'Ambtenaar straks op 55ste al weg' Eddy S. betaalde hoge rekening voor smokkel Zaak 'Hans Kok' nog niet gesloten Om afslanking rijksoverheid te bevorderen Jaar cel voor echtpaar na dood van baby Man steekt vriendin dood Wereld Natuur Fonds tevreden over actie Consumptie mosselen uit Waddenzee weer veilig Man verliest oog en hand na explosie Steun voor Afghanistan Zes jaar in Algerijnse cel onder ellendige omstandigheden WOENSDAG 31 DECEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) - Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) wil ambtenaren vanaf 55 jaar die bij de komende afslankingsoperatie hun baan vrijwillig opgeven, wachtgeld tot aan hun vut of pensioen garanderen en vrijstellen van de sollicitatieplicht. Nu ligt die leeftijdsgrens nog op 57,5 jaar. Van Dijk, die deze verlaging van de leeftijdsgrens in een brief aan de Tweede Kamer 'wenselijk' noemt, wil op die manier de uitstroom van oudere ambtenaren bevorderen. Het is een van de maatregelen waarmee het kabinet hoopt te be reiken dat tot 1990 16.500 banen bij de rijksdienst verdwijnen. In totaal moeten er de komende jaren ruim 28.000 banen bij het rijk verdwij nen, waarvan er er 11.500 moeten worden overgeheveld naar het par ticuliere bedrijfsleven. De operatie moet uiteindelijk een miljard gul den besparing opleveren. Verder wil het kabinet de vut-re- geling voor oudere ambtenaren versoepelen. Van Dijk voorziet dat een aantal ouderen niet bereid is vrijwillig met wachtgeld te gaan, omdat de hun in het vooruitzicht gestelde vut-uitkering hoger is. De minister stelt daarom voor dat ambtenaren van 55 jaar en ouder, die bereid zijn vrijwillig ontslag te Coornhert-Iiga wil nieuw onderzoek AMSTERDAM (GPD/ANP) - Hoe wel de familie van de in een politie cel overleden kraker Hans Kok af ziet van een beklag tegen de drie bewaarders, heeft Coornhert-Liga gisteren het Amsterdamse ge rechtshof gevraagd de zaak op nieuw te bekijken. Eerder had mi nister Korthals Altes (justitie) laten weten, dat op grond van het ge rechtelijk vooronderzoek geen ver volging tegen de bewaarders kon worden ingesteld. De Coornhert-Liga, een vereni ging van juristen voor strafhervor- ming, was maar net op tijd: van daag sloot de termijn waarop be zwaar tegen deze beslissing kon worden aangetekend. Advocaat Kersting van de familie Kok«stelde gisteren in een uitgebreide brief dat juridische mogelijkheden ont breken om de bewaarders gerech telijk te vervolgen. Wel blijft hij van mening dat met name het niet- verstrekken van matras en dekens aan de gearresteerde krakers, en het niet brengen van een ontbijt in de cel van Hans Kok alle reden is om wel disciplinair te straffen. Burgemeester Van Thijn besloot al eerder, gesteund door het meren deel van de gemeenteraad, geen disciplinaire maatregelen tegen de bewaarders te nemen. Kersting schrijft in zijn brief de mogelijkheid open te willen hou den om de hulpofficier van justitie alsnog gerechtelijk te laten vervol gen. De hulpofficier wordt door de advocaat als verantwoordelijke ge zien voor de behandeling van de Twaalf jaar voor roofoverval met dodelijke afoop LEEUWARDEN (GPD) - Een van de leden van de 'bende van Dren the', een 33-jarige man uit Hooge- veen, is in hoger beroep door het gerechtshof in Leeuwarden vèr- oordeeld tot twaalf jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De man maakte deel uit van de vijf leden tellende groep die vorig jaar vier roofovervallen uitvoerde. Bij één daarvan, in Wezuperbrug, overleed de bejaarde Gerrit Schef- fer. Het slachtoffer kwam om door verstikking