LEIDSCH DAGBLAD sWM lïVVHÊ' k OVER KWALITEIT GESPROKEN Reagan wil weer steun aan contra's Dreigende verbreding van Franse spoorwegstaking Schooldeuren dicht voor 'wanbetalers' Hitier lichtte fiscus voor miljoenen op o FNV in Amsterdam: banen voor ex-junks Honderd miljoen dollar dankt Doorbraak in Avebe-ruzie ZATERDAG 3 JANUARI 1987 OPGERICHT 1 MAART 1860 38206 AMSTERDAM (ANP) - Om ex- drugsverslaafden in Amsterdam een echt toekomstperspectief te bieden moet hun een betaalde werkkring worden geboden. Daarvoor pleitte voorzitter Kep- pel van de FNV afdeling Amster dam gisteravond tijdens zijn nieuurj aarsrede in de hoofdstad. Hij vindt dat, het huidige pro ject van de gemeente Amster dam, waarin nu veertig ex- drugsverslaafden werkzaam zijn, navolging verdient in de markt sector. "De particuliere bedrij ven die - en veelal niet ten on rechte - steen en been klagen over de toenemende kleine cri minaliteit, onder meer veroor- zaakt door drugsverslaafden, moeten bereid zijn ook hun ver antwoordelijkheid in deze op zich te nemen", aldus Keppel. Hij brak ook een lans voor het fors stijgende aantal daklozen in Amsterdam, voor wie de opvang capaciteit 'volstrekt ontoerei kend' is geworden. De FNV-be- stuurder wees erop dat extra in spanningen voor de opvang van de daklozen niet alleen van be lang zijn voor de groep zelf, maar dat ze ook bijdragen aan de beeldvorming van Amsterdam. Een kritische noot uitte Kep pel aan het adres van Saar Boer lage van het comité 'Olympische Spelen Nee'. Hij noemde het on begrijpelijk met welke inzet een klein aantal Amsterdammers 'op soms onbehoorlijke wijze' actie heeft gevoerd tegen de Spelen. De FNV-bestuurder vreest dat deze acties afbreuk hebben ge daan aan de internationale beeld vorming van Amsterdam. Verder waarschuwde Keppel voor het geven van te veel aan dacht aan de commerciële dien stensector in Amsterdam. "Het is riskant daarvan volledig afhan kelijk te worden. De economi sche basis van Amsterdam dient op een bredere basis geschoeid te blijven", aldus de bondsbe- stuurder. Minder joden uit Sowjet-Unie NEW YORK (AFP) - Het aantal jo den dat vorig jaar uit de Sowjet- Unie mocht emigreren is in verge lijking met 1985 met 20 procent ge daald. Dit staat in het jaarrapport dat de Nationale conferentie over de joodse gemeenschap in de Sow jet-Unie gisteren in New York heeft uitgegeven. "Gezien deze daling is het gewet tigd zich zorgen te maken over de situatie van joden die willen emi greren", aldus de voorzitter van de organisatie, Morris B. Abram. Van de nood een deugd maken: terwijl de overige familieleden op het perron in het Franse plaatsje Hendaye verveeld toekijken, vermaakt dit Portugese meisje zich prima tijdens de spoorwegstaking. Met haar ouders wachtte ze gisteren in het plaatsje bij de Frans-Spaanse grens - tevergeefs uiteraard - op de trein naar Parijs. Aangezien de tickets waren betaald en de familie het geld onder geen beding terugkreeg, bleef er maar een ding over: wachten. (foto api PARIJS (DPA/Rtr/AP) - Het sta kingsfront van het Franse spoor wegpersoneel begint scheuren te vertonen. Werkwilligen hebben gisteren een aantal treinen bemand en rijdend gehouden, zodat de ac tie 'Dag zonder treinen' die het al twee weken stakende personeel gisteren wilde houden mislukte. Inmiddels is wel opgeroepen tot stakingen in haven en auto-indus trie. Gisteren kwam de politie op ver schillende treinstations in Parijs tussenbeide, omdat de spoorbanen door stakende arbeiders waren ge blokkeerd. Volgens ooggetuigen lieten de stakers een handjevol treinen vertrekken, waarna zij het verkeer weer grotendeels lamleg- den. Koud Opklaringen en later op de dag moge lijk een sneeuwbui. Middagtempera- tuur iets boven het vriespunt. Matige en aan de kust vrij krachtige noord westelijke wind. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: nu en dan regen of sneeuw. In het weekeinde 's nachts licht vorst, daarna wat minder lage temperaturen. Zondag 4 januari 1987 zon op: 08.48 uur, zon onder: 16.41 uur; maan op: 11.37 uur, maan onder: 22.34 Waterstanden Katwijk hoogwater: 06.15 en 18.35 uur; laagwa- ter: 03.44 en 14.11 uur. Maandag 5 januari 1987 Waterstanden Katwijk hoogwater: 07.04 en 19.311 ter: 02.40 en 15.02 uur. Het onder communistische leiding staande vakverbond CGT heeft zijn leden opgeroepen maandag bijeenkomsten te beleggen waarop gesproken zal worden over acties bij het staatsautomobielbedrijf Re nault ter ondersteuning van loonei sen. De organisatie heeft voorts de havenarbeiders opgeroepen dins dag een staking van 24 uur te hou den als blijk van solidariteit met de. stakende Franse zeelieden. Het treinverkeer van en naar Pa rijs was gisteren slechts voor 20 procent in bedrijf. In het zuidoos ten en het noorden van het land en in Bretagne reden helemaal geen HET NIEUWE JAAR IS AMPER 2 DAGEN OUD OF KAMSTEEG HEEFTAL EEN PROBLEEM. KOM DAARVAN PROFITEREN IN ONS OCCASIONCENTRUM TE VOORSCHOTEN OF LEES DE KRANT VAN MAANDAG A.S. WASHINGTON/BOSTON (Rtr/AP) - De Amerikaanse president Reagan gaat ondanks Irangate het Amerikaan se Congres vragen opnieuw circa 100 miljoen dollar hulp te geven aan de contra's, de anti-Sandinistische rebellen in Nicaragua. "Wij zullen de contra's niet in de steek laten", zei directeur Miller van de federale begroting gis teren voor de televisie. treinen, aldus een bekendmaking van de spoorwegdirectie. Inmid dels hebben de eisen van de sta kers zich verhard: velen van hen ei sen loonsverhoging en aanzienlijke verbeteringen in de werkomstan digheden. Philippe Essig, de direc teur van de spoorwegen, verklaar de echter dat verdere toezeggingen niet mogelijk zijn. De regering beschuldigt de sta kers en hun bonden ervan dat zij de staking voor politieke doelein den misbruiken. De partij van pre mier Jacques Chirac, de rechtse RPR, oefende gisteren kritiek op de socialistische president Fran cois Mitterrand, die de vorige dag een delegatie van de stakers had ontvangen. "Deze kwestie gaat al leen de regering aan", verklaarde secretaris-generaal Toubon van de RPR. Premier Chirac heeft tot dusver getracht buiten het conflict te blij ven, dat volgens hem alleen de SNCF en haar personeel aangaat. Hij antwoordde op de vraag of de contra's zullen worden verlamd door het schandaal rondom de ge heime Amerikaanse wapenverko pen aan Iran en het doorsluizen van een deel van de winsten daar op aan de contra's. Vorig jaar gaf het Congres toestemming voor hu manitaire en militaire steun ter grootte van 100 miljoen dollar. Ondanks de opgelaaide discussie over deze steun na de onthullingen in Irangate, zal de regering-Reagan volgens Miller dit jaar om een soortgelijk bedrag vragen. Zowel het Huis van Afgevaardigden, de Senaat als de speciale onafhanke lijke aanklager Walsh zijn onder zoeken begonnen naar Irangate. Reagan zal zijn begroting voor het jaar 1988, dat fiscaal gezien in oktober begint, maandag naar het Congres sturen. Dit vormt de eer ste fase van de jaarlijkse onderhan delingen met het parlement over de overheidsuitgaven. De New York Times berichtte gisteren op basis van vertrouwelijke documen ten dat de voorstellen van de rege ring-Reagan voorzien in een totale begroting van ruim duizend mil jard dollar, met een tekort van 107,8 miljard dollar. Dit betekent een geringe stijging ten opzichte van de begroting voor 1987. Het tekort voor 1987 beloopt circa 173,2 miljard dollar, en het forse terugbrengen van het tekort loopt in de pas met het schema om het begrotingstekort in 1991 te hebben weggewerkt. Als het aan de regering ligt wordt volgend jaar 312 miljard dollar voor defensie uitgetrokken. Voor de komende vijf jaar is daarvoor in totaal 1800 miljard dollar voorzien. Ook voor buitenlandse hulp wordt meer geld uitgetrokken dan nu. Het voorstel voorziet in een stijging van de uitgaven voor socia le zekerheid, maar op andere bin nenlandse programma's wordt 20 miljard bezuinigd. In het Congres, waar de Democraten een meerder heid hebben, zullen de bezuinigin gen van