Onderzoek naar pep in hout Ministerie wil alle gebruik van methylbromide verbieden Nijpels eist rioleringsplannen van alle gemeenten Buttonsstickers en MEvoor oud en nieuw Rotterdam wil 80.000 duiven uit stad weg Kort geding over sluiting jeugdcentrum Justitie zet onderzoek visfraude voort Politie lost grote reeks inbraken op DINSDAG 30 DECEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Mogelijk gevaar volksgezondheid ASSEN (ANP) - De keuringsdienst van waren in Assen start volgende maand een landelijk onderzoek naar de aan wezigheid van het houtconserveringsmiddel pentachloor- fenol (pep) in hout, onder meer in de kratjes waarin groen ten en fruit veelal worden verpakt. De stof vormt volgens de keuringsdienst van waren een groot gevaar voor de volksgezondheid. Bovendien ontstaan bij de fabricage er van dioxines en dibenzofuranen, stoffen die kankerver wekkend zijn en levensbedreigend voor ongeboren vruch ten van mens en dier. Volgens chef Mensink van de afde ling specialisatiè van de keurings dienst is de stof in ons land voorlo pig nog tot 1989 toegestaan. De toe passing en verwerking zijn in Ne derland al verboden, maar de Ne derlandse overheid en de Neder landse verffabrikanten streven naar een volledig verbod op de aanwezigheid van pep. De keuringsdienst beschikt over gegevens dat de stoffen op grote schaal voorkomen in bij voorbeeld groente- en fruitkistjes, pallets en rookhout (voor het roken van vis- en vleessoorten) uit landen als Spanje, Portugal, Frankrijk en uit het Oostblok, waar milieu-eisen voor toepassing van houtconserve ringsmiddelen niet of nauwelijks bestaan. Daardoor kunnen de ge vaarlijke stoffen ook zitten in uit die landen in kistjes geïmporteer de fruit en groenten. Op dit moment doet het rijksin- DEN HAAG (ANP) - Het ministe- de land- en tuinbouw is het ge- stituut voor de volksgezondheid en rie van volksgezondheid, welzijn bruik van het middel voor grond milieu (RIVM) ook een onderzoek en cultuur (WVC) streeft naar stop- ontsmetting (vooral in kassen) al naar de gevolgen van de opname zettting van het gebruik van het jaren verboden, van pcp's in levensmiddelen en giftige gas methylbromide. Of dit De kwestie is weer actueel ge- mensen. Dat onderzoek verloopt lukt is overigens nog de vraag. Be- worden nu de keuringsdienst van moeizaam omdat het veelal om gin volgend jaar komt het ministe- waren onlangs proces-verbaal heel kleine hoeveelheden gaat. Ge- rie in elk geval met een plan om het heeft opgemaakt tegen een bedrijf vaarlijk is het volgens Mensink gebruik van het ontsmettingsmid- dat in de Rotterdamse haven een echter wel degelijk. del sterk aan banden te leggen. In grote partij koffie met methylbro- DEN HAAG (ANP) - Vier Ha genaars moeten van de rechter commissaris met oud en nieuw binnen blijven. Tussen 8 uur 's avonds en 9 uur 's morgens mag het viertal zich op straffe van maximaal vrijf dagen cel niet op straat vertonen. De vier zijn aangehouden wegens ver storing van de openbare orde en volgens officier van justitie Vermeulen is de kans op herha ling groot genoeg om een straatverbod te rechtvaardigen. De maatregelen is een onder deel van een heel pakket maat regelen waarmee Den Haag wil proberen de traditionele onge regeldheden rond de jaarwisse ling beperkt te houden. De Hagenaars werden voor geleid op grond van artikel 540 van het wetboek van strafvor dering. Een van de vier had zijn wagen verkeerd geparkeerd en pleegde verzet toen de politie hem daarop aansprak. De ove rigen hadden een straat opge broken. Normaal zijn deze overtredingen niet voldoende voor celstraffen, maar via arti kel 540 kan de rechter die toch opleggen. De Haagse politie heeft echter besloten rond Oud en Nieuw een fervent beroep te doen op het artikel. "Om rel schoppers van de straat te hou den. Sommige mensen gedra gen zich rond deze tijd nu een maal anders dan normaal", al dus persofficier Vermeulen. Begin december besloot het Openbaar Ministerie al om een aantal