nadat hij was gekne veld. De Hoogevener had voor de Asser rechtbank de op één na zwaarste straf van de vijf mannen gekregen: negen jaar. WVC verwacht uittocht uit j eugdinternaten DEN HAAG (ANP) - De verlaging van de meerdeijarigheidsgrens van 21 tot 18 jaar levert het ministe rie van WVC enige tientallen mil joenen op. WVC verwacht dat een aantal jongeren tussen de 18 en 21 dat nu nog in internaten voor moei lijk opvoedbare kinderen verblijft, hun tehuis de rug toekeert. Omdat ze volwassen zijn kan de kinderbe scherming hen niet langer ver plichten in het internaat te blijven. WVC verwacht dat dat 20 miljoen oplevert. Verder zal voor jeugdigen die uit huis zijn geplaatst in een internaat of pleeggezin, de premie van de ziektekostenverzekering van rijks wege worden vergoed. Met ingang van 1988 vallen deze jongeren on der de ziekenfondswet, wat WVC nog eens 5 miljoen in het laatje brengt. Bovendien worden de uit keringen via de Welzijnswet vanaf 1989 met 80 miljoen verlaagd. Minister Ruding (financiën) heeft dat meegedeeld in zijn giste ren gepubliceerde nieuwjaarsbrief. In het regeerakkoord is neergelegd dat WVC tijdens deze kabinetspe riode 380 miljoen gulden moet be zuinigen. Brinkman bezuinigt het komende jaar 160 mihoen. krakers in de nacht van 24 op 25 oktober en voor het niet-verstrek- ken van de slaapfournituren. De Coornhert-Liga wil de zaak echter nog niet sluiten en heeft het Amsterdamse gerechtshof op de valreep om een nieuw onderzoek gevraagd. In het beklagschrift zegt de Coornhert-Liga er vooral ge belgd over te zijn dat binnen het politiekorps geen gezagsdragers kunnen worden aangewezen, die rechtstreeks kunnen worden aan gesproken op de duidelijke fouten die zijn begaan. "Zelfs als die fou ten niet in oorzakelijk verband kunnen worden gebracht met het overlijden van Hans Kok en dus bij de doodsoorzaak geen factor van betekenis zijn geweest, kan er toch gesproken worden van een risico dragende verwaarlozing ten op zichte van Hans Kok", aldus de Coornhert-Liga. Grootscheepse rooftocht langs bungalowparken ASSEN (GPD) - Met de aanhou ding van een 27-jarige man uit Hoogezand heeft de Drentse Rijks politie een reeks van 50 inbraken in vakantiewoningen opgelost. De man heeft vanaf mei dit jaar voor zeker een ton gestolen. Hij had het vooral voorzien op kleurentelevi sies, waarvan hij er zo'n 40 heeft geroofd. Door zijn voorliefde voor recrea tiebungalows en stacaravans heeft de man bijna onbeperkt vrij spel gehad. Waar zijn collega's veelal onder dekking van het nachtelijk duister hun werk doen, kon hij op klaarlichte dag op zijn gemak aan de slag. Hij hep tegen de lamp toen hij op 10 december toesloeg in een huisje op het bungalowpark Marterhaar in Koekange. De (Duitse) bewoner kwam onverwacht naar zijn huisje toen de Hoogezander de televisie al buiten had staan. De man zag nog kans om weg te komen, maar via het kenteken van de vluchtwagen werd hij achterhaald. De Hoogezander liet zich bij zijn strooptochten bijstaan door zijn 25-jarige vrouw en een 38-jarige Muntendammer. De man bereidde zijn strooptochten grondig voor. In zijn woning vond de politie een aantal VW-gidsen die bijzonder heden vermeldden over de diverse bungalowparken. De vakantie huisjes met kleurentelevisies wa ren daarin keurig aangekruist. Tij dens huiszoekingen werd een ge deelte van de spullen teruggevon den. Volgens de politie had het echtpaar, dat in oktober trouwde, zijn woning vrijwel uitsluitend in gericht met huisraad van de bun galowparken. DEN HAAG (ANP) - Een Rotter damse echtpaar dat vorig jaar