PTT wil post sneller bestellen EG en VS bespreken handelsconflict Goedkoper uit met aardgas Van Gils en ABN-top voor rechter in België Optiebeurs in olie zal in mei haar poorten openen 'Hoger telefoontarief vergroot eenzaamheid' Ondanks schrappen 1200 banen DINSDAG G JANUARI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 Benzine en diesel in prijs omhoog ROTTERDAM (ANP) - Met ingang van morgen gaan de prijzen van su- perbenzine en diesel omhoog. Een liter super wordt 2 cent duurder en komt bij de zelftankstations op 157 cent. Diesel stijgt 2,4 cent in prijs en gaat 91 cent per liter kosten, 20 is gisteren in Rotterdam bekendge maakt. De prijzen van normale benzine en van lpg (autogas) blij ven vooralsnog onveranderd op respectievelijk 151 cent en 44 cent per liter. De prijsverhogingen zijn, on danks een dalende dollar, een ge volg van de oplopende produktno- teringen na het OPEC-akkoord van december, waarbij afspraken over produktievermindering werden gemaakt teneinde de prijs van een vat ruwe olie op gemiddeld 18 dol lar per vat van 159 liter te brengen. De overeenkomst die werd bereikt heeft inderdaad geleid tot vrij forse verhogingen van de ruwe olieprij zen. Zo noteerde olie uit het Noordzeeveld Brent maandagmor gen al 18,15 dollar per vat. Boter De havenautoriteiten van de Ita liaanse stad Genua hebben giste ren duizend ton Nederlandse boter in beslag genomen die officieel be stemd was voor Turkije, maar in werkelijkheid waarschijnlijk ver kocht moest worden in Italië. De ongewoon grote hoeveelheid boter aan boord van een schip dat de ha ven van Genua binnenliep, wekte argwaan bij de autoriteiten, zo be richtten de Italiaanse persbureau's ANSA en AGI. De boter was onge veer 4 miljard lire (6,4 miljoen gul den) waard op de Italiaanse markt. Ontslagen Het Helderse offshorebedrijf Universal Services BV heeft bij het gewestelijk arbeidsbureau in Alk maar ontslag aangevraagd voor 149 werknemers. Daaronder zijn 111 Portugezen. Zeventig ontslagen zijn het directe gevolg van het kwijtraken van een contract met de Nederlandse Aardolie Maat schappij. Universal Services BV verzorgt on der meer de maaltijden op boorei landen en produktieplatforms. Door de malaise in de offshore worden steeds vaker booreilanden stilgelegd. Verzekeringen Het verzekeringsconcern Natio- nale-Nederlanden verwacht in het afgelopen jaar een grotere winst te hebben behaald dan in 1985. De raad van bestuur zegt in een nieuwjaarsbrief aan het personeel dat de winst per aandeel ten min ste gelijk zal zijn aan die over het jaar 1985. Inmiddels is het aande lenkapitaal echter met 4 procent toegenomen Volgens de laatste schattingen heeft de Nationale-Ne- derlanden in 1986 een omzet be haald van 17,4 miljard gulden. foonplaat vooral om een gave over komst, terwijl bij financieel berich tenverkeer betrouwbaarheid en bescherming van de privacy het hoogst staan genoteerd. Los van de bezorgingsproblema- tiek zal de afdeling Post van de PTT de komende drie jaar worden gereorganiseerd. Dat gaat ten kos te van Qngeveer 1200 arbeidsplaat sen. Volgens ir. Wit hoeven er geen gedwongen ontslagen te vallen als zogenaamde mobiliteitsproblemen van betrokken personeelsleden kunnen worden opgelost. De reorganisatie is noodzakelijk, omdat de PTT geconfronteerd wordt met een zich wijzigende si tuatie op de zakelijke markt. Grote klanten gaan over tot zelfbezorging of zoeken andere mogelijkheden om hun post kwijt te raken. In die situatie raakt de PTT, die op de Post jaarlijks een miljoenenverlies lijdt, in de knel. Zodoende pro beert de afdeling Post de kosten te verlagen. Om tot een doelmatiger organi satie te komen, zijn plannen ont wikkeld om de grotere plaatselijke postkantoren meer zelfstandigheid te geven en het besturen