Gemoederen in Dorpsstraat verhit Onderzoek beweegbare Vlietbrug achter ijsbaan Zoeterwoude levert woningwet woningen in Peuterspeelzaal krijgt dit jaar gift ondernemersclub Elke ochtend ontstaan hier onmogelijke situaties Zorgen over verkeer en toename misdrijven Langdurige huwelijks- vLmdehoeve, - na misère - vanavond weer open trouw in 9 Zoeterwoude Wassenaar doekt oude telefoon- entrale op Taart van jarige Oegstgeester scouting PAGINA 10 DINSDAG 6 JANUARI 1987 LEIDSCH DAGBLAD: ZOETERWOUDE - De ge meente Zoeterwoude wil door het inleveren van woningwet woningen de kans vergroten dat het nieuwbouwplan 'Hoge Rijndijk West II' financieel rond komt. Burgemeester en wethouders stellen voor om bij de Meerburger watering twee vrije sectorwoningen neer te zetten in plaats van drie in de woningwet-sfeer. Ook beraden zij zich over andere, kleine, aanpassingen in het nieuw bouwplan. Men overweegt wat meer kleinere woningen neer te zetten, bedoeld voor alleen staanden en tweepersoons huishoudens. Daarover wordt nog overleg gevoerd met aan nemer Noorlander. Of het plan daardoor zonder verliezen kan gaan 'draaien', durft burgemeester Houdijk nog niet te zeggen. "Dit helpt natuurlijk wel iets, maar het is nog niet zo dat de zaak nu per definitie sluitend is". Het inleveren van woning wetwoningen scheelt heel wat geld. Op dergelijke sociale wo ningbouw zit een tekort op de grondkosten van zo'n 5000 gul den per woning. In totaal levert het de gemeente een voordeel tje op van ruim 35.000 gulden. Vanavond zal de raadscommis sie openbare werken zich over het voorstel buigen. De problemen rond de bouw in Hoge Rijndijk West II zijn ontstaan doordat de gemeente aanzienlijk minder geld krijgt van het rijk. Dacht Zoeterwou de destijds, bij het ontwikkelen van de plannen, zo'n 10.000 gul den subsidie per huis te krij gen, de wet stadsvernieuwing die in 1985 is ingegaan haalde daar een streep door. Waarna Zoeterwoude met een gat zat van bijna drie ton. LEIDERDORP - De nieuw3aarsgift van de Leiderdorpse Ondernemers Vereniging (LOVj is gisteravond uitgereikt aan peuter speelzaal 'Pippeloentje'. De speelzaal, gele gen aan de Kom van Aaiweg, heeft drin gend geld nodig voor nieuwe vloerbedek king. Omdat, zoals LOV-voorzitter Bron- gersma het uitlegde, "ook de kleinste bur gers van Leiderdorp niet aan de bezuinigin gen ontkomen" en doordat de huidige vloerbedekking echt niet meer kan. De muizen hebben er flinke gaten in gebeten. Vijfhonderd gulden overhandigde Bron- gersma en een plaatselijk tapijthandelaar legde daar nog eens hetzelfde bedrag bij. De LOV overhandigt elk jaar een gift aan een plaatselijke instelling die zich met so ciaal-maatschappelijk werk bezighoudt. Dankzij de bemiddeling van burgemeester Bruggeman koos men dit keer voor 'Pippe loentje'. De bestuursleden van de peuter speelzaal op hun beurt hadden de hulp van de burgemeester ingeroepen omdat ze zelf geen kans meer zagen geld vrij te maken. Brongersma ontvouwde gisteravond in 'De Houtkamp' meteen de nieuwe koers die de ondernemersvereniging wil inslaan Om te beginnen heeft de nu vier jaar oude ver eniging gekozen voor een - bescheiden - naamsverandering. De "wat springerige" letters VLO die stonden voor Vereniging Leiderdorpse Ondernemers bevielen niet meer zo. Vandaar dat ze nu zijn omgedraaid en met ingang van dit jaar het vriendelijker klinkende LOV is ontstaan. Voorts is de vereniging, die naar de ge meente toe als spreekbuis voor de Leider dorpse ondernemers fungeert, bezig met het opzetten van een eigen blad. En hoewel het ledental van de ondernemersvereniging vorig jaar steeg met tien procent, wil men eind januari beginnen met een grote leden werfactie. Dit jaar denkt de LOV de zaken "profes sioneler" te gaan aanpakken. Voor dat doel is een secretaris aangetrokken. C. Smits. Bovendien zijn de statuten gewijzigd. Voor