'Voorwerpen komen in hun omgeving pas tot leven' Merenwijkers tevreden over kabelnet Museum voor Volkenkunde ondergaat grootscheepse verbouwing Startsein inzamelactie Burgerlijke Stand Wateroverlast op Schuttersveld ZATERDAG 3 JANUARI 1987 LEIDEN LEIDEN - Wethouder Kuijers gaf gistermorgen het startsein voor de inzameling van kerstbomen: op het Stadhuisplein zaagde de wet houder onder het toeziend oog van vertegenwoordigers van de politie, brandweer en gemeentereiniging de kerstboom om (zie foto Jan Hol vast). Dinsdagavond zullen alle in gezamelde bomen worden ver brand. Dat gebeurt op het terrein achter de Groenoordhallen. De voorlichter van de reiniging, M. Tol, zei gisterochtend dat hij hoopt dat de actie een even groot succes wordt als vorig jaar. "Toen hebben we zo'n 10.000 bomen ver zameld. Hopelijk lukt dat dit jaar ook weer". Maandag kunnen de bomen wor den ingeleverd bij de volgende adressen, van 8.30 tot 16.00 uur: Professorenwijk: Van Vollenhove- kade, sportpark Roomburg; Cen trum Noord: 2e Binnenvestgracht, naast Molen de Valk; Centrum Oost: Oude Herengracht, nabij He rensingel; Centrum Zuid: Doeza- straat, hoek van der Werfpark; Centrum West: Buurthuis Mieren nest, Morsweg; Zuidwest: Bizet- pad; Zuidwest: Speeltuin Zuid west, Berlagestraat; Haagweg- kwartier: Speeltuin, Westerkwar tier; Morskwartier: Boerderij Lage Morsweg 102; Raadsherenbuurt: Joh. de Wittstraat, hoek Rijnsbur- gerweg; Groenoord: Buurthuis, Pasteurstraat; Noord: Pieter Both- straat, sportpark Roodenburg; Me- renwijk: kinderboerderij; Rivie renbuurt: Buurthuis Matilo; Ste venshof: Buurthuis, Stevenshonk; Reinigingsdienst: Admiraal Banc- kertweg, De Waard; Kooi: Speel tuin Oosterkwartier, Ambonstraat. Op dinsdag 6 januari kunnen de bomen vanaf 13.00 uur ook worden ingeleverd op het terrein van de Groenoordhallen. Overigens: bij inlevering van elke kerstboom ont vangt de deelnemer een lot om mee te doen aan de loterij. De trek king zal 's avonds plaatsvinden. Prijzen: zwemabonnementen, sportbonnen, schaatsen en een draagbare televisie. Jongeren De Jongerenbeweging houdt dinsdagavond 6 januari een the ma-avond over het onderwerp 'Hoe kom ik rond met weinig geld'. Het programma zal be staan uil een kwis, een zelfmaak- museum, een stellingenspel, etc. Aanvang: 20.30 uur in Koppen- hinksteeg 2. LEIDEN - Een overgrote meerder heid van de kabelkijkers in de Me- renwijk is tevreden over het aantal televisiekanalen dat de Stichting Kabelnet Merenwijk (SKM) aan biedt. Slechts een kleine groep wil dat er meer kanalen komen dan de 13 die de SKM nu heeft. Dat blijkt uit de voorlopige resultaten van een enquête die de stichting het af gelopen najaar heeft gehouden on der 175 Merenwijkers. Uit de enquête komt ook naar voren dat de televisie-program ma's van Omroep Rijnland weinig worden bekeken. Van de niet-Ne- derlandstalige zenders is Duits land 1 het meest populair. Deze zender wordt op de voet gevolgd door de Britse tv-zenders BBC 1 en 2, Duitsland 2, het inmiddels ter ziele gegane Europa TV en Duits land 3. Ook schakelen veel Merenwij kers geregeld in op de program ma's van de Britse satellietzender Sky Channel veelvuldig wordt be keken. Voor de Engelse muziek zender Music Box is daarentegen veel minder belangstelling. De Franstalige zenders TV-5 en RTB worden nauwelijks bekeken. Be trekkelijk weinig Merenwijkers Beeldkwaliteit In de enquête werd de deelne mers onder meer gevraagd een al gemeen oordeel te geven over de kwaliteit van de aangeleverde beel den. Een ruime meerderheid van de ondervraagden - 65 