'Nederland drugscentrum van Europa' Knieletsel 'vervangt' breuken op gipsvlucht Wie brilt, moet nu even neuzen! - Gladheid kost zeven levens Ondernemers gaan 87 optimistisch in msssm -BRILLEN LENZEN MAANDAG 5 JANUARI 1987 PAGINA 5 CRI-chef Van Straten DEN HAAG/DUSSELDORF (ANP/DPA/AFP) - Neder land wordt een steeds belangrijker doorvoerhaven van drugs voor Europa en de VS. Dat zei het hoofd van de Centrale Recherche Informatiedienst Van Straten van daag in zijn nieuwjaarstoespraak. Vorig jaar is aanmerke lijk meer heroïne in beslag genomen, 565 kilo tegen 331 kilo in 1985. Dat wijst er volgens hem op dat ons land een AMSTERDAM - Terwijl de eerste gipsvlucht uit Oostenrijk arriveerde, werd in Amsterdam een langlaufbaan in gebruik genomen. Vlakbij het Amsterdamse Floraparkbad is een kunststof 'borstelbaan' van 960 meter lengte groot deel van Europa 'bevoorraadt', maar ook de VS en aangelegd, en gisteren konden de 'wintersporters' zich er voor de eerste keer op wagen. Zoals op de ANP-foto te Canada. Zien is, was het voor sommigen toch even Volgens Van Straten hebben de Chinese smokkelorganisaties hun in de afgelopen jaren heroverde positie op de Nederlandse markt in '86 behouden, en verleggen ze hun activiteiten van de randstad naar andere delen van Nederland. De lichte daling in de hoeveelheid in beslag genomen cocaïne in 1985 werd in 1986 weer teniet gedaan: er werd 201 kilo in beslag genomen tegen 125 kilo in 1985 en 180 kilo in 1984. In 1986 werd 40.716 kilo soft drugs in beslag genomen tegen 34.901 kilo in '85. De Westduitse justitie heeft vrij dag gezegd dat Nederland een van de de grootste drugsleveranciers is van de Bondsrepubliek en dat de leveranties dit jaar waarschijnlijk zullen toenemen. Tussen Elmpt en Emmericht aan de westgrens wer- Bram Buys overleden UTRECHT (ANP) - Oud-voorzitter Bram Buys van de Bouw- en Hout bond FNV is gisteren op 63-jarige leeftijd overleden. In 1952 kwam de timmerman in dienst van de toenmalige Algemene Nederland se Bouwbedrijfsbond (ANB) als se cretaris/penningmeester van de af deling Vïissingen. In 1964 volgde hij Cor Brandsma op als ANB- voorzitter. Onder zijn leiding vormde de ANB in 1970 met de Al gemene Bond voor Meubel- en Houtbewerkers de Bouwbond NW. Ook kreeg de samenwerking met de Bouw- en Houtbond NKV steeds meer gestalte. Die leidde in 1982 leidde tot een fusie in de Bouw- en Houtbond FNV. Van 1969 tot eind 1985 is Buys ook voorzitter geweest van de In ternationale Bond van Bouw- en Houtarbeiders. den vorig jaar 4900 smokkelpogin- gen verijdeld tegen 4000 in 1985. Dit gebied vertegenwoordigt onge veer 40 procent van de smokkel van verdovende middelen over de grenzen van de Bondsrepubliek in clusief de internationale vliegvel den. 'Trippenkaart' Kurt Obaron. het hoofd van de douane-recherche in Mön- chengladbach, vreest een verdere stijging: "Wij hebben geen aanwij zingen dat het anders zal gaan". De werkdruk door het grote aantal kleinere gevallen van smokkel leidt er volgens hen toe dat die 'slechts nog administratief kunnen worden behandeld'. "Wij begrijpen nu Hollanders achteraf gezien be ter", aldus Obaron. De Nederland se autoriteiten hebben herhaalde lijk geïrriteerd gereageerd op be schuldigingen uit de Bondsrepu bliek dat hier te laks wordt opge treden tegen handelaren in verdo vende middelen, in elk geval van hasjiesj en marihuana. Obaron