Soesja Citroen: 'Het gaat gewoon goed' Drankgebruik in programma's valt mee Schetsboeken van Vincent van Gogh Jazz-zangeres breekt internationaal door ZATERDAG 3 JANUARI 1987 PAGINA 23 HILVERSUM - "We moeten na tuurlijk beginnen met een beper king. Maar het uiteindelijk doel zal toch moeten zijn dat er zo weinig mogelijk alcohol in de te levisieprogramma's komt. Waar om is het nodig om in een amuse mentsprogramma alcohol op te voeren als heel veel mensen, die ook omroeplid zijn. daar een groot probleem mee hebben" Algemeen secretaris P. Kal van de ANDO (de Algemene Neder landse Drankbestrijdings Orga nisatie) in Utrecht doelt daarmee op het grote aantal Nederlanders dat de fles niet kan laten staan. En hij denkt ook aan de gezins- en familieleden van alcoholver slaafden. Water met een Ideurtje ook heel mooi door Bert Pol De ANDO wil drastische mati ging van het drankgebruik in tv- uitzendingen. Afgaande op een recente publicatie in het recla mevakblad Adformatie heeft de ANDO berekend dat er op één avond wel 24 drankscènes op het scherm werden vertoond. Vooral in buitenlandse series zo stelt Kal, die ook wel beseft dat bij het aankopen van zulke produkties weinig of helemaal niets aan dat drinkgelag kan worden gedaan. Op Nederlandse series kan men wel een directe invloed uitoefe nen. Kal zegt verder dat er ook in Nederlandse praatshows gere geld een glas wijn tevoorschijn wordt gehaald. Hoewel de AN- DO-vertegenwoordiger nu niet zover wil gaan dat heel Neder land droog moet worden gelegd, is hij er heilig van overtuigd dat het kijken naar eten, roken en drinken voor een heleboel men sen aanleiding is om hetzelfde te doen. Onlangs is Kal nog in contact geweest met een 55-jarige ex-ver slaafde die nu al vijf jaar lang geen druppel alcohol meer drinkt. "Deze man was er zeer blij mee dat wij de omroepver enigingen op dat drankgebruik in de programma's hebben gewe zen. De man zegt elke dag tegen zichzelf: vandaag drink ik niet. Maar er kunnen aanleidingen zijn. zo vertelde hij verder, dat je weer terugvalt. Zo'n aanleiding kan een televisieprogramma zijn. Als het goed is, hebben alle om roepen en de NOS enkele weken geleden de brief van de ANDO ontvangen waarin de alcoholaf faire wordt aangehaald en het verzoek wordt gedaan om tot matiging van de drank over te gaan". In deze brief wordt gezegd dat alcoholisten lichamelijk en geestelijk afhankelijk zijn. Kal "Het kijken naar iets is ook een geestelijk proces. Dat wel dege lijk invloed op mensen heeft" Naar zijn zeggen zijn er in ons land 300.000 mensen die echt aan alcohol verslaafd zijn Verder zijn er nog eens een paar hon derdduizend meer die zo merkt hij op, hard op weg zijn om dat ook te worden. De meeste omroepverenigin gen en de NOS zeggen dat het al lemaal met de drank op de buis wel meevalt. Toegegeven wordt dat met name Amerikaanse se ries doorgaans wel rijkelijk van drank worden voorzien. „In onze programma's wordt wel eens een glaasje gedronken. Maar niet oVerdreven", meent de VARA Een woordvoerder van deze om roep bevestigde dat Koos Dob belsteen uit Zeg 'ns Aaa regelma tig naar een pilsje grijpt. "Wij zenden dit seizoen ook Engelse, Duitse en Italiaanse produkties uit. In deze programma's wordt nauwelijks gedronken. En Sonja drinkt altijd water. In Achter het Nieuws kom je geen druppel drank tegen". Overigens heeft Alexander Pola, de schrijver van de populaire serie Zeg 'ns Aaa, in een brief aan de ANDO opge merkt dat Dobbelsteen inder daad menig keer trek heeft in z'n pilsje. Volgens Kal wil Pola de biertjes wat gaan beperken in de- Als men de Avro mag geloven is een uitzendavond van deze omroep een drankloos gebeuren "In de eigen programma's zeker Zoals Servicesalon, Toppop. Bluffers, Wordt Vervolgd, sport programma's, Televizier, Het raadsel van de Wadden en Ont dek je Plekje. Die programma's zijn echt drankloos", aldus de Avro. Volgens een woordvoerder heeft de Avro eigenlijk geen Amerikaanse produkties meer, zoals Dallas voorheen waar wel menig glaasje werd