zijn 11 maanden oude baby dusdanig verwaarloosde dat het kind over leed, is ook in hoger beroep tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Haagse gerechtshof achtte be wezen dat de 28-jarige man en de 23-jarige vrouw de baby onder meer door uitdroging heeft laten doodgaan. De procureur-generaal eiste twee weken geleden 3 jaar. Het echtpaar, was bij het hof in beroep gegaan tegen het vonnis van een jaar cel van de Rotterdamse rechtbank, maar de Haagse rechter nam dat vonnis in zijn geheel over. Het echtpaar heeft nog drie kinderen. De man en vrouw verblijven mo menteel in een inrichting, waar hen wordt geleerd hoe met kinde ren om te gaan. VUT-uitkering krijgen zodra zij de daarvoor geldende leeftijd van 62 jaar bereiken. Ande re maatregelen waarmee het kabi net de afslanking denkt te bevor deren zijn een toelage voor verhui zing en een (tijdelijk) hogere reis-, kostenvergoeding. De christelijke ambtenarenbond CFO heeft al laten weten niet nega tief tegenover de plannen te staan. De bonden hebben een dergelijk plan in mei al geopperd, maar toen bleken Van Dijk en het kabinet er niets voor te voelen. Bindingspremie Het kabinet wil ook proberen om 'schaarse' ambtenaren voor het rijk te behouden. Bij verschillende diensten, onder meer de belasting dienst, is al jaren sprake van een uittocht naar het bedrijfsleven. Dat betaalt veel hogere salarissen. Van Dijk kondigt in zijn brief onder meer een 'bindingspremie' aan. Ambtenaren die dreigen te worden weggekocht krijgen dan een extra toeslag op hun salaris wanneer ze zich voor langere tijd aan het rijk binden. Andere mogelijkheden om moeilijk te krijgen personeel te houden zijn hogere salarissen en het aanbieden van contracten voor meer dan 38 uur. Voor het komen de jaar heeft het kabinet tenminste 40 miljoen uitgetrokken voor deze maatregelen. De verschillende departementen maken de komende tijd een inven tarisatie van arbeidsplaatsen die voor deze regeling in aanmerking komen en ze mogen ook aangeven hoe welke van de drie mogelijkhe den hun voorkeur heeft. Uiteinde lijk beslist Van Dijk welk departe ment hoeveel geld krijgt. Het is weer oudejaar, dus happen maar. Een kijkje bij een oliebollen- kraam op de Dam in Amsterdam waar de vette lekkernij gretig werd gekocht «otoANP) ARNHEM (ANP) - Een 30-jarige Arnhemmer heeft in de nacht van maandag op dinsdag zijn 27-jarige vriendin om het leven gebracht. Hij stak de vrouw tijdens een ruzie in haar woning in Arnhem-Zuid verscheidene keren met een brood mes. Het slachtoffer overleed vrij wel onmiddellijk aan haar verwon dingen, aldus de politie. De politie werd gealarmeerd door een buurman van de vrouw. Agenten forceerden daarop de deur van haar woning en troffen het slachtoffer aan. Korte tijd later werd de vriend in de buurt van het huis aangehouden. De man, die volgens de politiewoordvoerder onder invloed van alcohol verkeer de, heeft bekend. ZEIST (GPD) - De jubileumactie van het Wereld Natuur Fonds Ne derland 'Kies voor de natuur' loopt goed. Er zijn tegen een bedrag van 60 gulden al 20.000 tinnen arkjes van Noach gestuurd naar dona teurs en sympathisanten. Anderen, die 50 gulden hebben geschonken, krijgen het jubileumboek 'Met het oog op de natuur'. In het jubileumjaar (1987) van de Nederlandse afdeling van de inter nationale natuurbeschermingsor ganisatie is het de bedoeling 1,3 miljoen gulden in te zamelen voor een groot aantal projecten in bin nen- en buitenland. Een Nederlands project is bij voorbeeld de Panda Natuurbus. Het ingezamelde geld moet het mogelijk maken om de bus