'Dat was weer typisch Bettine' Vergeer in eigen land nog niet te verslaan Engel van Pernix naar TOP Vriesekoop valt stil na bliksemstart in Top-12 toernooi Boelsma verrast Chicago heeft weinig moeite met Den Bosch 'Broedermoord' van de bende van vijf ZATERDAG 3 JANUARI 1987 SPORT PAGINA 11 Griepaanval kan Van Gemiip niet stuiten DEN HAAG (ANP) - Drie weken voor de Europese titelstrijd in Trondheim heeft Hein Vergeer de rol van kopman van de Nederland se kernploeg overgenomen. Op de openingsdag van de Nederlandse afstandskampioenschappen schoot de wereldkampioen op de 5000 meter danig uit zijn schaats: 7.17.48. De 25-jarige Haastrechter zette zijn plaatsgenoot Leo Visser op ruim vier seconden. De debuteren de kernploegrijder Bert Koopmans werd door Vergeer naar een knap pe derde positie getrokken. Opval lend was het gat dat Vergeer sloeg met de 'herfstkampioen' Gerard Kemkers, die zowel op de 500 en 5000 meter te kort schoot. Na twee afstanden heeft Vergeer in de se- lectierace voor Trondheim een voorsprong van dik anderhalve punt op Visser. De eerste twee kunnen zonder meer in Noorwegen aan de start verschijnen. De nummers drie en vier behoeven het groene licht van de begeleidingscomissie kernploe gen (BCK). Koopmans, de wissel- valige rijdende Gerard Kemkers en veteraan Frits Schalij moeten mor gen (1500 meter) en maandag (10.000 meter) in Utrecht hun posi tie ten opzichte van Visser nog ver beteren. Vergeer blijkt in eigen land nog onaantastbaar. Liet de man die in 1985 en 1986 alle belangrijke toer nooien won zondag in Heerenveen op de 1000 meter al weten terug te zijn, gisteren in Den Haag toonde hij zich de oude allrounder. Mis schien kon er nog een vraagteken worden geplaatst bij Vergeers sprint zevende in 39,49), op de vijf kilometer bleek hij een ondubbel zinnig antwoord klaar te hebben. Gestart op een schone en niet al te winderige baan kon hij het zich permitteren de laatste 800 meter niet voluit te rijden. Met rondjes in de 34 seconden had Vergeer ruim afstand genomen Visser, die ui terst rap finishte. Enkele weken geleden was twij fel gerezen over de huidige capaci teiten van Vergeer. Een val tijdens het trainingskamp in Thialf, bleek ernstiger dan de schaatser en zijn trainer wilden erkennen. Techniek en zelfvertrouwen waren enigszins aangetast, drie weken na de klap bleek hij weer uitzonderlijk weer baar. Ver achter Vergeer mag kern ploeglid Emiel Hopman zich voor de internationale kampioenschap pen als uitgeschakeld beschou wen. De Noordhollander werd op de Uithof overtroffen door enige jongeren, van wie Thomas Bos bij zonder opviel. Vrouwen De introductie van de nieuwe Nederlandse schaats-titelstriid mag bij de mannen tot enkele ver rassende resultaten hebben geleid, de vrouwen van de kernploeg hiel den gisteravond op De Uithof in Den Haag het standsverschil met de concurrentie overeind. Neder lands beste allround-schaatster Yvonne van Gennip won in 4.46,05 met groot verschil de 3000 meter. Eerder op de avond had de 22-jari- ge Haarlemse op de 500 meter al leen Ingrid Haringa moeten laten voorgaan. De afstandstitel was het eerste senioren-kampioenschap voor Van Gennip. Door plotselinge ziektes kon de beste pupil van coach Di- nus Vos de afgelopen twee jaar niet meedoen aan de Nederlandse all round-titelstrijd. Ook de deelne ming aan de nationale kampioen schappen per afstand, een primeur voor Nederland, was vorige week nog onzeker. Van Gennip moest af zeggen voor de traditionele ont moeting tussen de Friesland en de rest van Nederland in het Thialf- stadion in