'Ik denk nu al aan de Spelen slim, maar ook sterk Van Gennip zelf verrast over winst Van Kempen niet alleen Weer straf voor Nykanen Rustige start van Noorse schaatsers Bouke Jonkman al zeker van startbewijs voor WK sprint Zesde overwinning in marathon PAGINA 12 MAANDAG 5 JANUARI 1987 Eerder greep Canada het brons door de Verenigde Staten te ver slaan. Dolle vreugde bij de ijshockeyers van Tsjechoslowakije na de winst op het team van de Sowjet Unie. (foto ap> DEN HAAG (GPD) - De kernploegen hebben op de sprintonderdelen van de Nederland se afstandskampioenschappen een geweldige draai om hun oren gekregen van de schaatsgewesten. Nadat Ingrid Haringa en Menno Boelsma de schaatselite vrijdag op de 500 meter al achter zich hadden gelaten, kwamen de gerenommeerde rijders er daags daarna ook niet aan te pas op de kilometer. Petra Moolhuizen en Bouke Jonkman eisten op de winderige Uithofbaan in Den Haag de titels voor zich op. Vooral Bouke Jonkman deed za terdag goede zaken. De 19-jarige schaatser uit St. Nicolaasga legde op de 1000 meter niet alleen beslag op de titel, maar hij verzekerde zich ook als eerste - en voorlopig enige - van een startbewijs voor de WK sprint. Jonkman, die op de 500 meter als derde was geëindigd, werd perste in het klassement van beide sprintnummers, hetgeen hem volgens afspraak een ticket voor Canada opleverde. Jonkman is een leerling van de Friese sprintschool van Lieuwe de Boer en Sies Uilkema. Sinds hij be geleid wordt door het ervaren duo maakt Jonkman een enorme pro gressie door. Dit seizoen bijvoor beeld haalde hij al een seconde van zijn persoonlijk record op de 500 meter af. „Onder leiding van Sies en Lieuwe heb ik me dit jaar voor Van Kempen toch op tien kilometer het eerst echt gespecialiseerd op de sprint. In mijn achterhoofd denk ik aan de Spelen. Dankzij Uil kema en De Boer heb ik veel bijge leerd. Zij trainen tenminste op een begrijpelijke manier. Daarvoor was het meestal een rommeltje. Soms moest ik trainingsschema's volgen, waar ik weinig van snap te". Oud-sprinter Sies Uilkema was nauwelijks verrast door de eerste plaats van zijn pupil. „Bouke is erg leergierig. Bovendien heeft hij vol gens mij de beste kilometer van ie dereen in Nederland in de benen. Als er iemand is die mijn nationaal record kan breken, is hij het wel". Jonkman dankte zijn kampioen schap aan een slim gereden rit te gen kernploeglid Jan Ykema. „Als Ykema achter ligt, gaat hij krabbe len. Ik moest dus proberen in de tweede ronde net voor hem te gaan rijden. Dat lukte uitstekend. Ik was wel aan het einde van mijn la- tijn in de slotmeters, maar dat was niet verwonderlijk, gezien de snel le tijd, die ik reed". Jan Ykema smakte in zijn ijver om Jonkman bij te halen, bij het uitkomen van de laatste bocht tegen de ijsvloer. Tijdens zijn val schoot diens arm uit de kom. grote stunt CALGARY (RTR) - Het team van Tsjechoslowakije is verrassend winnaar geworden van het interna tionale ijshockeytoernooi in Calga ry. In de beslissende wedstrijden wonnen de Tsjechoslowaken zater dag met 3-2 van het favoriet geach te Sowjetunie. In de beginfase van het toernooi had Tsjechoslowakije nog ruim verloren van dezelfde te genstander. De zege mocht voor een groot deel op rekening van de fenomena le doelman Dominik Hasek ge schreven worden. Hij weerde ne gentien van de 21 Russische scho ten op zijn doel af en stond pas in de slotfase van de derde periode, toen zijn ploeg de leiding had