5 n T Eijkenbroek terug bij AZ Volleybalploeg geeft ruime voorsprong weg Piket verliest eerste plaats Vrouwenteam stelt teleur Santana naar Saoedi-Arabië Nederlaag voor Den Helder Didi Thurau ploegmakker van Kuiper Leen Looyen moet weg bij NAC Gaanderen pleit voor Kloppenburg Williams onderscheiden DINSDAG 30 DECEMBER 198Ö SPORT PAGINA 9 GRONINGEN (ANP)- Leidenaar Jeroen Piket kon in de tiende ron de van het toernooi om het Euro pees jeugdkampioenschap scha ken zijn koppositie niet vasthou den. Met wit verloor hij in tijdnood tegen de Pool Jacek Gdanski zyn zorgvuldig opgebouwde voordeel. De Pool nam de het initiatief over en kreeg een niet te dekken mat- aanval. De Russische mede koploper Vassily Ivantsjoek won van de En gelsman James Howell. Hij ver kreeg daardoor weer een punt voorsprong op de achtervolgers Pi ket en Gdanski. De Nederlandse jeugdkampioen Joris Brennink- meijer speelde remise tegen de En gelse meester Neil McDonald en bezet met 5,5 punt de tiende plaats. De Hongaarse grootmeester Lajos Portisch bezet na gisteren bij het internationale schaaktoernooi van Reggio Emilia alleen de eerste plaats. Portisch haalde eerst uit de afgebroken partijen tegen respec tievelijk Smislov en Tsjernin an derhalf punt en versloeg in de der de ronde ook nog eens Beljavski, die het evenement erg slecht be gon en pas een half punt heeft. Leidenaar John van der Wiel kwam opnieuw remise overeen. Met de zwarte stukken deelde hij het punt met de Joegoslaaf Velimi- De enige andere zege in de derde ronde kwam op naam van Tsjer nin, die met zwart Andersson ver sloeg. De Zweed kwam door dat re sultaat met Beljavski op de laatste plaats terecht. APELDOORN (ANP) - De nationale volleybalploeg doorliep, in zijn scholing onder coach Arie Selinger, gisteravond in Apeldoorn een leerzame fase. In de tweede kruisfinale van het Dynamo-toernooi in de Gelderse stad, verloor Oranje in een wedstrijd van meer dan twee en een half uur van de Zweedse nationale ploeg. Zelfs een 2-0 voorsprong in sets, was voor de nationale top niet voldoende de dol enthousiaste Zweden te verslaan. In de eindstrijd spelen de Scandi- naviërs tegen Cuba. Dat verloor in de halve finale weliswaar zijn eer ste set in het toernooi, maar gaf de Italiaanse miljoenen-ploeg Parma daarvoor en daarna geen serieuze kansen op meer. Bij de vrouwen staat het nationa le team van het Caraibische eiland eveneens in de eindstrijd. Het Ja panse Universiade team was alleen in de derde reeks een serieuze te genstander voor de Cubaanse da mes. Gezien het eerdere verloop in Peter Tholse. Desondanks het duel lag dat meer aan het ge- (foto anp) brek aan concentratie bij de Cuba- RIO DE JANEIRO (Reuter) - Tele Santana, de voormalige coach van het Braziliaanse voetbalelftal, is vertrokken naar Saoedi-Arabië. De 55-jari- ge trainer heeft een contract voor drie maanden getekend bij Al Ahli. Tele Santana was sinds juni werkloos. Hij legde zijn functie neer nadat Brazilië in de kwart finales na strafschoppen werd uitgeschakeld door Frankrijk. Voordat hij voor de tweede keer werd aangesteld als coach van het nationale elftal, was Santana trainer van verschil lende clubs in Saoedi-Arabië. HAARLEM (ANP) - Fort Hays State maakte gister avond op de derde dag van de Haarlemse Basket- balweek goed wat er in de eerste twee duels van de jonge Amerikanen fout ging. De minimale