'Ze vragen zich af wat wij hier neuzelen' 1987 wordt voor kasteel cruciaal jaar Vormingscentrum wil Oegstgeestenaren meer bij kasteel betrekken Nieuwe opleiding in Oegstgeest Nieuwjaars recepties in de regio PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 3 JANUARI 1987 OEGSTGEEST 1987 wordt voor kasteel Oud-Poelgeest en zijn be woner. het naar dit monumentale gebouw vernoemde en in een stichting ondergebrachte vor mingscentrum. een cruciaal jaar. Er speelt van alles rondom en in het kasteel. Belangrijke besluiten zijn in voorbereiding. Vermoede lijk in februari al zal de gemeente raad zich moeten uitspreken over de vernieuwde versie van het sinds 1955 lopende huurcontract tussen de kasteeleigenaar, de gemeente Oegstgeest en de huurder, het vor mingscentrum. In het vernieuwde contract zullen afspraken worden gemaakt over de huurprijs die de gemeente wil incasseren. De huur- som bedraagt momenteel zo'n 14.000 gulden. Die zal belangrijk toenemen. De gemeente echter zal daar wel wat tegenover moeten stellen. Zoals bekend is het kasteel zeer bouwvallig en zijn drastische bouwkundige ingrepen gewenst - niet alleen om het gebouw te red den maar ook omdat het voor de stichting steeds moeilijker wordt om er te werken. Plafonds begeven het. de diverse gas. licht en water installaties hebben de tand des tijds duidelijk niet doorstaan en van veel ruimtes dient cursusruim te te worden gemaakt. Die cursus sen en trainingen worden overi gens niet alleen in het kasteel gege ven, maar ook in het 'Metamorfose- gebouw' en in het Koetshuis. Wat met het kasteel dreigt te ge beuren is al met het bijbehorende Koetshuis gebeurd. Daar kon niet meer verder worden gewerkt toen het er vreselijk begon te lekken. Gevolg was dat het hele 'bedrijf enkele weken stil kwam te liggen met alle schade vandien. De in het Koetshuis ondergebrachte eetza len verkeren inmiddels echter in een zeer goede staat en ogen zeer modern, zeker in vergelijking met het historische kasteel. De duiven- toren is gerepareerd en lekken doet het er niet meer. Op het ter rein bevindt zich verder nog hel slaapzalencomplex Metamorfose "waar als het moet 105 mensen kunnen slapen". Met eigen geld is de stichting hier zelf al aan het op knappen gegaan. Nu het kasteel nog. Minister Brinkman van wvc ech ter heeft tot op de dag van vandaag geen cent beschikbaar willen stel len. Naar schatting is een bedrag van twee miljoen nodig. Er zal voor bepaalde ingrepen dus toch ge meentelijk geld op tafel moeten komen. Het is nog maar de vraag of de raad daaraan wil. Belangrijk in dit verband is ook het in oktober 1985 verschenen rapport van een voorbereidings commissie waarin onder andere wethouder A. Kohlbeck (PvdA), enige raadsleden en Van der Sman. gemeentelijk monumentenambte naar en De Vreede, directeur van het vormingscentrum, zitting had den. De raad kan zich heel aardig vin den in het rapport waarvan de be langrijkste conclusies waren dat het kasteel eigendom moest wor den van een te vormen stichting en dat het kasteel door bij voorbeeld een vereniging Vrienden van Oud- Poelgeest op te richten dichter bij de Oegstgeestenaar dient te wor den gebracht. Dat zou kunnen door het kasteel door ook anderen dan alleen het centrum te laten ge bruiken. En dat nu is zo'n zaak waarover in het vernieuwde huur contract al afspraken moeten wor den gemaakt. Een belangrijke discussie is be gonnen: wegen de inspanningen die de gemeente Oegstgeest zich getroost en heeft getroost op tegen de 'opbrengst'. Of wat minder plechtig gesteld: moet een vor mingscentrum. in een tijd waarin aan welzijnswerk geen al te hoge prioriteit wordt gegeven, nu echt zonodig in het mooiste gebouw van Oegstgeest zitten? Is dat goed voor het gebouw? En voor het cen trum? Uit het feit dat wordt ge werkt aan een nieuwe versie van de achterhaalde huurovereen komst is in elk geval al op te ma ken dat van ten minste B en W van Oegstgeest het centrum mag blij ven zitten waar het