Adrie is bij het WK de enige die mij kan helpen' AZC tweede in Amersfoort Huisarts overspoeld met reclamefolders LMHC blijft Azarja Fransen komt in actie INSGELIJKS MAANDAG 5 JANUARI 1987 SPORT PAGINA 15 koploper Stamsnijder breekt lans voor Van der Poel Hennie Stamsnijder op het parcours 'Het Hulsbeek' onbedreigd op weg naar het nationaal kampioenschap veldrijden. De achtvoudige Nederlands kampioen wil zich voor het WK verzekeren van de steun van Adrie van der Poel. irotoANPi (Van onze GPD-verslaggever) OLDENZAAL (GPD) - Komende zondag, zo rond de klok van vieren, zal blijken hoever de macht van Hennie Stamsnijder reikt. De veld rijder uit Enter is in de vorm van zijn leven, fietst de concurrentie probleemloos uit het wiel, en acht de tijd rijp om eisen te stellen. Nou ja. eisen; noem het maar een drin gend verzoek. Nadat hij gistermiddag in Olden- zaal voor de achtste keer in zijn carrière de Nederlandse titel had gegrepen, deed Stamsnijder een beroep op de verantwoordelijken om Adrie van der Poel mee te ne men naar het wereldkampioen schap in het Tsjechische Mlada Bo- leslav. De commissie beroepswiel- rennen van de KNWU nam een di plomatiek besluit. Volgende week in Asper moeten Reinier Groenen- daal, Henk Baars en Adrie van der Poel strijden om het ene nog open staande ticket. De top-drie van gis teren - Stamsnijder. Kools, Van Bakel - is zeker van het WK en kan zijn koffers vast gaan pakken. Feitelijk gesproken hebben Stamsnijder en Van der Poel geen been om op te staan. Van der Poel heeft dit seizoen geen prestaties geleverd die uitzending rechtvaar digen. Toch had er gisteren een medaille uit kunnen rollen, als Van der Poel niet door botte pech terug was geworpen. De derailleur ge raakte in het achterwiel, waardoor Van der Poel moest teruglopen naar een materiaalpost. Daar was een reservefiets niet direct voorra dig. Kostbare tijd ging verloren en de Brabander was op slag kans loos. Er zijn echter andere factoren, die Stamsnijder ertoe hebben ge bracht om pressie uit te oefenen op de keuzeheren. „Van der Poel is straks bij het WK de enige die mij kan helpen in de jacht op goud. In het parcours zit een betonbaan van 800 meter die licht afloopt. Van der Poel kan dan heel nuttig zijn om eventueel een gat dicht te rijden. De andere renners kunnen best zeggen dat ze voor mij willen rij den. In het verleden is dat nooit het geval geweest. Dan was er alleen een soort niet-aanvalsverdrag. Bo vendien kunnen ze mij niet helpen. We gaan niet met een amateurse lectie op pad, maar met profs. Bij het wegfietsen kan de kopman wel zijn knechten uitzoeken. Waarom dan niet bij het veldrijden?" Waarschijnlijk kan Van der Poel nog in vorm groeien, zodat hij bij het WK op scherp staat. In Asper mag hij dat bewijzen ten opzichte van Groenendaal en Baars, die gis teren beiden bij het inrijden ten val kwamen en daarvan tijdens de koers hinder ondervonden. Het kromme van de zaak is echter dat de Super Prestige-cross in Asper een selectiewedstrijd wordt, ter wijl het parcours volstrekt anders is dan straks in Tsjechoslowakije. Bondscoach Cees Zoontjens: „We willen bekijken of de blessu res van Groenendaal en Baars bij tijds herstellen. Bovendien kan Van der Poel bewijzen dat hij in derdaad in vorm is. We willen de pechvogels van het NK nog een ex tra kans geven. Het is overigens niet zo dat degene van de drie die in Asper het hoogst eindigt ook naar het WK gaat. Er spelen andere factoren een rol". Van der Poel heeft een pré, om dat kennelijk vrij veel