'Erotiek hoef je niet te bestrijden' Schadevergoeding tegen Placido Domingo geëist Ted de Braak brengt nieuwe theatershow KIJK UIT VRIJDAG 9 JANUARI 1987 Simon Vestdijk is iu 1971 op 72-jarige leeftiid overleden UTRECHT (GPD) - Bij de Utrechtse uitgeverij Kwadraat verschijnt dit najaar een om vangrijke biografie van de schrijver Simon Vestijk. ge schreven door de chemicus ir. Hans Visser. Een verrassing. Menigeen zal zich nog herinneren hoe krap drie jaar geleden een kleine rel woedde in letterkundig Nederland. De wedu we van de schrijver, mevr. mr. A. C. M. Vestdijk, ofwel Mieke Vest dijk, verhinderde de uitgave van een omvangrijke biografie, ge schreven door Anne Wadman en dezelfde Hans Visser. Het werk zou slecht geschreven zijn, zich te veel in details verliezen, en de na druk zou ten onrechte liggen op de seksuele escapades van de schrij ver. „Vestdijk was helemaal geen seksueel ingestelde man", meldde de weduwe in de media over haar in 1971 overleden echtgenoot. Een nieuwtje voor wie enigszins be kend is met leven en werk van de in 1898 geboren schrijver. Mieke Vestdijk was vijfeneenhalf jaar met Vestdijk getrouwd, en leerde hem kennen toen hij al aardig op jaren was. Aangezien zij erfgenaam is van het literaire werk en over het copy right beschikt, staat of valt iedere Vestdijk-publikatie met haar goed- of alkeuring. De Bezige Bij moest met lede ogen afzien van de biogra fie. In de tussentijd verschenen van Visser en Wadman slechts en kele nauwelijks besproken biogra fische deelstudies over Vestdijk bij de marginale, inmiddels opgehe ven uitgeverij Stabo in Groningen. De Utrechtse uitgeverij Kwadraat is nu dus de lachende derde. Aan uitgever Hans Uitdewilligen van Kwadraat de vraag hoe hij in kon- takt is gekomen met biograaf Hans Visser. door Inge van den Blink „Dat kontakt is heel recent ont staan, op 16 december 1986. Ik had gehoord dat Hans Visser, die der tien jaar lang research heeft ge pleegd voor die biografie en heel veel nieuwe feiten boyen water heeft gehaald, zijn werk met eigen middelen wilde gaan uitgeven bij de Bosbespers in Nijmegen, een marginale uitgever. Nou is dat na tuurlijk prachtig, maar via die weg krijgt zo'n boek een oplage van hooguit 500 exemplaren en komt dus nooit in de reguliere boekhan" del. Dat is zonde van alle arbeid. Ik vond dat er een handelseditie moest verschijnen." Handschrift Zoals het er nu naar uitziet zal de biografie van Visser - de Friese au teur Anne Wadman, gepensio neerd leraar Nederlands, is inmid dels geheel uit het. zicht verdwenen - in september dit jaar in de win kels liggen en zo'n 700 pagina's tel len. Hans Uitdewilligen: „Het wordt een kloek boek. Al leen al het uittikken van de kopij is een gigantische klus. Een profes sionele typist zou er 300 a 400 uur werk aan hebben. Visser krijgt dinsdag een Commodore-compu ter van ons thuis om dat zelf te doen. Aanvankelijk zou het boek zo'n vierhonderd bladzijden dik Uitgever Hans Visser over biografie Vestdijk Mieke Vestdi jk "Vestdijk was he lemaal geen seksueel ingestelde worden, want hij had vierhonderd vellen kopij. Toen bleek dat Visser voor het schrijven van die biogra fie een apart handschrift heeft ont wikkeld waardoor er tachtig regels op een A4-velletje passen. Zodoen de komen we nu uit op ongeveer zevenhonderd pagina's, waarvan 32 pagina's noten, en 24 pagina's met foto's. Het boek gaat verschij nen in een gebonden en in paper back editie." Als