geserveerd. Maar deze serie wordt allang niet meer door deze omroep ver toond. De Avro komt wel spoe dig met een andere VS-produk- tie 'North en South' geheten. Maar veel drankscènes komen daarin volgens de Avro niet voor. "Er zal best eens een film door de Avro zijn uitgezonden waarin ge dronken werd". Maar de Avro- man zegt dat in die films geen grote hoeveelheden achterover worden geslagen. Bij de NOS is men min of meer wat verbaasd over het eventuele drankgebruik op de buis. De NOS heeft tal van culturele pro gramma's. "Daarin gebeurt het zeker niet", zo wordt door de NOS-persdienst bericht. Binnen kort zendt de NOS een program ma uit dat voorziet in een feestje zoals dat werd gevierd in de zes tiende en zeventiende eeuw. "Daarin zal best wat drank wor den geschonken". In de sportuit- zendingen wordt absoluut niets geschonken, zo wordt van NOS- zijde nogeens beklemtoond. "Het valt bij ons echt wel mee" En de woordvoerder grapt er nog bij. "Wij matigen ons zelf ook in het gebruik van drank. Althans achter de bureau's. Wat dat be treft hebben wij een ontmoedi gingsbeleid". Bij de katholieke omroepver eniging wordt een uitzenddag ook droog op de buis gebracht. "In onze eigen programma s wordt eigenlijk altijd jus d'oran- ge of appelsap gedronken", al dus de KRO. Dat betreft dan en kele kinderprogramma's. Brand punt en bijvoorbeeld Er is meer tussen hemel en aarde. "Je ziet die prachtige glazen met dat geelachtige vloeistof. Dat is dan ook gewoon appelsap. De regis seur Berend Boudewijn vindt dat kleurtje ook erg mooi. En een andere keer jus d'orange, maar nooit sterke drank". Volgens de KRO kan er in de films van Hitchcock op de zaterdagavond weieens wat worden gedronken, maar dat is nooit overdreven veel. De V^RO: "Daar letten we ge woon niet op. Het zal zeker niet heel veel zijn, want dan zou jc propagandist zijn van de drank en dat willen we zeker niet". Voorbeeldig Bij de Tros is men van mening dat het bij deze omroep zeker meevalt. De persdienst zegt dat de Tros geen Amerikaanse series uitzendt en ook geen praatpro gramma's heeft waar de drank centraal staat. En Dossier Ver hulst dan. Ja. daar wordt wel ge dronken maar wat is veel. zo luidt de vraag. Een woordvoerster van Vero nica meent dat er al of niet veel drankscènes persoonlijk moet worden beoordeeld. „Mij zelf valt het wel op dat er veel ge dronken wordt. Ook in Veronica- programma's. In Dynasty wordt regelmatig wat ingeschonken. Of het buitensporig is weet ik niet RUR, een eigen produktie. is een mooi voorbeeld. Jan Lenfennk zet altijd heel demonstratief een glas cola en een glas melk op zijn bureautje. Hij zelf drinkt nooit de champagne die hij zijn gasten aanbiedt. Bij Tineke werd voor heen thee geschonken. Het was toen een middaguitzending. Nu biedt de presentatrice haar gas ten koffie op die avond aan. Het is een familieprogramma. In on ze eigen produkties leggen we het accent op gezelligheid en ge wone Nederlandse drankjes" Een programma waar de AN DO wel verheugd over is is de politieserie Derrick die de Tros op het scherm brengt. „In dat programma wordt minder drank geschonken. Derrick zelf geeft het goede voorbeeld. Als hem een drankje wordt aangeboden, slaat hij dat meestal af door te zeggen dat hij in diensttijd niet drinkt. Derrick geeft daarmee het juiste voorbeeld aan", aldus Kal. GOUDA - Met een nieuwe elpee in de winkel en een volle agenda in 1987 lijkt dit nieuwe jaar voor jazz-zangeres Soesja Citroen niet meer terug te kunnen. Overigens, blikt ze ook tevreden terug terug op 1986. Als tastbaar aanden ken pronkt op de vensterbank van haar flat in Gouda - die zij deelt met man en manager Cees de Wit en dochtertje - een fraai beeldje, dat haar in juni tijdens een songfestival in Oost-Duitsland werd toegekend .voor lied-interpretatie. Ze zong in Denemarken en West- dus wat dat betreft is het vaak goed Duitsland en gaf met haar eigen een heel praktisch iemand naast je band een aantal concerten in India, te hebben". Daaraan kan dan nog een reeks van rond