Terugblikken WARMOND OEGSTGEEST VOORSCHOTEN WASSENAAR REGIO LEIDEN WOENSDAG 31 DECEMBER 1986 Wat vond u het meest opmerkelijke dat er in 1986 in uw dorp gebeurde? Die vraag legden we voor aan een aantal min of meer bekende, edoch vrij willekeurig gekozen inwoners van de Leidse regiogemeenten. Per plaats worden hun reacties op deze pagina weergegeven. Op de grens van oud en nieuw dus nog één keer terugblikken naar de persoonlijke hoogte- en dieptepunten in Voorschoten, Leiderdorp, Wassenaar, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude. J.S. Verheij (projectontwikkelaar, eigenaar van horeca-bedrijven, be denker van de Bastion Hotels in de Leiden en Oegstgeest etc.) Jan van der Geest: 'Aan de Stompwijkers krijgen i mensen bij'. "In positieve zin: dat de gemeente Zoeterwoude zelfstandig blijft by de gemeentelijke herindeling. En dat we er zelfs nog een stel gezelli ge mensen bij krijgen ook. Want die Stompwijkers houden wel van feesten namelijk". In negatieve zin: dat de aanleg van rijksweg 11, de snelweg Lei- den-Alphen, weer is uitgesteld. Dat daardoor de Hoge Rijndijk voorlo pig zo overbelast blijft. Want het is daar echt een bende". "Het blijkt dus dat een hele klei ne groep mensen zoiets kan tegen houden. Een groep die zich er zor gen over maakt dat het milieu door de komst van die snelweg wordt aangetast. Maar als je het nou over het milieu hebt: wat denk je dan van al die uitlaatgassen waar de be woners van de Hoge Rijndijk elke dag in zitten? Nee, als je zou peilen wie er voor en wie tegen de komst van rijksweg 11 is, dan weet ik wel zeker dat de meerderheid van de voor is". VRIJDAG Leiden Le Bambou - hoek Herenstraat/Witte Singel, open podium folkmuziek, 21 Schouwburg - musical 'Publiek' van Seth Gaaikema, 20.15 uur. Dr. van Voorthuyzenschool - Marnix- straat 104, ruilavond Ruilclub Konings- kerk, 19-22 uur. Warmond Soos Ut Sloepie - Meerpunt, Herenweg 45, tropische nieuwjaarsparty, 21.30 uur. Zoeterwoude Sporthal Klaverhal - sport-inn voor leer lingen basisscholen, 9.30-12 uur. Medische Diensten OUD EN NIEUW ARTSEN Lelden Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwynenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: R. van Leeuwen, Fagelstraat 31, tel. 218661; spreekuur Rosmolen 2. 'Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: A. van Luyk, Wasstraat 2a, tel. 122522. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en Muijsenbergh: H. Jurgens, Herengracht 116, tel. 125820; spreekuur Burggravenlaan 102. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, I Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. j Zaayer: G. Bénit, Brahmslaan 315, tel. 720404; spreekuur Kennedylaan 24. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammers te in: C. Keyer, tel. 140124. Leiderdorp L. Middendorp, Peppelschans kl4, tel. 895525; spreekuur van 12.30-13 uur op hetzelfde adres. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: J.B. Hu- genholtz, Prins Hendriklaan 4, tel. 155666. Voor de praktijk Haaswijk: J.J. Voor- zaat/G.A. van der Steenhoven, Querido- i laan 2, tel. 176867; dag en nacht bereik baar ook in het weekend. Voorschoten woe, A. Tromp, Leidseweg 328, tel. i 762159; do, W. van Dam, Palestinalaan 29, tel. 3960. Warmond woe, F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 01711-10030; do, L. Lempers. Churchill- laan 13, Voorhout, tel. 02522-10140. Wassenaar van woe 16 uur tot do 12 uur: M.H. van Tolingen, tel. 78303; van do 12 uur tot vr 8 uur: M.F. v.d. Feen, tel. 18309. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De oud- en nieuwdienst regio Leiden, wordt waargenomen door: Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 18- 20, Leiden, tel. 763134. Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, 1 Roest: G. Roest, Ockenrode 14, Leiderdorp, tel. Wouw: H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, Lei den, tel. 144323. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duyn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt. Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten Alle dierenartsen doen dienst voor ei gen praktijk. Oegstgeest en Warmond wordt waarge nomen door: H.A.J.G. Breuer, Floxlaan 1, Oegst geest, tel. 155176. Voor de praktijk Haaswijk, Oegstgeest: i G.J.H. de Minjer, Simon Vestdijklaan 28, tel. 155375. Voorschoten, Wassenaar, Zoeterwoude J. Liem-Gan, Zwaluw 24, Zoeterwoude, j tel. 01715-1005. Burgerlijke Stand ZOETERWOUDE - Overleden: 23 nov. Zoetemelk Jose- phina Margaretha Anna 18 sep. 1939, 23 nov. Van Leeuwen, Cornelis Jacobus 25! april 1895. VOORSCHOTEN - Geboren; Wouter A. z.v. R. Gathier-Leijten; Rikkert J.M. z.v. B.A.A. van der Meer-Elgershuizen; Mis-| ha z.v. N.G. Hosman-Etty; Laura Y. d.v.l L.B. Berkel-Boonstra. Gehuwd: J.P. van der Werf met M.J.M. Oudshoorn; E.J. Daalder met S.W.E. de Ruiter; E.B. Schildwacht met' J.C. Politiek; J.G.M. Kooloos met M C. Groothoff. Overleden: E.S. Rooseboom, oud 63 jaar; G. Keehnen, oud 54 jaar; J. Blank man wv. Van Reek. oud 93 jaar; J.W. Barmentloo, oud 71 jaar. LEIDSCH JE& DAGBLAD Hoofdkantoor - Redactie Exploitatie - Produktie Witte Singel 1Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Nabezorging 071-123143 ma.-vrij. 18.00-19.30 za. 13.00-14.00 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar f 1,20 Rob Hogenelst (fractievoorzitter CDA in Zoeterwoude, voorzitter de plaatselijke voetbalvereniging Meerburg) "De gemeenteraadsverkiezing was voor my dit jaar het punt waarop alle aandacht was gericht. Ik ben blij met de uitslag, blij dat het CDA er geen nadelen van heeft onder vonden. Waarmee ik ook erg blij ben: dat de bevolking van Zoeter woude zo evenwichtig is, dat we hier zo'n hechte gemeenschap heb ben dat alle aktiviteiten die vereni gingen, instellingen en organisa ties organiseren altijd weer slagen. Dat is de kracht van het dorp en dat speelde ook dit jaar weer een rol in de politiek. Centraal stond en staat de komende jaren de plannen rond de gemeentelijke herindeling. Straks gaat het voorstel om Zoeter woude en Stompwijk samen te voegen naar de Tweede Kamer..., Als plaatselijk politicus is voor mij' de rode draad om te proberen Zoe terwoude zelfstandig te houden. Zoeterwoude is een gemeenschap die recht heeft op een zelfstandig voortbestaan". "Verder mag het kampioenschap van Meerburg niet onvermeld blij ven. Als voorzitter van die voetbal club doet mij dat natuurlijk heel veel". W. Maan (oud-wethouder, be stuurder van sociaal-cultureel trefpunt de Eendenkooi in Zoeter- wonde-Rijndijk). "Daar kan ik kort over zijn, want als u me dit vraagt schiet me met een iets te binnen: het overlijden van oud-burgemeester Detmers dit jaar. Dat heeft op zowel mijn vrouw als op mij zo ontzettend veel indruk gemaakt. Het was zo plotse- ling, zo onverwacht... ja, schrijft u dat maar op". W. Maan: 'het overlijden t burgemeester Detmers was zo on verwacht.' (archieffoto) i de