Fikse ruzie tussen Dierenbescherming en Muurling Minister akkoord met nieuwbouw van AZL Afdelingen AZL na ruzies zelfstandig Samenwerldng met praktijk dierenarts opgezegd Betaling voor seks was aanleiding steekpartij Directeur Peters in nieuwjaarsrede: MAANDAG 5 JANUARI 1987 LEIDEN - De Dierenbe scherming afdeling Leiden en omstreken heeft de sa menwerking met de prak tijk van dierenarts Muur ling met ingang van zater dag verbroken. Dat maakte de Dierenbescherming op die dag bekend door middel van een kleine advertentie in deze krant. door Annemiek Ruygrok Wie de advertentie leest, zal zich afvragen waarom zo plotseling de samenwerking met een goed be kend staand dierenarts wordt op gezegd. Aanleiding voor de breuk is een voorval in de nacht van don derdag op vrijdag. Tussen vice- voorzitter en penningmeester van de Dierenbescherming L. Schou ten en dierenarts F. Muurling bo terde het al lange tijd niet meer zo best. Schouten beschuldigde 'de kliek van Muurling' van onoirbare praktijken en Muurling was het niet eens met de gang van zaken binnen het bestuur van de Dieren bescherming. Daarom had hij al een tijd gele den zijn medewerking als veteri nair adviseur van de vereniging op gezegd. Maar daarover later. Over de onenigheid tussen beide partij en werd in huiselijke kring ge praat. En de twee zoons van Muur ling hadden in die bewuste nacht een geintje in petto: ze zouden die Schouten eens een 'ongemakje' be zorgen. Ze togen naar zijn huis en terwijl de ene zoon de wacht hield, draaide de ander het ventiel van zijn voor de deur geparkeerde auto open. Met een saté-prikker perste hij vervolgens de lucht uit de rech ter voorband. Schermutseling Nèt op dat moment kwam Schouten eraan die zijn hond had uitgelaten. Hoewel de ene Muur ling jr. naar zijn zeggen, op hem toeliep en hem gedag zei, haalde Schouten meteen uit en sloeg hem tegen de vlakte. Dat liet de ander niet op zich zitten en hij nam ver volgens weer Schouten te pakken. De schermutseling liep zö uit de hand, dat Schouten op een gege ven moment in de tuin van de bu ren belandde. Beide partijen ne men het voorval hoog op. Zö hoog, dat de Dierenbescherming via een advertentie de medewerking met Muurling opzegt en bovendien een advocaat in de arm heeft genomen Muurling voelt zich door een der gelijke advertentie danig ge schaad. "Wat moeten mensen nu wel denken, als ze dit lezen. Ze zul len hun eigen conclusies trekken. Zo van: die zal wel een hond niet hebben willen behandelen of een poes de nek hebben omgedraaid". Muurling keurt de daad van zijn beide zonen ten sterkste af. "Een. kwajongensstreek, waar ze eigen lijk al te oud voor zijn. En wat zijn de gevolgen?" Overigens staat de samenwerking tussen de dieren arts en de Dierenbescherming al sinds september op een laag pitje. Volgens Schouten komt dat, om dat Muurling via zijn assistent Frohwein een voorkeursbehande ling kreeg. "Die assistent was te vens voorzitter van het bestuur van de Dierenbescherming. En hij be paalde welke mensen die voor be handeling naar Muurling kwamen korting kregen of niet", aldus Schouten. Er is namelijk een rege ling dat de Dierenbescherming de behandeling door de dierenarts van een zwerfdier betaalt. Ook minder draagkrachtigen kunnen bij de Dierenbescherming aan kloppen voor behandeling van hun huisdier. En volgens Schouten kwamen al die mensen via Froh wein bij Muurling terecht. Tot 1 september vorig jaar. Bonnenstelsel "Want wij wilden die verweving van functies van Frohwein niet meer. Als Dierenbescherming kun je niet afhankelijk zijn van één maatschap van dierenartsen. Dat heeft oneerlijke concurrentie ten opzichte van collega's van Muur ling tot gevolg". Er werd een zoge naamd bonnenstelsel gemaakt, waardoor iedereen