zit. Maar hoe? Op al die vragen moet in 1987 een antwoord komen. Toevalligerwijs heeft het centrum in 1987 nog wat vieren ook: het achtste lustrum. Directeur P. de Vreede, een van de twee gesprekspartners: "Ik hoop dat het een fraai jaar wordt. Maar het jubileum moet meer worden dan een herdenkingsplechtigheid, het moet vooral toekomstperspec tieven bieden". De andere gesprekspartner is eerdergenoemde monumenten ambtenaar Van der Sman. OEGSTGEEST - Directeur P. de Vreede van het vor mingscentrum Oud-Poelgeest heeft "geen enkele illusie" over de wijze waarop "de buitenwacht" tegen zijn in een kasteel ondergebrachte centrum aan kijkt. En dat terwijl de stichting vormingscentrum Oud-Poelgeest al veertig jaar bestaat "en dus flink geworteld is in Oegstgeest". Ook de doelstelling, die zeker pal na de Tweede Wereldoorlog als "hoog en moreel" werd beschouwd en het feit dat de stichting is voortgekomen uit wat toen nog een keurig oe cumenisch jongerencentrum was, dragen niet bij tot een gunstig imago. door Wim Koevoet De directeur zegt: "Elk bedrijf zou het gebruiken dat het is gehuisvest in een kasteel. Wij hebben ons er nooit mee geafficheerd. Zouden we dat wel doen dan is het al gauw van: herinner je je dat kasteeltje met die cursus. De mensen komen dan niet meer op cursus maar naar het kasteeltje". Qua popuariteit weet hij wel ze ker: "scoort vormingswerk in zijn algemeenheid toch al niet hoog". En: "Er zijn zat mensen die zich af vragen wat wij hier zitten te neuze len. Vooral in deze tijd waar op welzijnswerk flink wordt bezui nigd. Het is allemaal nogal ondui delijk voor de Oegstgeestenaren. Er zijn er die hier al dertig, veertig jaar wonen maar dit kasteel nog nooit van binnen hebben gezien. Hoewel wij er zeker geen bezoek- monument van willen maken, wil len we aan die situatie wat doen". Van het vormingscentrum het type Oud-Poelgeest zijn er in de provincie Zuid-Holland nog twee. Bij Oud-Poelgeest worden jaarlijks zo'n 200 cursussen gege ven, gevolgd door ongeveer 3600 deelnemers. Vele van die cursus sen, die voor een deel door het rijk worden gesubsideerd en voor een ander deel volledig door de cursis ten moeten worden betaald, ne men meer dan één dag in beslag. Er moet dus ook overnacht kun nen worden. Vandaar dat op het landgoed ook slaap- en eetzalen zijn te vinden. De Vreede: "Er blijken veel meer lange vogels te zijn dan wij dach ten, de bedden zijn dan ook te kort. Om dat soort dingen te verbeteren is een investeringsprogramma ver eist. In die zin is het hier eigenlijk gewoon ook een hotel. Want ver geet niet: de cursus kan nog zo goed zijn, als ze slecht hebben ge slapen of slecht gegeten, dan zul len wij het weten ook. Op de kaar ten die cursisten naar huis sturen staat dan ook nooit: 'wat heb ik veel geleerd' maar 'lekker eten hier'. Wat wij echter voor op Holi day Inn hebben is de mooie rustige omgeving. Ja, cursisten verklaren op ons de hotelnormen van toepas sing. En niet alleen de topmanager die hier zijn cursus volgt, óók de arbeiders". Bij de stichting werken ruim 20 mensen. Met één van de twee ande re Zuidhollandse vormingscentra, de Dordrechtse Crabbehoff, wordt onderhandeld over een min of meer - door het rijk - opgelegde fu sie. Een en ander heeft tot gevolg dat het kasteel nog intensiever ge bruikt zal moeten worden. Is er dan nog wel ruimte en gelegenheid om het kasteel wat meer open te stellen voor publiek? De Vreede denkt van wel. Zijn ergernis als hij een bruidspaar op het landgoed ontwaart voor een bruidsreportage verraadt echter een beetje dat De Vreede het met sommige dingen toch wel moeilijk heeft. "Er wordt hier natuurlijk wel gewoon ge werkt". En: "Vroeger had het 'internaat', zoals men het wel noemde, een heel duidelijke link met de omge ving. Maar het werk hier heeft net als ander welzijnswerk bepaalde Kasteel Oud-Poelgeest, gezien vanaf de waterkant. Het torentje stond toen de foto werd genomen nog in de steigers. Die steigers zijn verdwenen