'Als ik nu niet ga, hou ik altijd spijt' Malle kip met vijf tenen Alphenaar Piet van Zeijl voor drie jaar naar Botswana MogeKjk gehandicapten-vakantiecentrum in ZATERDAG 10 JANUARI 1987 W 3 LEIDSCH g DAGBLAD Piet van Zeijl, voorlopig voor het laatste in hartje Alphen. "Hoeveel waarde hecht je aan een carrière, een vast baan, een huis, een motor...". (foto John Hakkaart) einde waarin motorfreaks elkaar ontmoeten en allerlei activiteiten houden. "Ik kwam een jongen te gen die voor de SNV in Kenia was geweest. Hoe hij heet en waar hij vandaan komt, weet ik niet. Via 008 heb ik het nummer van de SNV achterhaald. Of ze blij met je zijn? Dat hangt af van watje te bie den hebt. Ik weet wel dat ze blij met mij waren, omdat juist een jon gen had afgezegd voor het project in Botswana". Dat werd Piet van Zeijl overi gens niet direct verteld. Iedereen die zich bij de SNV meldt, moet maar afwachten waar hij vroeg of laat wordt gestationeerd. Eerst moet ook nog worden onderzocht of de vrijwilliger wel capabel is. Van Zeijl: "Eerst wordt wat alge mene informatie ingewonnen, daarna wordt uitvoeriger en speci fieker naar je motivatie gevraagd. Je moet vier referenties opgeven. Die mensen moeten het nodige over je vertellen, aan de hand waar van een beoordeling wordt ge maakt". Een maand na het eerste belletje kreeg de Alphenaar 'n uitnodiging voor een gesprek en psychologi sche test. Naar aanleiding van dat alles wordt beslist of je geschikt of niet geschikt bent. Tegen dat laat ste kun je in beroep gaan. "Waar het op aan komt is dat ze niks aan mensen hebben die binnen een week na hun vertrek weer op de stoep staan. Daarvoor kost je de SNV gewoon veel te veel geld". Aan Piet van Zeijl mankeerde niets. Volgende vraag was of ze een baan voor hem hadden. Direct, luidde het antwoord. Op 15 augus tus kreeg hij 'Botswana' aangebo den. Het was vlak voor zijn vakan tie, zodat hij de situatie nog eens kon overdenken. "Je hebt de mo gelijkheid te weigeren, dan zoeken ze iets anders voor je". De monteur kende echter geen enkele twijfel. "M'n eerste reactie? Ik was dolenthousiast. Op de eer ste plaats omdat ik geschikt bleek en uit de job-description bleek dat ik me in m'n vak veel beter kon ontplooien dan nu. Het besluit om te gaan stond vast". "Ja, ik wist waar Botswana lag. Een verdomd eind weg, maar dat maakte me echt niks uit. M'n fami lie reageerde positief. Mijn vader gaf me groot gelijk. Als het aan hem lag, hadden we allemaal al lang in Amerika gezeten. Hij wilde vroeger zelf ook weg. M'n moeder vond het voor m(£ heel leuk, maar verder... Gemengde gevoelens, zo als iedere moeder die heeft". "Uit de omgeving kreeg je ver schillende reacties. Van opperste verbazing tot puur enthousiasme. Niemand die graag in mijn plaats zou gaan, maar ook niemand die negatief was". Het besef dat het allemaal 'echt' werd, kwam overigens later pas. Op het moment dat hij voor het laatst naar z'n baas ging, z'n huis opzegde ("Dan heb je geen vaste stek meer") en weer bij z'n ouders introk, z'n motor verkocht en aan speciale cursussen begon. "Dan krijg je echt het gevoel van 'er gaat iets gebeuren', maar dat deed aan het enthousiasme bij mij niets af. Ik kreeg juist steeds meer zin om weg te gaan. Het was van mijn part hoe eerder, hoe beter". Botswana ie een klein land met één miljoen inwoners. Het heeft niet veel macht, is economisch vol ledig afhankelijk van Zuid-Afrika. De spoorlijn naar Durban, de enige haven die uit Botswana is te berei ken, is in handen van het zuidelijk buurland. Andere landen proberen Botswana