Marathoncracks halen uit Eijkenbroek met hartklachten in ziekenhuis Veldhoven winnaar Jaap Eden-trofee 'De motivatie is weg' Tweede goud Van Gennip Nieuwe tegenslag AZ Ajax maakt geen beste beurt in zaal Ook Van Strien gaat weg bij Afdeling Vanderlijde dolt met tegenstander VergeerVisser en Kemkers zeker van EK schaatsen Kuroiwa heerst op Inzell-ijs Dode bij rugby DINSDAG 6 JANUARI 1987 SPORT PAGINA 13 (Van onze GPD-verslaggever) ALKMAAR - Er rust een vloek op AZ en het voetbalsèizoen '86-'87. Alles gaat mis wat maar mis kan gaan. Na de rumoerige maanden met Han Berger, de vele blessures, de sportieve tegenvallers en het ge krakeel over het contract van de trainer, had AZ gehoopt de tweede helft van de competitie met een schone lei te kunnen beginnen. De afgelopen dagen diende zich de zoveelste tegenslag aan. Hans 'Eijkenbroek, de vorige week ge contracteerde nieuwe trainer, is dit weekeinde tot tweemaal toe met hartklachten opgenomen in het Alkmaarse Centraal Ziekenhuis. Eijkenbroek zou vandaag na twee jaar werkloos te zijn geweest, de eerste training van AZ leiden. Zaterdag openbaarden zich de eerste verschijnselen, die voor hy perventilatie werden gehouden. Eijkenbroek werd toen per ambu lance naar het ziekenhuis ver voerd. Gisteren, op zijn 47e verjaar dag. kreeg de trainer opnieuw last tijdens een fietstest bij AZ. Eijken broek is voorlopig op de intensive care-afdeling ondergebracht. Mor gen ondergaat de oefenmeester een uitgebreid medisch onderzoek, dat moet aantonen of het inder daad om hyperventilatie gaat. AZ gaat er voorlopig vanuit, dat Eij kenbroek voor zeker veertien da gen niet beschikbaar is. AZ verkeerde twee jaar geleden in eenzelfde situatie, toen Piet de Visser zijn werkzaamheden door hartklachten moest onderbreken. De Visser moest indertijd een hart operatie ondergaan, waardoor hij geruime tijd was uitgeschakeld. Er zijn echter nog geen duidelijke in dicaties dat Eijkenbroek dezelfde weg zal moeten bewandelen. „We hopen van ganser harte, dat het om spanningen en dus om hy perventilatie gaat", aldus bestuurs lid Wijnand Vermeulen. „Eijken broek was ook duidelijk gespan nen. Het was aan hem te zien. Dat was ook logisch na twee jaar werk loosheid. Het is overigens wel alsof de duvel er mee speelt. Eerst het gedonder rond Berger en nu we eindelijk dachten de zaak op de rails te hebben, krijgen we met zo'n rotsituatie te maken. Maar on ze eerste zorg geldt de gezondheid van Eijkenbroek. Op dit moment valt er niets met zekerheid te zeg gen. We denken ook nog helemaal niet in termen van 'opvolging'. Het bestuur gaat er vooralsnog gewoon vanuit dat Eijkenbroek terugkomt. Het hangt allemaal van dat onder zoek af'. De plotselinge ziekte van Hans Eijkenbroek komt voor zowel MUNCHEN (DPA) - Ajax heeft geen beste beurt gemaakt tijdens het internationaal zaalvoetbaltoer nooi in München. In de eerste wed strijd leden de Amsterdammers een gevoelige nederlaag tegen Di- namo Kiev. De kampioen van de Sowjet-Unie versloeg de ploeg uit Amsterdam, na een ruststand van 2-0, met 4-0. In het tweede duel ging de jonge club van Cruyff onderuit tegen VfB Stuttgart; 1-2 (0-2). Dinamo Kiev plaatste zich gemakkelijk voor de volgende ronde door FC Tirol te verslaan: 6-2. In de tweede groep kwam Bayem München als beste naar vo ren. De Westduitse landskampioen versloeg Galatasaray en de ama teurs van München 1860 met 4-2. De wedstrijden in de Olympia-hal werden door elfduizend toeschou wers bezocht. ZAALVOETBAL - Het zaalvoet balteam van Van der Plas heeft