'Een brand, ik vind er niets leuks aan..' 'Wij hadden het zó niet gewild De obstakels, of: waarmee is gemeente Leiderdorp bezig? FidrfdMidiiMari Warmonds brandweercommandant Haverkort vertrekt: 'Het houdt ergens op' Opinie ZATERDAG 10 JANUARI 1987 LEIDSCH iüb DAGBLAD: WARMOND - Herman Ha verkort (60), de scheidende brandweercommandant van Warmond: "Je kunt het uitsmeren tot je 65ste, maar het houdt hoe dan ook er gens op. Het brandweer korps moet een comman dant hebben rondlopen, geen oude kerel". Mevrouw Haverkort valt in de rede: "Dat wil ik niet meer van je horen, je bent geen oude ke rel". door Wim Koevoet Voor Haverkort betekent het af scheid van het 20 man sterke vrij willigerskorps, zijn tweede in korte tijd. Onlangs zette hij ook een punt achter zijn werkzaamheden bij het Warmondse waterleidingbedrijf, dat in handen kwam van de LDM. Haverkort zat dertig jaar bij de brandweer en werd in 1969 com mandant. Ook vaderlief was bij de brandweer. "Brandmeester was hij. Uniformen waren er nog niet. Alleen de brandstaf als aanduiding van de functie. In die tijd werd de brandweer gewaarschuwd door ie mand die op de fiets langskwam". In 1952, na dienst en oorlog, kwam Haverkort junior erbij: "On ze apparatuur bestond toen uit een tweewielige motorspuit die achter een vrachtwagen werd gehangen. In het Lage Land (het deel van Warmond dat zich aan de andere kant van het water bevindt, red.) hadden we ergens een hand pompje klaarstaan". Anno 1986 zorgt de Warmondse brandweer ervoor enige echte La ge Landers in haar midden te heb ben. Momenteel zijn dat er vier. Die weten van wanten als een boer derij brandt. Veel lering kon wor den getrokkenuit een brand in 1958, die een grote boerderij ver woestte. Haverkort: "Er kwam toen veel commentaar. Ik moet toegeven dat er van de communi catie met Leiden niet veel klopte. Vandaar dat wij een aparte blus- eenheid daar wilden hebben. Dat werkt tot op de dag van vandaag. Verder zijn er voor de Lage Lan den en het plassengebied betere af spraken met Leiden gemaakt". Pompen of verzuipen Om snel veel praktijkervaring op te kunnen doen, draaide Haverkort drie weken mee bij de Haagse brandweer. "Een drukke post. Acht keer per dag rukte je daar uit. In Warmond zitten er maanden bij van twee keer. Die Haagse post was vlakbij de gevangenis in Sche- veningen. Er ging daar nogal eens een matrasje in de fik. Het nadeel van het blussen van die brandjes was dat de cipier de poorten achter je dicht deed, zodra je binnen was. Dat was een vreemde, nare gewaar wording. De slangen werden door de tralies heen gerold". Haverkort, zelf ook nog naar de brandweerschool in Amsterdam geweest, over de opleidingen van toen en nu: "Vroeger kwam er bij de gratie Gods een inspecteur van de brandweer een cursusje geven. Veel te leren viel er eigenlijk niet. Er werd alleen nog maar met lage druk gewerkt dus het was simpel weg pompen of verzuipen. Er was na het blussen dan ook vaak spra ke van meer water- dan brandscha de". Hetzelfde jaar waarin Haverkort bij de Warmondse brandweer kwam, werd "de eerste echte auto" besteld. In 1969, toen brandweer commandant Heyl het commando overdroeg aan Haverkort, kreeg de braTidweer een nieuwe auto. De Ford Thames met zijn open kabine was toch wel wat erg achterhaald. Haverkort en de zijnen hadden weliswaar het een en ander onder vangen door een linnen kap te spannen, maar het nadeel daarvan was dat de brandweerlieden, een maal onderweg naar een plek des onheils, zelf midden in het uitlaat gas kwamen te zitten. Zwarte periode Rond 1983 brak een zwarte perio de aan. De brandweer was aan haar derde wagen toe maar B en W en een deel van de gemeenteraad, hadden ontdekt dat het wel eens goedkoper zou kunnen zijn om de brandweertaken naar Leiden over te hevelen. "Er brak een jaar van onzekerheid aan, maar het is alle maal afgelopen zoals ik al die tijd al dacht dat het zou aflopen", vertelt Haverkort. Er