Ruiker loopt weer voorop niet WK-veldrijden Adrie van der Poel heft de vinger Bondscoach roept 'heel' DIOK op 1»«7 Praeses van LSF Week rust schaatser Kemkers Het IJ verrast Voor tweede keer sportman van het jaar Schapers in zijn element Blessure bij basketbal schaadt Van der Maas ZATERDAG 10 JANUARI 1987 -SPORT PAGINA 15 LEIDEN - Hoewel Carl Pries in zijn nieuwjaarsrede in eerste instantie de lof trompet stak omtrent de verworvenheden op sport gebied in 1986 uitte de voor zitter van de Leidse Sport federatie toch ook zijn be zorgdheid ten aanzien van bepaalde ontwikkelingen. Met name de overheidsbe zuinigingen, het teruglo pende kindertal en de ver anderde mentaliteit baar den de voorman van de Leidse sportwereld zorgen. Op de gecombineerde nieuw- jaarsrecpetie van de LSF en de ge meentelijke dienst Sport en Re- Frans de Haas, voorzitter van de Leidse korfbalvereniging Fides Pacta, toont zijn vreugde over de aan zijn vereniging toegekende Cor7ielis Joppensz-prijs voor de markante presentatie in de Taptoe. De prijs werd hem uitgereikt door J. Zwanenburg van de Drie-Octobervereniging. (foto Loek zuyderduin) GRONINGEN (GPD) - Gerard Kemkers heeft zich teruggetrok ken voor de wedstrijden om de World Cup in Innsbruck. Sinds woensdag verblijft de nationale schaatsselectie in Oostenrijk, dit weekeinde Bert Koopmans en Henri Kraayenbos duelleren om de vierde plaats in de Nederlandse ploeg voor het Europees Kam pioenschap over veertien dagen in Trondheim. Na de nationale titelstrijd op de afzonderlijke afstanden werd Kemkers maandag in Utrecht aan gewezen voor het EK. Hein Ver geer en Leo Visser kwalificeerden zich op grond van hun eerste en tweede plaats in de eindrangschik king. Kemkers voelde zich tijdens de vierdaagse in Den Haag en Utrecht minder goed in vorm. Achteraf blijkt een lichte vorm van bronchitis hem parten te hebben gespeeld. Bondscoach Henk Gem- ser heeft Kemkers een rustweek voorgeschreven „Lichamelijk zit het momenteel niet helemaal goed", aldus de jon ge Drente, die het volgende week einde weer wil deelnemen aan wedstrijden in Davos. waar even eens de World Cup in het geding is. Een week later is het EK in Trond heim. Kemkers: „Nu heb ik ever rust nodig, maar ik ben ervan over tuigd dat ik voor het EK weer in topconditie ben". Op vrijdag 20 en zaterdag 21 maart worden in het overdekte ijs stadion Thialf in Heerenveen re cordwedstrijden gehouden. IJsver eniging Thialf heeft bij de schaats bond toestemming gevraagd voor die wedstrijden. Het toernooi, vijf dagen na de finales om de wereld beker in Inzeil, is ingelast, nu blijkt dat het in het najaar overkapte kunstijs van Thialf rijp is voor re cordtijden. kreatie toonde Pries zich verheugd met de gereedkoming van de Drie Octoberhal, de heropening van het sportpark Pomona, de reconstruc tie van het Pernix-veld en de ver betering van de trainingsaccom modatie aan De Vliet. Tevens liet hij zich in positieve zin uit over het contact tussen zijn organisatie (die de belangen behartigt van het me rendeel van de Leidse sportvereni gingen) en de gemeente. Voor een groot gehoor in de kan tine van de voetbalvereniging Lug- dunum was Pries veel minder te spreken over de bezuinigingen van hogerhand en de inklinking van het ledenbestand. Zelf afkomstig uit de zwemwereld vergeleek hij de cijfers van toen hijzelf nog voor zitter was van De Zijl/LGB en nu. "In die tijd", zo