gis teravond fors uitgehaald in de eni ge zaalvoetbal wedstrijd die op het programma stond. De Katwijkers wonnen in Cleyn Duin een duel voor de hoofdklasse met 12-3 van Noordwijk. Jonker (5x), Marco van der Plas (2x), Ron van der Kolk (2x), Rick Curfs en de grote uitblinker Jaap van Duyn (2x) zorgden voor de goals. Voor Noordwijk scoorden Bakker, Bosman en Van Hensber- gen. hemzelf als voor AZ op een wel heel ongelukkig tijdstip. Met het formeren van een nieuw technisch drietal (Eijkenbroek, Van Gaal en Van Rijnsoever) en de terugkeer naar de oude beleidslijn dacht AZ eindelijk zekerheid en duidelijk heid te hebben verschaft. Bij de start van de lange aanloop naar de tweede en beslissende helft van de competitie, die pas op 22 februari begint, wordt AZ opnieuw door het ongeluk achtervolgd. Voorlopig neemt de sistent Louis van Gaal de training en coaching waar. Gistermiddag leidde de voormalige spelbepaler de eerste training. Tcheu la Ling dook gisteren op in het Zuiderpark. Na een afwezigheid van vijf maanden in de voetbalwereld, trainde hij mee met de selectie van FC Den Haag, waarbij hij vermoedelijk zijn rentree zal maken na de winterstop. üoto anpi AMSTERDAM - De indoor short trackers van het Leidse IHCL zijn het nieuwe jaar goed begonnen. Charles Veldhoven (Oegstgeest) won in Amsterdam bij de mannen de Jaap Edentrofee. terwijl zijn team de cup bij de teams verover de. De beker bij de vrouwen ging naar Priscilla Ernst uit Delft. De wedstrijd in de hal van de Jaap Edenbaan ging over 800 me ter. Veldhoven toonde zich hierin royaal de sterkste. Als enige van de rijders wist hij alle ritten te win nen. In de finale klopte hij Jeroen Otter (Amsterdam), Jaco Mos (Rot terdam) en zijn clubgenoot Edwin Chaudron uit Hoogmade. De snelste tijd op de 800 meter werd echter gereden door Richard Suyten (Stompwijk). Het IHCL-lid reed een tijd van 1.16,67. Suyten werd in de eindklassering vijfde. Jan Hoogeveen (Woubrugge) en Lard Koeken (Zoeterwoude) wer den respectievelijk zesde en acht ste. Bij de vrouwen behaalde Anja van der Poel uit Roelofarendsveen een vierde plaats. Ellen van der Geest en Carola Vink (Zoeterwou de) werden vijfde en zesde. LEIDEN - Na voorzitter Jan Per soon heeft ook penningmeester Gé van Strien zijn afscheid als be stuurslid van de Afdeling Leiden van de KNVB aangekondigd. Hij zal zich tijdens de najaarsvergade ring van dit jaar niet meer herkies baar stellen, „omdat ik elf jaar in een bestuursfunctie genoeg vind", aldus Van Strien (60), die de laatste acht jaar als penningmeester van de afdeling fungeerde. In die tijd werd de bouw van het bondsbu- reau in Leiderdorp gerealiseerd. ROTTERDAM (ANP) - Een niet op volle sterkte uitkomend Ne derlands boksteam, heeft gister avond in de Rotterdamse sport hal Schuttersveld de interland wedstrijd tegen Canada met 8-10 verloren. Over het algemeen viel het gebodene de ruim 600 toe schouwers niet njee. De Canade zen, die op doorreis naar het in ternationale toernooi dat vrijdag in Stockholm begint graag nog een keer in de ring wilden, ble ken over het algemeen „knok kers" met wie de vooral interna tionaal onervaren Nederlanders weinig raad wisten. Alleen in de zwaardere gewichtsklassen kon Nederland de schade binnen de perken houden. Voor Arnold Vanderlijde was het optreden in Rotterdam een verloren avond. De vice-wereld- kampioen kreeg met Steve Tra vers een tegenstander, die de eer ste beginselen van de „noble art" nauwelijks onder de knie had. De Canadees kwam in alle op zichten te kort bij