met 3-0, twee tegentreffers toe. De pe riodestanden waren 2-0, 1-0, 0-2. Er waren ruim 16.000 toeschouwers. UTRECHT (ANP) - Richard van Kempen verschijnt vandaag in Utrecht toch aan de start voor het Nederlands schaatskampioen schap op tien kilometer. De onver biddelijke heerser van het mara thonpeloton kreeg het afgelopen weekeinde formeel toegang tot de titelstrijd. In een kwartetstart komt de rijder uit De Hoef uit te gen Cees Sluimer, Rob Vunderink en Jos Pronk. De landelijke technische com missie had in eerste instantie de in schrijving van Van Kempen gewei gerd. De 15.15,9, die de marathon- troef op 18 december in Haarlem had gereden, was zijn derde poging zich te kwalificeren. Volgens de LTC-regels hadden de rijders het recht op ten hoogste twee kansen. Dick Van Zanten, voorzitter van de begeleidingscommissie kern ploegen (BCK) slaagde er in de LTC ervan te overtuigen Van Kem pen toch toe laten „Als zo'n rijder niet mag meedoen, zou dit hele systeem op de helling moeten." Om tot een even aantal deelnemers te komen, krijgt ook reserve Aad van de Marei het recht te starten. De beste Nederlandse tijd in dit seizoen staat op naam van junior Ben van der Burg, die in november in Inzeil tot 14.38,7 kwam. Hoewel hij verliezend coach was, zat Henk Gemser niet in over het pak slaag, dat Geert Kuiper, die tweede werd achter Jonkman, en Jan Ykema hadden gekregen. „Mijn rijders waren in Den Haag van onvoldoende niveau, maar voor het Nederlandse sprinten in het algemeen is het alleen maar goed, dat gewestelijke grootheden de kernploeg voorbij streven. Bou ke Jonkman is een jonge hond, die terecht kampioen is geworden, omdat hij Ykema zo gedecideerd heeft teruggewezen". Minder optimistisch was Gemser in zijn beoordeling over het inter nationale niveau van de Neder landse sprinters. Dat de Neder landse vedetten Kuiper ep Ykema er in eigen land al niet aan te pas komen, geeft met het oog op de ko mende WK natuurlijk te denken. „Het kan in Canada wel eens een hele zware dobber worden. Natio naal lijkt het allemaal wel leuk, maar internationaal stellen we wei nig voor",i aldus Gemser. Wie hij eind deze maand in Sain- te-Foy naast Jonkman zal begelei den tijdens de WK is nog niet be kend. Voor de overige twee plaat sen komen Geert Kuiper, Menno Boelsma, die rechtstreekse kwalifi catie verspeelde door een tegenval lende 1000 meter, en Jan Ykema in aanmerking. Zij zullen het bij de Worldcup-wedstrijden in Baselga di Pine en Davos onderling moeten uitknokken. Bij de vrouwen was andermaal een pupil van Egbert van 't Oever de kernploeg van Dinus Vos te slim af. Na Ingrid Haringa maakte Petra Moolhuizen het succes com pleet voor de gewestelijke formatie van de Lissenaar. De nationale re cordhoudster op de kilometer en regerend sprintkampioene was een fractie sneller dan Yvonne van Gennip, die voor de tweede keer in Den Haag het zilver kreeg omge hangen. „Ik wist, dat mijn tijd niet al te scherp was. Mijn benen voel den na vrijdag zwaar aan. Waar schijnlijk naweeën van mijn ziekte van vorige week", aldus Van Gen- nip. De Haarlemse allroundster is al wel zeker van deelneming aan. de WK sprint. Ingrid Haringa is door de BCK aangewezen als tweede af gevaardigde. Ondanks haar win nende kilometer kan Petra Mool huizen het wereldtiteltoernooi ver geten, omdat ze in een eerder sta dium van de selectieprocedure te zwak presteerde. Toch wordt ze vermoedelijk deze week nog van het gewest