Urenco mag uitbreiden van overheid Hoop op akkoord stukgoed vervlogen Meerval nog niet in trek De Graaf zwakt plichten werkgever af in Arbowet Gerlach blijft onderdeel Van Gend en Loos Crisis treft Japanse staalsector Benzineverkoop daalt flink in grensstreken DINSDAG 30 DECEMBER 1986 DEN HAAG (ANP) - Werkgevers zullen in de toekomst minder ver gaand worden verplicht zorg te dragen voor het welzijn van hun werknemers als tot nu toe in de Ar beidsomstandighedenwet (Arbo wet) was voorzien. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) stelt de Tweede Kamer althans voor om de Arbowet in die zin af te zwakken. De Graaf volgt hiermee de voor stellen van de commissie-Geel hoed, die de Arbowet heeft beke ken op doorzichtigheid en over zichtelijkheid. De eerste fase van de Arbowet, die dient ter bevor- dewring van een prettig en veilig werkklimaat, is in 1983 ingevoerd. Volgens De Graaf is een aantal Kort Zakelijk Vliegtuigen Voor vliegtuigbouwers is 1986 een recordjaar geweest. Zij ontvin gen orders voor 799 vliegtuigen met een totale waarde van 35,5 mil jard dollar. In 1985 werden er or ders geplaatst voor 688 vliegtuigen met een waarde van 23 miljard dol lar, zo meldt de Britse financiële krant Financial Times. Het vorige record stamt uit 1979 toen er 751 toestellen werden besteld. bepalingen betreffende het welzijn van de werknemer tezeer voor ve lerlei uitleg vatbaar. Hij heeft het begrip welzijn daarom toegespitst en enkele volgens hem te vergaan de verplichtingen voor de werkge ver vervangen. Zo zal de werkge ver op het terrein van veiligheid, gezondheid en ergonomie (aanpas sing van werkomstandigheden aan de aard en mogelijkheden van de werknemer) datgene moeten doen wat algemeen erkend is. In de be staande wet staat dat een werkge ver voortdurend moet nagaan wat de nieuwste ontwikkelingen op de ze terreinen zijn. Zelfontplooiing Daarnaast wordt het voorschrift uit de Arbowet dat arbeid onder al le omstandigheden moet bijdragen aan verhoging van de vakbe kwaamheid van de werknemer, veranderd. Volgens het nieuwe voorstel dient arbeid slechts bij te dragen aan handhaving van de vakbekwaamheid. Het onderdeel in de wet waarin de zelfontplooiing van werknemers is geregeld, ver valt. De verplichting om grote schade-gevallen zonder slachtof fers te registreren en de registratie plicht voor bijna-ongevallen zijn ook geschrapt. Beursoverzicht HAMBURG (DPA) - China wil zijn auto-industrie de komende jaren sterk uitbreiden en perso nenwagens voor de exportmarkt gaan produceren. Dat heeft de president van de Chinese auto mobielorganisatie CNAIC, Chen Zutao, in een vraaggesprek met het tijdschrift Capital gezegd. Volgens Chen heeft China zijn transportproblemen inmiddels grotendeels opgelost door de produktie van vrachtwagen te vergroten tot 400.000 per jaar. Nu Chinese auto is in opkomst is het tijd om op het gebied van de personenwagens "een grote sprong voorwaarts" te maken, al dus Chen. Hij noemde de geza menlijke onderneming met Volkswagen de 'kiemcel' van de Chinese personenwagensindus trie. Op dit moment zijn er in de fabriek in Sjanghai 12.000 Volks wagens van het model Santana geproduceerd voor de binnen landse markt. Chen riep VW op druk uit te oefenen op de Westduitse toele veringsbedrijven om samenwer kingsverbanden met Chinese be drijven aan te gaan of licenties te verschaffen. "Het huwelijk met VW moet tot kinderen leiden", aldus Chen. Koffie dertig cent goedkoper UTRECHT (ANP) - Koffie wordt op oudejaarsdag goedko per. Per 31 december verlaagt Douwe Egberts de afleverings- prijzen aan de handel van al haar merken koffie met gemid deld 30 cent per pak van 250 gram. De prijsverlaging is vol gens DE voornamelijk geba seerd op de doorwerking van lagere inkoopprijzen van de grondstoffen. Ook Van Nelle heeft aangekondigd de koffie prijzen morgen met gemiddeld 30 cent per half pond te verla gen. Ahold heeft dit inmiddels voor haar eigen merken al doorgevoerd. Sinds juni 1986 is dit de vier de achtereenvolgende prijsver laging en is koffie voor de con sument gemiddeld f 1,50 goed koper geworden. Volgens des kundigen