Heerenveen wegens... griep. „Ik heb drie dagen in bed ge legen. Pas deze week kwam ik op de been. Na de 500 meter kon ik goed merken dat ik niet optimaal was voorbereid. Ik kreeg last van spierpijn in de benen." Op de drie kilometer ging ze niet voluit om zich niet te forceren. „De marge bleek voldoende. Ik hoop in elk ge val dat ik het met dit griepje voor dit seizoen heb gehad." Marieke Stam was de enige van de zestien rijdsters die de titel voor Yvonne van Gennip in gevaar bracht. Na 1400 meter had de Eg- mondse één seconde voorsprong. Van Gennip ging in de rit daarvoor echter veel sneller in de laatste ron den. Bij de finish bleek Stam toch twee en een halve seconde te heb ben ingeleverd. Van Gennip en Stam zijn verze kerd van deelneming aan de Euro pese titelstrijd op 17 en 18 januari in Groningen. Voor de kwalificatie tellen drie nummers van de half december gehouden Kraantje Lek- trofee en de resultaten van de Ne derlandse kampioenschappen in Den Haag en Utrecht. Petra Mool- huizen (vijfde op de 500 en derde op de 3000 meter) en Grietje Mul der (achttiende en vijfde) lijken het meest in aanmerking te komen om aan de selectie te worden toege voegd. Thea Limbach, vierde in het klassement van de selectiewed strijden, stelde op De Uithof teleur. Na veertiende te zijn geworden op de kortste afstand, eindigde ze als twaalfde op de drie kilometer in 5.04.35. LEIDEN - Roodenburg nam gister middag een sportieve aanloop naar de nieuwjaarsreceptie 'op' sport park Noord. In een mini-wedstrijd van twee keer een half uur kwam het huidige eerste elftal van de zon dagtweedeklasser in actie tegen een team van voormalige Rooden- burgers. De 'oudjes' met onder an dere Wim Rijsbergen, Bert Jansen, Ron de Roode. Wout Holverda. FREMANTLE (SID) - Het glasfi- berjacht 'The New Zealand' en de 'Stars and Stripes' hebben gisteren de finale van de kwalifcatiestrijd om de America's cup bereikt. In de halve einstrijd boekten beide zeil jachten vier overwinningen op rij. De winnaar van de eindronde strijdt begin februari tegen de win naar uit de kwalificatiereeks van bekerhouder Australia om de be langrijkste prijs in de zeilwereld. De finale, die op 13 januari start en zeven wedstrijden telt, is het slotstuk van een drie maanden du rende zeilcompetitie. The New Zealand met schipper Chris Dick son, geldt als grote favoriet voor de overwinning. Het enige glasfiber- jacht in het dure deelnemersveld. Gerard Bakker paste er in de Zwit serse stad echter voor om zijn Ha- zerswoudse pupil als favoriete naar voren te schuiven. De Leidenaar constateerde weliswaar progressie, maar rekende Vriesekoop de ne derlaag tegen de Russin Bulatova zwaar aan. De volgens hem „be langrijkste partij van het toernooi" was onnodig uit handen gegeven. Ogenschijnlijk stevende Vriese koop na 21-10 gamewinst simpel op de derde toernooizege af (eerder waren de Engelse Bellinger en de Westduitse Nemes verschalkt), maar het voortvarende begin kreeg geen vervolg. „Dat was weer ty pisch Bettine Vriesekoop", uitte Bakker zijn ongenoegen, „eerst goed beginnen en dan denken dat je de partij in handen hebt. Dat kan niet tegen Bulatova, die in principe meer talent in huis heeft". Misstap Vriesekoop liet in de tweede ga me het initiatief aan de Top-12 win nares van vorig jaar (18-21) en er gerde zich zichtbaar aan de gesou- fleerde aanwijzingen van haar trai ner. Bij 5-15 in de beslissende ga me hervond Vriesekoop zich weer, maar toen was het kwaad reeds ge schied: 17-21. „Bettine moet nu eens gaan beseffen dat zij het werk Marco van