Vrouwen aan het hoofd van scholen Studentenbond boos op ministerie ABP-proces: officier daagt getuige uit MET 1.117.000 BEZOEKERS BEHOORT NÓ TOCH 00K TOT DE NIEÜWE BÜREN VAM DE FAMILIE??!! CDA-onibudsvrouwe ziet zichzelf als vraagbaak „EEN KNALLER" VRIJDAG 9 JANUARI 1987 PAGINA 3 Nota onderwijswethouder A'dam: AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse openbare scholen voor basis- en voortgezet onderwijs zullen voorlo pig alleen nog maar vrouwen als directeur worden be noemd. De bepaling dat bij 'gelijke geschiktheid' van een mannelijke en vrouwelijke kandidaat voor een vacante di- recteurspost de voorkeur uitgaat naar een vrouw wordt geschrapt. Bij vacatures zullen geen mannelijke kandida ten meer worden opgeroepen. Dat is het plan van de Amsterdam- De woordvoerster van de ABOP se onderwijswethouder Ada Wilde- tekent bij de nota van wethouder kamp. Een en ander is vastgelegd Wildekamp aan dat op de pedago- nota, die nog niet door het gische academies vrijwel alleen college van B en W is behandeld. De nota is wel voor advies toege zonden aan de Amsterdamse afde ling van de onderwijsbond ABOP. De bond is zeer ingenomen met het Wilde kamp. Zo gauw de nota van de wethou der is aangenomen zullen alleen nog maar vrouwen worden opge roepen voor open directeursplaat sen en als zodanig worden be noemd. Deze maatregel zal volgens de nota van kracht blijven tot de helft van de schooldirecteuren uit vrouwen bestaat. Van die regel kan alleen worden afgeweken als er mannelijke kandidaten met wacht geld zijn of als vrouwen niet reage ren. In dat laatste geval zal wel ge tracht worden vrouwen toch voor de functie te interesseren. Na de invoering van de wet op het basisonderwijs (het samenvoe gen van kleuter- en lagere scholen tot basisscholen) is het aantal vrou welijke schoolleiders aanzienlijk gedaald. Dat komt volgens een woordvoerster van de onderwijs bond ABOP doordat vrouwen meestal aan het hoofd van een kleuterschopl stonden. Bij samen voeging met een lagere school is in verreweg de meeste gevallen het hoofd van de lagere school tot di- recteur benoemd. Chemiebonden willen strenge richtlijnen BAZEL/DEN HAAG (GPD) - De chemievakbonden in de Rijnoever- staten gaan bij de regeringen en werkgeversorganisaties aandrin gen op strakkere richtlijnen voor het omgaan met chemische stof fen. Ze vinden dit in het belang van zowel de werknemers, die met het gif te maken hebben, als van het milieu. De chemievakbonden van Nederland. West-Duitsland, Frank rijk en Zwitserland hebben dit gis teren besloten in Bazel. De bonden kwamen bijeen naar aanleiding van het ongelük bij het chemische bedrijf Sandoz waarbij een grote hoeveelheid gif in de Rijn stroom de. WACHTEN OP IJS DEN HAAG (GPD) - "Ik wil niet gaan werken als het klachtenbu reau van het CDA. Dat klinkt veel te negatief. Je moet me eerder zien als een vraagbaak, een instantie die mensen doorverwijst en knelpun ten signaleert". Mevrouw Wil Vroe- gindeweij (41), per 1 maart be noemd tot ombudsvrouw van de CDA-kamerfractie, wil dat nadruk kelijk vastgesteld hebben. Zij gelooft dat haar werk vooral gericht zal zijn op het helpen van mensen die in de knel dreigen te raken bij een overheidsinstantie. Problemen hoeven niet alleen be trekking te hebben op het CDA of de Tweede Kamer. Integendeel, juist als tussenpersoon wil zij men sen die in het doolhof van de bu reaucratie terecht zijn gekomen behulpzaam zijn. Mevrouw Vroegindeweij was ruim achttien jaar secretaresse van de fractieleiders van (eerst) ARP (Barend Biesheuvel en Willem Aantjes) en daarna CDA-fractielei' ders Van Agt, Lubbers en als laat ste Bert de Vries. Uit ervaring weet zij dan ook te melden dat steeds meer mensen de weg vinden naar de verschillende kamerfracties met veelal gerechtvaardigde klach ten, wensen en verzoeken om in formatie. Die toenemende stroom brieven en telefoontjes waren voor fractie secretaris Borgman reden al in sep- tpmber te opperen over te gaan tot de instelling van een ombudsbu- reau. "Ik had zelf ook al gesigna leerd dat er zoiets moest komen", aldus de ombudsvrouw. Ze ziet haar nieuwe werk in eer ste instantie als het kanaliseren van de binnenkomende brieven. Tot nu toe werden deze direct ver spreid onder de medewerkers en de fractieleden Zij verwacht dat een groot aantal in het vervolg door haar afgehandeld zal worden. Dan kan het lopen zoals recentelijk toen mensen informatie vroegen over de werking van de nieuwe wet studiefinanciering. "Ik heb toen een bemiddelende rol kunnen spelen. Die mensen wisten niet dat zij op het gemeente huis de gewenste gegevens konden opvragen. Ik heb ze in contact kun nen brengen met de betrokken ge meentesecretaris". Mevrouw Vroe gindeweij denkt vaker mensen op deze wijze te kunnen verwijzen. Vandaar dat zij inmiddels contac ten legt met de ombudsbureaus van de verschillende departemen ten en plaatselijke ombudsfunctio- narissen, zoals de Haagse ombuds- Tot nu toe kent alleen de PvdA- fractie een vergelijkbare instelling. Dit ombudsteam lijkt zich vooral bezig te houden met deelterreinen. Daarnaast kent de PvdA ook een landelijk netwerk van ombud- steams, die samenwerken met het fractiebureau. studeren. Het aantal drastisöh verminderd, terwijl schooldirecteuren overwe gend man zijn. Jongen (18) na 35 dagen uit politiecel ZWOLLE (ANP) - De Zwolse rechtbank heeft gisteren een 18-ja- rige jongen uit Nunspeet onmid dellijk op vrije voeten gesteld na dat hij 35 dagen in een politiecel had doorgebracht. Er was voor hem in die periode geen plaats in het huis van bewaring te vinden, aldus de officier van justitie. De advocaat van de jongen voer de gisteren bij de behandeling van de strafzaak aan dat zijn cliënt het alleen zitten in de cel verschrikke lijk had gevonden, vooral tijdens de feestdagen. Luchten en een toetje waren er tijdens die dagen ook-niet bij. De jongen werd op 4 december vastgezet voor het gooien met dak pannen naar agenten van het Nun- speetse korps, nadat hij in de maanden ervoor veertien gewelds delicten had gepleegd. Op 16 de cember moest hij voor de politie rechter verschijnen, die de zaak echter om diverse redenen naar de meervoudige kamer van de recht bank verwees. Hierdoor viel de jongeman buiten de normale pro cedure die door de Zwolse recht bank wordt gehanteerd. Iedere week worden namelijk alle voorlo pige hechtenissen door de raadka mer getoetst. "U bent tussen de wal en het schip gevallen. Normaal zou u al op vrije voeten geweest zijn", ver woordde rechtbankpresident mr. R. Weenink gisteren de beslissing om de jongen naar huis te sturen. De officier van justitie eiste don derdag acht maanden gevangenis straf, waarvan vier voorwaardelijk, maar zou eventueel ook akkoord gaan met 150 uur dienstverlening. De uitspraak is over een week. AMSTERDAM - Een groep werklo ze Marokkanen is in een oude school in Amsterdam een weverij be gonnen met oude weefapparaten. Een eeuwenoude traditie wordt zo weer nieuw leven ingeblazen. De mannen werkten in Nederland voorheen als fa brieksarbeiders maar raakten