daarvan te concentreren op vijf regio's die in de plaats komen van de huidige twaalf districten. Het zijn daarom vooral in dit middenkader waar ar beidsplaatsen verloren gaan. Het werk in de postkantoren, de expe ditieknooppunten en de postbe stelling zelf zal niet veranderen. ROTTERDAM (ANP) - Na een voorbereidingsperiode van bijna twee jaar zal in de loop van mei de optiebeurs voor olie en olieproduk- ten in het Rotterdamse World Tra- de Center haar poorten openen. De beurs begin bescheiden. Er komen eerst korte en langlopende opties van 100 ton gasolie in de handel, die daarmee een waarde vertegen woordigen van rond de 30.000 gul den. Het gaat om zowel call- als pu topties. aldus drs. T.E. Westerterp, president-directeur van de Euro pean Option Exchange in Amster dam tijdens een bijeenkomst van de Rotterdamse Kamer van Koop handel. Callopties geven recht op de aan koop van gasolie tegen een vooraf vastgestelde prijs in dollars gedu rende de looptijd van de optie, pu topties op aankoop. De nieuwe beurs, de Energie Op tions Exchange met als roepnaam EOE-Rotterdam, wordt een nage noeg volledige dochter van de EOE in Amsterdam en ook opgezet naar het voorbeeld van deze beurs. De Rotterdamse Kamer van Koophan del blijft betrokken bij de beurs door een belang van een procent van de aandelen. Er zal in Amster dam een aparte clearing(afwikke- lings)organisatie worden opgericht voor de handel in Rotterdam, de Petroleum Options Clearing POCC. Rotterdam kent vanouds een be langrijke vrije oliemarkt. De uitoe fenprijzen van de opties zuillen dan ook worden afgeleid van de prijzen op deze markt. Bij de gaso lie waarom het om te beginnen aoat oaat hpf om leveringen vanuit raffinaderij- of tankopslaginstalla- ties gelegen in Amsterdam. Rotter dam en Antwerpen en bestemd voor West-Europese landen. Drs. Westerterp noemde de EOE- Rotterdam uniek in de wereld. Al leen New York kent eigenlijk acti viteiten op het gebied van opties op ruwe olie. In Rotterdam meent men dat met de nieuwe beurs in een be hoefte wordt voorzien. Het aan trekkelijke van opties ten opzichte van termijncontracten is vaak, dat de optiebeleggers niet gebonden zijn aan de uitvoering van de con tracten. Bij de olie-opties wordt verwacht, dat echte levering in hooguit 5 tot 10 procent van de ge vallen zal plaatsvinden. Er is al grote belangstelling voor de nieuwe beurs geconstateerd vanuit de oliehandel. Ook lijkt de belangstelling voor zetels groot van de zijde van de handelaren op de optiebeurs in Amsterdam. Een volledig lidmaatschap (zetels A en B), waarvan in eerste instantie 200 beschikbaar zijn, kost bij de eerste uitgifte 25.000 gulden, een "gedeel telijk" lidmaatschap kost 5000 gul den. De prijs voor de A en B-zetels ligt op het niveau van de prijzen op de Amsterdamse optiebeurs bij de aanvang. Overigens zijn deze zetels in Amsterdam nu rond de 350.000 gulden waard. Westerterp wilde geen voorspel lingen doen over de mogelijke ont wikkelingen in de naaste toekomst van EOE-Rotterdam. Volgens hem duurt het echter wel tenminste drie jaar, vóór dit soort beurzen tot volledige wasdom komt. AMSTERDAM - Staatssecretaris A. J. Evenhuis (economische zaken heeft gisteren de officiële opening verricht van de 31ste Horecava. Tot en met donderdag is deze beurs, waar allerlei lekkernijen kunnen worden geproefd, geopend in het RAl-gebouw. (foto anp> Franse politie-agenten bemannen de Franse stations nu stakers het vertrek van treinen blokkeren. De agenten moeten ervoor zorgen dat treinen met werkwillige machinisten alsnog kunnen vertrekken (foto api Franse regeling geeft niet toe aan stakers PARIJS (AFP/DPA/Rtr.) - De Franse regering is niet van plan toe te geven aan de looneisen die de al bijna drie weken stakende spoor wegarbeiders gesteld