werd op de lange duur toch 250.000 gulden uitge trokken voor wat Haverkort een "machtig mooi voertuig" noemt. "Een Mercedes 1117. Precies vol gens onze wens en het duurste wat op dat moment te koop was. Hy permoderne inrichting en volop mogelijkheden tot uitbreiding van het materiaal". De Warmonders waren reuzeblij dat hun eigen spuitgasten War mondse branden bleven blussen, Warmondse paarden uit Warmond se sloten trokken of een ziek paard dat niet meer kon staan, redden door het op de hoge benen te hel pen. Katjes uit de bomen halen, laat Haverkort liever aan plaatselij- ;r. "Je kunt je niet voor zoiets bij hun werkgever vandaan roepen". Dat kun je eigenlijk ook niet doen in het geval van een vals of overbodig alarm. Van het eerste heeft Haverkort zelden last gehad. Van het tweede des te meer. In ne gen van de tien gevallen ging het om Mariënhaven. "Zustertjes die kroketjes bakken voor de oudjes. Vlam in de pan. Tegen de tijd dat wij dan kwamen, zaten ze de kro ketjes al op te peuzelen. Zulke din gen zijn toch link. Als het weer ge beurt denk je dat het wel niets zal zijn. Je moet vechten om het se rieus te blijven nemen". Brandweercommandant Haverkort met op de achtergrond zijn 'machtig i tge zijn'. voertuig': 'Je hoeft geen God Angstig ding In het gezegde dat er in iedere brandweerman iets van een pyro maan schuilgaat, kan Haverkort zich totaal niet vinden. Grote bran den in het Lage Land. bij de hout- werf van Van der Willik, scheeps werf Ter Leede en een villa in de Klinkenbergerpolder betitelt hij weliswaar met "spectaculair" maar hij voegt er direct aan toe vuur een "angstig ding" te vinden. "Natuur lijk is er voldoening als-ie geblust is, "maar de nageschiedenis van een brand is er altijd een van leed, narigheid. Ik gun geen mens brand. Nee, ik vind er niets leuks Mevrouw Haverkort vult, lief naar haar man kijkend, aan: "De vrouwtjes zijn altijd blij als de mannetjes heelhuids thuiskomen. Ja, ik luister altijd mee op de scan ner". De brandweercommandant: "Zonder een goed gezin kun je dit werk nooit doen. Je bent nooit ze ker van je tijd. Je kind zit achterop je fiets, klaar om naar het strand te gaan. En daar gaat de telefoon. Men moet ook van de brandweer- vrouwen op aan kunnen. Bij nacht en ontij regelen ze broodjes en kof fie. Frappant is dat ze dat ook altijd lukt, je gaat er bijna op rekenen". Die 24 uurs-beschikbaarheid is lang niet voor iedereen'weggelegd. Daarom verbaast Haverkort zich erover "dat je toch zo veel jonge jongens kunt vinden, die er hun hele hart en ziel in leggen". Vol gens de scheidende commandant ligt de gemiddelde leeftijd van zijn korps onder de dertig. Haverkort concludeert: "Ze zeggen dat de jeugd nergens meer voor te porren is. Dat is dus niet waar". Hij prijst "de geest in hét korps". Het zou gaan om mannen "van wie je op aan kunt, stuk voor stuk". En: "Als je zegt: 'ik de voorkant, jij de ach terkant'. dan weet je dat het goed komt met die achterkant. Die geest heb ik in mijn leven maar twee keer meegemaakt. Bij de brand weer en in het leger". "Een brandweerman moet fysiek goed zijn, zelfstandig kunnen werken, mentaal sterk zijn en goed zijn opgeleid", eist Haverkort. "Dat lijkt heel wat, is het ook wel, maar een brandweerman hoeft geen God te zijn. Nee, bang ben ik nooit ge weest, wel is er veiligheidsangst. Of beter gezegd: voorzichtigheid. Je weet dat je bepaalde risico's loopt. Je stuurt je mensen erin. Bij mij gold echter altijd: alleen een ander opdragen wat je zelf kunt en durft". Haverkort wordt opgevolgd door ondercommandant G. Sik- king. C. Zevenhoven wordt de nieuwe ondercommandant. Giste ren nam Haverkort afscheid. Hij kreeg van de burgemeester een te gel met het wapen van Warmond aangeboden. Vier maanden cel geëist tegen kraker van kluizen DEN HAAG/WARMOND - De 31-jarige Noordwijker die het - samen met drie vrienden - vooral voorzien had op kluizen in bedrijven in de bollenstreek, hoorde