Fides 'vecht' naar zege op Trekvogels Saturnus begint nieuwe jaar goed Foreholte kansloos Siemerink uitgeschakeld Pernix raakt koppositie kwijt Chicago terechte winnaar basketbalweek BVO verrast met derde plaats PAGINA 14 SPORT MAANDAG 5 JANUARI 1987 LEIDEN - Saturnus begon het nieuwe (handbaDjaar goed. De mannen behaalden een 17-9 over winning op DWS, terwijl de vrou wen Hollandiaan met 10-7 versloe gen. OASE begon de wedstrijd te gen VELO slecht (4-1 achterstand bii rust), maar in de tweede helft trokken de vrouwen alsnog aan het langste eind: 6-8. De vrouwen van HVS kwamen tegen koploper VE LO zéér slecht voor de dag. De ploeg uit Stompwijk werd met 6-15 afgedroogd. HVS maakte tegen VELO geen moment de indruk dat het echt in Pierre Karsmakers tiende EL GOLEA (AFP) - De Italiaanse motorcoureur Andrea Balstrieri en de Keniaanse autorijder Mehta, hebben de eerste beproevingen in de Sahara het beste doorstaan. Ba- lestrieri had voor de eerste speciale proef in de Rally Parijs-Daker, 259 kilometer naar El Golea, ruim twee minuten minder nodig dan de Ita liaan Picco. De Nederlander Kars makers eindigde als tiende. Bij de auto-rijders was de Keniaan Mehta de snelste. Zijn voorsprong op de Fransman Da Silva bedroeg meer dan drie minuten. de kansen tegen de koploper ge loofde. In de eerste helft produ ceerden de futloos spelende Stompwijksen slechts één treffer, terwijl de vele slordigheden VELO aan een aantal makkelijke doel punten hielp. Veel toeschouwers zagen dan ook de 6-15 niet meer op het bord verschijnen. Zij waren eerder vertrokken. OASE kwam tegen Westlandia moeizaam uit de startblokken. De verdediging zat, afgezien van de hoeken waar de doelpunten vielen, goed in elkaar, maar alleen een doeltreffend af standsschot van Lylle van der Poel was te weinig. In de tweede helft werd er in de aanval meer gelopen. De inzetten vanaf de hoek zorgden voor de nodige onrust in de West- landse defensie. Het resulteerde in drie doelpunten van Gerrie Hooge- boom en twee van Helma van der Geest. De zege werd er ook mee be haald: 6-8. In dezelfde derde divi sie haalde Saturnus de tweede overwinning binnen. De defensies zaten zo dicht dat met name Saturnus regelmatig we gens tijdspel teruggefloten werd. Halverwege was het pas 3-3. In zo'n wedstrijd vallen de beslissin gen vaak door break-outs, en dat was ook precies wat er gebeurde. Connie van der Werf rondde er drie succesvol af en tekende daarrhee voor het verschil tussen de Leid- sen en het fysiek sterkere Hollan diaan: 10-7. De mannen van Saturnus kwa men in de tweede helft pas los van het onderaan bungelende DWS. Vreemd genoeg gebeurde dat van uit ondertal-situaties. De Schie dammers wisten geen raad met de tactische vondst van coach Roy van Gurp om juist dan een op- bouwspeler vast te zetten. Nico Mooren peuterde er twee break outs uit en knakte daarmee het Schiedamse moreel. Dat de Leide- naren zelfs met maar vier man in het veld twee maal tot scoren kwa men, maakte de 17-9 nederlaag voor de Schiedammers alleen maar zuurder. Uitslagen vrouwen: MMO-Her- mes 2 2-15, EDO 2-Fairplay 8-14, Rijnsoever-Quintus 5 12-13, West landia 3-MSV 9-10. Mannen: Quin- tus 3-Northa 13-17, DSO-Olympia 14-20, Foreholte-VELO 17-15, HVS-AHC 16-14, Hermes 3-MSV 15-19, Rijnsoever-AHC 2 17-17, GDS/Athene-Fairplay 14-15. WOGNUM - Datateam Forenholtes derde wedstrijd in de eredivisie handbal heeft opnieuw niet het beoogde resultaat opgeleverd. Twee tus- sensprints van 5-5 naar 10-5 en van 12-9 naar 18-9 waren voor SEW voldoende om een 24-13 wint in de wacht te slepen. Tot 5-5 was er van krachtsverschil tussen SEW en Foreholte geen spra ke. De ondergang begon voor de Voorhoutsen toen Diane van Dam een schot via lat en achterhoofd tot doelpunt promoveerde. Direkt daarop scoorde SEW uit een strafworp. GEW schakelde over op een hoger tem po. Als collectief was de ploeg beter, doelpunten werden vanaf alle posi ties gemaakt. Foreholte kon daar tot 15-5 weinig tegenover stellen, maar voor rust krabbelde het weer redelijk op: 12-8. Ook in de tweede helft had SEW aan een korte periode van produktiviteit voldoende om Foreholte, dit maal definitief, op achterstand te zetten. Tot 18-9 zochten de pupillen van Wim Geerlings hun wapens in individuele acties, maar daarmee had den geroutineerde tegenstanders weinig moeite. Ellie Spreeuw; met vier doelpunten topscoorster, brak de ban, maar voor een overwinning was het te laat. SEW liet Foreholte met 24-13 puntloos. Fides-aanvoerder Robin Sommeling lijkt verstijfd van de schrik bij het zien van zoveel overtredingen. Janet Smit krijgt een zet en rond de paal begaan ook Frans Slingerland (Trekvogels) en Nico Pikaar elementaire fouten. Fides Pacta hield evenwel het hoofd koel en won met 14-11 de topper tegen Trekvogels, (foto Loek zuyderduim punt, maar de aansluting bleef tel- daan en stond na 9-9 ook kens uit. Nadat Kees Brokaar, die vanaf de stip voor 13-12 had ge zorgd, een doorloopbal had gemist, gooide HKC het duel op slot: 15-12. Nijenhuis' schot miste alle zuiver heid en ook verdedigend was de routinier totaal van slag. Na rust kwam Luto weer op ge lijke hoogte en ook een tweede de marrage van TOP naar 10-5 leek te worden geneutraliseerd. In dezelf de minuut waarin Luto op 10-9 kwam, scoorde Karin Westerbeek voor de derde maal. Met Sjoerd van der Klaauw voor Frank Nijen huis maakte TOP de wedstrijd uit. Ron van der Willik en Jacquelien Winter bepaalden de eindstand op 13-10. Het afstandschot liet Pernix bij HKC(Ha) volledig in de steek. Pe ter Kuipers had geen enkel gevoel in de vingers en ook Carla Kuipers en Carla van Evert waren niet in gewone doen. Ruim twintig minu ten lang kon Pernix de ploeg uit Hardinxveld, die een fors lengte- overwicht had onder de korven, nog bijblijven, waarbij Janneke Mulder (3) een belangrijke rol speelde. Na 6-6 viel er echter een gat van drie punten (9-6), dat niet meer kon worden gedicht. Tot driemaal toe kwam Pernix terug tot op een basis van de overwinning. Henny van der Top (2), Enrico Mud en me de-topscorer Heiko Locher zorg den vervolgens voor een 11-15 ze- Uit handen Het publiek in Alblasserdam hield al serieus rekening met een nederlaag van Kinderdijk. Maar plots sprong Fiks volledig in de fout. Plaatsfouten leidden tot bal verlies en zetten de verdediging onder druk. Weg was de 7-8 voor sprong, die de ploeg van coach Henny Piket met een afwachtend speltype had genomen op de veel langere Kinderdijkers. Via 10-8 trok Kinderdijk door naar 13-9, waarna topscorer Theo Vrëeken (5) de 13-10 eindstand op het score bord bracht. Grote mannen bij De Danaïden in het duel tegen Hoogvliet waren zaterdagavond Leon