Hoogovens vreest verliezen in 1987 Uitbreiding Franse staking Heineken mag bonden buiten spel zetten Concurrentie scherper dan ooit Noodplan voor centrale in Borssele ontbreekt Record Dow Jones Index Werkloosheid boven 700.000 Kans op vervroegde verkiezingen Franse frank onder druk Rechtbankuitspraak over cao-onderhandelingen VRIJDAG 9 JANUARI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 IJMUIDEN (ANP) - Hoogovens dreigt in 1987 in de rode cijfers te komen. Topman Hooglandt zei gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak dat, bij voortduring van de huidige Tea ongunstige ontwikkelingen het staalbedrijf van dit concern in 1987 met verlies zal zoei; van dL werken en het is de vraag of de resultaten van de overige activiteiten dit verlies goed centrale. Het OSARftrömsteitdat kunnen maken. "Hoogovens is door een geslaagde Europese staalondememingen is uitvoering van het structuurplan scherper dan ooit", sterker geworden, maar zal voorlo- De staalproduktie nam vorig jaar pig de tegenwind moeten trotse- af van 5,3 miljoen ton tot 5 miljoen ren", aldus Hooglandt. Nadat over ton: een daling van 5 procent te- de eerste helft van vorig jaar nog genover7 procent voor de hele EG. een winst werd gemaakt, die onge- De totale afzet van eindprodukten veer gelijk was aan die over dezelf- en halffabrikaten bedroeg 4,3 mil de periode in 1985, zal de winst joen ton, tegenover 4,5 miljoen ton over de tweede helft slechts enkele in 1985. De afzet van blik daalde tientallen miljoenen bedragen. De met ongeveer tien procent door opbrengstprijzen van staal blijven vooral een vermindering van de dalen, de blikomzet vermindert, de export van ingeblikte zuivelpro- resultaten bij aluminium zijn lager dukten vanuit ons land naar olie- en Hoogovens-Delfstoffen heeft te producerende landen. Hoogovens lijden onder de lagere energieprij- heeft een afzetdaling in tonnen Hooglandt ziet hierin geen verbetering optreden: "Integen deel, de prijsconcurrentie van de Tijdelijke verbod aandelenhandel door personeel IJMUIDEN (GPD) - Hoogovens, dat gisteren zijn voorlopige winstcijfers en toekomstver wachtingen bekendmaakte, heeft voor twee perioden in dit jaar de handel in aandelen en an dere effecten voor honderden medewerk(st)ers verboden. Twee maanden voorafgaand aan de publicatie van het jaarverslag en drie weken voor het verschij nen van het halfjaarbericht mo gen personeelsleden die beschik ken over vóórwetenschap, die voor de beurskoers van belang kan zijn, deze effecten niet aan- of verkopen. Hoogovens heeft de betrokke nen half december een verkla ring toegestuurd waarin onder meer het gebruik van die weten schap wordt verboden. Onder anderen de leden van de raad van bestuur, de raad van com missarissen, directeuren en on der-directeuren van Hoogovens Groep BV en de dochteronder nemingen, leden van de Centrale Ondernemingsraad en de OR in IJmuiden plus leden van ver scheidene stafdiensten hebben ermee te maken. Hoogovens is uiterst voorzich tig geworden op het punt van de voorwetenschap nadat de afgelo pen jaren enkele malen de han del in (certificaten van) aandelen op de beurs was gestaakt. Het be drijf wijst erop dat de regeling een uitwerking van algemene be palingen in de cao is die, kort ge zegd, het personeel verbieden het bedrijf te benadelen. kunnen compenseren door de koop van halffabrikaten op te voe ren, maar die dragen minder bij in het resultaat. Over de dochterondernemingen zei Hooglandt, dat Aldel leed onder de gedaalde prijzen voor alumi nium, terwijl de grondstoffenprij- zen die daling niet goed maakten. Het wals- en extrusiebedrijf Sidal kreeg tegen het einde van het jaar te maken