hebben Geeft zij op dit punt toe, dan dreigt een loongolf over het land te spoe len waardoor in de komende maan den de werkloosheid (die op 2,5 miljoen ligt) met 500.000 tot 600.000 zal stijgen. Dit heeft de centrum rechtse premier Jacques Chirac gisteren op een nieuwjaarsbijeen komst verklaard. De Franse spoorwegstaking ging gisteren de 19de dag in, terwijl vak bondsleiders voorbereidingen trof fen om vandaag tot een actiedag te maken waaraan ook de werkne mers uit andere openbare sectoren moeten meedoen. De CGT, de grootste vakbond van Frankrijk, deed een oproep aan werknemers bij de ondergrondse, de stadsbus sen, de posterijen en het staatselec- triciteitsbedrijf om vandaag in sta king te gaan en te demonstreren Bij de Paryse ondergrondse, die gisteren bijna gewoon reed, zal waarschijnlijk massaal gehoor worden gegeven aan de oproep, die voor deze sector door vijf vakbon den werd gedaan nadat onderhan delingen waren mislukt. Laatste poging om sancties te voorkomen GRONINGEN (GPD) - In krin gen van bejaarden, zieken en eenzame mensen is met ontstel tenis gereageerd op de drastise verhoging van het tarief voor lo kaal telefoneren. Per 2 januari kan voor vijftien cent niet meer onbeperkt worden gebeld bin nen het eigen basisgebied, maar rekent de PTT vijftien cent per vijf minuten. Tussen 18 en 8 uur en van vrijdag-avond 18 uur tot maandagochtend 8 uur bedraagt het tarief vijftien cent per tien minuten. Wie gewend is lange lo kale telefoongesprekken te voe ren kan dus straks een veel hoge re telefoonrekening tegemoet „Een schandalige maatregel", zegt voorlichter Wim Scheurer van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen in Utrecht. „Opnieuw worden de bejaarden gepakt die toch al van een mini maal inkomen moeten zien rond te komen. Ik durf te zeggen dat deze hogere tarieven de een zaamheid vergroten. Want veel oudere mensen zijn voor hun contacten voornamelijk op de te lefoon aangewezen. Onbegrijpe lijk dat de overheid niet ziet dat al die tariefsverhogingen teza men een steeds grotere hap uit de portemonnee nemen. De poli tieke partijen hebben met de mond altijd het beste voor met de ouderen, maar in de praktijk gebeurt het tegenovergestelde". DEN HAAG (GPD) - De PTT is van plan de post beter en sneller te bezorgen. De zater dagbestelling wordt uitgebreid en de doordeweekse bezorging ondergaat een verbete ring, al is nog niet helemaal duidelijk welke. De PTT neemt deze maatregelen omdat uit de voorlopige resultaten van een onafhankelijk onderzoek is gebleken dat een deel van de post te lang onderweg is. Voortaan zal op zaterdag alle post die door de gleuf van een brieven bus kan, worden besteld. Dat bete kent dat ongeveer 1,5 miljoen post stukken, die tot nu toe bleven lig gen tot maandag, eerder bij de PTT de deur uitgaan. De postbodes zul len dan op zaterdag gemiddeld 11 miljoen poststukken rondbrengen. Hierdoor ontstaat er op de maan dag ook meer ruimte om de post te verwerken. Directeur-generaal ir. C. Wit zei dit gisteren op de traditionele pers conferentie ter gelegenheid van het nieuwjaarsbericht van de PTT. Hij noemde het ernstig dat uit een onderzoek was gebleken dat door de week een op de tien brieven niet de volgende dag wordt bezorgd. Rond het weekeinde blijven zelfs twee van de tien brieven liggen. De PTT dacht op grond van eigen on derzoeken dat de post beter werd bezorgd. De PTT gaat intern scherper toe zien op de tijden van de buslich ting en tijdig uitgaan van de post bodes. Bovendien is er een cam pagne in voorbereiding om het per soneel te doordringen van de nood zaak om de kwaliteit te verbeteren. De post moet niet alleen sneller weg, maar ook beter worden be zorgd. Het onderzoeksbureau is tot de conclusie gekomen dat de PTT zich te eenzijdig