LEIDSCH DAGBLAD In de regio vrij rumoerig EEN GOED BEGIN METHET VERNIEUWDE LEIDSCH DAGBLAD Haagse verontwaardiging over Surinaamse nota Fusie stukgoed gaat definitief niet door □l c: lïï srv.P Cristina Deutekom beëindigt loopbaan BRISTOL Duitse tv blundert met rede van Kohl Talrijke politiecharges en aanhoudingen bij jaarwisseling VRIJDAG 2 JANUARI 1987 OPGERICHT 1 MAART 1860 38205 'Nederland schept klimaat dat invasie zou kunnen rechtvaardigen' DEN HAAG/PARAMARIBO (GPD/ANP) - Woordvoerders van de politieke partijen in ons land hebben verontwaardigd gerea geerd op de diplomatieke nota die de Surinaamse regering op oude jaarsdag aan de Nederlandse am bassadeur in Paramaribo heeft overhandigd. In die nota wordt gesuggereerd dat de ambassadeur maar beter kan vertrekken en wordt Neder land ervan beschuldigd mede plichtig te zijn aan de activiteiten van rebellenleider Brunswijk. In de nota staat voorts dat Nederland internationale organisaties en met Suriname bevriende naties bewust voedt met onjuiste informatie om trent schendingen van de mensen rechten, gepleegde volkerenmoord en standrechtelijke executies. Ne derland zou er op uit zijn een zoda nig klimaat te scheppen dat een in vasie in Suriname gerechtvaardigd zou kunnen worden. Bij het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag weigert men commentaar te leveren op de nota. CDA-woordvoerder Harry Aarts, voorzitter van de vaste Tweede Kamercommissie voor ontwikkelingssamenwerking, noemt de nota van het regime-Bou- terse een wanhoopsdaad. Hij vindt dat de Nederlandse regering de suggestie om de ambassadeur te rug te trekken moet negeren om dat zowel Nederland als Suriname WD-fractievoorzitter Voorhoe ve herinnert er aan dat dankzij de ambassade er humanitaire hulp kan worden gegeven aan de Suri naamse bevolking. Volgens het PvdA-kamerlid Knol schiet Bou- terse met de nota zijn doel voorbij. Verkeerde nieuwjaars boodschap uitgezonden BONN (DPA) - De Westduitse re gering heeft boos gereageerd op de blunder die het eerste televisienet (ARD) woensdagavond maakte, door de nieuwjaarstoespraak uit te zenden dié bondskanselier Helmut Kohl eind vorig jaar (1985) uit sprak. Regeringswoordvoerder Fried- helm Ost sprak van een 'belediging van de toeschouwers', die van de ARD meer zorgvuldigheid hadden mogen verwachten. Het eerste Westduitse televisienet was dit jaar redactioneel en technisch verant woordelijk voor de nieuwjaarstoe spraak van de regeringsleider. Ost verlangt dat de ARD haar ex cuses aanbiedt voor de gahg van zaken, die volgens hem geen tech nische fout was. Na het journaal van 20 uur zond het eerste Westduitse televisienet de nieuwjaarsboodschap van Hel mut Kohl uit, die eindigde met 'de beste wensen voor 1986'. Op het tweede Westduitse televisienet (ZDF) was na het journaal van 19 uur wel de goede nieuwjaarstoe spraak van Kohl uitgezonden. Veel kijkers hadden zich er woensdag over verwonderd dat de bondskanselier in de uitzending van de ARD een ander pak droeg en dat achter hem een ander decor te zien was dan in het ZDF-pro- gramma. Maar toen Kohl in de loop van het programma stilstond bij gebeurtenissen in 1985 en zijn toe spraak afsloot met de beste wen sen voor 1986, drong tot hun door dat de ARD een pijnlijke fout had gemaakt. Kranteredacties, radio- en televisiestations werden met te lefoontjes overstroomd. Bij de ARD gaf men aanvanke lijk geen reactie. De telefoonnum mers bij de Norddeutsche Rund funk (NDR) waren bezet of nie mand nam de hoorn van de haak. Later op de avond betuigde de ARD op de televisie zijn spijt voor 'de verwisseling' en beloofde de juiste toespraak later te vertonen. Dat gebeurde gisteravond. HET NIEUWE JAAR IS AMPER 2 DAGEN OUD OF KAMSTEEG HEEFT AL EEN PROBLEEM. KOM DAARVAN PROFITEREN IN ONS OCCASIONCENTRUM TE VOORSCHOTEN OF LEES DE KRANT VAN MAANDAG A.S. kamsteeg Sneeuwbuien Half tot zwaar bewolkt en enkele sneeuwbuien. Minimumtemperatuur rond min 2 graden, middagtempera- tuur enkele graden boven nul. Matige, aan de kust krachtige wind, draaiend naar noordwest. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: nu en dan regen of sneeuw. In het weekeinde 's nachts licht vorst, daarna wat minder lage temperaturen. Zaterdag 3 januari 1987 zon op: 08.49 uur, zon onder: 16.40 uur; maan op: 11.23 uur, maan onder: 21.09 ROTTERDAM (ANP) - De fusie van de Rotterdamse stukgoedbe- drijven Seaport, Multi Terminals en Müller Thomsen tot het nieuwe bedrijf Triton gaat definitief niet door. Dat is vandaag gemaakt door E.W. Brongersma van Furness, die namens de moederconcerns van de stukgoedbedrijven optreedt als coördinator van het Triton-project. De reden van het afblazen van de fusie door de concerns Furness, Pakhoed en Internatio Müller is gelegen in het feit dat werkgevers en werknemers in de Rotterdamse haven er de afgelopen maanden niet in geslaagd zijn overeenstem ming te bereiken over het het ver minderen van het structureel te grote aantal werknemers in het stukgoed. De drie concerns achten zelfs de kans dat er de komende tijd toch nog een akkoord tot stand zou ko men niet meer aanwezig. Daarom Waterstanden Katwijk hoogwater: 05.26 en 17.40 u ter: 01.03 en 13.22 uur. In onze regio was het op verschei dene plaatsen toch vrij rumoerig. In Leiden, Alphen, Ter Aar, Roelof- arendsveeen, Noordwijk en Nieuw Vennep voerde de politiecharges uit na baldadige acties van groepen jongeren, die zich op straat hadden verzameld. In de meeste gevallen kwam de politie in actie tegen jon geren die midden op straat kerst bomen of auto's in brand staken. Er werden verscheidene arresta ties verricht. In Ter Aar kwam het tot rellen bij de Aardamse brug en bij het po litiebureau. Een groep jongeren omsingelde het politiebureau en bekogelde het met stenen. Burge meester P.J. Verhoef kon het inzet ten van extra politiemensen uit omliggende gemeenten - die reeds waren gealarmeerd - echter tegen houden door hoogstpersoonlijk in te grijpen. Toen hij van de ongere geldheden hoorde spoedde hij zich naar de plaats waar de rellen plaatshadden. Volgens Verhoef heeft zijn in greep - 'met gevaar voor eigen le ven' - escalatie voorkomen. "Ik be greep dat de eigen politiemensen het niet meer aankonden. Verster king leek mij echter niet goed. Ik heb persoonlijk met de jongelui ge sproken en ze tot rust gemaand. Het lukte wonderwel. Ik heb zelfs na afloop nog een fikkie met ze ge stookt. Dat vonden ze prachtig. De banden verwisseld. Boven de uitgezonden Kohl van vorig jaar), onder Kohl zoals hij te zien had moeten zijn met andere stropdas en ach tergrond. (foto ANP) zullen de drie stukgoedbedrijven de komende dagen elk voor zich gaan bepalen hoe zij verder zullen gaan. Die toekomst ziet er bepaald niet rooskleurig uit, aldus Bron gersma in zijn bekendmaking. De drie betrokken bedrijven hebben in 1986 naar schatting 30 miljoen gulden verlies geleden en er zijn geen aanwijzingen dat het in 1987 ineens veel beter zal gaan. Bull-terriër bijt jongen LEEUWARDEN (GPD) - Een 8-ja- rige jongen uit Leeuwarden is oür, dejaarsdag zwaar gewond geraakt' aan zijn hoofd door beten van een bull-terriër. Het spelende jongetje werd onverwacht door de een jaar oude hond aangevallen. Met talrijke beten in hoofd en armen is de jongen in het ziekenhuis opge nomen. Daar zullen de artsen pro beren via plastische chirurgie de hoofdhuid te herstellen. Tegen de eigenaar van de hond is geen proces-verbaal opgemaakt. De politie heeft de man wel laten weten dat zijn hond als 'gevaarlijk' werd beschouwd, maar de man had zijn hond toen al laten afma ken. Volgens de eigenaar was de bull-terriër tot woensdagmiddag een lief, 'mensvriendelijk' beest ge weest. De officier van justitie wacht een rapport van de politie over de toedracht af. Rectificatie Boone In onze krant van 31 december meldden wij dat de zuidhollandse gedeputeerde J.H. Boone een van de verdachten is in de miljoenen fraude bij de stichting Verant woord Wonen in Capelle aan de IJssel. Dat is echter niet juist. De Boone die op het lijstje van ver dachten van officier van justitie Mentink voorkomt is het voormali