,aP® zm3Mi NZHvervoerde 60 miljoen mensen 1" AZL wil behoud opleiding gynaecologie Goekoop brengt conference op receptie van gemeente LEEDSCH DAGBLAD; Inclusief lied over Goeie Mie Aanranding meuwj aarsdag door vrouw verzonnen Ruim vier procent meer dan in 1985 Reflecterende banden zijn uitverkocht; politie wacht niet bekeuren Goekoop bezoekt J apan Jazzweek zet Leiden weer in rep en roer Accountantsdienst kritiseert financieel beleid van gemeente Andere oplossing voor conflict tussen afdelingen DINSDAG 5 JANUARI 198? LEIDEN - Burgemeester Goekcop liet vorig jaar, na de installatie van het nieuwe college, weten dat hij mogelijk nieuwe wegen zou in slaan. Hij was niet. zo tevreden met de portefeuilles die hij in het nieu we college mag beheren. En een nieuwe weg sloeg hij gisteren tij dens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente inderdaad in, al beperk te deze zich tot zijn nieuwjaarstoe spraak. Geheel in stijl met de accommo datie waarin de receptie werd ge houden - de schouwburg - vatte Goekoop zijn terugblik op het af gelopen jaar niet in een zakelijke toespraak, maar in een conference a ia Wim Kan. Compleet met lied; het Goeie Mie-lied, dat door Goe koop bevlogen, zij het met duide lijk ongeschoolde stern, werd voor gedragen. Tijdens zijn conference liet Goe koop enkele 'hoogtepunten' van 1986 de revue passeren. Een kleine greep uit het geheel: de sluiting van de Groenoordhallen wegens de Afrikaanse varkenspest (dat was volgens de burgemeester met nodig geweest wanneer de hallen waren ontsmet met LDM-water), de toestanden rond het televisie programma 'Ter land. ter zee en in de lucht' (had eveneens met LDM- water voorkomen kunnen wor den), de economische opleving van de binnenstad ('De la Mar zit nog maar net in het college of het groot kapitaal maakt zich meester van de binnenstad; C&A, Herna, Marea, Johan Maasbaeh en ga maar door'. De burgemeester blikte ook al vast vooruit en dan met name naar de bezuinigingen die de gemeente dit. jaar staan te wachten. 'Wethou der Bordewijk heeft het CDA al vast ingeleverd door te stellen dat -die partij alleen bestaat om na de kerk onder de koffie de baantjes te verdelen. Maar hoe kan Bordewijk dat weten, die altijd vóór de collec te de kerk uil is. Bovendien heeft hij alle baantjes al wegbezuinigd". Wethouder Peters levert volgens Goekoop alle 'Waalpaien' m - "En hij levert geheel gratis alle vuile grond erbij". Fase levert de taxi in en Goekoop zelf zijn gewicht - 'Ik heb toch bijna niets anders en het scheelt een slok op een borrel in de representatiekosten". Goekoop kondigde ook een reis je naar Japan aan "omdat de be trekkingen met dat land door tus senkomst van de minister van eco nomische zaken wal minder zijn geworden". Hij gaat overigens zon der die minister op stap "Want de rijzende zon wil geen vallende ster ontvangen' Tussen alle woordspelingen en politieke grappen door, roerde Goekoop ook serieuze zaken aan. Zo kondigde hij aan dal het aantal werklozen in Leiden waarschijn lijk weer tot onder de 6000 is ge daald, het aantal inwoners is met 1500 is gestegen tot 106.750 en het Leid se bedrijfsleven groeit. Na de 'conference' van de burgemeester, gaf de Leidse schrijver en erebur ger Maarten Biesheuvel een voor dracht, compleet met drie liederen van Schubert- Burgemeester Goekoop voerde tijdens de LEIDEN - De vrouw die op nieuw jaarsdag bij de politie aangifte heelt gedaan van een verkrachting, heeft alles verzonnen te hebben. Tijdens de verhoren bleken er zo veel tegenstrijdigheden in het re laas van de 18-ja.nge vrouw uit Lei den te zitten, dat bij de politie twij fel rees over de juistheid van de aangifte. Zij vertelde dat zij op het sta tionsplein stond te wachten op een bus, toen een 23-jarige man haar onder bedreiging van