dit jaar 100 geworden Oegstgeester "Ja, dat 100-jarig bestaan tennisvereniging i "Om met het positieve te begin nen: de uitbreiding van het be drijfsleven in Leiderdorp met de komst van het Meubelplein. Dat zoiets tot stand kon komen, on danks het gegeven dat we in Lei derdorp een overheid en een poli tiek hebben die niet zo pro-be drijfsleven zijn". "En dan twee negatieve punten. Om te beginnen de kranlüinnige verkeerssituaties. Het feit dat de burger wordt gepest door de over heid. Ik bedoel met name de rem mers op de Mauritssingel, de Van der Valk Boumanweg en als laatste knal dat obstakel bij de Span- jaardsbrug. Hoe kun je als redelij ke mensen zoiets bedenken. Ik durf te beweren dat, als die men sen een test zou worden afgeno men, ze als debiel zouden worden gekenmerkt. Compleet krankzin nig is het, ook gezien in het licht van de verkeersveiligheid. Of het nu een proef is of niet, dit is een gekkenhuis". "Het andere negatieve is dat het plan om het zwembad te verbou wen en er een sporthal naast te zet ten aan de Hoogmadeseweg ineens niet doorgaat. Deze beslissing én die van de verkeerssituatie zyn het gevolg van het politiek gekrakeel van mensen die bezig zijn met din gen waarvan ze geen verstand heb ben. Tijdens de voorbereidingsfase was alles positief en dan haken een paar mensen in de politiek als het erop aankomt ineens af omdat ze de financiële exploitatie niet zien zitten. Het is een bekend verhaal, het gaat by de Muzenhof ook op: je moet zoiets overlaten aan mensen die er verstand van hebben. Laten ze die voorzieningen maar privati- Cor Vreeken: 'Koudenhoorn voldoet'. C. Vreeken (zeilmaker, ex-CDA en -onafhankelijk raadslid) Chris Keijzer (oud-verzetsman, initiatiefnemer van vele Leiderdorpse zaken waaronder cultureel centrum de Hollandsche Tuyn, de man naar wie een pad is vernoemd in zijn woonplaats). "Ik ben blij met Koudenhoorn. Het eiland voldoet, al had die recreatie ook elders kunnen komen. Ik weet het, eerst heb ik me tegen Kouden hoorn verzet, maar ik had het nooit in dit perspectief gezien. Mijn ver wachtingen waren ook gestoeld op de ervaringen in het Bos van Krantz. Daar komen weinig men sen en zijn niet voldoende vrijwilli gers. Het verpaupert en straks is het misschien geen bos meer. Dan gaat ook het spreekwoord 'dood hout leeft' niet meer op". "Wat ik fijn vind is dat zaken waar ik me sterk voor heb ge maakt, er tóch zijn gekomen. Dat marktje bijvoorbeeld. Je vraagt je alleen af waarom er eerst zo lang nee moest worden gezegd". "Triest vind ik het dat op de plek vanhet Trefpunt misschien een sportcomplex komt. Dat verdraagt zich niet met die kerk ernaast. Het kerkbestuur heeft daar heel rake dingen over gezegd. Wat ik ook be treur is dat er zo weinig competitie is in de raad en B en W met olifant spoten heenlopen over het advie- ,zen van raadscommissie. Neem nou dat Oude Raadhuis: twee com missies willen het aan de vereni ging verhuren. Er komt niets van terecht. Je vraagt je gewoon af waarom je nog commissielid bent (Vreeken zit als burger in de com missie financiën)". J. de Winter (voorzitter van de heropgerichte WV) "Wat me het meest heeft aangegre pen is dat dat zwembadplan niet is doorgegaan. Dat was myn diepste wens, en die is nu vervuld. Ik be doel: waar had Leiderdorp die cen ten vandaan moeten halen? Nu draait de gemeente nog kiet, an ders hadden we waarschijnlijk in de rode cyfers terechtgekomen. Ruim zeven miljoen had het moe ten