Kroniek Januari Februari Maart April Mei samensteilii 1.1986 zet slecht in voor Betico Croes, de politieke leider van de Arubaanse MEP-partij. Op weg naar de viering van de status aparte, waarvoor hij zo had geijverd, vliegt Croes met zijn auto uit een flauwe bocht om vervolgens te gen een lantaarnpaal tot stilstand te komen. In een ziekenhuis constateren chirurgen bij de in coma verkerende Croes een schedelbasisfractuur en tal van ernstige verwondingen. 2. De afdeling rechtspraak van de Raad van State gelast minister Riet kerk van binnenlandse zaken de redac tie van het Haarlems Dagblad alsnog inzage te geven in het dossier 'King Kong'. - In het Westduitse Kassei kampen zie kenbroeders met gewichtige proble men. Een bedlegerig patiënt van 320 ki lo moet worden overgebracht naar het plaatselijke ziekenhuis. Uiteindelijk moet er een takelwagen aan te pas ko men om de zwaargewicht in de ambu lance te krijgen. 7. De Nederlandse Bank brengt het 250 gulden-bankbiljet in omloop. 8. Reagan besluit tot een economische boycot van Libië. De Amerikaanse pre sident verdenkt de Libische leider Gaddafi ervan het internationale terro risme te steunen. -Huisarts Crul neemt stelling tegen de plaatsing van een reusachtige reclame zuil aan de Leidse Plesmanlaan. Daar op staat een cowboy afgebeeld die op perste rookgenot suggereert. Volgens Crul doet de sigaretten-reclame af breuk aan het stadsbeeld en zet boven dien aan tot de kwalijke gewoonte die tallozen juist sedert de eerste van deze maand pogen te ontwennen. 9. Uit een onderzoek blijkt dat staats secretaris Van Zeil (EZ) geen fraudu leuze handelingen heeft gepleegd in de tijd, dat hij commissaris was van de Utrechtse woningbouwvereniging Prinses Juliana. Wel heeft Van Zeil de werknemers van de woningbouwver eniging tegen een vriendenprijs laten klussen in zijn woning, maar dat vindt hoofdofficier van justitie Herstel geen strafbaar feit. - De Britse defensieminister Heseltine neemt ontslag na een controverse met premier Thatcher over de oplossing van de financiële impasse waarin de helicopterfabriek Westland verkeert. Heseltine ziet een Europees consor tium als redder, Thatcher voelt alles voor een fusie met het Amerikaanse be drijf Sikorsky. De logische consequen tie: Heseltine kan gaan, want in Groot- Brittannie weten ze al jaren dat 'Iron Maggie' zich het liefst omgeeft met sprekende poppen. 11. Atleet Han Kulker wordt uitgeroe pen tot sportman van Leiden. - Bij Omroep Rijnland breekt het zo veelste conflict uit. De vrijwilligers van de radioredactie stappen op. 12. De bonden maken zich kwaad over de ontslagaanvraag van Aramco voor 148 man. "Er zijn afspraken geschon den". 14. De Algemene vereniging van Neder landse militairen ANVM klaagt een on derofficier aan, die dienstplichtigen van het 17e pantserinfanterie-bataljon in Oirschot naakt in de vrieskou zou hebben laten staan. 15. Een zware storm kwakt het 15.000 ton metende Griekse vrachtschip Rio Grande op het Wassenaarse strand. De 27 opvarenden worden met helicopters van boord gehaald. Het gestrande schip vormt voor menigeen een welko me afwisseling van het geijkte week endprogramma dat zich doorgaans laat vullen met bezoeken aan schoonmoe der, opa en oma. De zondag na de stran ding vergapen naar schatting 100.000 dagjesmensen zich aan de toeristenat tractie die bovendien gratis valt te be zichtigen. En alleen al dat laatste as pect is voor heel wat Nederlanders een reden om uren in de file te gaan staan. 