waarmee geenszins is gezegd dat de restauratie is afgerond. Er moet naar schatting nog voor zo'n twee miljoen gulden worden verspijkerd. stadia doorgemaakt. Met de wens om het publiek meer naar het kas teel te halen is er eigenlijk een keu rige cirkelgang gemaakt en zijn we weer aan de vraag toe 'waaruit moet de relatie met de omgeving bestaan?' Een antwoord is hard no dig om deze accommodatie de ko mende twintig, dertig jaar in stand te houden. En nu doet zich het vreemde feit voor dat wij hier zit ten op het punt van samenkomst van twee stromingen". Monumentenambtenaar Van der Sman vult De Vreede aan: "Hoe wel de geldstroom voor het werk van de stichting en de restauratie subsidies voor het kasteel twee aparte zaken zijn, moeten ze toch allebei van het ministerie van wvc komen. Het gemeentelijk beleid is al die jaren geweest die twee tak ken bij elkaar te brengen". De Vreede: "Wij krijgen gesubsidieerd voor het produkt, genaamd 'cur sus'. Maar het is het rijk zelf dat het kasteel als monument heeft aange merkt". Van der Sman: "Brinkman zit tot op de dag van vandaag met de han den gebonden. Er kwam een nieu we regeling voor de monumenten zorg. Gemeenten kregen meer zeg genschap over hun eigen monu menten. Geld werd er niet bij gele verd. Kleine gemeenten met veel monumenten, en Oegstgeest is er daar één van, waren de dupe. We krijgen tot 1990 60.000 gulden voor alle monumenten. Dat is belache lijk. We praten over drie miljoen gulden of meer dat nodig is". Steekpartij LEIDEN - Bij een steekpartij op het ir. Driessenplein in Leiden is gisteravond 39-jarige man gewond geraakt. Volgens de politie werd de Leidenaar in zijn zij gestoken na ruzie met een vriend. De man is overgebracht naar het Elisabeth- ziekenhuis in Leiderdorp. De da der is nog niet aangehouden. OEGSTGEEST - Een dagopleiding volgen zonder je baan op te hoeven geven. Die mogelijkheid biedt de christelijke pabo in Oegstgeest in samenwerking met die van Den Haag in een nieuwe opleiding tot leraar basisonderwijs. De oplei ding begint in februari en duurt vier jaar. Door de lessen te concentreren op twee avonden en één dag per week (naast één dag stage) kunnen de leraren in spe hun werk of ten minste een deel daarvan voortzet ten. Zij die aan de cursus willen deel nemen moeten minimaal 21 jaar oud zijn en in het bezit zijn van een einddiploma Havo. VWO, VHBO, drie-jarig MBO of een diploma kleuterleidster. Beschikt men niet over één dezer papieren dan k'an worden meegedaan aan een toela tingsonderzoek waarmee alsnog een toelatingsbewijs kan worden verkregen. De studie steekt als volgt in el kaar. Het. eerste jaar omvat de pro pedeuse. De hoofdfase wordt ge bruikt om de student(e) behalve met de basisschool ook kennis te laten maken met vormen van spe ciaal onderwijs. De laatste fase is de afstudeerfase die ongeveer een half jaar in beslag neemt. Om de nieuwe opleiding aan de man te brengen heeft de Oegst- geester pabo een voorlichtingsbij eenkomst georganiseerd, te hou den op maandag 12 januari. Plaats van handeling is het gebouw van de pabo zelf, aan de Hazenboslaan Aanvang 19.30 uur. De collega's in Den Haag doen een dag later het zelfde. Adres: Hortensiastraat 26, Den Haag. De Vreede: "Die 60.000 gulden, dat is een beetje onderhoud, niet meer. Mensen denken dan altijd in thuissituaties en dat er dus volop mogelijkheden zijn. Maar neem i mij: één behangetje in heel Oud-Poelgeest en pffft!, weg is het. Bovendien werkt onder houd pas als je hebt hersteld. Hoe ze het ook wenden of keren, die eenmalige grote investering moet toch eens worden gedaan. Het ver velende van de restauratie waar wij het over hebben is dat niemand er veel van merkt. Ik bedoel: de gracht moet leeg, de fundering op geknapt, muren moeten geïmpreg neerd. Is dat allemaal klaar en je komt het landgoed oprijden, dan zie je geen enkel verschil. Voor de zoldervloer van het kasteel geldt hetzelfde. Van buitenaf zie je geen verschil als het klaar is. Maar