kosten, en daar was het heus niet bij gebleven, zoiets valt altijd weer duurder uit. Nee, dat was niks geweest. We hebben trouwens ook voldoende uitwijkmogelijkhe den in de regio. Natuurlijk moeten ze dat zwembad wel repareren, maar niet voor zoveel miljoen, kom "Ik ben er trots op dat we weer een WV hebben en dat het infocen trum zo goed draait. Het afgelopen jaar hebben we voor zeker vijfdui zend guldens VW-bonnen ver kocht en hebben we honderden mensen informatie gegeven. Toe risten wilden weten waar ze boten konden huren en boodschappen doen, Warmonders vroegen wat er in de buurt te doen is. Het is alleen jammer dat een aantal bedrijven nog geen lid is, ook op het gebied van de recreatie". "Het dieptepunt was het opkras sen van de vereniging Het Oude Raadhuis. Ik kan me dat nog niet helemaal voorstellen. Oppervlak kig gezien zegje: is dat nou nodig? Daar gaat een groot stuk cultuur verloren. Een echte mening heb ik er niet óver, maar ik denk dat B en W en het bestuur wat langs elkaar hebben gefietst. Heel erg jammer". Cees Mentink (uitgever van bla den, kauwgomplaatjesmaker met een bedrijf aan de Van der Valk Boumanweg, telg uit 'de' Men- tink-dynasty) "Het niet doorgaan van het zwem bad/sporthalcomplex acht ik verre weg het belangrijkste. Er is moed voor nodig om een eerder ingeno men standpunt, op basis van nieu we gegevens, terug te draaien. Het financiële plaatje voor de gemeen ten lijkt nogal wat onzekere facto ren in te houden, heb ik begrepen, dus ook voor Leiderdorp. En in zo'n situatie mag je nooit zo'n ver gaande beslissing nemen, omdat je nu niet kunt overzien hoe je er over een paar jaar voorstaat". "Verder was in 1986 de verjaar dag van Ronald Veeren (hij werd 50) nogal in het oog springend. Om over de verkeersobstakels en de steeds beter wordende presenta ties van voetbalvereniging RCL maar niet te spreken". Cees Mentink: 'Het niet doorgaan van het zwembad!sporthalcom plex..' (archieffoto) "Het was een goed wyiyaar, in alle opzichten. Als u dat schrijft, weet men wel wat ik bedoel. Op 3 janua ri werd ik lector van de Martinus- kerk in Voorburg, op 25 oktober kwam de bisschop op werkbezoek. Dat werd heel goed ontvangen in de parochie en de receptie was reu ze-gezellig. Helemaal niet zo styf. Ik kreeg by die gelegenheid mijn officiële aanstelling als acoliet. Op 28 december was het feest van de Heilige onnozele kinderen. Het was mijn feest: ik voel me vaak net i de katholieke Matthias- het onnozele kind en 35 jaar gele den ben ik op die dag begonnen". "En voor de rest, tsja. Het dorp is heel aardig, maar je moet overal kunnen leven. In dorpspolitiek be geef ik me niet. De mensen ken ik wél. Burgemeester Hendrikx komt hier in de kerk en de mensen op het gemeentehuis heb ik als mis- dienaartje gehad. Heel wat keren zijn ze over de knie gegaan, want van vrome toetjes moet ik niets we ten. Kerels moeten het worden, voor kerk en maatschappij". Mevrouw M.E. Bloembergen (bestuurslid van de commissie cultuur, lid van Oud Groen en Leefbaar Voorschoten en voorzitter van de ten toonstellingsclub) de natuurlijk niet nodig als geldschie- s dit ter, maar het feit dat de gemeente jaar natuurlijk het hoogtepunt. Ik meedenkt, dat ze, met name dit heb het met veel plezier beleefd, jaar, veel voor ons gedaan heeft, Waarbij me is opgevallen dat de sa- dat waarderen we. Verder niets bij- menwerking tussen de sportclubs zonders. Ik vind Oegstgeest ge en de gemeente een hele goede