meldde dat niet alleen meer in Amsterdam en Rotterdam, maar ook in het Nederlands/West- duitse grensgebied de drugsmarkt voor de klanten goed is georgani seerd. De Nederlandse leveran ciers bieden steeds betere DEN HAAG (ANP) Zeven men sen zijn het afgelopen weekeinde om het leven gekomen als gevolg van plotseling ontstane gladheid. Die gladheid werd veroorzaakt door opvriezende regen of sneeuw val. Bij vijf ongevallen was ver drinking de doodsoorzaak. In een geval reed een geslipte auto fron taal tegen een boom. In Utrecht verdronken de 39-jari- ge A. Akan en zijn 13-jarige zoon Mohammed na een gecompliceerd ongeval in de nacht van zaterdag op zondag. Door plotseling opko mende gladheid slipten op de Fen- tener van Vlissingenkade kort ach ter elkaar drie auto's. Twee ervan kwamen in het water van het Mer- wedekanaal terecht. Mohammed Akan zat met drie anderen in een auto die te water raakte. De drie anderen wisten snel op de kant te komen, maar de jongen zat vast in een autogordel. Zijn vader, die in een andere auto zat, zag het onge val gebeuren. Toen hij bezig was met reddingswerkzaamheden op de kant werd hij aangereden door een auto die ook was geslipt. Deze auto raakte, samen met Akan se nior die niet kon zwemmen, te wa ter. De 21-jarige W. Bisschop uit Rouveen kwam zaterdagavond om het leven toen zijn auto op een plotseling door opvriezende regen glad geworden weg in Hasselt slip te en in een wetering reed. In de gemeenten Noordoostpolder ver dronk de 69-jarige F. Koppenrade uit Joure in een sloot waarin zijn op de gladde weg geslipte auto te rechtkwam. Zo worden in Nederlandse koffie shops smokkeltips meeverkocht. Voor een extra bedrag wordt een kilo hasj in een blik ingepakt dat is geëtiketteerd als een conserven blik. In een andere Nederlandse plaats geeft een dealer kortings kaarten uit: bij 10 kilo is de elfde gratis. Alles wordt keurig afge stempeld op de 'nationale trippen- kaart'. GRONINGEN (GPD) - De voor malige staatssecretaris Ploeg (vis serij) is een van de kopstukken die de Groningse rechter-commissaris Puite zal verhoren in verband met de fraude bij de visafslag Lauwer- soog. Of ook minister Braks (land bouw en visserij) wordt gehoord, is nog niet zeker. Naast Ploeg wordt in elk geval een aantal topambtenaren ver hoord. Onder hen directeur Van der Meer van de afdeling visserij op het ministerie en hoofd Wester duin van de Algemene Inspectie dienst (AID). In totaal worden rond de 20 mensen ondervraagd. Bovendien zullen de twee Friese gedeputeerden Steenmeijer (WD) en Van der Horst (PvdA) en de twee Groninger gedeputeerden Remkes (WD) en Bos (PvdA) door Kopstukken verhoord voor visfraude Puite voor Puike komen. Alle vier zitten in het bestuur van de afslag en worden door het Openbaar Mi nisterie aangemerkt als medeplich tig aan de fraude. Directeur Zwartveld van de af slag, die wordt verdacht van vals heid in geschrifte en vorig jaar in verband met het onderzoek twaalf dagen in de cel zat, is al eerder door SALZBURG - Gescheurde knie banden winnen het van de been- fracturen. De skibindingen zijn te genwoordig zó goed dat er minder botten breken dan voorheen, en omdat de huidige skischoenen vrij hoog zijn vormen de knieën nu de zwakste schakels. Als het misgaat, scheuren daar de banden. De SOS- gipsvlucht van afgelopen zaterdag toonde het aan: zes kapotte knie banden, twee