sprak hij, "telde de club 1500-1700 leden met een wed strijdkern van ongeveer 300. Dat wil zeggen dat we 4 les/diploma zwemmers telden op 1 lid. Dat les diplomazwemmen werd in belang rijke mate verzorgd door vrijwilli gers mét een minimale vergoeding. Thans telt de club 1000 leden met een verhouding van 2 op 1. Een triest verhaal en dat kan ik natuur lijk opnieuw vertellen voor een sportvereniging die zijn kantine- omzet met 15% ziet teruglopen". Pries stelde verder de mentali teitsverandering bij de sporter als ook de vrijwilliger aan de orde en constateerde een opmerkelijke trek van veld naar zaal, hetgeen van vereniging en gemeente weer extra-inspanningen vergt. Daarbij stipte hij ook concurrerende facto ren aan als bijvoorbeeld andere vormen van vrijetijdsbesteding. Ook die leggen weer meer druk op de verenigingen. Het werven van sponsors zbu volgens de praeses de financiële druk kunnen verlichten en boven dien voor een positieve uitstraling naar buiten kunnen zorgen. Daar naast deed Pries een dringend be roep op B en W en de Leidse poli tiek om samen met de sportwereld de structurele problemen aan te pakken. Hij eindigde met een waarschuwing. "Bij de zwemver eniging kennen we thans nijpende problemen. De andere sportdisci pline^ mogen gewaarschuwd zijn dat zonder maatregelen, soms ver strekkend, het tij niet gekeerd kan worden". HOOGERHEIDE/ENSCHEDE (GPD) - Adrie van der Poel heeft zich gisteren teruggetrokken voor het wereldkampioenschappen veldrijden over twee weken in Tsjechoslowakije. Van der Poel zou zondag in een wedstrijd in As- per moeten bewijzen zodanig in vorm te zijn, dat hij rijp is voor een WK-selectie. De andere kandida ten waren Reinier Groenendaal en Henk Baars. Van der Poel heeft zich echter wegens ziekte terug moeten trekken. Het is nu zeker dat Reinier Groenendaal. na Hen- me Stamsnijder, Huub Kools en Frank van Bakel, de vierde renner bij het WK wordt. Henk Baars kampt namelijk met een ribblessu- re. die hem belet zijn kansen naar behoren te verdedigen. Van der Poel had in Asper graag willen bewijzen dat hij straks bij het WK een goed figuur kan slaan, en capabel is om Stamsnijder te helpen in diens jacht naar de gou den medaille. „Ik had echter geen andere keus dan me terug te trek ken. Ik wil geen risico nemen met het oog op het wegseizoen, want AMSTERDAM (ANP) - In het Amsterdamse Sportfondsenbad Oost is vrijdag voor de derde maal een begin gemaakt met het internationaal wat'erpolotoer- nooi om de Hoofdstadbeker. Op de eerste avond lieten Di- namo Moskou, de vice-Europese kampioen en Montjuich Barcelo na waterpolo van hoog gehalte zien. De Russen hadden meer fy sieke kracht in huis (Sjedov en Orazalinov) en wonnen tenslotte met 11-9. In de eerste wedstrijd had het Hilversumse De Robben grote moeite met Het IJ. maar de grotere routine gaf de doorslag ten gunste van De Robben (12-8). In de laatste wedstrijd van de eerste dag zorgde 't IJ voor een sensationele uitslag door de Eu ropese bekerhouder voor beker winnaars Mornar uit Split met 15-12 te verslaan. AZ&PC, versterkt met de in ternationals Marc van Belkum en Robert Havekotte, heeft zijn eerste wedstrijd voor het 31e Van Haselen waterpolotoernooi in Amersfoort verloren. De Franse kampioen Marseille was te sterk: 10-7. Tungsram Boedapest werd later op de avond met 9-7 ge klopt. Dusseldorf won met 14-8 van Polar Bears. voor de weg ben ik