'Vrouw in het ambt' blijft een kwestie Hoofdbestuur Gereformeerde Bond soepeler voor 'vrije lied' Bijbel in batiks PAGINA 10 GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 3 JANUARI 1987 Het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk blijft hechten aan het alleen zingen van de psalmen in de kerkdienst. Maar het doet in zijn pas ver schenen brochure 'Uitgangspunten en knelpunten' tegelijk een beroep op de 'on derlinge verdraagzaamheid' in eigen kring. "De grenzen van de kerk liggen niet bij het al of niet zingen van het vrije lied. Dat zou veel oprechte christenen uitsluiten". Predikanten krijgen tegenwoordig met verschillende situaties te maken, merkt het hoofdbestuur op. Wie een uitgesproken ge- reformeerde-bondsgemeente dient, heeft niets vóór op iemand die werkt op een plaats waar de inrichting van het kerkelijk leven anders is. De eigenlijke roeping is - waar dan ook - de waarheid van Gods Woord in de kerk te verbreiden en te verde digen en daaraan trouw te blijven. Liturgische verschillen op zich mogen, volgens het hoofdbestuur, geen reden zijn dat een predikant uit de ene gemeente niet meer in een andere gemeente wordt beroe pen. "De prediking moet doorslaggevend zijn. Die heeft altijd prioriteit. Het al of niet zingen van het vrije lied als zodanig is geen kwestie van bijbels principe. De Schrift spreekt zélf over het zingen van psalmen, lofzangen en geestelijke liederen". Toch houdt het bestuur van de Bond vast aan het zingen van de psalmen. "We weten heel goed dat de kerk der eeuwen een rijke schat aan liederen heeft voortgebracht, maar in kerken van gereformeerde signatuur is de eeuwen door be seft, dat invoering van het vrije lied in de gemeente niet zonder geva ren is". "Met dat lied kunnen ge makkelijk ketterijen de gemeente worden ingezongen. Het stelt de gemeente open voor afwijkingen van de gereformeerde belijdenis. Met het louter zingen van de psal men is dat niet het geval. Ook al is elke psalmberijming niet méér dan een weerkaatsing van de Schrift, ze sluit toch zo nauw mogelijk daarbij aan. In het vrije lied komt het veel meer aan op de inspiratie van de dichter". Liedboek Het hoofdbestuur ziet het Lied boek van de Kerken niet als 'voluit reformatorisch'. "Natuurlijk kan elke predikant uit bestaande liede renbundels een eigen, zo verant woord mogelijke keuze doen. Maar zo wordt de gemeente toch te veel aan subjectieve inzichten overgela ten. In de kerk moeten we zingen uit een kerkelijk geijkte zangbun del". Weliswaar heeft het Liedboek die kerkelijke goedkeuring, maar als reformatorische zangbundel is het voor de Bond niet aanvaard baar. "Met name de bij belliederen daarin staan ver van de bijbeltekst waarop ze gericht zijn". Het bestuur blijft dus - met be grip voor de plaatselijke situatie - principieel bij de 'liturgie van Dor drecht'. Die synode uit de tijd van de Reformatie koos naast de psal men slechts voor 'enige' gezangen, en dan nog in hoofdzaak voor die welke direct op de Schrift terug gaan. Het beroep op 'onderlinge verdraagzaamheid' betekent intus sen wel, dat predikanten op dit punt een zekere vrijheid is toege staan. De prediking zelf geeft uit eindelijk de doorslag en verder hangt het helemaal van de plaatse lijke gemeente af. Vrouw 'De vrouw in het ambt' is een heel andere kwestie. Met nadruk Samenstelling van deze pagina S. J. de Groot zegt het hoofdbestuur van de Bond, dat de beslissing van de kerk om de vrouw in het ambt toe te laten 'onbijbels' is geweest. "Daarom zal deze kwestie in onze kerk een kwestie blijven". "De vrouw heeft mogelijkheden waardoor zij op een bijzondere wij ze de kerk kan dienen. In de kerk geschiedenis is daarvoor wellicht te weinig oog geweest. Maar de plaats van het ambt komt de vrouw, naar bijbels getuigenis, niet toe. Ze heeft geen bijbels recht om in het ambt te dienen". Het bestuur van de Bond reali seert zich, dat zo'n opstelling hard' kan aankomen, "maar het bijbels principe weegt zwaarder". "Dit is geen kwestie van discriminatie. Al leen wat de Heere in Zijn Woord gebiedt en toelaat is doorslagge vend". Direct na het synodebesluit van een aantal jaren geleden om de ambten voor de vrouw open te stel len bepaalde de Gereformeerde Bond op een ambtsdragersverga dering in Utrecht, dat voortaan ambtelijke vergaderingen waar de vrouw aanwezig was gemeden zou den worden. Het hoofdbestuur er kent nu, dat dit niet haalbaar en ook niet mogelijk