een mes dwong mee te gaan naar het aan de overkant gelegen parkeerterrein. Hu zou vervolgens de vrouw in zijn auto hebben verkracht Uit naspeuringen van de politie blijkt dat dezelfde vrouw ook op 23 oktober van het vorig jaar aangifte heeft gedaan van aanranding en mishandeling. Zij vertelde die keer dat ze op de dag daarvoor door twee jongens in het Van der Werf park was lastig gevallen. Ook dit blijkt de vrouw uit haar duim ïe hebben gezogen. Over de motieven van de verzon nen aanrandingen kon de politie nog niets naders meedelen. LEIDEN - De Noord-Zuid-Hol landse Vervoersmaatschappij (NZH) heeft in 1986 59,5 miljoen passagiers vervoerd. Dat betekent een stijging van vier procent ten opzichte van 1985. De opbrengsten van het reizigers vervoer stegen in 1986 sterker dan de kosten. De" dekkingsgraad, de inkomsten van het vervoer ten opzichte van de kosten, bedraagt nu 40 procent, een toename met twee procent. LEIDEN - De Leidse politie zal voorlopig de eerste maanden slechts waarschuwend optreden tegen fietsers die nog geen reflec tiecirkels of banden mei een reflec terende eirkel hebben. Bekeurin gen zullen nog niet worden uitge deeld. Volgens politiewoordvoer der Gravelanü was het de politie liever geweest als er een wat rui mere overgangstermijn in de wet die dergelijke reflecties verplicht had gezeten. Op 1 januari werd het verplicht om beide fietswielen van refieetie- cirkels of reflecterende banden te voorzien. Maar bijna alle rijwiel handelaren in Leiden zijn 'uitver kocht'. Een enkeling heeft nog eer. par tijtje op de kop kunnen tikken, maar de meesten zitten al zonder. Ook de rijwielhandelaren vinden dat er wel een langere overgang stermijn in aanmerking had kun nen worden genomen. "Hoewel het al een half jaar bekend is, dat fietsen per 1 januari dergelijke voorzieningen moeten hebben, ko men de mensen toch op het laatste nippertje". Een enkeling klaagt over de slechte aanlevering door de grossiers en fabrikanten. "En omdat de maatregel per 1 januari inging, krijg je paniekaankopen. Sommige reflectiecirkels hebben zulke slechte bevestigingspunten, dat je zeeziek wordt als je een tijdje naar die fietswielen kijkt". De politiewoordvoerder geeft ook de voorkeur aar. banden met reflectie boven de reflectieeirkels. "Die banden zijn ideaal, Maar je kunt mensen nu eenmaal niet dwingen om op duurdere banden over te gaan". Volgens de NZH heeft het afge lopen jaar in het teken gestaan van de nieuwe financiële spelregels die in 1987 van kracht worden. De overheid verstrekt de openbaar vervoersbedrijven een budget ge baseerd op de begroting van het bedrijf. De NZH zal over 1987 een bedrag van ongeveer 120 miljoen ontvangen van het rijk. Ook als de tekorten groter zijn, krijgt het be drijf geen grotere toelage van de minister van verkeer en waterstaat. In zijn nieuwjaarstoespraak noemde de directeur van de NZH, A. Testa, 1937 het jaar van de waar heid. "De invoering van een nieu we bedrijfsmatige aanpak vormt een grote uitdaging. De laatste ja ren zijn we bezig de NZH tot een actieve en alerte aannemer van personenvervoer te maken. In 1987 zal blijken of wij dat commercieel waar kunnen maken. Ik heb er veel vertrouwen in". Testa ging in zijn speech ook in op de marktgerichte activiteiten waarin de chauffeur een belangrij ke rol heeft. "Het moet weer leuk en gezellig worden in de bus. Dat, moeten we niet alleen in adverten ties zeggen, maar vooral doen. Woorden, maar ook daden; het pu bliek zal de NZH leren kennen als een actieve vervoersonderneming met aardige bekwame chauffeurs, die prima werk afleveren". Naast de activiteiten op het ge bied van het openbaar vervoer, is de NZH al enige tijd bezig met de uitbouw van het dienstenpakket. Het vervoersbedijf organiseert rei zen en exploiteert ook twee