overgeheveld naar het keurkorps van Dinus Vos, omdat ze zo goed als zeker meedoet aan het EK allround in Groningen. De NCRV-medewerkster - de omroep is overigens twee leden kwijt, omdat deze het niet eens wa ren met de zondag-sportbeoefe- ning van Moolhuizen - overweegt om voor het volgend jaar wel in te gaan op het verzoek om toe te tre den tot te kernploeg. Daar was ze in het verleden huiverig voor in verband met blessures aan haar knie. Moolhuizen: „Mentaal ben ik nu beter voorbereid op de kern ploeg". sen en me niet forceren. Dat ik dan toch win, verbaast me wel een beetje", aldus Van Gennip. HAARLEM (ANP) - Richard van Kempen is niet alleen de slimste, maar ook de sterkste van het pelo ton marathon-schaatsers. De riet dekker uit De Hoef onderstreepte dat zaterdag in Haarlem tijdens de dertiende marathon om de KNSB- beker. Hij behaalde zijn zesde zege en was bovendien de enige schaat ser die op het schuurpapier-ijs van de Kennemerland-baan zes ronden uit de greep van het jagende pelo ton kon blijven. „De critici zeggen steeds dat ik gemakkelijk aan mijn overwinnin gen kom doordat ik over de snelste eindsprint beschik. Vandaag heb ik laten zien dat ik ook ver voor het einde durf aan te vallen. Ik zag al gauw in dat de vluchtpoging door de slechte conditie van het ijs wei nig zin had, zodat ik me heb laten terugzakken", zo blikte Van Kem pen terug op de race. door ze vandaag op de vijf kilko- meter ongeveer vier seconden moet goedmaken op Mulder om Een korte hagelbui na vijftien van de honderd ronden bepaalde het verloop van de wedstrijd. De 5100 toeschouwers bekeken tot dat moment een levendige race. Nadat de neerslag de baan had omge vormd tot een stroef vlak, daalde het tempo zienderogen en had nie mand de kracht weg te rijden. „Op dat moment kun je overwegen de wedstrijd in te korten", zei wed strijdleider Co Verrey later. „Maar dat is de weg van de minste weer stand. Je bent het een en ander ver plicht aan het publiek. Ik doe er nog liever vijftig ronden bij." Spel Van Kempen ontsnapte als eer ste in de 58e ronde. Omdat het pe loton nauwelijks reageerde, zette de heerser in het marathonklasse ment extra aan. Het bleek slechts Bouke Jonkman was de verrassing van de sprinton derdelen. 'Hij is een jonge hond, die terecht kam pioen is gewor den', moest de ver liezende sprint- coach Henk Gem ser bekennen. (foto ANP) druk op me Kwam te uggen. ik denk, dat ik daardoor zo matig hreb gereden. IK denk niet, dat ik het spel, want even later liet Van Kem pen zich vrijwillig inlijven. Jan van Capelle leidde acht ron den voor het einde de ontknoping in. De Zuidhollander reed weg en werd direct gevolgd door Hilbert van der Duim. De Fries, die vorige week na zijn zege in Den Haag ver klaarde dat Van Kempen de strijd om de KNSB-beker nog niet heeft beslist, haalde Van Capelle gemak kelijk in en handhaafde tot één ronde voor het einde een voor sprong van enkele tientallen me ters. Uitgerekend zijn provinciege- noot Yep Kramer voorkwam de tweede overwinning van Van der Duim. De voormalige allrounder vocht zich naar voren en nam in zijn kielzog koploper Van Kem pen, Andries Kasper (tweede in het klassement) en Herbert Dijkstra mee. Toen de aansluiting eenmaal was bereikt, ging Van Kempen er vandoor en won op de hem ken merkende manier. Verwijten Van,der Duim maakte er na af loop geen geheim van niet geluk kig te zijn met de actie van Kramer. „Op die manier wint Van Kempen natuurlijk