procent - is tevreden over de beeldkwaliteit. Van de ondervraagden was 18 pro cent zeer tevreden, 13 procent vindt de beoordeling 'gaat wel' van toepassing terwijl 4 procent onte vreden is. Niemand van de onder vraagden is zeer ontevreden over de beeldkwaliteit van de televisie zenders. Bij de beoordeling van de beeld kwaliteit van de individuele zen ders springen Nederland 1 en 2 er in positieve zin uit. Zij kregen het hoogste 'rapportcijfer': 8,6. De zen ders Duitsland 2 en 3 kregen de laagste cijfers voor beeldkwaliteit: respektievelijk een 6,6 en een 6,5. De SKM wilde van de geënquê teerden ook weten naar welke tele visiezenders zij geregeld kijken. Het zal nauwelijks verwondering wekken: alle mensen die hun vra- Geboren: Jessy Alicia Victory dv. R.T.C. Perret Gentil en J.M. van Spelde; Stefan zv. M. Larguet en I. Bossers; Daniel zv. M. Lar- guet en I. Bossers; Fabian Frangois Cor nells zv. A.M. de Haan; Rou zv. M.E. Duijverman; Edwin Adriaan zv M. de Jong en M.J. Rusman; Sebastiaan Ber- nardus Adrianus zv. B.C.J. Schalks en C C. van der Wiel; Rens Jan zv. G.L.M. van Hoek en J.H. Meijer; Nicolaas Oli vier zv. N.B.G. de Bont en M.A.G.B. Kleiberg; Adriana Wilhclmina dv. R. Kipp en W.A. Helmus; Jansje Martha dv. P C. de Kraker en E.R. Wiskerke; René Johannes Gerardus zv. D. van der Born; Jacqueline dv. D B. de Jong en A.M.C. de Ruijter; Emiel Jen Marei. Gehuwd: R. Barendse en C M. Later- veer; R. Wassing en A.M.C. Segaar; A. van Rooijen en E.H. Wijtsma; H B. Schoenmakers en F.F. Beltman; R. Ma- hes en S. Sahdew: R.C.T. Weber en W.G. Vinkesteijn; J. Jelders en A.J.M. Zwart, R.W.C. Brugman en A.H. Heijmans; A.J. van IJzeren en E. Bashari; M. Ciere en H.G. de Boer; R. van Evert en N.M. Krans. Overleden: A. van den Oever (1918) man; S.E.M. Crama (1905) vrl. echtg. van A. Lepelaar; J. van Loenen (1895) vrl. Film. Op woensdagmiddag 7 janua ri is bij K O. Oude Vest 45. de Nederlandse jeugdfilm 'Dik Trom in het circus' te zien. Deze zwart-wit-film is geschikt voor kinderen van 6 jaar en ouder. Aanvang: 14.30 uur. geh. gew. met B. Hensen; N. de Roode (1900) vrl. geh. gew. met J.W. Benning; H.M. Scheepers (1949) vrl.; A.J. van de Water (1986) vrl.; C.J.H. Smit (1949) vrl. echtg. van J. Bakker; B.J. Franse (1907) man; E. Idelenburg (1903) man; J.B. We ring (1897) vrl. geh. gew. met J.R. Baart; L.M.G.A. Houben (1938) vrl.; E.C. Kleij- weg (1904) vrl. echtg. van J.H. Schaare- man; L. Blok (1913) man; C.J. van Leeu wen (1898) vrl. geh. gew. met J.L. Moers; C. van Roon (1906) man; A.C.W. van der Ham (1943) man: J. vn Beveren (1901) vrl.; J. Bouwman (1898) man; L. van Til burg (1920) man; I. van den Oever (1898) vrl. geh. gew. met J. van der Plas. H. Ziegeler (1917) man; H A. van den Vlek- kert (1897) vrl. geh. gew. met H. de Jong; J.P. Marë (1936) vrl.; W.A. Entzinger (1926) man; C W de Zwart (1918) man; P.E.M. van Dijk (1919) vrl J.C Bonnet (1901) vrl. echtg. van A. Wetselaar; J.E.M. Jansen (1893) vrl. geh. gew. met I. Pardon; J. Bos (1897) man; J. van Zeijst (1919) man W.L.J. van der Zalm, geb. 2-3-1920, man; J. Hoek, geb. 6-2- 1919, man; P.J.J. de Jeu. geb. 16-6-1934, man; D.J. Mieremet, geb. 6-6-1915, man; I. Groeneveld, geb. 20-3-1986, vrl.; L. van der Spek. geb. 13-3-1905, man: G.M. van Heun, geb. 29-2-1944, vrl.; C.J. Groo- te, geb. 7-4-1917, man; M.E. Hendrikx, geb. 17-1-1903, vrl. geh. gew. met C.G.C.A. van den Kerkhoven; H.P. Nag- tegaal, geb. 20-8-1914, man; W.R. Bec ker, geb. 22-12-1917, man; G.W. Riet veld, geb. 21-7-1939, vrl. echtg. van J.M. Priem; M. Verlind, geb. 