richt op de snel heid van de bezorging, terwijl de kwaliteit van de dienstverlening meer aspecten inhoudt. Zo gaat het bij verzending van een grammo- BRUSSEL (Rtr.) - Topfunctiona rissen van de Europese Gemeen schap en de Verenigde Staten zul len tegen het eind van deze maand bijeenkomen voor een laatste po ging om een dreigende handelsoor log te voorkomen, zo heeft een woordvoerster van de Europese Commissie gisteren verklaard. Als het overleg niet tot resultaat leidt wordt op 30 januari een verhoging van Amerikaanse invoerrechten voor een aantal Europese produk- ten tot 200 procent van kracht, wat zeker zal leiden tot tegenmaatrege len van de EG. De afspraak om te gaan praten is gemaakt tijdens een telefoontje van het lid van de Europese Com missie voor buitenlandse betrek kingen, Willy de Clercq, met de speciale handelsvertegenwoordi ger van de Amerikaanse regering, Clayton Yeutter. De besprekingen zullen worden voorafgegaan door overleg van deskundigen van de twee partijen. Aan de onderhande lingen op topniveau, waarvoor nog geen exacte datum is vastgesteld, zal worden deelgenomen door De Clercq, Yeutter, het lid van de Eu ropese Commissie voor landbouw zaken, Frans Andriessen, en de Amerikaanse minister van land bouw. Richard Lyng. De kern van het conflict is dat de VS volledige compensatie willen voor de vermindering van hun ex port van voedergraan naar Spanje als gevolg van de toetreding van dat land tot de EG op 1 januari 1986. Het gaat daarbij volgens Amerikaanse berekeningen om een exportverlies van 400 miljoen dollar per jaar. De EG heeft steeds op het standpunt gestaan dat de VS al genoeg compensatie krijgen omdat zij door de toetreding van Spanje en Portugal meer industrie- produkten naar de gemeenschap kunnen exporteren. In juli van het afgelopen jaar spraken de twee partijen af om het probleem vóór eind 1986 via onder handelingen op te lossen en intus sen geen handelsmaatregelen te gen elkaar te nemen. Toen het dui delijk werd dat er niet tijdig een akkoord zou komen kondigde de Amerikaanse regering aan uiterlijk op 30 januari over te zullen gaan tot een verhoging van invoerrechten tot 200 procent voor een aantal Eu ropese produkten, waaronder kaas (onder meer Goudse en Edammer), goedkope witte wijn, gin en jene ver, olijven en ham in blik. De EG heeft al laten weten in dat geval on middellijk maatregelen te zullen nemen tegen de import van maisgluten, tarwe en rijst uit de VS. APELDOORN (ANP) - Gezinnen met een gemiddeld gasverbruik hebben vorig jaar ongeveer 150 gulden minder aan aardgas uitge geven dan in 1985. Die meevaller wordt vooral veroorzaakt door het weer, dat ondanks de strenge win ter begin vorig jaar in totaliteit gunstiger was dan in 1985. In min dere mate speelt ook de prijsdaling van aardgas per 1 juli vorig jaar een rol. Dat heeft de secretaris van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Ve- gin), G. Groenewegen, gisteren in Apeldoorn gezegd in zijn nieuw jaarstoespraak. Door verdere gas- prijsverlagingen zullen kleinver bruikers dit jaar, onder normale nstandigheden, ongeveer 650 gulden (30 procent) goedkoper uit zijn dan in 1985. De gasbedrijven hebben volgens Groenewegen vorig jaar ongeveer 670 miljoen kubieke meter aardgas minder aan kleinverbruikers gele verd dan in 1985. Die daling is ex tra opmerkelijk, omdat er vorig jaar 100.000 nieuwe aansluitingen bij zijn gekomen Het totaal aantal aangesloten kleinverbruikers be draagt nu ongeveer 5,3 miljoen. Groenwegen herhaalde gisteren de kritiek van de Vegin op het feit dat er een zeer aanzienlijk prijsver schil bestaat tussen gas voor groot verbruikers en gas voor kleinver bruikers, ook al wordt dat gas in beide gevallen voor ruimteverwar ming gebruikt. Kleinverbruikers betalen dit jaar 