neder laag (78-79) tegen Hapoel Holon was het enige schoonheidsfoutje in een leuk gespeelde wedstrijd, waarin de Israëlische ploeg nooit de kans kreeg echt weg te lopen. Het publiek steunde de Ameri kaanse college-ploeg massaal, maar het was toch Holon dat de zenuwen in de slotfase het best in bedwang had. De ploeg van Marathon Chicago heeft zijn visite kaartje ook afgegeven. Dat zag er, ondanks de 95-93 overwinning op Den Helder, iets minder fraai uit dan twee jaar geleden. Toen won de ploeg van Glenn Sergeant het toernooi onder aanvoering van de virtuoos spelende publiekslieveling Steve King. Onder het motto „le roi est mort, vive le roi" kwam Sergeant echter toch met een aantrekkelijk gezel schap naar Nederland. Kevin Sprewer (ex-Den Bosch), Eugene Richard son (ex-Haaksbergen) en diens broer Eric vormen met de soepele schutter Greer een prima ploegje. Dit zwarte kwartet is gekoppeld aan een paar blan ke doordouwers en het geheel maakt een solide in druk. Hoewel het na één wedstrijd moeilijk is te bepalen, lijkt Chicago een grote kanshebber voor een plaats in de finale. De Nederlandse lijstaan voerder Den Helder kwam net een fractie tekort om deze wedstrijd (de beste in het toernooi tot nu toe) naar zijn hand te kunnen zetten. Wanneer Amerikaan Glenn Corbit eerder dan in de laatste tien minuten zich met de wedstrijd was gaan bemoeien, zou vermoedelijk Den Helder, dat in de slotfase een achterstand van tien punten nog bijna goedmaakte, als winnaar naar de kleedka mers zijn gegaan. HEERLEN (GPD) - Didi Thurau wordt met ingang van 1987 in het team Skala-Roland Benelux ploeg makker van onder meer onze land genoten Hennie Kuiper, Sjak van der Poel, Adrie van Houwelingen en John Bogers. Deze formatie, on der leiding van Roger Swerts staat als Belgische ploeg geregistreerd. Behalve het genoemde kwartet Nederlanders maken onder ande ren de Belgen Johan Capiot, Her man Frison, Patrick Verschuren, Rudy Patry, Koen van Rooy en de Denen Brian Sörensen en Jesper Skibby hiervan deel uit. Het contracteren van Thurau im pliceert, dat in het team geen plaats meer is voor de beide Neder landers Jean Habets en Jac van Meer. Dit tweetal, dat in het afgelo pen seizoen- wel onder de hoede van Swerts uitkwam, moet nu als nog proberen een sponsor te vin den. Door het aantrekken van het vroegere Westduitse wieleridool hoopt Swerts met zijn ploeg een plaats te krijgen in het deelnemers veld voor de Tour de France, die zoals bekend op 1 juli in West-Ber- lijn begint. Bovendien krijgt Swerts meer financiële armslag, omdat speciaal vanwege Thuraus aanwezigheid een Westduitse fir ma als co-sponsor gedurende de Ronde van Frankrijk zal optreden. nen dan aan beter spel van de Ja panse studentes. In de finale speelt Cuba tegen Oost-Duitsland. De nummer vier van de laatste wereld titelstrijd versloeg in zijn kruisfina le de titelhouders in Apeldoorn, de Italiaanse kampioen Olimpia Teo- dora. De Nederlandse coach Selinger liet tijdens het toernooi in Haar lem, een week geleden, weten het leren en oefenen in deze maand be langrijker te vinden dan het win nen. „Van een nederlaag leer ik en de spelers meer dan van een over winning. Althans dat is de bedoe ling." Van het treffen tegen de Zweden zal de Amerikaanse coach misschien wel een heel boek kun nen schrjjven. In de eerste twee sets, werden de Zweden bij tijd en