taan is het ook mogelijk dat winkeliersver enigingen lid worden van de ondernemers club opdat het LOV meer nog dan nu het geval is een 'vuist' kan maken. OEGSTGEEST - De gemoederen van bewoners en winke liers van de Oegstgeester Dorpsstraat zijn verhit geraakt. Begonnen zij net te wennen aan het vele verkeer inclusief de zware NZH-bussen dat al jarenlang dagelijks door hun straat dendert, blijken er nog plannen te bestaan om aan het ene uiteinde van de straat een flink uit de kluiten ge wassen flat te bouwen ook. Tijdens een presentatiebijeen- komst van die plannen in de Roode Leeuw bespeurde de gemeente een hoop frustraties en oud zeer. Op het gemeentehuis wordt dan ook rekening gehouden met flink wat deining, de 26ste januari, de dag waarop een hoorzitting over de straat zal worden gehouden. Extra probleem van de Dorps straat wordt gevormd, net als dat bij de De Kempenaerstraat het ge val is, door de conflicterende be langen. De straat verkeersonvrien delijker maken betekent voor de bewoners wellicht de zo felbegeer de rust, maar voor de middenstan ders die er hun brood verdienen, de ondergang. Nog volop verwikkeld in een in tensieve en omvangrijke discussie over de De Kempenaerstraat, be gint de gemeente Oegstgeest dus deze maand in een hoorzitting een andere discussie en wel die over de Alle bewoners en neringdoenden evenals de NZH en "alle andere denkbare belanghebbenden" zijn uitgenodigd deel te nemen aan de operatie. Wethouder Kohlbeck (PvdA, openbare werken) noemt die operatie "stoom afblazen". Ambtenaar Hermes heeft het over "prijsschieten". Van de de kant van de midden standers toont vooral bakker Tij sterman zich een verontrust man. Hij heeft begrepen dat het open stellen van de Haaswijklaan nog lang op zich zal laten wachten. Dat betekent dat het verkeer zich nog maandenlang door de Dorpsstraat zal moeten wringen. "Elke ochtend ontstaan hier onmogelijke situaties en loopt de zaak vast. Vooral als we voor mijn winkel aan het laden en lossen en zijn en mijn buurman schuin aan de overkant, zuivelhan del Heemskerk, hetzelfde doet". Nieuwjaarstoespraak Wassenaar WASSENAAR - De zaal van het Wassenaarse cultureel centrum Warenar moet akoestisch worden aangepast om het mogelijk te ma ken cultureel iets wezenlijks te presenteren". Vooral bij muziek- voorstellingen valt het geluid op het toneel dood. waardoor de muzi kanten louter op hun gevoel moeten afgaan. Een akoestisch bureau heeft een onderzoek verricht en mo gelijk moeten plafonds en gordij nen worden veranderd in het cen trum. dat vorig jaar voor 4,2 mil joen is opgeknapt. Hoe duur de aanpassingen worden is nog on duidelijk. Mogelijk is er nog ruimte in de pot 'Warenar'. Dit bleek gisteravond uit de nieuw jaarstoespraak van burgemeester P.H. Schoute. Hij stak hem af in de afgeladen raadzaal van raadhuis De Paauw, waar een roodfluwelen koord de borrelende mensen keurig scheidde van diegenen die de bur gemeester en de rechtse wethouders een hand gingen schudden (de linkse Greep liep al snel informeel rond). Helaas was in de nabijgelegen zalen, waar de lange rij begon, niets van de toespraak te volgen. Echte toehoorders gaven echter door dat het positief was. En dat was grotendeels juist. De grote boodschap was ook dat "we alles eens wat positiever moeten benade ren. Dan gaan ons de zaken wel licht ook wat gemakkelijker af'. Brand Wel stipte Schoute het "uiterst sombere moment" van de brand in de Schoolstraat vorig jaar juni aan. "Naast de persoonlijke grote schade aan de eigendommen aan en van betrokkenen werden ook drie politieambtenaren min of meer ernstig gewond bij deze af schuwelijke brand", memoreerde hij. "De Wassenaarse bevolking toonde haar grote betrokkenheid met de slachtoffers middels vele blijken van belangstelling alsmede inzamelingsacties voor hen". Posi tief was dat een van de