de zeventig optredens in eigen land worden toegevoegd, wat volgens Cees de Wit heel veel is voor Nederlandse begrippen, omdat daarmee alle mogelijkhe den voor een jazz-zangeres in thea ters en clubs wel zo ongeveer zijn uitgeput. "Het is een heel goed jaar ge weest", stelt Soesja vast. "Eigen lijk is het nog nooit zo goed ge gaan, zowel wat het aantal optre dens betreft, als het internationale aspect dat erbij komt. Ik hoorde dat een bepaalde plaat van mij ge draaid wordt in New York op het jazz-station. Een vriend van Cees kwam uit New York en zei: Soesja wordt daar gedraaid, joh, en niet één keer, maar meer keren. De Amerikaanse presentator van het grote jazz-festival in Bombay (In dia) vroeg om platen en die hebben we hem toegestuurd. En hij draait door Frans Doelèman Waaraan schrijft zij haar succes toe? "Als Cees er was, zou hij zeg gen: omdat ze goed is. Ja, dat is simpel. Jammer dat hij nu even weg is, want hij kan dat altijd zo mooi poneren. Het is een combina tie. denk ik. Mijn zaken worden ook goed geregeld. Een belangrij ke factor is dat ik getrouwd ben met iemand die mij goed steunt en probeert daar handen en voeten aan te geven. Als het aan jezelf ligt, zou je misschien uit ethische over wegingen niet tot dingen komen, Experimenten Soesja Citroen werd 38 jaar gele den in Den Haag geboren. In haar middelbare schooltijd (gymna- sium-alpha) zong zij al wel, maar tot een carrière kwam het niet: "In de jaren zestig moesten jazz-zan- gers en -zangeressen zich net zo op stellen als een instrument, dat wa ren de experimenten. Daar ben ik mee opgegroeid in mijn teenager- tijd. Er moest altijd veel meer met een stem dan zomaar een liedje zin gen. Ik heb wel eens wat in andere richtingen gedaan, maar in wezen zing ik zomaar een liedje. Dus ver volgens heb ik heel lang niet ge zongen". Ze ging psychologie studeren. Vanuit die achtergrond kijkt ze te rug op haar zangverleden: "Onaf gemaakte taken worden langer onthouden en om te kunnen verge ten moet je dus iets doen. Ik had het gevoel dat ik het karwei niet had afgemaakt. Ik had iets aange boord. maar wist niet hoe verder te gaan". Toen Nedly Elstak haar in 1979 uitnodigde weer te gaan zin gen, deed zij dat maar al te graag. Om het karwei alsnog af te maken En, zoals het er tot nu toe uitziet, met succes. Zo maakte zij in 1982 met Simone Kleinsma en Floor van Zutphen deel uit van de Vara- ploeg die de tweede prijs behaalde tijdens het Songfestival van Knok- ke. Inmiddels heeft zij ook al vijf langspeelplaten volgezongen en de zesde ligt dezer dagen in de win kels, getiteld 'Shall we dance or keép on moping' (zullen we dansen of blijven we kniezen). "Een jaar of zes geleden wilde ik alleen maar een bepaald soort mu ziek doen, maar dan kom je toch moeilijk aan bod. Er zijn een paar clubs in Nederland waar de men sen van meer geïmproviseerde mu ziek houden. Maar ik wil veel leren, dus heb ik mijn koers gewijzigd en ben ik mijn repertoire gaan uitbrei den. In het begin was ik misschien wat kieskeuriger. Ik wilde niet zo maar voor de lol zingen en dat heb ik nou wat meer Ik heb nu een breed publiek. Ik zie vaak jong en oud door elkaar. Dat is heel aan trekkelijk". Jazz-zangeres Soesja Citroen: "Ik heb nu een breed publiek". (foto GPDl "Kennelijk wek ik een soort nieuwsgierigheid op. misschien wel als ik 'Shall we dance' (van Gershwin) voor de radio zing. Dan komen ze naar een optreden en doe ik ook veel ingewikkelder stukken. Ik hoop nog eens een plaat te ma ken als 'Angel Eyes', die ook dat effect heeft. De elpee die ik nu ge maakt heb. is - met uitzondering van 'Shall we dance' - een echte jazzplaat. Van het nummer 'Shall we dance' is gezegd dat je het pri ma zou kunnen draaien in de wachtkamer van een tandarts. Dat deed mij genoegen. De mensen gaan daardoor misschien ook naar andere stukken luisteren". Rauwer Op de elpee 'Angel Eyes', die be gin 1985 op de markt kwam, zingt Soesja Citroen met het Metropole Orkest, onder leiding van Rogier van Otterloo. Haar bijdrage werd