wel uit het isolement te halen. Er wordt gewerkt aan een spoorlijn naar Beira in Mozambi que, maar door Zuid-Afrika ge steunde guerrilla's ondermijnen die keer op keer. In Afrika geldt Botswana, dat on langs twintig jaar onafhankelijk heid vierde, als een goed draaiend land. Het is een van de weinige de mocratieën, met op papier een meerpartijen-stelsel. De partij van president Dr. Quett Masire is verre weg de grootste en dus opper machtig. Nachtvorst In Soesterberg bij het Kontakt der Kontingenten en in Amster dam bij het opleidingsinstituut van het Tropenmuseum volgde Van Zeijl korte cursussen om de ver schillen tussen de cultuur hier en daar te leren kennen. Z'n opval lendste ontdekking was nog, dat waar hij komt te wonen - in het 1500 meter hoog gelegen Kanye met 25.000 inwoners - 's winters de temperatuur nog wel eens tot on der het vriespunt kan dalen. "Maar overdag wordt het dan zó weer der tig graden", weet Van Zeijl. "En 's zomers is het nog zo'n vijf graden warmer. Ik kom er midden in de zomer aan. Rechtstreeks is het veertien uur vliegen, maar wij gaan eerst naar Frankfurt, vervolgens via Harare in Zimbabwe naar Ga borone. Ik denk dat we een dag on derweg zijn. Een lekker trippie. We zijn met z'n vieren. Van de cursus hier gaat nog iemand naar Kanye. Twee anderen gaan naar een ander plaatsje in Botswana". Piet van Zeijl verbleef de laatste weken voor de kerst in het hotel van het internationaal centrum bij het Tropenmuseum. Hij haalde er zijn Engels op. "De mensen waar ik hoofdzakelijk mee te maken krijg, spreken allemaal Engels. Ik moest vooral de grammatica bij spijkeren, zodat ik zo meteen een beetje fatsoenlijke rapporten kan schrijven. De laatste anderhalve week ben ik thuis geweest. Kerst niet zó, maar oud en nieuw waren toch wel speciale dagen". "Ik heb hier vrienden genoeg. Van sommigen moest ik twee gele den al afscheid nemen, omdat ze met vakantie gingen. De meesten zien het voor zichzelf echt niet zit ten wat ik nu ga doen. Anderen zouden wel willen, maar maken de stap niet. Het is maar wat je wilt. En: hoeveel waarde hecht je aan een carrière, een vaste baan, een huis, een motor. Tegenover al dat soort zaken zette ik steeds iets po sitiefs en de balans is uiteindelijk toch naar deze kant doorgeslagen". Eenmaal in Botswana krijgt Van Zeijl een maand de tijd om te accli matiseren en verdiept hij zich in een cursus Wetswana, zoals de in heemse taal wordt genoemd. "Het schijnt een moeilijke taal te zijn. Je kunt weliswaar overal met Engels terecht, maar je functioneert mak kelijker als je met iedereen kunt praten. En je weet ook meteen wat ze achter je rug van je zeggen", lacht hij. Vervolgens kan hij aan het werk. Sleutelen aan voornamelijk land- cruisers en landbouwwerktuigen. "Je werkt met veel leerlingen, waardoor de tarieven laag zijn. Een brigade moet quitte spelen. Even tueel springt het ministerie van on derwijs bij. Het mooiste van zo'n brigade is wel dat de opleiding niets kost. Volgens de job-deserxp- tion is het de bedoeling dat ik ie mand opleid die in 1990 de leiding van de brigade overneemt. Ik blijf er drie jaar, ja. Ergens in het mid den daarvan mag je maximaal zes weken naar huis". Zuid-Afrika "Natuurlijk ben ik tegen apart heid, maar ik móét daar af en toe zijn om m'n werk te kunnen doen. Dat weet je van tevoren, het stond allemaal in de informaties. De be volking van Botswana kan er ook niks aan doen dat ze zo dicht bij Zuid-Afrika moeten leven. Ik vind niet dat ik kan zeggen: daarom ga ik maar niet. De mensen hebben het al moeilijk