Reagan op bezwaren stui ten. De vertrekkende Democratische voorzitter van het Huis van Af gevaardigden O'Neill heeft giste ren fel uitgehaald naar Reagan. "Van de acht presidenten die ik heb gekend weet hij, over welk on derwerp dan ook, minder dan alle anderen die ooit in het Witte Huis hebben gezeteld", aldus O'Neill. Die daaraan toevoegde: "Als ik de vergaderingen in het Witte Huis bijwoon, blijkt hij niet op de hoog te te zijn. Hij spiekt in zijn kaartjes. Albert Mol. (foto gpd» LOCHEM (ANP) - De toneelspeler/ cabaretier/schrijver Albert Mol is vandaag op zijn 70ste verjaardag benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Hij kreeg die on derscheiding vanochtend in het ge meentehuis van Lochem uit han den van de burgemeester. Albert Mol heeft op vele artistie ke terreinen zijn sporen verdiend: ballet, revue, cabaret, toneel (onder andere De Jantjes, A star is born) en film (Fanfare, Lieve jongens). Grote bekendheid onder een breed publiek kreeg hij verder door zijn televisieoptredens in pro gramma's als „Wie van de drie" en zijn verfilmde boeken Haar van bo ven en Wat zien ik. Het Leidsch Dagblad streeft jaar in jaar uit, dus ook in 1987, naar kwaliteit. Onze krant is degelijk, maar ook ontspannend. Onze krant is betrouwbaar, maar zonder taai te worden. Meer nieuws, reportages, achtergronden en praktische informatie: dat alles brengen wij dagelijks samen in een evenwichtig aanbod. Een aanbod op niveau. Een aanbod waar u, geachte lezer, recht op hebt. Wij stellen een vraag, hij verwijst de vraag terug. Hij geeft nooit blijk van enige kennis of enig talent ten de onderwerpen die de orde komen". Albert Mol (70) krijgt lintje Het Leidsch Dagblad, opgericht op 1 maart 1860, heeft vele stor men doorstaan. Over een zo lan ge periode verandert de wereld om ons heen ingrijpend. De krant als spiegel van de samenleving moet daarom bijblijven, moet meegaan met al die vernieuwin gen in de techniek en de commer cie, in de administratie en de jour nalistiek. De mensen die anno 1987 sa men het Leidsch Dagblad maken, ieder op hun eigen plaats, leven in de wereld van vandaag en werken al aan de krant van mor gen. De bepalende gedachte daarbij is die van KWALITEIT. Wie zonder enige steun van de overheid, geheel zelfstandig, het hoofd boven water wil houden, moet de concurrentie met andere kranten, periodieken en media aandurven. Dat kan heel goed, zolang we maar vertrouwen op eigen kun nen en op ons eigen produkt, en zolang de noodzakelijke KWALI TEIT op alle fronten wordt gele verd: bij de bezorging, bij de ser vice aan de lezer, bij de kwaliteit van het drukwerk, waar het kleur gebruik sterk in opkomst is, en bij de inhoud van de krant. Voor die laatste taak ziet heel speciaal de redactie zich geplaatst. Voor 1987 heeft het Leidsch Dagblad voor u een aantal veran deringen in petto die zowel een verbetering als een uitbreiding van de hele krant betekenen. Vol gende week dinsdag is het zo ver. Dan neemt u uw vertrouwde krant ter hand, en dan is het toch even wennen. Dat beseffen wij heel goed, en daarom hebben wij, bij wijze van hoge uitzondering, op de voorpagina de ruimte geno men om u het goede nieuws over uw eigen krant zo duidelijk moge lijk te vertellen. 3 januari 1987 drs. J.W.E. Metselaar Hoofdredacteur Leidsch Dagblad AMSTERDAM (ANP) - Meer dan honderd leerlingen van gemeente lijke scholen in Amsterdam kun nen na de kerstvakantie wegblij ven. Ze mogen niet terugkomen op school, omdat hun ouders te wei nig of helemaal geen schoolgeld hebben betaald. Het gaat om scho lieren van boven de 18 jaar, die door een nieuwe rijksregeling ver plicht zijn met ingang van dit schooljaar ruim 1000 gulden schoolgeld te betalen. In Amsterdam moeten ruim 1000 leerlingen dat schoolgeld betalen. Het merendeel heeft dat gedaan en de gemeente heeft speciale regelin gen getroffen voor mensen die het schoolgeld niet in een keer konden ONTVOERING - Drie Italiaanse missionarissen zijn in Mozambi que ontvoerd door guerrillastrij ders van het Mozambicaans Natio naal Verzet. Begrafenisonderneming Van der Luit B.V. alle medewerkers van de P.T.T.