echter pas later ingedubd. omdat de perfectionistische dirigent vreesde dat er bij gelijktijdige op name te veel foutjes in zouden slui pen. Soesja heeft daar alle begrip voor, want het is een prachtige plaat geworden, maar anderzijds doet deze werkwijze wel wat te kort aan haar expressie. Zo moest zij een verse (voorstuk van een lied) dat rubato (vrij, niet in tempo en naar de stemming van dat mo ment) gezongen wordt zingen met het orkest, muziek zonder haar werd opgeno men: „Weken later moet jij dan met zo'n koptelefoon op proberen dat weer terug te halen". "Bij een concert gaat het veel rauwer, veel meer uitschieters naar alle kanten. Ik heb nu een stuk op mijn repertoire, "Wild women don't have the blues', dat vind ik fantas tisch leuk, dat is rauw. Je zit een verhaal te vertellen dat die vrou wen zich niet in luren laten leggen en hun man eruit schoppen als hij zich niet gedraagt. Ik geniet ervan om dat te zingen, dan heb ik ont zettend veel lol over die tekst uit 1920 of zo. "Sommige liedjes spreken mij meer aan dan andere. Zoals stuk ken uit de jazz geschiedenis of ou de Tin Pan Alley-stukken. Ik zing werk van mijn pianist Albert Sar- ko, ik maak zelf teksten en ook wel eens een stuk. Als mij gevraagd wordt voor de radio op te treden - ik wil natuurlijk ook gewoon mijn brood verdienen - dan zeggen ze niet ga maar een beetje staan free- kcn. Voor een publiek van al wat oudere green of een beetje rustig stuk uit een musical, zogenaamde stan dards. Ik heb wel eens een Beatle- stuk ('In my life') gezongen met het Promenade Orkest, gearrangeerd alsof het een verse was uit een jazz stuk, heel mooi. Je komt die trap af van het Concertgebouw, een vrese lijk lange trap. Het is helemaal stil en dan ga je alsof het een verse is dat stuk zingen, terwijl je nog wei nig steun hebt van het orkest. Een beetje piano: There are places I'll remember...". Acteren Soesja Citroen voelt zich in de eerste plaats jazz-zangeres: "Je ge bruikt in wezen de techniek die je uit de jazz hebt en die stroomlijn je wat. Billie Holiday heeft ook met strijkers gewerkt en zong bij tijd en wijle de meest simpele deuntjes, maar je kan niet zeggen dat zij zo maar een zangeres was". Soesja heeft zich overigens ook niet onbe tuigd gelaten, door puur instru mentale werken als die van Thelo nius Monk te voorzien van een vo cale deken, als eerste ter wereld op haar elpee 'Soesja Citroen sings Thelonius Monk'. Daarnaast gaat haar voorkeur uit naar werken van Ornette Coleman, Horace Silver en John Coltrane Sommige Nederlandse zangeres sen storten zich vandaag de dag in rollen die dichter bij acteren liggen dan bij zingen, maar Soesja Ci troen denkt buiten haar vak eerder aan het presenteren van bijvoor beeld radioprogramma's Toch voert zij met haar inmiddels thuis gekomen echtgenoot een aardige act op: „Er zit gewoon progressie in. Cees, hoe komt dat nou, dat ik bekender word, om het voorzichtig te stellen". Cees: "Omdat je goed zingt, het is echt niet meer dan dat, hoor"» Soesja, lachend "Dus wat jij doet, is niet belangrijk?" Cees, onbewo gen: „Een pakje margarine in de koelkast levert niks op, het moet wel verkocht worden Je moet de mensen de kans geven ervan te ge nieten". Soesja. opgetogen: On langs ben ik geboekt voor maart 1988. Dat is voor mij heel bijzon der, dat heb ik nog nooit meege maakt. Het gaat gewoon goed!" HAARLEM - Grote kunstenaars blijken (vaak helaas pas na hun dood) inspiratiebron voor studies naar hun leven en werk. Met het verstrijken der jaren wordt steeds meer in kaart gebracht. Wat nog niet betekent dat alles wat er dan wordt geschreven juiste informatie bevat. Nieuw onderzoek of ontdek kingen leveren nieuwe feiten op. Vincent van Gogh is zo'n intrige rend kunstenaar geweest. De lij densweg die hij als kunstenaar moest gaan spreekt een breed pu bliek tot de verbeelding. De ex-di recteur van het Van Goghmuseum Johannes van der Wolk, thans als conservator verbonden aan het Rijksmuseum Kröller-Müller in Otterlo, heeft een nieuw aspect van