Scherpere controle onderwijs zwarten MacMillan droeg bij aan 'dooi' tussen Oost en West Nieuwe bepalingen in Zuid-Afrika Surinaamse politie laat 2 piloten vrij Weer voedsel naar kampen Palestijnse vluchtelingen Steeds meer kritiek op Chinese betogers Spijtoptanten in VS terug naar Rusland Woede over racistisch incident DINSDAG 30 DECEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 PARAMARIBO - De militaire poli tie in het Fort Zeelandia bij de Su rinaamse hoofdstad Paramaribo heeft twee piloten van de Suri naamse luchtvaartmaatschappij, Guno Illes en John Adel, vrijgela ten. Zij werden sedert enkele da gen voor verhoor vastgehouden. door Elly Wempe Tegen de derde piloot, Orlando van Amson, zijn bezwarende verklarin- taire acties gen afgelegd waaruit blijkt dat hij belang kun mogelijk medewerking heeft ver- Liew Yen Tai. Adel leend aan de Brunswijk-groep. Commandant Liew Yen Tai van Fort Zeelandia benadrukte dat de JOHANNESBURG (Rtr/DPA/GPD) - De Zuidafrikaanse regering heeft nieuwe maatre- omsnap^oTinTupe^v'anSe gelen aangekondigd die haar controle op het onderwijs voor zwarten verscherpen. De nieuwe bepalingen worden 7 januari van kracht. De onderwijsautoriteiten krijgen dan de bevoegdheid om leerlingen de toegang tot school te ontzeggen. Ook kunnen zij leerplannen verbieden die niet de goedkeuring hebben van de regering. heeft ons toen naar een Nederlan der gebracht". De piloten hebben waardevolle inlichtingen kunnen geven aan het Surinaamse leger, die voor de mili taire acties in Oost-Suriname van belang kunnen zijn, zo verklaarde Illes werden oktober bij de Ralleigh-vallen gegijzeld door de Brunswijk-groep en gedwongen om hun vliegtuig, de Twin Otter, naar Stoelmansei land te vliegen. Piloot Van Amson werd al in augustus gedwongen zijn Cessna te vliegen naar het ge bied waar de Brunswijk-groep ope- Voorts mogen leerlingen niet via De maatregelen betekenen een kleding, speldjes of leuzen laten verdere verscherping van de blijken dat ze aanhanger zijn van noodtoestand, die de regering een een bepaalde organisatie. Het ver- half jaar, geleden instelde. Eerder spreiden van pamfletten of aan- deze maand breidde president Pie- plakbiljetten is verboden. ter Botha de perscensuur uit en liet Met deze maatregelen wil Preto- hij een aantal tegenstanders arres- ria voorkomen dat op scholen voor teren teneinde een zogenoemde zwarten een alternatief onderwijs- terreurcampagne van de verboden systeem wordt ingevoerd ter ver- vrijheidsbeweging ANC te voorko- vanging van de leerplannen van de men. regering. Deze zijn volgens zwarte De zwarte scholen zijn sinds 1976 bewustzijnsgroeperingen opge- haarden van verzet tegen het apart- steld om de blanke overheersing in heidsregime. In sommige gebieden stand te houden. worden de scholen al meer dan Volgens de Zuidafrikaanse twee jaar door de leerlingen geboy- Staatscourant mag de directeur-ge- cot uit protest tegen wat zij noe- neraal van het ministerie van on- men de inferieure kwaliteit van het derwijs en training verordeningen onderwijs voor zwarten, uitvaardigen „gericht op de veilig- D nieuwe noodtoestandsmaat- heid van het publiek, de handha- J* n samen Slt ren op- ^fndiffiiïvan^^dtnettan^ roep van een aantal anti-apart- beêindiging van de noodtoestand heidsorganisaties Soweto om de onderwijsboycot te beeindigen. De organisaties, waaronder het Ou ders- Crisis-commitee van Soweto noodtoestand, de vrijlating van alle gevangenen die tijdens de noodtoestand vast werden gezet, en het vertrek van leger en politie uit de scholen. gendarmerie in Frans Guyana. Er is volgens de commandant geen sprake van een ruil met de 60 bos- landcreolen die vlak voor kerst reert. Van Amson is echter werden vrijgelaten. Piloot Adel: „We waren samen met Brunswijk en drie buitenland se journalisten op weg naar Saint Laurent om ons te ontspannen. Bij een politiepost hebben twee Fran se journalisten kennelijk aanwij zingen gegeven dat wij vrijgelaten Moengo gesignaleerd. Daar heeft