je gaat er nu wel doorheen". Zo lang het grote geld er niet komt, moeten verhuurder en huur der het toch met elkaar zien te red den. Er is een nieuwe huurover eenkomst in de maak. De stichting wil best meer betalen maar de ver huurder, de gemeente dus, moet daar wel wat tegenover stellen. Het overleg hierover dat al lange tijd gaande is en waarin ook de wens van de raad om het kasteel wat meer aan het publiek 'te geven' een belangrijke plaats inneemt, heeft volgens Van der Sman "een hoop creativiteit" gevergd en volgens De Vreede "veel spanningen gege ven". De verslechterde relatie is thans aanzienlijk verbeterd, heet het. Echte resultaten worden niet prijsgegeven. Van echte resultaten kan eigenlijk ook niet worden ge sproken zo lang de gemeenteraad zich nog nergens over heeft uitge sproken. Het enige wat de twee prijsgeven is "dat er een goede ba sis is gelegd" en dat er afspraken zijn gemaakt "over een reëler huur bedrag". Uit de Vreede's woorden biijkt dat er wel degelijk is gesproken over de mogelijkheid dat de stich ting het kasteel zou verlaten. Toch heeft men dat idee al snel verlaten. De Vreede: "Je zit hier veertig jaar, daar zet je niet zo maar een punt achter". Er lagen drie opties op tafel, zo blijkt. De gemeentelijke diensten er huisvesten, er een groot vereni gingencomplex van maken of ver kopen. De eerste twee ziin achter haald en/of te duur gebleken. Over de laatste zegt De Vreede: "Dan gaat de tent dicht, het hek op slot, daar kun je de donder opzeggen. En dan komt er van al die plannen van grotere toegankelijkheid niets terecht". Van die plannen is in feite al wel het een en ander verwezenlijkt. De Vreede memoreert de koffiecon certen in de Zuidzaal van het kas teel. Verder heeft de Rotaryclub wel eens een diner genoten in het Koetshuis en heeft men er een zeer geslaagde 5 mei-manifestatie kun nen beleven. Gedacht zou verder nog kunnen worden aan bijzonde re ontvangsten, wandelroutes over het terrein en nog veel meer. Welke kant het opgaat is nog niet helemaal duidelijk. Wel duidelijk is wat De Vreede betreft de toe komst van zijn door de bezuinigin gen flink getroffen centrum. "Wij gaan naar een bedrijfssituatie toe. Zet nou niet in de kop: Oud. Poel geest commercieel. Het gaat om een groeiproces maar de term cul tuur moet erin blijven zitten. Wij proberen de bakens tijdig te ver zetten. Het moet moderner, meer effciency, meer automatiseringen, een goede pr, goed ogend folder materiaal". Schouwburg - musical 'Publiek' van Seth Gaaikema, 20.15 uur. Jongerenbeweging - Koppenhinksteeg 2, griezelfeest, 21.30 uur. Carnavalver. De Hutspotten - Lange Mare 43, nieuwjaarsbal. 21 uur. Postduivenver. De Blauwkras - Spurt park De Vliet, jaarlijkse tentoonstelling, 16 uur. Leiderdorp Sportzaal Op Dreef - Van Alphenplein, rommelmarkt volleybalvereniging Ley- thon, tot 16 uur. Muzenhof - Gordijnsingel 4, concert le den Nederlands Kamerkoor, 20.15 uur. Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat 24, jazzconcert jazzclub 'De Wagenschuur'. Oegstgeest Sportpark De Voscuyl - 24-uur lang sponsorloop voetbalver. UDO, vanaf 14.30 uur. Warmond Stationskoffiehuis - Herenweg 1, ten toonstelling postduivenver. Warmond, 15-21 uur. Leiden Postduivenver. De Blauwkras - Sport park De Vliet, jaarlijkse tentoonstelling, 10-18 uur. Stadsgehoorzaal - koffieconcert Vera Beths en Staley Hoogland, 11.30 uur. Pijpenkabinet - Oude Vest, demonstra tie pijpen maken, 13-17 uur. Oegstgeest Sportpark Voscuyl - 24-uur lang spon sorloop voe tot eind var Warmond Stationskoffiehuis - Herenweg 1, ten toonstelling postduivenver. Warmond. 