tenslotte door mijn nieuwe ploeg aangetrokken. Mijn.conditie kan eronder lijden, als ik nu toch ga veldrijden". Voor Stamsnijder is de beslis sing-van ploeggenoot Van der Poel een fikse streep door de rekening. De nationale kampioen heeft zich de afgelopen weken nogal ingezet voor dé uitverkiezing van Van der ■Poel, „en ik blijf erbij dat hij mij prima had kunnen helpen bij het WK", zei Stamsnijder gisteravond. De collega-veldrijders hebben het Stamsnijder nogal kwalijk geno men dat hij zich zo sterk maakte voor de uitverkiezing van Van der Poel, in principe een wegrenner die echter ook uitstekend kan cros sen. Stamsnijder zou de commissie beroepswielrennen zodanig heb ben bewerkt dat Groenendaal daarvan het slachtoffer zou wor den. Dat werd althans door sommi gen gedacht. Stamsnijder: „Als je stelt dat ik een beetje de Zwarte Piet krijg toegespeeld dan is dat heel voorzichtig gesteld. Ik wil er verder niet over uitweiden, maar er zijn dingen gebeurd die niet door de beugel konden". Stamsnijder zou telefonisch be dreigd zijn door supporters van Groenendaal. Ook zijn er ingezon den brieven gestuurd naar de meeste kranten, waarin het besluit van de commissie beroepswielren nen wordt gehekeld. In woord en gebaar wilde men ook in Asper duidelijk maken, dat de opge LEIDEN - Han Kulker is evenals vorig jaar uitgeroepen tot Leids sportman van het jaar. Gisteravond kreeg de at leet in de kantine van Lugdunum uit handen van de voor zitter van het Leidato-comité, Jan van Zijp, de Zilveren Sleutels uitgereikt. Daarbij overhandigde Van Zijp de win naar een enveloppe met duizend gulden. De shorttrack- ploeg van IHCL eindigde als tweede, schaker Jeroen Piket derde, terwijl de voetballers Mario Faber en Hans van Leeuwen beslag legden op de vierde plaats. Van de presentatie van de Leidato- prijzen maakte jurylid Jan de Wolf een ware conference, waarmee de aanwezigen in de Lugdunum-kan- tine zich kostelijk vermaakten. Evenals vorig jaar had de jury, die verder bestond uit Wim van Dui- venbode en Rob Onderwater, wei nig moeite om haar keuze te bepa len. Het reglement luidde dat de kandidaten lid moeten zijn van een club uit Leiden of aanpalende ge meenten en woonachtig moeten zijn in deze stad of directe omge ving. Kandidaten van buiten de stad moeten lid zijn van een vereni ging uit Leiden en dienen woonachtig te zijn binnen een straal van hooguit vijftien kilome ter. De keuzecommissie reikte twaalf hoofdprijzen uit en moedig de vijf Leidse talenten aan. LEIDEN Niet minder dan tien DIOKspelers zijn door bondscoach Dick Jansma uit genodigd voor de komende se- Jectictrainingen van het ge combineerde Nederlands A- en B-team. De trainingen gelden ais voorbereiding op de A-in terlands tegen Belgie en Tsje choslowakije in maart en april, en bij winst beeft het Nederlands team recht op pro motie naar de FIRA A-poule. Het Nederlands B-team speelt in maart tegen RAF-Germany, en maakt in april een trip door Engeland waar het enkele sterke ploegen zal ontmoeten. De geselecteerden zijn: Eric Jan BerendsenDik Berghout, Peter de Bruin, Pieter Corver, Kees Kloots, Kees Koemans, Yves Kummer, Mark Michel- se, Remco Roest en Ronald Vermeulen. Deze week heeft ook de lo ting plaatsgevonden voor de kwart-finales van de Neder landse rugbybeker. Bekerhou der DIOK moet de beker ver dedigen in en tegen Hilver sum. De andere wedstrijden zijn: HRC-Castricum, RCC- The