genoeg, daar". "En wat kan ik er feitelijk pre cies van zeggen? Pas als ik daar ben, kan ik een veel genuanceerde re mening vormen. Misschien kom ik wel met veel fellere gevoelens tegen Zuid-Afrika terug, zó erg dat ik zelfs nooit meer in de buurt van dat land wil werken". De geluidsinstallatie en muziek van onder andere Dire Straits en Bruce Springsteen gaan mee. "Ab soluut. Ze hebben er geen telefoon, wel elektra en gas. Wat ze ook heb ben? Eén stoplicht in héél Botswa na, ergens in de hoofdstad. Daar ben ik wel content mee. Hier word je er niet goed van. Misschien dat er intussen een of twee zijn bijge komen, maar dan nog". "Wat ook heel lekker is: hier zit iedereen maar op elkaar. Als men hier in twee uur geen mens tegen komt, vinden ze dat al heel wat. Daar kun je drie dagen de woestijn in zonder iemand te zien. Soms vind ik veel mensen wel gezellig, maar zó alleen, dat vind ik ook heerlijk". ALPHEN AAN DEN KIJN - Kerst, met kort ervoor zo waar nog wat sneeuw, de laatste weken van het jaar, de jaarwisseling. Een speciale tijd. Het algemene gevoel van warmte verdrijft de, nog lang niet altijd winterse kou. Het zijn speciale weken voor Piet van Zeijl, een 26-jarige gebo ren en getogen Alphenaar. De eerste dagen van het nieuwe jaar zijn voor hem de laatste in een vertrouwde omgeving. 1987 begint voor hem met een enkele reis naar Botswana, 't Is maar wat je wilt... Motortreffen Van Zeijl hoorde van de SNV tij dens een motortreffen, een week- De komende drie jaar verblijft hij, als alles volgens plan verloopt, na mens de Stichting Nederlandse Vrijwilligers in het grotendeels door Zuid-Afrika omgeven ontwik kelingsland. In Kanye, een plaats dichtbij de hoofdstad Gaborone, wordt Piet van Zeijl bedrijfsleider van een garage, tevens opleidings centrum voor automonteurs. "Een brigade, noem je dat. In Botswana hebben ze geen lager technisch on derwijs zoals hier, daar zijn de praktische en theoretische oplei ding gecombineerd. Je vindt ze in allerlei sectoren, bij voorbeeld in de textiel, bouw en dus ook, in mijn geval, op mechanisch ge bied". Hij gaat niet uit idealisme. "De mogelijkheid om in het buitenland te werken, heeft me altijd aange trokken. Je leest, hoort en ziet veel van mensen die in het buitenland werken. Dan weet je dat in ontwik kelingslanden vrij veel vraag naar automonteurs is. De link is gauw gelegd. Ik doe het niet uit éen of andere vorm van idealisme. Op de eerste plaats kan ik me daar als monteur veel beter ontplooien. Je krijgt een baan met verantwoor ding, da's ook een uitdaging. Het avontuur trekt mij ook aan. Wat kom ik daar tegen? En op hele klei- door Gerard Haverkamp ne schaal kan je ook wat doen voor het arme deel van de wereld. Maar hoe groot die mogelijkheden zijn, dat weet ik niet". Piet van Zeijl maakte al eerder plannen voor een reis naar Afrika. Met een vriend wilde hij een reis per motor, z'n favoriete vervoer middel, door het droge werelddeel maken. Van Zeijl haakte op een ge geven moment zelf af. Begin dit jaar was het echter 'nu of nooit'. Het was 'uit' met zijn vriendin. "Ik had een huurhuis, was geheel zelf standig en had aan niemand ver plichtingen meer. Toen dacht ik: als ik het nü niet doe, dan komt er nooit meer wat van. Ik had het idee, dat wanneer ik het niet zou doen, daar altijd spijt van te hou den en later steeds te zeggen van 'had ik het toen maar gedaan". Hij wist van het bestaan van de SNV, de Stichting Nederlandse Vrijwilligers, die naar tal van ont wikkelingslanden over de hele we reld helpers zendt als een land daarom vraagt. De term