20. Groot-Brittannië en Frankrijk ne men een historische beslissing. Er komt een treintunnel onder het Ka naal. 21. Na 45 jaar stopt Marten Toonder met dc avonturen van Olie B. Bommel en diens jonge vriend Tom Poes. Een trieste zaak; zoveel heren van stand zijn er vandaag de dag niet meer. 22. Drie sikhs worden in New Delhi ter dood veroordeeld in verband met de moordaanslag op Indira Gandhi op 31 oktober 1984. De ex-lijfwacht van de vroegere Indiase premier wordt schul dig bevonden aan moord, de twee ande re beklaagden aan medeplichtigheid. 23. Na zes mislukte pogingen wordt de Rio Grande vlotgetrokken. -- Ruim 100.000 gezinnen in de Leidse regio hebben dorst en lopen ongewas sen rond als gevolg van een gat dat aan de Leidse Plesmanlaan is geslagen in de hoofdwaterleiding. 24. Een onderzoek van de Amsterdamse GG en GD wijst uit dat een op de vier homo's in de hoofdstad is besmet met het aids-virus. 27. De medische specialisten leven op voet van oorlog met staatssecretaris Van der Reijden, die tariefsverlagingen heeft aangekondigd. Actiés in zieken huizen dreigen. Hein Vergeer behaalt in Oslo zijn tweede Europese schaatstitel. 28. Een zwarte dag voor de ruimte vaart. 72 seconden na de lancering ex plodeert het Amerikaanse ruimteveer Challenger. Alle zeven bemanningsle den komen om. De VS staken tot nader order hun bemande ruimtevluchten. -- Na een strijd die 20 jaar heeft ge duurd mag C&A toch gaan bouwen in de Haarlemmerstraat. 29. Leidse onderzoekers bevestigen wat vele belastingplichtigen al lang wis ten: het aangiftebiljet is véél te moei lijk. --Valkenburger C. Ouwersloot, ter plaatse beter bekend als 'Kees de Krant', gedenkt het feit dat hij 60 jaar bezorger is van het Leidsch Dagblad. 3. Specialisten in ziekenhuizen draai en deze maandag zondagdienst uit pro test tegen de tariefsverlagingen die staatssecretaris Van der Reijden hun wil opleggen. 4. Uit archiefmateriaal van wijlen lui tenant-kolonel Boeree blijkt dat prins Bernhard in 1944 rechtstreeks en per soonlijk betrokken is geweest bij het inschakelen van Christiaan Lindemans (King Kong) als agent voor de geallieer den. 5. Het wordt Jean-Claude Duvalier alias Baby Doe op Haïti te heet onder de voeten. De dictator wordt echter door zeker 5 landen politiek asiel ge weigerd. 6. Een topambtenaar uit Oegstgeest wordt in hechtenis genomen, nadat hij heeft gepoogd met een knokploeg een hem toebehorend kraakpand in Am sterdam te ontruimen. Onder zijn ge volg bevond zich onder meer de ex-lijf wacht van Glimmerveen en Janmaat, in Den Haag bekend als het 'monster van het Laakkwartier'. 7. Vreugde op Haïti. De gehate dicta tor Baby Doe ontvlucht zijn land. 9. Karin Kania-Enke, de Oostduitse schaatster die zich twee jaar volledig aan het moederschap had gewijd, viert een indrukwekkende rentree. In Den Haag rijdt ze onnavolgbaar naar de we reldtitel. 10. Minister Ruding (financien) zoekt naar mogelijkheden om de financiële bijstand aan gescheiden vrouwen te be perken. Zijn argument: "De gemeen schap hoeft niet te betalen voor schei ding". 11. De Russische dissident Anatoli Sjtsjaranski wordt op de Glienecke- brug, het niemandsland tussen Oost- en West-Berlijn, uitgewisseld voor spion nen van het Oostblok. Na aankomst in Frankfort overhandigt de Israëlische ambassadeur hem het Israëlisch pas poort. 12. De topambtenaar uit Oegstgeest herkrijgt voorlopig de vrijheid. Zijn vrouw zegt dat ze onmogelijk een knok ploeg heeft kunnen vormen, "omdat zulke mensen niet tot onze kennissen kring behoren". 13. De Franse autoriteiten besluiten de twee ontvoerders van Freddy Heine- ken en diens chauffeur Doderer te ver bannen naar Guadeloupe. Het duo ziet ■dat overigens "best zitten". Een van hen zegt: "Ze hebben vast gedacht, la ten we die jongens er maar eens lekker warm bij laten zitten". 14. IJspret alom in Nederland. En dus wordt er weer oeverloos geneuzeld over een Elfstedentocht. 