Dukes en de winnaar van Oem oemenoe/NFC-A serum. Het wordt morgen voor DIOK een van de belangrijk ste wedstrijden van deze com petitie. De Leidenaars spelen dan tegen Castricum, dat met een punt voorsprong op DIOK de ranglijst in de ereklasse aanvoert. DIOK heeft deze competitie twee verliespun- ten, en deze verliespunten werden uitgerekend opgeio pen in de thuiswedstrijd tegen Castricum, toen de tegenstan der met 9-10 aan het langste eind trok. Bij winst van Ca stricum is de competitie zo goed als beslist, terwijl DIOK moet winnen om nog aan spraak te kunnen maken op de landstitel. Een belangrijke wedstrijd dus, wat mag blijken uit het feit dat de NOS voor het eerst in de geschiedenis bijeen com- petitietreffen ruim vertegen woordigd zal zijn. Het radio programma Langs de Lijn zal rechtstreeks flitsen van de wedstrijd uitzenden, terwijl ook de televisie met drie ca mera's aanwezig is en 's avonds een uitgebreide sa menvatting in Studio Sport zal uitzenden. Han Kulker leverde in het afgelo pen seizoen prima prestaties. Het hoogtepunt was zijn bronzen plak op de 1500 bij het Europees kam pioenschap in Stuttgart. Kulker liep een schitterende race en moest alleen erkende cracks als Steve Cram en Sebastian Coe laten voor gaan. Daarnaast werd Kulker Ne derlands kampioen 800 meter in door, haalde een bronzen blak op de 1500 meter bij het EK-indoor in Madrid, werd nationaal kampioen 1500 meter 'op de baan'. Vorig jaar moest de inmiddels naar Leiden verhuisde atleet vanwege een trai ningskamp verstek laten gaan bij de uitreiking. Gisteren kwam Kul ker de Zilveren Sleutels en de en veloppe hoogstpersoonlijk afha len. De jury had de beschikking over 5100 gulden, bijeengebracht door een achttal sponsors. Een bedrag van 800 gulden werd gereserveerd voor de Indoor Hardrij Club Lei den. Vorig jaar viel Charles Veld hoven in de prijzen (hij werd twee de), de jury besloot op grond van de geleverde prestaties de gehele ploeg een tweede plaats te gunnen. Naast Veldhoven ontwikkelde Pe ter van der Velde. Richard Suyten en de zusjes Velzenboer zich als uitstekende shorttrackers. De eer ste plaats bij het wereldkampioen schap op het onderdeel aflossing vormde het hoogtepunt voor IHCL. Jeroen Piket schoof een plaats op De jury achtte de 17-jarige schaker goed genoeg voor een der de plaats en 600 gulden. Vorige week miste de Leiderdorper het Europees jeugdkampioenschap op een haar na. Piket was in fel ge vecht gewikkeld met de Rus Ivantsjoek, maar in de slotfase ver slikte de schaker zich en moest de misstap met een tweede plaats be kopen. Mario Faber en Hans van Leeu wen, bezetters van de vierde plaats, "inhaleerden het ene na het andere succes", stelden de keuze heren in hun rapport. Met UVS stapte het duo de hoofdklasse weer in: met de zaalvoetbalclub Bax werd het afdelingskampioenschap bereikt, met het Leids afdelings team incasseerden de voetballers het nationaal kampioenschap ter wijl het tweetal succesvol was met het Nederlands zaalvoetbalteam. Met Oranje werden Faber en Van Leeuwen in België Europe,es kam pioen. De tal'eltennisfamilie Bakker eindigde op de vijfde plaats. Aan de hand van Bettine Vriesekoop Han Kulker werd evenals i Zilveren Sleutels, alsmede e< Leidato-comité. kwamen Ellen (met Avanti Europa Cup-winnaar), José (NK-titel vrou- wendubbel) en Gerard junior (NK- titel gemengd-dubbel) tot aanspre kende prestaties. Het- leverde