de officier van justitie bij de Haagse rechtbank giste ren een gevangenisstraf van ze ven maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar ei- De man was twee keer met zijn vrienden 'op stap' geweest. Een keer in Warmond waar uit een drukkerij een kluis met een geldbedrag van vijfentwintig duizend gulden werd meegeno men. De tweede keer reisde het viertal - op aangeven van de Noordwijker - naar Zoutkamp, de vorige woonplaats van de man, waar eveneens een kluis met een bedrag van zesduizend gulden werd ingeladen. Voor de politie was het des tijds een hele opluchting dat de groep kon worden opgerold. De vier gingen professioneel te werk. Alvorens ze besloten de kraak uit te voeren, gingen ze ter plekke een kijkje nemen op welke manier deze het best kon worden uitgevoerd. In beide gevallen waarbij de Noordwij ker was betrokken werden ra men geforceerd om naar bin nen te kunnen klimmen. Uit de drukkerij in Warmond namen ze een bestelauto mee waar de kluis werd ingeladen. Met die zelfde wagen reden ze later ook naar Zoutkamp. Het openbran- den van de kluizen deden ze in een garage die een van het vier tal in Rijnsburg had gehuurd. De advocaat vroeg de recht bank er rekening mee te hou den dat de Noordwijker is ge trouwd, twee kinderen en een vaste baan heeft. Als hij vier maanden onvoorwaardelijk moet zitten zou hij van z'n kin deren vervreemden en zeker zijn baan kwijtraken. De advo caat pleitte voor een geldboete. Zijn cliënt was zelfs bereid, zei hij, om zijn deel van het gesto len geld terug te betalen. De rechtbank doet 23 januari uitspraak. Bewonersgroep Van der Valk Boumanweg niet écht blij met verkeersobstakels LEIDERDORP - "Het is on ze bedoeling helemaal niet om alle auto's weg te pes ten. Wij begrijpen ook wel dat we aan een doorgaande weg zitten, waar het nooit doodstil zal worden. Maar wat er nu gebeurt, kan echt niet. De Van der Valk Bou- manweg-bewoners krijgen namelijk alle ellende op hun dak geschoven van Lei den. "Leiden drukt door al die verkeers- werende maatregelen al het ver keer naar buiten. Dat komt alle maal op de randgemeenten neer en dus hoofdzakelijk op ons". Het moge duidelijk zijn: de be wonersgroep Van der Valk Bou manweg is zelf evenmin onver deeld gelukkig met de verkeers maatregelen op hun weg. Maar ze krijgen van de tegenstanders wel de zwarte piet toegeschoven. Het was immers deze actiegroep die ja renlang bij de gemeente 'zeurde' om maatregelen om het hardrij- dende (sluip)verkeer te weren. Waarna de gemeente uiteindelijk besloot om, als proef, een aantal maatregelen te nemen op de zo fa voriete sluiproute. De obstakels zijn daarvan nog maar de voorbo den. Meer verkeerswerende maat regelen moeten nog volgen. Bin nenkort wordt bijvoorbeeld het kruispunt bij de Laan van Ouder zorg overhoop gehaald. Daarnaast helpt de Leiderdorpse politie mee om de weg zo impopulair mogelijk te maken. Vorig jaar controleerde ze er zo vaak dat er een record aan tal bonnen werd uitgeschreven. Dit alles leverde overigens tot dus- LEIDERDORP - De verkeersob stakels zijn, nu de kostbare ver bouwingsplannen van het zwem bad zijn weggestemd, Leider dorps 'hot item' nummer één. Goed voor avonden lang verga deren. Aanvankelijk gold het ge tier van de gemiddelde automo bilist en omwonende de sluis op de Mauritssingel. Jan en alleman struikelde er over. Was het niet letterlijk - de botsingen zijn er niet van de lucht - dan wel fi guurlijk. De omstreden blokkencon- structie is inmiddels verwijderd en vervangen door een minder verwarrende verkeersafremmer. Prompt werd op de Valk Bou manweg een nieuwe constructie opgericht. Recentelijk gevolgd door twee wegversmallingen bij de Spanjaardsbrug. Gevolgen: fi les tot aan de benzinepomp bij de Laan van Ouderzorg toe, met name tijdens de spitsuren. Fron tale botsingen van elkaar tege moetkomende weggebruikers, die beiden dachten de sluis net even eerder te kunnen passeren. Auto's