LEIDSCH DAGBLAD Meer geld voor politie nodig vandaag Vervuiling bedreigt Zwols watergebied Alphense politie ontdekt truc opvoeren bromfiets Herbouwplan van tribune op Duindigt bijna rond Hoofd KGB-afdeling Oekraïne ontslagen Bijenkorf wil M S overnemen DONDERDAG 8 JANUARI 1987 OPGERICHT 1 MAART 1860 38210 Mr. Van Agt ambassadeur EG in Japan? DEN BOSCH (GPD/ANP) - Mr. Van Agt, momenteel commissaris van de koningin in Noord-Brabant, is in principe bereid de post te aan vaarden van EG-ambassadeur in Japan. De Europese Commissie heeft hem voor deze functie ge vraagd. Het wachten is nu op de afwikkeling van interne procedu res binnen de Europese Commis sie en de instemming van Japan. Van Agt zou in Japan de post overnemen van mr. Laurens Jan Brinkhorst, de vroegere voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van D66. Brinkhorst is sinds 1 januari directeur generaal voor milieu, consumentenzaken en nucleaire veiligheid bij de Europese Com- Bij verschillende gelegenheden heeft Van Agt laten doorscheme ren belangstelling te hebben voor een hoge functie in het handelsver keer tussen de continenten. Hij heeft ook herhaaldelijk gezegd zijn ambt van commissaris in Brabant niet als eindstation te beschouwen. DEN HAAG/ALPHEN - De poli tie in Alphen aan den Rijn heeft de andere korpsen in ons land een foefje aan de hand gedaan om met succes te kunnen optre den tegen opgevoerde bromfiet sen. Tot nu toe leverden acties te gen dit snel groeiende verschijn sel zelden iets op. Bij controles leek het altijd alsof de motor vol deed aan de wettelijke eisen. Het Alphense korps kwam on langs achter het trucje, waarmee de politie al geruime tijd door bromfietsbezitters wordt mis leid. Alle politiekorpsen in het land zijn inmiddels op de hoogte gebracht van het geheim. Twee Alphense hoofdagenten schre ven daarover een artikel in het Algemeen Politieblad. "Als een bromfiets je op straat voorbijschiet met 80 kilometer per uur, dan moet er toch iets aan de hand zijn", aldus een woord voerder van de Alphense politie. "Bij controle bleek vaak dat die zelfde brommer op onze roller- bank veel minder snel reed. We hebben het echter niet bij een oppervlakkig onderzoek gela ten en daarbij is het veelgebruik te trucje ontdekt". Met behulp van een speciaal aangebrachte condensator wordt het vermogen van de bromfiets- motor teruggebracht tot de wet telijke normen. De condensator stelt men in werking via een mi nuscule schakelaar, die meestal aan de onderkant van de tank was gemonteerd. Zodra de brom fietser wordt aangehouden, scha kelt de bezitter onopgemerkt de condensator in. HOOGEZAND (GPD) - Jachtbou wer Derk Klein uit Hoogezand, die het afgelopen weekeinde met de noorderzon vertrok, heeft een schuld van een paar miljoen gul den achtergelaten. Bij de bank staat Klein voor 1,8 miljoen gulden in het krijt en verder heeft hij ver moedelijk hoge hypothecaire schulden. Die zijn gemaakt bij de aankoop van bedrijfspanden en woonhui zen. Bovendien heeft het Pen sioenfonds Metaalnijverheid geld tegoed en 'achtervolgt' de fiscus de jachtbouwer met een forse vorde ring. Ambtenaren van de belasting dienst namen gistermiddag pools hoogte en inventariseerden de in boedel. In de grote scheepsbouw- loods troffen ze ondermeer 4 in aanbouw zijnde zeiljachten aan. Terwijl de belastingambtenaren binnen waren, voer een Duitser met een bijna afgebouwd jacht weg. Hij zou gewaarschuwd zijn door Klein de boot vlug op te halen omdat er anders wel eens beslag op zou kunnen worden gelegd. De be taling van het tonnen kostende Met de noorder zon vertrokken Jachtbouwer laat enorme schuld achter schip zou op verzoek van Klein snel rond de kerstdagen zijn gere geld. Een ander half afgebouwd schip is inmiddels ook wegge haald. Ook uit andere feiten blijkt dat Klein zijn verrassende vertrek eer der heeft voorbereid. Vermoede lijk heeft hij de kerstperiode uitge kozen om er zo onopvallend moge lijk vandoor te gaan. De 18 medewerkers hadden 14 dagen vrij en Klein kon ongestoord te werk gaan. Zijn vrouw