<^L 'Verblijdt u Nederlanden, op dezen gloriedag' 'Dyosinth is dé vervuiler van Brabant Zeeuwen lopen te hoop tegen verbouw abdij jekkk SURFEN OP HET WEILAND j|i -'rit Overlast door overstromende rivieren Britten dobberden dagen op Noordzee y voli wacht niet tot de computer u de baas volg een persoonlijke computeropleiding bij demmenie. lsisixw iiding v ervaren docenten persoonlijke begeleiding V. Nederland vierde uitbundig feest bij huwelijk Juliana en Bernhard ZATERDAG 3 JANUARI 1987 Overheden zeggen bedrijf wacht aan OSS (ANP) - Het Brabantse chemische bedrijf Dyosinth in Oss is een van de grootste vervuilers van Noord-Bra bant. Dat zegt het Brabantse provinciebestuur, dat samen met de gemeente Oss, de arbeidsinspectie, het waterschap De Maaskant en de inspecteur voor de volksgezondheid het bedrijf de wacht heeft aangezegd. In een extra uitgave van het personeelsblad Pharmakopij heeft directeur Vis gisteren erkend dat zijn bedrijf stoffen als tolueen, dich- loormethaan en dichloorethaan loost. Maar, aldus Vis, 'die stoffen zijn in de concentraties waarin ze in de lucht voor komen niet giftig en niet kankerverwekkend'. Diosynth, een onderdeel van het concern Akzo-Pharma, heeft naar aanleiding van de eisen van de overheidsinstanties beloofd een aantal maatregelen te zullen ne men om de milieubelasting dras tisch terug te brengen. Het bedrijf erkende daarbij dat een inhaalpro gramma nodig is voor wat betreft de milieuvergunningen. Directeur Vis geeft in de publi- katie, die ook bij de omwonenden in de bus is gestopt, toe dat de bo dem onder het terrein is vervuild. Hij wijst er op dat dit overal ge beurt waar lange tijd chemische processen plaatsvinden. Boven dien heeft Dyosinth door het op pompen van grondwater ook ver vuilingen uit de wijde omgeving naar zich toe getrokken, aldus de directeur. Die vervuiling kan ech ter door een aantal maatregelen 'blijvend worden beheerst'. Een volledige sanering is een illusie, al dus Vis. Het merendeel van de stoffen die Dyosinth loost is volgens Vis een voudig afbreekbaar. Dat geldt ui teraard niet voor de gechloreerde koolwaterstoffen. Directeur Vis is het niet eens met een proces-ver baal dat is opgemaakt door het wa terschap nadat een zuiveringsin stallatie in het ongerede was ge raakt. Volgens het schap gebeurde dat als gevolg van een lozing van Dyosinth. Directeur Vis zegt dat het schap daar geen bewijs voor heeft. Hij ontkent ook dat zijn be drijf in het verleden afwachtend is BOTSING (ANP) - Een frontale botsing van twee personenauto's op de Deurningerstraat in Weerse- lo heeft gisteren een 32-jarige in woner van Weerselo het leven ge kost. De bestuurder van de andere auto, een 25-jarige man uit Dene kamp, werd ernstig gewond over gebracht naar een ziekenhuis. Vol gens de rijkspolitie is niet duidelijk waardoor de twee auto's op elkaar zijn ingereden. 'Uniek' Woordvoerder Marijnissen van een onlangs opgericht actiecomité van buurtbewoners, zegt dat tus sen de regels door duidelijk valt te lezen dat het bedrijf eindelijk toe geeft dat sprake is van milieuver vuiling. "Dat is uniek. In het verle den heeft Dyosinth altijd alles ont kend. Het is wel schandalig dat di recteur Vis de vervuiling in de be treffende publikatie bagatelli seert". De plaatselijke afdeling van de Socialistiese Partij (SP), waarvan Marijnissen voorzitter is, heeft bur gemeester Van Veldhuizen om een extra raadsvergadering gevraagd. De SP, met zeven zetels vertegen woordigd in de gemeenteraad van Oss, wil tijdens die extra vergade ring pleiten voor een actievere op stelling van de gemeente. Verder vindt