wijlen moedeloos. Het Nederland se blok en verdediging werkte in die periode, zo'n drie kwartier, goed. Ook aanvallend liet de ploeg weinig steken vallen. Waar het nu precies fout ging, zal Selinger nog wel eens kunnen uitzoeken. Maar misschien hebben de wissels die hij in de derde reeks toepaste, er ook mee te maken. De inbreng van Teffer en Zoodsma, bracht de ploeg uit het evenwicht. Een situa tie die eigenlijk in de drie sets die er opvolgden, niet meer terug kwam. Zelfs toen de Amerikaan in de laatste sets zijn basis-zestal weer in het veld bracht, bleef de ploeg ver van het niveau van de eerste twee sets. De enthousiaste en hard werkende Zweden, die zelfs nog drie basis-spelers, onder wie steraanvaller Gustafsson, mis ten, hielden de Nederlandse aan- ALKMAAR (GPD) - Hans Eijkenbroek wordt de nieuwe trainer van AZ. Gistermiddag kwamen de oefenmeester en het bestuur van de Alkmaarse eredivisieclub een contract overeen met een looptijd van anderhalf jaar. Eijkenbroek is de opvolger van Han Berger, die begin deze maand door de clubleiding op non-actief werd gezet. Eijkenbroek, die na zijn ontslag bij Roda JC twee jaar zonder werk is geweest, kreeg de voorkeur boven een groot aantal andere kandida ten, van wie Bert Jacobs (Fortuna) tot en met dit weekeinde overbleef. Jacobs bleek echter niet tijdig her steld van een kaakoperatie. Tot de overige kandidaten behoorden Piet Schrijvers (assistent bij PEC Zwolle), Hans van Doorneveld (Haarlem), Leo van Veen (RKC), Hans Verel (RBC) en Frits Soete- kouw, die vorig seizoen interim- trainer bij AZ was. Schrijvers en Soetekouw vielen af omdat zij niet over de vereiste papieren beschik ten, Van Doorneveld, Verel en Van Veen waren niet eerder beschik baar dan aan het einde van dit sei zoen. De nieuwe trainer zal vandaag aan de spelersgroep worden voor gesteld. „Ik ben", aldus Eijken broek, „enorm gemotiveerd. En goed uitgerust natuurlijk na die twee jaar zonder werk". Met Hans Eijkenbroek heeft het AZ-bestuur een oude bekende bin- DOETINCHEM (GPD) - Tafel tennisvereniging Pelgrim uit Gaanderen doet een dringend beroep op het bestuur van de Nederlandse Tafeltennis Bond (NTTB) om Mirjam Kloppen burg alsnog in de selectie voor het WK'87 op te nemen. Het be stuur van de Gaanderense ver eniging, waarvan Kloppenburg lid is, heeft gisteren een brief verzonden aan het hoofdbe stuur en de sportcommissie van de NTTB waarin zij aandringt op een hernieuwd gesprek tus sen bondscoach Gerard Bakker enerzijds en Mirjam Kloppen burg en coach Jan Kloppenburg anderzijds. Het Pelgrimbestuur toont zich bij monde van voorzitter Jan Ernst ernstig verontwaar digd over het buiten de nationa le selectie zetten van haar pupil en het feit dat Kloppenburg en Pelgrim dit uit perspublicaties hebben moeten vernemen. „Er is hier duidelijk sprake van een ernstig persoonlijk conflict tus sen Gerard Bakker en Jan Klop penburg. En dat conflict wordt over het hoofd van Mirjam uit gevochten. Voor Mirjam Klop penburg is het WK (van 19 fe bruari tot 1 maart in New Delhi - red.) een hoogtepunt, dat kun je iemand om dergelijke rede nen niet afnemen. Bovendien komen door deze kwestie de be langen van onze sponsor en de bondssponsor in het geding", al dus Ernst. Ook verwijst Ernst naar een gesprek van 30 november j.I. waarin door de bond, de club en het duo Kloppenburg zou zijn afgesproken