getroffenen, een restauranthouder, eergisteren weer open kon en gebleken was dat de hulpverleningsinstanties "snel en effectief kunnen handelen". Punt van zorg is de criminalisej laan blijft voorlopig dicht, band met de regulering van het be woners- en bouwverkeer in de nieuwbouwwijk Haaswijk", meldt directeur gemeentewerken Her- veranderd te krijgen. Ik ben hier mes. Tijsterman: "Hier eenrich- niet over te spreken, zeker niet als tingsverkeer invoeren betekent dat je bedenkt dat deze bakkerij hier al ik, om bij mijn andere winkel in de honderd jaar zit". De Kempenaerstraat te komen, he- Tijsterman en de andere nering- lemaal via Haaswijk moet omrij- doenden, eerdergenoemde Heems den, dan kan ik wel opdoeken". kerk bij voorbeeld, zijn er trou- De bakker maakt van de gele- wens helemaal niet eens gerust op genheid gebruik om een pnvépro- dat openstelling van de Haaswijk- bleem in de openbaarheid te bren- iaan de situatie zal verbeteren. Ze gen. Omdat hij een winkel krijgt in hebben begrepen dat er plannen Haaswijk moet zijn bakkerij aan de ieVen om' na openstelling eenrich- Dorpsstraat andermaal worden uit- tingsverkeer in de Dorpsstraat in gebreid. Tijdens een bezoek aan te voeren. Hermes bevestigt ook het gemeentehuis kwam hij erach- dit 'gerucht'. "Is de Haaswijklaan ter dat de plek waar die uitbreiding open dan is sprake van een goede moet geschieden, de bestemming noordzuidverbinding en kan om 'wonen' heeft meegekregen van de de Dorpsstraat te ontlasten, een gemeente. "En het heeft ontzet- richtingsverkeer worden inge- tend veel voeten in de aarde om dat steld". En al die bezwaarschriften dan die zeker zullen worden geschreven? Hermes: "Voor bezwaarschriften zijn wij niet bang. Ze leveren alleen wat extra werk op". Melkboer Heemskerk stelt voor op niet met gebalde vuist het ge meentehuis te zullen binnenlopen. Toegegeven, al dat verkeer is vre selijk, anderzijds moet hij het er juist van hebben en bvoendien is hij eraan gewend geraakt, na al die jaren. "Ik ben een middenstander en middenstanders .passen"zich heel snel aan". Hij zou graag zien dat de Dorpsstraat "gezelliger" wordt gemaakt "zodat ze er bijna als vanzelf wat rustiger doorheen rijden". Eenrichtingsverkeer hoeft van hem niet zo, al ervaart hij het sluip- verkeer uit Rijnsburg toch als hin derlijk. Eenrichtingsverkeer zou echter de kerkgangers op zondag in de problemen brengen, weet hij. Hij verwijst naar een oud plannetje om het sluipverkeer uit RijnSburg en Katwijk een route door de Leid- se Buurt als alternatief voor de Dorpsstraat te bieden. VOORSCHOTEN - Het Voor- schotense jongerencentrum De Lindehoeve gaat vanavond weer open, na vier maanden misère. In september vorig jaar sloot het zijn deuren. Verder doordraaien zou de schulden last alleen maar opdrijven, al dus het bestuur. Veel overleg en politieke discussies volgden en met steun van de staf pro beerde een Leidse organisator een„tijdlang op zaterdagavon den commerciële muziekactivi- teiten te organiseren. Hij stopte omdat de slechte publiciteit hem opbrak. Het wachten was op het defi nitieve 'ja' van de gemeente. Dat kwam vorige maand. De Lindehoeve krijgt subsidie om acht maanden lang activiteiten te organiseren in de boerderij, die men per dagdeel huurt. Vóór 1 september neemt de raad een definitieve beslissing aan de hand van de resultaten van een rapport over jongeren-, buurthuis- en ander sociaal- cultureel werk en nadere gege vens ovér de bezuinigingen van minister Brinkman. Vanavond is er van half ne gen tot twaalf uur een Belgi sche avond met Belgische mu ziek, drankjes en hapjes in de kleine soos. Ook op toekomsti ge dinsdagavonden is het cen trum open, terwijl er op don derdagavonden van half negen tot twaalf uur jongerencafé wordt georganiseerd. De bezoe kers kunnen hier een drankje nuttigen, mensen ontmoeten, een stripboekje