was. "Ieder die in de Hervormde Kerk werkzaam is komt de vrouw in het ambt te gen, op de ene plaats meer, op de andere minder. Het was ook niet overeenkomstig onze roeping om de hele kerk te dienen". Beknotting Het hoofdbestuur heeft ook kri tiek naar de eigen kring. "Als reac tie op de beslissing van de kerk om de vrouw tot de ambten toe te laten wordt in hervormd-gereformeerde kring wel afgedongen op de recht matige plaats die de vrouw in kerk en samenleving heeft". Zo ontmoette het besluit van de Bond om voor de vrouw in de ei gen besturen een plaats mogelijk te maken kritiek. Men zag daarin een opening naar de vrouw in het ambt. Het hoofdbestuur waar schuwt voor deze tendenzen "die de vrouw in haar roeping en moge lijkheden beknotten". Over het dienen van gemeenten met vrouwelijke ambtsdragers zegt de brochure, dat in die situatie de kardinale vraag is of de predi kant dit principieel aanvaardt of niet. "Is dat wel het geval, dan be weegt hij zich buiten de grenzen van de Gereformeerde Bond. Maar wanneer hij in zijn gemeentelijk beleid rekening moet houden met een situatie die óver hem komt, dan moeten we elkaar vasthouden, in het besef dat we leven in een ge broken wereld, maar ook in een ge broken kerk". Het hoofdbestuur wijst erop, dat aansluiting bij de Bond een vrije keuze is. "De Bond is de kerk niet. Hij is een vereniging in de kerk. De grenzen van de kerk zijn ruimer dan die van de Bond. Keuze voor de Bond sluit wel een keuze voor de Hervormde Kerk in, maar niet omgekeerd. Toch is de keuze voor de Bond is ook weer niet vrijblij vend". 'Samen op weg' De Bond houdt er rekening mee, dat zijn plaats in de toekomst moeilijker zal worden, niet het minst door het samengaan van her vormden en gereformeerden ('Sa men op weg'). "Hoewel wij tot de grenzen van onze verantwoordelijkheid willen gaan, bijvoorbeeld door deelne ming aan de beraadslagingen in de gemeenschappelijke raad voor 'Sa men op weg', blijven wij zeggen, dat we dit proces niet begeren. Wij voelen ons meegenomen". De Bond blijft zich inzetten voor de naam en de identiteit van de Her vormde Kerk, hoezeer ook verbas terd in de geschiedenis. Hij weet zich mee verantwoordelijk voor haar 'concrete desolate gestalte', "die haar juist in het proces van 'Samen op weg' zo kwetsbaar maakt". In afscheidingen heeft de Bond nooit heil gezien. "En éls zich dan ook in de toekomst een afschei ding zal voltrekken, dan alleen dé ze, dat de Hervormde Kerk zélf zich afscheidt van de oude vader landse kerk - een planting van God in de geschiedenis - wanneer ze sa mengaat met hen die in de vorige eeuw heengingen, en de naam prijsgeeft die aan de Hervorming herinnert". Kerkelijke verdeeldheid is schuld, erkent het bestuur van de Bond. Maar eenheid en waarheid hangen wel samen. De Bond vindt die waarheid op de juiste manier geformuleerd in de belijdenisge schriften van de Reformatie: de Heidelbergse Catechismus, de Ne derlandse Geloofsbelijdenis, de Dordtse Leerregels en de Catechis mus van Genève. "Het argument dat de belijdenisgeschriften al vier eeuwen oud zijn en daarom niet in de actualiteit van vandaag staan maakt op ons geen indruk". "Natuurlijk wordt in deze belij denis niet alles gezegd, maar het is wél zo dat daar 'in principe' alles is gezegd. Ze bedoelt niet anders te zeggen dan: alleen Christus, alleen de Schrift, alleen het geloof en de rechtvaardiging door het geloof, al leen genade. Als dét niet meer het hart van de prediking uitmaakt, dan staat die buiten de waarheid. 'De vlucht van Jozef en Maria met het kind Jezus naar Egyp te'. Die vlucht was nodig omdat koning herodes alles in het werk stelde om het kind te do den. Het is een afbeelding uit de Missie-Zendingskalender 1987. Een batik-doek, geschilderd vol gens de tradities en met symbo len van de hindoe-cultuur door de Indiase christen-theoloog en kunstschilder dr. P. Solomon Raj. Hij kwam tot de conclusie dat de traditionele Indiase symboliek heel geschikt is voor Niet de kerkelijke traditie, niet de menselijke ervaring, niet wat voor de wetenschap of de moderne mens aanvaardbaar is, maar het Woord alleen". Het hoofdbestuur constateert in zijn brochure dat binnen de Gere formeerde Kerken de binding aan de belijdenis "zo duidelijk aan kracht heeft ingeboet". Dat geldt ook voor de Hervormde Kerk. "Maar juist als hervormd-gerefor meerden hebben wij altijd een ap pèl op de kerk gedaan om trouw te zijn aan Schrift en