salon boten via dochteronderneming re derij Naco. Naar verwachting heb ben deze met-openbaar vervoers- activiteiten in 1986 een winst van twee miljoen gulden opgeleverd. De NZH hoopt dit resultaat ko mend jaar nog te verbeteren door het opzetten van een 'computer bus'. Bedrijven kunnen deze bus huren voor het geven van compu- leronderwijs. LEIDEN - Burgemeester Goekoop vertrekt vrijdag naar Japan om de officiële opening van een tentoonstelling in Tokio van een collectie uit het Museum voor Volkenkunde bij te wonen. De tentoonstelling betreft een deel van de verzameling van Von Sieboldt een man die in de 19de eeuw lange tijd als enige buitenlander in Japan mocht verblijven en daar een collectie opbouwde van Japanse voorwerpen die later de basis vorm de van de verzameling van het Museum voor Volkenkunde. Goekoop maakt de reis met. de directeur van het museum. Behalve Tokio, zal de burgemeester ook een bezoek brengen aan Nagasaki, waar nog steeds eer. deel van de collectie uit het Museum De Lakenhal is te bezichtigen. De reis gaat ongeveer 11 dagen duren en zal worden betaald uit particuliere fondsen. LEIDEN - In de week van 11 tot 18 januari wordt voor de zevende keer de jazzweek gehouden en al weer voor de achtste keer het Key Town Festival. De traditionele opening in de Waag is vervallen: dit jaar wordt de week op zondagavond ge opend in de Schouwburg, met een optreden van de Brabantse groep Antwood Affair. Aanvang: 20.30 In de Waag is zondagavond ove rigens wel wat te doen: om 21.00 uur zal aldaar het startsein worden gegeven voor de jazzmarathon, waarvoor het Leids Studenten Ge zelschap tekent, aangevuld met anonieme muzikanten. Er wordt evenals vorig jaar non-stop gemu siceerd. De finale is op vrijdag avond. Van 17.00 tot 20.00 uur wordt er elke dag in de Waag een zoge naamd Happy Hour gehouden. Tij dens die uren zullen er speciale gasten optreden, onder wie Groetje Kaufeld, Pim Jacobs en Louis van Dijk. Tijdens die marathon zal ook de langspeelplaat met een keur aan Leidse muzikanten worden gepre senteerd. Volgens de organisato ren van de week gaat het om eer. speciale gebeurtenis. "Het is een geheel Leids project gev/orden", aldus één van de orga nisatoren. "Er zijn overigens maar 1000 exemplaren, dus de mensen moeten er snel bij zijn". Halverwege de week, op woens- dagavond, wordt traditiegetrouw de kroegentocht gehouden. Gok dit jaar doen er weer zo n 50 cafés aan het spektakel mee Tussen 21.00 en 02.00 uur rijden er drie borrelbussen van de NZH door de stad waarin de jazz liefhebbers zich gratis van kroeg naar kroeg kunnen laten vervoeren, Op donderdagavond staat de schouwburg weer in het teken van de jazz. Op die avond vindt er een voorstelling plaats van de Modern Dance Company, die drie genera ties Djazzex brengt. Op zaterdag 17 januari wordt overdag, tussen 11.00 en 17.00 uur, in het Waaggebouw een jazzmarkt gehouden. Particulieren, bedrijven en instellingen die iets op jazzge- bïed te verhandelen hebben, kun nen gratis standruimte krijgen. Voor nadere inlichtingen: 01718 71816. Het Key Town Festival wordt als vanouds op zaterdagavond m de Stadsgehoorzaal gehouden. Tus sen 20.00 en 04.00 uur zullen veie nationale en internationale jazzmu sici optreden, onder wie: Chris Barber en zijn Jazz and Blues- Band. Mr. Acker Brik en de Para mount Jazz Band, de Amerikaanse zangeres Dee Daniels, uit Polen het Jazz Band Ball Orchestra en de Prowizorka Djex Bed, uit Frank rijk het Olivier Franc Jazz Quintet en uit eigen land onder meer Ber nard Berkhout Swingmates, de El len K Band en de Brabantse groep Lamarotte. Tussen 9.30 uur en 04.30 uur zal er een opstapbus door de stad rij den. Voorts zijn de parkeergarages Sanders en Digros de gehele nacht geopend. Wat betreft het verkeer: de directeur van de