NijenBurg Mode 50% Korting Bij eik gerecht een ander bier REKEN MAR! Culinaire oorlog om de cassoulet ETEN EN DRINKEN- ASA IS VERHUISD VAN 'T RAPENBURG NAAR DE BREESTRAAT 10 Scheepskost Chateaubieren losse nummers Poëzie uit de keuken DIepvriesprodukten op maat OP DE GEHELE WINTERCOLLECTIE LEI DSC H/ALPH ENS DAGBLAD PAGINA 8 DINSDAG 6 JANUARI 1987 Studenten Uitzendbureau /asa\ JSs J'-MAAR ONS TELEFOONNUMMER HEBBEN WE GEWOON MEEGENOMEN: 071 -13 22 45 Het ene scheepswrak na het andere uit de tijd van onze illustere Verenigde Oostindische Compagnie wordt ontdekt, onderzocht, leeggehaald of geborgen. Men vindt er Chinese serviezen, bestek, juwelen, en vaak ook flessen met wat eens w\jn was, maar die nu is ingedikt toi een stroperige massa. Een enkele keer echter blijkt wijn zowaar nog wijn gebleven te zijn. zij het geen wijn om nog van te genieten. Vooral Madeira kan er uitstekend tegen om enkele eeuwen op de zeebodem te rusten. Scheepskost vindt men echter niet meer. Nu was scheepskost uit die jaren, zeventiende, achttiende eeuw, niet iets om nostalgisch naar terug te verlangen. De ruimte aan boord van de houten zeilschepen was beperkt, koeltechniek bestond nog niet, de reizen duurden eindeloos. Men moest voedsel meenemen, dat weinig ruimte innam en niet aan bederf onderhavig was. Erwten, bonen, gort, spek, gezouten vlees, stokvis en zoute haring. Een eentonig menu, bij kou en tropische hitte, dag in, dat uit, met als enige troost om de moed erin te houden elke dag een glaasje brandewijn of jenever. In 1654, zo blijkt uit een register van de Hooghmoghende Heeren Staten -Generaal der Vereenichde Nederlanden, kregen de pikbroeken als 'vroeghkost' (ontbijt) een hak grutten (alles werd in bakken opgediend, bij de marine ging men pas in het begin van deze eeuw borden gebruiken) met pekelharing, 's middags een- bak grauwe erwten met een pond gezouten vlees, en !s avonds een bak grauwe, dan wel ter afwisseling groene erwten met stokvis en mosterdsaus. Verder kreeg iedere man per week een pond bikkelharde scheepsbeschuit, een pond kaas en een half pond boter. Een menu waar men dorst van krijgt als men het alleen maar leest Om die dorst, te lessen was er voornamelijk water, dat tijdens de I reis muf en vies ging smaken en waar men dan wat azijn bij goot, en af en toe bier. Voor de kapitein en eventuele kajuitgasten gingen er dan nog vaatjes en flessen Franse en Spaanse wijn mee, waarvan de Opperchirurgijn wel eens wat mocht afnemen voor zieken of a ls verdovingsmiddel als er een lichaamsdeel geamputeerd moest worden. Bij alle gevaren van de zee. van stoimen ontij, van kapers en piraten, kwam, door dit zeer ongezonde dieet, ook nog de gevreesde ziekte 'scorbuut', door het scheepsvolk scheurbuik genoemd, die echter niets met gescheurde buiken te maken heeft, maar zich manifesteert in pijnlijke, gezwollen ledematen, bloedend tandvlees en uitvallende tanden. Een verschrikking als men daarbij denkt aan al die narde en zoute scheepskost. Scorbuut ontstaat door gebrek aan vitamine C, maar dat wist men toen nog niet. Wel wist men dat verse groenten en fruit en vooral citroenen, de ziekte konden voorkomen en zelfs ernstige gevallen genezen. Niet voor niets noemde men ae ka3p, waar citroenen en verse groenten konden worden ingeladen. Kaap de Goede Hoop. Tegen het einde van de achttiende eeuw kwam men op het idee om vaatjes zuurkool mee te nemen (aan de wal was gebleken dat. ook zuurkool hielp tegen scorbuut) en in 1797 werd dit zelfs verplicht op de schepen naar Oost-Indië. Toen de schepen groter en sneller werden, werd de kost beter. In 1760 werden er voor de lange reis om de Kaap naar Batavia niet alleen pekelkuipen met. vlees en spek ingeladen, maar ook, voor 300 man, twaalf schapen en 33 varkens, die aan boord geslacht werden, uien, kool en rapen voor de zondagse soep en voor de '€ajuit\ waar de kapitein en officieren en gasten aten, ook ham, krenten en rozijnen en levende kippen. En vaatjes met citroensap voorde zieken. En er is nu geen