dat Mirjam Klop penburg op het internationale podium zou worden gecoached door Gerard Bakker of Jan Vlieg en in voorkomende geval len zonder coach zou spelen. De Gaanderense club wil zo snel mogelijk klaarheid in de zaak. Ernst dringt aan op een gesprek dat op korte termijn (binnen twee weken) en zonder voorwaarden vooraf moet plaatshebben. „Dat is beslist noodzakelijk, gezien de ernst van de problemen. In plaats van te polariseren, moet de zaak goed worden uitgepraat. Daar is onze sport alleen maar mee ge diend". nengehaald. De ex-international was in Alkmaar de opvolger van George Kessler. Eijkenbroek werd na een dienstverband van één sei zoen ('82-'83) geruild tegen Roda- trainer Piet de Visser. „Op dat mo ment vond ik een ruil voor beide partyen beter", zegt voorzitter Arie Ligthart. Bij Roda heeft Eijken broek anderhalf seizoen gewerkt, waarna hij werd ontslagen. Lig thart: „Het is nu zaak dat de spel vreugde terugkeert, het publiek weer vertrouwen in de ploegjcrygt en dat we ons handhaven in de ere divisie. Dat zijn de drie doelstellin gen voor de tweede helft van de competitie". Looyen NAC-trainer Leen Looyen kreeg gisteren van interim-bestuurder Frans Derks te horen dat zijn con tract na het huidige seizoen niet zal worden verlengd. Uitleg daarbij werd hem nauwelijks gegeven. Looyen: „Het was een telefoonge sprekje van nog geen minuut, ze wilden met me stoppen, zei'ie". Beide partyen hadden elkaar tot 1 januari de tijd gegeven om zich te beraden over het wel of niet verlen gen van het trainerscontract. Looyen: „Onlangs is na overleg zelfs besloten om die termijn met nóg een maand te verlengen, om dat de situatie bij NAC momehteel nog vrij ondoorzichtig is, er is nog geen definitief bestuur is gevormd. Daarom kwam dit telefoontje toch onverwacht. Een donderslag bij heldere hemel was het echter niet". Waarom niet, dat wenst Looyen in dit stadium niet te zeggen. „Ik zal op 1 juli volledige openheid van zaken geven, als men dat wil, maar nu niet. Nu wil ik m'n contract zo goed mogelijk uitdienen, op een fatsoenlijke manier en met liefst zo goed mogelijke prestaties". Samen met Georg Kessler zat Hans Eijkenbroek al daar nu op terug. eerder bij AZ op de bank. De werkloze tri Sanering Het is echter bekend dat Looyen, die met de oude bestuursleden van de in een sanering terecht geko men Bredase club in een eerder stadium al wel tot mondelinge overeenstemming was gekomen, niet in de smaak valt bij met name Frans Derks. De oud-toparbiter, die het op technisch gebied momenteel voor het zeggen heeft, wenste gisteren geen commentaar te geven, maar zei eerder al over Looyen: „Wat heeft'ie nu bereikt met NAC, het afgelopen half jaar? En de selectie was toch goed, was toch precies wat'ie hebben wilde? Op zyn ad vies zijn er toch aankopen gedaan voor deze competitie?" Leen Looyen zegt met spijt in zijn hart straks weg te gaan bij NAC. „Toch wel. NAC is eigenlijk een fantastische club met voor 95 procent fantastische mensen en met een trouw publiek. Het is altijd vervelend als je je werk niet kunt afmaken, ik was eigenlijk net be gonnen, maar zo zit het voetbalwe reldje nu eenmaal in elkaar. Daar heb je rekening mee te houden. Degenen met het geld hebben de macht". Hij heeft alle vertrouwen in het vinden van een nieuwe werkgever, straks met ingang van het komen de voetbalseizoen. Looyen: „Na