stadsgehoor zaal, De Jong, vraagt zich af hoe de muzikanten de zaai moeten berei ken als de Breestraat is afgesloten. "Ik heb uit de krant vernomen dat de Breestraat zaterdag 17 ja nuari voor automobilisten wordt afgesloten in verband met de proef Ik neem aan dat de gemeen te voor ons een uitzondering maakt. Ik bedoel, hoe moeten de muzikanten anders de stadsge hoorzaal bereiken met hun appara tuur?" Zondagochtend zal de jazzweek worden afgesloten. Dat gebeurt in de Pieterskerk, alwaar het Jaffo Gate Kwartet een gospelconcert zal geven. Aanvang: IJ.00 uur. K&O Bij K&O-fïhn is vandaag de Ne derlandsefilm Abel van de regis seur Alex van Warmerdam te zien met o.a. Olga Zuiderhoek Henry Garcin, Annet Malherbe en Locs Lu ca. Toegangskaarten verkrijgbaar bij K&O, Oude Vest 45. De aanvang is 20.15. Postzegels De Leidse Postzegelvereniging De Postzegelvrienden' houdt op maandag 12 januari in het res taurant Postkof aan de Wasse- naarseweg 1, een ruil-, contact en veilingavond. De zaal is van af 19.30 geopend. Videolezing Het centrum Ex'35 houdt op vrijdag een videolezing van Krïshnamurti. Het betreft de vijfde lezing in de serie 'Samen '85'. Aanvang 20.00 uur en entree is vijf gulden. Instuif De Leidse afdeling van de Ne derlandse Vereniging van Huis vrouwen houdt donderdag om 10.30 in het verenigingsgebou w Pand, Caeciliaslraat 18 een nieu loj a ars ins t u if. "JC. LEIDEN - De Gemeentelijke Ac countantsdienst (GAD) vindt dat do gemeente haai- zaken financieel niet goed op orde heeft. Dat blijkt uit hei accountantsrapport van de GAD over de eindrekening van de gemeente over het jaar 1983. De dienst meeni dat het college en de directie financiën verkeerde - for mele- wegen bewandelt bij het op maken van de eindrekeningen. Niet alleen die van 1983, maar ook van andere jaren. Wettelijke richt lijnen en voorschriften zouden niet of onvoldoende worden nageko men. waardoor de GAD geen in zicht heeft of de eindrekeningen op de juiste manier tot stand ko- Bovendien worden de. rekenin gen onvoldoende toegelicht, waar door de CAD niet altijd kan achter halen of bepaalde uitgaven en in laat of incompleet opgestuurd naar de accountantsdienst, De Gemeentelijke Accountants dienst schrijft ook dat de bewaking van inkomsten er. uitgaven on deugdelijk is. Dat komt doordat de directie financiën onderbezet is. Een en ander beeft er wel toe ge leid dat uiteindelijk niet meer is te achterhalen waardoor een tussen 197" en 1984 ontstaan verschil van 80.000 gulden is veroorzaakt- De dienst kan om onder meer de ze redenen niet beoordelen of de bedragen die in dc eindrekening van 1983 worden genoemd juist zijn. Ze weigert daarom een oor- rfpeei hierover uit te spreken. Dat 'heeft de GAD overigens ook al ge weigerd bij de eindrekening over 1982, LEIDEN - Geboren: Max Leonardus Gerardus. zv. J.P.L. Ranke en J.M. Lo Largo; Nienke Maria, dv. J.P.L. Ranke en J.M, Le Laige Rob, zv. R.K. van Buuren cn M.J. Naaktgeboren: Jarik, zv. D. Toet en G.L. Vliegentharl, Jackv Hendrik, zv. C. van Leeuwen en H.J.T Gujjt. Nicole, zv. C.L. Bouwmeester en P.J. Schouten: Johnny Pieter Nicolaas, zv. J. Brugger-kamp en M N. Spaander- J.A.J. Kurremans en R.G.S.LE. Lok: Sanne Vincentia, dv. W. Janssen en A. Haasnoot, Gehuwd: J.A.M. van der Blij en S.M. Distelbrink: J P. van tien Hoek en P. Krapels; J. Griffioen en C.A.M. Eschler; N.J.J. Kacer en I N. KSvits; C. van Es mond en C M. van Tongeren. P. den Os cn J. Pardon H.A. Faber en M.J, de Gunst. D. van Soest en J.A.A. Mark: R. Ven C. Haring: PC Kin e n er. E Aptioot; C.L.J. de Roo en S.S. Deijn; R Leuering en J. Hanr.o; TB. van der Bie zen en M.LN. Roland. P. Buitelaar en M. de Mink; A.L Raar en C.M Beaufort De raadscommissi e voor finan- cieii en de gemeent eraad krijgen ven de GAD ook ce n tik oo hun