vrijwilli gers is overigens door de tijd ach terhaald. "Vroeger moest alles zo sober mogelijk, maar uiteindelijk werd wel duidelijk dat ze daar ook kun dige en ervaren mensen nodig had den. Duurdere krachten, niet al leen maar schoolverlaters. Dus gin gen de salarissen omhoog en dan blijkt dat maar weinig mensen voor hun ideaal naar dergelijke landen gaan. Ik denk trouwens dat de mens in het algemeen iets feite lijk alléén voor zichzelf doet". "Maar we hoeven dus niet op zwart zaad te zitten", zegt Van Zeijl. "Behalve dat hier in Neder land elke maand een bedrag op m'n rekening wordt bijgeschreven, krijg ik een zogenaamd lokaal sala ris en een gemeubileerd huis. Ik kan er ruim leven. Voor de bewo ners ben je daar een rijke blanke". KATWIJK - Voor een be drag van ruim 7,6 miljoen gulden kan de huidige reva- lidatiekliniek Blanken- heym op het terrein van het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk, worden verbouwd tot een vakantiecentrum voor gehandicapten. Dat blijkt uit een plan dat het Noordwijkse architecten bureau Van Manen en de Katwijkse aannemer Ouwe hand Bouw als een nieuw jaarsgeschenk hebben aan geboden aan de directie van het Zeehospitium. Het plan omvat een vakantiecen trum met 32 appartementen en voorzieningen als een aangepaste fitnessruimte, een sauna en een zwembad. In het paviljoen Blan- kenheym is momenteel nog de vol- wassenenrevalidatie van het Rijn lands Zeehospitium onderge bracht. Het onderkomen komt in de loop van dit jaar leeg omdat de revalidatie-afdelingen worden on dergebracht in een nieuw gebouw. De directie van het Zeehospi tium speelt al enige tijd met de ge dachte om op de plaats van het pa viljoen een vakantiecentrum voor gehandicapten te vestigen. Het idee is nu nader uitgewerkt door de aannemer en de architect die momenteel op het terrein van het voorzieningencentrum bij de nieuwbouw van de revalidatie-af delingen zijn betrokken. Directeur F.H. Goudswaard van het Zeehospitium toont zich en thousiast over het plan, dat tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst deze week ook voor hem als een volsla gen verrassing kwam. Of het daad werkelijk wordt uitgevoerd is af hankelijk van de bereidheid van particuliere investeerders of orga nisaties om in het project te inves teren. "We zijn zeker van plan met dit idee de boer op te gaan", aldus Goudswaard. "Een vakantiecen trum voor gehandicapten, direct aan zee, is voor ons land namelijk een uniek gebeuren". Fundementen Voor de bouw van i vakantiecentrum voor gehandicap ten zou het paviljoen Blanken- heym in de plannen van de archi tect overigens grotendeels moeten worden gesloopt. Alleen de funde menten, de kelder, de begane grondvloer en het metselwerk tot een hoogte van drie meter zouden moeten worden gespaard. De rest van het paviljoen verkeert bouw kundig in een te slechte staat. Architect C.J. van Velzen van het Noordwijkse bureau D T van Manen heeft niet alleen uit oog punt van kostenbesparing gekozen voor het gebruik van de oude fun dementen van het paviljoen. Door deze werkwijze is het namelijk niet nodig allerlei tijdrovende procedu res, zoals bijvoorbeeld het wijzigen van het bestemmingsplan, te door lopen. Bij volledige nieuwbouw zou dit wel noodzakelijk zijn. Doordat gebruik wordt gemaakt van de restanten van het oude on derkomen, vertoont het vakantie centrum grote overeenkomsten met het huidige gebouw Blanken- heym. Het bestaat uit een hoofdge bouw met een aantal centrale voor zieningen en twee zijvleugels. Op de begane grond en de eerste ver dieping van deze vleugels