die bij een dierenarts komt zélf de rekening moet voorschieten. Komt hij in aanmerking voor een vergoeding door de Dierenbescherming, dan kan de rekening (ten dele) worden gedeclareerd. Kort na deze beslissing was er een bestuursvergadering van de Dierenbescherming, waarop Froh wein als bestuurslid èn als lid van de Leidse afdeling van de Dieren bescherming werd geroyeerd. Bo vendien werd de samenwerking met Muurling stilzwijgend opge zegd. Wraak Volgens Schouten is Muurling daarover zo boos geworden, dat hij zijn zonen op pad heeft gestuurd om wraak te nemen: "Nu hebben ze m'n band laten leeglopen. Een paar weken geleden werd een band van de auto van een collega die hier op bezoek was lek gestoken. Ook werd een paar maanden gele den de garage van de Dierenbe scherming geforceerd. Muurling is natuurlijk kwaad, want hij derft in komsten. Dat kan wel oplopen tot zo'n 10.000 tot 20.000 gulden per jaar". Muurling echter ontkent dat hij inkomsten derft: "Ik behandelde die dieren tegen een korting van 25 procent. Dat betekent dat ik van zo'n behandeling alleen de kost prijs eruit haalde. Dus van derving van inkomsten is geenszins sprake. Ook is dit geen wraakactie door mijn zonen. Het is zuiver een kwa jongensstreek, die geenszins valt goed te praten. Ik heb ze er ook over onderhouden". Nu Schouten een actie tegen Muurling is begonnen, wil deze laatste wel naar buiten brengen wat hem zo heeft geërgerd. "Ten eerste is Frohwein niet mijn assis tent, maar een huisvriend, die af en toe als hobby wel eens hand- en spandiensten in de praktijk ver richt". "Zoals ik ook als hobby be stuurslid van de Dierenbescher ming ben geworden. Maar Schou ten meent op de voorgrond te moe ten treden. Terwijl ik voorzitter was. Niet dat het me veel kon sche len", aldus de ook bij het gesprek aanwezige Frohwein. Over zijn royering heeft Froh wein een heel ander verhaal dan Schouten. "Het zinde me niet zoals Schouten en zijn vrouw, die ook bestuurslid is, te werk gingen. Om een voorbeeld te noemen: een paar jaar geleden kreeg de Leidse afde ling van de Dierenbescherming een erfenis toebedeeld van een ze kere heer Kraneveld. In die erfenis zaten vijf huizen, die later vier ton hebben opgebracht. Een van die huizen stond in Engeland. Schou ten is twee keer naar Engeland ge weest om naar dat huis te gaan kij ken. Dat is, met toestemming van het bestuur, uit die erfenis betaald. Voor zijn vele werk voor de vereni ging heeft hij, eveneens met toe stemming van het bestuur, een ver goeding van 2500 gulden gekregen. Alles tot daaraan toe. Maar dat hij en zijn vrouw zich bovendien nog eens een secretaire uit dat huis in Engeland hebben toegeëigend on der het mom 'dat komt ons wel toe' ging me te ver. Bovendien heeft Schouten uit die erfenis nog eens 5000 gulden in zijn eigen zak ge- Controle Volgens Schouten is deze be schuldiging van Frohwein 'pure laster'. "Dat met die erfenis is alle maal via de notaris geregeld. De kascommissie heeft alles gecontro leerd en goed bevonden". De aan tijgingen zijn overigens niet nieuw voor Schouten. Op de vergadering van 16 september, dus twee weken na de invoer van het nieuwe bon nenstelsel, is Frohwein volgens hem ook met dergelijke beschuldi gingen gekomen. "Hij zei nog: ik heb niet stilgezeten", het is alle maal prachtig, dat Frohwein dit zegt, maar niet te bewijzen, nog maals: de kascommissie heeft een uitgebreide controle gehouden". Ook de huidige voorzitter van de Dierenbescherming, Tineke Min- ke, heeft geen aanleiding om de be schuldigingen van Muurling en Frohwein te geloven: "Alles is door de kascommissie goedgekeurd". Maar Frohwein en Muurling zijn nog niet klaar. Volgens hen heeft Schouten voer van de Dierenbe scherming voor zijn eigen huisdie