Nieuw tapijt kopen veel moeilijker dan je denkt Spiegelmozaiek leuk voor interieur en decoratie Glazen huis bespaart veel energie Onzichtbaar Spiegels in allerlei vormen en for maten worden niet alleen gebruikt om te kijken of je haar wel goed zit. In veel gevallen dienen ze ook of zelfs uitsluitend als decoratief inte- rieurmateriaal, bijvoorbeeld om een kleine, smalle ruimte optisch wat ruimer te maken. Gewoon spiegelglas, of spiegeltegels komen daarbij soms wat 'hard' over: je ziet alles zo nadrukkelijk dubbel. Dat ligt echter heel anders met het spiegelmozaiek, een produkt uit Engeland, waar het een ware ra ge is. Best te begrijpen, want het is dan ook bijzonder materiaal. Het wordt geleverd in de vorm van 'matjes', 30x30 cm groot. Elk matje bevat afzonderlijke spiegeltjes van 2,5 x 2,5 cm of 1,25 x 5 cm. Behal ve uit die twee formaten kun je dan nog kiezen uit een zilver- of ko perkleur, en al die stukjes hebben matgeslepen randjes die de indruk van 'facetten' geven. Daardoor wordt een met dit materiaal afge werkt vlak als het ware gebroken. De grote zorg waarmee het spie gelmozaiek is gefabriceerd blijkt ook uit het materiaal waarvan de ruggen van de matjes gemaakt zijn. Dat is een heel stevige textielsoort, die een uitstekende hechting (met de afzonderlijk verkrijgbare spe ciale lijm) garandeert. Het is daar door ook mogelijk om het mozaiek om uitspringende hoeken heen te plakken, zelfs op gebogen opper vlakken, zowel hol als bol. Je zou het dus 'buigzaam spiegelglas' kunnen noemen. De toepassingsmogelijkheden zijn even talrijk als de fantasie van de gebruiker groot is. Het kan op wandvlakken bevestigd worden, groot of klein, als decoratiemate riaal in het interieur, om bijvoor beeld in samenspel met bijpassen de verlichting ruimtelijke effecten te scheppen, om een badkamer een decent spiegelgezicht te geven enz. Maar ook voor het afwerken van plantenpotten, bijouteriedoosjes en andere, eventueel zelf van afval- materiaal gemaakte voorwerpen. Met een scherp mesje kun je de matjes precies op de gewenste maat snijden. Van enkele overge bleven stukjes kun je daarna ook weer iets leuks maken. Kortom, erg grappig spul voor mensen met interieurfantasie en voor hobbyis ten. Het spiegelmozaiek is per pakje van drie matjes te koop, o.a. in gro te warenhuizen, en zo'n set kost dan zo rond de 50 of 60 gulden, af hankelijk van resp. de zilver- of ko perkleurige uitvoering. Dat is wel een uitgave, zeker als je aan vrij grote oppervlakken denkt, maar in vergelijking met andere min of meer vergelijkbare materialen die o.m. in professionele interieurpoj- recten gebruikt worden toch heel redelijk te noemen. Het is verstandig om de lijm die de fabrikant erbij levert te nemen, dan weet je zeker dat de rug van het materiaal niet wordt aangetast. En je kunt dan zo nodig ook terug vallen op de 15 jaar garantie die de leverancier erop geeft! De Neder landse vestiging van de Engelse fa brikant is MirrorWall Benelux in De Meern, tel. 03406-63934. ZATERDAG 3 JANUARI 193', Spiegelmozaiek leuk materiaal voor hobbyisten. JOOP - De Duitse mode-ontwerper Wolfgang Joop waagt zich nu ook op het terrein van de woningin richting. Voor Villeroy Boche ontwierp hij een serie keramische tegels. De serie bestaat uit vier kleuren: wit, grijs, groen en lak- zwart. Naast deze effeb basistegels omvat de JOOP-serie eenkleurige tegels met een fijn, zich herhalend dekor. In enkele delen van dit de- kor zijn irserende en opaliserende effecten aangebracht. Elke serie wordt afgerond met twee smalle formaten, die voor biezen en frie zen kunnen worden gebruikt. Naast de tegels zijn er ook een ac cessoires, die de JOOP-badkamer compleet maken. Er valt niet aan te ontkomen: na een aantal jaren moet de vloerbe dekking in woonkamer, keuken, slaapkamer of hal worden ver