en beide kleine kinderen vertrokken 'met kerstvakantie' naar het buitenland. De jachtbouwer volgde later. Arbitragecommissie signaleert rekenfout van 20 miljoen UTRECHT (ANP) - De ministers van binnenlandse zaken en justitie moeten 20 miljoen gulden meer uittrekken voor de betaling van onregelmatig en onaangenaam werk bij gemeente- en rijkspolitie. Politie-ambtenaren die geen on regelmatig of onaangenaam werk verrichten, moeten voor taan buiten de zogenaamde inconveniëntenregeling val len. Dit advies heeft de commissie-Al- beda uitgebracht in het conflict tussen de politiebonden en de be trokken ministers. Bewindslieden en bonden verschillen van mening over het bedrag dat jaarlijks voor de inconveniëntie-regeling be schikbaar moet zijn: de ministers willen uitgaan van de 250 miljoen gulden die bij de totstandkoming van de regeling is afgesproken, ter wijl de bonden uitgaan van de 300 miljoen gulden die de regeling daadwerkelijk heeft gekost. Omdat overleg over het budget geen uitkomst meer bood, hebben de politiebonden (ACP, NPB, ANPV en VHPA) de commissie- Albeda in oktober vorig jaar om ar bitrage gevraagd. De commissie, die bemiddelt in geschillen tussen overheid en overheidspersoneel, is tot een soort - overigens niet bin dend - compromis gekomen. Vol gens de commissie is bij de kosten raming van de huidige regeling een rekenfout gemaakt van ongeveer 20 miljoen gulden. Zij vindt het on juist deze fout op de politie-ambte naren af te wentelen en stelt daar om voor, het bedrag bij het be schikbare budget van 250 miljoen gulden te voegen. Daar staat tegenover dat de com missie adviseèrt om het vaste deel van de toelage niet meer te betalen aan politie-ambtenaren die geen onregelmatig of onaangenaam werk verrichten. In een eerste reactie zei voorzit ter G. Koffeman van de Algemeen Treinverkeer Schiphollijn gestagneerd (Van een van onze verslaggevers) LEIDEN - Het treinverkeer tussen Leiden en Schiphol heeft vanoch tend ernstige vertraging opgelopen door een defecte bovenleiding. Bij het Kaagviaduct in Warmond bleef de stroomafnemer van de trein uit Brussel aan de bovenleiding vast zitten. De stroomgéleider sloeg ka pot tegen het viaduct. Een deel van de brokstukken kwam in de be stuurderscabine van een tegemoet komende trein terecht. De machi nist kon nog wegduiken, maar liep wel enkele wondjes op aan het ge zicht. De trein reed uiteindelijk op eigen kracht naar station Leiden. Tussen Schiphol en Leiden was vanochtend maar een spoor be schikbaar. De reizigers werden met bussen over dit traject ver voerd. Een aantal treinen in de richting Amsterdam werd omge leid via Haarlem. Vannacht sneeuw klaringen. Minimumtemperatuur min 2 graden aan de kust tot min 7 in het binnenland. Middagtemperatuur ongeveer min 2 graden. Wind in het al gemeen matig, eerst noordwestelijk la ter oostelijk. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: perioden met zon, vrij wel overal droog. In de nacht en och tend matige tot strenge, 's middags lichte vorst. Vrijdag 9 januari 1^87 zon op: 08.46 uur, zon onder: 16.47 uur; maan op: 12.36 uur, maan onder: 04.35 Waterstanden Katwijk hoogwater: 10.49 en 23.36 uur; iaagwa- ter: 06.35 en 18.49 uur. Christelijke Politiebond dat het ad vies van de commissie-Albeda aan zienlijk tegemoet komt aan zijn kritiek op de ministers die verant woordelijk zijn voor het politiebe leid. De ministers hebben zich vol gens hem tot nu toe niet bereid ver klaard het budget van 250 miljoen gulden bij te stellen, terwijl de werkelijke kosten 50 miljoen hoger liggen. De uitspraak van de com missie biedt een mogelijkheid om alsnog in open en reëel overleg tot werkbare resultaten te komen, al dus Koffeman. (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR - De herbouwings- plannen van de afgebrande eigena- rentribune langs de Wassenaarse renbaan Duindigt zijn bijna rond. De eigenaar van de baan, de Totali- sator, heeft gistermiddag inge stemd met een wat diepere tribune met drie lagen waarin 150 eigena ren een plaatsje kunnen