Brouwers en Heiko Locher. Zesmaal seoorden beiden en eerstgenoemde bewees met een gele kaart wegens 'kritiek' op de leiding ook nog eens zijn gril ligheid. Eigenhandig maakte hij evenwel een 8-6 achterstand onge- MEXICO - Jan Siemerink is in de vierde ronde van het tennistoer nooi om .de 'Copa Ford Casablanca' uitgeschakeld. De 16-jarige Rijnsburger verloor van de als vierde geplaatste Mexicaan Mario Pacheco: 3-6,7-6,4-6. De speler van het Leidse Unicum klaagde na deze partij over de chauvinistische arbitrage: "Het komt hoogst zelden voor dat ik beslissingen van de scheidsrechter in twijfel trek, maar nu was het te gek. Mij is een punt ontnomen. Het spel heeft een kwartier stil gelegen". Jacco Eltingh kwam in hetzelfde toernooi voor jeugd tot en met 18 jaar een ronde verder dan Siemerink. In de kwartfinale echter ging hij onderuit tegen de Portugees Nuno Marces: 3-6, 6-7. De 15-jarige Paul Dogger kwam evenals Siemerink niet verder dan de vierde ronde. De Amsterdammer ging tenonder tegen de Italiaan Michael Otti: 2-6, 6-7. Yvonne Grubben verloor in de kwartfinale van de Elena Pompilova: 2-6, 1-6. Met haar Bulgaarse tegenstandster bereikte zij wel de finale van het dubbelspel. ge- Wegens een polsblessure van Al- do Spadon moest Zuiderkwartier- coach Simon Boot de opstelling geheel omgooien. Het experiment liep in het cruciale duel met hekke- sluiter Olympiaan op een fiasco uit. Invaller Wim Steenbeek was met vier goals wel de meest pro- duktieve Leidenaar, de enige die na rust ook bleef scoren toen Olympiaaan wegliep naar 9-7. De 9- 8 van Theo van Leeuwen was on voldoende: 10-8. Ommekeer Kort na rust kwam de ommekeer in de streekderby Tempo-Veloci- t^s. De ploeg uit Leiderdorp, die met goals van Martine de Water (2) en Bert van Osnabruggen een goe de start (3-0) had, slaagde er niet in definitief afstand te nemen en kreeg in de slotfase de rekening ge presenteerd. Ronald Drieduite en Eric Pons zorgden voor de aanslui ting en door een treffer van Truus Leideman nam Tempo direkt de leiding. Eric Pons zorgde na de ge lijkmaker opnieuw voor een Al- phense voorsprong, die in het laat ste kwartier onaangetast bleef: 7-6 Crescendo moest na de hervat ting (6-5). ALO eerst nog naast zich dulden, alvorens het door treffers van John Huigsloot, Peter Baak en Wijnand Alberts beslissend weg liep naar 9-6. Huigsloot en Baak droegen elk drie goals bij aan de 12-9 overwinning op de hekkeslui- ter. Zover is De Algemene nog niet gekomen, al speelde de ploeg van coach Bart Lambooy.een verdiend- telijke wedstrijd tegen subtopper DKV. Op 8-7 miste zoon Alfred echter vanaf de stip en hoewel er ook na de 9-8 voor topscorer Je roen de Boer (3) nog legio kansen waren, bleef de gelijkmaker uit. BRAM VAN GENT Elly van Hulst haalt limiet DORTMUND (ANP) - Elly van Hulst (PAC) heeft zich gisteren in Dortmund geplaatst voor deelne ming aan de Europese- en Wereld kampioenschappen indoor. De Rotterdamse won bij indoorwed- strijden in Dortmund de 1500 me ter in 4 minuten en 11.1 seconden. Met die tijd voldeed zij aan de ei sen, die de Koninklijke Nederland se Atletiek Unie heeft gesteld voor uitzending naar de Europese titel strijd, die op 21 en 22 februari in het NoQrdfranse Lievin wordt ge houden en voor het eerste officiële toernooi om de wereldtitels indoor, dat van 6 tot en met 