PO 'De verbetenheid is er nu weer' Visser neemt Vergeer goud af Verzoeningspoging Kloppenburg-conflict Jan Vlieg speelt met tweede keus in Polen Vriesekoop bij vlagen ouderwets Ilulk' Emiel Hopman stapt uit kernploeg Katwijker René Guyt naar WK veldrijden Onenigheid in judobond Bijna zeker van'Seoul' MAANDAG 5 JANUARI 1987 PAGINA 9 BIJLAGE L BAZEL (GPD) - Het lot van Mir- jam Kloppenburg ligt in handen van haar vader. Stelt Jan Kloppen burg zich in een komende week te houden verzoeningsgesprek posi tief op, dan is de NTTB bereid de 21-jarige Lichtenvoordse af te vaar digen naar het WK-tafeltennis, over zes weken in New Delhi be gint. Voordien moet vrouwen- coach Gerard Bakker nog over de streep worden getrokken. De Lei- denaar is vooralsnog niet van plan om voor Mirjam Kloppenburg een plaats in de Oranje-selectie te re- wacht ik binnen korte tijd geen op lossing. Ik weet dat Jan Kloppen burg het heel erg vindt om weg te blijven bij een Top-12 toernooi. Hij wijkt niet af van zijn principes". Hoewel de bond om financiële redenen niet zit te springen om een vijfde vrouw in de ploeg voor New Delhi, is Römgens bereid om Klop penburg eventueel af te vaardigen. Niemand van de geselecteerden zal dan worden 'geslachtofferd'. „Dat is onaanvaardbaar", aldus Röm gens. Henk van Dilst heeft zich in Ba zel, strijdtoneel van de Top-12, op geworpen als vredesrechter. De penningmeester van de Europese bond probeert de partijen zo snel mogelijk rond te tafel te krijgen. Piet Römgens, voorzitter van de topsportcommissie, schat de kans op een daadwerkelijke verzoening op 25,9k, Van Dilst is veel optimisti scher." „Het zou belacheüjk zijn als Mir jam moet thuisblijven", stelt de Rotterdammer, „daar is het Neder landse tafeltennis riiet mee gebaat. Het is catastrofaal als ze niet mee gaat naar het WK. Wanneer Vriese koop straks stopt, moet Kloppen burg de ploeg dragen. Haar aanwe zigheid is daarom van het grootste belang. Anders verdwijnt ze van de internationale ranglijsten. In grote lijnen ben ik op de hoogte van de moeilijkheden. Orjdanks alle sores zie ik aanknopingspunten voor een oplossing". De afgevaardigden van de Ne derlandse tafeltennisbond toonden zich in Bazel bereid tot een ge sprek, maar verklaarden op voor hand niet van de standpunten af te wijken. Römgens: „We willen af van tijdelijke oplossingen. De NTTB heeft keihard gesteld dat zij bepaalt wie coacht. We hebben Jan Kloppenburg alternatieve voor stellen gedaan. Het was niet zo dat hij zijn dochter helemaal niet meer mocht coachen. Op de NK's en Top-12 toernooien mocht hij bij voorbeeld aan de kant zitten. Op EK's en WK's moest hij wegblij ven. Wij eisten dat Jan Kloppen burg die verklaring schriftelijk zou ondertekenen. Dat weigerde hij". Had Kloppenburg zijn handteke ning onder het bondsepistel gezet, dan was dochter Miijam in Zwit serland actief deelneemster ge weest. Römgens: „Daarom ver- GRONINGEN - De voetballers van het zaalteain van Zwarte Wolf hebben zaterdag hache lijke momenten beleefd. Op weg naar het toernooi van Phoenix in de Martinihal in Groningen, werd het busje waarin de Leidenaars reisden van de weg gezwiept door een vrachtwagen met oplegger, die bij een inhaalmanoeuvre op het besneeuwde wegdek ging schuiven. Zes kilometer voor Groningen belandde het gehuurde voertuig van de spe lers uit de Sleutelstad daar door tollend in de sloot, maar wonder boven wonder bleven alle voetballers ongedeerd. Later op de dag haalden ze zelfs de finale van het toer nooi, die ze overigens verlo ren. Wolven komen goed weg na ongeluk Alleen coach en chauffeur Frans Stouten (gekneusde arm) en Bennie de Roo (snee in de hand) hielden lichte ver wondingen over aan het onge val. „Maar geestelijk hebben we het allemaal zwaar te pak ken gehad", aldus Frans