hij mogelijk vlieglessen gegeven aan de mensen van Brunswijk. Volgens Adel en Illes werden zij vijf maal gedwongen een vlucht te maken van Langetabbetje naar Stoelmanseiland om gewonden te brengen naar het ziekenhuisje konden worden; de Franse politie daar. De twee piloten beschuldi gen de Nederlandse ex-kolonel Van Tussenbroek ervan dat hij ge probeerd zou hebben hen opnieuw in handen te spelen van Bruns wijk. De SLM-piloten waren al op 11 december in Frans Guyana maar hebben pas op 23 december telefonisch contact gezocht met het Surinaamse consulaat in Cayenne. Van Tussenbroek beloof de de piloten dat hij politiek asiel voor hen zou aanvragen in Neder land. De piloten waren ondergedoken in een hotelletje in Mon Joli en gin gen op Van Tussenbroeks voorstel in. Uit angst, zo verklaarden zij, omdat zij in Paramaribo mogelijk beschuldigd zouden worden van het verlenen van medewerking aan Brunswijk. Maar alle vluchten die zij hebben gemaakt hebben onder dwang plaats gevonden. „Na een week begonnen wij te twijfelen aan de oprechtheid van Van Tussen broek omdat er een Nederlander opdook die technische vragen wil de stellen over de gekaapte Twin Otter". Van Tussenbroek was vroeger hoofd van de Nederlandse militai re missie in Suriname na de onaf hankelijkheid. Hij is gepensio neerd en woont als kolonel buiten dienst in Frans Guyana. De Neder lander die opbelde bleek contact persoon te zijn van de Brunswijk- groep en hij wilde met Van Amson spreken. Volgens de piloten was het in die periode onmogelijk om naar Suriname te bellen omdat er in de omgeving veel Brunswijk- sympathisanten zijn. Van de twaalf militairen die in juli bij Stolkertsijver werden gegij zeld door Brunswijk, zijn er tien overgelopen naar de kant van Brunswijk, terwijl de twee andere er psychisch slecht aan toe zijn, zo verklaarde piloot Abel. „De Bruns wijk-groep is slecht georgani seerd", aldus Guno Illes, „iedereen wil elkaar bevelen geven en com mandant spelen". Brandstof voor de Cessna is waarschijnlijk in Frans Guyana ge kocht. De piloten bevestigden dat Brunswijk vrij kan rondlopen in Frans Guyana. Wat dat betreft ge ven de autoriteiten passief mede werking aan de Brunswijk-groep, zo menen de piloten. Op overtreding van'deverord^ninl gen staan straffen die variëren van 4000 gulden tot twee jaar gevange- het Soweto Students' Congres deden deze oproep gisteren in het zwarte dagblad The Sowetan. De organisaties hebben besloten om de onderwijsboycot op te ge ven na wekenlang overleg met leerkrachten, arbeiders, geestelij ken en maatschappelijke werkers. In hun verklaring zeggen de or ganisaties dat de 'ernstige en ge rechtvaardigde klachten van de studenten en de scholieren' niet zijn opgelost, maar dat het belang van het onderwijs groter is. Wel doen de organisaties een her nieuwd beroep op de regering-Bo- tegemoet te komen aan de DAMASCUS (Rtr) - De leider de Sji'itische moslem-militie ir banon, Nabih Berri, he<jft een to- eisen van de zwarte jongeren, taal en onmiddellijk staakt-het-vu- melijk het opheffen ren gelast in de Palestijnse vluch- telingenkampen. Hij zei gisteren dat het een teken van goede wil ter gelegenheid van het nieuwe jaar betrof. De Amal-milities hebben tevens bevel gekregen voedsel en medicamenten door te laten voor de 22.000 bewoners van het al drie maanden belegerde vluchtelingen kamp Rashidiyeh, bij Tyrus in Zuid-Libanon. De Amal wil de blokkade pas opheffen als de Pale stijnse strijders zich terugtrekken uit het strategisch gelegen dorp Maghdousheh, bij Si< PEKING (UPI/AP) - Enkele hon derden studenten en onderwijzers van een leraaropleiding in Peking hebben de afgelopen nacht op- r gedemonstreerd Revolutie van 1966-76 en de daar opvolgende politieke onrust en re pressie. De kritiek in de officiële pers op democratie. De politie verhinderde de studentenprotesten werd giste- de WASHINGTON - Terwijl een demonstrant leuzen schreeuwt tegen acties van de Amerikaanse regering als de bombardementen tegen Libië en