de Limburger, die alleen moest oppassen voor de wilde zwaaistoten van Tra- chers op zijn hand door de ma nier waarop hij de Canadees steeds liet missen. Uitslagen Vedergewicht: Gill Bisaillon (Can) w.o.p (3-0) van Paul Ganty (Wal). Partij telde niet voor landenwedstrijd; Regilio Tuur (Ned) w.o.p (3-0) van Ian Thompson (Can). Lichtwelter: Jimmy Hope (Can) w.o.p (3-0) van Abdelkader Wahhabi (Ned). Welter: Len Marwick (Can) w.o.p (3-0) e Gabriel (Can) wint door interventie van de scheidsrechter in de derde ronde van Marvin Hennep (Ned), Peter Zwezerynen (Ned) w.o.p (3-0) van Danny Barber (Can). Halfzwaar: Peter de Ruiter (Ned) w.o.p (2-1) van Tom Glesby (Can), Marcus Egerton (Can) wint door opgeven in de n John Vergouwe (Ned). Ook Frits Schalij stopt als allrounder (Van onze GPD-verslaggever) UTRECHT - Binnen vierentwintig uur is de kernploeg twee allroun- ders kwijt geraakt. Na het terugtre den van Emiel Hopman beëindig de Frits Schalij gisteren abrupt zijn carrière als langebaanschaatser. „Ik heb er geen plezier meer in, de motivatie is verdwenen", luidde zijn eenvouige verklaring voor het besluit dat hij in overleg met coach Henk Gemser had genomen. De 10.000 meter tijdens de natio nale afstandskampioenschappen in Utrecht was gisteravond Scha lij's laatste optreden als allrounder. Al zijn ploeggenoten en coach Gemser wachtten hem op bij de eindstreep voor een gezamenlijk ererondje. Schalij (29) zegt de schaatssport niet helemaal vaar wel. In navolging van Van der Duim, Kramer, Post, Vunderink en Hopman, met wie hij gedurende korte of langere tijd in de kern- (Van onze GPD-verslaggever) UTRECHT - Terwijl de mannen van Henk Gemser met een voldane Leo Visser, die zich met dorpsgenoot Hein Vergeer volgens de regels voor het EK had waargemaakt, al in de kleedkamer zaten, kreeg het NK-schaatsen een spectaculaire afsluiting. De 10.000 meter, het terrein waar op de prijsjagers van het marathonleger zich thuisvoelen, ontaardde in een jachtveld. Nog maar net leek Leo Visser met de vetste buit te zijn vertrokken, toen Herbert Dijkstra zijn slag sloeg. En daarna was het de beurt aan Robert Vunderink voor een ondubbelzinnige demonstratie van zijn nog altijd aanwezige stayersklasse. Hij gaf het hele veld met 15.07,63 het nakijken. Maar achter de zin van de kracht toeren van het marathon-tweetal kan net zo'n groot vraagteken wor den geplaatst als bij het sportieve verloop van hun races. Dijkstra, de tempomaker in talrijke marathons en Vunderink traden aan in een zo geheten „kwartetstart", dus met vier rijders tegelijk in de baan. Ze hadden er allebei veel baat bij. Dijkstra kreeg al snel Henk Nij- dam in het vizier en passeerde hem na acht kilometer, voor Vunderink fungeerde Richard van Kempen, die een halve ronde later was ge start, als haas. Een voordeel, dat in een nationale titelstrijd nooit een rol had mogen spelen, want Leo Visser en de andere kernploegle den moesten op normale wijze hun tien kilometer afwerken. Zonder de stimulans van de voor hem koersende Nijdam zou Dijk stra waarschijnlijk niet de tweede plaats hebben gegrepen, Vunde rink was hoe dan ook veel sterker dan de rest. Als kernploeglid stunt te hij twee jaar terug in Alkmaar op soorgelijke wijze op het NK met 14.40,29, nog altijd de beste presta tie op Nederlands ijs. Wonderlijk Arnoux gesnapt bij snelheid van 242 km per uur NEVERS (AFP) - Het formule 1-seizoen mag dan nog niet be gonnen zijn, de coureurs zijn inmiddels wel met de voorbe reiding bezig. De Franse poli tie snapte gisteren in