ren gebruikt. "Op die bewuste be stuursvergadering heb ik een en ander aan de kaak gesteld. En toen kreeg ik een motie van wantrou wen tegen me. Ik ben dus ge schorst". Declaratie Niet geschorst is de heer IJzer man. Hij nam zelf ontslag, nadat hij vorige winter van Schouten te ho ren had gekregen dat hij teveel ki lometers declareerde. "Maar dat kwam, omdat Schouten de winter- voeding van vogels verkeerd coör dineerde. In plaats van één tele foonnummer, zette hij er wel vijf in de krant. Op die manier reed ik van hot naar her". Ook het lid van de Dierenbescherming Jasperse is op gestapt, omdat hij door Schouten werd beschuldigd van het ten ei gen bate legen van twee collecte bussen. Bovendien zinde het de heren niet dat Schouten, tegen de wil van de overige leden van het bestuur in, twee paarden adopteer de. Die beesten werden gestald bij het dierenasiel aan de Besieslaan. Ze waren afgekeurd om te worden bereden, maar volgens Muurling reed Schouten er wèl op. "Dan kwam hij naar me toe om die paar den te laten beslaan. Dat is toch niet nodig, zei ik dan. Waarom zou je ze beslaan, als ze in de wei staan? Schouten ontkent dat hij zélf op de paarden heeft gereden. Ook Ti neke Minke heeft 'Schouten nog nooit op een van de dieren zien rij den'. "Maar ze werden af en toe wel eens bereden, omdat het slecht is, wanneer ze alleen maar staan. Dat ze niet meer mochten wordenbere- den, omdat de een flauw viel en de ander astma had? Ach ik weet niet wat ik daarvan moet denken". Voer Het voer voor de paarden werd voor een hele winter ingeslagen te gen een zacht prijsje. Dat had Muurling voor elkaar gekregen. "Maar dat voer verdween voor een deel. Terwijl ik de voorraad toch ruim bemeten had, moesten we aan het eind van de winter nog hooi bijkopen". Volgens Frohwein ging het voer naar een paard van een medewerkster van het dierena siel. "Geen wonder dat Schouten zich indertijd zo heeft ingezet voor de later ontslagen asielbeheerder en diens vrouw. Hij had er alle be lang bij dat ze daar bleven zitten. Dan konden die paarden daar ook blijven", aldus Muurling. Voor zijn inspanningen ten behoeve van het beheerdersechtpaar toucheerde Schouten volgens Muurling en Frohwein trouwens 2000 gulden: alweer met toestemming van het bestuur van de Dierenbescher ming. Tineke Minke hierover: "Froh wein zélf heeft daarin toegestemd. Dus wat zeurt hij nu. Als hij het er niet mee eens was, had hij indertijd tegen moeten stemmen. Trouwens er is een regeling voor: als iemand onevenredig veel tijd in een klus stopt, krijgt hij inderdaad een klei ne vergoeding". Het bestuur bestaat behalve uit Schouten en diens vrouw uit nog drie leden. Maar toen de kwestie met de erfenis van Kraneveld aan de orde was, heeft Schouten voor elkaar gekregen dat slechts twee bestuursleden handelend zouden kunnen optreden. "Onder het mom van: dat is zo lastig met die huizen, vind je het goed dat ik dat regel hebben we daarin toege stemd. Stom natuurlijk", vindt Frohwein achteraf. Die wijziging is volgens Schou ten overigens wèl via een notaris gegaan: "Intern is de regeling zö. dat binnen het bestuur altijd drie personen, een meerderheid, een beslissing moeten nemen. Naar buiten kan iets dergelijks als de af handeling van zo'n erfenis inder daad door twee mensen gebeuren. Maar dan moet er intern wèl over zijn beslist". Overigens zal de schorsing van de bestuursleden aan de orde moe ten komen tijdens de algemene le denvergadering van de Landelijke Vereniging tot Bescherming van Dieren. Aangifte Over de gang van zaken op het politiebureau na het laten leeglo pen van de rechterband van Schouten, zijn de zonen van Muur ling nogal verbaasd: "Omdat we van Schouten, die overigens zélf bij de Leidse politie werkt, klap