deze partij dat er een onder zoekscommissie moet komen om uit te Zoeken waarom de gemeente ondanks veelvuldige klachten van omwonenden niet eerder heeft ge reageerd. WBm Het overstromen van de Dintel bij het Overijsselse Losser bood surfend Nederland een unieke gelegenheid om nieuwe vaarwegen te beproeven. Er werd dan ook druk gebruik van gemaakt van de mogelijkheid om onbeken de verten te verkennen. (foto anpi VALKENBURG/HERKEN BOSCH/MAASTRICHT/LOSSER (ANP) - De hevige regenval van de afgelopen dagen heeft in Zuid- Limburg en Overijssel voor wate roverlast gezorgd. Op meerdere plaatsen in het Limburgse Geuldal is het riviertje de Geul buiten zijn oevers getreden. Hetzelfde geldt voor het riviertje de Roer in Mid den-Limburg. De politie sloot gis teren bij Herkenboscheen weg langs de rivier af vanwege de hoge waterstand. In Overijssel kozen de Vecht en de Dintel het ruime sop. nood, zoals een aantal jaren gele den het geval was, wil hij daarom niet spreken. Ook Rijkswaterstaat in Limburg liet weten dat de Maas en haar zijrivieren wel een hoge waterstand te zien geven, maar dat dit in de wintertijd niet abnormaal In Valkenburg langs de Geul en de Emmalaan door de hoge waterstand over een paar meter ingestort, maar van een verontrustende situatie is geen In Midden-Limburg moest de politie gisteren de weg tussen Her kenbosch en Vlodrop voor alle ver keer afsluiten, omdat de Roer bui ten zijn oevers is getreden. De weg tussen beide dorpen loopt vlak uime sop. langs de Roer en staat vaker tij dens de winterperiode blank, kademuur Praktisch alle veerdiensten in Lim burg moesten gisteren uit de vaart worden genomen. Bij een wandeling langs de Maas gisteren een 29-jarige ter terecht. Door de sterke stro ming dreef het slachtoffer meteen af en werd later door de politie le venloos uit de Maas opgehaald. Bij het Overijsselse Losser trad het riviertje de Dintel buiten de oe vers en een aantal wegen en boer derijen liep onder. Bij Coevorden overstroomde de Vecht, wat ertoe leidde dat het verkeer tussen Coe vorden en Gramsbergen moest worden omgeleid. De Vecht moet momenteel zo'n 10.000 liter water per seconde verwerken, en dat is te veel. MIDDELBURG (ANP) - De oppo sitie tegen de voorgenomen ver bouwing van het eeuwenoude ab dijcomplex in Middelburg neemt steeds grotere vormen aan. In de Middelburgse abdij zetelt het pro vinciaal bestuur van Zeeland, en dat wil nu de Statenzaal verbou wen tot een supermoderne verga derruimte. Daarmee is een bedrag gemoeid van 7,8 miljoen gulden. Diverse deskundigen op het ge bied van monumenten hebben hun afkeuring over dit plan van de ar chitect Cees Dam (van de Stopera) uitgesproken. De vier Zeeuwse Ka merleden hebben gezamenlijk vra gen gesteld aan minister Brinkman (WVC) over deze in hun ogen onge wenste verbouwing. Inmiddels heeft een grote groep tegenstan ders van de verbouwing zich ver enigd in de groep 'Vrienden van de abdij'. Woordvoerder Van Wallen burg zegt er versteld van te staan, dat Provinciale Staten van Zeeland heeft besloten tot de verbouwing, terwijl een groot deel van de Zeeuwse bevolking tegen is. Op die manier wordt er toch wel heel weinig rekening met de achterban gehouden, vindt hij. Van Wallen burg zegt te verwachten dat de be slissing van de Staten van Zeeland, die eind november werd genomen, nog kan worden teruggedraaid. De groep heeft niet alleen be zwaar tegen de aantasting van het historisch aanzien van de abdij door het doorbreken van de refter- muren (de huidige Statenzaal) en de aanbouw van een glazen pui met twee glazen torens, maar ook tegen het bedrag die de verbou