gaan. Eerst teer je dan op de bijdragen van leden en als die niet voldoende blijken, moet je wel met ad verteerders gaan werken. En dan ben je al snel een bedrijf'. Ing. Steinhaus weet dat er program mamakers bij illegale zenders zijn die zich sociaal bewogen gedragen, getuige de inzamelingsacties die ze in het kader van een of ander goed doel onder hun luisteraars houden. „Maar", zegt hij, „ik heb geen boodschap aan een boodschap als die clandestien wordt uitgezonden. De wet zegt dat clandestien uitzenden niet mag. Die wet hebben wij niet ge maakt, maar als ambtenaren worden wij wel geacht die wet gemotiveerd uit te voeren. Ik sta er voor in dat mijn mensen zich bij de uitvoering van hun controle werkzaamheden correct gedragen". „Ik weet dat er verhalen in omloop zijn over opsporingsambtenaren die de in beslag genomen platen zouden toe voegen aan hun privécollectie. Die ver halen gaan er altijd in bij de mensen, maar ik wijs ze af. Ik heb een blind ver trouwen in de integriteit van mijn men sen. Ik heb geen enkele aanleiding om het tegendeel te veronderstellen. Na tuurlijk worden er fouten gemaakt, dan worden de heren op het matje geroepen Het is wel eens voorgekomen dat we bij iemand naar binnen zijn gegaan die niets met een zender te maken had. Dan bieden we netjes onze excuses aan en vergoeden de schade, als er schade is ge leden". „Hier en daar worden wij voor de voe ten gelopen door plaatselijke besluiten van burgemeesters die als hoofden van politie geen manschappen beschikbaar willen stellen om ons bij te staan bij onze werkzaamheden. In Amersfoort is dat bijvoorbeeld het geval, daar wordt de pi raat 'Eemland' door de burgemeester in zekere zin gedoogd. Het is mij bekend dat daarover vragen zijn gesteld in de Kamer". Ook de inventiveit van de personen op wie zijn dienst de speuracties richt, be lemmert soms de uitvoering van een feil loze zendersluiting. De nieuwe peilwa- gens mogen zich dan in vrijwel niets on derscheiden van de doorsnee personen auto, de etherpiraten herkennen ze op afstand. In dat verband mag het ook frappant heten dat de vrije radiojongens uit de omgeving van Leiden de komst van de RCD triomfantelijk aankondi gen. „Overmorgen worden we eruit ge haald". zeggen ze, in het midden latend waar ze die kennis hebben opgedaan. In elk geval is de voorspelling uitgekomen. „Misschien", oppert Steinhaus, „dat ze wat dat betreft een soort Fingerspilzen- gefiihl hebben ontwikkeld. Ik wil niet /eggen dat er ergens een lek is, maar he lemaal uitgesloten is het ook niet. Zelf heb ik ook wel eens gedacht: misschien dat er iemand bij de politie of iemand van deze dienst de mond voorbij heeft gepraat. Achteraf was het een idee-fixc van mij, althans ik heb niet kunnen vast stellen dat er inderdaad was gelekt". Als geen ander weet Steinhaus trou wens dat zijn tegenstanders van de hoed en de rand weten. Ze kennen de adres sen, geboortedata en andere personalia van de opsporingsambtenaren uit het hoofd. „Dat is nog niet zo erg, maar er pjn er die die kennis misbruiken om ons in de privésfeer te bedreigen. Het is toch volstrekt onverantwoord dat er een tegel door het raam komt als je thuis koffie zit te drinken. Op een haar na miste die te gel het hoofd van mijn vrouw Maar we laten ons niet afschrikken door intimi datie, het is onze taak de FM-band scho ner te maken en we blijven die taak on verminderd uitvoeren".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 23