met slinkende marges. Dochteronderneming Cemij profi teerde van een lichte opleving in BORSSELE (GPD) - Zowel de NV Provinciale Zeeuwse Energie- Maatschappij als de overheid zijn volstrekt onvoldoende voorbereid op noodsituaties in de kernener giecentrale bij Borssele. Er bestaan instructies en afspraken, maar die zijn te weinig op elkaar afgestemd. Noodfaciliteiten en -apparatuur zijn in te geringe mate voorhanden of ontbreken geheel. Technisch is de centrale veilig. Dit blijkt uit het gisteren door staatssecretaris L. de Graaf (sociale zaken)' aan de Kamer toegezonden rapport van het Internationale Atoomagentschap (IAEA). Het par lement betrekt het rapport bij de herbezinning over (uitbreiding van) kernenergie. Van 6 tot en met 24 oktober '86 Operational Safety Team van de IAEA op ver- de regering de Borsselse Het OSAR-tean geen goed noodplan de verantwoordelijkheden en orga- de bouw en ook bij ESTS liepen de nisatie van alle aansprakelijke par- zaken goed door het grote aantal tijen - op én buiten het centrale- opdrachten voor dit ingenieursbu- terrein - worden samengevat. De reau. Positief waren ook de ont- wikkelingen bij NDI, Van Schot horst en Globe. Binnen Europa blijft de staalin dustrie kampen met een overcapa citeit en volgens Hooglandt is doorslaggevend voor verbetering van de staalprijzen of vrijwillige in krimping, met steun van EG, vruchten zal afwerpen. Ook zal strikt de hand moeten worden ge houden aan een verbod op nationa le subsidies. Hoogovens wil de moeilijkheden het hoofd bieden door een actie programma met als hoofddoelen kwaliteitsverbetering en stiptere levering, het doorgaan met investe ringen in onder andere de koud- bandwalserijen in IJmuiden (kos ten een miljard gulden), research- programma's en verbetering van de arbeidsproduktiviteit met 20 procent in de periode tot 1990. De raad van bestuur blijft ernaar stre ven dit laatste te verwezenlijken zonder gedwongen ontslagen. vaststelling van stralingsgevolgen buiten het terrein wordt volledig overgelaten aan de regering. Voor een eerste schatting van ra diologische effecten door perso neel van de kerncentrale zélf - het dichtst in de buurt en het snelst aanwezig - zijn geen afspraken. Voor het reageren op een noodtoe stand is geen enkel ministerie aan gewezen als leidinggevend depar tement. Dat geeft vertraging bij het nemen van besluiten en kans op verwarde beslissingen. Er is nog nooit, sinds de inge bruikname in 1973, een samenhan gende oefening voor de centrale, de plaats Borssele en de regionale en nationale overheden gehouden. Om de noodplannen op en buiten het centrale-terrein volledig te tes ten, is minstens iedere twee jaar een oefening noodzakelijk, stelt het OSAR-team. Er zijn geen ver sterkte noodfaciliteiten op het ter rein van de kerncentrale, om van daaruit de bestrijding van een noodsituatie ter hand te nemen. Evenzeer ontbreekt zo'n noodvoor ziening buiten het terrein op vol doende afstand van de centrale. In de kerncentrale zijn onvoldoende radiologische instrumenten aan wezig voor ongevalsomstandighe den, aldus het rapport. De PZEM en de overheid heb ben onafhankelijk van elkaar een aantal scenario's van noodtoestan den op hun kansen en gevolgen be keken. Deze informatie is echter niet gebruikt voor de ontwikkeling en regels met betrekking tot het voorbereid zijn op een noodtoe stand op en buiten het centrale-ter rein. Op basis van de gevolgen van een mogelijk ernstig ongeluk, moet een noodplangebied worden ontwikkeld en daarbij moet wor den aangegeven in welke mate bin nen dit gebied de plaatselijke over heid (gemeente Borsele) in actie moet komen. Door het instellen van een