op een gegeven mo ment hun werk kwijt. Nu ziet hun toekomst er weer kleurrijkuit. Studenten in problemen na vertraging in uitkeren van studietoelage ZOETERMEER (GPD/ANP) - De studentenvakbond Stichting Op leiding Leraren (SOL) vindt dat het ministerie van onderwijs zich schuldig maakt aan slechte voor lichting en "doodordinair liegen" met de mededeling dat de studie toelage pas halverwege januari wordt overgemaakt als gevolg van vakanties rond de afgelopen feest dagen. De studentenvakbond zegt dit in een open brief aan minister Deet- man (onderwijs en wetenschap pen). Het ministerie maakte deze week bekend dat de studiebeurzen met ingang van april tussen de 20s- te en de 30ste van de maand wor den uitgekeerd en dat dat mede een reden is de betaling voor het eerste kwartaal van dit jaar op te schuiven naar half januari. De eer ste uitkering liep echter ook vertra ging op door de vakanties rond de feestdagen bij het ministerie en de giro. Volgens de bond was het van het begin af aan al de bedoeling het geld pas na de 12de over te maken, maar heeft men om van het gezeur af te zijn de vakantie er maar bijge haald. De studenten moeten nu maar uitvinden hoe ze de maand doorkomen. Bovendien moeten ze sparen om in augustus het college geld te betalen en het is nog maar de vraag hoe dat moet nu iedereen constant rood staat en geld van ou ders moet lenen om te overleven, aldus de studentenbond. Een woordvoerster van het mi nisterie van onderwijs wijst de be schuldiging van de studentenvak bond van de hand. "Het geld komt niet later omdat mensen zonodig met vakantie moesten. Het komt later omdat er eenvoudig niet ge werkt wordt tijdens de feestdagen. Alleen 2 januari is voor alle ambte naren een 'brugdag' geweest. Toen is er niet gewerkt". Volgens de woordvoerster is nooit gezegd dat de toelagen op 1 januari overgemaakt zouden zijn. Zij wijst erop dat alle salarissen en uitkeringen achteraf betaald wor den. "Er ontstaat inderdaad een gat dat overbrugd moet worden en dat is lastig", geeft ze toe. In de Wet op de studiefinancie ring staat dat studenten het geld tussen de 20e en de 30e van de maand moeten ontvangen. Daar wordt langzaam naar toe gewerkt. Het geld van de studiefinanciering over de maanden oktober, novem ber en december is in de eerste week van oktober overgemaakt. Voor januari, februari en maart komt het in de tweede week van januari en in april in de derde week namelijk tussen de 20e en de 30e van de maand, aldus de woord voerster. Ze zegt het probleem van de stu denten niet te willen bagatelliseren omdat het bedrag waarover zij be schikken per maand "heel beschei den" is. ..Maar het probleem moet niet groter gemaakt worden dan het is". De moeilijkheden hadden ROTTERDAM - De 13-jarige Maikel uit Rotterdam moet nog even ge duld hebben. Het ijslaagje op de vijver voor zijn huis is nog veel te dun. Het KNMI in De Bilt heeft echter voor de komende dagen strenge vorst voorspeld, zodat de schaatsliefhebbers binnenkort op natuurijs aan de slag kunnen (foto anp> DEN HAAG (GPD) Het huis personeel van diplomaten in Nederland wordt volgens het Regionaal Centrum Buitenlan ders (RCB) in Den Haag soms schandalig behandeld. In een rapport concludeert het RCB dat diplomaten hun huisperso neel bejegenen op een manier die in hun eigen land zou wor den bestraft. Het ambassadepersoneel waar het hier om gaat, zijn huis knechten, kamermeisjes, chauffeurs, koks en tuinlieden. Zij hebben niet de Nederlandse nationaliteit en ook niet die van de diplomaat voor