de uitgetikte tekst uiteinde lijk meer zal zijn dan zevenhon derd pagina's is Uitdewilligen niet van plan daar moeilijk over te doen: „Ik ga nu niet schrappen om dat het een dubbeltje duurder uit valt." Voor dwarsliggen van de wedu we. van wie men op de uitgeverij tot nu toe geen reactie heeft ont vangen, is hij niet bang: „Ik heb van onze advocaat^icgre- pen dat je in wezen vri j bent om uit het werk van een schrijver te cite ren zolang het past binnen de con- tekst van een hoofdstuk. Er zijn wat dat betreft de laatste jaren wat wijzigingen aangebracht in het au teursrecht." Het fotomateriaal dat in de bio grafie komt zou nog copyrightpro blemen kunnen opleveren. Het is overigens grotendeels al bekend materiaal, met uitzondering van de foto's uit eigen bezit die schrijver Nol Gregoor recent aan het Letter kundig Museum heeft geschon ken. Deze zullen ook worden afge drukt. Menselijk Hans Visser heeft wel eens ge zegd dat hij zijn uitvoerige biogra fie beschouwt als 'grondmateriaal' voor een later te schrijven levens verhaal met meer literaire preten ties. De uitgever echter vindt de kopij die al bij hem is ingeleverd, geenszins een droge opsomming van feiten. „Hel boek is heel boeiend om te lezen. Het is ook helemaal niet zo dat de erotiek op iedere pagina vet gedrukt staat, zoals Mieke Vestdijk beweert. Maar je ontkomt natuur lijk niet aan het feit dat erotiek een grote rol heeft gespeeld in het le ven van Vestdijk. Dat hoefje hele maal niet te bestrijden, dat is een beetje dwaas. En voordat er een analytische wetenschappelijke biografie van Vestdijk kan ver schijnen zijn we minstens een jaar of tien, vijftien verder. Het klinkt wat cru, maar tegen die tijd is ie dereen die Vestdijk heeft gekend, zo'n beetje dood Een biografie die dan geschreven wordt zal dus veel droger zijn dan dit werk van Hans Visser. Hij heeft erg veel mensen opgezocht die Vestdijk kenden Het wordt dus juist wat je noemt een biografie met een menselijk gezicht. Visser geeft allerlei nog onbe kende details, bijvoorbeeld over Vestdijks kontakten met Johan van de Woude. Vestdijk stuurde hem toen hij aan de oorlogsroman Pastorale 1943 begon een brief waarin hij vroeg om gegevens uit hel dagelijks leven in de oorlogsja- Het spreekt vanzelf dat Uitdewil ligen content is dat de eerste echte Vestdijkbiografie bij zijn nog steeds betrekkelijk kleine uitgeve rij verschijnt. Maar verbaasd dat hij er als eerste heeft kunnen in springen is hij niet: „Als ik een grote uitgever was als de Bezige Bij. Querido. Arbeider spers of Nijgh en van Ditmar was zou ik ook wel uitkijken om me het ongenoegen van Mieke Vestdijk op de hals te halen. Je moet de 'macht' tussen aanhalingstekens van die mevrouw niet onderschatten. Als je als uitgever een hele reeks ro mans van Vestdijk in je fonds hebt. kun je maar beter op goede voet met haar zien te blijven. Wij zijn wat dat betreft veel vrijer." „Indertijd is dat niet zo naar bui ten gekomen, maar het gedrag van Mieke Vestdijk is natuurlijk nogal onaangenaam geweest. Zij zat sa men met Gerrit Borgers, Jean Brüll en Geert Lubberhuizen in de commissie die de biografie van Wadman en Visser begeleidde. Die commissie was ingesteld in 1981, en in 1984 werd het proefhoold- stuk van Visser en Wadman afge geven. Maar in mei 1983 al heeft mevrouw Vestdijk op persoonlijke titel een brief naar WVC geschre ven waarin zij adviseerde om de biografie niet te subsidiëren. Daar