11-11-1901. vrl. geh. gew. met P. Franken; A.A. Roman, geb. 14-2-1903, man; L. Cerdijn, geb. 16- 10-1920, man; F.C.A. van Hartevelt. geb. 6-5-1919, vrl. geh. gew. met S. van Noort; l.B. de Bell. geb. 19-2-1893, vrl. geh. gew met J.L. Ensink; J.G. Wolters, geb. 25-3- 1955. man. seerde leek zichzelf te laten ver plaatsen in de sfeer van andere volkeren. Daartoe is het nodig dat voorwerpen uit de keurige, maar zo steriele vitrines ko men. "Vroeger werd veelal de na druk gelegd op de artisticiteit of het mooie van een voorwerp. Ik vindt dat een voorwerp op zich geen informatie geeft over de mensen die daarmee hebben ge werkt. Iets begint pas te leven als het in een omgeving wordt ge plaatst". Wengen laat daar een anekdote op volgen over een Wassenaars echtpaar. "We hadden eens een huis op palen uit Thailand, waar onder een verroeste Fongersfiets was neergezet. Deze zijn voor boeren hard nodig voor het ver voeren van hun produkten. De vrouw stootte haar man aan en zei wijzend nar de fiets: 'moetje zien wat voor rotzooi ze tegen woordig in musea zetten". Op spottende toon zegt Wengen: "Waar zijn toch de tijden van de smetteloze vitrines met fluwelen achterkant". Serieus gaat hij daarna weer verder. "Mijn persoonlijke filoso fie is dat de mens achter de voor werpen het belangrijkste is. Daarom heet dit museum ook Volkenkunde. Ik wil niet alleen een ploeg laten zien, maar ook de Javaan die hem heeft laten ma ken en er vervolgens mee heeft gewerkt. Het hele arbeidsproces moet aanschouwelijk worden ge maakt". De veranderingen die op stapel staan, zullen een extra druk ge ven voor het personeel. En dat in tijden van bezuinigingen. "Na tuurlijk zullen we een stapje har der moeten doen, maar we heb ben het er voor over. Persoonlijk ervaar ik het althans als een enorme uitdaging en heb nog steeds ontzettend veel plezier in het werk". Het doel dat door de ambitieu ze leiding wordt nagestreefd is het verhogen van de jaarlijkse bezoekersaantallen van 70.000 naar 100.000. Met een ruim acht miljoen kostende verbouwing voor de boeg moet dat volgens Wengen lukken. LEIDEN - Op de afgesproken tijd in het Volkenkundemu- seum, zit het hoofd van de educa tieve dienst dr. Ger van Wengen (60) met een heel stel kinderen op de gamelan te spelen. Op een aanstekelijke enthousiaste ma nier tingelt hij samen met de jeugd op een stel Javaanse trom mels en gongen van verschillen de vormen en afmetingen. door Meindert van der Kaay Zonder een spoor van ver moeidheid geeft hij daarna een rondleiding en vertelt over de aanstaande verbouwing. Deze verbouwing was al in juni aange kondigd, maar nu is het dan zover. De opknapbeurt zal onge veer een periode van zes jaar gaan beslaan. Stap voor stap gaat de bezem door het museum. Donderdag is het museum voor drie maanden dicht gegaan, om dat dan de centrale hal grondig wordt veranderd. Dan is het vol gens Wengen onmogelijk bezoe kers te ontvangen. Hoewel in april de hal nog niet geheel ge reed zal zijn, zet het museum dan toch weer de deuren open. Naast de uitbreidingen met een restaurant, expositieruimte, extra vleugel en het vernieuwen van de centrale hal, gebeurt er ook het een en ander met de pre sentatie van de collectie. Als het gesprek op de nieuwe manier van tentoonstellen komt, is Wen gen niet meer te stoppen. "We gaan de presentatie hele maal op zijn kop zetten en eigen lijk bij nul beginnen. Tot nu toe hebben we eigenlijk alleen maar kunnen oplappen. De verbou wing willen we aangrijpen om het museum een totale face-lift te geven. We zullen alles op alles zetten om de collecties