gebroken benen en een in gips verpakte arm. door Peter van der Maat Vanuit het Oostenrijkse Tirol en Salzburgerland zijn de negen ski slachtoffers per ambulances naar het vliegveld van Salzburg getrans porteerd om gezamenlijk huis waarts te vliegen. Voor hen heeft de kerstvakantie anders uitgepakt dan ze hadden gedacht. Stuk voor stuk krijgen de brekebenen drie vliegtuigstoelen toebedeeld; de ge blesseerde lichaamsdelen liggen er riant bij. Opvallend is dat de meeste kwetsuren op uiterst onschuldige wijze zijn ontstaan. Zoals bij de 39- jarige Joan Jansen uit Krommenie. Pas drie uur stond ze op haar in Oostenrijk gehuurde latten, was al een paar keer spectaculair getui meld zonder zich te bezeren, botste toen heel langzaam tegen een ski vriend en viel om. De banden van haar rechterknie aan flarden. Bij Krimpenaar Aarts ging het ook op zo'n 'belachelijke wijze' mis. Hij skiet al twaalf jaar en is altijd erg voorzichtig omdat hij zich bewust is van de risico's. Sa men met een kennis gleed hij uit een lift, een ski van de ander kwam tussen die van hem. Inmiddels heeft hij er een week in het gips opzitten en zal thuis aan zijn afge scheurde kniebanden worden ge opereerd. "It's all in the game", zegt hij berustend, "maar ik ga vol gend jaar beslist weer". SOS International is naast de ANWB de grootste alarmcentrale in Nederland. Voor de organisatie vliegt de arts Heieen Meijer met de pechvogels mee. Ze wil niet over een echte gipsvlucht spreken, om dat voor zulke transporten een soort vliegende, hospitalen worden ingericht. Dat is nu niet nodig want er zijn geen patiënten op bran cards. Ze verwacht trouwens dat later in het seizoen nog wel zo'n is. Dat zijn zijn echtgenote en zoon trouwens ook. Want pa belandde al op 22 december in het ziekenhuis, maar dat weerhield hen er niet van om lekker verder te skiën. Me vrouw Pieksma: "Hij heeft altijd gezegd dat als een van ons iets zou overkomen, de rest gewoon zou doorgaan met de vakantie. Dus dat hebben we gedaan". De familie Pieksma heeft een seizoenkaart voor het gebied rond Brixen en reist er in februari weer heen. En ook al kan hij dan niet skiën, Bote zal van de partij zijn. Op negen kilometer hoogte, bui ten is met min 45 graden, vliegt het gezelschap in ontspannen sfeer richting Schiphol. Arts Heieen Meijer had van tevoren gezegd dat de patiënten op zulke vluchten vaak narrig zijn omdat hun vakan tie is verpest, maar daar blijkt na genoeg niets van. Slechts een jon gedame is wat van slag, heeft er duidelijk de pé in. Overigens wor- De 25-jarige mevrouw J. Nefkens uit Nijmegen kwam gisteren om het leven door een ongeval in Groesbeek. Volgens de politie kwam de vrouw met haar auto frontaal tegen een boom terecht toen zij door gladheid slipte. In Ambt Delden kwam de 43-jarige mevrouw T. Wilmink gistermiddag om het leven toen de door haar echtgenoot bestuurde auto slipte en in een sloot reed. Haar man en twee kinderen bleven ongedeerd. De 48-jarige mevrouw T. Fledde- rus-Hummel uit Beilen overkwam hetzelfde: de door haar man be stuurde auto raakte als gevolg van een slippartij te water in het Oran jekanaal bij Zweeloo. Haar man wist zich in veiligheid te stellen. Puite verhoord. De rechter-com missaris achtte het daarom niet no dig Zwartveld opnieuw te verho ren. Het onderzoek van de rijksre cherche en het OM in de affaire is eind vorig jaar