Stou ten. „De politie-agenten die er naderhand bijkwamen zeiden dat we aan de dood waren ont snapt". Nadat ze hun tassen uit het water hadden gevist, hielden die agenten ook auto's aan om de Leidenaars alsnog naar de Martinihal te brengen. Om zich 'af te reageren' deden ze daar toch mee aan het toer nooi. Met succes, want Zwarte Wolf won alle poule-wedstrij den (zeven in totaal) met de doelcijfers 22-0. Het Leidse team haalde zelfs de finale, maar moest daarin het onder spit delven tegen de ploeg van Rudie van der Zande uit Bra bant. „Ik weet niet eens meer met hoeveel we verloren", aldus Stouten. „Ik ben alleen maar blij dat we er zo vanaf geko men zijn. We hebben zaterdag echt een beschermengel ge had". BAZEL (ANP) - Bondscoach Jan Vlieg heeft noodgedwongen voor de vierde wedstrijd uit de Superli ga, woensdag in en tegen Polen, een beroep moeten doen op de tweede keus. Het team. dat de voorgaande drie wedstrijden kans loos verloor, zal nu bestaan uit Ron van Spanje, Rob Turk en Gerdie Keen. Vlieg heeft niet de beschikking over de sterkste mannenspelers, Henk van Spanje en Paul Haldan. Van Spanje heeft last van een knie blessure en wil met het oog op de .,.«™iHkampioenschappen in India niets forceren. Nationaal kam pioen Haldan weigert naar landen in het oostblok te reizen, zolang zijn naturalisatie tot Nederlander nog niet rond is. De gevluchte Roe meen vreest in de Oostbloklanden in de kraag gepikt en op het vlieg tuig naar zijn geboorteland gezet te worden. Bij de vrouwen ontbreken Betti- ne Vriesekoop en Mirjam Kloppen burg. Vriesekoop wil herstellen van de zware inspanningen tijdens de Top 12. Kloppenburg ligt nog steeds in de clinch met de bond. BAZEL (GPD) - Het Hongaarse servicekanon Csilla Batorfi versperde Bettine Vriese koop weer de weg naar Europees succes. Nog één overwinning was de Hazerswoudse tafeltennisster verwijderd van haar derde Top-12 zege, maar evenals bij het EK bleek Batorfi onoverwinnelijk. Bettine Vriesekoop: vastberaden op weg naar de topvorm De hoofdprijs van 1500 gulden, die nu de Hongaarse tegenstandster incasseerde, moest door de neder laag worden ingewisseld voor een roemloze vierde plaats. Edith Ur ban (2) en Fliura Bulatova (3) schaarden zich achter de huidige Europees kampioene. Rouwig kon Vriesekoop er nauwelijks om zijn. Uiteraard had ze graag de Top-12- trilogie in Bazel willen voltooien, maar de wetenschap dat een „goed gespeeld toernooi" was afgewerkt, verzachtte de pijn. Daarbij kreeg de vierde plaats in Zwitserland een vrijwel zekere kwalificatie voor de Olympische Spelen als aantrekkelijke bijkom stigheid. Wanneer zij bij het WK- tafeltennis geen rare uitglijder maakt, dan kan Juan Antonio Sa maranch ervan verzekerd zijn dat Bettine Vriesekoop het sportfeest in Seoel opluistert. Omdat tafeltennis volgend jaar voor het eerst tot de olympische sporten gaat behoren, fleurde de Spaanse IOC-voorzitter het evene- UTRECHT - Schouderophalend, alsof het hem niets deed, incasseerde Hein Vergeer de nederlaag op zijn specialiteit, de 1500 meter. De nationale recordhouder liet het er in de slotronde, die in het miserabele weer als een mokerslag aankwam, een beetje bij zitten. (Van onze GPD-verslaggever) Het verschil was miniem, maar de driehonderdste van een seconde die hij te veel verspeelde kostte hem de tweede nationale titel. Het goud, dat tot dusver op alle afstan den bij iemand anders terecht is gekomen, ging naar Leo Visser die in het zware weer de meeste kracht over had voor een sterke finish. Meer dan 2.03,56 bleek in storm en regen niet haalbaar, want Leo Visser ging in zijn tweestrijd met Gerard Kemkers, met het tweede Gerard Kemkers vanavond zeker gaan. „Zo'n afstandskampioen schap is wel leuk, maar slechts een bijzaak. Het draait er nu in eerste