de omge ving van Nevers René Arnoux bij een snelheidscontrole. De wagen van de Franse snelheidsduivel passeerde de radarcontrole met een snel heid van 242 kilometer per uur. Op de bewuste plaats was een snelheid van 60 kilometer per uur toegestaan. Het was daarom begrijpelijk dat Vunderink in Utrecht aan bod mocht komen. Wonderlijker ver liep de aanwijzing van Herbert Dijkstra. Vrijdag had de Drent, die als wielrenner de nationale selectie bereikte, weliswaar verbaasd met de vijfde plaats op de 5000 meter, zondagavond tegen middernacht kreeg hij telefonisch een uitnodi ging voor de tien kilometer. Hij ging zich als een hazewind voorbe reiden, trok in het holst van de nacht een duurloopje en trainde gistermorgen eerst nog in Heeren- Die overhaaste training achttte hij nodig omdat in zijn programma een rustweek was opgenomen. „En dan zijn mijn prestaties altijd slecht. Ik moet een goede training achter de rug hebben. Daarom ben ik maar meteen begonnen", aldus Dijkstra, die zich even winnaar waande van de tien kilometer. Hij reed die afstand slechts eenmaal eerder, twee jaar terug, toen nog voor Jong Oranje uitkomend, in 16.09. Maar wat hij en Vunderink nu opgeschoten zijn met hun triomf over de kernploeg, die zich uitslui tend bekommerde om EK-kwalifi- catie? Niets, want buiten de grote toernoernooien waarvoor ze niet in aanmerking komen zijn er geen in ternationale wedstrijden het NOC hun niveau internationaal kan toetsen. Na enig beraad beloof de de BCK gisteravond „nog wel iets" voor Vunderink te willen re gelen. Misschien dat er voor hem een uitnodiging voor een tien kilo meter in Scandinavië in de bus rolt, maar ook daar kan het NOC geen kant mee uit. De World Cup kan evenmin uitsluitsel brengen, want hierin komt de 10.000 meter niet voor. Het beste staan Vergeer, Visser en ook Kemkers er op dit moment voor. Al ging Kemkers in de twee strijd met Visser ten onder, met succes hield Gemser een pleidooi om de Drent niet aan verdere selec tieduels bloot te stellen. Dat zou slechts een nadelige uitwerking hebben op zijn vorm. De BCK deelde die visie, zodat ook Kem kers verzekerd is van het EK in Trondheim. Na de plotselinge aftocht van Frits Schalij, die de handdoek in de ring heeft gegooid, zijn er slechts twee andere gegadigden overgebleven voor de ene nog va cante startplaats, Bert Koopmans en Henri Kraayenbos. Koopmans reed een beduidend betere tien ki lometer dan zijn concurrent die hij in het klassement voorbijging. In Innsbruck valt het komende week einde de beslissing. Voor het twee tal tellen een 500, 1500 en 5000 me ter, maar ook de vier afstanden op het NK wegen bij de beoordeling „Mijn papieren liggen dus iets gunstiger, maar ik waak er wel voor om de huid te verkopen voor dat de beer is geschoten", vertelde Koopmans, die voor het eerste jaar in de kernploeg zit. „In december had ik een kleine inzinking. Gem ser adviseerde me het rustiger aan te doen en het effect is positief'. Buiten de trainingsuren heeft de natuurkunde-student nog voldoen de tijd om in de boeken te duiken. Sinds oktober volgt hij geen colle ges meer, wel deed Koopmans nog twee tentamens. Hoe het duel, het komende weekeinde in Oostenrijk, ook uit valt, de Nederlandse EK-ploeg wordt samengesteld uit schaatsers die uit Zuid-Holland en Drenthe komen. Voegt Koopmans zich bij het trio Vergeer-Visser-Kemkers dan is de proviciale belans precies in evenwicht. (Van c GPD-verslaggever) UTRECHT - Voor Dinus Vos lag het allemaal bijzonder duidelijk. De afsluitende 5000 meter bracht