wing gaat vergen, namelijk 7,8 mil joen. Bovendien, zegt Van Wallen burg, wordt de Statenzaal nu voor allerlei officiële ontvangsten en bij eenkomsten gebruikt. Dat is na de verbouwing door de in het plan op genomen verschillende niveaus, niet meer mogelijk. Intussen hebben de Zeeuwse bond van heemschut en de Vrien den van de abdij, waarin architec ten, ingenieurs en andere deskun digen zich verenigd hebben, fel te gen de plannen geprotesteerd bij Monumentenzorg, die advies over de verbouwing van de abdij moet uitbrengen aan minister Brink- Dossiers weg na inbraak bij rijksrecherche AMSTERDAM (ANP) - Bij een in braak in het bureau van de rijksre cherche aan de Amsterdamse He rengracht is gisternacht een nog onbekend aantal geheime dossiers gestolen. De inbrekers openden met snijbranders een deur aan de achterzijde van het pand en snuf felden vervolgens in de dossierkas ten. De politie sprak van een pro fessionele inbraak. De politie denkt echter dat de da ders eerder actievoerders dan cri minelen zijn geweest. De dossiers over de dode kraker Hans Kok, die zich in een aparte kluis bevonden, zijn niet gestolen. Volgens de Am sterdamse officier van justitie Ber ger hebben de dieven hooguit en kele dossiers meegenomen. Welke dat zijn, wordt nog uitgezocht. vaker gebeurd. Van echte waters- vard, gleed uit en kwam in het x IJMUIDEN (ANP) - De vier En gelse opvarenden van de I^ritse viskotter MN26 hebben vier da gen lang stuurloos rondgedob berd op de Noordzee. Verschil lende passerende schepen lieten het viertal aan zijn lot over, tot dat uiteindelijk een Duitse kust vaarder hen oppikte. De 57-jarige eigenaar was zo overstuur ge raakt dat hij aan boord enige tijd met geweld in bedwang moest worden gehouden, de overige drie waren volledig uitgeput. De IJmuidense reddingsboot Jo hanna Louisa sleepte het scheep je gisternacht de haven van IJ- muiden binnen. De vier kochten het negen me ter lange viskottertje zondag in Londen en zetten diezelfde dag koers naar hun woonplaats Kingslynn ten noorden van de Engelse hoofdstad. Op circa ne gen kilometer uit de kust vielen de motor en de stroomvoorzie ning uit, waardoor het viertal zonder radio kwam te zitten. Zware stormen bliezen het scheepje vervolgens naar de Ne derlands kust, waar de beman ning van de Westduitse kustvaar der Maris het op bijna 60 kilome ter voor IJmuiden ontdekte. Het uitgeputte viertal, dat leef de op enkele rantsoenen en aan dek opgevangen regenwater, kreeg kosteloze verzorging aan geboden van Mobil IJmuiden, dat ook de kosten van reparatie van het in Beverwijk afgemeerde scheepje draagt. De rijkspolitie te water is verbolgen over de op stelling van diverse schepen, die op noodfakkels afkwamen maar de hulpeloze bemanning bij na der inzien aan zijn lot overlieten. "Helaas zijn geen er geen scheepsnamen bekend, anders zou een dergelijke houding voor de betrokken gezagvoerders ze ker ernstige gevolgen hebben," aldus de politie. ADVERTENTIE DEMMENIE-COMPUTERS START HALF JANUARI 1987 WEER MET 5 AVONDKURSUSSEN, T.W. TEKSTVERWERKING COMPUTERBOEKHOUDEN KENNISMAKING MET PERSONAL COMPUTERS DE COMPUTER EN DE MANAGER DATABASE MANAGEMENT dBASE III Voor meer informatie, schrijf of bel naar: Demmenie-Computers Postbus 109 - 2300 AC Leiden Tel: 071-411181 UTRECHT - "Het was Van zulk een wijdsche schoonheid, van zulk een innigheid en vroomheid, dat alle kleuren en schitteringen in de kerk en in onze gedachten gewe ken zijn voor het wit waarin onze prinses prins Bemhard's vrouw is geworden". Zo beschreef een spe ciale GPD-correspondent 50 jaar geleden het huwelijk van prinses Juliana