tuurlijk zijn er nog geen concrete contacten omdat ik me toch ge spiegeld heb aan die termijnver- lenging van een maand en aan wat meer inzicht in de bestuurlijke en toekomstige situatie bij NAC. Daarom heb ik me nog niet geo riënteerd, daarom heb ik ook de boot afgehouden, toen ik een paar weken geleden door mensen van een andere club ben gebeld. Ik wil de eerst de ontwikkelingen bij NAC afwachten". Looyen weet nu waaraan hij toe is. NAC nog niet, al is de geruch tenstroom in Breda al weer aardig op gang gebracht in deze zo voet balstille dagen. Zoals ook eerder bij enkele clubs in Limburg het ge val is geweest, is nu opnieuw de naam van RBC-trainer Hans Verel genoemd als mogelijke gegadigde LONDEN (AFP) - Ter gelegenheid van het nieuwe jaar is een aantal Brit se sportlieden hoge onderscheidingen toegekend. Frank Williams, de di recteur van de renstal die zyn naam draagt, werd benoemd tot comman deur in de orde van het Brits Imperium (CBE). De 43-jarige Williams, die in maart bij een ongeluk in de omgeving van Toulon ernstig gewond raakte en daardoor gedeeltelijk verlamd bleef, werd beloond voor zyn moed en het feit dat zijn stal de wereldtitel ver overde. Derek Bell (autosport), Sandy Lyle (golf), Steve Redgrave (roeien) en Helen Troke (badminton) werden benoemd tot leden van het Brits Impe rium (MBE). Voetballer Pat Jennings, die 119 maal het doel van het Noordierse voetbalteam verdedigde, kreeg de orde van het Brits Impe rium (OBE). vallers keurig in bedwang. Dat Boudrie het laatste punt voor de Scandinaviërs binnen sloeg door keihard in het blok te rammen, was treffend voor die laatste fase. Vrouwen Anderhalf jaar geleden waren de Nederlandse volleybalsters het middelpunt van een enorme publi citeitsgolf. De bronzen medaille bij de Europese titelstrijd stelde de verrichtingen van de mannen in de schaduw. En de hoop op nog meer successen was groot. De eerste klap voor het nationale damesteam kwam bij de B-wereldtitelstryd in Rome. Een slechte voorbereiding leidde tot een te verwachten pres- tatie: zesde. Wie gedacht had dat er slechts sprake zou zijn van een golfbeweging, waar het wachten was op beter tijden, kwam in de loop van 1986 bedrogen uit. Onze kerheid over een nieuwe trainer, over het programma en de selectie droegen bij tot wat zich eigenlijk slechts als een kleine puinhoop laat beschrijven. In Apeldoorn, bij het veertiende Dynamo-toernooi, had nieuwe man Pang niet de beschikking over de geselecteerden van lands kampioen Olympus: Piersma, Doe- vendans en Berg, over mid-aanval- ster Helena van Eykeren, allen we gens studie-verplichtingen. Eerst genoemde verscheen wel in de Gelderse stad, maar in eerste in stantie om contractbesprekingen te voeren met een Italiaanse ver eniging. Wel aanwezig waren de in Italië spelende Brunninkhuis, Van der Linde en de geblesseerde Keulen. Zij kunnen echter niet mee naar het toernooi in Bremen, omdat clubbelangen voorgaan. In de Noordduitse stad worden hun plaatsen ingenomen door het drie tal van Olympus, althans gedeelte lijk. Het was gezien die hele voorge schiedenis dan ook niet vreemd, dat de prestaties van de 'Neder landse' ploeg weinigen zullen heb ben aangesproken. In slechte duels werd er verloren van de organise rende vereniging, van Oost-Duits land en Japan. Winst op een rond trekkende Amerikaanse ploeg en de Zweedse nationale ploeg