16. De ontvoerders van Heineken en Doderer gaan terug naar Frankrijk. Hun verblijf op het Franse deel van Sint Maarten riep een storm van pro test op onder de plaatselijke bevolking. -- Hein Vergeer prolongeert in Inzeil zijn wereldtitel na een adembenemend gevecht met de Rus Oleg Bozjev. 20. Koos Rietkerk, minister van bin nenlandse zaken, wordt in zijn werkka mer op het departement getroffen door een hartstilstand. Politiek-Den Haag neemt geschokt kennis van het overlij den van de 58-jarige WD-bewindsman. 23. De positie van de omstreden Filip pijnse dictator Marcos wankelt. Hij verliest de steun van twee sleutelfigu ren in het leger. --Atlete Nelli Cooman vestigt in Ma drid een nieuw wereldrecord op de 60 meter indoor (7.00 seconde); Han Kul ker verovert op datzelfde EK-indoor het brons op de 1500 meter. 24. De Filippijnse oppositieleidster Co- razon Aquino neemt de macht van Mar cos over. 25. De emancipatie dringt nu ook tot Alkemade door. Voor het eerst in de dorpsgeschiedenis wordt er een vrou welijk raadslid benoemd in de persoon van Lia Castelein (PPR). 26. Evert van Benthem, in 1985 al win naar, maakt van de Elfstedentocht een eenzame triomftocht. Een recordaantal deelnemers, onder wie 'zwartrijder' W.A. van Buren die weldra wordt ont maskerd als prins Willem Alexander, haalt de finish op de Bonkervaart. -Marcos vlucht naar Hawaii; zonder twijfel zijn er minder aantrekkelijke banoorden te bedenken. 27. De euthanasie-wetgeving wordt over de aanstaande Tweede Kamer verkiezingen heen getild. De VVD-frac- tie die tegen de zin van premier Lub bers een initiatief-wetsontwerp van D66-kamerlid Wessel-Tuinstra wilde steunen, bezwijkt voor diens dreige ment met een kabinetscrisis. 28. De Zweedse premier Olof Palme overlijdt aan de gevolgen van een moordaanslag. 1. J.G. Boudewijn, in Leiden lijsttrek ker van de gecombineerde lijst SGP/ GPV/RPF, verklaart in een verkiezings interview dat de vrouw de slaaf is van de man. 2. Zafer al Masri, de door Israel be noemde Palestijnse burgemeester van Nabboes, wordt door een onbekende man om het leven gebracht. 3. Het Oostenrijkse weekblad Profil komt met het verhaal dat Kurt Wald- heim, voormalig secretaris-generaal van de VN en kandidaat voor het presi dentschap van Oostenrijk, lid is ge weest van de Sturmabteilung SA van Adolf Hitler. 4. Als gevolg van een maas in de nieu we kieswet mogen honderden oud- SS'ers deelnemen aan de gemeente raadsverkiezingen op 19 maart. ~De vroegere RSV-topman De Vries wordt toch vervolgd wegens meineed. 9. WD-kamerlid Rudolf de Korte volgt de overleden Koos Rietkerk op als minister van binnenlandse zaken. Hans Wiegel die eerder voor die functie in de markt was, blijft in Friesland. -- De vrouwen van marinemensen die hebben verenigd in het comité 'Vrou wen tegen gemengd varen' vinden dat de marineschepen voortaan ver schoond moeten blijven van marva's. Volgens hen zijn er vaartuigen die veel weg hebben van matrassen op zee. - In Beiroet kidnapt de Libanese ter reurgroep Jihad Islama een vier man sterke Franse televisieploeg. De terro risten eisen dat de Franse regering bin nen een week twee Irakese sji'ten vrij laat. De Franse premier Fabius zégt geenszins van plan te zijn toe te geven aan chantage. 11. Met steun van andere Oostbloklan den eist de Sowjet-Unie tijdens een zit ting van de Commissie Mensenrechten van de VN het vertrek van de Leidse professor Kooymans als rapporteur over martelingen. In een rapport had Kooymans de Sowjet-Unie als schenner van mensenrechten in één adem ge noemd met Zuid-Afrika en Chili. -- De Groene parlementariër Otto Schi ling verdenkt de Westduitse bondskan selier Kohl ervan tijdens het verhoor van de parlementaire onderzoekscom missie te hebben gelogen over twee gif ten van in totaal 55.000 D-mark van het Flick-concern. 