sprake meer van slecht eten aan boord - integendeel. Onze cruiseschepen zijn luxe-restaurants geworden, waar elke maaltijd een feest is. En ik moet eerlijk erkennen dat een van de beste rijsttafels, die ik ooit heb gegeten, mij werd opgediend toen ik eens werd uitgenodigd om op zondagmiddag bij de Koninklijke Marine te komen snaveien'. WÏNA BORN door Rien van Reems Wat zo'n twee jaar geleden nog ondenkbaar was, zal binnenkort de gewoonste zaak van de wereld zijn: bier in plaats van wijn aan tafel. En dan niet het sinds koloniale tijden ingeburgerde pilsje bij de nasi, maar bieren als volwaardige vervanger van witte en rode wijnen bij het meergangendiner. a maand 23,25 o kwartaal 68,95 a halt jaar 137,90 a jaar 262,40 i Woor.pl.:Bellen kan ook: Postcode:Jet..071-144941. i Stuur deze bon in een envelop zonde'' postzegel naar: 5 Leidsch/Alphens Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Gangetje 6 - Leiden - tel.: 071144779 A, Diepenborckhof 73 - Den Haag Tel.: 070-910104 Culinaire herinneringen aan gezellige uurtjes (fdtocpz» Een aandenken hoeft niet altijd een cadeau te zijn. Als kind vroeg een meisje soms arm de buurjon gen of een schoolvriendinnetje iets in haar poèzie-alburn te schrijven. Origineel waren die teksten nooit, (bloemen verwelken, schepen ver gaan,..). En toch, wanneer je het na jaren nog eens doorbladert is er die ontroering over die houterige let ters van het buurjongetje dat nu ook al zelf weer dochters heeft of denk je ever. terug aan tante die een echt gelegenheidsvers had ge maakt. Waarschijnlijk heeft uitge ver Gerard Michon zoiets voor ogen geslaan toen hij Gied van Hennep vroeg een Culinair Poë ziealbum samen te stellen. De gedachte is aardig, vraag na het familie-etentje je schoonzuster eens haar soeprecept voor je op te schrijven of leg het appeltaartre cept van oma vast. De recepten hoeven niet hemelbestormend te zijn als de bijbehorende gerechten maar in liefde zijr. opgegeten. Het poczie-album ligt voor 18.95 in de boekhandel. Voor die prijs kun je ook lezen wat het iieve- lingseten is van Hans Wiegel of Ada Kok en nog een paar bekende Nederlanders. Maar dat is toch niets nieuws, zult. u zeggen, Breughel penseelde al eet- en drinkfestijnen waarin voor- ai bier volop aanwezig was. Cor rect, maar dal was in de late middel eeuwen en Breughel was een Zuidnederlander. In België heeft de wijn het bier nooit echt verdron gen. Dat bier zijn plaats aan tafel zal heroveren, ook in Nederland, is af te leiden uit wat in België gaande is. Daar zie je dat steeds meer res taurateurs naast een uitgelezen wijnkaart ook een (nog beschei den) bierkaart voeren. En zij dur ven hun gasten bieren te adviseren bij het diner. Op dezelfde wijze als zij dat met wijnen doen: een wit of blond bier bij schelpdiergerechien en vis, een rood of bruin bier bij vlees en wild en een donker bier als digestief. De brouwers spelen op die ont wikkeling in. Pierre CeÜs die het Oud Koegaardse witbier opnieuw introduceerde nadat het in 1957 van de markt verdwenen was, werkt aan een bier dat het niveau van een champagne moet evena- Veelbeiovend zijn de plannen van de Westvlaamse brouwer Van Honsebrouck. Deze brouwer van het bekende Brigand heeft het kas teel van Ingelmunster gekocht en h4j wil daar zijn donkere hoogge- gisfce bier in de koele kelders laten rijpen. Dat betekent dat restaura teurs straks hun gasten een echt 'chafceau-bier kunnen voorstellen, compleet met jaartal. Diepvriesprodukten zijn best makkelijk wanneer je je onderwerpt aan de porties die de fabrikant heeft bedacht. Wie toevallig maar een kleine portie wil, die kan nog aardig aan het knutselen raken. Iglo is blijkbaar ook op dit leed gestoten. Ter voorkoming van al te ingrijpende breekpar- tijen biedt dit merk voortaan de spinazie a la creme en de rode kool met appeltjes in blokjes ingevroren aan. Op die manier kunt u gebruiken wat u nodig heeft en kan dé rest in het hersluitbare pak terug in het diepvries- pak. Cassoulet is, volgens een groot ver