geen enkele verschuiving meer in het klassement, die voor de dames liefst zeven afstanden om vatten. De onbedreigde Yvonne van Gennip, de wisselvallige Ma rieke Stam, de teruggekeerde Petra Moolhuizen en Grietje Mulder, vormen het Nederlandse kwartet bij de Europese titel strijd op 17 en 18 januari in Gro ningen. Ter afsluiting van de kleurloze titelstrijd bij de dames demon streerde Van Gennip haar over macht op de 5000 meter. Het was na de drie kilometer haar tweede gouden medaille. Als enige viel de Haarlemse op alle afstanden in de prijzen, waarmee ze het ge zicht van de kernploeg nog een beetje redde. Verder beklom van de selectie van Dinus Vos alleen Marieke Stam (twee maal zilver) het erepodium, zodat van de be schikbare vijftien medailles er acht bij buitenstaanders terecht kwamen. Een verdeling waarbij Dinus Vos niet stil wilde blijven staan. „De selectie voor de grote toer nooien heeft logischerwijs veel meer aandacht gekregen. Daar was iedereen mee bezig en uit eindelijk is alleen Petra Moolhui zen tot de ploeg doorgedrongen. Dat zat er vooraf al een beetje in. Ze hoort ook eigenlijk in de kernploeg". Op de slotdag werd alleen Grietje Mulder nog bedreigd, maar ze sloeg persoonlijk de aan val van Erna Uitham af. Als trai ner van het gewest Groningen heeft Dinus Vos de huidige num mer twee van het marathonklas sement enkele jaren onder zijn hoede gehad. Hij had al een ver moeden dat Uitham de kloof van zes seconden niet zou overbrug gen. Vos: „Toen ze plotseling kanshebster was voor het EK kwam ze onder grotere druk te staan en ging het een stuk min der. Toch gaat ze nog steeds vooruit". Hoewel Erna Uitham na 3200 meter door een buiteling hele maal kansloos was, wilde Dinus Vos haar prestaties toch honore ren met het voorstel aan de BCK (Begeleidings Commissie Kern ploegen) haar als reserve aan te wijzen voor het EK. De debute rende damescoach moet in de aanloop naar dat titelgevecht vooral de rust in zijn ploeg zien te handhaven. Nog steeds zit het Yvonne van Gennip en Marieke Stam dwars dat Vos onlangs in Berlijn ver kondigde dat zijn rijdsters nim mer het niveau van de DDR-top zullen bereiken. Ze vinden het een ontmoedigende - uitspraak van hun coach. Die beweert ech ter dat zijn bedoeling verkeerd is weergegeven. Vos: „En daar zijn vervelende dingen uit voortge komen. Achteraf had ik me na tuurlijk stil moeten houden. Maar wat mij betreft is die affaire voorbij". ploeg verbleef, stapt hij op 29-jari- ge leeftijd over naar het marathon- peloton. De man uit Weesp, die nimmer een belangrijk toernooi op zijn naam bracht, stopt op het moment dat hij zich nog zou kunnen kwali ficeren voor het komende Euro pees kampioenschap. Henk Gem ser: „Het moment lijkt misschien vreemd gekozen, maar het is heus geen overhaaste beslissing ge weest. Er is een proces aan vooraf gegaan. Schalij heeft grote ver diensten gehad voor de schaats sport. Als hij dan in de nadagen van zijn carrière niet meer kan vol doen aan de eisen die ik stel moet ik hem helpen een beslissing te ne men. Ik heb in mijn winkel killers nodig, niet iemand die niet meer geinspireerd is. Daarom is het ver standig van hem om nu uit de kernploeg te stappen". Frits Schalij was bezig aan zijn tiende seizoen in de nationale se lectie, waarmee hij in de zomer van 1977 kennis maakte. De groep stond toen onder leiding van het duo Van 't Oever-Kloosterboer. Nationaal moest Schalij altijd Van der Duim voor zich dulden, al won hij de meeste onderlinge duels op de 1500 meter. Toen Van der