pen hadden gehad, zijn we aangifte gaan doen op het politiebureau. Maar die aangifte werd geweigerd met de mededeling, dat iemand die hoger in rang is dan Schouten die zaak zou moeten behandelen. Met een daarop werden we uit elkaar gehaald en in een cel gestopt. We zijn een uur of drie vastgehouden. Je zou bijna zeggen dat Schouten een voorkeursbehandeling van zijn collega's heeft gekregen". Schouten heeft ook diezelfde nacht nog aangifte van het voorval gedaan. "Ik vrees", zegt hij, "dat we er nog lang niet zijn. In diezelf de nacht werd opnieuw het slot van de garage van de Dierenbe scherming verpest. Er zat vaseline in, die hard geworden was. Ik snap niet dat het allemaal zo moet gaan. Binnen de Dierenbecherming is er niets aan de hand. Er is geen ruzie. We draaien perfect. Er is één be stuurslid aangepakt en nu krijgen we dit geduvel". Volgens Schouten maakt Muurling zich schuldig aan Mafia-praktijken: "Er werden mensen een dag vooreen ledenver gadering even lid van de Dierenbe scherming gemaakt. Om met zijn beleid en voorstellen mee te stem men". En Tineke Minke vraagt zich af waarmee men bezig is: "We proberen toch zo goed mogelijk voor dieren te zijn. Vooral voor zwerfdieren. Is het dan zo vreemd dat we kritisch zijn op rekeningen? Het is prima als een zwerfdier ge castreerd wordt op kosten van de Dierenbescherming. Maar moeten we ook de inenting betalen van een schoothondje dat met zijn bazin naar Japan gaat?" LEIDEN - Aan de steekpartij die in de nacht van vrijdag op zaterdag op het parkeerterrein aan het ir. Driessenplein plaats had, lag een conflict ten grondslag over de beta ling voor het verrichten van sek suele handelingen. Het slachtoffer van de steekpartij, een 39-jarige Leidenaar, had homoseksueel con tact gezocht aan het Plantsoen. Met een onbekende ging de Lei denaar in de auto naar het ir. Dries senplein. Daar wilde de onbekende geld hebben van de Leidenaar. Toen deze weigerde te betalen, werd hij met een mes in de zij ge- Bejaarde man breekt been LEIDEN - Een 80-jarige man heeft bij een ongeval op de kruising Morsweg/Dr. Lelylaan zijn been gebroken. De man stak met de fiets aan de hand het kruispunt over. Een 42-jarige automobilist uit Voorschoten kon de bejaarde niet meer ontwijken. Jongen met mes bedreigd LEIDEN - Een 19-jarige jongen is in de nacht van zaterdag op zondag in de hal van het station twintig gulden afhandig gemaakt door twee jongens. Het tweetal dreigde de jongen met een mes te steken, wanneer hij geen geld zou geven. De jongen probeerde van het twee tal af te komen door twee gulden te geven, maar bezweek uiteindelijk voor de dreigementen. Man door twee honden gebeten LEIDEN - Een 48-jarige Leide naar is zaterdagochtend in de Kok- kelbank door twee honden gebe ten. De man had de eigenaar van de honden gevraagd of hij de die ren wilde aanlijnen. Toen de baas van de honden dat weigerde, ont stond er een woordenwisseling. De hondenbezitter liet het conflict uit eindelijk door de honden beslech ten. Het slachtoffer liep vleeswon den aan beide benen op. De eige naar van de dieren is door de poli tie gehoord. Het signalement van de dader luidt: 1.80 meter lang, slank, kort donkerblond haar, een dun snor retje. Hij was gekleed in een spij kerbroek, trui en jasje. Inbraakalarm houdt bewoners uren wakker LEIDEN - Bewoners van de Haar lemmerstraat zijn in de nacht van zaterdag op zondag enige uren uit hun slaap gehouden. Om twee uur ging het inbraakalarm van de kle dingzaak 'Gako' af. De politie wist na enige tijd de eigenaar op te spo ren, die in Amsterdam woont. De eigenaar had nogal wat tijd nodig om personeel te waarschuwen dat het alarm kon afzetten. Ruim vier uur na het afgaan van het alarm, om tien voor half zeven, werd de