38,4 cent per kubie ke meter, grootverbruikers slechts 21 cent. „Dat tariefverschil is on verdedigbaar". aldus Groenwegen Westhaven AMSTERDAM (ANP) - De Hoge Raad heeft het ontslag van de com missarissen van Westhaven nietig verklaard. De drie commissaris sen, mr. H G. Hcuzeveldt, F.A.M de Vilder en H. Pieck zijn decern ber 1985 ontslagen' na een kort ge ding dat een groep aandeelhouders rond grootaandeelhouder G. Lam- meréë had aangespannen bij de Ondernemingskamer van het Ge rechtshof in Amsterdam LEUVEN (GPD) - In de beklaag denbank van de Leuvense recht bank zat gistermorgen een twintig tal, keurig uitziende Nederlandse heren in hoofdzakelijk driedelig grijs. Bankdirecteuren, een oud minister, Financiële deskundigen en ondernemers. Het betrof hier vertegenwoordigers van de Alge mene Bank Nederland en het be kende confectiebedrijf Van Gils. door Hans de Bruijn Zij staan in Leuven terecht, om dat zij de Belgische staat voor zo'n tien miljoen gulden zouden heb ben opgelicht. Zouden, want vol gens mr. R. Hazelhoff, de voorzit ter van de Raad van Bestuur van de ABN, slaan de beschuldigingen nergens op. "Ik ben er zeker van dat wij zullen worden vrijgespro ken", liet hij gisteren in een verkla ring weten. Behalve Hazelhoff werd de be klaagdenbank bevolkt door de voormalige ABN-voorzitters Ba tenburg en Langman (oud-minis ter van economische zaken), ABN- topman Oort, een handvol manage- ment-deskundigen en de drie ge broeders Jacques, Ben en Alwin van Gils, en hun vader, de grond legger van het Van Gils-imperium. De ABN en Van Gils worden er van beschuldigd 166 miljoen frank (bijna tien miljoen gulden) aan overheidssteun voor het textielbe drijf De Demer in het Belgische Aarschot, een Van Gils-dochter, te hebben gebruikt om schulden van Van Gils bij de bank te dekken. De Demer zou daardoor failliet zijn ge gaan. In de dagvaarding wordt de ver dachten 'valsheid in geschrifte, vervalsing van data, invoegen van stukken in de boekhouding met de bedoeling te bedriegen en het aan nemen van valse namen of valse hoedanigheden' ten laste gelegd. Zij staan daarvoor in persoon te recht, omdat België - in tegenstel ling tot Nederland - geen straf rechtelijke vervolging van bedrij ven kent. Klagers zijn de Belgische staat (via de Nationale Maatschappij voor de Nationale Sectoren die de steun verleende), de vakbonden namens de 265 ontslagen werkne mers en de curator van het failliete bedrijf. Het proces, dat gisteren be gon, zal enkele weken in beslag ne men. De eerste zitting werd gebruikt voor een getuigenverhoor door de president van de rechtbank. Deze probeerde zo de feiten op tafel te krijgen die achter het failliet van De Demer schuil gaan, maar dat bleek niet zo makkelijk. De ABN- en Van Gils-topmensen wezen alle beschuldigingen van de hand. De Demer draaide in 1982 en 1983 erg slecht en leed miljoenen verlies. In die jaren stak de NMNS meer dan 100 miljoen frank in het noodlijdende bedrijf om de 265 ar beidsplaatsen te redden. Dat hielp echter niets. Vanwege de fraudu leuze handelingen, zeggen de kla gers. Omdat het bedrijf niet renda bel was te maken, zegt men bij Van Gils. Hazelhoff verklaarde gisteren dat zijn bank op het moment van het faillisement nog een bedrag van 90 miljoen frank (5 miljoen gul den) te vorderen had. Al de subsi dies die zijn verstrekt zijn geheel in de verliezen verdwenen, zei hij. Ten bewijze daarvan voerde de ABN aan dat de twee ondernemin gen, die hebben geprobeerd na het faillisement De Demer voort te zet ten, inmiddels ook failliet zijn ge gaan. De Nationale Maatschappij voor de Nationale Sectoren had in 1983 als voorwaarde voor steun gesteld dat Van Gils zelf 1,1 miljoen gul den in De Demer moest steken Volgens de aanklacht heeft Van Gils dat bedrag eerst aan