die vreemde capriolen uithalen omdat ze gedwongen worden recht op elkaar in te rij den. Vrachtwagens die minuten lang moeten steken om de krui sing Spanjaardsbrug te kunnen 'nemen' en derhalve voor flinke opstoppingen zorgen. Waar is, kortom, de gemeente Leiderdorp mee bezig? Het officiële antwoord luidt: 'met een experiment dat erop ge richt is de automobilist te dwin gen andere wegen te zoeken'. De kunstmatige wijze waarop de ge meente dat probeert, lijkt tot op heden geen enkel effect te sorte ren. De stroom neemt niet af. En de stroom maatregelen neemt al leen maar toe. Zo komt de Lei derdorpse politiek maandag avond weer bijeen om te praten over aanpassingen van het kruis punt Van der Valk Boumanweg- Laan van Ouderzorg. Grootstedelijk De gemeente schuift de Van der Valk Boumanweg-bewoners als verontschuldiging voor haar grootstedelijke gedrag naar vo ren. Zij klagen al jaren steen en been over te hard rijdende auto mobilisten en het almaar toene mende (sluip)verkeer dat de Van der Valk Boumanweg gebruikt. Er moest, zo oordeelde de ge meenteraad vorig jaar, nu einde lijk iets voor hen worden gedaan. En vervolgens bogen de raadsle den zich over alle mogelijke al ternatieven en 'leuke ideetjes' in ad-hoc vorm. Waarvan de inmid dels tot aan de Raad van State bestreden maatregel om de Spanjaardbrug voor verkeer richting Leiden af te sluiten de meest opmerkelijke was. Prompt werd de weg letterlijk en figuurlijk uit z'n verband ge rukt. Want de bewoners zelf, die vanaf de tribune alleen maar ver bijsterd konden toekijken wat er gebeurde, hadden dit allemaal niet bedoeld. Ze laten dat in bij gaand interview ook duidelijk blijken. Is de politie is dan wel licht blij mee? Geenszins. De verkeersdeskundige op het bu reau aan de Hoogmadeseweg laat desgevraagd voorzichtig we ten er "niet helemaal gelukkig" mee te zijn. En ten slotte klinken nu ook vanuit de gemeenteraad nu ook stemmen op om een en ander nog eens te bekijken. WD- raadslid De Waard is daarin het meest radicaal: voldoen 'die din gen' niet, dan moeten ze maar weg, riep hij tijdens de afgelopen raadsvergadering. De liberaal maakt er geen geheim van dat potentiële kiezers hem 'gek bel len' over de obstakels. Toch blijft verkeerswethouder Den Boeft volhouden dat het al lemaal best went. Dat er niet of nauwelijks klachten binnenko men. De bestuurder wordt ech ter tegengesproken door zijn ei gen ambtenaren. Deze melden in de gemeentelijke voorlichtings rubriek 'dat er nogal wat reacties zijn binnengekomen van teleur gestelde omwonenden en wegge bruikers'. Gaat de politiek maandag avond akkoord en wordt ook de kruising Laan van Ouderzorg ge blokkeerd, wellicht dat de ge meente dan eindelijk haar zin krijgt. Wie weet kiest de automo bilist dan, murw geworden, voor een andere route. Maar dan? Ver keer is immers te vergelijken met water - sluit een weg af en er ontstaan sluiproutes, leg een sluis aan en er ontstaat ongecon troleerd rijgedrag. Leiderdorp zal de verkeersproblemen alleen maar kunnen voorkomen door het terugdringen van het aantal auto's op de weg. Dat kan ook deze forensengemeente niet. Wel moet het haalbaar zijn een oplossing te vinden die niet al leen op papier aardig lijkt, maar ook in de praktijk goed werkt. Leiderdorp schiet er niks mee op om als een ladderdragende sul over straat te lopen en met de achterkant links en rechts slacht offers te maken. MIEP DE GRAAFF verre weinig op. Het is nog niet zichtbaar rustiger geworden op de Leiderdorpse weg, die aan de over kant van het Leidse Waardeiland ligt, naast de Zijldijk. Nakaarten Een avondje nakaarten met de 'zwarte pieten'. Hebben de bewo ners dan nu hun zin? Nee dus, blijkt al snel: "Wij hebben het alle maal zo niet bedoeld. We willen niet aan autootje-pesten doen. Denken de mensen soms dat wij het leuk vinden om, als de brug zou zijn afgesloten, steeds de minst makkelijke weg te nemen? Het is de gemeente die ervoor heeft