zal de lage koffieprijs van korte duur zijn, gelet op de magere voorraden. ROTTERDAM (ANP) - Alle hoop op een akkoord tussen werkgevers en werknemers in de Rotterdamse haven over een oplossing voor het teveel aan stukgoedwerkers is ver vlogen. "Het overleg zit muurvast en ik denk niet dat er voor de jaar wisseling nog een oplossing wordt gevonden", aldus gisteren de voor malige topambtenaar R. de Boer die tijdens de kerstdagen nog maals vergeefs poogde de partijen weer rond te tafel te krijgen. Juist voor de jaarwisseling had er een oplossing moeten zijn, zo hadden de drie havenconcerns Pakhoed, Internatio Müller en Fur- ness gesteld. Zij willen hun nood lijdende stukgoedbedrijven met ingang van de komende maand la ten fuseren tot het nieuwe bedrijf Triton, mits voor die tijd uitzicht bestaat op een oplossing voor het overcompleet aan havenwerkers. De kans dat dat gebeurt is nu ech ter zo goed als verkeken. Twee weken geleden, toen het overleg over de stukgoedproble- matioek in de Commissie-Van der Louw was vastgelopen, zei Fur- ness-topman É.W. Brongersma al dat de vorming van Triton zo goed als van de baan is, aangezien er geen zicht is op een akkoord in het stukgoed. Na het mislukken van de nieuwe poging zijn de kansen weer geslonken. De werkgevers in de haven, ver enigd in de SVZ, zijn wel gechar meerd van een eerder door de Ver- voersbond FNV gedane concessie DEN HAAG (ANP) - Urenco Nederland mag haar complex in Almelo waarschijnlijk fors uitbreiden. Als het aan de overheid ligt mag de capaciteit voor verrijking van ura nium worden verviervoudigd. Dat blijkt uit de ontwerpbeschik- ministeries niet van toepassing op king die gisteren is gepubliceerd, verrijkingsactiviteiten. Ze is ondertekend door de minis- De vergunning voor uitbreiding ters De Korte (economische zaken) werd op 2 mei 1986 aangevraagd, en Nijpels (ruimtelijke ordening en Tegen de ontwerpbeschikking kan milieubeheer) en door de staatsse- tot 19 januari 1987 beroep ingesteld cretarissen voor sociale zaken en worden. De Vereniging Milieude- volksgezondheid. Tegen de aan- fensie heeft al laten weten van deze vraag voor uitbreiding van het mogelijkheid gebruik te maken, complex werden ruim 200 bezwa- omdat het stralingsrisico voor de ren ingediend. omwonenden te groot zou worden Bezwaren van bijvoorbeeld poli- na de voorgenomen capaciteitsver- tieke partijen zijn ongegrond ver- groting. klaard omdat dat niet direct be- Urenco is een samenwerkings- langhebbenden zijn, aldus het mi- verband van Nederland, West- nisterie van ruimtelijke ordening Duitsland en Engeland. Er zijn or en milieu. Ook bezwaren als zou er ders voor levering van verrijkt ura- met het complex in Almelo een on- nium, de brandstof voor kemcen- geluk als in Tsjernobyl kunnen ge- trales, uit onder meer de Verenigde beuren zijn ongegrond verklaard. Staten en Zwitserland. De verrij- De opschorting van de bouw van kingsfabriek maakt sinds een jaar 2 kerncentrales is volgens de winst. (instemmen met een regeling voor het compenseren van overwerk in vrye tijd), maar vinden deze verre van voldoende te vinden. De SVZ wil dat de bond in een intentie verklaring belooft bij de komende cao-onderhandelingen met zoveel maatregelen akkoord te gaan dat de stukgoedbedrijven dertig mil joen gulden kunnen besparen; on geveer evenveel als het verlies dat nu naar schatting wordt geleden. Bovendien moest de bond beloven mee te werken aan flexiblisering van de arbeidsinzet. Die intentieverklaring ging de bond te ver, aldus een woordvoer der. "Wij kunnen wel de bereid heid uitspreken zaken ter discussie te stellen, maar de leden bepalen uiteindelijk wat er gebeurt". De Boer vreest nu de onderhandelin gen zijn mislukt "een nare en onbe heersbare ontwikkeling" in de ha ven, tenzij werkgevers en werkne mers er alsnog uitkomen. Hij zelf gelooft er niet meer in: "Ik heb nu twee maal de ronde gemaakt langs de partijen en ik zie geen reden ze weer rond de tafel te roepen". UTRECHT (ANP) - Het internatio naal expeditiebedrijf Gerlach en Co, sinds 1972 onderdeel van Van Gend en Loos (VGL), krijgt zijn zelfstandigheid niet