Stroom Bosnegers naar Paramaribo Moegabe staat vrij machteloos jegens Zuid-Afrika Harde militaire acties verwacht VS akkoord met teruggave fondsen Iran =r=JsOOraltnsenl0 Brunswijk zou wapens kopen in Brazilië Afghaanse leider wil dialoog met rebellen Regenstormen in Brazilië eisen 28 levens VS geschrapt uit daldozenfilm Geen concrete maatregelen tegen Z-Afrika WOENSDAG 31 DECEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 DEN HAAG, (AP) - In het overleg tussen Amerikaanse en Iraanse functionarissen over de teruggave aan Iran van 507 miljoen dollar, die in de VS vaststaan, is vooruitgang geboekt, zo heeft een welingelichte Iraanse bron gisteren gemeld. De teruggave van de Iraanse fondsen, die bijna zes jaar geleden werden geblokkeerd bij de New York Federal Reserve Bank, wordt in verband gebracht met een mo gelijke bemiddeling van de Iraanse regering voor de vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars in Liba- Vertegenwoordigers van de New York Federal Reserve Bank, het geld eigendom Amerikaanse ministerie van finan- sche Republiek Iran cién, de Iraanse centrale bank en de Iraanse regering zouden zich over de fondsen die Iran in 1981 op een bankrekening stortte en ge bruikte voor de aflossing van Iraanse bankkredieten. Het tribu naal heeft, volgens de Iraanse zegs- al te kennen gegeven dat het de Islamiti- dat de Ver enigde Staten dit moeten terugge- Hij doelde daarbij op een uit- het merendeel van de werknemers is verenigd, heeft het directie standpunt verworpen. Den Haag. In de loop de middag werd echter bekendge maakt dat het overleg was uitge steld naar vandaag. Het is de derde gespreksronde lingen leidde. De fondsen lijken de afgelopen weken aanzienlijk aan betekenis te hebben gewonnen nu de Iraanse parlementsvoorzitter Hasjemi Raf- sanjani al enkele keren heeft laten PARAMARIBO (GPD/ANP) - De komende dagen worden ongeveer 3000 vluchtelingen gistermiddag voor de tweede spraak van het tribunaal in augus- in Paramaribo verwacht. De Surinaamse regering heeft een oproep gedaan voor de bevol- achtereenvolgende dag over de tus die tot de huidige onderhande- king in een zevental bosnegerdorpen langs de Cottica-rivier om het gebied zo snel moge- kwestie buigen bij het iran-VS tri- lijk te verlaten. bunaal ,n no" T" "°n Volgens districtscommissaris Soe Per gezin krijgen de vluchtelin- Agnie worden er de komende da- gen 50 gulden per week aan bij- gen harde militaire acties in het ge- stand. Het voedsel dat door de bied rond Moengo en Albina ver- overheid wordt verstrekt bestaat wacht. uit rijst en sardines, soms ook Een bosnegervrouw die zich in brood. Paramaribo bij de districtscom- missaris heeft gemeld verklaarde CxCeil ITiedlCIJ 11611 nfgedrshBXro7knafr0FPra^aS™: Volgens directeur Li Fo Sjoe van na te vluchten De mannen van het academisch ziekenhuis in Pa- Bmnswijk hebben haar met de "rp^°Jg^de toevoeZ voed" kinderen naar Paramaribo ee sel en medlclJnen naar het binnen bracht Paramaribo ge- land jn Qost-Suriname volkomen Volgens de districtscommissaris fElfM5 d® d°Qr de Soe Aenie van het Marowiinece- prunswijk-groep zijn gekaapt is al- SmThenz^,tteCn dan^ms met fa- dramcnde'houden"6' ziekenhuis* draaiende houden Volgens dr. Li Fo Sjoe heeft de doorschemeren dat de teruggave van de Iraanse tegoeden door de VS een voorwaarde is voor even tuele Iraanse bemiddeling voor de Amerikaanse gegijzelden. Er wor den zes Amerikanen vermist in Li banon, die waarschijnlijk in han den zijn van pro-Iraanse sji'itische moslims. Zowel van Amerikaanse als van Iraanse zijde is echter benadrukt dat de besprekingen uitsluitend fi nancieel van karakter zijn. De VS hebben ermee ingestemd het me rendeel van de tegoeden terug te geven, maar daarvoor moeten eerst nog een paar bijzonderheden wor den geregeld. Het gaat bij de besprekingen nu om de formulering van een bepa ling, die de New York Federal Re serve Bank vrijstelt van verdere verantwoordelijkheid voor het be heer van de rekening, de overboe king van tien tot vijftien