noodplangebied kan te vens de angst bij de bevolking wor den verminderd, als bekend is dat een grens is bepaald waarbinnen noodplannen worden ontwikkeld en zonodig uitgevoerd. Al direct na de inspectie van het OSAR-team bracht de directie van de PZEM zelf enkele globale con clusies en aanbevelingen naar bui ten. Aangekondigd werd dat de or ganisatie van de kerncentrale zou worden aangepast. Het personeel van de regelzaal werd onmiddellijk uitgebreid. Toegezegd werden ver snelde invoering van een systeem van kwaliteitszorg: verbetering van training en documentatiebe- heer en een betere afstemming van de alarmplannen in en buiten de centrale. WASHINGTON (GPD) - De Dow Jones Index, de bekendste graad meter. van de koersen op Wall Street, heeft gisteren een histori sche grens overschreden: voor het eerst bereikte de slot-index een ge tal boven de 2000 punten. door Henk Dam Wall Street sloot gistermiddag laat met een Dow Jones Index van 2002,25. Een ovatie klonk vanaf de vloer van het vermaarde beursge bouw in New York toen bekend werd dat deze mijlpaal was bereikt. De Dow Jones Index is zoveel als de gemiddelde koers van 30 grote Amerikaanse ondernemingen. De index wordt door het grote publiek gezien als de belangrijkste indica tie van de stemming op Wall Street, hoewel beursexperts het daar lang niet altijd mee eens zijn. Zeker is, dat de Dow Jones In dex juist de laatste jaren snel is gaan stijgen. Eind 1972 eindigde de index voor het eerst boven de 1000. In december 1985 werd de 1500- grens voor het eerst overschreden en gisteren dus, na vijf dagen van algemene koersstijgingen waarbij de Dow Jones Index met meer dan 100 punten steeg, de magische 2000-grens. Beursspecialisten waarschuw den gisteren al direct, dat aan het overschrijden van de grens niet al te grote betekenis moet worden ge hecht. Een van hen: „Het zegt ei genlijk niets. De markt die we nu hebben, is heel anders dan die van het verleden. Je hebt met hele nieuwe uitgangspunten te maken". En de beurskenner Theodore Halligan merkte gisteren op: „De Dow Jones Index is een anachro nisme dat niet langer de kracht of zwakte van de markt weergeeft. De 30 aandelen die erin meedraaien zijn maar een fractie van het enor me aantal aandelen in een steeds internationaler wordende markt waarvoor beleggers momenteel be langstelling hebben". AMSTERDAM - Chef-kok F. Webhofer van het restaurant Des Pays Bas uit Utrecht heeft gisteren tijdens de Horecava in Amsterdam de Zilveren Koksmuts gewonnen voor zijn a-la-minute koken in de klasse horecaprak- tijk. (foto ANP) DEN HAAG (ANP/VWD) - De werkloosheid is in december 1986 gestegen tot 705.300, een stijging met 13.400 in vergelijking met no vember. Over het hele jaar 1986 wa ren gemiddeld 710.700 mensen als werklozen ingeschreven, 50.300 minder dan in 1985, meldde het mi nisterie van sociale zaken gisteren. In december werden 56.800 men sen werkloos en verlieten 43.400 het werklozenbestand. De stijging van de werkloosheid deed zich al leen voor bij de mannen (met 15.900). Bij de vrouwen daalde de werkloosheid met 2500. De daling van het jaargemiddel de over 1986 met 50.300 komt bijna geheel door de ontwikkeling van de werkloosheid onder mannen. Vorig jaar stonden gemiddeld 435.500 mannen als werkloos gere gistreerd tegenover 498.000 in 1985. Het gemiddeld aantal werkloze vrouwen daalde minder, van 263.000 in 1985 naar 257.200 in 1986. De daling bij de vrouwen is alleen bij jongeren onder de 25 jaar te constateren, boven die leeftijd is de gemiddelde werkloosheid ge stegen, aldus het ministerie. Duitsland Het aantal werklozen in de Bondsrepubliek is in december met ruim 150.000 toegenomen tot ongeveer 