lever den uiteindelijk de vijfde plaats op. De laatste lottotrekking van 1986 heeft geen winnaar opgeleverd van de eerste prijs. Voor de tweede prijs komen twee j„i-! aanmerking. Zij ontvangen ■live De resultaten zijn: Lotto 52 le prijs: geen winnaar; 2e prijs: 2 winnaars, die elk bruto f. 150.000,- ontvangen; 3e prijs: 78 winnaars, die elk bruto f. 3.313,10 ontvangen; 4e prijs: 3.909 winnaars, die elk f. 66,10 ontvangen; 5e prijs: 60.598 win naars, die elk f. 5,00 ontvangen Cijferspel 52 6 cijfers goed: geen winnaar; 5 cijfers goed: 1 winnaar; 4 cijfers goed: 16 winnaars; 3 cijfers goed: 209 winnaars; 2 cijfers goed: 2.161 winnaars Toto 52 le prijs: geen winnaar; 2e prijs: 6 winnaars, die elk bruto f. 1.477,70 ontvangen; 3e-prijs: 82 winnaars, die elk f. 270,30 ontvangen. Toto-gelijk 52 ir; 3e prijs: 4 ontvangen; 4e prijs: 181 winnaars, die elk f. 13,50 ontvangen. (Eng) - Ivantsjoekj (Sov) 0-1, Blatny (Tsj) - (Bul) 0-1, McDonald (Eng) - Brenninkmeij- er (Ned) 0,5-0,5, Manor (Isr) - Biehler (WD1) 0,5-0,5, Dedes (Grie) - Wessman (Zwe) 0,5- voor de opvolging van Looyen bij NAC. Maar beide partijen ontken nen vooralsnog contact met elkaar te hebben gehad. Wim Flight, secretaris van de spelersraad van NAC, reageerde gisteren verrast en verbolgen op het komende vertrek van Looyen. „Dit nieuws komt voor mij onver wacht omdat ik begrepen had dat er nog een maand langer bedenk tijd was gevraagd en verleend. Ik vind het jammer, vond Looyen een. goede trainer en betreur het des te meer dat hij nu de dupe is gewor den van onze slechte prestaties. Als spelersgroep hebben we de hand altijd in eigen boezem gesto ken en hem nooit de schuld gege- veh. Maar ja, zo gaat dat in de voet ballerij". Verbolgen is Flight met name over de wijze waarop hij op de hoogte is gesteld van Looyens ver trek bij NAC. „Via derden. De spe lersraad weet officieel nog van niets. Dat is kennelijk bij NAC ook al niet meer nodig. Ik vind de ma nier waarop dit gespeeld is, niet correct. Zo haal je de motivatie wel weg bij de spelersgroep. En als je dan ook nog onrust blijft zaaien door te roepen dat er spelers ver kocht gaan worden, dan denk ik dat we bij NAC nog een roerig en weinig prettig halfjaartje tegemoet huus (Noo) - Kokkila (Fin) afg., Hansen (Den) - Sullivan (Wal) 1-0, Greer (Ier) - Sav- va (Cyp) 1-0, Almeida (Por) - Petri (Bel) 0-1, Gunay (Tur) - Wians (Lux) 0-1 n ronden: 1. Ivantsjoek 8,2. Pi- Stand r ket en Gdanski 7, 4. Sokolov, Ninov c.. Blatny 6,5, 7. Thorhallsson en howell 6, 9. McDonald 5,5 1,10. Brenninkmeijer 5. Toernooi Reggio Derde ronde Hort (WD1) - Ribli (Hon) 1/2-1/2, Velimiro- vic (Joe) - Van der Wiel (Ned) 1/2-1/2, Suba (Roe) - Nogueiras (Cub) 1/2-1/2, Smislov (Sov) - Spasski (Fra) 1/2-1/2, Andersson (Zwe) - Tsjernin (Sov) 0-1, Beljavski (Sov) - Portisch (Hon) 0-1. Haarlemse week Poule A: Hapoel Holon - Fort Hayes 79-78 Stand: 1. Den Bosch 2-4; 2. Hapoel 3-4; 3. Taby 2-2; 4. Fort Hayes 3-0 Poule B: Marathon Oil - Den Helder 95-93 Stand: 1. Hapoel Galil en Marathon 1-2; 3. Den Helder en Haaksbergen 1-0. Toernooi Dynamo Halve finale Cuba - Parma 3-1; Zweden - Nederland 3-2 (4-15.7-15,15-9,15-11,15-13) Om de vijfde plaats: Frankrijk Spanje 2-0 Vrouwen Halve finale Cuba Japan 3-0; Oost-Duitsland Olimpia 3-1 Om de vijfde plaats: Nederland - Zweden

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9