gewicht wordt toegekend aan de mening van Stamsnijder. „De wens van Stamsnijder wordt inderdaad sterk in de overweging meegenomen, al moet Van der Poel natuurlijk niet alleen mee, omdat hij zich voor honderd procent voor Stamsnijder wil inzetten", zei Zoontjens gister middag. De pure profveldrijders liggen echter dwars, en niet zo zuinig ook. De verrassende zilveren medaille winnaar Huub Kools: „Ik vind het grote onzin als Van der Poel mee gaat. Stamsnijder kan toch niet zijn vriendje meenemen. De KNWU zou er beter aan doen om bij de UCI eens aan te dringen op een ruimere startmogelijkheid. Vier renners voor Nederland is veel te weinig". En Van Bakel: „Vooropgesteld: Van der Poel is natuurlijk een fantastisch coureur, maar in eerste instantie toch een wegrenner. Bovendien zijn wij best bereid voor Stamsnijder te rij den, als er maar goede afspraken worden gemaakt" Zoontjens erkent dat een even tuele selectie van Van der Poel moeilijk ligt. „Hij is wegrenner en stoot de echte veldrijders het brood uit de mond. Dat is waar" Duizend stemmen, duizend menin gen, want Stamsnijder ziet dat na tuurlijk helemaal anders. „Van der Poel heeft voor deze winter de prioriteit bij het veldrijden gelegd. Hij heeft alleen voor een andere opbouw gekozen. Als Van der Poel wordt gepasseerd, zal ik me daar niet bij voorbaat bij neerleggen. Ik zal dan een krachtig protest laten horen". Het echte vuurwerk bij het Ne derlands kampioenschap veldrij den bleef dus bewaard voor de epi loog. De koers zelf was vrij vlak, omdat Stamsnijder vanaf de twee de ronde heerste, toen resoluut de kop nam en een halve minuut van de concurrentie wegfietste. Zonder overdreven risico's reed hij de koers uit. Het spel achter hem werd nog wat boeiend door de in breng van Huub Kools, pas drie da gen prof, maar goed voor zilver. Van Bakel greep brons, en Groe nendaal, die toch al een seizoen van vallen en opstaan meemaakt, bleef buiten de prijzen. De herkan sing in Asper moet hij nu aangrij pen om de WK te halen, en dat zal een hele klus worden. ALPHEN AAN DEN RIJN - De zwemploeg van AZC/Intervam is in Amersfoort tweede geworden in de strijd om de Salamander-trofee. Het Alphense team moest het orga niserende AZPC voor laten gaan. Vier zwemmers van AZC boek ten in het Sportfondsenbad een overwinning. Richard Bosman was de snelste op de 100 meter school slag voor jongens onder twaalf: 1.27.6. Suzette de Kier zegevierde op die afstand bij de meisjes onder veertien: 1.25.3. Miranda den Hol lander tikte op hetzelfde nummer als eerste aan bij de meisjes onder twaalf: 1.30.0. Op de 100 meter rug- slag voor jongens onder twaalf scherpte de winnende Antoine Ca- lis z'n persoonlijke record aan tot 1.21.5. Tweede plaatsen waren er voor Pascal Bontje (100 vrij in 57.6 voor jongens onder achttien), Miranda den Hollander (100 rug in 1.25.0), Yvonne de Kier (100 vlinder voor vrouwen in 1.08.7) en'Richard Bos man (100 vlinder in 1.18.2). Marcel van Tol legde op de 200 meter wisselslag voor jongens on der zestien in 2.37.1 beslag op een derde plaats. Dat deed ook de (ge mengde) estafetteploeg op de 8 x 100 meter vrij: 8.50.2. De Katwijker Dirk Haasnoot is er alsnog in geslaagd een limiet voor de Nederlandse Winter Kam pioenschappen te zwemmen. Tij dens wedstrijden in de Kerkpolder in Delft zwom Haasnoot een tijd van 1.20.3 op de 100 meter school slag. De limiet in zijn jaargang (jon gens geboren in '74) is vastgesteld op 1.21.0. Behalve Z en PC Katwijk ver schenen ook enkele topverenigin- gen aan de