belijdenis. Een versterking van dat geluid hebben wij, naar wij vrezen, in het proces van 'Samen op weg' niet te ver wachten". Spanningen De brochure gaat ook in op de verschillen binnen de gereformeer de gezindte zelf, tussen kerken of kerkelijke groeperingen die zich wél gebonden achten aan de belij denisgeschriften. Er is samenwer king in allerlei verbanden, maar ook kerkelijke concurrentie en geestelijk wantrouwen. Mede door die interkerkelijke sa menwerking - bijvoorbeeld op het gebied van de media - is het 'her- religieuze communicatie. De zendingskalender bevat dertien batiks van hem met be kende bijbelse voorstellingen. Naast elke afbeelding staat een toelichting op de gebruikte sym bolen en kleuren. De Nederlandse Zendinqs- vormd kerkelijk besef in gerefor- meerde-bondskring aan slijtage onderhevig. "De invloed van sepa ratistische denkbeelden (positief tegenover afscheiding - red.) is de laatste decennia in hervormd-gere formeerde kring meer voelbaar dan ooit. Dat blijkt uit een gebrek aan ambtelijk besef en een aangrij pen van elke mogelijkheid om el ders te preken, ambtelijk of niet". De Bond wil alleen meedoen aan activiteiten waarbij "onze her vormd-gereformeerde geschiede nis niet op de tocht staat". De spanningen in eigen kring zijn toegenomen, stelt het hoofdbe stuur vast. Een van de oorzaken is de vraag hoe breed de Bond zich in het geheel van de Hervormde Kerk durft maar ook wil opstellen. Als meedoen met anderen vanzelfspre kend wordt, is het gevaar van aan passing duidelijk aanwezig. Ande re oorzaken zijn het groeiend sepa ratisme en een sterke beïnvloeding vanuit allerlei evangelische krin gen. Over dat laatste: "Hoezeer wij ook hun Schriftgetrouwheid waar deren, het zicht op het gezag van de Schrift zoals dat in onze belijde nis wordt verwoord loopt niet al tijd parallel met evangelische vi- raad en het Centraal Missie- Commissariaat hadden dr. Raj gevraagd, zijn christelijke in spiratie kenbaar te maken aan christenen in Nederland. Zelf zei de schilder daarover tijdens een kort bezoek aan Nederland: "Na een periode waarin het Aziatisch christendom zijn ge loof heeft moeten uitdrukken met behulp van westerse beel den, breekt nu de tijd aan om een eigen uitdrukking te geven aan wat Indiase christenen ge meenschappelijk hebben met westerse". sies daarop, soms getoonzet vanuit (Amerikaans) fundamentalisme. In ieder geval heeft de open relatie met evangelische kringen soms tot gevolg dat de verantwoordelijk heid voor de kerk niet meer wordt gevoeld". Vooral onder jongeren ziet het bestuur van de Bond een sterke tendens om de kerk als instituut niet meer serieus te nemen, maar het meer in groepen en bewegin gen ter zijde van de kerk te zoeken. Die verschijnselen grijpen dieper in dan wel wordt vermoed. De spanning tussen de vleugels, maar ook in het geheel van de Gerefor meerde Bond neemt erdoor toe". Getuigen De brochure van de Bond be steedt ook aandacht aan de geeste lijke situatie in het algemeen. "De overgang naar een 'niet-christelij- ke' samenleving wordt meer en meer zichtbaar". Concrete hulp verlening bij problemen (versla ving, eenzaamheid, baanloosheid, nieuwe armoede, psychische nood, medische macht en ethiek) is hard nodig. "Toch zal bij dit alles ook Gods werk tot behoud van mensen moeten worden uitgesproken. Het getuigende element, gericht op persoonlijke bekering, is onop- geefbaar". In het werk van 'Kerk en Wereld' en het 'Hervormd Evangelisato- risch Beraad' - bij uitstek zen- dingsinstantiés van de Hervormde Kerk - herkent de Gereformeerde Bond nog slechts spaarzamelijk de echte apostolaire opdracht van de kerk, "omdat de vragen van de eeuwigheid eruit weg zijn". "Men is verontrust over vele politieke en maatschappelijke dingen. Vernieu wing van de samenleving is alleen mogelijk langs de weg van levens vernieuwing van mensen die in hun omgeving iets mogen weer kaatsen van het Licht des levens". Gemeenten die te groot zijn voor één predikant wordt dringend ge vraagd mogelijkheden te zoeken voor uitbreiding. "Er staan jonge mensen voor aangetreden". "De pastorale nood in de gemeente vraagt juist vandaag om een inten sieve bearbeiding". "Moet pasto raat geen voorrang hebben boven (verfraaiing van) gebouwen?" Naar de (aanstaande) predikan- teh toe mag de vraag worden ge steld of zij op iedere plaats willen worden ingezet, uiteraard afhanke lijk van hun geschiktheid. "Waar om heeft de Gereformeerde Zen- dingsbond zo'n moeite met het vin den van mensen die naar zendings- landen willen gaan?" Voorzitter ds. C. van den Bergh (Barneveld) en secretaris ds. R. J. van den Hoef (Bodegraven) heb ben de brochure ondertekend. Zij hopen, dat door deze overwegin gen "de positie van de Bond in het geheel van de Hervormde Kerk nog weer eens duidelijk mag wor den beseft". LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Bouhuys; Marekerk 9.45 dr. Meyers. 