-lelden voor de correcte bezor ging van het rouwdrukwerk tijdens de kerstdagen en de jaar wisseling 1986/1987. kamsteeg FRANKFURT (AP) Adolf Hitier zei wel dat hij niet materialistisch was, maar hij werd de rijkste man in Nazi-Duitsland en ontdook een gigantische belastingaanslag. Het Duitse tijdschrift Quick berichtte -gisteren dat Hitier zijn functiona rissen ertoe heeft aangezet om zijn belastingschulden uit de boeken te schrijven, terwijl hij miljonair werd door de betalingen van in dustriëlen en de inkomsten uit de verkoop van zijn boek Mein Kampf. Het artikel van Quick is ge baseerd op het boek Hitiers Geld van Wulf Schwarzwaller. Toen Hitler in 1933 kanselier werd, verklaarde hij dat hij geen gebruik zou maken van zijn jaarin komen van 29.200 mark, noch van zijn jaarlijkse onkostenvergoeding van 18.000 mark. Een gemiddelde Duitse werknemer verdiende in die tijd 1.200 mark. Maar Hitier liet zijn salaris en onkostenvergoeding in 1934 weer uitkeren zonder daar ruchtbaarheid aan te geven, aldus Quick. In datzelfde jaar wist hij Fritz Reinhard, de directeur van het mi nisterie van financiën in München, ertoe te bewegen om zijn belasting schuld van 405.494 mark uit de boeken te halen en hem vrij te stel len van toekomstige belastingaan slagen. Een belangrijke bron van inkom sten voor Hitler was 'Mein Kampf. Het was bijna verplicht dat ieder een in het Derde Rijk het boek las en jonggehuwden kregen, nadat Hitier aan de macht was gekomen, een exemplaar cadeau van de staat. Tegen 1934 ontving Hitier tussen de 1,5 en 2 miljoen mark per jaar aan royalties. Verder betaalde het ministerie van posterijen van het Derde Rijk in 1939 maar liefst 50 miljoen mark aan Hitier om zyn af beelding op een postzegel te mo gen gebruiken. Bovendien kreeg Hitier ieder jaar ongeveer 100 mil joen mark voor privégebruik van Duitse industriëlen. Ondanks al deze rijkdom dwong Hitier de landeigenaren bij het Adelaarsnest in Berchtesgaden om hun land voor een appel en een ei aan hem te verkopen. De Führer vergaarde ook een enorme kunst collectie van zo'n 10.000 schilderij en, beeldhouwwerken en andere kustvoorwerpen, die vaak in het bezette Nederland en Frankrijk on der dwang door de eigenaren wer den verkocht. betalen. De ouders van de 100 leer lingen die wat de gemeente betreft na de kerstvakantie thuis moeten blijven, hebben of helemaal niets laten horen of slechts een klein ge deelte van het schoolgeld betaald zonder daarvoor een verklaring te hebben gegeven. Gemeentewoord voerder Tulleners: "We hebben di verse brieven geschreven. We kun nen nu niets anders meer doen dan concrete maatregelen qemen. Wij moeten er gewoon voor zorgen dat de rijksregeling wordt uitge voerd". Hij tekent daarbij echter aan dat als na de kerstvakantie de ouders het geld alsnog betalen 'al tijd een oplossing kan worden ge vonden'. GRONINGEN (ANP) - Het kabi net heeft een einde gemaakt aan een conflict tussen de noordelijke provincies over de steun aan het aardappelzetmeelconcern Avebe. De ministers Braks van landbouw en visserij en De Korte van econo mische zaken beslisten gisteren dat 11,5 miljoen gulden van het geld bestemd voor het Integraal Structuur Plan voor het Noorden des Lands (ISP) aan de Avebe mag worden besteed. Het conflict was ontstaan tussen de provincie Friesland en Gronin gen, Drenthe en Overijssel. Van de noordelijke provincies werd een bedrag gevraagd van 22,5 miljoen gulden als bijdrage aan het weg werken van een totale schuld van Avebe van 183 mifioen. Onder trein geraakt VOORSCHOTEN Een 46-jarige inwoner uit Baarn is gisteravond ter hoogte van het NS-station aan de Papelaan in Voorschoten ge schept door een sneltrein. Het slachtoffer werd in kritieke toe stand overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. Over de toedracht tast de politie nog in het duister.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1