alles. Zijn voorsprong in het klassement is niet meer onge daan te maken. Maar als de ande ren eens wat snuggerder zouden rijden, zou Richard het moeilijker krijgen." Kramer wees de verwij ten categorisch van de hand. „Ik rijd voor mezelf. Ik wil na de twee de plaatsen van de afgelopen we ken ook wel eens eerste worden." Het marathon-peloton hoeft dit seizoen de elementen één keer minder te trotseren dan verwacht. Wegens het vervallen van de Am- stelbocht-wedstrijd op 11 februari in Amsterdam is een marathon in het overdekte Thialf-stadion in Heerenveen aan het programma toegevoegd. Deze wordt gehouden op 14 januari. HELSINKI (SID/RTR) - De Finse Ski Bond heeft schansspringer Matti Nykanen opnieuw disciplinair gestraft. Wereld- en Olympisch kampioen Nykanen mag niet verder meer deelnemen aan de 35e editie van de vierschansentoernee, omdat zijn positie in de Finse ploeg onhoudbaar zou zijn geworden. Op 14 januari zal het bestuur van de nationale bond zich beraden over verdere maatregelen. Vorige week was de onlangs getrouwde Nykanen een dag onvindbaar. Hij stond er op dat zijn vrouw op kosten van de bond mee zou reizen. Nykanen meldde zich - door tussenkomst van een sponsor - later toch in Oberstdorf, maar kon door zijn late aankomst nauwe lijks meer trainen. Hij eindigde in de wedstrijd toen als vijftiende. In Garmisch Partenkirchen werd Nyka nen negende. De derde wedstrijd in het vier-schansentoernooi werd gisteren gewonnen door de Joegoslaaf Ulaga. Hij had in Innsbrück na de twee sprongen een kleine voorsprong op de Noor Stjernen en de Oostenrijker Vettori. In het algemeen klass.ement nam Vettori de leiding over van de Oostduitser Findeisen. In de strijd om de wereldbeker deelt Vettori de eerste plaats met de Noor Opaas. De 24-jarige Zwitser Franz Heinzer won de afdaling van Laax. Heinzer maakte een tijd yan 1.54,51 en was daarmee 0,35 seconde sneller dan de Oostenrijker Pe ter Wirnsberger. Derde werd de Oostenrijker Erwin Resch. De leider in het klassement om de wereldbe ker, de Zwitser Zurbriggen, werd achtste. De 19-jarige Zweedse Camilla Nilsson zegevierde gisteren verrassend in de slalom van Maribor. Ze kwam op een totaaltijd van 1.23,59 uit en bleef de Zwitserse skisters Vreni Schneider (1.23,84) en Conn- ne Schmidhauser (1.24,37) voor. De Zwitserse Erika Hess blijft leidster in het klassement om de wereldbe- Erna Uitham maakt plotseling kans op deelname aan EK HAMAR (ANP/NTB) - De Noorse schaatsenrijders hebben hun nationale kampioenschapsweek in Hamar sober ingezet. Slechts twee rijders ble ken gisteren in staat de sprint in minder dan 40 seconden af te leggen. Frode Rönning bevestigde zijn status als Noorse nummer één door na 39,41 seconden te finishen. Allrounder Rolf Falk-Larssen klokte 39,86.' Na twee afstanden van de sprintvierkamp wordt het klassement aange voerd door Björn Nyland, die de duizend meter voor zijn rekening nam in 1.19,78, voor Falk Larssen (1.20,99). De 24-jarige Nyland, ooit wereldkam pioen bij de junioren, kwam als enige onder de 1,20. Voor de 500 meter had hij 40,30 seconden nodig. Bij de dames blijft Edel Therese Hoiseth een eenling in Noorwegen. Hoiseth, vorig seizoen negende bij het mondiale sprinttoernooi in Karui- zawa, noteerde op de 500 meter een baanrecord: 42,61. Ook op de dubbele afstand was zij met 1.28,65 een klasse apart. GPD-verslaggever) UTRECHT - De fabrikant van schaatsmedailles heeft de afgelo pen dagen een uitermate