12. Goed nieuws voor de tandartsen. De Nederlandse bevolking heeft in 1985 voor een bedrag van 4,5 miljard gulden gesnoept. - De eigenaar van de Zijlpoort in Lei den, Melkert, wordt failliet verklaard. 13. Het ruimtevaartuig Giotto fotogra feert op ruim 500 kilometer afstand haarscherp de komeet van Halley om vervolgens te sneuvelen in een regen van steen en gruis. De wetenschappers juichen niettemin. -- Professor Kooymans mag toch aan blijven als rapporteur van folteringen bij de VN. 14. Het comité van bekende Nederlan ders dat geld wil inzamelen voor een cadeau ter gelegenheid van het 50-jarig huwelijksfeest van prinses Juliana en prins Bernhard, raakt in opspraak. De voorzitter blijkt lid te zijn van de Cen trumdemocraten, de partij van Jan maat. 18. Buitenlanders die minimaal vijf jaar in Nederland wonen, mogen mor gen meedoen aan de gemeenteraads verkiezingen. Indonesiërs die gebruik willen maken van dat recht dreigen evenwel hun staatsburgerschap te ver liezen, terwijl de Marokkaanse koning Hassan II zijn in Nederland wonende onderdanen al evenzeer verbiedt hun stem uit te brengen. -• Het botert niet tussen prof. dr. J. van Putten, de voorzitter van het IKV, en diens secretaris Mient-Jan Faber. Hij verwijt Faber een al te solistisch optre den en besluit daarom af te treden. -- Het Oranjecomité dat geld wilde in zamelen voor het 50-jarig huwelijks feest van prinses Juliana en prins Bern hard heft zichzelf op. 19. De PvdA komt uit de stembus als de grote winnaar van de gemeenteraads verkiezingen. In Leiden bedraagt de winst drie zetels, in Alphen aan den Rijn eveneens. Opmerkelijk mag heten dat de partij Leiden Weer Gezellig ge noeg stemmen verzamelt voor een plaats in de Leidse gemeenteraad. -- Het zo koningsgezinde Groot-Brit tannië raakt in extase als gevolg van de romance die is opgebloeid tussen prins Andrew en Sarah Ferguson. De schrij vende gluurders van de boulevardbla den hebben daar zo hun eigen gedach ten over. Zij vinden dat 'Fergie' zich hobbezakkerig kleedt en haar bil- en heuppartijen deugen ook al niet, want te weelderig. 20. Jacques Chirac, op grond van de re sultaten van de Franse verkiezingen door president Mitterrand aangesteld als kabinetsformateur, stelt een nieu we regeringsploeg samen. Chirac zelf wordt premier. 24. De VS vergelden een Libische aan val op Amerikaanse vliegtuigen. In de Golf van Sirte wordt een Libisch mari neschip in brand gestoken. Bovendien wordt een raketbasis bij Sirte onder vuur genomen. 25. Etienne Boerenveen, vertrouwens man van de Surinaamse legerleider Desi Bouterse, wordt in Miami (VS) gearresteerd. 'Undercoveragenten' hebben hem betrapt op het aanbieden van Suriname als vrijhaven voor cocaï nesmokkel. -Overval op het Rijnsburgse filiaal van de ABN. In de Keukenhof staan nu pas de eerste tulpen in bloei. 26. Naar aanleiding van publicaties in de Haagse Post onderzoekt het ministe rie van binnenlandse zaken de rechts geldigheid van de pensioenuitkering aan de weduwe van NSB-voorman Rost van Tonningen. 27. De topambtenaar uit Oegstgeest wordt toch vervolgd vanwege zijn be trokkenheid bij de gewelddadige ont ruiming van een gekraakt pand in Am sterdam. -Tumult bij de WD vanwege de wei nig verhullende foto's die in Playboy zijn verschenen van twee fractiemede werkers. Het bestuur overweegt „ade quate stappen". -- Tijdens de uitvoering van de Mat- th&us-Passion in de Leidse Pieterskerk zakt het Bachkoor door het podium. - Leo Beenhakker neemt ontslag als bondscoach van het Nederlandse voet balelftal. Bij nader inzien bleek de per sonificatie van de welbespraakte niets zeggendheid toch niet in staat bij Oran je het door hem beoogde „stuk resul taat neer te zetten". 