2.218.000. Daardoor is het werkloosheidspercentage opgelo pen van 8,3 tot 8,9, zo heeft het Westduitse arbeidsbureau gisteren bekendgemaakt. Kans op een handelsoorlog met VS wordt groot geacht BRUSSEL (ANP) - Europees Com missaris Willy de Clerq heeft zich gisteren pessimistisch- getoond over de ontwikkelingen in het Eu ropees-Amerikaanse handelscon flict. Volgens De Clerq is de kans dat er voor het eind van de maand een akkoord komt kleiner dan 50 procent. Dat is gisteren vernomen in kringen van de Europese Com missie. De Clerq en landbouwcommis saris Frans Andriessen reizen op 22 en 23 januari naar Washington in een laatste poging om nog een ver gelijk te bereiken. De ontmoeting zal op 18 en 19 januari op hoog ambtelijk niveau worden voorbe reid in Genève, zo werd gisteren in Brussel gezegd. Maar in EG-kringen wordt erop gewezen dat er nog altijd een ver schil van 2,8 miljoen ton graan ligt tussen het Europese bod en de Amerikaanse eis. Washington, dat door de toetreding van Spanje tot de EG veel minder voedergraan aan Spanje kan uitvoeren, wil dat de EG 4,4 miljoen ton voedergraan tegen verlaagde invoerrechten op haar markt toelaat. De EG wil niet verder gaan dan 1,6 miljoen ton. Volgens genoemde EG-kringen is deze situatie sinds december, AMSTERDAM (ANP) - Heineken toen beide partijen zonder het be- hoeft de Industriebond FNV, In- reiken van overeenstemming uit dustrie-enVoedingsbondCNV.de Handelaren op de Newyorkse beurs waren gisteren toen de Dow J ones-index boven de 2000 punten uitsteeg. PARIJS (AP) - De golf van ambte- narenstakingen in Frankrijk heeft zich gisteren langzaam uitgebreid. Voor het eerst werden ook bij de posterijen de acties van de vakbon den voelbaar. Opnieuw viel her en der de stroom uit door acties bij de elektriciteitsbedrijven, die hun derde dag zijn ingegaan. Stroom storingen leidden tot problemen met verkeerslichten, liften en com puters. Ook enkele ziekenhuizen kwamen in moeilijkheden omdat zij niet bleken te beschikken over voldoende sterke noodaggregaten. In Parijs kwam het personeel bij het openbaar vervoer in actie en veroorzaakte een verkeerschaos in de ochtendspits. Twee metrolijnen werden volledig gesloten en op de andere lijnen reden slechts weinig treinen. De bonden hebben beslo ten de actie vandaag voort te zet ten. Bij de spoorwegen, waar de staking de vierde week is inge gaan, werden de diensten opnieuw gehalveerd. De spoorwegdirectie meldde dat sommige stakers zich aan het ma terieel hadden vergrepen en sabo tage hadden gepleegd om de dien sten lam te leggen. Seinen, wissels en telefoonverbindingen werden zwaar beschadigd. De stakers we ten dit echter aan vandalisme. In i juichstemming de 25 wapenarsenalen van het (foto AP) land, waar wapens worden ge- i onderhouden, is nu ee: i het defensiepersoneel i: bouwd e derde va staking. De volksvertegenwoordigers van de conservatieve regeringspartijen hebben de bevolking van Parijs opgeroepen maandag te demon streren om een eind aan de sta kingsacties. Ook verschillende be drijven en werkgeversorganisaties hebben het publiek opgeroepen zich tegen de stakers te keren. Aan beide kanten stelt men zich nu zo hard op, dat een politiek con flict, uitlopend op vervroegde ver kiezingen, niet langer uitgesloten is. De centrum-rechtse premier. Jacques Chirac, gaf dit dinsdag toe, maar zei tevens niet zullen bui gen voor de stakers. Chirac heeft zijn bezoek aan Canada in verband met de sociale onrust in Frankrijk uitgesteld. Er was één lichtpuntje aan de si tuatie: een regeringswoordvoerder zei dat de activiteit in de havens gisteren weer normaal was, na een staking van een maand, als gevolg van een