start. De Dolfijn kende in Peter de Rover de winnaar van de 100 en 200 meter vrije slag in respectievelijk 52.8 en 1.55.5. Jo- landa van de Meer sloot de 200 me ter wisselslag winnend af in 2.24.9. Met haar ploeg, De Raket, werd Van de Meer ook eerste op de 4 - x 100 meter vrije slag: 3.59.2. LZ'1886 en De Zijl/LGB bezoch ten estafettewedstrijden in Wor- merveer. De Leidse Zwemclub, vo rig jaar nog winnaar van dit evene ment, sloot de dag af met een vijfde plaats in de eindrangschikking. De eerste plek ging dit jaar naar De Zijl en bleef zodoende in Leidse handen. De enige limieten voor de NWK werden gezwommen bij de jon gens onder de zestien. De Zijl- ploeg bestaande uit Eelco Parrel, Robert Jansen, Onno Regensbur ger, Marco Blokpoel en Marco Kerkvliet tekende voor deze pres taties. De 4 x 100 vrije slag leverde naast een tweede plaats een tijd op van 3.55.4. Een zelfde klassering bereikte de Leidenaars op de 4 - x 100 meter wisselslag in 4.31.6. Het kringrecord op de 4 x 50 me ter vrije slag meisjes onder veer tien jaar werd aangescherpt door De Zijl. Marjolein Blokpoel. Guen- dolein Ruberding, Amerentia Ver kade en Maaike Parrel kwamen tot een eindtijd van 2.03.9. Ook LZ'86 vestigde twee nieuwe kringrecords. De meisjes onder twaalf verbeterden de bestaande tijden op de 4 x 50 vrije slag en de 4 x 50 meter wissel tot resp. 2.11.7 en 2.27.1. Karin Stastra en Angeli- que Hoogenboom maakten van beide ploegen deel uit. Bianca Sin- geling en Olga Bouwmeester op de vrije slag en Bianca Hoks, verge zeld van Fleur Bakker op de wissel completeerden de winnende for maties van LZ. LEIDEN - De zaalhockey ploeg van LMHC speelde gistermiddag 10-10 tegen Alliance in de Drie Ok toberhal en blijft leider in de over gangsklasse doordat Victoria van Kieviten verloor. Laas Galema en Dirk Drijver waren goed op dreef voor Leiden dat met 4-0 de voor sprong nam door treffers van Peter van der Meer, Laas Galema, Mau rits Eikenhout en.Herman Harte velt. Daarna scoorcle Alliance vijf maal op ry: 4-5. Galema trok de score weer gelijk, waarna Casper Klijn driemaal toesloeg. Drijver en Jeroen Dubbeld hadden hun sco rende aandeel in de voordelige 10- 8 stand voor LMHC vlak voor tijd Zwak uitverdedigen van Leiden had tot gevolgd dat Alliance, met nog drie seconden te spelen, op ge lijke hoogte kwam van de thuis ploeg. Roomburg bewees gisteravond in de Drie Oktoberhal met twee overwinningen goed mee te kun nen in de eerste klasse en is op de tweede plaats gekomen achter Hu dito. In de eerste ontmoeting kwam Leonidas aan de leiding met 0-2, maar werd in een goed duel nog met 5-4 verslagen. Juijen van Aken pushte 1-2 uit een Leidse corner. De Rotterdammers liepen evenwel uit naar 1-3, waarna de Roomburgers pas goed op schot kwamen en afstand namen tot 5-3 via twee goals van Lukas van Schaik, Van Aken en Bas Maas Leonidas restte slechts nog het be nutten van een strafbal. In het tweede duel traden de Roombur gers wat minder geconcentreerd aan tegen Capelle, maar wonnen wel met 9-5. Cees Wendt liet zes goals van zijn stick komen, waar van er drie uit een strafbal. Jurjen van Aken pushte een keer raak uit een strafcorner en Maas en Van Schaik deelden ook in de Leidse produktie. In de Rijswijkse Marimbahal voegde Alecto twee overwinnin gen toe aan de vorige successen en is daardoor sterk favoriet voor het kampioenschap in de derde klasse A. Zaterdagavond werd Bleiswijk via een 7-2 ruststand met 11-4 ver slagen. Eric Kruis scoorde voor de Leiderdorpers vijfmaal, Wout van der