wist de commissie helemaal niets van. Tijdens de vergaderingen zat mevrouw Vestdijk er zwijgend bij en deed haar mondje niet open. Ze heeft voordat het proefhoofdstuk verscheen nooit iets over haar af keuring gezegd. Doordat een amb tenaar van WVC die brief heeft doorgespeeld, heeft Hans Visser er nu een afschrift van." Het betreft hier misschien een van de pikante details die te lezen zullen zijn in de biografie die in september verschijnt. Want ook mevrouw Vestdijk zal daarin, of het haar nu bevalt of niet, een rol spelen. In een van de laatste van de naar schatting dertig hoofdstuk ken. dat wel. LONDEN (Rtr) - De promotor van het concert, dpi de Spaanse tenor Placido Domingo in december in Londen zou geven, heeft donder dag een schadevergoeding van de zanger geëist van ruim honderd duizend pond sterling. De tenor veroorzaakte medio-de cember opschudding door op dc vooravond van zijn optreden in het Wembley-stadion in Londen, op de televisie mee te delen dat hij van het concert afzag omdat de toe gangsprijzen te hoog waren. De Kruger Organisation, de pro motor van het concert, deelde mee dat zij "met grote spijt" een proce dure tegen Domingo op gang bracht. Woordvoerder Geoffrey Kruger zei „Het is een droevige dag wan- LUNCHCONCERT - Het weke lijkse Leidse lunchconcert bij K&O wordt op donderdag 15 ja nuari gegeven door de violiste Ma rion Mulders en de pianiste Frans je Dorst. Op het programma staan composities van Johannes Brahms, Max Bruch en Henriette Bosmans. Aanvang 12.45 uur. Ma rion Mulders is docente aan de mu ziekschool in Leiden Ars-docenten exposeren LEIDEN - De docenten van 'Ars Aemula Naturae' exposeren hun werk in de periode van 10 januari tot en met 1 februari in de Ars-stu- dio aan de Pieterskerkgracht. Het gaat voornamelijk om tekeningen, aquarellen en olieverfschilderijen De opening van deze expositie zal morgenmiddag (15.00 uur) worden verricht door de voorzitter van 'Ars', Victor Bouter. De openings tijden van de expositie zijn: maan dag t/m donderdag van 9.00-12.00 uur en van 19.30-21.30 uur, zater dag en zondag van 13.00-16.00 uur. neer men een kunstenaar moet aanklagen die men zo respecteert Wij verkeren evenwel in de onaan gename positie dat wij onze zake lijke geloofwaardigheid moeten beschermen en daarnaast, en dat is wellicht belangrijker, onze geloof waardigheid bij het publiek" De persagent van de tenor in Londen, Richard Laver, wilde geen commentaar geven. Het concert van Domingo in het Wembley-stadion was niet uitver kocht, zoals daarvoor wel dat van zijn Italiaanse rivaal, Luciano Pa- varotti. Kruger zei in december dat de toegangsprijzen voor het Wem bley-stadion waren gebaseerd op het honorarium dat Domingo be dong. Theater Sirkel LEIDEN - Theater Sirkel komt woensdagmiddag a.s. niet met zijn Roodkapje-voorstelling naar de Leidse Schouwburg, maar met 'Ik kan er zo niet bij'. Deze program mawijziging is het gevolg van ziek te binnen het gezelschap. 