zouden de appartementen kunnen worden ondergebracht. In het souterrain is plaats voor recreatieve voorzienin gen. De gehandicapte gasten zouden voor een deel van hun verzorging gebruik kunnen maken van voor zieningen waarover het Rijnlands Zeehospitium reeds beschikt. Franse scharrelkip culinair succes TER AAR - Na het schaap met de vijf poten is er nu de kip met de vijf tenen. Malvoisine heet deze bijzon dere Franse scharrelkip. De groot handel Carmar bv in Ter Aar is in ons land de enige importeur van het gevogelte, waar enorm veel vraag naar is. De kippen zijn niet aan te halen. Het succes zit hem niet in de extra teen - die zit er niet eens meer aan als-ie uit de oven komt - maar in de diervriendelijke en gezonde fokmethode die de Fransen hanteren. Een nieuwe trend waar de poeliers trouw ach ter aan hobbelen. De 'fabriekskip' krijgt met de malvoisine serieuze concurrentie. Op uitnodiging van de Ter Aarse groothandel in wild en gevogelte presenteerde Jan Brusse onlangs de kwaliteitskip aan de Nederland se poeliers en culinaire pers. Vanaf dat moment vliegen ze over de toonbank. "De klanten willen steeds meer een diervriendelijk en gezond ge fokt produkt. Ze willen er best iets meer voor betalen", zegt commer cieel directeur Paul de Wit van Car mar. Hij is dolenthousiast over het Franse kwaliteitsprodukt dat een regelrecht succes aan het worden is in Nederland. Ook né de Kerst, zo weet de Ter Aarder. Een massa- produkt zal de malvoisine echter nooit worden. "Het is een kip die onder optima le omstandigheden wordt gefokt," zegt De Wit, "bepaalde instanties zien daar streng op toe. De voeding van de dieren bestaat voornamelijk uit koren en mais. Antibiotica wor den niet toegediend. De kippen lo pen altijd buiten in grote rennen die bovendien zeer hygiënisch zijn. Ze mogen pas na minimaal 84 da gen worden geslacht. Om de kwali teit in de hand te kunnen houden, is er ook een maximum aantal te fokken kippen vastgesteld. Het dier wordt zorgvuldig beschermd. Het gevolg is dat de vraag van het publiek voorlopig groter blijft dan het aanbod". Carmar, dat nauw samenwerkt met een soortgelijk Frans bedrijf, levert geen malvoisine-kippen aan slagers of supermarkten. Alleen poeliers kunnen de scharrelkip af- De malvoisine is een kippenras dat eeuwen terug als delicatesse werd geserveerd voor de Franse landadel. De boerenscharrelkip werd later overvleugeld door de 'biokip', maar is weer helemaal te rug. Hij wordt gefokt in de omge ving van Orléans waar honderden boeren zich ermee bezighouden. De prijs van een kilo malvoisine is 13,95 gulden. Een normale kip is veel goedkoper: 7,95 gulden per ki lo. "Toch is de hogere prijs geen belemmering", zegt Paul de Wit, die zelf in het winkelcentrum aan de Alphense Concertweg een poe lierszaak annex kaashandel runt. "De klant wil de garantie hebben dat hij een gezond gefokte kip koopt. Het blijft natuurlijk een kwestie van vertrouwen. De klant ziet aan een kip in de koeling niet of die wel of geen antibiotica heeft gekregen". Volgens de poelier/directeur proeven de mensen het wel als ze de kip hebben klaargemaakt. "Je eet echt vlees, in tegenstelling tot de zogenaamde biokippen. Ik moet natuurlijk oppassen wat ik zeg, want ik verkoop niet alleen deze scharrelkippen. Het succes van de malvoisine wil niet zeggen dat de fabriekskip helemaal 'uit' is". De malvoisine is gemakkelijk klaarte maken. De Wit: "Veel men sen willen zo graag marineren en dat soort foefjes. Dat hoort eigen lijk niet bij dit Franse kwaliteits produkt. Een beetje peper en zout is voldoende". Als poelier begroet hij steeds meer klanten die vragen naar de malvoisine. Ze kunnen het echter nog niet allemaal zo goed uitspre ken. "Dan zeggen ze niet malvoisi ne, maar malle kip", lacht de poe lier. VRIJDAG Schouwburg - Tunnel zonder vlucht strook' door Youp van 't Hek en Onno Molenveld, 20.