ge bestuurslid van deze stichting P.C. Boone. De gedeputeerde Boone heeft met de stichting Ver antwoord Wonen niets te maken en komt ook niet op het lijstje van de officier voor. Onze excuses voor deze fout. terd, zegt hij. De Surinaamse regering heeft al in 1985 de eigen ambassadeur uit Den Haag teruggeroepen. De di plomatieke betrekkingen werden toen verlaagd tot het niveau van zaakgelastigde. Van Nederlandse zijde heeft men destijds de uitda ging genegeerd om ook de Neder landse ambassadeur uit Paramari bo weg te halen. De diplomatieke nota wordt in Paramaribo be schouwd als een nieuwe uitdaging. (Van onze verslaggevers) Hoewel de jaarwisseling in vrijwel het hele land rustiger verliep dan vorig jaar duurden door het mooie weer de ongeregeldheden wel veel langer. Pas om een uur of vijf waren de gebruikelijke vernielingen en vechtpartijen op nieuwjaarsmorgen ten einde. In Leiden werd een bejaarde vrouw getroffen door een steen. Hadden ze toch nog hun pretje, on der toezicht weliswaar". Verhoef zou vanmiddag een ge sprek hebben met de politie, enige relschoppers en hun ouders. Wat we u vorig jaar op bepaalde dagen mochten aanbieden, dat gaan we nu veel vaker doen. Van maandag tot en met vrijdag kunt u uw voordeel doen met praktische informatie. Die informatie, op een vaste plaats en op een vaste dag, gaat over mode, over auto's, over uw hobby. Dagelijks in een royaal blok van een halve pagina. Dat kan niet missen. En dat mag u niet missen. Kuststreek In Katwijk werden twee aanhou dingen verricht na het gooien van molotov-cocktails. In een woning aan de Hoorneslaan brak een flin ke brand uit na het inslaan van een vuurpijl. In Noordwijk voerde de politie wel twee charges uit, maar hield niemand aan. Net als andere jaren was het ook in Nieuw Vennep weer hoogst ru moerig, de ME voerde charges uit in de omgeving van de Venneper- weg en de Hoofdweg. Daarbij wa ren ruim 400 jongelui betrokken. In de gehele duin- en bollen streek werden heel wat telefoon cellen opgeblazen. Leiden De Leidse politie trad omstreeks half twee 's nachts hard op tegen een groep van ongeveer dertig jon geren die in de Marnixstraat ste nen gooiden naar rijdende auto's. Een 83-jarige vrouw kreeg een steen tegen haar voorhoofd. Zij werd met een hersenschudding naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. De vermoedelijke dader is aan gehouden. De politie greep in deze straat nog drie andere mensen in hun kraag op verdenking van an dere vergrijpen. Ze zijn inmiddels weer op vrije voeten gesteld Toch noemde politievoorlichter Graveland de jaarwisseling 'be trekkelijk rustig'. De politie kwam met de brandweer en de gemeente reiniging, voornamelijk in actie om kerstbomenbrandjes te controle ren of te blussen. Woensdag wer den er zo'n 900 bomen verwijderd; de dag ervoor waren er al zo'n 600 bomen in beslag genomen. In de buurt van de Burggraven- laan dreigde een kerstboombrand uit de hand te lopen: een groep van 60 jongens had op verschillende plaatsen vuurtjes aangestoken. Op één plaats was het vuur zo groot dat het verkeer op de Burggraven- laan niet meer verder kon. Een au tomobilist die toch probeerde om het vuur heen te rijden moest het bezuren: zijn auto werd door de jongeren vernield. In de grote steden deden zich wi- nig ernstige ongeregeldheden voor. In Den Haag hoefde de ME maar een keer in actie te komen, en in Rotterdam werden 5 jongeren aangehouden wegens vernielin gen. In Amsterdam kwam de poli tie alleen echt in actie bij vechtpar tijen op het Leidseplein toen daar de cafés dicht gingen. In winkelcentra in Zwijndrecht en Krimpen aan den IJssel richtten branden grote schade aan. In Krimpen brandden door het gooi en met vuurwerk twee winkels en een restaurant af. Hoe groot de schade is, is nog niet bekend. In Zwijndrecht zorgde een brand in twee winkels voor een schadepost van naar schatting twee miljoen gulden. In 1986, een jaar dat we konden afsluiten met een toenemend aantal lezers, hebben we veel aandacht besteed aan praktische informatie. Op maandag maakten