relschoppres van verle den jaar die hun straf nog moesten uitzitten met de feest dagen in de cel te zetten. Een van hen vocht deze 'dubbel- straffing' aan via een kort ge ding, maar verloor dit. De rechtbank vond dat justitie zelf mag weten wanneer zij bepaal de mensen hun straf laat uitzit ten. Den Haag pakt de ordebewa king rond oud en nieuw groot scheeps aan. Vorig jaar werd voor het eerst grootscheeps campagne gevoerd om de 'nieuwjaarsrellen' en de daar mee gepaard gaande miljoe- nenschade te beperken. Zo zal er 450 man politie extra op de been zijn en wordt de mobiele eenheid achter de hand gehou den. Er zijn echter ook vriendelij ker maatregelen. Op stickers (onder meer op de dienstauto's van burgemeester en wethou ders) en buttons met opschrif ten als 'Maak er wat van met oud en nieuw' en 'Oud en nieuw moet wel een geintje blijven' wordt de bevolking op geroepen de feestelijkheden binnen de perken te houden. In tal van jongerencentra en buurthuizen worden activitei ten georganiseerd om de jeugd te vermaken. Vorig jaar was de campagne De vriendelijke kant van de Haagse actie: de button. Hier op de kraag van een Haagse agent. Het Haagse politiekorps is er inmid dels ruimschoots van voorzien. (foto anp> geveer 3 ton. Den Haag moet daarvan 2 ton zelf betalen en krijgt een ton subsidie van het rijk. succesvol, er werd voor 'slechts' tussen de een en twee miljoen gulden vernield. De campagne voor dit jaar kost on- AMSTERDAM - Met bossen tegelijk gaan ze weer over de toonbank, de zevenklapers, gillende keukenmeiden, De keuringsdienst verwacht voetzoekers, rotjes en vuurpijlen. Nederland schaft zich dit jaar voor zo'n slordige 35 miljoen vuurwerk aan om minstens een half jaar nodig te ^87 'feestelijk' binnen te halen. Overigens mag pas morgenavond om 5 voor 12 het eerste rotje officieel worden hebben voordat concrete resulta- aangestoken - waar dus maar weinigen zich aan houden - en moet het geknal om 1 uur 's nachts weer afgelopen ten bekend zijn. Volgens Mensink zijn. (fotoANP) zijn bij de keuringsdienst in Assen diverse klachten binnengekomen waarbij sprake was van een ernstig gevaar voor de volksgezondheid door de aanwezigheid van pcp's. Een recent voorbeeld is de klacht van een Assenaar met een uit Frankrijk geïmporteerde parket vloer. De witte vlekken en bolletjes die op het parket zaten, bleken zui vere pep te zijn. DEN HAAG (GPD) - Om de gigan tische achterstand in het onder houd aan te pakken wil minister Nijpels (milieu) dat de gemeenten rioleringsplannen maken. Daarin moeten ze aangeven wat ze aan rio lering hebben liggen, hoe oud het stelsel is en hoe lang het nog mee kan. Gemeenten moeten hun rio len systematischer gaan beheren, vindt de bewindsman. Momenteel lekt 10 tot 15 procent van het riool in forse mate, waardoor veel mi lieuvervuiling ontstaat; Opknap pen kost tussen de 4 en 6 miljard gulden. Nijpels zegt dat in een notitie die hij gisteren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Een van zijn con clusies is dat aanleg, vervanging en beheer van rioleringen taken zijn van de gemeente. Tot nog toe be perken de gemeenten zich tot het maken van basis-rioleringsplan nen. Het ministerie van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer (VROM) schat dat ongeveer 90 procent van de ge meenten over een dergelijk plan, met summiere gegevens, beschikt. Belangrijk onderdeel van h^t rio leringsplan is het in evenwicht brengen van de inkomsten uit rioolrecht met de uitgaven voor vervanging, nieuwe aanleg en on derhoud van riolering. De kosten voor de gemeenten voor het opstel len van zo'n plan zullen gemiddeld 5 gulden per inwoner zijn. Zijn er geen basisgegevens aanwezig (zo als bijvoorbeeld over de ligging van de riolering), dan kunnen de kosten oplopen tot een tientje per hoofd. Nijpels wil het totstandkomen van de rioleringsplannen bevorde ren via overleg met de gemeenten en technische voorlichting. Verder zal het ministerie op korte termijn nagaan of een