de Iran-affaire wordt hij weggeleid door de politie. De betoging had gisteren plaats bij het ministerie van defensie. (foto anp) NEW YORK (AP) - Vijftig Russi- Verenigde Staten teruggekeerd in Sji'iten en Palestijnen, die zich ook afspeelt rond twee vluchtelingen- X*SSSÏÏttÏÏ? kamnen in zuideliik Beiroet, ziin afL??W]ei-unie. kampen in zuidelijk Beiroet, zijn tot dusver 700 doden gevallen. Buitenland kort Landingsbaan Zuid-Afrika bevestigde gisteren dat het een landingsbaan wil aan- leggen op een eiland in het Antarc- bun kind, echtgenoot of ouders Volgens Russische functionaris sen was het de grootste groep spij toptanten die ooit de Verenigde Staten heeft verlaten. Hun vlucht werd met vijf uur uitgesteld, om dat gewacht moest worden op een groter vliegtuig. Sommigen zeiden dat ze zich vooral verheugden op de hereniging met hun familie, maar dat ze niet wisten of ze werk zullen kunnen krijgen en of ze geaccepteerd zullen worden door hun oude vrienden na de jaren die ze in het Wésten hebben doorge bracht. Velen zijn teruggegaan omdat ze Financier was bij aanslag betrokken BOLOGNA (AP) - De 41-jarige Ita- liaanse financier Francesco Pa- zienza, die is verhoord over een he le reeks onderwereldactiviteiten en financiële schandalen, is giste ren in staat van beschuldiging ge steld in verband met de bomaan slag in het station van Bologna in juni 1980, waarbij 85 mensen om het leven kwamen. In verband met de aanslag in het station van Bo logna zijn nog 19 andere mensen aangeklaagd. Hun proces zal op 19 januari in Bologna beginnen. dat zij ook buiten het terrein het instituut demonstreerden, al dus ooggetuigen. Tussen de 500 en 600 studenten kwamen kort na middernacht bij een op de campus van het oplei dingsinstituut. Ook enkele leraren sloten zich bij hen aan, aldus de ooggetuigen. Honderden politie mannen, gewapend met pistolen, voorkwamen dat de studenten naar nabijgelegen scholen zouden trekken, zo zeiden de ooggetuigen. Het zelfde instituut was gister ochtend het vertrekpunt voor een demonstratie van circa 350 studen ten naar drie nabijgelegen univer siteitsgebouwen, waar het aantal demonstranten aanzwelde tot 3.000. De politie keek toe op een afstand en trad niet op. De avondkrant Beijing Wanbao schreef echter dat de studenten protesten illegaal zijn en dat 'de or ganisatoren gerechtelijk verant woordelijk gesteld zullen worden krachtens de wet.' Een andere offi ciële krant, Beijing Ribao, hamer de er in een voorpagina-commen taar op dat de 'grote letter-affiches' die de afgelopen weken op cam pusterreinen verschenen zijn ille gaal zijn en dat degenen die ze op gehangen hebben vervolgd kun nen worden. De affiches wekken bij veel Chi nezen afkeer op omdat ze herinne ringen oproepen aan de Culturele ren scherper van toon. Het dagblad van de communistische partij, Renmin Ribao, veroordeelde die genen die de communistische par tij en het socialistische systeem op zij willen schuiven door op demo cratisering aan te dringen. De leiding van de communisti sche partij maakte afgelopen zon dag gebruik van een bijeenkomst met een bekende verhalenverteller om 'algehele verwestersing' en 'bourgeois liberalisering' van de hand te wijzen. De media maakten gisteren melding van deze bijeen komst die rechtsstreeks gericht leek te zijn tegen de acties van de studenten. Eerste vordering tegen Marcos MANILLA (AP) - De Filippijnse re gering heeft gisteren een eerste ju ridische vordering van 15 miljard pesos (1,65 miljard gulden) inge diend tegen oud-president Marcos om de 'verborgen rijkdom' van de verdreven president terug te krij gen. De vordering heeft tot doel de Filippijnse regering tot rechtmati ge eigenaresse te laten verklaren van vier gebouwen in New York City en een landgoed op het nabij gelegen Long Island. tisch gebied. Pretoria sprak echter misten. Anderen konden niet beschuldigingen tegen als zouden den i deze plannen te maken hebben baar met het beproeven van kemwa- gen jaar terugging, vertelde voor