het be drijf in Aarschot onttrokken om het vervolgens via de ABN weer in het bedrijf te steken. Enige verantwoording in de boekhouding van deze transacties zou ontbreken. Ook zou Van Gils De Demer hebben laten betalen voor leveringen aan andere bedrij ven, die later weer Van Gils-doch- ters bleken te zijn. Een probleem voor de rechtbank is het ontbreken van wat de 'kroon getuige' had kunnen worden: de 61-jarige Belgische advocaat Zeger van Hee, juridisch adviseur van de gebroeders Van Gils. Van Hee zou volgens de een de man zijn ge weest die bij alle hiervoor genoem de transacties de touwtjes in han den had, volgens anderen zou hij juist tegen de gang van zaken heb ben geprotesteerd. Het fijne daarvan zal echter nooit bekend worden, omdat Van Hee eind september - vlak voordat de aanklachten de deur uitgingen - zelfmoord pleegde. Van Hee ging er vier jaar geleden plotseling met een half miljoen gulden van Van Gils vandoor. Hij werd opgepakt, maar wist vrij te komen door belas tende verklaringen over zijn werk gever af te leggen. De gebroeders Van Gils verwe zen gisteren in het getuigenver hoor regelmatig naar Van Hee als de man die alle zaken namens hun had geregeld. Zelf zouden ze van niets hebben geweten. Rechtbank president mr. De Cooman toonde zich zeer verbaasd over zoveel naï viteit bij deze zakenmensen. De Cooman maakte zich boven dien kwaad op de ABN-mensen, toen bleek dat over de transacties met Van Gils in de notulen van ver gaderingen van de Raad van Be stuur van de bank slechts twee re geltjes voorkwamen. De rechter, die zich niet kon voorstellen dat zo lichtvaardig zaken werden gedaan en vastgelegd, bekritiseerde de be klaagden daarvoor herhaaldelijk. In 1983 kwam het al tot een pro ces tegen de ABN en Van Gils over de kwestie De Demer, maar dat liep voor de bank en het kleding concern goed af. ABN-topman Ha zelhoff is ervan overtuigd dat dat ook dit keer het geval zal zijn. "Wij nemen deze zaak hoog op", liet hij gisteren weten. "Wij doen zaken in wel 50 landen en hebben overal met overheden te doen. Dit is een zware beschuldiging en wij willen zo snel mogelijk van alle blaam ge zuiverd worden". Inmiddels hebben de vakbonden laten weten dat zy mogelijk ook een civiele klacht tegen de ABN en Van Gils zullen indienen. Namens de ontslagen werknemers van De Demer gaan zij een schadevergoe ding van 4,5 miljoen gulden eisen, wat zou neerkomen op zo'n 17.000 gulden per persoon. Deze groep lag al jaren overhoop met het bestuur van Westhaven Het grote geschilpunt was de ver koop van grond van de voormalige ADM in het westelijk havengebied in Amsterdam. Een doorn in het oog van de betrokken groep aan deelhouders was dat Westhaven een structuurvennootschap bleef hoewel de bepalingen volgens wel ke een maatschappij een structuur vennootschap is al lang niet meer op Westhaven van toepassing wa ren, In een structuurvennootschap hebben de aandeelhouders betrek kelijk weinig vat op het bestuur. REKORD - Het record dat gisteren op de effectenbeurs van New York werd bereikt heeft de koersen op de beurs van Tokio naar nieuwe hoogten gestuwd. Vandaag kwam daar de maatgevende Nikkei-index van 225 aandelen op het record van 18.936,73 punten, een stijging van 116,21 punten ten opzichte van de voorgaande dag. Het vorige record. 18.936,24 punten, dateert van 20 au gustus van het afgelopen jaar. Er werden vandaag 460 miljoen aan delen verhandeld tegen 180 mil joen aandelen gisteren, toen er ove rigens maar een halve dag werd ge handeld op de beurs. Ook in Taiwan werd er een nieuw record geboekt. De index van de beurs van Taipei steeg met 24.02 punten tot 1 063.13 punten Het vorige record van 1 039.11 pun ten werd gevestigd op 29 decem ber.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7