1. Bisschop Tutu roept op tot een boy cot van de blanke minderheidsregering van Zuid-Afrika. De VS en Groot-Brit tannië voelen daar niets voor. - In Leiden onderzoekt de PvdA de mo gelijkheden een college te vormen met de WD en Links Leiden. 2. Een arrestant overlijdt in een cel van het Katwijkse politiebureau. 3. De Nederlandse ambassadeur in Londen, jhr. Huydecoper, reist af naar de Scilly-eilanden om daar de vrede te tekenen. Nederland bleek al 335 jaar ongemerkt in oorlog te zijn met de ei landengroep, gelegen bij de zuidwest punt van Engeland. - Circus Boltini raakt gedupeerd door de Afrikaanse varkenspest. De kara vaan dreigt zelfs te stranden in Leiden, maar na twee dagen oponthoud ver trekt het circus alsnog onder politiebe geleiding. 5. Een bomaanslag op een frequent door Amerikaanse militairen bezochte discotheek in West-Berlijn eist 2 levens en 204 gewonden. De Amerikaanse en Westduitse inlichtingendiensten spre ken van een Libische wraakactie. 6. Op weg naar het NK-dammen valt Jannes van der Wal in de trein in slaap. Hij arriveert pas in Utrecht, als zijn partij tegen Van der Borst reglemen tair verloren is verklaard. Het gevolg van zijn slaapje is dat hij een extra tweekamp moet winnen om zich te kunnen kwalificeren voor het WK- dammen. 8. De medische specialisten bereiken alsnog een akkoord met het kabinet over hun honoraria. Er zullen derhalve geen acties meer worden gevoerd. 11. De Sowjet-Unie hervat haar kern proeven. Dat besluit neemt het Krem lin als tegenmaatregel naar aanleiding van de ondergrondse kernproef die de VS recentelijk heeft genomen in de Ne- vada-woestijn. 12. Drie artsen van het Haagse zieken huis Leyenburg worden gearresteerd op verdenking van moord. Het medi sche trio, twee Haagse gynaecologen en een Leidse gynaecoloog in opleiding, zou een 16-jarig meisje hebben geabor teerd van wie de baby anders dan ver moed wel degelijk levenvatbaar bleek te zijn. 13. De Zuidafrikaanse dichter en poli tieke balling Breyten Breytenbach wekt verbazing met zijn terugkeer naar zijn vaderland om de Rapport- prijs voor Literatuur op te halen. -- Bettine Vriesekoop raakt in Praag haar Europese tafeltennistitel kwijt aan de 17-jarige Hongaarse Csilla Ba- torfi; geheel onverwacht loopt Nieuw- vener Adri Hartveld in Maassluis naar de nationale marathontitel. 14. Een dierenbeul slaat toe in Rijns burg. Honden worden met gif om het leven gebracht. 15. Amerikaanse bommenwerpers gooi en hun lading uit boven de Libische hoofdstad Tripoli en de havenstad Benghazi. De Libische staatsradio meldt in een reactie dat leider Gaddafi zelfmoordcommando's de opdracht heeft gegeven aanslagen te plegen op alles „wat naar Amerikanen ruikt". 16. Naar schatting 100 Libiërs, onder wie de vijftien maanden oude pleeg dochter van Gaddafi, blijken als gevolg van het Amerikaanse bombardement te zijn gesneuveld. De Amerikaanse luchtarmada wordt door Moskou ge kenschetst als „een misdaad"; welis waar in minder krachtige taal neemt ook Nederland er afstand van. De Brit se premier Thatcher juicht de actie echter toe, zij heeft er zelfs haar volle dige medewerking aan gegeven. 18. De organisatie van het Bollencorso kampt met de naweeën van een strenge winter. Het tekort aan echte bloemen wordt opgevangen met zijden bloemen. 20. In Leiden wordt wijkgebouw Staal- wijk voor de tweede maal in korte tijd getroffen door brand. 221. De EG-landen verplichten Libië de diplomatieke staf op de volksbureaus tot een absoluut minimum te beperken. 22. De kluis van gangster Al Capone wordt geopend. Vooraf had de TROS met veel tam-tam tv-bezitters voorge houden de nachtelijke rust maar eens op te geven voor de rechtstreekse uit zending. Want, preludeerde de TROS, er zou wel wat uit die kluis gehaald worden. Maar helaas, de kluis van Al Capone bleek een lege gang. Had de TROS ons daarvoor nou uit bed ge haald? 