miljoen dollar rente van de rekening, een definitief ontwerpakkoord over de kwestie en een procedure om de fondsen terug te bzorgen in Iran. Geen boodschap WASHINGTON (Rtr) - De Ver enigde Staten betreuren het dat de Sowjet-Unie niet meer wil meewerken aan een uitwisse ling via de televisie van nieuw jaarsboodschappen door presi dent Reagan en Sowjetleider Gorbatsjov. In plaats hiervan zal de Amerikaanse president zich nu via de radio tot het volk van de Sowjet-Unie richten. Zijn toespraak wordt vanavond uitgezonden door de Voice of America. Het Sowjetministerie van buitenlandse zaken liet giste ren weten dat de twee leiders ditmaal geen nieuwjaarsbood schappen zullen uitwisselen via de Amerikaanse en de Rus sische televisie. Moskou zag hiervan af wegens de weinig rooskleurige toestand van de wederzijdse betrekkingen. milies van tien personen in een klein huisje en daar komen dan nog met grote moeite tien extra fa milieleden uit het noodgebied bij. oorf-imiiioc Hio nu mcnccn demisch ziekenhuis met 500 stopzetting van de Nederlandse ontwikkelingshulp aan Suriname ernstige gevolgen gehad voor de gezondheidszorg. Vooral het aca- gerfamilies die nu met 25 mensen in een klein huisje zitten gepropt. tiënten en het Lands Hospitaal met 350 patiënten zijn volledig afhan kelijk van de overheidsgelden. Dit zijn de ziekenhuizen waar ook de min-vermogenden verpleegd wor den. Het Sint Vincentius-ziekenhuis en het Diaconessenhuis krijgen via de humanitaire hulp uit Nederland nog geld. Volgens directeur Li Fo Sjoe is er momenteel in Suriname tekort aan essentiële genees- DEN HAAG (ANP) - De autoritei- middelen zoals anti-biotica, pijn- ten in Paramaribo hebben „duide- stillers en kankerremmende medi- lijke aanwijzingen" dat de groep cijnen en medicijnen tegen epilep- Brunswijk in Brazilië wapens als sie. bazooka's heeft gekocht met uit Suriname gesmokkeld goud. Dit Deviezen heeft C. Spier, de zaakgelastigde o van de Surinaamse ambassade in Surinaamse regering heeft Den Haag, gisteren verklaard. Ge- 6Ist<rrf" het besluit bekendge- vraagd naar de aard van die aanwij- maak'het bedrag in deviezen dat zingen verklaarde Spier slechts te ingezetenen per jaar voor een bui- kunnen zeggen dat Paramaribo is tenlandse reis mogen opnemen te getipt vanuit Belem, waar de wa- halveren. pens zijn aangeschaft. Het besluit betekent dat men Hoewel Suriname ervan uit gaat n°B ongeveer 400 Nederland- dat de Braziliaanse overheid niets ?e guldens of ongeveer 145 dollar met de transactie te maken heeft, ka" opnemen zal Paramaribo het grote buurland zeker vragen om opheldering. De directeur van de Surinaamse luchtvaartmaatschappij, Atta Mun- „Maar Suriname begrijpt dat het gra'beeft in een eerste reactie ge- mogelijk is wapens via de illegale zegd' dft dlJ eei? [amp voor zijn markt met goud te kopen", aldus Goud komt voor in de Oostsuri- naamse rivieren de Marowijne en de Lawa, in een gebied dat onder Een wanhopige man is tijdens e gaan zitten. RIO DE JANEIRO (AP) - Zware re- genstormen hebben in het zuidoos ten van Brazilië 28 levens geëist en 10.000 mensen dakloos gemaakt. De burgerbescherming in het ge bied maakte gisteren bekend dat de provincie Minas Gerais het zwaarst getroffen was. Daar vielen zestien doden door verdrinking, aardverschuivingen of bliksemin slag. In de provincie Sao Paulo wer den zaterdag tien mensen gedood om het leven in een sloppenwijk, door een aardverschuiving in het toen het dak van hutje instortte on- stadje Lawrinhas. Nog niet alle lij- der de aanhoudende regen, ken zijn geborgen. In totaal werden in de drie pro- i tropische regenbui in de Braziliaanse stad Rio de Janeiro bovenop zijn auto (foto AP) vincies driehonderd huizen en 26 bruggen weggevaagd. Ruim 10.000 mensen moesten hun woning ont vluchten. Zij hebben tijdelijk on derdak gekregen in scholen, kerken en overheidsgebouwen. De regering heeft 1,4 miljoen gul den uitgetrokken om de eerste nood in de getroffen gebieden te lenigen. Er wordt voedsel, dekens, brand stof en medicijnen voor de slachtof- In Rio kwam maandag een baby fers gekocht. De afgelopen maand heeft het ongebruikelijk veel en langdurig geregend in het zuidoos ten van Brazilië. Voor de komende dagen is opnieuw regen voorspéld. verwacht een aanmerkelijke daling in het reizigersverkeer. Mungra denkt dat het lage bedrag aan op te ne™en deviezen de mensen zal controle is van het junglecomman- ontmoedigen op reis te gaan. An- do van Ronnie Brunswijk. 