installatie uitgeschakeld. De poli tie had intussen vele telefoontjes gehad van boze buurtbewoners. Brand in flatwoning De Statenhof LEIDEN - Een woning in de servi ceflat De Statenhof aan de Bach- straat is in de nacht van zaterdag op zondag gedeeltelijk uitgebrand. De bejaarde bewoonster van het appartement ontdekte zelf de brand. Zij moest met verschijnse len van rookvergiftiging overge bracht worden naar het Acade misch Ziekenhuis. De brandweer had het vuur snel onder controle, geen van de bewoners van de servi ceflat hoefde te worden geëva cueerd. De brandweer tast nog in het duister over de oorzaak van de brand. INBRAKEN - In de Hoogvliet parkeergarage op de hoek Leven- daal/St. Jorissteeg zijn zaterdag middag zes auto's opengebroken. In totaal werden vier radio-casset terecorders, enkele zakken met nieuwe kleding en een polstasje met 700 gulden buitgemaakt. Som mige auto's werden ernstig bescha digd. LEIDEN - De afdeling verloskun de en de afdeling gynaecologie van het Academisch Ziekenhuis in Lei den zullen voor zover dat mogelijk is zelfstandig gaan werken. Dat heeft een woordvoerder van het Leidse ziekenhuis vandaag bekend gemaakt. De oorzaak van de 'verdere scheiding' lussen deze twee afde lingen wordt veroorzaakt door een persoonlijk conflict tussen de hoogleraar prof. dr. E.V. van Hall (gynaecologie) en prof. dr. J. Ben- neuiuen. oidvennorst (verloskun de), aldus de woordvoerder, die niet op de inhoud van het conflict wil ingaan. Volgens hem speelt het pro bleem tussen de twee hoogleraren al ongeveer anderhalfjaar. Ze heb ben zelf hun conflict bij het zieken huisbestuur gemeld. Na een onder zoek is door het bestuur van het ziekenhuis besloten een gedele geerde aan te stellen die een ver dere verzelfstandiging van beide afdelingen moet begeleiden", al dus de woordvoerder. LEIDEN - Minister Deetman (on derwijs) heeft de bouw van het tweede en tevens laatste gedeelte van de nieuwbouw van het Acade misch Ziekenhuis goedgekeurd. Dit maakte de algemeen directeur van dit ziekenhuis, mr.dr. J.H. Pe ters, vanmiddag in zijn nieuwjaar stoespraak bekend. De beslissing van Deetman is eind december aan het AZL bekend medegedeeld. Met de bouw is een investering van 300 miljoen gulden gemoeid. Het betreft overigens geen volledi ge nieuwbouw. In afwachting van de definitieve uitkomsten van de operatie Selectieve Krimp en Groei heeft de minister een voor behoud gemaakt voor de facilitei ten voor niet-patiënt-gebonden on derzoek en kindergeneeskunde, al dus Peters. "Dat betekent overigens niet dat die faciliteiten van tafel zijn. Maar het zal duidelijk zijn dat de om vang van die voorzieningen waar- schijnlijk toch minder zal zijn dan in onze oorspronkelijke bouwplan nen. Want in de plannen van minis ter Deetman ligt voor de Academi sche Ziekenhuizen en medische fa culteiten in de Randstad het accent voornamelijk op krimp". In de nieuwjaarstoespraak van de Algemeen direceur. Niet alleen de bezuinigingen die de overheid oplegt, maar ook interne bezuini gingen. Dit jaar zal het AZL tien miljoen gulden moeten besparen. Peters stak de hand in eigen boe zem door, naar aanleiding van de bezuinigingsplannen, te zeggen dat het AZL te lang in het verleden heeft geleefd. "Te lang hebben we gedacht dat het AZL als eerbiedwaardig insti tuut onaantastbaar zou zijn. Een dergelijke arrogantie zou ons ten opzichte van andere instellingen alleen maar een achterstand kun nen opleveren en ons hinderen in onze daadkracht. Het heeft niet langer zin om te zeggen dat we een sterk Academisch Ziekenhuis zijn. We zullen het ook moeten bewij zen. Dat zullen we samen moeten doen: universiteit, medische facul teit en Academisch Ziekenhuis. Meer dan ooit hebben we elkaar nodig. Afzonderlijk