8 maart in Indianapolis (VSt) wordt gehou den. Voor Lievin had de KNAU als limiet een tijd van 4 minuten en 14 seconden gesteld. De eis voor Indianapolis, waar Van Hulst, de twee jaar geleden in het sportpaleis van Bercy in Parijs veroverde -offi cieuze- wereldtitel verdedigt, is 4 minuten en 13 seconden. In Dortmund ondervond Elly van Hulst geen tegenstand. De Amsterdamse Christien Toonstra (ADA) kon Van Hulst vier van de zeveneneenhalve ronden volgen maar moest daarna afhaken. Toon stra werd tweede in 4.24,4. De der de plaats ging naar Margreet Ver beek (Olympia 48) in 4.36,4. Elly van Hulst is de tweede, die zowel voor Lievin als Indianapolis'heeft geplaatst. Op 29 november van het vorig jaar haalde Erik de Bruin (VLTC) bij wedstrijden in het Zweedse Kiruna met 20,48 meter de eis bij het kogelstoten. Bij een stratenloop in Goes be haalde Hans van Voorden van het Leidse Bataven in een tijd van 23.26 een derde plaats. Hij had ruim een halve minuut achterstand op winnaar Van def Velden (AV'56 Goes). De Leidse snelwandelaar Dirk Maassen van den Brink boekte een zelfde resultaat bij een wedstrijd over tien kilometer in Rotterdam. Hij finishte bijna vijf minuten na winnaar Harold van Beek (RWV Rotterdam).v Deling Lions DORDRECHT - De ijshockeyers vap Leiden Lions behaalden giste ren een verdienstelijk resultaat te gen Drop Devils (6-6). Door dit ge lijkspel miste de ploeg uit Dor drecht de play-offs. In de eerste pe rioden ging het Leiden, dat weer iets opklom in de derde divisie, voor de wind (periodestanden 0-1, 2-4). In het laatste part echter moesten de Leidenaars terrein prijs geven (4-1). De deling dankte Leiden Lions voor een belangrijk deel aan kee per Coen Hensing, die een sta-in- de-weg bleek voor Drop Devils. Rik Keessen (2x), Arthur Faas (2x), Elzard Hoogkamer en Wessel Buis scoorden voor Leiden. LEIDEN - Dank zij een zwaar bevochten 14-11 zege op koploper Trekvogels heeft Fides Pacta de leiding in de Overgangsklasse C van de korfbalcompetitie overgenomen. Ver schuivingen waren er ook in de kop van de Overgangsklasse A, waar Pernix na een 15-12 nederlaag bij HKC(Ha) koploper af is. In B deed TOP goed zaken door van Luto te winnen (13-10). Eersteklasser Zuiderkwartier kreeg van Olympiaan de rode lantaarn in de handen gedrukt: 10-8. Arbiter Van der Heide kreeg zo een zware klus, waaronder hij zelfs dreigde te bezwijken. In de beginfase raakte Fides toch uit balans en ging na 2-4 gejaagd op goals spelen. De chaos werd daar door alleen nog maar groter. Het schot van Trekvogels was zuiver, maar aan intelligentie ontbrak het de Rotterdamse koploper toch, want de strafworpen volgden el kaar in rap tempo op. Met Robin Sommeling (4x) als scherprechter bleef Fides in die eerste fase hoege naamd nog eenvoudig bij. En hoogst persoonlijk wees dc achtmaal scorende Fides-aanvoer der zijn ploeg ook de weg naar de zege. Na de rust (9-7) kwam Trek vogels nog terug, maar na de 10-8 van de goed doorgaande Ronald van der Velden was het snel met het Rotterdams verzet gedaan: 14- 9. Een dissonant was de actie van Janet Smit, die zich losrukte van haar tegenstandster en hiervoor een gele kaart kreeg. Gezien een nog lopende voorwaardelijke straf hangt haar een schorsing van drie tot vier duels boven het hoofd. En dat dempte de feestvreugde na af loop wel een