instantie om je voor het EK te plaatsen. Daarom hadden ze ook veel beter op dit moment het NK allround kunnen houden", meende Vergeer. De man die hem op de troostelo ze Utrechtse baan klopte, denkt daar trouwens net zo over. „Dit kampioenschap vind ik aardig, maar het is iets erbij en anders niet", aldus Leo Visser, die net als EK-startbewijs als inzet, tot het i terste. Alleen Vergeer had met iets meer wilskracht die prestatie kun nen overtreffen, maar hij hoefde zich amper meer bezorgd te maken over zijn kwalificatie en miste de inspiratie om tot op de bodem te hoopt te zijn van het EK, op 24 25 januari in het Noorse Trond- heim. Ze zullen het op de tien kilo meter moeten uitvechten en Visser start met een voordelige marge van zes seconden op Kemkers, die de eerste rit heeft geloot. Visser komt OLDENZAAL- René Guyt heeft zaterdag zijn startbewijs ver diend voor het WK veldrijden, dat over drie weken in Tsjecho- slowakije wordt gehöuden. Bij de nationale kampioenschap pen, voor amateurs in Oldenzaal was, de Katwijker achter de su perieure winnaar Martin Hen driks uit Assen, goed voor een verdienstelijke derde plaats. In een verbeten tweegevecht met Noël van der Ley tnocht de ren ner van Casba-Swift, gehuld in een nieuw sponsorshirt, zelfs aan een tweede plaats ruiken. Van der Ley trok wat dat betreft tenslotte echter aan het langste eind. "Ik reed prima", keek Guyt (20) achterom naar de nationale titelstrijd. „En al vrij snel na de start was mij duidelijk dat ik het meti-Van der Ley om de twee stek diende uit te vechten. Spij tig genoeg wist hij tot tweemaal toe na iqateriaalpech terug te komen. Zelf moest ik dat na een valpartij eenmaal doen. Tijdens de slotronde nam hij in de steile afdaling de meeste risico's. Daardoor sloeg hij een klein gaatje, dat ik op dit snelle rond je niet meer dicht kpn rijden". Het had geen gevolgen voor zijn selectie voor het WK. Bondscoach Cees Zoontjes be sliste gisteren al dat de eerste (vier van de nationale titelstrijd (Hendriks, Van der Ley, Guyt en Pley) meerijden op het WIL in het derde paar aan bod en weet dan dus precies waaraan hij toe is, al was nationaal recordhouder Kemkers hem tot dusver altijd de baas op de langste afstand. Kemkers: „Mijn tien kilometer is inderdaad beter, maar Leo kennen de ben ik er deze keer niet hele maal gerust op. Hij knokt zich he lemaal leeg om mij voor te blijven en heeft gunstig geloot. Het heeft mij nog niet erg mee gezeten in de ze wedstrijden, maar ik constateer bij mezelf ook dat ik iets minder scherp ben Het verschil met Hein Vergeer is iets te groot geworden. De vorm van Hein is gegroeid, ter wijl ik stil ben blijven staan. Toch maak ik me niet ongerust, het EK is pas over drie weken", Geen zin Ongeacht de afloop van de titel strijd in Utrecht zullen Vergeer, Visser en Kemkers ongetwijfeld aan de Noorse kust aantreden. Voor de vierde plaats zijn na gister avond drie gegadigden overgeble ven: Frits Schalij, Bert Koopmans en de verrassende regionaal Henri Kraayenbos. Afgevallen is Emiel Hopman, voor wie de afstands kampioenschappen een martel gang zijn. De Hulk, zoals destijds zijn bijnaam luidde in het mara thonpeloton, heeft zijn consequen ties getrokken. „Voor mij heeft het allround-schaatsen voorlopig geen zin meer. Ik stap uit de kernploeg en wil weer marathons gaan rijden. Zaterdag in Deventer hoop ik er al bij te kunnen zijn", vertelde Hop- Door een longvirus ging het vo- zijn tweede in de kern- opzienbarend debuut- m verloren. „Ik ben er uitgeweest, dat is me opgebroken", aldus Hopman Als toernooirijder ziet hij voor zichzelf geen toekomst meer, al leen de tien kilometer heeft de Noordhollander nog niet uit zijn ploeg na jaar, voo een heel Leo Visser: 'Aardig, hoofd gezet. Hopman: „Daarom wil ik graag meedoen aan