terug. Daar over is nooit een rechtsgeldige overeenkomst gesloten. Dat heeft de fungerend president van de Utrechtse rechtbank, mr. H. Hof huis, gisteren uitgesproken in het kort geding dat Gerlach tegen Van Gend en Loos en diens eigenaar, de Nederlandse Spoorwegen, had aangespannen. De uitspraak betekent dat Ger lach betrokken blijft bij de fusie tussen VGL en Nedlloyd. Die fusie is bijna rond. Nedlloyd wil het ver liesgevende VGL van de Neder landse Spoorwegen overnemen, maar had al laten weten dat die overneming niet zou doorgaan als Gerlach als VGL-onderdeel niet bij de koop betrokken zou zijn. Bij VGL werken zesduizend mensen, van wie er 1.100 in dienst zijn van Gerlach. Gerlach had aangevoerd water dichte afspraken te hebben ge maakt over zijn verzelfstandiging. Besprekingen over de overneming van VGL, eerst met Vendex en la- ter met Nedlloyd, zouden ten on rechte roet in het eten hebben ge gooid. Volgens het vonnis van de Utrechtse rechtbankpresident heeft Gerlach echter geen been om op te staan. Over de vermeende verzelfstandiging bestond geen de finitief contract, omdat de raad van commissarissen van VGL er nog geen toestemming voor had gege ven. Evenmin had die raad, onder voorzitterschap van de president directeur van de NS, de indruk ge wekt dat het met die toestemming wel goed zat. Het personeel van Gerlach liet onlangs weten dat een samenvoe ging met Nedlloyd "bij voorbaat gedoemd is te mislukken" wegens de "totaal verschillende bedrijfs culturen". Gerlach is het enige winstgevende deel van VGL. Op een omzet van 200 miljoen gulden maakt het bedrijf jaarlijks zo'n 6 miljoen winst. De Nederlandse Spoorwegen, ei genaar van Van Gend en Loos en dus indirect van Gerlach, waren blij met de uitspraak. Het spoorbe drijf liet weten de fusiebesprekin gen met Nedlloyd nu met spoed te zullen voortzetten. NS verwacht dat die onderhandelingen zeer spoedig tot resultaat zullen leiden. Nedlloyd wilde gisteren kort na de uitspraak nog geen commentaar geven. Bestuurder D. Ketting van de Vervoersbond FNV toonde zich opgelucht dat een obstakel voor de overname van VGL door Nedlloyd is weggenomen. "Ik ben blij dat de voorgenomen fusie nu niet op de claim van Gerlach hoeft af te ket sen en ik neem aan dat NS en Nedl loyd nu zeer spoedig de laatste hand zullen leggen aan het fusie contract. Voor het grootste deel van Van Gend en Loos is dat goed nieuws. Ik zou het somber hebben ingezien als dat verliesgevende deel naar een nieuwe koper had moeten omzien", aldus Ketting Nippon Steel wil 20.000 banen kwijt TOKIO (UPI) - De Japanse Nip pon Steel corporation, de grootste staalfabrikant ter wereld, wil in een periode van vier jaar zijn per soneelssterkte verminderen van 65.000 tot 45.000. Er zullen" vier hoogovens worden gedoofd, zo heeft het concern laten weten. Het gaat de staalsector in Japan slecht. Volgens het Japanse econo mische dagblad Nihon Keizai Shimbun zal de uitvoer van staal dit jaar voor het eerst sinds vier jaar onder de dertig miljoen ton uitkomen. Naar schatting zal er 29,9 miljoen ton staal worden geëx porteerd, 3,4 miljoen ton minder dan vorig jaar. De vermindering van de export wordt toegeschre ven aan de koersstijging van de yen. Aan de Verenigde Staten wordt dit jaar 3,8 miljoen ton staal Ook de uitvoer naar China zal een sterke achteruitgang te zien ge ven doordat dat land als gevolg van de daling van de olieprijzen over onvoldoende deviezen beschikt. De staalexport naar de olie-produ cerende landen in het Midden-Oos ten zal 25 procent kleine uitvallen. Het Japanse ministerie van inter nationale handel en industrie voor ziet dat de produktie van staal in het huidige begrotingsjaar, dat op 31 maart volgend jaar afloopt, de kleinste zal zijn van de afgelopen vijftien jaar doordat de vraag in binnen- en buitenland stagneert. Volgens het ministerie zal er in het lopende begrotingsjaar 95,38 mil joen ton staal worden geprodu ceerd tegen 103,75 miljoen ton i het vorige begrotingsjaar. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdam se effectenbeurs gaf- op de laatste beursdag van bet jaar weer een zeer rustig beeld te zien. Het grootste deel van de fondsen was lager maar meest al bleven de verliezen beperkt. Daar mee deed Amsterdam het niet eens zo slecht, gezien de daling in Wall Street. Er waren zelfs wat stijgingen. Zo was VNU tegen het middaguur f 3 be ter op f351. Wessanen ging f 0,40 om hoog naar f84,20. Topman Van Driel heeft zich in een nieuwsjaarsrede zeer optimistisvch uitgelaten over zowel 1986 als 1987. Kleine stijgingen deden zich ook voor bij Amrobank, Aegon, Nedlloyd en Van Ommeren. Van de internationals zakte Unile ver f 1 naar f519. De andere waarden verloren hier enkele dubbeltjes. Nij- verdal-Ten Cate deed het weer slecht. Nadat gisteren de stukken tevergeefs waren aangeboden op f 130 werd er nu f3 lager gehandeld op f127. Bols ver loor eenzelfde bedrag op f 161. Verder bleven de verliezen beperkt tot hoog uit f 1. Op de staatsfondsenmarkt kre gen lichte dalingen de overhand. HUIS OP WIELEN houden. De grote verliezen zouden vooral geleden zijn bij de stations aan de doorgaande wegen, die veel minder binding hebben met hun afnemers. In verband met de sterke daling van de benzine-verkoop in de grensstreek heeft de Novok samen met het KNOV, dat vooral onder nemers in de middenstand onder zijn leden telt, besloten een onder zoek te laten doen door het NIPO. Daarbij zou niet alleen gekeken moeten worden naar de dalende benzine-verkoop, maar ook naar andere effecten die het tanken over de grens met zich mee heeft ge bracht. Het vermoeden bestaat dat het tanken over de grens vaak aan leiding is daar de boodschappen voor het weekend te doen en wel licht wat meer van horeca-gelegen- heden gebruik te maken. Dat zou betekenen dat naast de pomphouders ook andere onder nemers verlies hebben geleden als gevolg van de accijnsverhoging. Het onderzoek zal naar het zich laat aanzien eind januari en begin februari gehouden worden, aldus een woordvoerder van de Novok. De accijnsverhoging is in novem ber doorgevoerd, omdat de over heidsinkomsten als gevolg van de daling van de olieprijs sterk om laag gingen. De prijs van het aard gas is gekoppeld aan de olieprijs. Wel is destijds afgesproken dat de accijnsverhoging ongedaan wordt gemaakt als de olieprijs zich weer heeft hersteld. ^/L Mensen die stapel zijn op Laura Ashley, hoeven voortaan ook tijdens hun vakantie niets meer tekort te komen. Deze in Engeland vervaardigde caravan is geheel gestoffeerd volgens een ontwerp van de Britse modekoningin. B innenkort te zien op de Caravan-RAl in Amsterdam. (foto anpj Nimox Nimox heeft het automobielbe drijf Etn. De Kort in het Belgische Brasschaat overgenomen. De Kort is een van de grote Ford-dealers in België en heeft een jaaromzet van 25 miljoen gulden. De overneming vindt plaats tegen betaling in con tanten. De activiteiten van het be drijf sluiten goed aan bij de autodi visie van Nimox en moet worden gezien in het licht van een verdere internationalisatie en expansie van Nimox, aldus het bedrijf. ROTTERDAM (ANP) - De benzi neverkoop in de grenstreken is flink gedaald na de accijnsverho ging met 11 cent per liter op 1 no vember. Shell heeft aan de oost grens een omzetverlies van onge veer 20 procent geleden, terwijl Es- so een omzetverlies meldt van naar schatting tussen de 10 en 15 pro cent. Dit laatste cijfer geldt overi gens voor de oost- en zuidgrens ge zamenlijk. Door de accijnsverhoging met 11 cent is vanaf 1 november een liter benzine in ons land ongeveer 40 cent duurder dan in West-Duits- land, terwijl het verschil met Bel gië bijna een kwartje bedraagt. Al vóór de accijnsverhoging kondig den de benzine-handelaren aan clat daardoor pomphouders aan de grens brodeloos zouden worden gemaakt. Volgens woordvoerders van Shell en Esso worden de verliezen geleden door pomphouders die vlak bij de grens zitten. Naarmate men verder van de grens zit ebt het verlies van de accijnsverhoging weg. Een woordvoerder van Shell schatte dat ongeveer 20 kilometer van de grens het verlieseffect nul is geworden. Volgens de woordvoer der van Esso is de vrij acute daling die zich direct na de accijnsverho ging voordeed niet gehandhaafd. Geleidelijk