we bijvoorbeeld een pagina met veel aandacht voor zaken in en om het huis. Maar ook op andere dagen kon u artikelen vinden over wonen, eten drinken, auto's, elektronica, hobby's, vrije tijd enz. enz. Wij zijn ervan overtuigd dat wij u daarmee veel nuttige informatie verschaffen. Informatie die niet gaat over het grote wereldgebeu ren of over de plaatselijke politiek, maar wel informatie waarmee u uw voordeel kunt doen. Vanaf dinsdag 6 januari gaan we van maandag tot en met vrij dag volgens een vast schema da gelijks een aparte rubriek maken voor die informatie. Een rubriek van een halve pagina, die u kunt vinden achterin het eerste katern van de krant, dus na de reporta ges, binnenland, buitenland, de beurs en de economie. Het vasfe schema ziet er als volgt uit: maandag: artikelen en nieuw tjes over mode, gezondheid, rela ties e.d., plus een column, dinsdag: de ene week een hal ve pagina uit de keuken, dus over eten drinken, de andere week evenveel aandacht voor wonen en woninginrichting, woensdag: de consumentenru briek, donderdag: de autorubriek van onze specialist terzake, Koos Post, vrijdag: doe het zelf/hobby's/ toerisme. De week wordt op zaterdag af gesloten met de spelrubrieken (dammen, schaken, bridge en fi latelie). Dit was onze tweede uiteenzet ting van de plannen voor 1987. Morgen gaan we daarmee nog even verder. Vandaag wensen wij u vanaf deze plaats een voor spoedig en gelukkig 1987. Leiden, 2 januari 1987 drs. J.W.E. Metselaar Hoofdredacteur Leidsch Dagblad Sopraan stopt onmiddellijk op advies van haar artsen DEN HAAG (ANP) - De vermaarde operazangeres Cristina Deutekom heeft besloten haar theater- en con certloopbaan met onmiddellijke ingang te beëindigen. Dit is giste ren bekendgemaakt door haar ma nager. Aanvankelijk was de 58-jarige C ristina Deutekom van plan haar vertrek op 10 januari aan te kondi gen na afloop van een serie van zes concerten met Forum Filharmo nisch. Na afloop van haar terugkeer uit Bilbao, waar zij de titelrol vertolkte in Gurridi's opera Amaya, advi seerden artsen haar echter om niet onmiddellijk de spanningen van een nieuw project op zich te ne men. Zij besloot aan dit advies ge volg te geven, maar is vastbesloten in de muziekwereld actief te blij ven als coach en jurylid bij con coursen en dergelijke. 'La Deutekom' kreeg voor het eerst internationale bekendheid door haar optredens in de Staats- opera van München in 1966 en de Metropolitan Opera in New York in 1967. Zij trad daarna veelvuldig Christine Deutekom. <fc op in de belangrijkste operahuizen in Europa en de Verenigde Staten en schitterde daar vooral in zoge noemde bel canto opera's van Ros sini, Bellini en Donizetti en opera's van Verdi. (Zie verder pagina 21) fantasie sweatshirt met polo-sluiting. Kleuren geel. kobalt, aqua en smaragd. Alléén vandaag en morgen Adviesprijs Leiden - Lange Gracht 5 I I (naast Digros) tel. 071 142864 I I donderdag koopavond 1 ROTTERDAM (ANP) - Premier Lubbers heeft op oudejaarsavond voor de tweede keer binnen enkele maanden hoogst persoonlijk een autokra ker gepakt. Buren van de minister-president zagen aan het begin van de avond dat een man en een vrouw de auto van mevrouw Lubbers had den opengebroken en er met de autoradio van door gingen. Zij alar meerden Lubbers, die op dat moment naar buiten kwam om met zijn zoon een wandeling te gaan maken. Net als een paar maanden geleden zetten Lubbers en zijn zoon per auto de achtervolging Het tweetal was in middels in een tram ge stapt. Bij een halte op de Oudendijk stapten zij uit. De man werd door Lubbers en zijn zoon, ge holpen door een contro leur van de RET, vastge houden in een wacht huisje. Inmiddels waar schuwden zij de politie die kort daarop de 32-ja- rige man arresteerde. Enkele maanden gele den zorgde de premier er ook al voor dat een auto kraker werd aangehou den. Na een inbraak in een van de auto's van de familie Lubbers hield hij daarna de dief in de gaten, waarna de ge waarschuwde politie de man kon inrekenen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1