het Ne derlands kampioenschap allround, in de loop van februari. Langs die weg hoop ik te worden ingeschre ven voor een paar wedstrijden om de World Cup en kan ik me mis schien alsnog voor de Olympische Winterspelen selecteren" Dezelfde gedachte leeft ook bij Kraayenbos, een 21-jarige Zuidhol lander, die vier seizoenen in Jong Oranje doorbracht, de vorige win ters niets presteerde en als ge westelijk rijder tussen de kern ploeg is geschoven. Hij is opgerukt naar de vierde positie en staat er beter voor dan Frits Schalij en de iets teruggevallen Koopmans. Kraayenbos, die net als sprinter Menno Boelsma wordt getraind door Ben Verhagen, gaat er al min of meer vanuit dat hij in de reste rende selectieprocedure wordt op genomen. „Er is mij nog niets toe gezegd, maar ik sta er nu uitste kend voor. Van mijn baas kan ik gemakkelijk vrij krijgen. Ik werk op een ingenieursbureau in Den Haag en krijg alle medewerking". onvervalste vrije tijds- sporter heeft Kraayenbos zich voorbereid op dit seizoen. „Ik stond tot voor een maand elke morgen .om kwart voor zes op en ging eerst trainen voordat ik naar mijn werk ging. Na kantoortijd ging ik weer een paar uurtjes trai nen. Het merkwaardige is dat ik het vorig jaar in Jong Oranje min der amateuristisch bezig was en ook minder presteerde" Het afgelopen seizoen be schouwt hij als „een dieptejaar". Kraayenbos: „Maar dat kwam ook door de militaire dienst. Ik kon me zelfs niet eens voor het Nederlands seniorenkampioenschap plaat sen". De lange trajecten gingen hem altijd behoorlijk af, nu blijkt hij ineens ook over een betere sprint te beschikken. Zijn 40.74 viel vrijdagavond allesbehalve uit de toon. Kraayenbos: „Ik kon het vorig jaar met moeite onder de 42 komen. Nu rijd ik steeds in de veertig, terwijl ik niets meer aan sprinttraining heb gedaan. Ik zou niet weten hoe je dat nou moet ver klaren". (Zie ook elders in deze krant) ment in Bazel met zijn aanwezig heid op. Samaranch ontwaarde een bij vlagen ouderwetse Vriesekoop. „De verbetenheid is er weer", con stateerde zij niet zonder genoegen. In de afgelopen twee seizoenen vocht Bettine Vriesekoop voorna melijk tegen zichzelf. Verwend vanwege de prestaties (twee Top- 12 zeges en een EK-titel) ebde de zo kenmerkende motivatie langzaam weg. „Meer dan eens heb ik mijzelf afgevraagd: waar doe je het alle maal voor? Je hebt alles al gewon nen", refereerde zij aan de kom mervolle periode. Daarnaast werk te de onenigheid over de coaching (Jan Vlieg, invaller voor de ge schorste Bakker, werd niet gep ruimd) bepaald niet inspirerend op de ingedutte Vriesekoop. BAZEL (GPD) - Het Top-12-toer- nooi bij de mannen werd gewon nen door een outsider. De Engelse veteraan Desmond Douglas (31) weerstond vier Zweedse toppers. De Scandinaviërs moesten dit jaar zodoende genoegen nemen met troostprijzen. Jan-Ove Waldner werd tweede, Europees kampioen Jörgen Persson derde. Perfectie In 1987 schijnt de Hazerswoudse echter te zijn ontwaakt. Vriese koop wil in Seoel eervol afscheid nemen en werkt vastberaden naar de topvorm van vier jaar geleden. „Zover is ze nog lang niet", consta teerde Gerard Bakker. „Ik zeg niet dat Bettine het hier slecht heeft ge daan. Binnen haar huidige moge lijkheden heeft ze goed gefunctio neerd. Maar er zit nog veel meer in. In de topsport moet de perfectie worden nagestreefd. Dat punt is nog lang niet bereikt, dus gaan we er nog harder tegenaan op de trai ning". Bakker wil zijn pupil in mentaal opzicht weer op het spoor van 1982 zien te brengen. Daarom waakt de Leidenaar ervoor om Vriesekoop „schouderklopjes" te geven. „Die zijn in het verleden teveel gegeven. Wanneer Bettine beter wil, moet ze niet te lang stilstaan bij dit toer nooi en werken aan de zwakke punten". In Bazel wisselde Bettine Vriese koop geniaal