goede klant gehad aan Yvonne van Gen nip. De Haarlemse schaatster is bij de afstandskampioenschappen in Den Haag en Utrecht veruit de bes te afneemster van al het eremetaal. Na tweemaal zilver (500 en 1000 meter) en eenmaal goud (3000 me ter), stond ze gisteravond als win nares van de 1500 meter voor de vierde keer in drie dagen op het ereppdium. Vanavond wordt daar naar verwachting een derde gou den plak aan toegevoegd op de vijf kilometer. Haar eerste plaats op de schaats- mijl bleek Van Gennip zelf nog het meest te verbazen. „Op de 1000 me ter van zaterdag zat ik helemaal stuk. Ik voelde me doodmoe. Dat was niet zo verwonderlijk, omdat ik vorige week met 39 graden koorts op bed heb gelegen. Ik ver wachtte eigenlijk niet zoveel van de 1500 meter. Ik ben relaxed het ijs op gestapt. Ik wilde rustig rij den, goed technisch blijven schaat- Op eerbiedige (bijna twee secon den) afstand werd Petra Moolhui zen tweede. Ingrid Paul legde ver rassend beslag op het brons. Marie ke Stam, die normaliter in de buurt van Moolhuizen moet kunnen fi nishen, stelde teleur met een vier de plaats. De kernploeg van Dinus Vos moest het op Van Gennip na opnieuw afleggen tegen gewestelij ke rijdsters. Zowel zaterdag en zondag werd door de schaatsers en coaches langs de baan druk gecijferd. Plaatsen voor belangrijke titeltoer- nooien bleek vaak van meer belang dan het afstandskampioenschap op zich. Van Gennip, die niet van plan is om zich met het EK voor de deur vandaag op de 5000 meter to- tal-loss te rijdep, en Stam zijn ze ker van plaatsing voor het toernooi in Groningen. Petra Moolhuizen wordt zo goed als zeker aangewe- wordt öf Grietje Mulder of Erna Uitham. Thea Lim- bach is vrijwel kansloos. Erna Uit ham verspeelde gisteren kostbare seconden op de 1500 meter, waar- Erna Uitham is een verrassende naam in het rijtje kanshebbers voor een plaats in de EK-ploeg. De 23-jarige rijdster uit Zuidlaren is meer bekend van de marathon dan van de langebaan. Dit seizoen won ze drie marathons, waarvan de laat ste afgelopen donderdag in Hee renveen. Een dag later werd ze in Den Haag met 43.99 zevende op de sprint. „Ze zeggen van me, dat ik een echte allroundster ben. Ik ge loof wel, dat dat klopt", aldus de telg van de bekende schaatsfami- lie. Haar vader en oom waren in 1963 vooraan te vinden in de Elf stedentocht. „Ik heb er nooit bij stilgestaan, dat ik wel eens een kans zou ma ken op deelneming aan het Euro pees kampioenschap. Ik heb mijn kansen op de 1500 meter behoor lijk verknald, een kwestie van ze nuwen. IK heb nog nooit in de be langstelling gestaan. De afgelopen dagen werd ik ineens van alle kan ten aangesproken, omdat ik zo goed reed. Ik voelde dat er een red tegen Grietje Mulder. Zij is een veel betere vijf kilometer rijdster". Erna Uitham heeft een beste tijd van 8.24,1 staan. Mulder is dit sei zoen al een keer bijna een halve mi nuut sneller geweest. Mocht Erna Uitham het onver wacht toch redden, dan krijgt Di nus Vos een oude bekende onder zijn hoede. Erna Uithgam is zo on geveer buurmeisje van Vos. „Ze woont maar een kilometer of twee bij me vandaan. Vorig jaar had ik haar bovendien in het gewest Gro ningen onder mijn hoede. IK wist dus al wel, dat ze hard kan schaat sen. Vorig jaar zat ze eigenlijk vlak achter de kernploeg. Door ziekte vlak voor het NK viel ze toen even wel niet zo op". IJshockeyteam van Tsjechen zorgt voor

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12