Alphen, Maarten van Kooperen en Izaak van Weerlee in de gelederen wonnen het prestige- duel met 3-0. De doelpunten kwa men op naam Ron de Roode, die twee keer doel trof en Rob Brittijn. Ondanks het koude weer kende de 'warming up' voor de nieuw jaarsreceptie een hoge amuse mentswaarde. Opvallend was het 'New Zealand' weerstaat 'French Kiss' de andere boten zijn van allumi- nium gebouwd, won tot nu toe 37 van 38 kwalificatiewedstrijden. Die ene nederlaag leed het jacht in de voorronde tegen uitgerekend de Stars en Stripes van schipper Dennis Conner. De tweevoudig winnaar van de America's cup is zeker geen vriendje van Dickson alleen achter de tafel moet opknap pen. Ze moet zich niet door de min ste of geringste kreet laten aflei den. Al val ik dood neer, dan nog moet ze gewoon doorspelen", was Bakker geëmotioneerd. Vriesekoop erkende een foutje te hebben gemaakt. Wist dat een ge wonnen wedstrijd was weggege ven, maar zag vervolgens in dat de misstap geen verstrekkende gevol gen hoeft te hebben. Wel was zij doordrongen van het feit dat een tweede misstap een terugval in het klassement tot gevolg heeft. Tijdens de eerste partijen had de Hazerswoudse nog een uitsteken de indruk achter gelaten. Daarom voelt Vriesekoop zich niet kans loos voor een hoge klassering van het onderonsje tussen de beste twaalf Europese tafeltennissters, die de Bulgaarse Guerguelcheva en Europees kampioene Batorfi gisteren drie zeges zagen noteren. Vriesekoop bezet de gedeelde der de plaats. Crisis Binnen het gezelschap bevinden zich liefst vier verdedigsters: De Russinnen Bulatova en Kovtun, de Engelse Bellinger en de Francaise sterke optreden van het centrale verdedigingsduo Wim Rijsbergen/ Bert Jansen en de snelheid die de aanvalers Ron de Roode en Wout Holverda wisten te ontwikkelen. Voor een hoogtepunt zorgde Wim Rijsbergen (op deze foto van Loek Zuyderduin in balbezit) door op zeer professionele wijze Marcel van de Burg af te stoppen. In de afgelopen maanden liet de Amerikaan geen mogelijkheid voorbij gaan The New Zealand in diskrediet te brengen. Volgens Conner zou de gewichtsverdeling van het snelle jacht in strijd zijn met de regels. Deskundigen van het Britse verzekeringsconcern Lloyds boorden ter controle 21 ga ten in de romp van The New Zea land, maar vonden geen onregel matigheden. Uiteindelijk staakte Conner zijn beschuldigingen. The New Zealand had in de hal ve eindstrijd geen moeite met de 'French Kiss', terwijl de Ameri kaanse bemanning van de Stars and Stripes slechts vier ontmoetin gen nodig om hun landgenoten van de 'U S A uit te schakelen. Thiriet. De laatste verving de thuis gebleven Mirjam Kloppenburg, die bij aanwezigheid in de Sint Jacobs- halle had mogen opdraven, omdat de Tsjechische Hrachova op het laatste moment wegens een blinde darmontsteking moest afzeggen. Otilia Badescu had dat reeds eer der gedaan. Althans, de Roemeen se autoriteiten hielden de jeugd kampioene achter het ijzeren gor dijn omdat werd gevreesd voor een vlucht naar het westen. Ex-landgenote Olga Nemes ging Badescu in 1983 voor. Dat ge schiedde in Zwitserland en vanwe ge dat feit kreeg de nu 18-jarige Westduitse de sympathie van het thuispubliek. Vriesekoop het zich er echter niet door misleiden. Had zij tijdens de Europese kampioen schappen in de landenwedstrijden nog een dikke nederlaag had gele den, nu noteerde de Hazerswoudse een puntgave overwinning. Wel werd duidelijk dat de vermage ringskuur die Nemes heeft onder gaan, ten koste is gegaan van haar kracht. Daarbij verkeert de ex- Roemeense in een mentale crisis, nu