'Ik kan er zo met bij' gaat over een ontmoeting tussen een jongen en een meisje, die verliefd en verle gen zijn. Volgens de aankondiging gaat het om een poëtische voorstel ling, waarbij het decor is ontwor pen als een groot aquarel. De spe lers zijn Frans Malschaert en Anan- di Teeuw De voorstelling is ge schikt voor kinderen van alle leef tijden. Aanavng 14.30 uur RONDLEIDING - Het stedelyk museum 'De Lakenhal' organiseert zondag een rondleiding langs de tentoonstelling van Jan Wolkers De tenoonstelling laat een over zicht zien van zijn werk als beel dend kunstenaar. De rondleiding begint om 15.00 uur. Bij grote be langstelling ook nog eens om 16.00 Première in Leidsclie Schouwburg LEIDEN - Ted de Braak en Martin Kesseler, twee artiesten die al gedu rende een reeks van jaren vertrouwd zijn mét het theatervak, hebben het aangedurfd om hun theaterervaring op papier te zetten en wel in de vorm van liedjes en conferences. Het resultaat is het theaterprogramma 'Het Verschil', dat op woensdagavond 28 januari in de Leidse Schouwburg in première zal gaan. De bedoeling van het tweetal is een programma te presenteren, dat plezierig amusement biedt met een vleugje nostalgie. In dat programma moet 'het verschil tussen toen en nu, tussen toen en toen en tussen nu en nu' tot uitdrukking komen. Kaarten voor deze theaterpremière zijn bij de Leidse Schouwburg nu al verkrijgbaar Ted de Braak en Martin Kesseler. Exposities het komend weekeinde af i galérie Denise Stephan (Bakker- steeg). Beide exposanten zullen aan wezig zijn bij de opening van deze tentoonstelling op zondagmiddag (16.30 uur). De expositie, die tot én 13.30 tot 17.30 i Leiden Rijksmuseum Boerhaave - Steen- straat, 'Balans van een eeuw', Neder landse natuurwetenschappen en ge neeskunde in de 19e eeuw, t/m mid den '87; dl t/m za. van 10-17 uur. zo van 13-17 uur. De Lakenhal - Oude Singel. Beeld houwwerk van Jan Wolkers, t/m 8 2, di. t/m za. 10-17 uur. zo. 13-17 uur Rijksmuseum voor Geologie en Mine ralogie - Hooglandse Kerkgracht. 'Dieren, vroeger en nu', t/m 26/4, ma t/m vr. 10-17 uur, zo. 14-17 uur Rijksmuseum van Oudheden - Ra penburg, 'Verdwenen dorpen, her vonden sporen', t/m 11/1; di. t/m za. 10-17 uur, zo. en ma. 12-17 uur. Galerie Denise Stephan - Bakker- steeg, beelden van Elsa Westland en tekeningen van Peer van Meer, 11/1 Caeciliastraat 18 - expositie Anneke van Kesteren. Heieen Nagel. Grady de Vries en Betsv Zonneveld, tot 16' 1 ma en di 13.30 tot 16.30 uur Leidse Schouwburg - Oude Vest. ap plicaties en grafiekcollages van Nan cy en Onno Hoekstra, t/m 31/1, ma. tl m vr. 11-15 uur. za. 10-12 uur Galerie 't Huys beneè - Nieuwe Rijn. expositie Leny Noyen, vr. 14-16 uur. za.. zo. van 12-16 uur Lakgalene - Cleveringaplaats. Tony van Wassem. schilderijen, Eric van Straaten, foto's, t/m 23 1; ma t m vr. Piggelmee - Janvossensteeg 59, Mar tin van Dijk en Peter Panders, olie verfschilderijen, dag. beh. zo van 9-18 Leiderdorp - Statendaalder. Hoogmadeseweg, foto- Leythenrode grafie van A. PJesman 9/1 t/m 19/2. dag. 8-20 uur. Muzenhof - Gordijnsingel, groepsten toonstelling van portretten, 9/1 t'm 18/ 2; di. t/m vr 14-18 uur. za 9.30-12.30 Voorschoten Ambachts-en Baljuwhuis - Voorscho ten in oude foto's, t/m 11/1; dag. van 14-17 uur. Rijnsburg Museum Gen. Oud Rijnsburg - Oude Vlietweg 6, 'De Andere Middeleeu wen' en 'Toen ik op school was', t/m 1/2; vr. 19-21 uur, za. 10-16 uur. Warmond Galerie De Pomp - Dorpsstraat, zijde en collages van Tine Verbeek en kera miek en brons van Ina de Ruvter, 10/1 t/m 5/2; woedo., za. en zo. 14-16 uur. Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat, olieverf van Janny Spaargaren en ke ramiek van Ellen van Bendegom. 