afgesloten. Puite verwacht dat zijn uitvoerige onder zoek ongeveer een maand in beslag zal nemen. De valsheid in geschrifte bij de afslag Lauwersoog betreft het voe ren van een dubbele boekhouding om de vangstbeperkingen. De ver dediging van de verdachten wil graag politici en ambtenaren laten horen. Er wordt beweerd dat zij op de hoogte waren van dubbele boekhoudingen. Verder zouden politici en of ambtenaren deze dubbele boekhoudingen, al dan niet oogluikend, hebben toegela ten of zelfs hebben aangemoedigd. den de andere stoelen in het vlieg tuig bezet door wintersportgangers die minder tegenslag, of meer ge luk hadden en licht gebruind over fantastische sneeuw verhalen. Pas op, riep de skileraar van de twaalfjarige Joran Bout uit Alphen aan de Rijn vorige week maandag toen hij met zijn groep een weg getje kruiste. Joran, die al acht jaar skiet, paste op en kwam daardoor ten val. De kogel van zijn rechter bovenarm brak af en diende met drie pennen op zijn plaats te wor den gezet. Hij heeft veel pijn gele den; zijn arm en borst zijn in een gipsen harnas gegoten. Vanmor gen pas werd de jongen uit de kli niek ontslagen. Voor zijn moeder was de vakantie na het ongeluk verpest, ze heeft nauwelijks meer geskied. "Ik had er geen zin meer in, was doodziek", zegt ze. "Echt waar?", vraagt de nog pips ziende Joran. "Je had best kunnen gaan, zo erg was het nou ook weer niet". DEN HAAG/AMSTERDAM (ANP) - Het midden- en kleinbedrijf heeft 1986 als een positief jaar ervaren en is ook voor 1987 optimistisch. Drie op de vier bedrijven hebben 1986 met winst afgesloten en eveneens 75 procent verwacht dat in 1987 te herhalen. Ook de werkgelegenheid zal toenemen: het aantal banen van 15 uur of meer zal dit jaar met 70.000 stijgen. Dat blijkt uit een on derzoek dat het NIPO in opdracht van het Koninklijk Nederlands On- dernemersverbond (KNOV) heeft uitgevoerd onder 980 onderne mers/ondernemingen met minder dan 100 werknemers. Ook de bouw lijkt uit het diepe economische dal van de afgelopen jaren op te krabbelen. Het aantal faillissementen nam sterk af, zo blijkt uit cijders die directeur Neervens van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid vandaag presen teerde. Volgens de KNOV-enquete ligt het aantal ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf dat 1986 met verlies afsluit op 5 procent en voor 1987 geeft slechts 2 procent aan op verlies te rekenen. Dit jaar denken vier van de tien bedrijven te investeren, vorig jaar waren dat er nog drie van de tien. Het gaat hierbij steeds meer om uitbrei dingsplannen, vooral bij de kleine re bedrijven. Dat wijst er volgens het KNOV op dat deze bedrijven langzamerhand de uitgestelde ver vangingen hebben afgerond en Onderzoek naar corruptie bij politie Maastricht MAASTRICHT (ANP) - Aanhou- dende geruchten over mogelijk plichtsverzuim van een aantal Maastrichtse politieagenten ten voordele van een transportbedrijf hebben geleid tot een onderzoek door de rijksrecherche. De Maas trichtse hoofdofficier van justitie mr. J. Franssen heeft daartoe op dracht gegeven. Volgens de ge ruchten zouden de betrokken agenten voor het niet controleren van ladingen van een transportbe- rijf gratis reisjes naar Spanje heb ben gekregen. Mr. Franssen bevestigde gisteren dat hij op grond van bepaalde ge ruchten die over enkele agenten in Maastricht de ronde doen aan de rijksrecherche