24. Tamil-vluchtelingen komen in op stand om reden van hun gebrekkige be huizing. In Ellecom steken ze een pen sion in brand, elders in het land wor den vernielingen aangericht aan ge bouwen en interieur. -- De WD zet Theo Joekes op een onver kiesbare plaats op de lijst van kandida ten voor de Tweede Kamer-verkiezin gen. Het bestuur van zijn partij is niet te spreken over zijn kritische houding als lid van de parlementaire enquête commissie in de RSV-affaire. 25. Na de nodige kunstgrepen en strub belingen is er een nieuw Leids college dat wordt gevormd door PvdA, WD en Links Leiden. 27. De roeiers van Njord voltooien de Varsity-trilogie. 29. Een kernramp treft de Sowjet-Unie en meer bepaald Tsjernobyl. Smelting van de reactorkern wordt opgegeven als oorzaak van het ongeluk. In heel Europa wordt een verhoogde radio-ac tieve straling gemeten. Moskou rept overigens met geen woord over de cata strofe in de kerncentrale. -Burgemeester Goekoop van Leiden ziet om naar een andere baan., Hij is niet gelukkig met het aantal portefeuil les dat hij mag beheren. 30. De radio-actieve straling blijft stij gen. In Zweden en Oostenrijk wordt ouders geadviseerd baby's binnenshuis* te houden. 1. Talloze Nederlanders maken zich zorgen om de eventuele gevolgen van de verhoogde radio-actieve straling. Het ministerie van volksgezondheid wordt overstelpt met telefoontjes. -- In Zuid-Afrika verschijnen vier mil joen zwarte arbeiders (circa 80 procent van de Zuidafrikaanse arbeidersbevol king) niet op het werk uit protest tegen de apartheidspolitiek van Botha. 2. Apothekers en drogisten kunnen de vraag naar jodiumprodukten amper aan. Minister Winsemius van volksge zondheid benadrukt dat de bevolking zich niet ongerust hoeft te maken over de sterk toegenomen radio-actieve straling. Maar de boeren moeten wel hun melkvee op stal zetten. - De rechter verbiedt de zuivelindus trie nog langer te staken. Het milieu dreigde schade te ondervinden van de staking omdat boeren hun overtollige melk in oppervlaktewater loosden. 3. Kurt Waldheim, de Oostenrijkse presidentskandidaat met het vermeen de nazi-verleden, haalt net niet de meerderheid van het aantal uitge brachte stemmen. Op 8 juni mag Oos tenrijk opnieuw naar de stembus. -- De bij Christie geveilde inventaris van het VOC-schip De Geldermalsen le vert het voor ons land ongekende be drag op van 37.069.899 gulden. -- Alphen aan den Rijn heeft voor het eerst in de gemeentehistorie een eerste klasser in het zaterdagamateurvoetbai. ARC wordt na een 0-1 zege bij Spirit kampioen en promoveert. 5. De 13-jarige Sandra Kim uit België wint met „J'aime la vie" het Eurovisie Songfestival. De jonge Waalse geniet van de festiviteiten rondom haar, maar zichtbaar nóg meer van het ijsje dat ze krijgt aangereikt. Voor de Nederlandse meidengroep Frizzle Sizzle is er niet meer dan een bijrol weggelegd. 6. De Haagse rechtbank veroordeelt een 17-jarige Voorschotenaar tot een gevangenisstraf van een jaar plus tbr. Hij wordt schuldig bevonden aan de moord op zijn 20-jarige plaatsgenote Willeke Bakker. Goed nieuws voor nachtbrakers. Lei den wordt halteplaats voor de nacht treinen. 7. Het eten van spinazie wordt thans sterk afgeraden. Op groenteveilingen worden partijen spinazie doorge draaid. Inmiddels heeft Moskou toege geven de omvang van de ramp in Tsjer nobyl onvoldoende te hebben inge schat. -- De meerderheid van de Leidse raad spreekt zich uit vóór de herbenoeming van burgemeester Goekoop. Het CDA- voorstel dat behelst de taken van Goe koop uit te breiden, haalt het niet. Zelf voelt de burgemeester er niets voor als plaatsvervangend lid van het woonwa genschap te gaan fungeren. 