wie zij werken. Het RCB noemt hun rechtspositie verre van benij denswaardig. Voor hun baan is het huisper soneel volledig afhankelijk van hun werkgever. Zij hebben geen verblijfsvergunning, maar een identiteitskaart van het mi nisterie van buitenlandse za ken. Dat betekent dat het per soneelslid uit Nederland moet verdwijnen, zodra het dienst verband met de diplomaat af loopt. Diplomaten behandelen personeel 'schandalig' Het RCB stelt dat er soms sprake is van "slavernij". De werknemers zijn intern gehuis vest en daardoor gemakkelijk dag en nacht oproepbaar. Ze maken buitengewoon lange werktijden onder vaak niet al te beste arbeidsomstandigheden. Elke arbeidsrechtelijke be scherming ontbreekt. Ze zijn overgeleverd aan de fatsoens normen van de diplomaat, al dus het RCB. Het RCB heeft tien maanden aan het rapport gewerkt, omdat de betrokken personeelsleden bang waren om over hun situa tie te praten. Gebleken is dat diplomaten uit alle landen zich aan de wanpraktijken schuldig maken. Het RCB zegt dat ten onrechte wordt verondersteld dat het vooral zou gaan om di plomaten uit ontwikkelingslan den. Vertegenwoordigers uit de EG misdragen zich bijvoor beeld ook tegenover hun be dienden. In het rapport worden voor beelden gegeven van schrijnen de situaties. Een in Nederland werkende Griekse diplomaat liet een Filippijnse vrouw tien maanden in zijn huishouden werken voor 2500 gulden. Ze werkte daarvoor langer dan acht uur per dag en werd bo vendien slecht behandeld. De ze affaire kwam vorig jaar in de publiciteit. De ambassadeur van een land in het Midden-Oosten ont sloeg zijn huisknecht op staan de voet toen bekend werd dat het land waar zijn bediende vandaan kwam een samenwer kingsverdrag met Israël had ge sloten. Een chauffeur van een ambassadeur van een Aziatisch land durfde zich gedurende 20 jaar niet ziek te melden of een vakantiedag te nemen uit angst voor ontslag. voorkomen kunnen worden door het geld al op 20 december over te maken. Maar dan was de periode van 1 januari tot 1 april weer langer geweest, aldus de woordvoerster. De verschuiving van de uitke ring van het begin naar het eind van de maand kost de student ook rente, vindt de studentenbond. omdat het minister het een maand vasthoudt. "Ik denk niet dat het geld op de plank ligt", reageert de woordvoerster van het ministerie. "En ik denk ook niet dat de minis ter zegt: ik ga dat eens lekker een maandje uitzetten". De bond voorziet in april nog grotere problemen als er wordt be gonnen met het terugvorderen van teveel betaalde aanvullende finan ciering. De minister heeft naar de mening van de bond in de bezuini gingswoede het nieuwe stelsel te snel willen doorvoeren. Alle pro blemen komen nu op het bordje van de studenten. De bond noemt de arrogantie waarmee dit alles ge beurt treurigmakend. KRIELHAAN - Een door een kake lende knelhaan geteisterde inwo ner van Amsterdam heeft in zijn strijd tegen de overlast die hij van dit dier ondervindt bakzeil ge haald. Zowel de president van de rechtbank in Amsterdam en in ho ger beroep het Hof in die stad wei gerden de eigenaar van het dier een verbod op te leggen nog langer pluimvee in zijn tuin te houden. De haan begint door de week altijd rond 8.00 uur 's ochtends te kraai en, in het weekeinde slaapt hij uit: dan pas laat hij rond 11.30 uur luid keels van zich horen. Geen nieuwe functie voor gen. Berkhof DEN HAAG (ANP) - Luitenant-ge neraal G.C. Berkhof (53) krijgt geen andere baan in de krijgs macht nadat hij in oktober vorig jaar werd ontheven