langs scholen in heel Nederland te stu- ROTTERDAM (ANP) - De in de nacht van maandag op dinsdag in het Beerkanaal in Europoort vastgelopen mammoettanker Al Nisr Al Arabi (ruim 144.000 ton) uit Saoedi-Arabië is gisteren in het begin van de middag met behulp van zeven sleepboten van Smit Internationale losgetrokken. Het schip, dat was geladen met ruwe olie, heeft door het vastlopen en het lostrekken geen olie verloren. De Al Nisr Al Arabi werd na het lostrekken naar zijn ligplaats in de Achtste Petroleumhaven bij de Maasvlakte gebracht. (foto anp) ren met dagprogramma's over na- tuureducatie. Projecten in het bui tenland variëren van een voorlich tingscentrum over berggorilla's in Afrika tot het weer uitzetten van het Pater-Davidshert in moerasge bieden van China. "We benutten al onze creativiteit om de mensen bij ons werk te be trekken", zegt Annebet Bannier, hoofd van de afdeling educatie van het Wereld Natuur Fonds in Zeist. "Van belang is dat je een steekhou dend verhaal hebt waarom steun nodig is. Wat dat betreft spelen re cente gebeurtenissen, zoals de kernramp in Tsjernobyl en de ver vuiling van de Rijn, ons in de kaart". Gaat het in het jubileumjaar om grote acties, die bedragen tot twee ton moeten opbrengen, het Wereld Natuur Fonds werkt in Nederland ook veel kleinschaliger. De jeugd leden, rangers geheten, verkopen panda-stickers voor een gulden per velletje. Milieugroepen kunnén bij het WNF een subsidie aanvragen. Of het nu om mensen gaat die knotwilgen bijsnoeien en een nieu we zaag willen aanschaffen of om een stichting die voor een heide- project een kudde schapen wil hebben. Het WNF heeft in Nederland bij na 100.000 volwassen donateurs en zo'n 16.000 jeugdleden. In het kan toor in Zeist werken 25 mensen. Overal in het land dragen vrijwilli gers het werk op plaatselijk niveau uit door natuuravonden te organi seren of de rangers te leren hoe zij vetbollen moeten ophangen of vo gelkastjes moeten timmeren. "De verkoop van de Panda-pro- dukten is ook in handen van vrij willigers", vertelt mevrouw Ban nier. "Vooral de pluche dieren vliegen de deur uit: kleine panda, gorilla, ijsbeer, koalabeer, zee hond, sneeuwluipaard en tijger". VOORARREST - De 40-jarige Belg die wordt verdacht van de moord op advocaat Van Tuyn uit Bergen op Zoom, blijft voorlopig in voorarrest. De Bredase recht bank verlengde gisteren het voor arrest met zes dagen. De Belg schoot de advocaat op 22 decem ber in diens kantoor dood tijdens een ruzie over het faillissement van de man. DEN HAAG (GPD) - Na Nieuw jaar mogen mosselen uit de Wad denzee weer worden aangeboden voor consumptie. Er bestaat niet langer gevaar dat men door het eten diarree of buikkramp oploopt. Het Produktschap voor Vis en Vis- produkten heeft daarom het ver bod op het aanvoeren en verhande len van deze mosselen, dat sinds 13 oktober van kracht was, opgehe ven. Het Rijksinstituut voor Viserij- onderzoek (RIVO), dat al jarenlang in opdracht van het produktschap mosselen bemonstert, trof in okto ber in de mosselen een plankton soort aan die bij mensen diarree en buikkramp veroorzaakt. Het be wuste soort - dino-flagellaten - komt onder bepaalde weersom standigheden eens in de zoveel jaar in de Waddenzee voor, maar is voor de mosselen zelf onschadelijk. Door de zachte aanloop tot de win ter, bleef dit fyto-plankton lang in het Waddenzeewater. Nu is het gevaar geweken. Dank zij de voorzorgsmaatregel om de aanvoer stil te leggen, hebben zich geen ziektegevallen bij mensen voorgedaan. Als gevolg van het aanvoerverbod draaiden de cón- servenfabrieken