het drietal een geldprijs op van 300 gulden. Nummer zes, Mandy de Jong, schoot volgens de jury "als een ko meet omhoog". De 23-jarige tae- kwondoka van de sportschool Lei den werd in haar categorie Euro pees kampioene, werd open kam pioen van Oostenrijk en verzamel de links en rechts de nodige titels om haar heen. Dat deed ook Erik van der Maas, bezetter van de ze vende plaats. De Leidenaar werd als junior algemeen Nederlands kampioen, juniorkampioen op de onderdelen slalom en schanssprin gen en seniorkampioen bij de figu ren en slalom. Njord, vorig jaar derde, moest dit keer genoegen nemen met een achtste plaats. Evenals in voor gaande jaren wonnen de Leidse studenten de Varsity. Dio Deege naars eindigde op de negende plek Na een kwakkelperiode is de Leid se gewichtheffer weer 'boven Jan' en presteert weer 'ouderwets'. Dee genaars heeft inmiddels bij het ge wichtheffen en powerliften de no dige records verbeterd. De rugbyers van DIOK versche nen ook weer eens op het podium. De jury achtte het winnen van de Nederlandse beker goed voor een tiende plaats en 180 gulden René 11985 Leids sportman van het jaar. Hij ontving de bij de Leidato-pnjs behorende i duizend gulden, uit handeii van Jan van Zijp, voorzitter i Guyt. elfde, kreeg een tientje meer. De wielrenner van Swift kwam on langs tot een goede prestatie. Bij het NK-veldrijden reikte de Kat- wijker tot een derde plaats en ver diende daarmee een plaats in de WK-ploeg. De tennissers Jacqueline van Wijk en Jan Siemerink sloten gis teravond de rij. Beiden konden hun prijs van 160 gulden vanwege hun verblijf in het buitenland niet afhalen. De jury wilde het tweetal toch in de schijnwerpers zetten Van Wijk won 'als B-speelster het A-toernooi van Roomburg, terwijl jeugdinternational Siemerink der de werd tijdens het Nederlands jeugdkampioenschap. De jury reikte voorts vijf aan moedigingsprijzen uit. De helft minder dan vorig jaar. "Geconclu deerd kan daarom worden dat de aanwas van jonge talenten stokt", meldde, de jury derhalve in het rap port. De tafeltennisvereniging Do- cos (promotie vrouwen naar eredi visie), korfballer Remco Molloy van De Algemene, de poloaspiran ten én zwemmer Antoine van Weerde van LZ. zwemmer Nfcls Ouwerkerk van Zijl/LGB en voet baller Jeffrey van As van Rooden- burg werden aangemoedigd schorte beslissing foutief was Ploegleider Jan Gisbers: „Wij wil len op de fiets onze selectie afdwin gen. Dat heeft Stamsnijder gedaan, en het was de bedoeling dat Van der Poel in Asper hetzelfde zou presteren. Bepaalde supporters hebben misschien wat emotioneel gereageerd. Het is morgen aan de jury en de bond in Asper om actie te ondernemen en niet aan ons. Ik hoop, dat Stamsnijder niet ge schaad wordt. Zo wel, dan zou dat een slechte zaak zijn voor de sport. Wij staan hier in elk geval boven, en we hopen ook dat supporters van PDM het hoofd koel houden AUCKLAND (ANP) Michiel Schapers heeft gisteren de halve fi nales bereikt van het toernooi van Auckland. Het is al de tweede achtereenvolgende keer, dat de Rotterdammer, die zich bij de zo merse temperaturen in Oceanië bijzonder op zijn gemak voelt, doordringt tot de beslissende fase van een Grand-Prixevenement. Vorige week kwam hij zover in Adelaide. Schapers won gisteren in de Nieuwzeelandse stad met 7-6, 2-6. 