de opdracht heeft gegeven uit te zoeken wat er aan de hand is. Hij wenste overigens niet in te gaan op de aard van het onde- zoek. Arrestaties na geweld tegen Tamils ASSEN (ANP) - De politie in Assen heeft vanmorgen acht mannen uit die plaats aangehouden die wor den verdacht van het plegen van openlijk geweld tegen een groep Tamils en hun bezittingen. De mannen variëren in leeftijd van 22 tot 36 jaar. De politie verwacht op korte termijn nog meer aanhoudin gen te zullen verrichten. Tijdens de afgelopen jaarwisse ling ontstond een vechtpartij, waarbij een groep van zes van de in totaal 54 Tamils die in het pand Ro zenburg aan de Groningerstraat weg in Assen zijn ondergebracht, door een groep van ongeveer 25 mannen en vrouwen werd belaagd. Eén van de mishandelde Tamils moest later in een ziekenhuis voor zijn verwondingen worden behan deld. Ook werden fietsen, auto's, en het pension van de Tamils zwaar beschadigd. Uit de verhoren moet blijken of er alleen sprake is geweest van een uit de hand gelopen ruzie, nadat een Assenaar door een Tamils werd betrapt tijdens een inbraak in zijn auto, of dat racistische motie ven ook een rol hebben gespeeld. De politie sluit het laatste niet uit en tilt daarom zwaar aan de affaire. zich nu meer op expansie richten. Het KNOV leidt hieruit af dat de lastenverzwaringen voor het be drijfsleven de investeringsbereid heid niet hebben aangetast. Ruim driekwart van de onder vraagden vindt belastingverlaging een betere manier van stimuleren dan dan ingewikkelde subsi diestelsels. Afschaffing van deze subsidies - met uitzondering van de Wir - onder gelijktijdige verla ging van de vennootschapsbelas ting en de inkomstenbelasting voor ondernemers is voor het KNOV dan ook een belangrijk punt in 1987. Driekwart van de on dervraagde bedrijven is ook van mening dat er verhoudingsgewijs teveel subsidiegelden naar het gro te bedrijfsleven gaan. Bouw Ook de bouw klimt langzaam op uit het diepe economische dal van de laatste jaren. Directeur Neer vens van het Sociaal Fonds Bouw nijverheid (SFB) toonde zich van daag bij zijn nieuwjaarstoespraak 'voorzichtig optimistisch'. Dat het in de bouw beter gaat blijkt onder meer uit het feit dat het aantal aanvragen om een ww- uitkering sterk daalde van 82.800 in 1984 en 68.600 in 1985 naar 53.600 vorig jaar. De stijgende lijn blijkt ook uit de toename van de premie-inning. In 1986 werd 5,5 miljard gulden ontvangen tegen over nog geen 5 miljard in 1985. Een andere graadmeter is het aan tal faillissementen: dat daalde van 424 in 1985 naar 349 in 1986. Samenwonen van raadslid ontwricht D66-Vlaardingen VLAARDINGEN (ANP) - Het samenwonen van het Vlaar- dingse D66-raadslid Ati Hoo- genboom met PvdA-fractie- voorzitter Ranshuijsen heeft tot nieuwe problemen geleid binnen de afdeling. Afdelings voorzitter Van der Steen is in verband met deze affaire afge treden, zo heeft hij zaterdag be kend gemaakt. Ook D66-frac- tievoorzitter Van Rijn denkt aan opstappen. Van der Steen en Van Rijn zijn het oneens met het advies van het hoofdbestuur om de breuk met Hoogenboom, die is ontstaan nadat zij ging samen wonen, te lijmen. Beiden vin den dat Hoogenboom door het samenwonen haar persoonlijke en politieke belangen zodanig heeft verstrengeld, dat D66 daarvan schade ondervindt. Fractievoorzitter Van Rijn zegt de hele gang van zaken zeer te betreuren, maar is