lezen en een spelletje dam, schaak, kaart of darts spelen. Zondagavonden worden video-avonden in De Lindehoeve. Om dit alles en nog veel meer (moestuin, disco, eethuisje, donkere kamer en zeefdruk) te kunnen organiseren, heeft De Lindehoeve nieuwe medewer kers nodig. Ze moeten 14 jaar, ouder of jonger zijn en wanneer zij nieuwe ideeèn hebben, komt dat De Lindehoeve goed uit. Aanmelden: 01717-5357 en vragen naar Harrie Zweek- horst. Hij is vanaf 1 januari de enige beroepskracht, nadat het eenjarige contract van Gé Bey niet is verlengd. Toch heeft de ze Gé De Lindehoeve nog niet losgelaten. Hij hoopt samen met de Leidse organisator een commercieel, multifunctio neel centrum te kunnen maken van de boerderij aan het Van der Haarplein. Hond kijkt toe bij inbraak OEGSTGEEST - In de Rembrandt Open gaten Behalve de verkeersproblema tiek, zo vertelt Hermes, zal ook het vraagstuk der "open gaten" aan de orde komen. Vooral dat op de hoek met de Dorpsstraat trekt de aan dacht, want daar moet rniinnic(Drm,jj,,, fllc plex koopappartementen komen Rijnlaan is gistermiddag tus- £nnr 55.pl^s^rs drie en vipr hnnff i half twaalf en vijf uur ingebro- r hoog. ken. De inbreker kwam binnen De bewoners hebben toen bouwer door een open keukenraam. De be- en architect acte de presence ga-x woners waren op dat moment niet ven luid en duidelijk 'nee' geroe- aanwezig, maar wel de hond die de pen maar Hermes stelt kalmpjes dief rustig zijn gang liet gaan. Het vast dat bouwer, architect en ge- is nog niet bekend wat er precies meente hun handen geenszins van wordt vermist. de plannen hebben afgetrokken. Vanwege bezwaren zandschippers en omwonenden VOORSCHOTEN - De provincie onderzoekt op dit moment of de Vlietbrug bij Voorschoten mis schien toch achter de ysbaan kan niet aan Wassenaar voorbij gaat". De gemeente is op haar hoede en wil het voorkomen van misdrijven intensiveren. Wat het verkeer be treft komen B en W binnenkort met een allesomvattend plan om de ge meente verkeersveiliger te maken. Vanzelfsprekend kost dat veel ge meenschapsmiddelen en natuurlijk kan de gemeente niet zonder haar buren en hogere overheden, aldus Schoute. Voor de rest niets dan lof en goed nieuws. De politie krijgt een nieuw verbindingsnet waardoor de ver binding over de gehele gemeente optimaal wordt. Op sportgebied telt Wassenaar zowel kwalitatief °het ils kwantitatief mee en bovendien Schuur weten de clubs belangrijke activi- (79)" komt oorspronkelijk uit het teilen te organiseren als een kust- Westland, maar is nu ook een echte zeilevenement, selectiewedstrijden 'Zoeterwouwer'. voor de Europese kampioenschap- Tot aan hun pensionering heeft pe« zwemmen en internationale het echtpaar aan de Zuidbuurtse- hockey- en voetbalevenementen. weg een kruidenierswinkel gehad. "En wat dacht U van de goed geor- Meneer Schuur maakte's ochtends ganiseerde transporthulpactie de boodschappen klaar en ging de voor het Poolse Krakau of van de klanten langs. Er stond een meisje door de gemeente gesteunde Boys- in de winkel om de klanten te be- town-actie in India. Allemaal za- dienen. Mevrouw Schuur zag on- ken om met enige trots op terug te danks haar grote gezin nog kans kijken". om af en toe in de winkel te helpen. Een mooi toneelstukje voerde het Gezien hun leeftijd ziet het echt- burgemeesterlijk echtpaar op met paar wel een beetje op tegen de graaf en gravin Van Zut/len van drukte Vooral meneer Schuur Nijevelt. Voor de toesnellende huis houdt daar eigenlijk niet zo van. en persfotografen omhelsden zij el- Mevrouw Schuur vindt het wel kaar. Ook de burgemeester, die de lijvige taart aan. Burgemeester Scheenstra en wethouder ZOETERWOUDE - Het echtpaar C.M. Schuur-de Brabander uit Zoeterwoude viert vandaag een 50- jarig huwelijksfeest. Om dit heug lijke feit te vieren komen de negen kinderen op bezoek. Ook de klein kinderen