Duim afzwaaide werd de „eeuwige twee de" meteen overvleugeld door Ver geer. Zijn beste toernooi reed Schalij in 1985 in Eskilstuna. Op het EK eindigde hij als tweede, achter Vergeer. Zijn enige toernooizege dateert van 1982, toen hij triomfeerde bij de IJsselcup. Een maatschappelij ke positie is er voor Schalij bij in geschoten, want hij is werkloos. Hij hoopt echter binnenkort bij de schaatsfabrikant Jaap Havekotte in dienst te kunnen treden. INZELL (DPA) - De Japanse schaatser Akira Kuroiwa heerst bij het internationaal driebanentoer- nooi in Inzeil. Onder prima weers omstandigheden won hij bij de sprinters zowel de 500 als 1000 me ter. Op de laatste afstand was Ku roiwa de enige die binnen de éën minuut en zestien seconden bleef; 1.15,75. De Westduitser Uwe Streb won bij de allrounders de 500 meter. At- tie Sarelse was met de dertiende plaats de beste Nederlander op die afstand. De Amerikaan Dave Silk was de snelste op 1500 meter. Hij bleef ruim onder de twee minuten (1.57,62). Jan-Robert Tel kwam uit op 2.01,75. Bij de dames won de Amerikaan se sprintster Bonnie Blair de 500 meter. De 1500 meter leverde een overwinning op voor de Russische Natalia Artamonova. Janneke van Oort was op de kortste afstand de beste Nederlandse deelneemster met de elfde positie. Na de eerste dag van de strijd om de Noorse sprinttitel bij de heren, heeft specialist Fröde Rönning een uiterst kleine voorsprong op all rounder Rolf Falk-Larssen. Rön ning won de 500 meter in 38.67, Falk-Larssen de dubbele afstand in 1.16.78. TOULOUSE (SID) - De rugbysport heeft in het weekeinde een slacht offer geëist. De Fransman Jean- Francois Tare overleed gisteren aan de een dag eerder tijdens een competitieduel in Carcassonne op gelopen verwondingen. De 32-jari- ge Tare werd na een harde botsing bewusteloos naar een ziekenhuis in Toulouse overgebracht waar hij zonder bij kennis te zijn gekomen overleed. Lotto De cijfers van Lotto 1. Eerste prys: geen winnaar. Tweede prijs: 2 winnaars, elk bruto f. 150.000,--. Derde Visser 15.16,84, prys: 75 winnaars, elk bruto 3.344,70. Vier- de prys: 4.529 winnaars, elk 55,30. Vyfde prijs: 70.012 winnaars, elk f.5,-. Voor de ruim 2.000 winnaars van cyferspel 1 be- ttÉ totaal aan vaste prijzen f. SCHAATSEN NK afstand. 10.000 meter: 1. Robert Vunderink 07,63,2. Herbert Dijkstra 15.15,26, 3. Leo Gerard Kemkei 17,05, 5. Jos Pronk 15.20,29, 6. Hein Ver geer 15.30,70, 7. Bert Koopmans 15.31,25, 8. 212.790,-- 16.576,60. Tweede prijs: 44 winnaars, elk 240,60. Derde prijs: 404 winnaars, elk 65,50. Toto-gelijk 1. Eerste en tweede prijs: geen 15.36,10, 11. Jaap Woestenburg 15.37,07,12. Emiel Hopman 15.39.38, 13. Thomas Bos 15 41.45.14. Cees Sluimer 15.44,11.15 Fnts Schaly 15.44,71. Marieke Stam 8.11,71, 3. Hanneke de Vries 8.16.71, Grietje Mulder 8 16,94, 5. Ingrid Paul 18,03,6. Petra Moolhuizen 8.22,50,7. Thea eenbruggen r 8.32,59, 10. 16. Mariska Hekkers 8.57,44. Eindklassement over zevi a de Kraantje Lek e lend voor de kwalificatie voor de EK in Groningen: 1. Van Gennip 314.961 punten, 2 Stam AUTOSPORT seconden, 3. Balestnen (Ita/Honda) op 0.47, 4. Medardo op 2.49, 5. Lalay op 4.21. 9. Karsmakers (Ned'Honda) op 23.26. Auto's: 1. Mehta (Ken/Peugeot) de 492 kilo meter in 1 uur 29 minuten en 1 seconde, 2. Vatancn (Fin/Peugeot) op 8 rmnuten en 20 seconden, 3 Zaniroli .IVa/Rovcr) op 18 12, 4. Raymondis (Fra/Rovcr) op 21.39, 5. Co- wan (GBr/Mitsubishi) op 25.46. elk 7.60. 176.7 2. Picco (Ita/Yamaha) op 33

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13