wettelijke regeling voor de rioleringsplannen en het fi nancieringsstelsel mogelijk en zin vol is. VROM denkt daarbij aan een regeling in het kader van de wet verontreiniging oppervlakte wateren. Behalve bodemverontreiniging zorgden lekkende rioleren ook voor wegzuiging van grondwater weggezogen als de riolering bene den de grondwaterspiegel ligt. Dit laatste kan weer leiden tot wegver- zakkingen en aantasting van fun deringen. Veel gemeenten gaan pas tot vervanging over wanneer dergelijke gevolgen worden gesig naleerd. Van een structurele lange- termijnaanpak is meestal geen sprake, zo constateert minister Nij pels in de notitie. mide ontsmette, terwijl de voor schriften dit niet toestaan. Methyl bromide wordt gebruikt bij het ontsmetten van bulkladingen caca obonen, noten en dergelijke. Door de partijen te begassen met me thylbromide worden insekten en andere kleine organismen gedood. Bedrijven die deze ontsmettings methode toepassen kunnen ont heffing krijgen, maar het gebruik ervan voor koffie is taboe. De be treffende partij koffie zou echter aan Brazilië worden geleverd, en dat land eist nu juist dat koffie die wordt ingevoerd ontsmet is met methylbromide, aldus een woord voerder van WVC. De leverancier van de koffie bevond zich volgens de het ministerie dan ook in een soort vacuüm tussen enerzijds de eisen van het ontvangende land en anderzijds de Nederlandse voor schriften. Volgens WVC bestaan er wel al ternatieven voor methylbromide, maar die zijn allemaal duurder. Een jaar of zeven geleden werd het gebruik van methylbromide dras tisch aan banden gelegd, nadat de ze gevaarlijke stof in het grondwa ter was aangetroffen. ZWOLLE (ANP) - De gemeente Lelystad moet het jongerencen trum The Khu weer openstellen op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden per dag. Dat eisten gisteren de vereniging The Khu en de stichting Sociaal Kultureel Werk Lelystad (SSKWL) gisteren voor de Zwolse rechtbank in een kort geding. Het gemeentebestuur sloot op 14 november het centrum toen daar rellen uitbraken omdat burge meester en wethouders een ver zoek om meer geld hadden afgewe zen. Het centrum bleef daarna dicht, werd gekraakt en weer ont ruimd en vervolgens definitief ge sloten. Dat gebeurde toen de SSKWL de huur opzegde omdat de gemeente een ander beleid van de SSKWL ten aanzien van The Khu eiste. Zo mocht de vrijwillige jongerenlei- der niet meer in het centrum ko men en moest er een professionele ROTTERDAM (ANP) - De gemeente Rotterdam wil het aantal duiven decimeren. Klachten over vervuiling en overlast hebben het gemeentebestuur doen besluiten het aantal duiven in een jaar of acht terug te brengen van 100.000 naar 20.000. De gemeente heeft daarvoor zelfs al een speciale duivenvanger aangesteld, zo heeft woordvoerder De Boer van de ontsmettingsdienst van de ROTEB gisteren gezegd. De duivenvanger gaat zijn werk verrichten met vangkooien en vangnetten. Het neerschieten van de duiven is volgens De Boer ook overwogen, maar deze methode is uiteindelijk als te duur ver vallen. Met de vangnetten wordt vooral gewerkt in de vroege och tenduren als er nog weinig mensen op de been zijn. Met voer wor den de duiven gedurende een aantal dagen naar een bepaalde plaats gelokt en als er dan na enige tijd voldoende duiven op af zijn gekomen valt het net. Op deze wijze kunnen in een keer 20 tot 30 duiven gegrepen worden. Van de gevangen duiven worden alleen de zieke dieren afge maakt. Gebleken is namelijk dat het overgrote deel van de Rotter damse duiven niet gezond is. Volgens De Boer is de slechte ge zondheid van de duiven vooral het gevolg van het overmatig voe deren van de dieren door het publiek. De Boer legt er de nadruk op dat het zeker de bedoeling is de duif in het Rotterdamse stads beeld te handhaven. "De duif is nu eenmaal het symbool van de vrede". Het zijn er nu echter veel te veel en met ongeveer 20.000 duiven is het nog net leuk, aldus De Boer. begeleider worden aangesteld. De