Meulen tweemaal, Ludo Men nes benutte twee corners, terwijl Michiel Blans en Eduard van der Marei ook een keer raak schoten. In de tweede ontmoeting keek Alecto eerst tegen een 0-2 achter stand aan, maar daarna schroefde de ploeg van Wout van der Meulen het tempo op en werd HDS met 7- 2 naar huis gestuurd. Mennes ge bruikte driemaal de strafcorner om de scoren. Hanco Arnold (2), Blans en Van der Marei pushten raak uit het veld. Liboton: achtste titel op rij MOL/BERLIJN (ANP/SID) - Roland Ljboton werd gisteren voor de achtste opeenvolgende keer Belgisch kampioen veldrijden bij de profs. Pol de Brauwer, tweemaal gehinderd door een toeschou wer, eindigde in Mol op de tweede plaats. Opmerkelijk was de vierde positie van Eric Vanderaerden de wegrenner uit de ploeg van Peter Post. Bij de amateurs werd Rudy Thielemans kampioen van België. Na afloop maakte de Belgische bondscoach Bert Vermeire de Belgische ploegen voor het wereldkampioenschap in Tsjechoslo wakije (24 en 25 januari) bekend. Profs: Liboton, De Brauwer. Messelis en De Bie, amateurs: Thielemans, Van Dijck, Moonen en De Rey. De oud-wereldkampioenen Klaus-Peter Thaler (profs) en Mike Kluge (amateurs) werden gisteren in Berlijn kampioen van West- Duitsland. Voor Thaler betekende dit de dertiende nationale titel. Reclame kan soms heel hinderlijk zijn. Folders die in je brievenbus worden gepropt zijn daar een voorbeeld van. Het blijft maar komen en je moet ze wel oprapen. Wie echter huisarts is van beroep, is pas goed de klos. De farmaceutische industrie is letterlijk kampioen in het versturen van folders en brochures. Per arts gemiddeld al gauw drie kilo per maand! Om de nieuwsgierigheid te prikkelen wordt de zending vaak 'behangen' met allerlei prullaria en 'cadeautjes'. Je zou als huisarts gewoon je brievenbus wel eens willen dichtspijkeren. Door Kees Klaasse Azarja Fransen is niet zo naïef te denken dat ze in haar eentje de industrie op de knieën kan dwingen. Toch gaat ze voorlopig door met haar actie"Je hebt een lange adem nodig. Maar hoe meer speldeprikken hoe beter". (foto GPDi O De eerste goede voornemens hebben reeds schipbreuk geleden. De botten in mijn handen kraken van de nieuwjaarswensen. Wat ben ik geplaagd tijdens deze jaarwisseling! Al twee nachten heb ik nachtmerries over winkelmeisjes die - o gruwel! - hardnekkig 'eensgelijks' in plaats van 'insgelijks' blijven zeggen. Mijn kat hangt nog steeds in de gordijnen na de 'vrolijke oorlog' die vuurwerkfabrikanten ons hebben verklaard. En dan heb ik het nog niet eens gehad over al die krantenbezorgers die mijn woonstee hebben belaagd. Eén ding weet ik zeker: in dit nieuwe jaar zal ik vaak de eenzaamheid en stilte gaan opzoeken. Ik koester een mooi visioen. Daarin verschijnt mij de aarde als een perfect ronde en gladde bal, net zoals je haar wel ziet op uit ruimtevaartuigen genomen foto's. De mensen, die haar pokdalig maken als een oliebol, ontbreken. Een beroemd ontdekkingsreiziger noteerde eens in zijn dagboek dat hij in zijn eenzaamheid al blij zou zijn met de aanwezigheid van een aap die van veraf op een mens leek. Wat had ik graag even met hem geruild in de afgelopen dagen. Want al dat praten en elkaar zien, waar dient het toe? Die hypocriete figuren, die het tegen het einde van het jaar altijd weer hebben over 'het dichter bij elkaar brengen van de mensen', ik zou willen dat ze in de komende december hun mond eens hielden. Dichter bij elkaar brengen? De mensen? Je moet ze in die dagen juist van elkaar weg houden. Kunnen ze