het volledig eens met de afgetreden Van der Steen dat het hoofdbestuur van D66 een oplossing moet aan dragen. Mevrouw Hoogenboom toon de zich verbaasd over de nieu we ontwikkelingen. Volgens haar is er na de breuk tussen haar en Van Rijn geen gesprek meer geweest om een oplossing te vinden. Spookrijder NIJMEGEN (ANP) Een spook rijder op de snelweg Arnhem-Nij- megen heeft gisteravond tenmin ste twee automobilisten de schrik van hun leven bezorgd en aanzien lijke schade veroorzaakt. Een Duit se automobilist sloeg met zijn wa gen over de kop en belandde in een weiland toen hij de spookrijder ontweek. Een andere auto raakte zwaar beschadigd toen de bestuur der, eveneens door het ontwijken van de spookrijder, tegen een paal botste. Volgens de rijkspolitie hebben zich in beide gevallen 'als door een wonder' geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. De politie heeft de spookrijder overigens niet meer gevonden. Greet van der Weijde (I) en Joan Jansen welgemoed i vliegtuig: belachelijke ongevallen ADVERTENTIE 'Sta nou op' Dit seizoen heeft SOS als zo'n honderd ski-slachtoffers gerepa trieerd. De meesten kwamen per ambulance, ligtaxi of lijnvlucht naar Nederland, maar de luxe tou ringcars die tegenwoordig op het wintersporttraject rijden blijken ook vaak ruimte te hebben voor ge- kneusden. Vliegen is voor de SOS het duurste. Maar op een gegeven moment ontkom je er niet aan, zegt Heieen Meijer: "Als je met een stoet van twaalf ambulances naar Nederland rijdt, krijgen ze hier een tekort aan die dingen". De 7-jarige Christiaan Mark Pee kei uit het Belgische Meer skiede voor de eerste keer. "Het is een kind dat nooit bang is", zegt zijn moeder, "hij durft alles". Toch haalde hij op de tiende dag geen vreemde capriolen uit toen de pun ten van zijn latten elkaar raakten. Zijn ski-juf zei nog: "Sta nou op", maar dat ging niet meer. Met zijn gebroken scheenbeen lag hij twee dagen in het ziekenhuis van Kitz- bühl, daarna mocht hij terug naar het hotel. Zijn gips is volgeklie- derd met een zonnetje, een surf plank, een skiër en namen: herin neringen aan de andere hotelgas ten. Jaarlijks gaan pakweg 700.000 Nederlanders naar de wintersport. In opdracht van een aantal verze keringsmaatschappijen haalt SOS er zo'n negenhonderd terug. Sa men met de andere alarmcentrales worden er, aldus SOS, ongeveer tweeduizend vaderlandse ski- slachtoffers naar huis gebracht. De helft mankeert iets aan een been, dertien procent heeft hoofd- of rugletsel, zeven procent zit met een arm, schouder of hand in het ver band en de resterende dertig pro cent heeft andere gebreken opgelo pen. Narrig Ze heeft nog nooit gevlogen, Greet van de Weijde (41) uit Aals meer. Hoewel ze het een belevenis vindt, was ze toch liever met haar man en twee kinderen in de bus naar huis gegaan. Vanwege zwaar verrekte kniebanden was dat ech ter onmogelijk. Twaalf jaar skiet ze al, maar dit keer liep het fout in de tiefschnee. Het ging met veel pijn gepaard, maar ze is toch nog zelf naar het hotel geskied, nou ja: ge strompeld. Na een dag heerlijk skiën deed een kuiltje verse sneeuw de 56-jari- ge Bote Pieksma uit Amstelveen de das om. Er zit nu een plaat in het been van de uitgever, die sinds ze ven jaar een fervent wintersporter VAN 5 T/M 31 JANUAR11987 Leiden: Breestraat 121. tel071125036

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5