beetje. Namen Grote namen telt Luto nog altijd volop. Olga Wolfs, Maijan Karman, Peter Schallenberg, Harry Nolt- huis en langs de lijn Thom van Rhee. Het zijn toppers uit het roemruchte verleden van het korf- balbolwerk uit Amsterdam. Heb ben Wolfs en Nolthuis alleen nog lengte en routine, Schallenberg is een prijsvechter gebleven. De ex- international uitschakelen was voor TOP-coach Hans Oele daarom een prioriteit, waaraan Anne van der Zaag volledig werd opgeofferd. Het duo schakelde elkaar uit, hetgeen verschuivingen in het aan- valsspel van TOP teweegbracht. Leek er in de beginfase geen vuil tje in de lucht, Barbara Romsom, Frank Nijenhuis, Gerco Langelaan en Karin Westerbeek tilden de sco re in het eerste kwartier naar 4-0; in de slotfase van de eerste helft kwa men echter de problemen. Frank Een korfbal wedstrijd is Fides Pac- ta-Trekvogels nooit geworden. Maar het Leidse publiek en zeker het op sensatie beluste deel ervan kreeg een topper, zoals het wilde hebben. Vol spektakel, strijd en emotie en bovendien met een 'hap py end': een 14-11 zege voor de thuisploeg. "Voor de westrijd heb ik net ze gezegd en in de rust weer: 'Laat je niet uit de tent lokken, blijf je ei gen spel spelen, dan win je die wedstrijd". Maar alle waarschu wingen van coach Frank Berendes ten spijt, het roekeloze spel van Trekvogels verlokte ook menig Fi- des-speler tot onbesuisde acties. "Naar je spelersbank!" Scheidsrechter Van der Heide heeft geen pardon voor Trekvogels-coach Theo Korporaaldie weer eens verhaal komt halen. (foto Lock Zuyderduin) HAARLEM (ANP) - Met Chicago heeft de vijfde Haarlemse basket balweek niet alleen een goede, maar ook een terechte winnaar ge kregen. De Amerikaanse semi- profformatie, die (voor een groot deel in een andere samenstelling) ook al in 1984-1985 de hoofdprijs in Haarlem pakte, was over het ge heel genomen de meest constante ploeg van de acht. Na de moeizame overwinning in de voorronden op Den Helder en de nederlaag tegen Hapoel Galil begon de formatie van coach Glenn Sergeant te draai en en veegde met speels gemak al le drie de Nederlandse deelnemers van het parket in de elke dag zeer goed gevulde Kennemer Sporthal. Gisteren in de Finale tegen Den Helder maakte het team het karwei met speels gemak af: 90-68. De koploper in de Nederlandse eredivisie was vanaf de eerste mi nuten volkomen kansloos tegen de op volle toeren draaiende ploeg uit Chicago. In hoog tempo voerde Chicago onder aanvoering van pu bliekslieveling Kevin Sprewer, de uitstekende spelverdeler Eric Ri chardson en de koele afmaker Bud Greer het verschil uiteindelijk op tot 22 punten. In totaal kochten 12.250 mensen een kaartje aan de kassa van de sporthal en dat betekent dat de or ganisatie royaal uit de kosten is ge komen. Dertienduizend toeschou wers waren nodig en dat aantal is ruim overtroffen, want er werden zo'n 250 passe-partouts verkocht en ook in de voorverkoop zijn nog heel wat dagkaarten aan de man gebracht. Reden dus voor organi sator Frank Voskuilen om te mel den dat er in elk geval een 2iesde Haarlemse basketbalweek komt. Pesoonlijke prijzen: Meest spec taculaire speler: Kevin Sprewer (Chicago), waardevolste speler: Jo sé Waitman (Den Helder). Beste guard: Eric Richardson (Chicago). Topscorer: met 137 punten, Dasi Barmore (Holon). Toprebounder: met 80 rebounds