eindelijk eens in alle stilte en rust overdenken hoe ze elkaar in het afgelopen jaar hebben lastig gevallen. Eenzaamheid. Het woord heeft in onze maatschappij een veel te negatieve klank. Ér moet in de Europese samenleving vooral veel bij elkaar gehokt worden. Zelfs gastarbeiders, die in die vrije dagen tijdens de jaarwisseling nu eens eindelijk niet geconfronteerd hoeven te worden met die Hollandse koppen, worden door ons niet met rust gelaten. Neem zo'n actie als 'Gast aan tafel' - is dat niet iemand een denkbeeldig pistool op de borst zetten onder de bedreiging: 'Deel in onze gezelligheid!'? Ze lokken iemand zomaar uit zijn pension en poten hem neer in een wildvreemd gezin. Daar zit Abdullah dan. En maar dankbaar blijven glimlachen tegen zijn weldoeners, ook al moet hij kokhalzen bij het zien van de krabcocktail. En de genereuze gastheer maar grappig zijn:"Zeg Abdullah, mag ik Ab tegen je zeggen?" Praten, babbelen, keuvelen, converseren - zo gauw er meer dan twee mensen bijeen zijn, krijgen Woorden het karakter van giftige uitlaatgassen. Dat er toch eens gezwegen moge worden! Waarover men zwijgen kan, daarover moet men niet praten - o, als dat toch eens het parool zou worden voor 1987. De grote mystici - die hadden het wel door. Zij trokken zich terug, diep in het woud. Zij leefden alleen, praatten niet door het zingen van de vogels heen. Alleen als ze hun teen tegen een boomstronk stootten, kwam er een klank uit hun mond. Hun lippen zaten soms aan elkaar geplakt van het lange zwijgen. Zelfs het bidden gebeurde binnensmonds. Dat moet een verademing zijn geweest voor God. Kon Hij tenminste rustig blijven snurken. Mensen zouden moeten kunnen spreken, zoals boeken spreken. Stil, zonder geslis en gestamel. Eén zo'n boek heeft in deze dagen tegen mij gepraat. Éen boek maar. jammer genoeg. Het vertelde het volgende verhaal. Er leefde eens een oude vrouw. Haar man was dood. Haar zoon had haar na een kleine woordenwisseling nooit meer opgezocht. Zij had geen contact meer met mensen. Alleen door de handen van kappers en artsen werd zij af en toe nog aangeraakt. In het begin huilde ze om haar eenzaamheid, wilde ze zich uitzinnig van verdriet soms op haar eigen schaduw storten. Óp een dag echter was het of iemand de ui die haar leed veroorzaakte uit haar huis had weggehaald. Ze begon van het alleen, zijn te houden. Al in jaren bijvoorbeeld had ze geen ruzie gemaakt. Over geen woord hoefde ze zich meer te schamen. Op een dag werd ze door haar buren gevonden. Haar lichaam verkeerde in staat van ontbinding. Naast haar lag een brielje met de tekst:Voorzichtig. Jaag in godsnaam mijn vliegen niet weg.' Vliegen - ze was gaan houden van hun gezoem. Ze was gehecht geraakt aan dit hemelse contact - nog nooit was een oude vrouw als zij door iemand zo delicaat gekieteld. Nee, de moraal van dit verhaal is voor mij niet dat men beter kan omgaan met vliegen dan met mensen. Wel vind ik het gezoem van deze insekten heel wat zinniger dan al dat gekwek en gepraat. Luister er maar eens naar. In een stil en eenzaam 1987. ANGELA PINNEBERG Azarja Fransen uit Haaksber gen ergert zich dood aan de ve le tientallen kilo's duur recla medrukwerk die de farmaceu tische industrie jaarlijks bij hacir in de bus laat kieperen. Mevrouw Fransen is echtgeno te van een huisarts en werkt als doktersassistente in zijn prak tijk. In haar eentje is zij nu een actie begonnen om een einde te maken aan deze 'geldsmijte rij' van fabrikanten en impor teurs. De wachtkamer van de praktijk is