is. woon een prima gemeente om in te Ik bedoel: wij hebben de overheid wonen". Louis Joosten (van de gelijknamige balletschool in Leiderdorp, voor malig ober-kelner in onder andere Holiday Inn en Minerva in Leiden) "Die Meubelboulevard, dat is een mer vind ik het dat Arie Meerburg geweldige happening voor Leider- dit jaar is vertrokken als wethou- dorp. Ons dorp wordt bij wijze van der. Voor hem leuk dat 'ie burge- spreken nu elke dag genoemd. Blij meester is geworden, voor Leider ben ik ook met de start van de wo- dorp echt een verlies", ningbouw in Buitenhof. En jam- "Dieptepunten kan ik met gemak noemen, hoogtepunten kosten me wat meer moeite. Absoluut diepte punt was de sloop van de koetshui zen achter die boerderij van Hooy- mans en het besluit van de ge meenteraad om het dierenweitje, tegen de wens van veel Voorscho tenaren in, vol te proppen met huisjes. Het gaat me verschrikke lijk aan het hart dat de gemeente zo'niunieke kans midden in het dorp heeft laten liggen". "Wat ik ook zeer vervelend vind is dat de plantsoenen wel heel erg te lijden hebben onder de bezuini gingen. Zandwoestijntjes zyn het, waar iedereen doorheen fietst. Het dorp ziet er heel armoeiig door uit. "Maar wat mij dus dwars zit is dat men te weinig gevoel heeft voor sfeer. Iedere keer sneuvelt er iets, onlangs ontviel ons nog die oude jongensschool langs de Leid seweg. Een vreselijk gapend gat. Er zal wel iets aardigs komen, maar je vraagt je wel effe af: had dat niet anders gekund?" J.T. van Rijn (eigenaar-beheerder van café-restaurant 'De Roode Leeuw' aan de Dorpsstraat) "Ik zou 1986 voor wat Oegstgeest ergens anders voor gebruikt had betreft bijna willen uitroepen tot kunnen worden", het jaar van de onderzoekscom missies. Er wordt werkelijk naar "Verder was 1986 voor Oegst- van alles en nog wat onderzoek ge- geest niet zo'n bijzonder jaar. Ja, daan. Naar De Kempenaerstraat, de triathlon natuurlijk, die voor de de scholen in Haaswijk... noem tweede keer werd gehouden. Dat is maar op. Byna wekelijks wordt er een spektakel dat eigenlijk zou weer zo'n commissie ingesteld. Ik moeten blijven. Heel bijzonder, denk dat er dit jaar ontzettend veel ook echt een evenement voor de geld mee is verspild, geld dat beter hele regio". Mevrouw Van der Luit (beheert de Stichting Amivedi die verdwe nen huisdieren opspoort), mede namens echtgenoot Henk (was tot voor kort restaurant-manager van 'De Beukenhof, waar hij 40 jaar werkte) "Ik heb het er met mijn man over gehad en we vinden het allebei ver rassend dat Oegstgeest een hon dentoilet krijg. Mits goed onder houden werkt zo'n toilet in het voordeel van het dier. Ik bedoel: er is zo ontzettend veel hetze tegen honden die, omdat ze niet beter weten, hun behoefte op straat doen. Ik merk dat als ik collecteer voor de Dierenbescherming. Dan kryg je opmerkingen naar je hoofd! Bijvoorbeeld: 'Ik geef daar niet aan want die rotbeesten poe pen toch maar voor m'n deur'. Dan zeg ik op mijn beurt altijd: als thuiskomt staat de schemerlamp er, maar als ik binnenkom word ik enthousiast begroet door m'n hond. Zo is het toch?" "Verder zijn we erg gelukkig met de komst van de mini-container. Het is veel schoner. Langs de weg ook, het ziet er zonder die zakken keurig uit. 