aan is het effect wat af gezwakt tot de huidige 10 tot 15 procent verlies. De organisatie van vrije oliehan delaren Novok heeft geconstateerd dat de verliezen per pomphouder sterk uiteen kunnen lopen. Er zijn pomphouders die 40 tot 50 procent van hun omzet verloren hebben, terwijl anderen vrijwel geen verlies hebben geleden. Bij de Novok be staat de indruk dat de pomphou ders in de bebouwde kom die een Sinterklaas en kerstmis inmiddels zijn gepasseerd, maar met de koopjesjacht is het nog niet afgelopen. Bij goede band hebben met hun klan- Selfridge in Londen stonden de mensen gisteren in de rij voor afgeprijsd serviesgoed. (foto ap» ten, het hoofd nog wel boven water den tot minstens 1.200 ton per jaar. Het rapport waarschuwt ervoor dat het huidige verschil tussen vraag en aanbod al heeft geleid tot "marktbedervende verkoopac ties". Het belangrijkste knelpunt voor de kwekerijen is het ontbreken van voldoende afzetkanalen. Volgens het rapport bestaat er voor de meerval nauwelijks belangstelling in het buitenland. Plannen om de afzet te verbeteren moeten zich dan ook vooral op de Nederlandse markt richten, aldus de onderzoe kers. Dp samenstellers van het rapport zien echter lichtpuntjes. Er zijn mogelijkheden om de huidige om standigheden wezenlijk te beïn vloeden. "Voorwaarde daarbij is wel dat kwekers en bedrijfsleven de handen ineen slaan om te ko men tot een gezamenlijke marktge richte aanpak", aldus het rapport. Een belangrijke stap daartoe is de Dollar De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren gedaald tot onge veer 2,20 gulden, het laagste niveau in bijna zes jaar. Ook het pond ster ling leed verlies. Op de wissel markt in Amsterdam werd voor de dollar een officiële middenkoers vastgesteld van 2,2005 gulden, ruim twee cent minder dan de 2,2225 gulden van woensdag, de laatste dag vóór het lange Kerst- weekeinde. De Nederlandse ban ken hebben hun advieskoersen met twee cent verlaagd tot 2,27 gul den bij verkoop van dollars en 2,15 gulden bij aankoop. Alitalia De Italiaanse luchtvaartmaat schappij Alitalia heeft gisteren de bestelling van 16 vliegtuigen van McDonnell Douglas aangekon digd. Met de aankoop is een bedrag van 1,5 miljard dollar gemoeid. De luchtvaartmaatschappij zou zes toestellen van het type MD-11 en tien toestellen van het type MD-82 willen aanschaffen. De MD-11-toe stellen zouden vanaf 1990 worden geleverd. De datum van ingebruik neming van de MD-82-vliegtuigen is niet bekend. Optimistisch De tijden van economische achteruitgang liggen in het verle den en er mag worden gerekend op een verdere groei van de economie en op een grotere werkgelegenheid in het komende jaar. Deze optimis tische geluiden liet de Westduitse minister van economische zaken, Martin Bangemann, gisteren ho ren. De minister verklaarde verder dat het ook volgend jaar noodzake lijk zal zijn dat het bedrijfsleven meer gaat investeren. Kwekers kunnen vis onvoldoende kwijt DEN BOSCH (ANP) - De vooruit zichten voor de meervalkwekerij en in Nederland zijn matig. Ruimte voor de start van nieuwe kwekerij en is er nauwelijks. Dat blijkt uit een gisteren verschenen rapport dat is opgesteld in opdracht van het College van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Brabant. De belangstelling voor het kwe ken van vis, en dan met name de Afrikaanse meerval, is de laatste twee jaar sterk toegenomen. Een aantal boeren is ertoe overgegaan als reactie op de produktiebeper- kende maatregelen in de veeteelt. Momenteel telt Nederland naar schatting vijftig kwekerijen, waar van de helft in Noord-Brabant. De produktiecapaciteit bedraagt naar schatting 500 ton per jaar, terwijl de feitelijke produktie over 1986 wordt geraamd op 200 ton. Desondanks bestaan er plannen, zo blijkt uit het rapport, om de pro duktiecapaciteit verder uit te brei- opriqfiting van een coöperatieve vereniging van kwekers, menen de samenstellers van het rapport. Een verdere impuls kan volgens het rapport worden verwacht van de oprichting van een verwerkingsbe drijf. Daarvoor bestaan vergevor derde plannen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6