taalwoordenboek, een Frans woord voor ragout van witte bonen en vlees. Ais daar inderdaad alles mee gezegd zou zijn. was er in het Zuiden van Frankrijk gegaran deerd minder ruzie. Want daar strijden complete families, dorpen en zelfs hele steden met eikaar over de vraag wat nu wel de beste en de meeste oorspronkelijke cas soulet is. De landstreek waar deze culinaire oorlog wordt uitgevoch ten noemen de bewoners Gascog- ne. Het is de streek tussen de oude steden Carcassonne en Toulouse, daar waar de Pyreneeën beginnen, richting Andorra. Het gerecht is al heel oud. Daar om is het wel zeker dat. er oor spronkelijk helemaal geen witte bonen voor werden gebruikt, want die leerden de Fransen pas in de 16e eeuw kennen. Tuinbonen, in heems in Europa, moeten er vóór die tijd voor zijn gebruikt. Het vlees zal oorspronkelijk wel buik- spek van varkens zijn geweest, misschien zelfs alleen maar het zwoerd. Wat knoflook, een takje tijm en misschien nog laurierblad, peterselie en later een kruidnagel- tje. Dat is de basis, daarover zijn de Gascogners het eens. Een worteltje kan er nog bij, en een stukje ui. Maar vanaf nu is het oorlog. Die van Castelnaudary voegen hoog stens nog wat gezouten varkens vlees toe en ialen het daarbij. In Carcassonne vinden ze dat er scha pevlees door moet. Wel misschien de patrijs, maai- die kan ook heel goed eens per ongeluk in de kook pot zijn terecht gekomen, Be lui uit Toulouse tenslotte maken de meest ingewikkelde versie. Behal ve dat schaap doen ze er hun fa meuze worst doorheen en in eigen vet ingemaakt gans. De kookpot voor cassoulet is in alle gevallen een aardewerken pot, een cassole, waarin het gerecht heel langzaam, tijdens een proces van verscheidene uren, moet wor den gaargestoofd. Net zo lang tot zich aan de oppervlakte een korstje heeft gevormd. Van hieraf op nieuw ruzie, ooglog zelfs. Dat korstje moet worden gebroken en doorgeroerd. Wel zeven keer in successie, zeggen ze in Castelnau dary - minstens acht keer, roepen ze in Toulouse. Er zijn er ook die een korstje maken met broodk ruim of paneermeel. Maar u moet beseffen dat dat je reinste ketterij Waarover de geesten zich ook steeds scheiden is de vraag hoe lang de bonen geweekt moeten worden. Dat gaat van helemaal niet, via enkele uren, tot aan zeker 24 uur. Beslissend lijkt de versheid van de peulvruchten, en het gege ven dat ze niet tot pap mogen ko ken. Jazeker, er zijn heel uitgespro ken meningen over de juiste her- komst-akker van die bonen, een vredelievend mens houdt het niet voor mogelijk. Maar het klimaat is grimmig in Gascogne, en de win ters zijn er guur. Die cassoulet-oor log houdt de geesten soepel en r lijven warm. In Nederland volgen de restau ranthouders, weliswaar schoorvoe tend, het voorbeeld van hun Belgi sche collega's. Er moeten hier ech ter bij de restaurantbezoekers meer vooroordelen worden over wonnen dan bij onze zuiderburen. Restaurant De Hamert in Weller- looi bijvoorbeeld vestigt de aan dacht op de bieren van de naburige Axcense Brouwerij, maar de res ponse is terughoudend. Toch biedt Arcen een assortiment bieren waarmee je van voor- tot nagerecht uit de voeten kunt. Wit tarwebier (in februari met gist op lies in de winkel) bij de vis, een Triple bij het vlees en de Grand Prestige in plaats van de cognac bij de koffie. In België wordt in toenemende Frctmhozev,bier uit een feestelijk verpakte .fles en uit elegante glazen als een verleidelijk aperitief kocuen» mate bier als aperitief geschonken. In veel gevallen is dat dan een kriek- of een frambozenbier. Voor al dat laatste bier doet het goed. de fles is sorns feestelijk met papier omwikkeld en de brouwers heb ben voor elegante glazen gezorgd. Het is een bier dat vooral vrouwen zal aanspreken, zelfs wanneer ze 'geen bier lusten'. Maar ook na tafel is het de moei te waard om in plaats van een ster ke drank of likeur een speciaal bier te schenken. Er is keus uit droge, zeer alcoholrijke bieren en uit ver scheidene zoete.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8