'Spion' JOHANNESBURG - In augustus dit jaar keerde premier Robert Moegabe van Zimbabwe vastbe sloten terug van de inmiddels his torische Gemenebest-minitop in Londen. Hoewel de belangrijkste partner in de Gemenebest, het voormalige 'moederland' Groot- Brittannië zich ervan distantieer- derzijds vraagt hij zich af of de r geringen van Nederland en de Ver enigde Staten nog visa zullen ge ven op basis van zulke lage bedra gen. De drie grote vakantiebestem mingen voor Surinaamse toeristen zijn Nederland, Miami en Brazilië. De Suralco, Suriname's grootste bauxietonderneming, heeft giste ren besloten ingaande 22 januari 1987 geen loon meer te betalen aan De politie van Zuid Afrika heeft ?e,°"gavaf .500. werknemers van gisteren de identiteit onthuld van tf' bed^fhi? ppn wpppn^ «minnatrp ifpvanppnep. Moengo in het oosten van Surina- nomen ^fficïer! Het ^3aa torn 1: o m - mandant André Pienaar, die begin voorzieningen gestaakt- De direc- Hpppmhpr. wprH nncrpnnkt in hpt tie beroept Zich Op Overmacht, Om- militaire centrum va^ Voortrek- dat als gevolg van de vijandclijkhe- kershoogte bij Petroria. Deze mili- den.Oost-Sunname het bedrgf taire basis wordt beschouwd als sinds 20 november is gesloten. De het zenuwcentrum van het Zuid- Moeneo Munwerkersbond. waarin afrikaanse leger. In verband met dezelfde zaak zijn afgelopen maan dag nog twee personen gearres teerd, die geen militairen zijn. Levenslang Een Palestijn uit het zuidoosten van Jeruzalem in Israël is gisteren door een rachtbank veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De rechtbank achtte de 26-jarige Samir Ibrahim Mahmoed Abboed Nahma schuldig aan een bomaan slag op een autobus in Jeruzalem. Bij die aanslag op 6 december 1983 vielen zes doden en vijftig gewon den. Toeristen In West-Duitsland zijn tijdens de kerstdagen 287 Poolse toeristen van drie cruiseschepen achterge bleven. Zeker vijftien van hen heb- j ben al politiek asiel aangevraagd en verwacht wordt dat veel ande ren dat nog zullen doen. De drie cruiseschepen hadden in totaal zeshonderd passagiers aan boord. Beschuldiging Chinese functionarissen hebben Taiwan ervan beschuldigd de on rust onder de studenten aan te wakkeren. Het openbaar ministe rie meldde dat de Taiwanese radio zender 'De stem van vrij China' op 17 december agenten in China de opdracht heeft gegeven jonge stu denten aan te moedigen in hun protestacties. Doodseskaders De invloedrijke organisatie van koffieplanters in El Salvador heeft gisteren gepleit voor de oprichting van een nieuwe paramilitaire orga nisatie, vergelijkbaar net de vroe- gere eskaders de doods, voor de bestrijding van de linkse rebellen in het land. "Er zou een omvang rijk veiligheidsnetwerk, zoals 'or den', moeten worden opgericht om de socialistische agressors te be- I strijden die in het land actief zijn of van buitenaf opereren", zo schrij- I ven de koffieplanters. NEW YORK (AP) - De Verenigde verklaarde dat de Amerikaanse Staten hebben de Verenigde ties den een film over daklozen in* de hele wereld. Het jaar 1987 is uitgeroepen tot Jaar van hulp aan de Daklozen en de film is in verband daarmee ge- vertegenwoordigers het gevoel stilte overgehaald om beel- hadden dat de film voorbijging aan Amerika te schrappen uit het feit dat sommigen van de ge filmde mensen geestelijk gehandi capt waren of zelf hadden gekozen voor een dakloos bestaan. George LeClerc, directeur v maakt, in opdracht van de VN. In radio- en visuele afdeling 1 ban Homesteading Assistance Board. „Ik denk dat het een beetje voor barig is," verklaarde Rebecca Reich van Urban