op import en wa ren voor het publiek mosselen soms moeilijk verkrijgbaar. DEN HAAG (ANP) - Een 58-jarige Hagenaar is gisteren een hand en een oog kwijt geraakt door een ont ploffing in een huis in zijn woon plaats. Volgens de politie is de man waarschijnlijk bezig geweest met het vervaardigen van vuurwerk. De juiste toedracht is nog onduide lijk, omdat het slachtoffer nog niet kon worden gehoord. De explosie vond plaats in een pand in de Trompstraat, waar de man met zijn compagnon als pro jectontwikkelaar was gevestigd. De man bevond zich volgens de politie in de keuken, die geheel door de klap werd vernield. Ook het meubilair en de ramen werden vernietigd. De totale schade be draagt ongeveer 100.000 gulden, al dus de politie. De compagnon van het slachtof fer was op het moment van de plosie in een ander vertek. Na de explosie verleende zij eerste hulp. Over de oorzaak kon zij niets zèg gen. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse Organistie voor Internatio nale Ontwikkelingssamenwerking NOVIB verleent steun aan het pro gramma van het Swedish Commit tee for Afghanistan. Het geld is be stemd voor de aanschaf van goede ren (voedsel, kleding, schoeisel, dekens) voor mensen in verschil lende streken in Afghanistan. Met het geld wordt voorzien in de basisbehoeften van de noodlij dende Afghanen. Door deze steun wprdt beoogd de kans op overle ven in de oorlog, waarin niet alleen militaire doelen worden aangeval len, te vergroten, en zo de nood zaak tot vluchten te verkleinen, al dus de NOVIB. VLISSINGEN (GPD) - "Ik dacht: Eddy, wat doe je nou? Toen ik voor het eerst na viere neenhalf jaar gevangenis in dat hotel weer eens op een echte wc kon, ben ik op mijn hurken bo ven op de toiletpot gaan zitten. Pas toen drong het tot me door dat ik niet langer mijn behoefte moest doen midden in een grote troep, boven een gat in de grond van een wc waar je naar toe gleed van de smerigheid. Anderhalf uur ben ik blijven zitten op dat toilet van het hotel. Eindelijk weer eens even in mijn normale doen". De 32-jarige Vlissinger Eddy S. is weer terug in de geciviliseerde wereld. De Algerijnse president Chadli Benjedid verleende hem en nog drie andere Nederlanders met Kerstmis gratie. Dat bete kende dat de Vlissinger zijn tota le straf van zes jaar niet hoefde uit te zitten. In augustus 1982 was hij in de Algerijnse cel te recht gekomen, nadat de douane hem bij de grens met Marokko had gesnapt met 35 kilo hasj. Bij de behandeling van zijn zaak voor de rechtbank zag het er voor Eddy en een relatie die samen met hem was aangehou den, zeer slecht uit. De eis luidde vijftien jaar. De uiteindelijke op gelegde straf bedroeg zeven jaar gevangenis plus 30.000 gulden boete. In hoger beroep dienend pakte de zaak wat gunstiger uit voor de relatie van de Vlissinger, die er met 2 jaar van af kwam. Eddy kreeg zes jaar èn de boe te. De Algerijnse douaneautori teiten gingen tegen de uitspraak in cassatie. Na drieëneenhalf jaar nam de rechter de beslissing om de boete tot 72.000 gulden te ver hogen. Bij niet betalen zou de Vlissinger na het verstrijken van de gevangenisstraf nog eens twee jaar dienen op te knappen. Zo ver is het echter niet geko men. Vorige week kwam plotse ling het gratiebesluit. Behalve de vier Nederlanders - naast S. wa ren dat een Rotterdammer en twee vrouwen uit Dordrecht - kwamen nog elf andere buiten landers van zes nationaliteiten voor gratie in aanmerking. "Een politieke stunt", zegt Ed dy S. over de vrijlating. Hij praat enigszins chaotisch over de vele indrukken die hij in korte