6-4 van de Amerikaan Bud Schultz. „Het ging heel goed. In de beslis sende set kwam ik met 5-2 voor Hij brak weliswaar één keer terug, maar bij 5-4 maakte ik de partij vrij gemakkelijk uit". In de halve finales van het met 115.000 dollar (250.000 gulden) ge doteerde toernooi komt Schapers uit tegen Carl Limberger. De ver rassend sterk spelende Australiër won in drie sets (6-2,3-6, 6-4) van de Amerikaan Marcel Freeman. De andere halve eindstrijd gaat tussen de als eerste geplaatste Tsjechoslo- waak Miloslav Mecir en de Amen kaan Derrick Rostagno Michiel Schapers en Huub van Boeckel zijn beiden toegelaten tot het eerste Grand-Slamtoernooi van het jaar, dat om de open Austral sche tenniskampioenschappen Vorig jaar deed Schapers in de open Australische titelstrijd, die maandag in Melbourne begint, van zich spreken door in de eerste ron de Boris Becker te verslaan. Daar na trof hij onder meer Van Boec kel, waarna hij in de kwartfinales verloor van de uiteindelijke win naar Stefan Edberg Ditmaal ontmoet de Rotterdam mer in de openingsronde de Zuid afrikaan Brian Levine. Bij winst plaatst hij zich voor het duel tegen de Amerikaan Ben Testerman. die in de eerste ronde een bye heeft ge kregen. De winnaar van dat duel stuit hoogstwaarschijnlijk op de Australiër Pat Cash. „Als ik zover kom, weet ik tenminste zeker dat ik op het centrecourt speel", aldus Schapers. De Rooy elfde op windstil rally-traject DIRKOU (ANP) - Windstilte heeft de 506 kilometer lange tijdrit naar Dirkou in de woestijnrally Parijs- Dakar gisteren enigszins verge makkelijkt. De deelnemers zagen zeer op tegen de lange rit door een van de meest verlaten plekken op aarde. Moeilijk berijdbare duintra jecten vormden de ondergond voor de 261 overgebleven motoren, au to's en vrachtwagens. Aan de kop van het autoklasse ment veranderde weinig. Alleen de Belg Jacky Ickx wist zich niet bij de top vier te handhaven. Ickx ver loor twee uur door navigatiepro- blemen. De tijdrit van Arbre Thicr ry Sabine ever Achegour, Fachi en Bilma naar Dirkou was geen pro bleem voor de Fransman Rigal, die opnieuw zijn Mitsubishi Pajero het snelst over het mulle zand stuurde Rigal stond tiende en passeerde in het algemeen klassement Jan de Rooy. De Brabander finishte als elfde en bleef eerste in het vracht wagenklassement. LEIDEN - Waterskiër Erik van der Maas zal de voorbereiding op het nieuwe seizoen enige tijd moeten uitstellen. De vorig jaar zo succesvolle Leidenaar, die ook aktief is voor basketbalver eniging Leiderdorp, scheurde tij dens een duel van de Leiderdor pers in het Engelse Birmingham zijn enkelbanden. In Birmingham kreeg de wa terskiër/basketballer aanvanke lijk loopgips, maar bij terugkeer in Leiden moest Van der Maas direct onder het mes. Het herstel zal de nodige tijd in beslag ne men, waardoor de aanloop van het waterskiseizoen in de knel komt. Rayonploeg MSV kan van avond voor het eerst sinds vorig jaar april weer beschikken over center Bart Dnessen. De Noord- wijkse basketballer kampte met een hardnekkige knieblessure, die hem tot nu toe aan de kant hield. Driessen hoopt in de uit wedstrijd tegen BOB zijn lang verwachte rentree te maken. De Fin Ari Vatanen eindigde in Dirkou als tweede en verstevigde daardoor zijn leiderspositie in het algemeen klassement. Ook bij de motorfietsen veranderde weinig. ADVERTENTIE 4* DRUM —.-TOTTCM jfi P/UUS-DAKAK SPONSOR VAN HET MOTORTEAM KARSMAKERS Supporters bedreigen Stamsnijder

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15