tot expositieruimte omgetoverd. Patiënten kunnen daar de tijd do den door de folders bekijken en an der reclamemateriaal dat in de strijd wordt geworpen om genees middelen aan de man te brengen. Een 'waterhoofd' als cadeautje om daarmee de verkoop van een be paald medicijn te stimuleren, is het grofste staaltje van medische recla me dat mevrouw Fransen ooit on der ogen heeft gehad. Dat 'waterhoofd', een holle kera- mieken kop die met water kan worden gevuld en met groeven bo venop, waarin zaadjes van tuinkers groeien, 'siert' sinds enige tijd de expositie-wachtkamer. Ook allerlei andere prullaria worden er ge toond. De dokter krijgt die cadeau. De 'gulle' fabrikant hoopt dat ze de huisarts ertoe zullen brengen juist zijn merk geneesmiddel op het re ceptenbriefje te schrijven. Mevrouw Fransen: „Ik vind het erg irritant dat op deze manier zo veel geld wordt weggegooid. Let terlijk weggesmeten, want de meeste huisartsen gooien het ma teriaal ongezien in de vuilnisbak. Of het wordt door de doktersassis tente al uit de post gesorteerd". De doktersvrouw werd pas goed boos toen ze de folders ging opspa ren. Drie keer een maand lang. De gemiddelde hoeveelheid woog 2,5 a 3 kilo per maand, minus de vak bladen en de 'cadeautjes' Azaija Fransen: „Ga maar na: er zijn onge veer 6000 huisartsen in Nederland. Samen krijgen die dus per jaar bij na 200.000 kilo aan reclamefolders in de bus". Mevrouw Fransen, die zegt van de patiënten „veel spontane reac ties, maar nog niet één negatieve" te hebben gekregen, is niet iemand die principieel reclame afwijst. „Helemaal niet, je mag best recla me maken voor je produkt, maar doe dat dan op een normale ma nier. Het reclamebudget van een gewoon bedrijf is gemiddeld 3 a 5 procent. In de farmaceutische in dustrie is dat - schrik niet - 11,5 procent". De Consumentenbond, die met de actie van mevrouw Fransen sympatiseert, heeft voor haar uit gerekend dat de geneesmiddelen industrie per jaar ongeveer 300 mil joen gulden uitgeeft aan reclame. De doktersvrouw uit Haaksbergen wil met haar een-vrouws-actie de industrie zover proberen te krijgen dat „die honderden miljoenen re clamegeld aan de patiënt ten goede komen, in plaats van dat ze worden weggesmeten". Zijn er huisartsen en hun assis tenten of partners die zich groen en geel ergeren aan medische recla me, er zijn er ook die het wat laco nieker opnemen. Zoals bijvoor beeld Mariët Bossers. huisarts te Alkmaar, die eigenlijk niet eens weet hoe groot de berg reclame is die zij en haar man (met wie zij een praktijk deelt) van de industrie ontvangen. „Ik gooi het namelijk altijd meteen weg", zegt ze. „Ik neem de moeite niet meer Het heeft geen zin dat allemaal door te nemen", aldus mevrouw Bossers. „Net als de meeste huisartsen, heb ik een vast aantal medicijnen dat ik voorschrijf. Daar hou ik me bij. Die geneesmiddelen ken ik goed, ook de eventuele bij werkingen en ze komen overeen met de medicijnen die de specialis ten in de ziekenhuizen in deze re gio gebruiken. Bij de keuze speelt ook de prijs een rol, want huisartsen is een prijsbewuste groep, al hoor je wel eens het te gendeel". Mariët Bossers: „Zo'n mooie mailing is dus aan my niet erg be steed, want ik gebruik eigenlijk nooit zomaar een gloednieuw me dicijn. Je wilt toch eerst weten of het een veilig middel is en meestal zijn het de specialisten die ze voor zichtig uitproberen. Daarna ga je misschien eens naar een lezing. Al met al is het 'oppakken' van een nieuw medicijn een vry langzaam proces. En terecht". Reclame