van zijn functie als chef-staf van Allied Forces Cen tral Europe (Afcent) in Brunssum Aan hem is eervol ontslag ver leend. Afcent is het militaire docentrum van de NAVO voor de geallieerde strijdkrachten in Cen- traal-Europa. Berkhof was sinds 6 januari vorig jaar bij Afcent ge plaatst en werd per 1 februari tot chef-staf benoemd. Op 28 oktober echter werd hij van zijn functie ontheven, omdat er geen goede werkrelatie was tussen hem en de commandant van het Afcent- hoofdkwartier, generaal Chalupa. Ook leidde het optreden van Berk hof volgens het ministerie tot span ningen binnen de staf van Afcent. Volgens het ministerie had de ontheffing niets te maken met ver schillen van inzicht in militaire za ken. Volgens H.J. van den Bergh, defensiespecialist van de PvdA in de Tweede Kamer zou het gaan om een onoplosbaar persoonlijk con flict dat reeds geruime tijd speelde tussen de Westduitse generaal Chalupa en Berkhof Verzekering voor sporters afgewezen DEN HAAG (ANP) - De Nationale Raad voor de Volksgezondheid heeft gisteren eenstemmig een af zonderlijke verzekering van ziekte kosten en ziekteverzuim voor deel nemers aan incidentele sporteve nementen afgewezen. Staatssecretaris Dees (volksge zondheid) heeft in een nota een dergelijke verzekering voor (vaak ongetrainde) deelnemers aan sportgebeurtenissen als bij voor beeld marathons en elfstedentoch ten voorgesteld. De premie zou dan tegelijk met het inschrijfgeld kunnen worden betaald. Dr. J. Daniëls, die namens de art senorganisatie KNMG in de raad zit, zei dat sport een gezondheids bevorderende bezigheid is, zodat sporters eigenlijk een lagere pre mie voor hun ziektekostenverzeke ring zouden moeten betalen. Extra financiële barrières voor het deel nemen aan sport wees hij dan ook af. Bovendien voorzag hij grote pro blemen als - soms veel later - moet worden vastgesteld of een letsel wel of niet het gevolg is van sport beoefening; Rugklachten bij ie mand die aan jeugdturnen heeft gedaan of een liesbreuk bij een ge- wichtsheffer bij voorbeeld. De be wijslast zou dan bij de artsen ko men liggen en daar voelen ze hele maal niets voor. Daniels noemde het onjuist sport uit te zonderen van alle andere risico's die mensen bewust lopen en die wèl ongezond zijn. Ook J. de Vries stelde namens de ziekenfondsen dat het oorzakelijk verband vaak niet aan te tonen is en dat de ziekenfondsen bij het vergoeden van ziektekosten nooit kijken naar de oorzaak, ook al heeft de verzekerde letsel of ziekte aan zichzelf te wijten. R. Scheerens (particuliere verzekeraars) noemde het voorstel van de staatssecretaris onzin. "We leven op een heleboel manieren gevaarlijk", zei hij. H Muller (FNV) kantte zich ook tegen de suggestie in de nota, een eigen te die medische hulp nodig hebben als gevolg van sportbeoefening. Al de ze bezwaren zullen de staatssecre taris in een brief worden meege deeld. MAASTRICHT (GPD) Tever geefs heeft officier van justitie mr. J. Laumen gisteren geprobeerd voormalig ABP-hoofddirecteur dr. J. W. van der Dussen stelling te la ten nemen tegen zijn oud-collega mr. drs. E. Masson tijdens de voort zetting van het ABP-proces. Tij dens een verhoor door de recher che heeft Van der Dussen zich over Masson laten ontvallen dat hij "al die tijd een slang aan zijn borst ge koesterd heeft". Daar wilde Laumen gisteren ui teraard meer over weten toen Van der Dussen voor de tweede keer in het het getuigenbankje zat voor de Maastrichtse rechtbank. De offi cier lokte Van der Dussen uit zijn tent door hem te