regeringsplan voor de her structurering van de koopvaardij vloot. Het Westbrabantse transportwe zen ondervindt, behalve hinder, ook het nodige profijt van de Fran se spoorwegstaking. "Wij zitten in elk geval tot over onze oren in het werk. Voor de meeste van onze col lega's die veel op Frankrijk rijden geldt hetzelfde", zegt woordvoer der H. Vos van het Roosendaalse transportbedrijf Heynen. Het treinverkeer naar Frankrijk ligt er nog steeds belabberd bij. Gisteren is slechts één trein uit Pa rijs in Roosendaal aangekomen. NS-rayonchef J. Veen: "Met een vertraging van 49 minuten. De an dere twee reizigerstreinen zijn uit gevallen, de nachttrein trouwens ook. We sturen wel nog één trein naar Parijs, maar of die er komt, is altijd maar weer de vraag. Vaak ko men ze niet verder dan Brussel" Bij de posterijen is de situatie al niet veel beter. De post uit Frank rijk komt maar mondjesmaat door. AMSTERDAM (ANP/VWD/Rtr.) - De koers van de Franse frank is gisteren op de Europese geldmark ten sterk onder druk blijven staan. Ondanks steunacties van Europese centrale banken lag de koers aan het begin van de middag nog steeds rond het laagste grens van het Europese Monetaire Stelsel (EMS). De Bundesbank kocht naar schatting 179 miljoen frank, terwijl de Franse centrale bank 100 mil joen mark verkocht. De Duitse mark, de gulden en de Zwitserse frank hebben gisteren hun keihar de positie op de Europese valuta markt gehandhaafd. Het staat vast dat er binnen het EMS iets zal moeten gebeuren als de frank nog veel langer onder druk blijft staan. De mogelijkhe den van de centrale banken om de koers op peil te houden zijn nu eenmaal niet onuitputtelijk. De koers van de dollar is gisteren nauwelijks gewijzigd ten opzichte elkaar gingen, niet veranderd. Unie BLHP en de Dienstenbond Een woordvoerder van de Com- FNV niet te betrekken bij het c ontkende gisteren formeel dat de Gemeenschap inmiddels be reid zou zijn tot nadere nieuwe arbeidsover eenkomst voor het hoger personeel van de bierbrouwerij. De president van de rechtbank in Amsterdam mr. B.J. Asscher heeft dat gisteren bepaald in het kort geding dat de vier bonden tegen de brouwerij hadden aangespannen. De bonden hebben volgens As scher geen belang bij de toeken- LEIDEN - Groenteveiling: datum 9-1- nin8 van hun eis omdat Heinek'en 1978 over deze cao al volledige overeen- Aardappelen 22, Boerenkool 64-1.12, stemming heeft bereikt met de Witte kool 36, Prei 1.15-1.90, Spruiten Vereniging voor Middelbaar en All 1.46-1.55 Bil 1.46-1.64, D 2 05-3.45. Hoger Personeel (VMHP) en is na- Champions bak 1.07-1 11. kg. 1.35. Uien d„ overiee niet meer nnrtie 24-72. Winterpeen 12-17. Witlof 1.05-1.80. A 1BJ iï E Knolselderij 26-62, Sla 17-37, Bospeen ^elfe als de bierbrouwerij en de 2 90-3.05. Peterselie 77-93. Raapstelen VMHP in hun overeenkomst nog 33-40, Radijs 78-80, Selderij 48-68, Pak- wijzigingen willen aanbrengen, soi 96, Broeivet 6.50-7.70. dan nog hebben de bonden vol gens de rechtbankpresident geen belang bij de toewijzing van hun eis. Heineken heeft namelijk cate gorisch geweigerd met de bonden een collectieve arbeidsvoorwaar denregeling voor het middelbare en hogere personeel te willen slui ten. En daartoe heeft Heineken volgens Asscher het volste recht. De Industriebond FNV toonde zich teleurgesteld over het vonnis, omdat ze meent dat mr. Asscher niet echt inhoudelijk op de zaak is ingegaan. Hoger beroep wodt over wogen. Volgens de FNV zijn nu fei te de andere bonden buiten spel komen te staan louter en alleen omdat de VMHP met Heineken binnenskamers zaken heeft ge daan, aldus de bond. "Wij worden voor een voldongen feit gesteld en dat straft de rechter