Homesteading. Haar organisatie helpt mensen met lage inkomens aan een gemeente woning. „Volgens mij probeerde de Amerikaanse delegatie te ont- de kennen dat er daklozen zijn. Ze MOSKOU (Rtr/UPI) - De Afghaan se partijleider Najibullah is bereid tot besprekingen met de moslimre bellen die al zeven jaar in een felle strijd gewikkeld zijn met de com munistische regering. Dit zegt hij in een gisteren gepubliceerd vraag gesprek met het Sowjet-partijblad Pravda. Najibullah verklaart in het inter view dat het herstel van de eenheid van de communistische partij tot dusverre zijn belangrijkste presta tie is. Volgens hem is de nieuwe benadering van de rol van de party de sleutel tot het oplossen van de grote problemen waarvoor de Af ghaanse samenleving zich gesteld ziet, met name het herstel van vre de en rust. „We zijn actief op zoek naar een nationaal compromis en zijn daartoe bereid, inclusief de vorming van een regering van na tionale eenheid", aldus Najibullah. „Staatsorganen in het hele land be strijden niet alleen de bandieten, maar proberen ook een dialoog met hen tot stand te brengen". Najibullah zegt in het interview verder dat het afgelopen jaar 13.000 opstandelingen zijn overgelopen naar het regeringskamp. Hij roept de volken van de buurlanden op zich aan te sluiten bij het streven naar een vreedzame oplossing. „We zijn gebaat bij een politieke re geling van de problemen rond Af ghanistan. Door een hand van vriendschap uit te steken naar de volken van Pakistan, Iran en ande re landen in de omgeving, willen we zeggen: „Laten we het pro bleem niet met wapens maar op een vreezame manier oplossen". Veel van de door het Westen ge steunde moslemrebellen opereren vanuit kampen in Pakistan. Mos kou heeft ook Iran beschuldigd van steun aan de rebellen. De Sow jet-Unie, dat in december 1979 mi litair ingreep in Afghanistan, heeft ongeveer 110.000 militairen gele gerd in het land. Van westeree diplomaten in Pa kistan werd vernomen dat Najibul lah de arrestatie heeft gelast van de oorspronkelijke versie kwamen Verenigde Naties liet weten: „De wilden het geheim houden," aldus twee hulpprojecten daklozen in New York v In maart van dit jaar Amerikaanse 'bijdragen' echter ge- schilderen, terwijl dat schrapt, nadat een Amerikaanse af- ling helemaal niet vaardiging de VN had gewaar schuwd dat sommige leden Amerikaanse delegatie vond het niet eerlijk om de Verenigde Sta de ten als een land van daklozen af te bedoe- De beslissing om de Amerikaan- beelden eruit te knippen, riep Reich. Habitat for Humanity geeft arme en dakloze mensen timmermans cursussen waardoor ze verkrotte huizen zelf kunnen herstellen. Rose Berstein verklaarde dat de VN-delegatie geen bezwaren tegen Congres zich wellicht tegen de film scherpe kritiek op van de twee de organisaties koesterde. „Het zouden verzetten. Newyorkse organisaties die in de Woordvoerster Rose Berstein film geportretteerd zouden van de Amerikaanse VN-delegatie den, Habitat for Humanity en Ur- waren allebei hele goede proj< en we hadden er geen problemen ABORTUS - De Spaanse socialisti sche regering heeft gisteren een slag verloren in de strijd met het Hooggerechtshof over de omstre den pogingen van Madrid de abor tuswet te versoepelen. Het ge rechtshof keerde zich tegen een re cent regeringsdecreet dat abortus voor vrouwen toegankelijker maakt. Het hof gaf een roomskatholieke anti-abortusgroep gelijk dat het de creet van 21 november onvoldoen de medische veiligheidsgaranties biedt. hoge militaire officieren. Hij zou ontevreden zijn over hun presta ties in de stryd tegen het moslim- verzet in de provincie Kandahar. Najibullah verwijt hen dat ze er niet in geslaagd zijn bolwerken van de opstandelingen te veroveren ty- dens een maand van zware gevech ten. Het bericht van de diplomaten kon niet uit onafhankelijke bron worden bevestigd. De diplomaten zeiden ook dat er 300 militairen uit het Afghaanse le ger zyn overgelopen naar de rebel len na een bombardement dat 8 de cember grote schade aanrichtte in