met prins Bernhard zur Lippe-Biesterfeld. door Rian van Kuppenveld Het is 7 januari 1937. In Europa heerst een economische crisis, in Spanje woedt een burgeroorlog, in Duitsland vormt de nazistische NSDAP een steeds grotere bedrei ging voor de wereldvrede en werpt de anti-joodse politiek van Hitier en de zijnen zijn schaduwen al vooruit. Maar in Nederland 'juicht de zon mede'. Op 8 september 1936 had konin gin Wilhelmina via de radio de ver loving van haar dochter Juliana met Bernhard zur Lippe Biester- feld bekend gemaakt. Eerder, dan de bedoeling was, maar de media waren Juliana en Bernhard op het spoor gekomen en de koningin wil de de aankondiging toch wel in ei gen hand houden. De verloving was aanleiding tot heftig feestge druis en opgewonden commenta ren. Bernhard, toen 25 jaar oud, werd onmiddellijk 'onze prins'. Niemand had hem nog ontmoet, maar via zijn vrienden werd hij sportief, vrolijk en beminnelijk in de omgang genoemd. Niet alleen het persoonlijk geluk van Juliana was aanleiding tot de feeststemming, maar ook 'omdat hier en daar weieens de stille vrees was, dat de historische band tus sen Vorstenhuis en Volk ten einde spoedde, een ramp die ons slechts door het huwelijk van onze kroon prinses bespaard kon blijven'. Juliana was enig kind en als zij kin derloos zou overlijden zou de Ne derlandse troon toevallen aan een kleinzoon van prinses Sophie, dochter van koning Willem II. Een wel zeer verre verwant dus. 'Goede vrienden' Dat Bernhard een Duitser was, werd in de kranten wel opgemerkt maar was nauwelijks aanleiding tot politieke bespiegelingen. Het Handelsblad ging terug naar de 80 jaar dat de Nederlanden in opstand waren tegen de Spaanse overheer sing en meldde opgewekt: "Dat zijn voorvaderen reeds eeuwen her, in de jaren van de hardste strijd van ons volk om vrijheid en zelfstandigheid als goede vrienden in aanraking zijn gekomen met Oranje en de Nederlanden, moge de verwachting wettigen dat de jonge prins Bernhard het land en het volk waaraan hij thans als ge maal van de troonopvolgster ver bonden wordt, zal leren achten en liefhebben". De Nieuwe Rotterdamsche Cou rant besteedde ruim aandacht aan de toekomstige positie van de echt genoot van Juliana. "Wat de positie van de toekomstige prins-gemaal betreft: deze zal zekere reserves opleggen, doch aan de andere kant heeft de drager van die titel een grote vrijheid van beweging, om zich in de burgerlijke maatschap pij te wijden aan de behartiging van die zaken, die zijn bijzondere belangstelling genieten en waar aan hij door zijn hoge staat, krach tige steun en reliëf kan geven. Het moet aantrekkelijk zijn op deze wijze in wijde kring invloed uit te oefenen". In al die euforie was er slechts, één dissonant. Tot grote veront waardiging van de rest van de pers, ging het socialistische dagblad Het Volk (het latere Vrije Volk) in op de politieke implicaties van het aanstaande huwelijk. Het blad zag 'deze verbintenis met een Duits vorstenhuis niet zonder enige on gerustheid'. "Van de politieke in zichten van de prins van Lippe is ons niets bekend. Wellicht is hij in De Grote Kerk in Den Haag was op 7 januari 1937 de plaats die Nederland in zijn ban hield: daar was het huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard. Het prinselijk paar vier het gouden huwelijk met een manifes tatie op paleis Soestdijk. (archieffoto anpi politiek opzicht geheel ongeïnte resseerd. De mogelijkheid is ook niet uitgesloten, dat hij niet, gelijk de meeste Duitse vorsten, zich fas cistisch gelijkgeschakeld heeft. In het buitenland echter zal deze ver loving, voor wat de