paaien. "U bent gepromoveerd, u bent intelligent en heeft gestudeerd. Ik als inboor ling ben jaloers op uw kennis van de Nederlandse taal. Maar zoveel argeloosheid zoals u toen ten toon heeft gespreid, heb ik nooit bij el kaar gezien. Dat kan toch geen vrij blijvende uitspraak zijn geweest. U bent toch van ervaringen uitge gaan Als u het lef hebt zoiets tegen de recherche te zeggen, dan moet u ook de moed hebben uit te leggen waarom u dat gezegd heeft. Daar heeft die man (Masson, red.) ook recht op". Massons raadsman mr. A. Pfeil veerde onmiddellijk op om te pro testeren tegen die vraag. Maar zijn cliënt reageerde zelf al. "Ik had geen reden om aan de integriteit van Masson te twijfelen. Wat ik Ja- ter over hem gezegd heb, is een pri- vé-uitspraak. Die doet er niet toe. Het is aan de rechtbank om uit spraken over personen te doen, niet aan mij", aldus Van der Dus- Raadsman Pfeil en officier van justitie Laumen kruisten gisteren twee keer de degens. De eerste keer tijdens het verhoor van Amro- bankier Rijkman Willem Groenink (37) uit Blaricum. Deze had in het voorjaar van '83 de 'abcd-construc- tie' (verkoop via diverse tussenper sonen) bij de verkoop van het Rot terdamse Weenacomplex voor 55 miljoen aan het ABP mede gestalte gegeven. Masson wordt in deze kwestie verweten dat hij een valse factuur heeft gemaakt voor bemid- delingskosten. Ten onrechte zou daardoor de Rotterdamse onroe- rend-goedhandelaar Niels Hem mes bijna 5 ton hebben ontvangen. Overigens betaalde het ABP 5 mil joen gulden te veel voor het project doordat Hemmes en de Amro-ban- kier er tussen zaten. Mr. Pfeil vroeg de Amro-man op heldering over een afgeluisterd te lefoongesprek met Masson. Mas son zei in dat gesprek niet geweten te hebben dat de winstmarges op het Weenacomplex zo groot waren geweest, waarna Groenink geant woord zou hebben in de trant van: "nee dat kon u niet weten". Dat laatste zou vreemd zijn. omdat Groenink verklaard heeft dat hij indertijd juist wél met Masson alle details van de transactie had be sproken en dat Masson ook op de hoogte was van de winstmarge van vijf miljoen gulden. Sabotage De derde getuige die gisteren werd gehoord, vvas drs. Lex Moor man (48) uit Heerlen. Hij was tot vóór de reorganisatie hoofd van de onderafdeling exploitatie onroe rend goed bij het ABP. Moorman moest zorgen dat uit het verwor ven onroerend goed het beoogde rendement werd gehaald. Hij werd aan de tand gevoeld over het pro ject bedrijfshallen in Halfweg, de kantoorflat aan de Haagse Binck- horstlaan en het Weena-complex. Moorman ontkende dat hij en zijn medewerkers de verhuur van de twee eerstgenoemde projecten gesaboteerd hebben. Dat verwijt was hem twee maanden geleden naar het hoofd geslingerd door ar chitect Paul Selle in het project Halfweg en door makelaar De Kra in het project Binckhorstlaan. Door interne geruchten over malversaties had Moorman een op dracht van Masson geweigerd bij de aankoop van het Weena-com plex. Hij was het niet met zijn di recteur eens dat deze makelaar Fokke Keemink ingeschakeld had om het project te taxeren. Moor man zei dat Keemink geen beëdigd makelaar is en dat het ABP alleen met gerenommeerde makelaars in zee moet gaan. Bovendien had zijn college Willem Hoevenagel, die zich tijdens het proces ontpopte als de schrijver van het zwartboek over Masson, hem de raad gege ven: "Lex, kijk uit, brand er je vin gers niet aan". Een Familie Film van Dick Maas PRODUKTIE Laurens Geels w Dick Maas

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3