Kandahar, hoofdstad van de gelijk namige provincie. Ongeveer 450 mensen kwamen om het leven, on der wie veel party leden en functio narissen van de veiligheidspolitie. Funtionarissen gaven later toe dat het bombardement een vergissing was. HARARE (Rtr/UPI) - Premier Ro bert Moegabe van Zimbabwe en president Kenneth Kaunda van Zambia hebben gisteren aan de grens van beider landen bespre kingen gevoerd over mogelijke sancties tegen Zuid-Afrika. In een verklaring riepen zij opnieuw op tot verplichte en uitgebreide inter nationale strafmaatregelen tegen het Zuidafrikaanse apartheidsregi me. De twee leiders gaven evenwel niet aan wanneer zijzelf stappen te gen Pretoria zullen nemen. De twee regeringsleiders spra ken drie uur met elkaar. In augus tus hebben zij zich in Londen ak koord verklaard met een pakket sancties van het Gemenebest Zij moeten hun luchtverbinding met Zuid-Afrika afbreken en de handel verbieden in produkten als staal en fruit. Zowel Kaunda als Moegabe heeft gezegd dat zij vóór het einde van het jaar enkele maatregelen zullen uitvoeren. Maar in htm verklaring van dins dag wordt niet gerept over een tijd schema van toepassing van sanc ties. Zambia en Zimbabwe zijn, zo als de andere Frontlijnstaten Botswana en Mozambique, zeer af hankelijk van de handel met Zuid- Afrika en van zijn transportroutes. Alleen de Frontlijnstaten Angola en Tanzania zijn niet afhankelijk van Zuid-Afrika. door Ruud de Wit de, zouden de overige landen nog voor het einde van dit jaar een aan tal verstrekkende sanctiemaatre gelen nemen tegen Zuid-Afrika. Het Gemenebest-pakket, waartoe ook de aangesloten frontlijnstaten Zimbabwe, Zambia, Botswana zich hadden verbonden, bestond uit het afsnijden van de luchtver- bindingen met het apartheidsland, het opheffen van nagenoeg alle consulaire contacten en een ver bod op de import van Zuidafri kaanse goederen als kolen, staal, groenten en vruchten. Nu het jaar 1986 voorbij is, laten met name Zimbabwe en Zambia, de twee belangrijkste woordvoer ders in de regio van zuidelijk Afri ka waar het gaat om sancties tegen de regering in Pretoria, het afwe ten. En waarnemers in de hoofd steden Harare en Loesaka zijn er vrijwel van overtuigd, dat noch premier Moegabe, noch president Kenneth Kaunda in hun nieuw jaarstoespraken daadwerkelijke economische strafmaatregelen zul len afkondigen. Dat is te wijten aan twee gebeur tenissen. De eerste werd gevormd door de voedselonlusten in Zam bia, die aan zeker 15 personen het leven hebben gekost. De onlusten braken uit, toen Kaunda van de ene op de andere dag de prijzen van meel en andere primaire le vensbehoeften aanzienlijk ver hoogde. Een besluit, dat hem min of meer door de buitenlandse geld schieters (lees IMF) was opgedron gen, aangezien dezen hem voor de keus hadden gesteld te stoppen met het subsidiëren van de eerste levensbehoeften, of geconfron teerd worden met een totaal failliet van 's lands economie. Geschrokken en geschokt door de onlusten - die overigens tussen neus en lippen ook nog even op de rekening van de destabiliserende invloed van de regering-Botha werden geschoven - trok Kaunda de prijsverhogingen weer in. Maar daarmee is Zambia by lange na nog niet uit de zeer ernstige proble men. Want ondanks zijn grote per soonlijke populariteit - zowel in Zambia zelf als internationaal - moet worden geconstateerd, dat Kaunda's leiderschap van 22 jaar weinig voorspoed heeft gebracht. Het land wordt geteisterd door ar moede, werkloosheid, ondervoe ding en financieel wanbeheer, ter wijl de economische afhankelijk heid van Zuid-Afrika nog dagelijks groeit. En als de voedselrellen van deze maand iets hebben aange toond, is het wel de aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid, dat eenzijdige economische sancties tegen Zuid-Afrika door Kaunda, op welke schaal dan ook, een nog grotere onrust en ellende in het land zullen brengen. Benzine De tweede gebeurtenis die illu streerde dat de frontlijnstaten het voorlopig zullen moeten laten bij President