Van Goghs oeuvre ontgonnen: zijn schetsboeken. door Frans Keysper De Schetsboeken van Vincent van Gogh (uitgeverij Meulenhoff/ Landshoff) vormen een van de boeiendste facetten van de artistie ke erfenis van deze met zijn werk en zichzelf worstelende kunste naar. Zijn schilderijen dikwijls de resultaten van eerder bedachte en in evenwicht geplaatste composi ties, in de kleine, directe tekenin gen brandt nagenoeg onbelem merd de drift van het moment. Een beweging, een blik, een gebaar ge noteerd op een kaft of blad zijn een directe registratie van een 'gebeur tenis'. Aan duidelijkheid laat een citaat waarmee Van der Wolk zijn studie begint niets te wensen over, het is Vincent zelf die zich erover uitliet in een brief aan zijn broer Theo in Parijs (1882): „Mijn schetsboek be wijst, dat ik zoek de dingen op he terdaad te vatten". En wie op het jaartal let kan zien dat het ging om een tijdstip waarop Van Gogh nog aan het begin stond van zijn artis tieke carrière, die ligt tussen de ja ren 1880 en 1890 - in welk laatste jaar hij zoals bekend zelfmoord, pleegde. Vouwen Van der Wolk beschrijft zeven schetsboekjes, die Van Gogh bij zich heeft gehad. Naast die boekjes zijn er nog andere, die Van Gogh uit grotere velien tekenpapier vouwde. Dat de kunstenaar zelf- schetsboeken maakte deed hij om economische redenen, zijn perma nent geldgebrek is legendarisch. Vincent aan zijn broer Theo: "...evenwel is voor studies en krab bels het papier van Ingres uitmun tend. En 't komt veel goedkoper uit daarvan zelf schetsboeken van al lerlei formaat te maken dan die schetsboeken gemaakt te kopen". Geen van de zeven schetsboeken op zakformaat, zo zegt Van der Wolk, is nog volledig in tact. Slechts vier blijken nog hun spronkelijke kaft te bezitten, v van overigens een deel van de spronkelijke inhoud 'op drift' is ge raakt. Van wat we over hebben be vindt zich het meeste in het Van Goghmuseum in Amsterdam. Er zijn tekeningen bij die in het boek voor het eerst worden gepubli ceerd. Er konden blijkens Van der Wolks onderzoek zo'n 150 'nieuwe' tekeningen aan het openbare oeu vre van Van Gogh worden toege voegd. Ook heeft hij nagegaan welke materialen Vincent in die boeken gebruikte; zo treffen we lithogra fisch krijt aan en kleermakerskrijt. In het laatste schetsboek zijn de te keningen met een soort krijtstift gemaakt. Van der Wolk: "Zelfs met het blote oog zijn in dat geval na melijk de sporen van het houten omhulsel waarin het krijt was ge vat, goed te zien. Bij het afslijten van de krijtpunt kwam ook het hout met het papier in aanraking, waardoor het heel wat sporen - zelfs groeven - in het boekje heeft achtergelaten". In zijn tekenende bewegingen komt Van Gogh zo wel héél dicht bij. En we zitten haast met hem aan tafel wanneer we één van de vijf menukaarten krijgen voorgeschoteld, waarop Van Gogh in Parijs heeft zitten te- Op de kop Zeven schetsboeken dus, die we hier in volgorde op een rijtje zetten: 1. Nuenen; 2. Nuenen, Ant werpen en Parijs; 3. Antwerpen, 4 Parijs; 5. Parijs; 6. (Antwerpen en) Parijs; 7. Auvers-sur-Oise. De schetsboeken zijn in deze uit gave zodanig gereproduceerd dat we ze voor ons krijgen zoals de te keningen 'werkelijk' in die cahiers staan. Dat betekent dat er tekenin gen zijn die overdwars of op de kop zijn weergegeven. Interessant is ook te zien het ver band dat bestaat tussen de soms meer dan vluchtig opgetekende beelden en later uitgevoerde schil derijen. Een mooi voorbeeld hier van is De heuvel van Montmartre dat te bekijken valt in Kröller-Mül ler Het zal bij dit onderzoek niet blij ven, want Van der Wolk kondigt aan in de toekomst ook over ande re schetsblokken van Van Gogh te publiceren. Zijn jongste bijdrage is in elk geval een welkome aanvul ling op de literatuur over Van Gogh. Dat niet alle vragen worden opgelost lijkt me evident. De schetsboeken van Vincent van Gogh. Johannes van der Wolk Uitgeverij Meulenhoff/Landshoff. Prijs f 79 Schetsen van Van Gogh.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 23