optreden ver zwakt de positie van iedere part ner. Nu in deze tijd van bezuinigin gen wordt steeds meer duidelijk wat we al lang wisten: ziekenhuis en faculteit zijn nog steeds een Sia mese tweeling". Keuzes In december 1986 heeft de medi sche faculteit de eerste stap gezet om de door de minister voorgesta ne samenwerking met Rotterdam gestalte te geven. Volgens Peters heeft de faculteit daarbij moeilijke keuzes moeten maken. "Keuzes die haar niet in dank zijn afgeno men. Kijkt u alleen maar naar de acties van de huisartsen naar aan leiding van de plannen met betrek king tot huisartsgeneeskunde, die zich nu richten op een boycot van het AZL. En dat is te betreuren in een tijd dat het beleid van het AZL juist gericht is op een intensievere samenwerking met de eerste lijn. Wij zullen er alles aan doen om de ze relatie zo spoedig mogelijk weer te verbeteren". De tijd waarin het mogelijk was om bijna onzichtbaar te kunnen bezuinigen, is volgens Peters voor bij. "We moeten nu kiezen voor de zwaartepunten na 1990, we zullen nu moeten beslissen in welke nieu we zwaartepunten wij gaan inves teren en welke taken wij willen af stoten. We moeten keihard leren dat er ook bij ons onderdelen zijn die zwakker zijn dan bij anderen. Concurrentie is binnen academi sche ziekenhuizen geen taboe Eigen begroting Behalve de door de minister op gelegde bezuinigingsoperatie zul len volgens de directeur van het AZL ook maatregelen moeten wor den genomen om de eigen finan ciële positie weer gezond te ma ken. "Het krappe nieuwbouwbud- get, eerdere bezuinigingen en de onvoordelige exploitatie van het paviljoensysteem hebben een gat in onze begroting geslagen. In 1987 zal het AZL structureel tien mil joen gulden moeten ombuigen. Dat kunnen wij niet alleen meer door handiger in te kopen, strak ker te letten op de uitgaven of de uitgaven van alle afdelingen en diensten met een paar procent te rug te schroeven. We zullen op dit punt op een zakelijke manier keu zes moeten maken". "Aan alle kanten wordt het zie kenhuis gebudgetteerd; het kos tenniveau is daarmee ook vastge legd. Zelf hebben wij nog niet een instrument in handen om de kos ten echt te beheersen en de uitga ven te sturen. Daarom zullen wij in 1987 een begin maken met het sys teem van interne budgettering. De hoogte van het budget voor elke af deling of dienst zal daarbij niet al leen en niet zonder meer gerela teerd worden aan oude produktie- cijfers. De afdelingen en diensten zullen in het kader van de beleids planning jaarplannen moeten op stellen waarin zij zelf een sterkte/ zwakte-analyse maken, waarij zij zelf keuzes moeten maken voor de toekomst. Keuzes die financieel haalbaar moeten zijn en ook nog moeten passen in het algemeen be leid van het AZL". In zijn nieuwjaarstoespraak con stateert Peters dat er een heroriën tatie op de gezondheidszorg in Ne derland op zijn plaats is. Daarbij moet men zich laten leiden door te toekomst en niet door het verle den. "Maar wij moeten nu ook le ren luisteren naar de wensen en be hoeften van degenen, die mede be palen of wij een Academisch Zie kenhuis zijn: patiënten, verwijzers, ziektekostenverzekeraars, de over heid de politiek. Voor sommige van deze groepen is het AZL mis schien niet meer zo'n vanzelfspre kende keuze". Volgens Peters is er de laatste ja ren een verwijdering ontstaan tus sen management en werkvloer. "Men hoorde eerder vele monolo gen dan één dialoog". Naar zijn zeggen wordt door de bezuinigin gen en beperkende maatregelen van de overheid het geloof in het eigen kunnen aangetast. Alleen ei genbelang staat nog voorop. "Deze fout mogen wij niet maken. We moeten naar elkaar toegroeien en niet uit elkaar groeien".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3