vinden. Volgende week neemt het Centraal Fonds, het beleidsinstituut, een de finitieve beslissing. In het verleden bood de tribune plaats aan 100 mensen, had hij twee lagen en was hij eenvoudiger van opzet. De kosten stijgen dan ook uit boven de schade-uitkering van de verzekeringsmaatschappij. "In een tijd dat het de draf- en ren sport niet voor de wind gaat, moes ten we daarom financiers vinden", aldus Duindigt-directeur R. Mjl- ders. In het midden van het (draf)- jaar, een jaar na de niet opgeloste brand, hoopt Hij met de herbou wing klaar te zijn. Aansluitend wil hij de bestuurs- sociëteit, een glazen tribune die uitziet over baan en terrein, verka velen en meer gebruiken voor sponsors en bedrijven. Wat zij daarvoor betalen wordt van geval tot geval bekeken. MOSKOU (AP) - De Russische par tijkrant Pravda heeft vandaag voor het eerst melding gemaakt van dis ciplinaire maatregelen tegen een functionaris van de KGB, de Rus sische geheime politie. Het hoofd van een KGB-afdeling in de Oe kraïne, A. Ditsjenko, werd ontsla gen, nadat hij een journalist van' een Russische krant gevangen had laten zetten. Het bericht op de voorpagina van de Pravda was ondertekend door Viktor Tsjebrikov, het hoofd van de KGB. In de Oekraïnse stad Vorosjilow- grad was een journalist van de krant Sovietski Sjachtyor (Sowjet mijnwerker) opgepakt door de po litie en 13 dagen vastgehouden in een cel. De journalist, Viktor Ver- chin, zou zich in zijn artikelen kri- AÏÏ/iSTERDAM - Op een geldauto voor het bijkantoor Spaarbank aan de Amstelveense weg in Amsterdam is vanochtend een gewapende overval gepleegd. De daders ontkwamen in een auto. Hoeveel tisch hebben uitgelaten over de plaatselijke autoriteiten. Ditsjenko en de partijleider in Vorosjilov- grad, Boris Gontsjarenko, gaven opdracht tot aanhouding van Ver- chin op grond van een opgeklopte aanklacht wegens straatschende rij. Terwijl Verchin vastzat werd zijn woning illegaal doorzocht door twee luitenant-kolonels van de po litie. Zij waren kennelijk op zoek naar materiaal op grond waarvan een aanklacht wegens anti-Sowjet- laster zou kunnen worden inge diend tegen Verchin. Andere functionarissen die wil den optreden tegen deze politie-of- ficieren werden op hun beurt op het matje geroepen bij Ditsjenko en Gontsjarenko, die in hun actie tegen Verchin zouden zijn gehol pen door een corrupte aanklager uit een naburige stad. Belangrijk lid jungle-leger gearresteerd PARAMARIBO (Rtr.) - De politie in Suriname heeft een belangrijk lid gearresteerd van het jungle commando van Ronnie Brunswijk. Dat meldde woensdag het officiële Surinaamse Nieuwsagentschap (SNA). Het zou gaan om de 32-jarige Robby 'Pakosi' Pika. Tijdens het verhoor door de militaire politie heeft hij volgens SNA gezegd dat leden van de guerrillagroep van Brunswijk onlangs naar het bui tenland zijn gereisd om 'aanvullen de instructies' in ontvangst te ne- Details gaf SNA niet. Het 'Kindersterfte is vloek van Baliya Bapa' NEW DELHI (AP) - Tientallen kinderen uit een dorp in India die aan mazelen leden zijn de af gelopen weken overleden aan de voet van een altaar voor de hin doe-godheid Baliya Bapa. Hun ouders vreesden dat zij de god zouden beledigen als zij hun kin deren zouden laten behandelen. Het dagblad Times of India meldde vandaag dat er sinds 12 december in het dorp Khodiyar- nagar, in de buurt van de weste lijke stad Ahmedebad, zeker 53 kinderen aan mazelen zijn overleden. De dorpsbewoners geloven dat mazelen een vloek van de god Baliya Bapa zijn en dat er groot onheil zal volgen als de kinderen naar een ziekenhuis worden gebracht. In plaats daarvan houden zij gebedsceremonies om Baliya Bapa welgezind te stemmen. Het geloof van de dorpelingen is zo diep geworteld dat zij niet eens rouwen om hun gestorven kinde ren, vertelde een journalist in het gebied. AMSTERDAM (ANP) - Het waren huisconcern Koninklijke Bijen korf Beheer (Bijenkorf, Hema, Ma- xis en Praxis) is in bespreking met M S Mode over eventuele over neming van M S door KBB. De twee ondernemingen hebben dat