zijn van de partij. Het echtpaar woont al vijftig jaar in Zoeterwoude. De bruidegom (80) heeft zijn leven lang dorp gewoond. Mevrouv komen. Het zou dan om een lage, beweegbare brug voor fietsers en voetgangers gaan, die goed valt in te passen in het landschap. De ijs baan vormt namelijk de schakel tussen een volgebouwde woonwijk en kilometers weiland. Een hoge vaste fietsbrug bij de Raadhuislaan stuit zowel op be zwaren bij omwonenden als bij de zandschippers van recreatiegebied Vlietland. Deze zandschippers kunnen de 5,6 meter hoge en 3,50 meter brede brug naar het recrea tiegebied niet passeren. De provin cie moet hierdoor dagelijks het uit- neembare tussenstuk, bedoeld voor calamiteiten, optillen. Nadeel van de lage brug zijn de iets hogere kosten: anderhalf miljoen tegen over een miljoen van de vaste brug. Bovendien moeten de mensen van de jachthaven, tegenover de ijs baan, hun masten strijken bij een OEGSTGEEST - De Oegstgeester padvindsters van Derja behoorden gisteravond tijdens de nieuwjaarsrecep tie tot de vele gasten van burgemeester en wethouders. Behalve een hand boden zij het dagelijks bestuur ook e leuk om in de bloemetjes te wor- handelwijze van de graaf vorige den gezet. Dat heeft burgemeester maandjiog organisch en buitenge- Houdijk gistermiddag dan ook ge- y>00n u~"* daan. lend i Blom (VVD) bliezen de kaarsjes uit. Met de taart bracht Derja het feit onder de aandacht dat de scoutinggroep dit jaar haar 5Öste jaar van bestaan zal vieren. De op dit tiende lustrum toegesneden activiteiten zullen in april worden afgewikkeld. De nieuwjaarsreceptie in Oegstgeest was tamelijk druk bezocht al beweerden insiders dat tijdens voorgaande edities meer inwoners hun gezicht kwamen laten zien (foto Holvast) WASSENAAR - De gemeente Wassenaar gaat de eigen verouder de telefooncentrale in raadhuis De Paauw opdoeken. De telefoons, die worden gebruikt door burgemees ter en wethouders, enkele mede werkers en het bureau bestuurson- dersteuning, worden aangesloten op de nieuwe bedrijfsinstallatie in het gemeentekantoor aan de Johan de Wittstraat. Dit betekent dat de telefoniste niet langer in het oude landhuis zit, maar een plekje krijgt in de moder ne kantoorflat. Raadhuis De Paauw wordt daardoor nog leger. De huisinstallatie heeft een capaci teit van zeven toestelnummers en acht netlijnen, maar kan aanzien lijk worden uitgebreid. De voorzie ning kost 25.000 gulden en lijkt hard nodig: de installatie is nog wel eens overbelast en viel bij de laatste stroomstoring vrijwel volle dig uit. Wanneer de gemeentelijke politi ci deze of volgende maand voor de ijsbaan variant zouden kiezen, moet Voorschoten eerst nog uitge breid onderhandelen met de pro vincie. Voor de hoge brug hebben de dagelijks bestuurders van ge meente en provincie al wel een kostenverdeling gemaakt. De pro vincie betaalt twee ton, het rijk draagt een derde bij en de gemeen te brengt de rest in. De gemeenteraad is tijdens openbare vergaderingen nooit bo ven de 2,5 a 3 ton uitgekomen en de kans bestaat dus dat politici het da gelijks bestuur terugfluiten. Wan neer de dure ijsbaanbrug aan de or de komt, kan de wethouder zich voorstellen dat zij ook een tege moetkoming van andere partijen willen. Volgens een woordvoerder van de provincie "bestaat de moge lijkheid dat de provincie meer be taalt, maar zal ook Voorschoten over de brug moeten komen". De brug over de Vliet wordt op zijn vroegst aangelegd in de zomer van 1988 en geopend wanneer de ontsluiting vanaf de Europaweg klaar is. Deze autoweg begint bij de weg tussen Leiden en Zoeter woude en loopt evenwijdig naast de rijksweg A4. Hij moet ervoor zorgen dat Voorschoten ver schoont blijft van verkeersover last. Omwonenden geloven daar piet in. Ze vrezen rook, trillingen en lawaai en klagen o opritten.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10