8. Het kabinet conformeert zich aan het meerderheidsstandpunt van de Tweede Kamer. De bouw van nieuwe kerncentrales wordt opgeschort tot er meer bekend is over oorzaak en toe dracht van de kernramp in Tsjernobyl. 11. Het nieuwbouwgedeelte van het Leids museum Boerhaave wordt door brand verwoest. De schade wordt ge raamd op meer dan een miljoen gulden; brandstichting wordt niet uitgesloten. 12. De actiegroep 'Nog meer nachtscha de' pleegt aanslagen op Shell-stations uit protest tegen de olieleveranties van het concern aan Zuid-Afrika. 13. De huisartsen gaan over tot acties, omdat hun eis tot inkomensverbete ring is verworpen. 15. Stakingsacties bij de NS. Vele foren sen in het westen van het land komen te laat op hun werk. 19. De president van de Utrechtse rechtbank verbiedt verdere stakingen bij de NS. - Helène Passtoors wordt veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf. Ze wordt schuldig bevonden aan het plegen van hoogverraad tegen de Zuidafrikaanse staat. Intussen verblijft haar geestver want Klaas de Jonge nog altijd in de Nederlandse ambassade in Pretoria. -Na een 'toernee' door het Caraïbische gebied belanden de twee Heineken-ont- voerders in Parijs achter slot en gren del. 21. Menige opiniepeiler overweegt een andere baan te zoeken. Voor de tv-ca- mera's blijkt Lubbers zich de laatste dagen goed te hebben verkocht als staatsman die boven de partijen staat. Ook tot zijn verrassing wordt het CDA de grote winnaar van de Tweede Ka mer-verkiezingen. De PvdA, vooraf ge doodverfd als de grootste partij, be groet de Vijf zetels winst als verlies. Het Lubbers-effect kost de WD negen zetels. Maar zodra de tv-camera's op hen 'inzoomen' doen juichende WD- politici net alsof hun partij zojuist ne gen zetels winst heeft geboekt. Bij Ina Brouwers vloeien er wèl tranen; na 68 jaar verdwijnt de CPN uit de Tweede Kamer. - De Westduitse bondskanselier Hel mut Kohl gaat vrijuit in het Flick- schandaal. 22. De ME breekt een blokkade bij het nieuwe Leidse politiebureau aan de Langegracht, die vlak voor de officiële opening is gelegd door 150 actievoer ders. rigens. Door een onjuist gebruik van de elektronische stemmachine zijn vele SGP-stemmen terechtgekomen bij de communisten. -Theo Joekes die door de WD op een onverkiesbare plaats was gezet, be houdt zijn zetel in de Tweede Kamer. Zijn privécampagne leverde 284.000 voorkeurstemmen op. Overigens be gint binnen de WD dan toch het in zicht te rijpen dat de Tweede Kamer verkiezingen zijn uitgedraaid op een fiasco. Ed Nijpels geniet als fractielei der niet langer de steun van de meer derheid van zijn partijgenoten. Als WD-onderhandelaar mag Nijpels nog wel deelnemen aan de formatiebespre kingen, daarna zal hij plaats moeten maken voor een nieuw te benoemen fractieleider. 24. CDA-politicus De Koning, de demis sionaire minister van sociale zaken, wordt door koningin Beatrix aange zocht als kabinetsinformateur. 26. De 66-jarige Franse amateur-histo ricus Henri Roques promoveert met lof aan de universiteit van Nantes op zijn proefschrift waarin hij „al die verhalen over Duitse gaskamers en het uitroeien van joden kletspraatjes" noemt. -- Ed Nijpels treedt definitief af als po litiek leider van de WD. -- Leidse huisartsen voeren actie tegen de inkomenspolitiek van de overheid: er wordt morgen geen spreekuur ge houden. 27. De openbare verkoping van de in ventaris betekent het onherroepelijke einde van hotel Centraal, dat 70 jaar een prominente positie bekleedde in de Alphense horeca. - De Leidse raad stemt in met de ver koop van het gebouw-Brill. 31. De Franse chansonniere Juliette Gréco schittert op het Eerste Leidse Chansonfestival. Ook Mercedes Sosa, Georges Moustaki en Giséla Mav weten de handen van de toeschouwers op el kaar te brengen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 20