zij haar ouders tegen de ge maakte afspraken met de Roe meense regering nog niet heeft ontmoet in het nieuwe vaderland. Haar drie nederlagen op de eerste dag spreken boekdelen. Tegen een gevarieerd en alert spelende Vrie sekoop was de Westduitse niet op gewassen: 21-14, 21-19. Opwarmertje Eerder had Lisa Bellinger als op warmertje voor Vriesekoop gefun geerd. Met de 18-jarige Engelse had zij niet de minste moeite. Bel linger had tijdens de open kam pioenschappen van Joegoslavië en Frankrijk ook al overtuigend verlo ren van Vriesekoop, die doorgaans problemen heeft met defensief in gestelde spelers. De Engelse vete rane Jill Hammersley bezorgde het troetelkind van Avanti in het verle den meer dan eens nachtmerries. Dankzij de clubsponsor werd de Hongaarse verdediger Tibor Kreisz aangetrokken om Vriesekoop het antwoord te geven op de 'mat tenkloppers'. De binnen een kwar tier bewerkstelligde zege op Bel linger stelde Gerard Bakker in het gelijk, de nederlaag tegen Bulatova bezorgde de coach echter hoofd brekens. ROB ONDERWATER Ploegleider De Gribaldy omgekomen VESOUL (AFP) - Bij een ver keersongeluk in Voray-sur- l'Ognon is gisteravond de wie lerploegleider Jean de Gribal dy om het leven gekomen. Hij werd 64 jaar. De Gribaldy was op weg van Vesoul naar Besancon, zijn woonplaats. Volgens de politie werd De Gribaldy in de auto onwel. Zijn wagen raakte van de weg en ramde de muur van een huis. Jean de Gribaldy was op slag dood. In zijn leven genoot De Gri baldy bekendheid als „de burg graaf', oprichter van wieler ploegen. Sean Kelly, de Ierse boerenzoon, was zijn troetel kind en werd door hem naar de wereldtop begeleid. „De Gri" werd geboren op 18 juli 1922. Hij was zelf wielren ner in de jaren volgend op de Tweede Wereldoorlog. In 1947 finishte hij als tweede in het kampioenschap van Frankrijk Zijn drie Ronden van Frankrijk beëindigde hij telkens in de anonimiteit. Een breuk van zijn schouderblad maakte in 1954 een voortijdig einde aan zijn wielerloopbaan. In 1964 werd De Gribaldy ploegleider van 24, doorgaans kleine, formaties. Vele door an deren afgedankte renners maakten onder zijn leiding nog glorieuze momenten door LEIDEN/SASSENHEIM - Jasper Engel, momenteel werkzaam bij het Leidse Pernix, wordt de nieu we trainer/coach van de korfbal vereniging TOP. Hij wordt de op volger van Hans Oele, die de ver eniging uit Sassenheim in driejaar zowel op het veld als in de zaal- competitie van de eerste- naar de landelijke overgangsklasse voerde Op zijn beurt zal Engel bij Pernix bijna zeker worden opgevolgd door Rob van Dort, thans werk zaam bij (zaal)hoofdklasser Dalto uit Driebergen. Na drie jaar wilde Hans Oele zijn contract met TOP eventueel nog wel met een jaar verlengen, maar slechts als de club de hoofdklasse zou halen. Daarop wilde het TOP bestuur niet ingaan, vooral omdat al ruim tevoren bekend was dat Jasper Engel, na dit seizoen uit Leiden zou vertrekken. Gezien zijn resultaten bij VEO en Pernix op het gebied van de trainingscoördi natie achtte men Engel de aange wezen persoon om TOP ook in de breedte naar het gewenste niveau te tillen. "Ik had al wel andere contac ten", reageerde Engel. "Maar daar ben ik niet op ingegaan, want ik onderhandel maar met een club te gelijk. Na VEO en Pernix is TOP qua vereniging en spelopvatting voor mij niet zo'n heel grote veran dering. Over de opvolging van Engel door Van Dort meldde Pernix- voorzitter Anes: "Alle knopen zijn doorgehakt. Alleen het formele be stuursbesluit moet nog worden ge nomen. Dat gebeurt op 12 januari" De in Kudelstaart