geko zen het aantal voertuigen dat de weg gebruikt, terug te brengen", roepen twee woordvoerders van de bewonersgroep, de heren R. Wen- tink en G. de Groot. En vervolgens schuiven ze de zwarte piet door richting gemeente Leiden. door Miepde Graaft Wentink: "Wij hebben nooit ge kregen wat we wilden. Wat wij meet af aan hebben beoogd i evenrediger verdeling van de pijn. De Van der Valk Boumanweg mocht geen tweede Hoge Rijndijk worden. Vergis u niet, wij waren gewend aan een drukke weg. Er kwamen 5000 auto's per dag langs, nou, dat is niet niks". De Groot: "En toen. Toen werd de Hoge Rijndijk in Leiden één zee van busbanen en stoplichten en zat alles prompt constant verstopt. Toen werd in Leiden industrieter rein De Waard tot ontwikkeling ge bracht. Toen bleek die zo broodno dige tweede ontsluitingsweg naar De Waard er helemaal niet meer te komen en werd de extra verkeers last, tegen de beloften in, weer op Leiderdorp afgewenteld. Er zou een doorgaande, provinciale, weg komen achter de Merenwijk: ook niet gebeurd. De komst van rijks weg 11 heeft weer vertraging opge lopen. Kortom, u begrijpt: door al deze oorzaken is het hier vier keer zo druk geworden. We krijgen nu dagelijks 20.000 auto's langs onze deuren. Als je nagaat hoeveel Rijnsburgse bloemenboeren, toe ristische bussen en Duitsers je hier langs ziet crossen... als ze vanuit de kustplaatsen richting Utrecht moe ten, gaan ze gewoon hierlangs. De hele ontsluiting van de kust lijkt toch nergens op". Racebaan Wat had de bewonersgroep, die zich gesteund voelt door de uitslag van een enquête onder de honder den bewoners, dan gewild? Wentink: "Eenrichtingverkeer. Daardoor had je in heel Leiderdorp een betere verkeerscirculatie ge kregen - dat zeggen niet alleen wij, ook de deskundigen van onder zoeksbureau DHV. Zeventig pro cent van de naar schatting 900 be woners was daar toen bij die en quête ook voor". "Maar ja, die wensen van ons zijn door de gemeente vertaald in een reeks kleine ad-hoc beslissingen. Niet dat we er afwijzend tegenover staan, maar een goede verkeerscir culatie is daardoor nooit ontstaan. Bovendien concentreren alle maat regelen zich op een klein stukje van de weg. Verderop, vanaf Kam steeg tot aan de Shell-garage, is de Van der Valk Boumanweg nog één grote racebaan. Daar gebeurt niets. En die afsluiting van de Span jaardsbrug was trouwens ook ons idee helemaal niet. Nee, er is meer nodig dan een paar drempels. Een visie bijvoorbeeld, en alternatie ven. Maar ia. dat ontbreekt..". "Waarom je als groep dan mee gaat, tja, op een gegeven moment ben je al vijf jaar met die weg bezig. Krankzinnig natuurlijk. Dus dan denk je: iets is beter dan niets". Verkeerssluis Een verhaal apart vormt de ver keerssluis ter hoogte van de Dijk- gravenlaan. Heel wat automobilis ten zijn er de afgelopen maanden al tegenaan gebotst. De ANWB heeft laten weten het obstakel onveilig te vinden en de nieuwbakken 'stichting Leefbaar Leiderdorp' kwam er eveneens tegen in protest. De verwarring werd des te groter toen de bewoners van het nabijge legen Haaghuishof de gemeente schreven veel overlast van het ob stakel te ondervinden. De Groot kan er kort over zijn: "Wij hebben nooit om dat ding ge vraagd. Het is er gekomen als be veiligde oversteekplaats, in op dracht van de provincie. Met ver keersremmers heelt het niets te maken. Maar al had het dat wel: Op de Leidse Maresingel en de Lam- fmenschansweg staan die dingen ook. De Morsweg zit vol met dor pels. Hoor je daar iemand over?" Tot slot: "Ach, wij krijgen van onwetende automobilisten nu wel de zwarte piet toegeschoven, ieder een voelt zich aangetast, maar ver geet niet dat 63 procent van de weggebruikers hier helemaal niets te maken heeft. Laten ze hier maar een paar jaar komen zitten in de stank, de files en de herrie. En niet te vergeten de trillingen in je huis en het lood in je hersenen".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11