tijd heeft moeten verwerken, na zijn gevangenschap in zeven ver schillende inrichtingen. "We sliepen met 145 man in een ruimte van negen bij zes me ter. Je lag kont aan kont, zo op de grond. In de winter kreeg je een soort matrasje, een zak met een paar centimeter dik stro er in, en twee dekens. Alles zal vol onge dierte. Het eten dat je daar in de gevangenis kreeg, zouden ze hier nog niet aan een varken opvoe ren, dat was 's morgens een kom met keiharde bonen in lauw wa ter. In de meeste bonen zaten nog wormen, dus je had er", voegde hij er cynisch aan toe, "ook nog een stukje vlees bij". De middagmaaltijd bestond uit een soort soep waar een paar slierten in dreven. "En voor de rest van de dag moest je het doen met een keihard stokbrood". Overdag brachten de gevange nen door op een krap bemeten binnenplaats waar ook amper ruimte tot bewegen was. "Het was zo'n beetje te vergelijken met de laatste dag van de Vlis- singse braderie, zó vol". "Het ergste van alles was datje totaal niks te doen had", vertelt Eddy, zichtbaar ervan genietend dat hij na al die tijd op de grond geleefd te hebben, zomaar op een echte stoel kan zitten. Lectuur was in de gevangenis ten streng ste verboden. "Je zat daar elkaar maar aan te staren als stomme Daar kwamen dan weer allerlei treitertoestanden van". Dat leverde om de haverklap mesgevechten op. "Dertig procent van de men sen die er zaten, had littekens op het gezicht". Over andere gevan genistoestanden - en daar horen niet eens de berichten bij over een strenge censuur op de cor respondentie met thuis, of uitge sproken corrupte handelingen van bewakers - wil de Vlissinger geen verhalen ophangen. Hij is benauwd dat een andere Neder lander, met wie hij in de gevan genis bevriend raakte, daar de gevolgen van kan ondervinden. Geen nadere toelichtingen dus over mishandelingen. "Ik heb me zelf steeds voorgehouden: ga niet in de fout jongen, want ze slaan je voor het minste of ge ringste- je kop achterstevoren. Maar dat heeft er bij elkaar wel voor gezorgd dat ik nu dood ben i mijn kop. Al het gevoel is er zo taai als oude biefstuk" -, zijn gevoel voor humor, maar vooral de morele steun van zijn familie hebben Eddy S. er voor kunnen behoeden dat hij er onderdoor ging. "Ik heb mensen totaal krankzinnig zien worden van het vernederen, treiteren, slaan en door de stront halen". De Vlissinger heeft een duide lijke waarschuwing voor ande ren. "Mensen die ook ooit eens zo'n voorstel krijgen om in het buitenland drugs op te halen, kunnen beter eerst even bij mij langs komen. Dan zal ik ze wel eens vertellen wat ik allemaal heb meegemaakt. Ik zal ze uitleg gen dat ze nog niet voor tien mil joen gulden zo'n voorstel moeten aannemen, want je komt in de grootste ellende terecht. Met geen pen te beschrijven". "Gevangenissen in Nederland, dat zijn vestigingen van sport- huis Centrum vergeleken bij die gevangenissen waar ik heb geze ten. Ik ben natuurlijk zelf een stomme donder geweest om op zo'n voorstel in te gaan om een koffertje hasj op te halen. Maar ja, ik zat aan de grond, had geen werk en als ze je dan een halve ton aanbieden, ga je wel even met je oren wapperen. Daar heb ik nu de rekening voor betaald gekregen". "Je krijgt in Nederland minder straf voor het plegen van een paar moorden dan voor het over de grens van Marokko en Alge rije smokkelen van een koffertje hasj. Als ze zouden zeggen: je kunt zes jaar gaan zitten in een gevangenis in Algerije of vijftien jaar in een Nederlandse cel, pak ik die vijftien jaar".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5