10 1 14-16 u 10- V' In dc Burcht treedt woensdagavond Max Teeuwisse (Teawhistle) op. Zijn hand bestaat uit tenorist Jelle Ortman Gerïings. gitarist Martin Oster. slag werker Rob Dekker en Hans Ruigrok contrabas en basgitaar. ifoto pri ma ten gehore brengen Van de vrij- Pop wel onbekende componist Johann Haszler (1747-1822) voert Uhlhorn dc Grande Gigue opus 31 uit. Beethoven komt op het programma voor met de Mondscheinsonate. Verder speelt Herman Uhlhorn composities van Franck, Mompou en Pijper. Aanvang 20.15 i De violist Johannes Leertouwer en de pianist Julian Reynolds verzorgen maandagavond het tweede van de uit vier concerten bestaande Beethoven- cyclus in de Kapelzaal van K&O. Er i piai staan drie s op het programma: de sonate opus 12 nr 3, de sonate opus 30 nr sonate opus 30 nr. 2. Aanv, ond ïos-tno. dat uit drie jonge mu is bestaat, treedt woensdag- n de Kapelzaal op. De pianiste 16 uur Alphen Rhijnkade elf - Rijnkade 11. naïeve kunst, grafiek en schilderijen uit Ne derland, Duitsland, Frankrijk en Joe goslavië. 10/1 t/m 5/3; di. t/m za. 10- 17.30 uur. vr. van 10-21 uur. Hillegom Hal Kulturele Raad - Prinses Irene- laan 16, Wim Jonker, beeldhouwer, Concerten De pianist Herman Uhlhorn. geen on bekende in het huis van K&O. geeft vanavond een recital in de Kapelzaal. Hij zal een weinig alledaags program- Annemiek IJsselmuiden. de klam tiste Nancy Braithwaite en de celliste Hanneke van de Bund, zullen compo sities van Van Beethoven. Zemlinsky en Vincent d'Indy vertolken Van Ludwig van Beethoven wordt het trio in Bes opus 11 uitgevoerd, van Zem linsky en d'Indy enkele composities, die zelden of nooit zijn te beluisteren. Aanvang 20.15 uur. Het lunchconcert op donderdagmid dag in de Kapelzaal wordt verzorgd door de violiste Marion Mulders en de pianiste Fransje Dorst. Aanvang 12.45 enden zijn ditmaal Hansje Dek- Buis (trombone). Wilbert de Joode (contrabas, basgitaar) en Bart van helsdingen (drums, steelpan).Zij spe len voornamelijk eigen werk. Aan vang 20.00 uur. Om 24.15 uur is er een optreden van 'Ernesto's Jazz Mista ke'. Op woensdag is 'Max Teawhistle and the friends of bop' uitgenodigd. Teawhistle is een van de meest pro ductieve tekstschrijvers van de va derlandse jazz. Zo heet 'Confirma tion' van Charlie Parker bij Max 'Kom vermaak je' en veranderde hij Dizzie Gillespie's 'A night in Tunesia' 'Mijn nicht uit Marokko' Aanv, 22.0 He' r/Borstlap rijdag naar de Burcht. Aan vang 22.00 uur Dit optreden zal wor den gevolgd door Tom Beek. een veelbelovend jong saxofonist. Aan vang 22 30 uur Leiden De Leidse band 'Judgement' speelt vanavond in het zoldercafe van het Leids Vrijetijds Centrum (LVC) aan de Breestraat. Deze band speelt swin gende reggae. De leden spelen alleen maar eigen nummers en proberen de 'rasta-boodschap in hun teksten over te brengen. Aanvang 23.00 uur. Jump! Dickie Jump!' Deze rockabil- lyband treedt zaterdag in het LVC op. Geïnspireerd door o.a. Gene Vincent maakt 'Jump Dickie Jump' rockabil- In Hazerswoude is zaterdagavond het 'stekpodium' vrij voor alle rockers uit de buurt. Een complete installatie staat opgesteld; dus alleen de gitaren Jazz Het bestuur van Jazz on Sunday orga niseert zondag een session-middag in het bowling-restaurant Hans Menken aan de Boshuizerlaan. De te brengen stukken zullen afgestemd zijn op mainstream en blues-thema's De vol gende musici zullen hieraan deelne men: bassis Frank Noya, drummer Ruud Boogaards, tenor- en baritonsa xofonist Wil Simons, trompettist Guup Massaro en flugelhorn Theo van Meurs. Ook binnenkomende mu sici zullen genodigd worden mee te doen. Aanvang 15.30 uur. In het kader van de Leidse Jazzweek organiseert de Stichting Burcht (Burgsteeg 14) een aantal avonden Maandag 12 januari is er een open po dium 17 00-01 00 uur) Dinsdag 13 ja nuari treedt na het open podium het Vera Vingerhoeds Kwartet op. Vin- Schouwburg vr 9. za 10, 20.15 uur. Youp van 't Hek en Onno Molenkamp in 'Tunnel zon se Jazzweek met Antwood Affair, een jazzgroep uit het Brabantse Mierlo. di 13. 