11-18 uur. 7, Leiden, tel. 123553. Apotheek Boehmer, Florijn 21, Leider dorp. tel. 894400. REGIO - Toasten op het i jaar. Dat kan de komende dagen bij diverse gelegen in de regio. Een overzicht. Gemeente Leiderdorp: maandag 5 januari in het gemeentehuis aan de Statendaalder, vanaf 19.30 uur. Gemeente Voorschoten: maan dag 5 januari in het Cultureel Cen trum, Prinses Marijkelaan 4, van 20 tot 22 uur. Gemeente Warmond: maandag 5 januari in de hal van het gemeente huis aan de Herenweg, vanaf 20 Gemeente Wassenaar: maandag 5 januari in raadhuis 'De Paauw', vanaf 20.30 uur. Gemeente Zoeterwoude: maan dag 5 januari in het gemeentehuis aan de Noord buurtseweg, vanaf 19 Gemeente Oegstgeest: maandag 5 januari in het gemeentehuis, vanaf 20 uur. Vereniging Leiderdorpse Onder nemers: maandag 5 januari, vanaf 20 uur in restaurant'De Houtkamp aan de Van Diepeningenlaan in Leiderdorp. Met rond 21 uur een toespraak van de voorzitter en een overhandiging van een gift aan een daarvoor uitverkoren plaatselijke instelling. Hockeyvereniging Alecto in Lei derdorp: zondag 4 januari van 16 tot 19 uur in het clubhuis op sport park De Bloemerd in Leiderdorp WD Leiderdorp: vrijdag 9 ja nuari in 'de Hollandsche Tuyn, Hoofdstraat 24 in Leiderdorp, van af 21 uur. Huizen op plek kindertehuis? VOORSCHOTEN - Nu het ernaar uitziet dat op de plek van het voor malige Voorschotense kinderte huis Nieuw Voordorp geen kanto ren meer komen, wil D66 bekijken of het bestemmingsplan kan wor den aangepast. De partij heeft het over "het terugbrengen van de ma ten tot proporties die passen in het dorp". Tot nu toe zouden de plan nen alleen maar volumineuzer zijn geworden omdat Ballast Nedam de grond nu eenmaal heeft. D66 voelt zich niet erg aange sproken door het verhaal van wet houder J.D. van Dalen dat ieder huisje dat daar komt, niet op een andere plek in het dorp kan wor den gebouwd en de exploitatie van nieuwbouwwijk Starrenburg in ge vaar kan brengen. Hooguit onder zoekt de gemeente of er schade claims te verwachten zijn van eige naar/projectontwikkelaar Ballast Nedam, aldus fractievoorzitter J. Aikens. In de raadsvergadering, waar de lokatie Nieuw-Voordorp ter sprake kwam, meldde wethouder L. Mar selis vorige week dat er twee pro blemen zijn. Aan de ene kant ver keert eigenaar Ballast Nedam in moeilijkheden en aan de andere kant lijkt het onmogelijk om, zoals de gemeente wilde, een gebouw neer te zetten dat de werkgelegen heid dient. De gemeente dacht hierbij niet alleen aan kantoren, maar ook aan de bouw van hotels en bejaardenflats, aldus de be stuurder. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIES Voor inlichtingen over zonderd Sleutelties) i Juffermans-Duyverma ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 23,25 per maand, per post 33,65 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling) per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per half |aar, aan huis bezorgd tel 071-893256 per post (binnenland) periaar, aan huis bezo ir post (binnenland) ■gd 68,95 100,00 137,90 200,00 262,40 386.90 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19 30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij van 8.30-17.00 uur (071)144941 NABEZORGING (Nabezorging na 14 00 uur) REDACTIE (071)144941 losse ni Abonnementsgelden dienen bi| taling te worden voldaan Restitutie is n mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewen; dag ingaan Indien eén maand voor I verstri|ken van de abonnementsperio geen opzegging is ontvangen wordt l itisch verlengd 1,20 Betaling 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem HOOFDKANTOOR Witte Singel 1. Leiden (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek Katwijk Hoofdredacteur drs J W E. Metselaar Adj hoofdredacteur. R.D. Paauw Alg. redactiechef A van Leeuwen Plv alg redactiechef: J.M.J Post Stad: H G van der Post Regio Leiden M de Graafl Duin- en Bollenstreek H I J Veldhuizpn Bin./Buitenl./Econ W. Fortuyn Sport P J de Tombe Feature W C.H Schrama Kunst, radio, t v.: P.C.Rosier Geestelijk leven S J de Groot W Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij d Gemeenschappelijke Persdienst, met v gen correspondenten in Bonn, Brussel. Ji hannesburg, Tokio. Londen, Parijs, Wa: hington, Rome, Madrid, Mexico-City en Ti Aviv.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2