speelt bij dat proces volgens de Alkmaarse huisarts maar een klei ne rol, al geeft zij toe dat er „toch wel iets blijft hangen" van de in houd van de advertenties in de se rieuze vakbladen, die ze natuurlijk wel regelmatig onder ogen krijgt. En dan blijkt ook mevrouw Bos sers zich wel eens te ergeren. „De aanpak in die advertenties is vaak net zo dom als de reclame voor wasmiddelen. Er worden maar wat kreten geslaakt. En soms zijn ze ook vrouw-onvriendelijk. Vrou wen worden dan afgeschilderd als domme wezens die de dokter de beslissing laten. En dan de pogingen tot bein vloeding: de 'cadeautjes'. Volgens mevrouw Bossers loopt het alle maal zo'n vaart niet. „Artsenbezoe kers laten wel eens kleinigheidjes achter als pennen, een recepten- blokje of een stukje zeep voor de assistente. Dat soort dingen. Ik heb wel eens twee bossen rode rozen gehad. Maar ik weet niet eens meer van welk bedrijf. Er zijn ook wel eens van die reisjes, met een con gres. Vooral apotheekhoudende artsen worden daarvoor benaderd. Het zijn trouwens altijd dezelfde mensen die zulke uitnodigingen aannemen. Ik zit er niet op te wachten hoor, op die 'cadeautjes' Ze doen maar. Het is heus niet zo dat ik dan onmiddellijk het betref fende medicijn ga voorschrijven" Voorzitter J. Sanders van Nefar- ma te Utrecht, een associatie waar in de farmaceutische industrie sa menwerkt, reageert op de kritiek van de artsen met een verhaal over „het streven naar één prijsniveau in EuropaEn tevens met de vast stelling dat minder reclame hele maal niet zoveel invloed op de prijs heeft als men wel denkt. Het gaat volgens hem immers om een veel kleiner bedrag dan de 300 miljoen die wordt genoemd. Volgens Sanders wordt aan re clame (advertenties, folders en bro chures) door de gezamenlijke in dustrie 45 miljoen gulden per jaar uitgegeven. „En dat op een omzet van 1,5 miljard, zet u dat er vooral bij". Sanders benadrukt dat de op merking van doktersvrouw Fran sen uit Haaksbergen dat het om 11,5 procent van de omzet gaat, „dus gewoon niet waar is". Voor alle duidelijkheid wil de Nefarma-voorzitter het volgende kwijt: „Van de prys van een ge neesmiddel (zoals dat uit de fa bnek komt) gaat 14 a 15 procent 'op' aan wat informatie wordt ge noemd. Een vijfde deel daarvan is voor reclame en advertenties waar over we het nu hebben. Verder wordt onder 'informatie' verstaan de ongeveer 800 artsenbezoekers, de lessystemen voor huisartsen („1,4 video per week per arts, en beeldplaten"), symposia („die soms wel door 1200 artsen worden bezocht"), anatomische atlassen en lotoboeken. Het totale bedrag voor informatie is: 225 miljoen gulden per jaar (15 procent van 1,5 mil jard). Feit blijft, dat ook deze cijfers niets afdoen aan de schier onafzienbare stroom reclame, waaraan veel art sen zich kennelijk ergeren. En dan te bedenken, dat die stroom vol gens Sanders de afgelopen vy f jaar „met 50 a 60 procent al geweldig is afgenomen". Dit door de invoering van computersystemen, waardoor selectiever wordt gemaild en als gevolg van de hoge portokosten Naar zijn stellige verwachting zal de stroom in de nabije toekomst nog aanzienlyk teruglopen De Nefarma-voorzitter. ..We hebben erg hoge verwachtingen van het verspreiden van informatie per beeldscherm. De industrie is druk bezig met een databank voor geneesmiddelen. Volgend voorjaar gaan we er al wat mee proefdraai en. Artsen en gebruikers kunnen m de toekomst via viditelachtig'.- systemen toegang krijgen

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15