20.15 uur. Koninklijk Ballet van Vlaanderen 'My fair lady', met Luc Lutz als professor Higgens. woe 14, 14.30 uur, kindervoorstelling 'Ik kan er niet bij'. do 15, 20.15 uur, Djazzex Modern Dance Company: Drie generaties vr 16, za 17. 20.15 uur. Nederlands Volkstoneel met 'Boefje'. LAK-thcater woe 14. do 15, 20.30 uur. Danserscol lectief: 'Blues' vr 16. za 17, 20.30 uur. FACT: 'Merce- Den Haag Koninklijke Schouwburg vr 9. za 10. 20 15 uur. Haagse Comedie met 'Een bruid in de morgen' van Hu- go Claus zo 11. 14 uur. Haagse Comedie met 'De Storm' van Shakespeare ma 12. di 13. 20.15 uur. Globe speelt 'Een lange dagreis naar de nacht woe 14. 20.15 uur. 'Een nieuwe dood- van Jos Brink Paradijs, zoldertheater van de Schouwburg vr 9. za 10. zo 11, 14 uur, di 13, woe 14. do 15, 20.15 uur, Haagse Comedie met te voorstellingen van 'Charing Evan Road 84' van James Roo: Appelheater vr 9, za 10, 20.15 uur. De Appel speelt 'Marat/De Sade' van Peter Weiss Circustheater za 10. 20.15 uur, 'Babysitrevue', een thriller, een musical en een komedie zo 11. ma 12. di 13. 20 15 uur. Speciale nieuwjaarsverrassing van Freek de Nederlands Congresgebouw vr 9. 20.15 uur. Residentie-Orkest o.l.v. György Lehel. Edith Wiens, so- vr 9, za 10, 20.15 uur. Jenny Arean in 'En voort gaat ie weer' zo 11, 14.30 uur, Youri Egorov, piano recital. woe 14, 20.15 uur. Residentie-Orekst. do 15. 20.15 uur, Vereniging voor Ka mermuziek: Pianokwartet Emera. vr 16, za 17, 20.15 uur. Haagse Come- Amsterdam Concertgebouw vr 9. di 13. 20.15 uur, zo 11. 14.15 c Nederlands Philharmonisch Kan orkest o.l.v. Anton Kersjes, m m v. bouworkest o 1 v Riccardo Chailly. m.m.v Alica de Larrocha, piano za 10, 15 uur. Radio Filharmonisch Orkest. The Swingles o.l.v. David Zinman. m.m.v. Zoltan Kocsis, piano ma 12, 20.15 uur, Chris Barber Jazz and Blues Band. Cultureel Centrum Amstelveen vr 9, 20.15 uur, Robert Paul 'Gekken- di 13, 20.15 uur, 'Een nieuwe dood' van Jos Brink woe 14. do 15. 20.15 uur. 'Glazen speelgoed' van Tennessee Williams Het Muziektheater za 10. di 13. 20 uur. De Nederlandse Opera 'Boris Godoenov' ma 12, woe 14, 20 uur. Komische Oper Berlin 'Lear'. Nieuwe De La Mar Theater t/m zo 18, beh. ma. 20.15 uur, zo alleen 14 uur, 'Agnes van God' met Linda van Dijck, Henny Orri en Marie-Loui- se Steins. Stadsschouwburg. vr 19. za 10. 20.15 uur. Het Publiek- stheater. 'Een pompstation' zo 11, 20.15 uur. Het Nederlands Dans Theater ma 12, di 13. woe 14. 20 15 i Haagse Comedie met 'Hooikoi Rotterdam De Doelen vr 9. zo 11 20.15 uur, Rotterdams Philharmonisch Orkest o 1 v Simon Rattle De 15 Hei isch Kamerorkesi di 13, woe 14, 2015 uur, Rotterdams Philharmonisch Orkest. Theater Zuidplein r 9, 20.15 uur. 'De Moeder van David I Leu- S van Yvonne Keuls, zo 10. zo 11. 20.15 uur. 'Allema; gens' met André v.d. Heuvel ei woe 14, 20 15 uur. Koninklijk Ballet van Vlaanderen 'My fair lady Luxor Theater vr 9. za 10. 20.15 uur, zo 11. 14 30 uur 'Een bijzonder prettig vergezicht' "a-- Paul Haenen. met t i Ingen t voorgrondtzonda,

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21