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorsteeg 17, film: 'Belle de Jour', 19.30 uur. Kapelzaal K O, Kamermuziek met Herman Uhlhorn, 20.15 uur Leiderdorp Hollandsche Tuyn. Hoofdstraat 24, Nieuwjaarsborrel WD, 21 uur. Muzenhof - toneelvereniging Voorscho ten speelt 'Viermaal verkocht', 20.30 ZATERDAG Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorsteeg 17. film 'Belle du Jour', 19.30 uur. Morsweg 18 - Psychologische praktijk Bos, spreekuur van 13-14 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Schouwburg - Youp van 't Hek en Onno Molenkamp, 20.15 uur Driftstraat 49a - Nieuwjaarsreceptie Ab- va/Kabo, afd. Leiden, 15-18 uur. Leiderdorp Muzenhof - theatergroep Plok, 14.30 Paul de Wit, zijn vrouw Carla en het produkt t gaat: de 'malle' kip. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur Spreekuur van 12-12.30 uur (aUeen vooi spoedeisende medische hulpi. Voor de patiënten van de artsen Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: Y. Groeneveld Bnkkenwal 19, tel. 218661, spreekuur Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur; H. Jansen, tel. 1216141, spreekuur Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse. v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk. Klaassen, Rus. Kruis en De Lange: W. de Bruyne, J de Bruyne. Stolk. Jur gens, Fogelberg en Muijsenbergh za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruyne, Kern straat 11. tel. 141225. zo 8 uur tot 24 uur: S. Smit, Cobetstraat 43. tel. 130177 Groep 4 - v. Wingerden. Lahr, v. Ryn, Bénit, Nieuwenhuis. Roos. Boer. vd Waardt. Arnou, J G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: F Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347. zo 8 uur tot 24 uur: A. van Rijn, Pagani nistraat 1, tel. 314349, spreekuur Kenne- dylaan 24. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein za 8 uur tot zo 8 uur: Schaefer, Rijnsbur- gerweg 11, tel. 173964 zo 8 uur tot 24 uur: D. Hammerstein, tel. 720936, spreekuur Saffierstraat 3. Leiderdorp za en zo.: S. Ouwerkerk, Loevestein 40. tel. 891037. spreekuur 12.30 - 13 uur in Gezondheidscentrum. Florijn 10. tel. van za 10 uur tot ma 7.30 uur E Roe- lants, Frans Halslaan 10, tel. 153747 Voorschoten za: A. Meiman, Leidseweg 128a, tel. 2493; za: J. Baars, R. Wagnerlaan 63, tel. praktijk E. Sleeboom/J Hoornweg, Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393 Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 9 tot vr 16 januari door: Apotheek Centraal, Breestraat 74, Lei den. tel. 120552 Apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6. Leiderdorp, tel. 890000 DIERENARTSEN Voor de praktyk van Muurhng. Helder. Roest: G Koest, Ockenrode 14. Leiderdorp tel 890405 Voor de praktjk van Vestjens. v d E.J.M. van der Wouw. Boshuizerlaan 20 tel 764058. Voor de praktijk van Duijn. Brandt R.J.W. Duyn, Pres. Kennedvlaao 260 Oegstgeest, tel. 173266; of D J Brandt. Homanstraat 1. Rynsburg. tel. 173266 schendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Lriden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door L Albrecht, Boerhaavelaan 40. Leiden tel. 170748. Voor de praktijk Haaswijk, Oegstgeest van Mierio.Simon Vestdiiklaan 28. tel 155375.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13