12 studentenekklesia, 5 ds. Smaling, Rijns- burg; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Dronkers; Oecumenische geloofsge meenschap De Regenboog (Merenwijk) 10 ds. Nauta en pastoor v. Well; Bethle- hemkerk (Driftstr.) 10 ds. De Mey, gez. dienst; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Huisman, Hazerswoude, 5 ds. Schouten; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Schouten; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wyk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. Diakones- senhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, mor gen 10.30 ds. v. 't Hof. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10.30 dienst voor doven, hr. C. Terpstra, zie ook Bethl.kerk herv. gem.; Oude Vest 10 ds. P. de Bruijn, O.geest; Marana thak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 dr. v.d. Zwaan; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijk- hof (Rijndijk) 10 afscheid mevr. Klip en mevr. Mak-de Heer. Geref. K. Vryg. (He- rengr.) 10 en 5 ds. v.d. Haar. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. v. Smeden, Rijswijk. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl- Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 prof. E. J. Kuiper, O.geest. Baptisten- gem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agtereek, doop- dienst. Evang. Gemeenschap (Middel- stegr. 3) 9 evang. B. Meulenberg, 10.30 hr. A. Jansen. Evangeliecentrum-Pink- sterbew. (Bethlehem skerk Lammer markt) zo. 10 en wo. 8 evang. Zijlstra, vr. 9 jan. 8 filmavond. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eikerbout. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7 (laatste zondag van de maand 5 u.). Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten ('De Ontmoeting', Noordhofland V.schoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predikdienst. Christelijke Weten schap (Steensch. 6) 10.30. Genootschap der Vrienden ('Quakers') eerste zondag van de maand 10.30 (Rapenburg 6). Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud- Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10, behalve tweede weekeind van de maand, dan zat. 7.30 nam. gez. oud-kath.-anglicaan- se dienst. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 11; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 dienst. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 kand. mevr. E. Hagen, Lei den. Geref. Kerk 10 ds. v. Wijngaarden, 6.30 ds. v.d. Berg, Bodegraven. Chr. Ge ref. Kerk 9,30 leesdienst, 4 ds. Roos, Utrecht. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 h. avondmaal, gez. dienst, 5 ds. Jonkman, ha; Kruiskerk 10 ds. Wilschut, ha, gez. dienst; Opstan- dingskerk 10 ds. F. J. Boer, ha, gez. dienst, 6.30 ds. Taselaar; G. Herderkerk 10 drs. Brombacher, 5 ds. v.d. Heiden; De Bron 9.15 ds. Moll, 10.15 ds. Taselaar, 6.30 ds. Moll; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 kand. N. Tramper, Kamerik, 6.30 ds. Tromp, Krimpen aan de Lek. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Jonkman, ha, 6.30 ds. Wilschut, ha; Salv.kerk 10 ds. v.d. Heiden, ha, 6.30 ds. Boer, ha. Geref. K. Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 lees dienst, 5 ds. A. Veldman. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, ha, 4.30 ds. H. de Jong, A.dam. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 en 7 jan. 7.30 ds. v.d. Meij. Oud- Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 ds. Koekkoek, 6.30 ds. R. Reiling. Bapt .gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. H. Jongenburger, 6.30 hr. J. B. Klein Haneveld. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Christenge meente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) 10. Leger des H. (Zon neweg 3) 10 en 7. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) geen dienst. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en ^jP 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Boer, 6 ds. v.d. Plas, Bergambacht. Ge- ref.fflerv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Vergunst, Zoetermeer; Salv.kerk 10 ds. G. L. van den Broeck, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl .kerk 10 ds. Groenendijk, Den Haag, 6.30 ds. Smit, Hilversum. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. v. Wijngaarden, Al phen. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 stud. J. Klapwijk. Geref. Gem. (Sta tionsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.- Luth. Gem. 10.30 hr. A. C. Lemstra, Reeuwijk. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 dr. Haitsma; De Stek 9.30 ds. v.d. Pol. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. Mondeel, Reeuwijk. Chr. Ge ref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Elshout. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 ds. Gaasbeek, Zevenhui zen. Geref. Kerk 10 ds. Rietveld, Leiden, 5 ds. Huisman. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Ryndijk zat. 7. zo. 10. HILLEGOM. Herv. Gem. zie geref. kerk. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Rienks, 5 ds. Wijngaarden, N.-Vennep. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 kand. G. Vos, Warnsveld. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon stra. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 hr. Hoffe- naar, Voorhout. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Sloof; Ontm.kerk 10 ds. Sloof, 6.30 ds. Aarents. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Ma rinevliegkamp Valkenburg 10.30 ds. Verseput. Geref. Kerk 10 ds. Koster, 5 ds. v.d. Horst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Vroegindeweij, 6 kand. R. de Koning Gans, Bergschenhoek; O. Kerk 10 ds. Driebergen, 6 ds. Visser; Ichthusk. 10 ds. Sjollema, 5 ds. Vroegin deweij; Pniëlk. 9.30 ds. Visser, 6 ds. Driebergen; Maranathakerk (Rijnsoe ver) 10 ds. Schuurman, 6 ds. v. Slie- dregt. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 hr. P. C. Taal, Wassenaar. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. Kersten; Triumfatork. 10 ds. Kersten, 5 ds. Koster. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 en 7. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J. A. Visser, ha. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 ds. Attema-Roos- jen, Nieuwerbrug. Geref. Kerk 10 ds. El- derman, Bodegraven, 7 zie herv. ge meente. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kferk Dorpsk. 10 ds. v. Loenen, 6.30 ds. v. Loenen; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Stegema- n.Elis.ziekenhuis 9.30 ds. Brommet, 11 hoogmis. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schüt. Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. v.d. Kooi. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. Brons- geest, Leiden. Geref. Kerk 10 (ha) en 5 ds. Boswijk. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4.30 student A. M. de Hullu. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Vos, 5 leesdienst, br. J. Veltkamp. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 en wo. 7.30 ds. Den Boer. Evangeliege meente (Heereweg 52a) 9.45 hr. J. Spaar garen. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan, 6.30 ds. Bronsgeest, Leiden. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Stroes, Nieuwerkerk a.d. IJssel, 5 avondgebed. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Sterk, Ulrum. Re monstr. Gem. 10 ds. Friederich, O.geest. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 dr. Haitsma, Boskoop, 6.30 ds. Ouwendijk, Alphen-Oudshoorn. Geref. Kerk 9.30 ds. De Lange, Aalsmeer, 7 ds. Ribberink, Rijnsburg. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 kand. Lagendijk. Leiden, 7 ds. Ten Voorde. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 hr. H. J. Selderhuis. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geuze, 7 ds. Verboom, Zegveld. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 hr. Schreuder, 7 ds. Den Heeten, Hoofddorp. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. Hemstede, vlootpred., Leiderdorp, 5 kand. Kuijt, 7 hr. M. de Ridder, Sassenheim; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenburg; De Rank (Golf baan) 10 ds. Hovius, Katwijk aan Zee. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk Buurt kerk (Hoofdstr.) 10 ds. Zijlstra, A.dam, 5 kand. W. Fieggen, Leiden; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma; Sole Mio 9 ds. Elgersma; Stichtingskerk 11 ds. Slof- stra. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. Koek, Leiden. Evangeliege meente 'Shalom' (geb. 'Buitenzorg', Zeereep) 10. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Rothfusz, Hillegom, gezinsdienst. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. P. Sierat; Pauluskerk 10 ds. Oegema; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 mevr. ds. Möhring-Wilterdink, Voorburg, 7 dr. Cramer. Geref. Kerk 10 ds. Plomp, ha. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 en 4.30 lees dienst. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. W. v.d. Veer, Maassluis, 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth 4 ds. H. Rijks- en, ha. Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30". OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 en 5 kand. W. Zaagsma, Nijkerk. Remonstr. Gem. geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp. Chr. Geref. K. 9.30 lees dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. LaurentiuS- kerk 9.30 ds. Smaling, 5 ds. Wagter; Be- thelkerk 9.30 ds. Wagter. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Snel; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Snel, 5 ds. v.d. Woude, Wassenaar; Mar.kerk 9.30 ds. Ribberink, 5 ds. Baayen. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 ds. v. Sorge, 5 ds. De Haan, R.dam. Evang. Christengem. (aula ma vo) 10 dienst. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Keuning, 7 ds. Baas. Geref. Kerk 10 ds. Bras. Zie ook herv. gemeente. Chr. Geref. K. 10 ouderling S. Pieper, 5 ds. Slofstra, Noordwijk. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Wiege- raad, De Bilt, 6.30 ds. v. Eyk, Gouda. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Den Heeten, Hoofd dorp, 6.30 ds. Elderman, Bodegraven. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. v. Niel, 6.30 prof. dr. v.d. Beek. Geref. Kerk 10 ds. v. Melle, Den Haag, 6.30 ds. v.d. Horst, Katwijk. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4 ds. Heida. Marinevliegkamp Val- kenburg 10.30 ds. Verseput. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. Baas en ds. De Jong (herv.-geref. federatie). Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 en 5 ds. v.d. Schoot; De Ontmoe ting (Noordhofland) 10 ds. Blanken. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ho nig. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-college, Beeth.laan) 9.30 en 4.30 ds. G. H. van Kooten. Geref. Kerk 10 ds. De Zwart. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 leesdienst, 3 ds. Grutteri Aulagemeen schap Noordhofland 10.30 woorddienst. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Enge land (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Schipaanboord, 5 ds. Kunz; Hoeksteen 9.30 prof. dr. Graafland, Gouda, 6.30 ds. "IYouwborst, Vlaardin- gen; Bethelk. 9.30 ds. Trouwborst, 5 ds. Goossen; Imm.kerk 10 mevr. L. J. Kors- de Koning, Gouda, 5 ds. Roos, A.dam. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 ds. Kraan, Putten, 5 ds. De Lange, Aalsmeer; Ont m.kerk 10 ds. De Moor. Geref. K. Vryg. (Kruiskerk 8.45 en 2.45 ds. J. Zwart, Winschoten. Chr. Afgescheiden Ge meente 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud-Ge- ref. Gem. (Mercuriusweg) 10 en 6.30 leesdienst. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. De Graaf, H.wou- de; Kievietk. ('Samen op weg') 10 mevr. S. Wevers-v.d. Feltz (Wassenaar); Mes- siask. 10 ds. v.d. Woude, gez. dienst; Dorpscentrum 9.30 ds. v. Trigt, Middel- harnis. Geref. Kerk Zijllaan 10 zie Mes- siaskerk, 7 mevr. ds. Bergsma, Den Haag. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 dr. Nepveu, Naarden. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. A. J. de Jong, Leiden, 6.30 ds. v. 't Hof. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Gesink, Noordwijk, 6.30 ds. v.d. Kooi-Dijkstra. Ned. Prot. Bond (De Wijk) 10.30 dr. Meijering, O.geest. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif. Geref. Kerk 9.30 ds. Cziria, Rijnsburg, 7 hr. Schreuder. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 zang- dienst met meditatie, aansluitend be groeting in 'Ons Huis'. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Ryndyk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 hr. J. Goedhart, 6.30 ds. Vreugdenhil, Gouda. Geref. Kerk 10 ds. De Goede, Waarder, 6.30 hr. P. Knotters, Oudewater.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10