zo begrij pelijk en aantrekkelijk mogelijk aan het publiek aan te bieden". Wengen spreekt dan regelmatig over het 'nieuwe concept'. Overzichtelijk In de praktijk komt dit volgens hem neer op een overzichtelijke Volgens voorlopige cijfers enquête SKM: opstelling van voorwerpen. Daarnaast zal ook wat worden gedaan aan de teksten. Deze zul len vooral korter en begrijpelij ker moeten worden dan nu het geval is. "Je moet kijken naar de bezoekersgroepen die je in het museum wil brengen. Dat zijn voornamelijk recreatieve bezoe kers die op een zondag of in vakantie aangenaam bezig willen worden gehouden. Je kunt van die mensen onmogelijk verwach ten dat ze de wetenschappelijke teksten begrijpen en de zakelijke opstelling van voorwerpen kun nen waarderen", betoogt Wen gen. Hij geeft onmiddelijk toe dat het museum een sombere, ver waarloosde indruk maakt. Om te laten zien dat ook dat gaat veran deren laat Wengen de helder ver lichte expositieruimte zien die nu bijna gereed is. Voorzien van de meest moderne snufjes om de temperatuur en de vochtigheids graad te regelen. Naast de expo sitieruimte komt een restaurant en boekenwinkel. Volgens Wen gen zijn de bovengenoemde voorzieningen onmisbaar voor In 1987 bestaat het Volkenkun de 150 jaar. De expositieruimte zal daarom in april worden inge wijd met een jubileumtentoon stelling: 'De jaargetijden van de mens'. Deze expositie zal probe ren een beeld te geven van hoe verschillende volkeren belangrij ke gebeurtenissen in het leven zoals geboorte, huwelijk en ster ven vorm geven. "In Nederland denken we bij geboorte aan de ooievaar en wordt er getracteerd op beschuit met muisjes. We wil len bezoekers confronteren met de vraag: zo doen wij dat, hoe doen samenlevingen buiten Eu ropa dat?", legt Wengen uit. Roulatiesysteem Donderdag is ook begonnen met de verbouwing van de vleu gel die is vrijgekomen door de verhuizing van de universiteit naar de Witte Singel/Doelen complex. Daarmee krijgt het mu seum maar liefst 3000 vierkante meter erbij. Zowel de begane grond als de eerste etage zal wor den gebruikt voor permanente presentatie van de collectie. Het Volkenkunde heeft een giganti sche collectie bestaande uit maar liefst één miljoen voorwerpen. Op dit moment is slechts één- tiende te zien en bevindt de rest zich op zolder en in de kelder. Een doorn in het oog van Wen gen. Momenteel zijn er opstellin gen van vijftien jaar oud en dat moet nu volgens hem afgelopen zijn. Er zijn plannen voor een roulatiesysteem waarbij zalen om de zes jaar flink worden ver nieuwd. Daarnaast moeten er va ker korte exposities worden ge maakt. Ook het over laten komen van belangwekkende tentoon stellingen uit het buitenland moet niet worden uitgesloten. Op deze manier kan volgens Wengen het publiek regelmatig terugkeren en toch elke keer iets nieuws zien. Herkenningspunten in de per manente expositie worden de ba sisbehoeften van de mens. "Tus sen volkeren zijn er enorme ver schillen in wijzen van leven, maar aan de andere kant hebben we toch allemaal dezelfde be hoeften. Een voorbeeld is eten. We hebben allemaal voedsel no dig, maar bereiden het anders, eten het anders op, enzovoort. Dat is wat we dan willen laten zien", aldus Wengen. Het is de bedoeling dat de her kenningspunten steeds terug ko men tijdens een systematische tocht langs de landen van de we reld. De link met Jules Verne's 'reis om de wereld in 80 dagen' is snel gelegd. Wengen zegt te spe len met een dergelijke slogan. "Zo'n reis kost niet veel en je hebt geen paspoort nodig", merkt hij lachend