Moegabe van Zimbabwe - wel of geen strafmaatregelen - aardige intentieverklaringen waar het gaat om sancties tegen Zuid- Afrika, is het bekendworden van een aanzienlijke benzinehandel door de regering-Moegabe met Zuid-Afrika. Zimbabwe heeft bij de regering-Botha een verzoek in gediend voor de levering van maar liefst 34.000 ton aan benzine, olie en gasprodukten. En dit voorna melijk, omdat zo'n 34 procent van haar treincapaciteit is uitgescha keld; voor de aanvoer van deze vi tale produkten via de Mozambi- quaanse grens voldoet het Zim- babweaanse spoornet niet. Overi gens heeft de geringe vervoersca paciteit van de Zimbabweaanse spoorwegen alles te maken met het ontbreken van onderdelen, die ook via Zuid-Afrika moeten worden aangevoerd, als daar tenminste buitenlandse valuta voor beschik baar zouden zijn. Het was dan ook tekenend, dat een topontmoeting van de leiders van de frontlijnstaten, die twee we ken geleden in Loesaka plaats vond, zonder slotcommuniqué werd afgesloten. Van te voren was nog meegedeeld dat sancties tegen Zuid-Afrika hoog op de onderwer- penlijst zouden staan, maar daarna is er weinig meer van vernomen. Het feit, dat de ontmoeting voortij dig moest worden afgebroken door de trieste dood van een van Kaun da's zonen kan echter niet verbloe men dat de leiders van de frontlijn staten er niet in zyn geslaagd om het onderling eens te worden over een eenzijdig en krachtdadig sanc tiepakket, conform de richtlijnen vn het Gemenebest. In zowel Loesaka, Harare alsook in Pretoria wordt er nu vanuit ge gaan, dat het met de door Moegabe met veel tam-tam aangekondigde sancties niet zo'n vaart zal lopen. Mogelijk zal het in de nabije toe komst wat moeilijker worden ge maakt voor South African Airways om te blijven vliegen op Loesaka en Harare, maar zelfs het volledig verbreken van de luchtverbindin- gen wordt niet meer aannemelijk geacht, aangezien Zambia Airways en Air Zimbabwe die samen in to taal vijfmaal per week in Johan nesburg landen, van die gelege- heid ook gebruik maken om brandstof in te nemen voor bin nenlandse vluchten. Brandstof, die er op de eigen luchthavens te wei nig is. Westerse diplomaten in de hoofdsteden van de frontlijnstaten, en zeker in Harare, zijn er deson danks van overtuigd, dat Moegabe iets zal moeten doen, al was het maar in zijn eentje. Zijn prestige als de nieuwe voorzitter van de conferentie van Niet Gebonden september voor een het teken stond van i de Derde Wereld te gen de apartheid, maken dat wel haast noodzakelijk. Vandaar dat ook in Pretoria rekening wordt ge houden met een beperkt sanctie pakket. Er wordt dan, naast een ge ringe beperking van de luchtver binding, gedacht aan een import- verbod op Zuidafrikaans fruit, wat evenwel niet veel gevolgen zal heb ben. De regering-Botha zal daar in elk geval niet wakker van liggen. En daarvoor zijn een aantal gegronde redenen. Allereerst moet worden gesteld dat het Amerikaanse sanc tiepakket weinig directe conse quenties heeft gehad voor de Zuid afrikaanse economie. Het effect is zelfs zo gering, dat menig Ameri kaans senator, enkele maanden ge leden nog een felle voorstander Landen, die i groot deel i de strijd i van sancties, nu naar Zuid-Afrika wil gaan om de hele sanctiekwestie opnieuw te bestuderen. Verder is gebleken, dat de Westeuropese re- geringen, gesteund door hun be drijfsleven, niet in het voetspoor van Amerika zyn getreden en het ziet er niet naar uit, dat dat spoedig zal gebeuren. En Pretoria is zich daar maar al te goed van bewust. Tenslotte zijn de frontlijnstaten dermate afhankelijk van Zuid-Afri ka - en de twee eerder genoemde gebeurtenissen illustreerden dat nog eens ten overvloede - dat de regering-Botha met het grootste gemak lichte sancties van de kant van Moegabe en Kaunda kan weer staan en zelfs negeren. Want wie denkt dat het verhaal van Goliath en David in de regio zuidelijk Afri ka spoedig werkelijkheid zal wor den, lijkt toch echt in sprookjes te geloven.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7