pens, zoals het Britse weekblad haar vertrek dat ze wel Amerikaan- The Observer afgelopen zondag se vrienden had gekregen, maar meldde. dat iedereen haar bleef beschou wen als een Russische spionne. nnM.,Ai De afgelopen drie maanden zijn Guerrilla-aanval nu drie groepen Russen terugge- De guerrilla in El Salvador heeft keerd uit de VS naar hun vader- gisteren een spectaculaire aanval land- Een woordvoerder van de gedaan op een belangrijke militai- Sowjet-ambassade m de VS vertel- Een huilende Rebecca Katsap uit Odessa op het vliegveld van Moskou de VS. Een vrouw die met na haar terugkeer uit de Verenigde Staten. drie kinderen granten toestemming hebben ge- view met Newsweek vertelde hij vraagd naar de Sowjet-Unie te mo- eens over de misdaad, hebzucht en gen terugkeren. armoede die hij in New York had Een van de spijtoptanten, die gezien. Hij werd daarop door een zondag vertrokken, was de 37-jari- journalist in North Dakota uitge- ge Alexander Tsjerkasets, die in de nodigd om ook een kijkje te nemen NEW YORK (UPI/AFP/Rtr) - Drie jonge blanken uit New York die betrokken waren bij een incident dat het leven kostte aan een zwarte man zullen niet worden vervolgd wegens moord of doodslag. Dit heeft een rechter in New York gis teren bepaald. Wegens gebrek aan bewijs kun- en die beschuldigingen niet wor- (fotoANP) den gehandhaafd. Alleen de aan klacht dat zij door roekeloos ge drag anderen in gevaar gebracht hebben, blijft staan, aldus de rech- re post nabij het plaatsje San Este- ban Catarina, 58 kilometer ten oos ten van de hoofdstad San Salva dor. Bij de aanval zouden zestien soldaten en acht rebellen zijn ge sneuveld. de vorige maand dat 1.000 emi- Sowjet-Unie een goede baan had bij een reisbureau. In de VS werkte hij als taxichauffeur. In een inter- ter. De drie jongens, twee van 17 en een van 16, behoorden tot een groep jonge blanken die tien dagen geleden in een blanke wijk in New York drie zwarten die daar pech i de rest van het land. Het heeft hadden gekregen te lijf waren ge- gaan sloegen op de negers met hun vuisten en knuppels. Eén van hun slachtoffers was de 23-jari- ge Michael Griffith. Toen hij aan zijn belagers probeerde te ontko men kwam hij op de rijweg terecht. Hij werd overreden door een auto en was op slag dood. De bestuurder van de auto, een zoon van een politieman, reed door. Hij verklaarde later dat hij het ongeluk niet onmiddellijk had gemeld omdat hij dacht dat hü vuilnis of een dier had geraakt. Te gen hem is geen aanklacht inge diend. Volgens de politie had hij niets te maken met de bende. De twee andere slachtoffers van de bende hebben geweigerd te ge tuigen. Het parket verklaarde dat zij onvindbaar zijn en dat hen dus ook geen bevel overhandigd kon worden naar de rechtbank te ko men. Advocaten van Cecil Sandi- ford en Timothy Grimes zeiden dat hun cliënten pas willen getuigen wanneer de gouverneur van New York een speciale aanklager be noemt om een onderzoek in te stel len. Volgens de advocaat van San- ider- diford was de bestuurder van de auto wel degelijk betrokken bij de bende. Sandiford eist de arrestatie van de bestuurder, aldus de advo caat. Mensen op de publieke tribune reageerden woedend op de voorlo pige uitspraak in de zaak, die niet alleen in New York maar in de hele Verenigde Staten de aandacht heeft. Gerechtsdienaren den 65 betogers van de pub tribune en de rechter dreigde de betogers te dagvaarden wegens minachting van de rechtbank als zij hun mond niet zouden houden. Burgemeester Koch van New York riep Sandiford op toch te ge tuigen, evenals ieder ander die op heldering kan verschaffen. Afgelo pen zondag had Koch naar aanlei ding van deze zaak opgeroepen tot de vorming van een nationale com missie die zich over racisme moet buigen. verwijdt 3 publiel Kim II Sung De Noordkoreaanse partijleider, Kim II Sung, is gisteren herkozen als president. Op 17 november meldde het Zuidkoreaanse minis- LONDEN (Rtr) - Oud-premier Ha- terie van defensie dat Kim II Sung rold MacMillan van Groot-Brittan- bij een moordaanslag gedood was, nië is gisteren op 92-jarige leeftijd maar de Noordkoreaanse partijlei- overleden, zo hebben verwanten der verscheen de volgende dag ge- meegedeeld, zond en wel voor de televisie. Ook Hij was van 1957 tot 1963 premier zijn zoon Kim II Sung, zijn vermoe- van een conservatieve regering, delijke opvolger, werd in het Polit- MacMillan werd op 10 februari bureau herkozen. 