woonachtige Rob van Dort, die aan zijn tiende jaar bij Dalto bezig is, zal bij Pernix naast de selectie zeker ook de ju nioren gaan trainen. Colsoul haalt Barcelona niet BARCELONA (ANP) Niet alle 494 op nieuwjaarsdag in Parijs-Da kar gestarte equipes bereikten Bar celona voor de overtocht naar Al giers. Belangrijkste uitvaller was Guy Colsoul. De Belgische rallyrij der, die in het Nederlands rally kampioenschap voor het Opel Dea Ier Team Holland uitkomt, moest vlak na de start in Versailles, op nog geen 60 km van Orleans, de strijd staken toen een drijfstang in de motor van zijn Range Rover het begaf. Nog drie andere auto's en vier motorrijders kwamen niet in Barcelona aan, waardoor het totaal aantal ingescheepte teams op 486 kwam. Jim Vermeulen, die by de start in Versailles uit de strijd werd ge nomen, ging in de plaats van Frans Amsing als coördinator voor het Dutch National Paris-Dakar-Team mee naar het Afrikaanse vasteland DEN HAAG (ANP) - Menno Boels ma en Ingrid Haringa mogen zich in Den Haag de eerste nationale kampioenen op de sprintafstanden noemen. De voormalige short track-specialist Boelsma klokte een stormachtige 38,86 seconden. Op eigen baan zorgde de 25-jarige Zuidhollander gisteravond voor een daverende verrassing. Drie jaar geleden werd de nu zo verrassende Boelsma in het'tijd perk van coördinator Henk Boer al eens voor de kernploeg uitverko ren. Juist voor aanvang van het Olympisch seizoen (1984) bedankte de Nootdorper echter voor de eer, omdat zijn werkzaamheden als technisch tekenaar hem onvol doende trainingstijd lieten. Boelsma rijdt nu bij gewestelijk coach Ben van van Hagen, die ook een aantal talentvolle schaatsers van Jong Oranje onder zijn hoede heeft. In Boelma's spoor troefden de bijna dertiger Hans Kaats en de prille Bouke Jonkman ook nog de kernploegleden Jan Ykema (vier de) en Geert Kuiper (negende) af. „Mijn voorbereiding is niet zo an ders geweest dan voorgaande ja ren", stelde Boelsma vast. Het short-track laat ik voorlopig schie ten". Ingrid Haringa nam de alleszins redelijke condities te baat om haar persoonlijke record met veertien- honderdste seconde aan te scher pen: 42,22. Aan de beste seizoentijd die Boukje Keulen (42,05) zondag op het overdekte Thialf neerzette, kwam de tegenwoordige in Am sterdam wonende politieagente („nog gewerkt op Nieuwjaars nacht") niet toe. Schapers iii halve finale ADELAIDE (ANP) - Michiel Scha pers heeft zich gisteren in Adelaide geplaatst voor de halve eindstrijd van de open tenniskampioen schappen van Zuid-Australië. De Nederlander versloeg in de derde ronde de Australiër John Fitzge rald in twee sets: 7-6. 6-4 De partij, die ruim vier uur duurde.werd herhaaldelijk onderbroken wegens zware regenval. In de halve finale ontmoet Schapers de Australiër Wally Masur. HAARLEM (ANP) - Marathon Chi cago heeft zich gisteravond als eer ste geplaatst voor de finale van de vijfde Haarlemse Basketbalweek. Minder moeizaam dan verwacht, zegevierde de toernooiwinnaar van twee jaar geleden over de Neder landse kampioen Den Bosch: 104- 73. Bij de rust hadden de Amerika nen al een voorsprong van 55-44. Omdat Kevin Sprewer, de motor van de Chicago-ploeg, al binnen drie minuten tegen zijn derde per soonlijke fout opliep, kon Den Bosch aanvankelijk een voor sprong nemen. Groter dan een paar punten werd die echter niet en na zes minuten kwam Chicago langszij. In hoog tempo werd de Nederlandse ploeg op afstand ge zet, herstelde zich iets na een time out van coach Ruud Harrewijn, maar bleef desondanks achter de feiten aan