SSKWL weigerde omdat zij meent dat The Khu goed functioneerde. Inmiddels hebben aanhangers van The Khu de drie andere jongeren centra in Lelystad bezet. De moeilijkheden rond The Khu begonnen in april nadat de politie een grootscheepse inval deed en de leider en andere bezoekers arres teerde. Dit resulteerde in een aan tal strafzaken, waarbij de leider op grond van heling en handel in hasj vorige maand veroordeeld werd tot 4 maanden cel, waarvan twee voor waardelijk. Deze veroordeling en de rellen van vorige maand waren voor de gemeente aanleiding om de deuren wan The Khu definitief dicht te doen. Inmiddels is de ruimte ver huurd aan anderen. Burgemeester Gruijters wil niet wijken voor het verzoek van de jongeren hen weer in The Khu toe te laten. Volgens Gruijters hebben de leider en zo'n vijf andere jongeren een slechte in vloed op de bezoekers door hun crimineel gedrag en vindt hij het niet op zijn plaats het jongeren werk door dit zestal te laten leiden. De SSKWL bestrijdt de huurop- zegging. Volgens de stichting zou het alleen om een formaliteit gaan om het gemeentebestuur in staat te stellen samen met de jongeren uit The Khu tot afspraken te komen. Gruijters wil daar echter niet aan: "De gemeente is niet bereid met de groep een relatie aan te gaan". Uit spraak op 9 januari. ADVERTENTIE LEEUWARDEN (ANP) - Justitie zet in januari het gerechtelijk voor onderzoek naar de fraude bij de visafslag in Lauwersoog voort. De Groningse rechter-commissaris Buite gaat drie weken lang alle ver dachten, onder wie Friese en Gro ningse gedeputeerden, opnieuw aan een verhoor onderwerpen. In oktober deed de algemene in spectiedienst van het ministerie van landbouw een inval by de af slag en nam de hele boekhouding in beslag. Het bleek dat Lauwer soog een dubbele administratie voerde om de EG-vangstregelin- gen te omzeilen. Gedeputeerde Staten van Fries land zeggen in antwoord op vragen van de statenfracties van PvdA, PSP, PPR en CPN dat de betrok- AMSTERDAM - In een pand van het Leger des Heils in Amsterdam maken daklozen een praatje en drinken een kop koffie. In het gebouw aan de Oudezijds Achterburgwal staan 35 bedden, terwijl momenteel 42 perso nen worden gehuisvest. De onbehuisden kunnen maar een paar weken blijven, daarna moeten ze vertrekken. Volgens hulpverleners leven in Am sterdam zo'n 5000 mensen op straat: zwervers, buitenlanders, van huis weggelopen jongeren, drugsverslaafden en ex-psychiatrische patiënten. Lang niet alle daklozen zijn op de hoogte van het bestaan van opvangte huizen. Bovendien kampt Amsterdam met een groot tekort aan opvang mogelijkheden. Instellingen die zich om de daklozen bekommeren hebben in een brief aan het college van BenV/ gevraagd om extra opvangruimte. (foto ANP) ken Friese gedeputeerden Van der Horst en Steenmeijer, die in het be stuur van de afslag zitten, niet op de hoogte waren van deze dubbele boekhouding. Het bestuur van de visafslag heeft volgens GS 'taken van algemene en formele aard en die behelzen de vaststelling van verordeningen, begroting en bere keningen'. Hierdoor kunnen de ge deputeerden niet verantwoordelijk worden geacht voor het voeren van een dubbele administratie. Vol gens gedeputeerde Steenmeijer 'ligt het onderzoek nu verder bij de rechter-commissaris'. TILBURG (ANP) - De politie van Tilburg heeft na uitgebreide verho ren van drie inwoners van die stad een reeks inbraken opgelost waar bij in totaal voor 500.000 gulden aan goederen is buitgemaakt. De drie verdachten, 27, 31 en 33 jaar oud, zitten al sinds 22 oktober in voorlopige hechtenis, nadat ze bij een inbraak in Tilburg op heter daad werden betrapt. Een vierde verdachte, een 39-jarige man uit Goirle die beschuldigd wordt van heling, zit in voorarrest sinds 4 no vember. De inbraken, tussen juli en okto ber van dit jaar, hadden op een en kele uitzondering na (Breda, Am sterdam) plaats in bedrijven, win kels en scholen in Tilburg.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5