spel met verbluffen de missers af. Tegen Maria Alboiu ging het gisterochtend bijna mis, terwijl de Roemeense op dat mo ment nog geen partij had gewon nen. In de slotfase van de beslis sende game kreeg Vriesekoop in eens de geest en rekende alsnog af met de zich fel verzettende tegen standster: 23-25, 21-17, 21-17. Daar door handhaafde de Hazerswoudse zich met twee nederlagen (tegen de DEN HAAG (ANP) - De voorgeno men trainingsstage in Japan van een vijftal Nederlandse topjudo ka's gaat niet door. De Bond beslis te dat zij op 10 januari moeten deel nemen aan de nationale titelstrijd alle categoriëen in Utrecht. Bondscoach Chris de Korte is zeer ontstemd over dat besluit. "Een Europese kampioen als Wil Wilhelm heeft behoefte aan sterke tegenstanders. Niet aan bevesti ging van zijn superioriteit. Een een lichtgewicht als Jean-Pierre van Deursen heeft op een dergelijk kampioenschap al helemaal niets te zoeken. Is er een keer geld voor zoiets, verzinnen ze dit weer. Dat is toch geen beleidsvoering". Russische verdedigsters Bulatova en Kovtun) in het rijtje kansheb- sters voor de eindzege. Beste partijen Kennelijk reden voor Vriese koop om tegen de Hongaarse Edith Urban en de Bulgaarse Guerguelt- cheva de beste partijen van het toernooi af te leveren. De confron tatie tegen Urban nam ruim een uur in beslag en werd in de derde game bij 20-19 onderbroken door de tijdregel. In de bloedstollende slotfase hield Vriesekoop het hoofd koel: 26-24, 20-22, 24-22. Guerguerltcheva was Vriesekoop eerder twee keer de baas geweest, maar het duel van gisteren werd vanaf het eerste punt gedicteerd (21-17, 21-17) door de speelster van Avanti. Bij een zege op de heersend Eu ropees kampioene Batorfi had Vriesekoop daarna voor de derde keer de kampioensvlag kunnen hijsen. Vriesekoop begon hoopge vend met 21-15, om vervolgens het initiatief te verliezen (12-21, 18-21). „Ik verkeek me op haar back hand", excuseerde zij zich later. Bakker had een andere mening: „In de tweede game heeft ze vier opgelegde kansen gemist. Dat heeft haar de partij en de toernooi- overwinning gekost" ROB ONDERWATER BAZEL (GPD) - Volgend jaar smaken 64 mannen en 32 vrou- J wen het genoegen om namens de internationale tafeltennisfe- deratie voor het eerst deel te I nemen aan de Olympische Spc len. De ITTF bedacht niet de I gemakkelijkste formule om het J deelnemersveld bijeen te krij gen. Bij de vrouwen worden de I beste acht speelsters van de j wereldranglijst direct ge- plaatst, met de restrictie van één speelster per land en op I voorspraak van de Olympische comités. Bettine Vriesekoop (momenteel nummer elf) is door die formule vrijwel zeke I van kwalificatie, nu vier Chini I se tafeltennisters wegvallen I zij opschuift naar plaats ze j Noodzaak is dat Vriesekoop v j huidige plaats op de wereld ranglijst behoudt. Een goede WK-prestatie zal veel duidelijk- heid verschaffen over deelna- j me in Seoul. De overige 24 plaatsen op de deelnemerslijst worden ver- deeld over de continenten: 6 1 voor Europa, 6 voor Azië, 4 voor Amerika, 4 voor Afrika. 2 voor Oceanië. De ITTF houdt twee wild-carts achter voor t I speelsters die zich om ei andere reden niet hebben k I nen kwalificeren. Er worden niet meer dan twee deelneem sters per land op de Spelen toe- I gelaten. Voor Miijam Kloppenburg schuilt er derhalve ook een mo gelijkheid om zich op olym- I pisch niveau te presenteren. De Europese bond wil kwalifica- tietoernooien uitschrijven om de zes kandidaten voor Seoel bij elkaar te krijgen Er heerst binnen de ETTU nog ondu de- I lijk over de invulling v -mt I speelplan Het scl I Seoel ligt klaar D I sters worden in 4 p an I acht ondergebracht en spelen 7 partijen voordat de halve fina- liste bekend is.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9