fascistische landen aangaat, evenveel vreugde wekken, als zij in de democrati sche landen pijnlijke verwonde ring zal ontmoeten. Voor de inter nationale positie van Nederland lijkt ons dit een tegendeel van een voordeel". Het mildste verwijt dat Het Volk kreeg was nog 'gebrek aan eerbied voor ons koningshuis'. Volkslied Hoewel iedereen alle mogelijke moeite deed de politiek - en dan met name voor zover die betrek king had op de situatie in Duits land - buiten de deur te houden, bleek dat toch niet mogelijk. De Nederlandse NSB-ers weigerden mee te doen aan een nationaal ge schenk en zamelden onder eigen geledingen in: hun geschenk werd niet geaccepteerd. Tijdens een voetbalwedstrijd tussen een team uit Den Haag en een uit Lippe wordt de oude Duitse vlag gehesen en niet de (inmiddels officiële) ha- kenkruisvlag. Bovendien wordt het Lippe-lied gespeeld en niet het Duitse volkslied. Als de Lippe-spe- lers daar toch opstaan wordt beslo ten geen volkslied te spelen. De Duitse pers blaast het incident tot grote proporties op en begint een ware hetze. Als prins Bernhard uit eindelijk een brief schrijft aan Hit- Ier, houdt de perscampagne op. Toch heeft men het ook in Ne derland moeilijk met de diploma tieke eisen die het vorstelijk huwe lijk stelt. Zo kondigt de regering aan dat - aangezien alle volksliede ren van de aanwezige bruiloftsgas ten worden gespeeld - in het Duit se ook een strofe van het (nazisti sche) Horst Wessel-lied zal worden opgenomen. In een commentaar noemt het Utrechtsch Nieuwsblad de verdediging van dit besluit (het is nu eenmaal tot officieel onder deel van het Duitse volkslied ge maakt) 'gekunsteld'. De opmer king van regeringswege dat er geen anti-joodse uitlatingen in staan, wordt beantwoord met de vraag 'of we daar soms erkentelijk voor moeten zijn'. De politieke schermutselingen vallen het grote publiek echter nauwelijks op. Voor hen over heerst het feest. De Utrechtse stu dentenvereniging UVSV biedt 500 'armen' een maaltijd aan op de hu welijksdag. En de huisdichter van het Utrechtsch Nieuwsblad dicht: Verblijdt U, Nederlanden, Op dezen gloriedag! Van Noord- tot Zuiderstranden Waait overal de vlag. Laat vreugdevuren branden, Als nooit onz'eeuw ze zag! Verblijdt U, Nederlanden, Op dezen gloriedag! De bruilofsklokken luiden, En in genegenheen Zijn wij, o Bruid der Bruiden zijn allen met U een... Prinselijk paar viert gouden huwelijk sober UTRECHT - In alle stilte vieren prinses Juliana en prins Bern hard komende woensdag hun 50-jarig huwelijk. Die dag is wel het startsein voor de inza meling van een nationaal kado, maar verder vinden geen feestelijkheden plaats. Het prinselijk paar heeft nationaal kado al bestemd voor een ge handicaptenproject en een Ne derlands project van het We- reldnatuurfonds. Prinses Juliana en prins Bernhard kregen op 13 oktober het eerste exemplaar van een gedenkpenning die de oranje verenigingen hebben laten slaan. Op de voorzijde staat hun portret, op de achterzijde Vondels tekst 'Men hoeft geen prent, van U te snijden, naar het leven. Gy staet inl't hart, des wlcks gedreven'. De officiële viering van het gouden huwelijk zal op 30 april plaatsvinden met een manifes tatie in de tuin van paleis Soestdijk. Hieraan zullen dele gaties uit alle provincies en de Antillen en Aruba deelnemen. Het prinselijk paar heeft heel bewust gekozen voor een een voudige viering. De plannen die de Oranjeverenigingen hadden om een ouderwets défilé te houden, werden door Juliana en Bernhard afgewezen. Het ve le uren staan is voor hen te ver moeiend.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5