1884 in Londen geboren als zoon van een rijke Schotse uitgever en Sikh-staking een Amerikaanse moeder. Hij stu- ziin%thmeefdeteldPr4bWn deedtii^tTed^co^e^4 ^n^nee™v^t^eedan «ef afgevaardigde in het Lager- StSÖ kreeg hi} rijnzeerste ftmctie in rege^ ringsclienst. Van 1942 tot het einde Indira Gandhi. Er was vrijwel geen openbaar vervoer de scholen ble- dent-^steMn Noord-Afrika. In i de winkels groten- 1951 werd hij onder Sir Winston Churchill minister van huisves ting. In die hoedanigheid maakte Stijgijzers Een 22-jarige kunstsmid uit een Oostduits grensdorp is gisteren naar het Westen gevlucht. Hij sneed een gat in een hek en met zaken en later dat jaar minister behulp naasten. Dit leidde tot een bekoe ling in de betrekkingen met de Verenigde Staten en later als pre mier spande hij zich ervoor in die betrekkingen te herstellen. Zijn streven naar ontspanning tussen Oost en West bracht hem naar het Kremlin. Hij ging in 1959 naar Moskou op uitnodiging van Chroesjtsjov. Dit initiatief droeg bij tot de 'dooi' in de betrekkingen tussen Oost en West die uiteinde lijk leidde tot een bezoek van Chroesjtsjov aan de Verenigde Sta ten. Een grote tegenvaller voor hem was het mislukken van zijn poging Groot-Brittannië te doen toetreden tot de Europese Gemeenschap. In 1963 stuitte dit af op een veto van Frankrijk. Ook op het gebied van de bin ken, Alec Douglas Home een kabi net te vormen en passeerde de vi ce-premier Butler, een oude poli tieke rivaal van hem. De beschuldiging van Nikolai Tolstoy dat MacMillan in 1945 als afgezant van de geallieerden in het Middellandse Zeegebied betrok ken was bij de gedwongen repa triëring van duizenden kozakken en Joegoslavische vluchtelingen, die vervolgens door de Russen werden vermoord, wierp een scha duw op zijn laatste levensjaren. Macmillan was een gewiekst po liticus met een gave voor gevleu gelde uitspraken. 'U heeft het nog nooit zo goed gehad' was een uit spraak die hij in 1959 gebruikte als verkiezingsleus. Onder de titel 'Wind of change' (Wind van verandering) verscheen in 1966 het eerste deel van MacMil- lans memoires. Er volgden nog De oppositie eiste het heengaan drie delen. Op zijn negentigste ver in MacMillan maar de premier jaardag aanvaarde MacMillan de ti- u defensie John Profumo. Die verzette zich daar fel tegen. In ok- tel Earl of Stockton, hoewel hij tot zelfgemaakte stijgij- financiën. In 1956 verdedigde hij loog eerst tegenover het parlement tober (1963) besloot hij af te treden dan toe altijd een titel had gewei- jaarlijks nenlandse politiek zat het hem in 300.000 huizen te bouwen. die periode niet mee. Zyn positie In 1955 werd hij onder Anthony als premier werd verzwakt door Eden minister van buitenlandse seksschandalen rond zijn minister maar bekende later dat hij een af faire had met een 21-jarige call-girl, nadat hij van zijn arts had gehoord gerd. dat hij een galblaasoperatie moest zers, een drietand en staaldraad het besluit van de regering-Eden klom hij over een tweede hek. De om in samenwerking met Frank- Oostduitse grenswacht merkte pas rijk militair in te grijpen nadat wij- Christine Keerer. Die had ook het ondergaan. Vanaf zijn ziekbed i drie uur later dat er een gat in de len president Nasser van Egypte bed gedeeld met de militaire atta- grensbeveiliging was gemaakt. had besloten het Suezkanaal te ché van de Sowjetambassade. Harold MacMillan trouwde in 1920 met Dorothy Cavendish. Zij kregen een zoon en drie dochters. Zfin vrouw overleed in 1966. Harold MacMillan in 1983

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7