niet af, inte gendeel ondershands zaken doen wordt op deze manier beloond". De bondswoordvoerder waar schuwde andere ondernemingen, die eventueel het voorbeeld van de bierbrouwer willen volgen. "De VMHP en soortgelijke clubs van hoger personeel zouden met dit vonnis in de hand hun gang kun nen gaan en aparte contractjes kunnen afsluiten. Maar men komt ons bij de cao-onderhandelingen voor de rest van het personeel toch Q8 (ANP) - Het geschil tussen de Britse oliemaatschappij Alexander Duckham en Kuwait Petroleum International over het gebruik van de merknaam 'Q8' door Kuwait is uit de wereld. Beide partijen zien af van verdere gerechtelijke proce dures en zijn overeengekomen dat geen van de twee schadevergoe ding hoeft te betalen. weer tegen. Als onze leden dan 'nee' zeggen is het hommeles en dat moeten de ondernemers goed beseffen. Met dit soort praktijken stelt men de verstandhouding met de andere bonden onnodig in de waagschaal". Aanstaand voorzitter C. Michiel- se van de Unie BLHP toonde zich teleurgesteld over de uitspraak. Hij kondigde aan dat hij binnen de vakcentrale MHP een hartig woordje wil wisselen met de NCHP, waarbij de VMHP is aange sloten. Michielse heeft een forse kater overgehouden aan het feit dat hij bij Heineken de VMHP - in feite een zusterorganisatie - tegen over zich vond en noemt dit 'een zeer onverkwikkelijke zaak'. Zowel de NCHP als de aangeslo ten VMHP benadrukten gisterem dat het geen strategie is om exclu sieve contracten met werkgevers af te sluiten. "We zijn wederzijds afhankelijk en tot elkaar veroor deeld", aldus VMHP-bestuurder H. den Uijl. De eis van collectieve arbeidstijdverkorting van de vier andere bonden was voor de VMHP-leden echter onaanvaard baar, zodat een cao zonder de ove rige bonden tot stand is gekomen. Den Uijl zei te hopen dat de uit spraak in kort geding de 'traditio nele' bonden het inzicht zal geven dat "we in de toekomst construc tiever met elkaar moeten omgaan en minder in machtstermen moe ten denken". Tot nu toe hebben de vier bonden weinig aandacht aan het hoger personeel bij Heineken en aan de VMHP besteed, maar Den Uijl verwacht dat die houding mede door de uitspraak zal veran deren. Heineken wil niets meer kwijt dan de hoop dat de gerechtelijke uitspraak 'het goede onderhande lingsklimaat niet verstoort'. van de dag ervoor. Het Ierse pond zakte gisteren tot- zijn beneden- grens, evenals de Italiaanse lire, de Deense kroon en de Belgische en Franse frank. De Bondsrepubliek weerstond gisteren opnieuw de Franse druk om de D-mark in waarde te verho gen. De Duitsers voelen daar niets voor, omdat een opwaardering van de mark de Duitse (èn de Neder landse) exportpositie in Europa zou benadelen. Frankrijk blijft echter volhouden dat de koersval van de frank een gevolg is van de sterke mark en niet van de arbeids onrust in het land. Bodewes Bij de scheepswerf Bodewes in Millingen aan de Rijn dreigen alle 116 werknemers hun baan te ver liezen als gevolg van het faillisse ment van de werf. Volgens een woordvoerster van Bodewes, die dit gisteren meedeelde, wordt nog wel getracht om de reparatieafde ling van de werf te laten voortbe staan. Daar werken 40 mensen. Unilever Unilever heeft een meerder heidsbelang van 90 procent ge kocht in het Spaanse vleeswaren- bedrijf Revilla, zo heeft het Rotter damse voedings- en wasmiddelen concern gisteren gemeld. Volgens Unilever heeft Revilla een voor aanstaande positie in de groeiende markt van kruidige droge worst chorizo, andere worstsoorten en gekookte ham. Revilla heeft drie fabrieken in de provincie Soria en telt ongeveer 850 medewerkers.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7