hollen. In de slotminuut van de eerste helft voerde Chicago de voor sprong zelfs nog op tot 55-44 en was de grote vraag of Den Bosch over net zoveel veerkracht zou be- BAZEL (GPD) - Een jaar 'rust' heeft Bettine Vriesekoop goed gedaan. Lijfelijk bezocht de Hazerswoudse in 1986 weliswaar de grote internationale tafeltennistoernooien; geeste lijk evenwel vertoefde zij in hoger sferen. „Als er een hond de zaal was ingelopen, had ze er zo mee gaan spelen", typeerde coach Bakker de toenmalige gemoedstoestand van zijn pupil. Op het Top-12 toernooi in Bazel is Vriesekoop uit op revanche. Met twee overwin ningen en één nederlaag voldeed zij gisteren redelijk aan de verwachtingen van het het nieuwe seizoen. schikken als Den Helder een avond eerder tegen Hapoel Galil. Die vraag werd al snel beant woord. De hoop bleek ijdel. Het publiek begon ontevreden te mor ren, toen het verschil in de eerste minuten verder opliep. Bij 65-51 (na ruim vier minuten) leek de zaak al hopeloos voor Den Bosch. Hoe wel Hagens c.s. hun best bleven doen, werd het onderscheid niet kleiner dan twaalf punten. Aan Amerikaanse zijde bleef Kevin Sprewer met keiharde dunks het publiek vermaken en de 2.000 op de tribunes in de Kennemer Sport hal kozen, mede daardoor, Chicago als hun favoriet. De formatie van coach Glenn Sergeant kreeg een terechte ovatie, toen Den Bosch in de twaalfde mi nuut in een time-out vluchtte. De stand was inmiddels 83-63 en voor Den Bosch was er geen redden meer aan. Sergeant ging over tot applauswissels en zijn Bossche collega Ruud Harrewijn besloot de handdoek in de ring te gooien. BAZEL (ANP) - Bij de r de Top-12 een variant op een sprookje. Vijf Zweden spelen te gen de rest, maar plegen eerst in de onderlinge duels 'broeder moord'. Dat kwam gisteren in Bazel tot uiting op de openings dag. Alleen de Pool Grubba bleef ongeslagen. Hij komt dan ook pas in de tweede toernooihelft in aanraking met de Zweedse ben de van vijf. Het grootste slachtoffer werd Erik Lindh, de nummer drie van Europa. De linkshandige kwam na de eerste dag onderaan te ben gelen, in gezelschap van de Hon gaar Kriston, invaller voor de ge blesseerde Joegoslaaf Kalinic. Europees kampioen Persson leed een nederlaag tegen Carls- son, titelverdediger Waldner ver loor van Appelgren. Met de vier Zweden bleven ook de Hongaar se veteraan Klampar en de Ja- maicaanse Brit Douglas in het spoor van Grubba. Piket tweede in Groningen GRONINGEN (ANP) - Jeroen Piket heeft gisteren in Groningen met een overwinning op de Bulgaar Kiril Ninov de tweede plaats behaald in het toernooi om het Europees jeugdkampioenschap schaken. In een theore tisch remise eindspel van toren en loper tegen toren maakte de Bulgaar na acht uur onafgebroken spelen een fout. De Europese jeugdkampioen was een dag eerder al bekend. De rus Vassili Ivantsjoek werd eerste met één punt voorsprong op de Leiderdor per Piket die in dit toernooi als enige van Ivantsjoek won. John van der Wiel is gisteren in het internationale schaaktoernooi in Reggio Emilia een punt rijker geworden. De Leidenaar voerde zijn afge broken partij tegen de Roemeen Suba tot remise en deelde in zijn ont moeting met de Zweed Andersson voor de zesde ronde ook het punt. Van der Wiel bezet nu de gedeelde achtste plaats met tweeeneenhalf" punt. De Hongaar Portisch gaat aan de leiding met vier punten. ADVERTENTIE BASKETBAL 3 JANUARI B.S. LEIDEN- DE B00-D.A.S. (ere-divisie) 5 MEIHAL AANVANG 21 CO UUR IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIII

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11