's Zomers heb je die stinkende dingen niet meer staan én er gaat enorm veel in zo'n con- Mevrouw Van der Luit: 'Verras send dat Oegstgeest een hondentoi let krijgt'. (archieffoto) tamer. Trouwens, die proef met de mini-containers is ook heel gunstig voor de dieren. Ze kunnen de vuil niszakken niet meer openscheu ren. Scheelt weer bij de hetze". R. Blóte (bezitter van een kunstbus en een huisgalerie en als maker van abstracte gebruikskunst gedoemd tot de sociale dienst) "Hoogte- en dieptepunten? Er ge beurt niet veel in Wassenaar. O ja, dat Ammonslaantje. In september zou het een soort woonerf worden met bloembakken en veel borden. De maand erna moeten honderden puinwagens naar de Oostdorpers- weg. Vreselijk: kinderen konden er zó onder waaien en ik ben er op een gegeven moment maar voor gaan zitten. Het gemeente bestuur houdt gewoon geen rekening met bewoners. Heel hovaardig, hau tain". "Maar laat ik het niet te negatief maken. Ik ben heel blij met Ware- nar, ons culturele centrum. Het idee is heel goed en eindelijk heb ben de plaatselijke kunstenaars een sociëteit, waar ze elkaar eens per maand ontmoeten. Tot nu toe hadden we allemaal onze eigen ca- fétjes: de beeldende kunstenaars, de toneelspelers, de poppenspe lers. Maar dat stimuleerde niet zo". i Biemen (oud-ziekenfondsbode) R. Blote: 'Er gebeurt niet veel in Wassenaar'. (eigen foto) "Ik ben zeer tevreden over dat vis- "Die nieuwe ophaalbruggetjes winkeltje in de Schoolstraat. O, bij die mooie grote huizen in Bij-, wat was ik bang dat daar iets mo- dorp zijn fantastisch en die parken derns zou komen en wat heb ik bij de bejaardentehuizen staan er daar vaak over die schutting geke- prachtig bij. Je zoekt die pleKjes ken! Maar het is gelukkig heel echt op tijdens je wandelingetjes, mooi geworden. Ander punt is dat Minder leuk zijn de stoepen. Ze opruimen: we wonen in een zijn erg ongelijk en dat is vooral schoon dorp. Papier wordt goed voor oudere mensen vervelend, weggehaald en na een storm zijn de takken en bomen zó weg. Niets S'e„gaan namehjk een beetJe slof- dan lof daarover". G. de Zeeuw (dominee van de gereformeerde kerk) "Het was haast een gewoon jaar. en we hopen dat dat in volgende Wat mij bijblijft en met dankbaar- jaren voortgang mag vinden. Voor heid vervult is - zeker hier plaatse- de rest zou ik het niet weten. Goeie lyk - de goede samenwerking tus- mensen. Het leven is gewoon weer sen de kerken onderling. De her- zjjn gangetje gegaan, dunkt my zo. vormde en gereformeerde kerken Er was weer een paardenmarkt en worden steeds meer een eenheid zo meer". H. Hilgeman (voorzitter van de Or: kerkelijk actief in Wassenaar) "Een hoogtepuntje was de komst van Prinses Christina. Ter verwel koming zond het bestuur van de oranjevereniging een bloemen- groet, bestaande uit blauwe en wit te bloemen, de Wassenaarse kleu ren. Wassenaar, van oudsher een oranje-gemeente, is blij dit oranje- gezin erbij te hebben". Een ander hoogtepunt was de verlichting van belangrijke plaat selijke punten. Op de vooravond van de derde oktober ging eerst het eerst uit. Om acht uur ging vervol- christelijk docent en gens het licht aan. Weldra stond de oude kerk onder een fantastische kroon van licht. De dorpskerk als licht-baken voor allen die licht zoe ken in deze duistere tijd". "En dan die ontzettende uit slaande brand op 21 juni, die onder meer de kosterswoning en de oude pastorie bedreigde. Heldhaftig was het ingrijpen van politie en brand weer, koelbloedig het te hulp schieten van dorpskerk-predikant R. Steenstra en president-kerk voogd T. Zuurmond. God-dank werd het ergste voorkomen".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2