op. Fongersfiets Het hangt allemaal nauw sa men met zijn wens de gëinteres- genformulier terugstuurden, ant woordden dat Nederland 1 en 2 ge regeld worden bekeken. Ook de Vlaamse tv-zenders BRT 1 en 2 hebben een grote 'kijkdichtheid': respektievelijk 84 en 65 procent van de ondervraagden kijkt gege- regeld naar deze zenders. Slechts 25 procent van de onder vraagden kijkt geregeld naar Mu sic Box. Het informatiekanaal van de SKM wordt door 14 procent van de geënquêteerden met enige re gelmaat bekeken, 12 procent van hen kijkt geregeld naar Omroep Rijnland terwijl TV-5 en de RTB op 'kijkcijfers' van respektievelijk 9 en 7 procent mogen rekenen. Wijzigen De SKM heeft op dit moment 13 kanalen waarop in totaal 16 zen ders zijn te zien. Van de onder vraagde tv-kijkers is 77 procent te vreden over dit aantal, 16 procent wil meer kanalen en 6 procent wil er minder hebben. Wanneer het zenderpakket dat via de ontvangstmast in Oegst- geest wordt aangeboden, dit jaar wordt gewijzigd, kan er per kanaal maar één zender worden aangebo den. De zenders die dan moeten worden doorgegeven zijn (in volg orde van voorkeur): Nederland 1, 2 en 3, BRT 1 en 2, BBC 1 en 2, Duits land 1, Sky Channel, Duitsland 2. het niet meer bestaande Europa TV, Super Channel. Duitsland 3 en het informatiekanaal van de SKM. Als minder belangrijk werden beoordeeld de zenders (alweer in volgorde van voorkeur): ITV Ang- lia, Omroep Rijnland, TV-5, Music Box, RTB, FilmNet en het regiona le informatiekanaal, zo blijkt uit de voorlopige cijfers van de enquête. Het parkeerterrein voor de Marislaan staat al enige weken onder water. LEIDEN - Het parkeerterrein op het Schuttersveld voor de Maris laan staat al enige weken onder wa ter. Dat is de bewoners van de Ma rislaan een doorn in het oog. Me vrouw Ort, een van de bewoners: "Ik ben gedwongen de auto voor de deur op het trottoir te zetten. Ik heb al herhaaldelijk bij de gemeen te aangeklopt, maar er verandert niets". Volgens de bewoonster is het on der water lopen van het parkeerter rein geen nieuw probleem. Al eer der was er sprake van waterover last voor de Marislaan. "Toen ech ter was het snel verholpen, nadat er zo'n zuigwagen van de gemeente was langsgekomen". De pogingen van mevrouw Ort om het parkeerterrein droog te krijgen zijn dit keer op niets uitge lopen. "Ik word van het kastje naar de muur gestuurd. De afdeling rio leringen van de gemeente verwijst mij door naar de reiniging. Daar vertelt iemand me dat het moeilijk is het probleem op te lossen, omdat er zoveel geparkeerde auto's staan". Navraag bij de gemeentelijke diensten verloopt op eenzelfde wij ze: van rioleringen naar de ge meentereiniging. Daar wordt in eerste instantie hetzelfde verhaal verteld. "De kolken zullen verstopt zijn, maar er staan daar altijd au to's, we kunnen er niet bij". Mevrouw Ort is het met deze re denering niet eens. "Het parkeer terrein is altijd bezet met auto's. Als er zo geredeneerd wordt, komt er nooit een einde aan het pro bleem. Dan moet het parkeerter rein maar voor een dag afgesloten worden". Deze suggestie wordt door de ge meentereiniging uiteindelijk ter harte genomen. Voorlichter Tol van de reiniging: "Het probleem was bij de opzichter nog niet be kend. Ik heb intussen met haar contact gehad en zij gaat er snel op af'. Links het Japanse theehuisje: een voorbeeld van hoe het volgens dr. Ger Wengen in een Volkenkundemuseum eigenlijk moet. De vitrines zullen in de toekomst wat minder nadrukkelijk aanwezig zijn. (foto Jan Ho,vasl»

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3