gisteren meegedeeld. M S ex ploiteert ongeveer 150 damesmo dezaken, waarvan 107 in Neder land en de overige in België, Lu xemburg en West-Duitsland. Haar omzet bedroeg in 1986 ruim 270 miljoen gulden met ongeveer 1400 werknemers. In april vorig jaar, bij het ver schijnen van het jaarverslag, liet KBB weten dat zij na de magere jaren weer voorzichtig begon te denken aan uitbreiding. De over neming van M S Mode is de eer ste stap in die richting. Bij aanhou dende verbetering van de winst wil het concern na enkele jaren van in krimping en orde op zaken stellen, iets minder afhankelijk worden van de Hema. Die winkelketen zorgt voor het leeuwedeel van de winst. M S heeft onder meer een filiaal in de Leidse Haarlemmer straat. 20 PAGINA'S (archieffoto) In een reeks van evene menten zal dit jaar wor den herdacht dat Multatu- li een eeuw geleden over leed. PAGINA 17 Bankovervallers verdwe nen spoorloos onder de ogen van de Delftse poli tie. PAGINA 3 Moskou bereid tijdschema vast te stellen voor terug trekking van troepen uit Afghanistan. PAGINA 5 In de komende vijf jaren 25.000 ontslagen bij de Franse staatsmijnen. PAGINA 7 De eerste aflevering van een 7-delige serie over de onzekere toekomst van het professionele voetbal. PAGINA 15 TOMAKOMAI - Op het Noordja- panse eiland Hokkaido hebben werknemers van het postkantoor in het sneeuwrijke Tomakomai een aardige bijverdienste bedacht. Met sneeuw gevulde piepschuim pop pen worden naar het warmere To kio overgevlogen. Daar doet de sneeuw ongeveer 40 gulden per pop. ZWOLLE (ANP) - Het waterwinge bied het Engelse Werk in Zwolle wordt acuut bedreigd door een ernstige vervuiling van het grond water. Het water bevat onder ande re een teveel aan het kankerver wekkende benzeen. De verontrei- ning wordt veroorzaakt door een voormalige stortplaats van indus trieel afval. Dit staat in een van daag verschenen rapport van de provincie Overijssel. Om te voorkomen dat het veront reinigde grondwater het waterwin gebied bereikt zullen er volgens de Waterleidingmaatschappij Overijs sel (WMO) - vooruitlopend op de uiteindelijke sanering - nog dit jaar maatregelen moeten worden getroffen. De vervuiling is zo ern stig dat als tijdelijke voorziening een waterzuiveringsinstallatie moet worden gebouwd. Een en an der gaat zeker één miljoen gulden kosten, zo verwacht de WMO. De omvang van de grondwater- vervuiling staat overigens nog niet vast. Ook is niet bekend hoe dicht de verontreiniging het waterwin gebied precies is genaderd. Dit wordt nader onderzocht. Jaarlijks wordt uit het Engelse Werk in Zwolle tien miljoen kubieke meter drinkwater gewonnen. Het waterwingebied wordt ook bedreigd dóór de zeer ernstige ver vuiling van het slib in de vlakbij gelegen Willemsvaart en de hierop aansluitende waterwegen. Acuut is de bedreiging echter niet, omdat de vervuiling zich langzaam ver plaatst. Wanneer echter de bodem in beweging raakt bij werkzaamhe den kan het slib een directe bedrei ging vormen. In het kader van sa nering van de rivierbodem wordt onderzocht hoe men de vervuiling moet aanpakken zonder het slib de kans te geven zich te verspreiden. geld er is buitgemaakt was vanmiddag nog niet bekend. Junglecommando voert sinds juli vorig jaar een gewapende strijd te gen het_militaire bewind van leger- (foto ANP) ieider Bouterse. STANKOVERLAST - De Leidse politie heeft gistermiddag tiental len telefoontjes gekregen van men sen die klaagden over stank. De overlast was afkomstig van de che misch fabriek Pennwolt Holland in Pernis. Bij de lozing van gassen bleek een verbrander niet goed te werken. De gassen zijn niet scha delijk maar veroorzaken al bij een heel lage concentratie een enorme stank. ZOVEEL NIEUWS, ZOVEEL MENINGEN hu»-» -•IB- 'Wzz nu ts ih u i i j= hu»-!!- NEEM NU EEN ABONNEMENT! - per maand 23.25 (alléén mogelijk met automatis per kwartaal 68.95 i pesiis zen noe u oetaan! I [De eerste 2 weken kri/gt u de krant natuurli/k gratis m de bus' Postcode Plaats Telefoon. controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1