nieuwd. Keuze in overvloed aan materialen, Parket, plavuizen, vi nyl, linoleum... of tapijt? In de por temonnee kijken, wikken en we gen, praktische overwegingen te genover elkaar zetten, kleurmoge- lijkheden, aanpassing aan eigen smaak en aan de overheersende materialen in het interieur, gezin somstandigheden, probeer dat al lemaal maar eens op een logisch rijtje te zetten. Een in al die opzich ten ideale keuze lijkt nauwelijks mogelijk. Je zou daarvoor bijna een computer moeten raadplegen. Gratis energie ontvangen zonder dat de belasting om de hoek komt kijken. En dan bedoelen we niet het omdraaien van de gasmeter of dergelijke foefjes. Nee, het gaat in dit geval om zonne-energie. En wel passieve zonne-energie. Passieve zonne-energie is in feite een nieu we term voor een oud fenomeen. Het is namelijk gebaseerd op het broeikaseffect; zonnestralen die door glas heen vallen verwarmen bijvoorbeeld een vloer en andere voorwerpen die op hun beurt weer warmte afstralen. Hierbij is echter de 'golflengte' veranderd zodat de ze uitstralende warmte wordt te gengehouden door het glas. In een gebouw waarin veel glas zit komt automatisch veel passieve zonne-energie binnen. De zon hoeft daarvoor niet eens fel te schijnen. Bij licht bewolkt weer bijvoorbeeld is de hoeveelheid energie die op een vierkante meter glas valt nog steeds zo'n 200 tot 400 watt per uur. zodat hierop in theo rie twee tot vier gloeilampen van 100 watt kunnen branden. Deze manier van energie is be duidend goedkoper dan de actieve zonne-energie met installaties en collectoren. Bovendien is het op slaan van die zonne-energie ook een kostbare zaak. Het architecten bureau annex bouwonderneming Solar Home uit Eindhoven heeft dit broeikaseffect toegepast in wo ningen die grotendeels uit glas be staan. De woningen zijn ontwik keld vanuit de overtuiging dat licht, warmte en ruimte natuurlijke behoeften zijn. Het binnen- en bui tenleven in deze Solar Homes zijn dan ook veel meer met elkaar ver weven dan in de standaard wo ningbouw. De firma heeft overigens niet al leen complete woningen met mo dern interieur in haar pakket. Ook tuinmodellen, aanbouwmodellen en dakopbouwen. Een woordvoer der van de firma legt uit hoe het principe van de woningen werkt. "De passieve zonne-energie wordt, zonder extra voorzieningen, gebruikt voor rechtstreekse ver warming van de woning. Uit com puterberekeningen blijkt dat ver warming van zo'n woning vrijwel niets kost. Alleen in de winter moet extra worden gestookt. In twee typen huizen komt dat bij voorbeeld neer op zo'n 250 liter stookolie per jaar. Om te voorko men dat het te warm wordt in huis moet simpelweg een zonwering worden aangeschaft. Ook door middel van een goede ventilatie kan voorkomen worden dat het te warm wordt binnen". De firma heeft de woningen nog niet in ons land neergezet. Wel is men bezig geweest met de ver bouw van een bestaande woning. De bedoeling is om deze nieuwe wooncultuur geleidelijk aan op de woonmarkt in te voeren. Zo zou den de pyramidevormige 'glashui zen' bijvoorbeeld een goede toe passing in het recreatiegebeuren kunnen vinden. Tapijt brengt sfeer en comfort in huis Kies je voor één van alle voor handen zijnde materialen, dan kom je opnieuw in een doolhof te recht. Want stel nu dat de keuze de finitief op tapijt valt. Dan zijn er in die ene sector opnieuw zó ontstel lend veel mogelijkheden datje alle denk- en rekenwerk opnieuw moet gaan doen. Je kunt beginnen met alles wat onder de noemer 'tapijt' valt in twee hoofdgroepen te verdelen: materiaal van natuurlijke garens (wol, katoen) en tapijt van syntheti sche vezels (polyamide, poly- acryl). Er zijn mensen die zweren bij een echt wollen vloerbedek king. Wat hen daarbij vooral aan trekt is de veerkracht van dit mate riaal, zijn isolerende eigenschap pen, de