vingers Die zoudes dienst genoegen nem en met cinvol- ledige rekeningen, zonder daar over vragen te steil* in. en voorts geen opmerkingen m aken over het uitblijven van bijvoc «beeld toege- zegde en noodzakelijke richtlijnen. De directie financi sén schrijft m (Vervolg van de irpagjnai LEIDEN - Met hei aanstellen van een 'bestuurscommissaris' en de scheiding van de afdelingen gynae cologie en verloskunde, hopen het bestuur van het Academisch Zie kenhuis en het College van Be stuur van de universiteit orde op zaken te stellen bij de vrouwenkli- iek. !CO- Door een conflict tussi hoogleraren E. van Hail (gy logie) en J. Bennebroek Graven horst (verloskunde) is het wcrkkli maat in de vrouwenkliniek ernstig verslechterd. De bestuurscommis saris. de heer Bal van het organisa tie-adviesbureau Twijnstra er Gudde, gaat proberen de verhou dingen op de afdeling te herstellen De besturen leggen met deze be sluiten het advies van een twee manscommissie die begin dit jaar werd ingesteld om over de proble men te adviseren, naast zich neer Deze commissie bestond uit de Groningse hoogleraar E. Mandema eri de gepensioneerde Rotterdam se hoogleraar J. Nauta. Het univer sitaire weekblad 'Mare' citeert uit gebreid uit de rapportage van bei de hoogleraren. Volgens de voor lichter van hel AZL beschikt het weekblad echter niet over de defi nitieve versie, maar een concept van het. rapport. De beide externe adviseurs zijn volgens Mare tot de conclusie ge komen dat Van Hall als afdelings hoofd dient te verdwijnen. "Van Hall is niet in staat tot bestuurlijke duidelijkheid, laat zich leiden door onuitgesproken, soms wisselende overwegingen, trekt zakelijke on enigheid snel in de persoonlijke sfeer". Volgens de commissie zou er bij de formele splitsing tussen gynaecologie en verloskunde, zo als die nu heeft plaatsgevonden, juist een intensief samenwerkings verband noodzakelijk zijn Mande- ma en Nauta constateren dat de condities hiervoor niet gunstig rijn. De besturen van de universiteit en het academisch ziekenhuis heb ben het advies van Mandema en Nauta, dat in het voorjaar van vorig jaar werd uitgebracht, naast zich neergelegd. Volgens de woord voerder van hei. AZL had de twee manscommissie de opdracht ge had om een constructieve oplos sing aan te dragen. Dat was de op lossing van Nauta en Mandema niet. "Er is in het advies in het ge heel niet ingegaan op de .schuld vraag. Met ontslaan van een hoog leraar ss geen constructieve oplos sing cn ook moreel onjuist. De hele zaak is terug te voeren op een per soonlijk conflict. Door het opstel len van een scherpe taakafbake ning is het wellicht mogelijk een oplossing te vinden". Het weekblad Mare geeft een heel andere interpretatie aan het besluit om het advies van Mande ma en Nauta naast zich neer te leg gen en Van Hall niet op non-actief te stellen, "Als vrouw-vriendelij ke' gynaecoloog ligt Van Hall im mers zowel politiek en publicitair gevoelig, zoals in bestuurlijke kring i - Prof. E. ven Haii delijk gynaecoloog een commentaar op de accoun tantsverklaring dat de opmerkm gen van de GAD op en enkel punt na nauwelijks betrekking hebben op de deugdelijkheid van de ge meentelijke boekingen De ac countantedier.si maakt zich meer druk over allerlei formele zaken, waarvan de meeste discutabel zijn of niet ter zake doen. Wei vindt, de directie dat de GAD gelijk heeft wat betreft de slechte bewaking van inkomsten. "Het vermoeden moet. worden uitge sproken dat van een feitelijke con trole van boekingen en boekings stukken ai geruime tijd geen spra ke meer is* schrijft G. Verkmji, hoofd van de directie financiën. Hij vindt dat de GAD zich op grond van dit punt terecht van een oor deel kan onthouden over de ge- meenierekening van 1983.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9