gedeeld: Terry White (Galil) en José Waitman (Den Helder). Driepuntersprijs (Akerboom-trofee): Emill Hagens (Den Bosch) en publieksprijs, José Waitman (Den Helder). (eindstand zie scorebord) Katwijk wint oefenpartij KATWIJK - Derdeklasser Katwijk versloeg zaterdag in een vriend schappelijke wedstrijd vierdeklas ser Floreant met 3-1. De Katwijkse goals kwamen op naam van Arnold Vooys, Amerik van Duyvenvoorde en het 17-jarige talent Jaap Guyt. PURMEREND - Door een 87-84 ovenvinning op Racing Beverwijk heeft eerste divisionist BVO gis teren in Purmerend beslag gelegd op de derde plaats van het sterk bezette nieuwjaarstoemooi van Early Bird. De Alphense basketballers hadden kort daarvoor de finale gemist door een 65-71 nederlaag tegen het organiserende Early Bird. Deze gastheer moest later op de avond in de eindstrijd z'n meer dere erkennen in eredivisieclub Zaandam. BVO bereikte de kruisfinales door ongeslagen winnaar te worden van poule A. De ploeg van coach Ben Ponsioen begon daarin met een remise (76-76) tegen promotiedivisionist Akrides. Vervol gens zorgden de Alphenaren voor een geweldige surprise door het met drie Amerikanen spelende Zaandam af te troeven: 73-71 na een 39-34 voor sprong bij rust. Na die opsteker bleek collega-eer- Achter BVO eindigde Zaandam als tweede in de poule. In de andere groep werd Racing Beverwijk eerste voor Early Bird. In de kruis wedstrijd tegen Early Bird miste BVO vier basisspelers (Deul, Dor- siel, Theo van Leeuwen en Bruins Slot). Dat brak de ploeg, die in Jeroen van Leeuwen de meest waardevolle speler van het toernooi had, juist op. Bovendien wilde Ponsioen tegen de competitieri vaal - volgende week ontmoeten beide ploegen el kaar voor de derde keer - niet alles uit de kast ha len: 65-71. Early Bird en Zaandam, dat Racing Be verwijk klopte, plaatsten zich voor de grote finale. In de strijd om de derde en vierde plaats verraste BVO daarna Racing Beverwijk, de koploper in de promotie divisie. 87-84. Blitz-jeugdspeler Mark Brussé (links) dribbelt onder het toeziend oog van ploeggenoot Paul van Houten (midden) in de richting van de Leiderdorpse basket. De Leiderdorpers Rijsbergen (achter grond) en Koornneef staan echter klaar om in te grijpen. Leiderdorp wint volgens verwachting VOORSCHOTEN - De basket ballers van Leiderdorp behaal den zaterdag, geheel volgens verwachting, een overwinning op rode lantaarndrager Blitz (57-104). Dank zij deze zege be hield het team van coach Peter Paulides de eerste plaats in de eerste klasse rayon. Blitz kon de ranglijstaanvoer der, op basis van wilskracht en agressie, tot halverwege het eerste part goed volgen. Ster ker nog, op dat moment was er nog geen tekening in de strijd gekomen. Bij de pauze was het verschil echter toch opgelopen tot 16 punten. Daarna beslisten de Leiderdorpers, die niet al leen goed aanvielen maar ook geconcentreerd verdedigden, de strijd gemakkelijk in hun voordeel. Topscorer bij Leider dorp was Boris Monkhorst met 28 punten. Hij werd gevolgd door Robert Jan Rijsbergen (17) en Pim Fretz (15). Eerste divisionist BS Lei den was in een oefenduel kans loos tegen het in de eredivisie uitkomende DAS (53-78). DAS dankte de zege in het bijzonder aan oud-Leiden-spelers Toon - van Helfteren en Daan van Eg- mond.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14