kleurechtheid. Wol is bo vendien ook nog waterafstotend, vlamdovend en geluiddempend. Het is echter wel duidelijk datje zo veel goede hoedanigheden niet voor een paar centen kunt kopen. Of beter gezegd: hét vergt een forse uitgave. In de loop der jaren brengt die investering zich wel weer op. Is de huishoudbeurs echter niet berekend op die uitgave, dan is synthetisch materiaal meestal het alternatief. In elk geval kun je be ter een kunstvezelmateriaal van goede kwaliteit nemen dan 'een wolletje' van twijfelachtige klasse. Er heersen met betrekking tot syn thetische vloerbedekking nogal wat misverstanden. De geperfec tioneerde polyamide-vloerbedek king van deze tijd heeft weliswaar niet alle ideale eigenschappen van zuivere wol, maar in kwaliteit en levensduur hoeft ze er niet voor on der te doen. Het probleem is echter: hoe stel je het verschil tussen een goed syn thetisch tapijt en een minder goede of zelfs uitermate twijfelachtige kwaliteit vast? Dat onderscheid merkje pas najaren. In dit opzicht moet je dan ook kunnen terugval len op het eerlijke advies van een woninginrichter die zijn vak kent. Wees als consument zelf ook eer lijk tegenover hem: zeg duidelijk waar de grens van je budget ligt. Tapijtbelasting Onder 'tapijtbelasting' moet je verstaan de intensiteit van het ge bruik. Dat heeft te maken met de gezinssamenstelling, de ruimte waar de vloerbedekking moet lig gen en met andere, steeds weer in dividuele omstandigheden. Sommige kleuren vervuilen sneller dan andere, althans voor het oog. Wit op de vloer is natuur lijk prachtig, maar hoe lang blijft dat wit echt wit? Lichte grijstinten, beige, lichtblauw enz. gaan ook al heel snel de gevolgen van ingelo pen zand en straatvuil vertonen. Kleurmelanges zijn daarentegen goede vuilverbergers. Alles bij el kaar optellend is het duidelijk dat je toch meestal een compromis moet zoeken. De rug Sterk bepalend voor de prakti sche kwaliteiten van tapijt is de sa menstelling van de rug. Een zware jutevezel is ideaal. Deze verlengt de levensduur van het materiaal. Maar in ruimten waar de atmosfeer vaak vochtig is (badkamer, keu ken) en de ventilatie beperkt, kan die ijzersterke tapijtrug gaan rot ten. Daar is een synthetische rug dus een betere keuze. Er zijn nog heel andere dingen die bij de tapijtkeuze kunnen mee spelen. Stel dat je niet op geld hoeft te kijken en je je dus de weel de van een prachtige natuurvezel- vloer kunt veroorloven.... maar ie mand in het gezin blijkt daar aller gisch voor te zijn. Een ander uiter ste: je neemt een tapijt van kunst vezel, een de statische lading (voor al in een droge atmosfeer) geeft je 'schokkende effecten'. Misschien wist je zulke dingen niet tevoren, maar je zit er wél mee! Ga bij de keuze van vloertapijt dus niet over één nacht ijs. Van een spontane aankoop kun je spijt krij gen als haren op je hoofd. Zelfs over zo iets als een peperduur, pr5chtig en levenslang meegaand hoogpolig tapijt in de kinderka mer. Daar wil het kind na enkele pogingen niet meer op spelen, want de autootjes rijden er niet op. en de blokkentoren valt al om voordat de derde laag is opgesta peld. Een glasplaat in de badkamer of boven de wastafel hoeft niet meer op twee van die zichtbare consoles of dragers te rusten. Je kunt zo'n 'planchet' vrijdragend en zo goed als onzichtbaar tegen de wand be vestigen. Fabrikant Spur heeft het enkele jaren geleden voor wandplankbe- vestiging geintroduceerd en nu is het er ook voor glasplaten. Dat gaat met een gemakkelijk aan te bren gen aluminium profiel, waarin zelfs de bevestigingsschroeven on zichtbaar zijn, en waarin een gleuf is aangebracht waar de bijgelever de glasplaat (60x15 cm, 6 mm dik) ingeklemd door een rubber strip, muurvast wordtingedrukt. De prijs is f39,60.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 22