Overeenstemming over verplaatsing Gijzenij In februari aanleg passantenhaven 'Kans voor meao in Alphen zeer goed' Bedrijf verhuist naar regiogemeente M ssssssnssss Stimulans voor watertoerisme in Leiden Deel Wernink-terrein wordt bouwrijp gemaakt Ontruiming 't Spoortje opgeschort Mogelijk 3 ton minder subsidie voor schoolbegeleidingsdienst DINSDAG 30 DECEMBER 1986 LEIDEN - Het metaalverwerken de bedrijf Gijzenij moet per 1 ja nuari 1988 zijn vertrokken van de Timorstraat. De gemeente heeft r een aanvoerroute de gemeente daar haven moeten aanleggen. Alleen water, zonder dat de gemeente ingreep, insteek- Misschien dat het metaal verspreid het terrein gestort kan de aanleg daarvan zou al vele mil- den zodat er niet van die grote ber- hierover overeenstemming bereikt joenen kosten. Gijzenij krijgt nu gen schroot ontstaan. Ook moet bedrag als compensatie omdat het bedrijf zijn schutting onder- de gemeente geen locatie i ter kan aanbieden. Het bedrijf v met het bedrijf. De kans dat Gijze nij een andere locatie vindt in Lei den is zeer gering. De eigenaar van het bedrijf is in onderhandeling met verschillende regiogemeenten over een nieuwe vestiging. Met de die door Gijzenij verplaatsing van het bedrijf is een bedrag van tussen de twee en drie miljoen gulden gemoeid, houden. De omwonenden hebben last van ratten die afkomstig zijn goedt weer de kosten die de ge- van het terrein van Gijzenij"7 Ver- meente moet maken om de grond der stoort het Groeneweg dat het verontreinigd, bedrijf 's avonds nog draait en dat er nogal eens rookoverlast is door de werkgroep brandjes op het terrein. De vertegenwoordiger van de bang dat A. Groeneweg ,_.wZijloever is tevreden over de De gemeente "had aanvankelijk eenstemming die de gemeente met werkgroep de gedachte het bedrijf naar het Gijzenij heeft bereikt. "Ik hoop dat contract tussen gemeente en Gijze- het komend jaar het bedrijf zich nij nog ontbindende voorwaarden n de voorschriften zal houden, zijn opgenomen en dat het bedrijf i de Zijloever gevestigd is, per Afgelopen jaar mocht het bedrijf toch aan de Timorstraat zal blijven dustriegebied Roomburg te plaatsen. Omdat Gijzenij, dat sé de beschikking wilde hebben alles doen en laten wat het wilde geen andere locatie gevon den is. Volgens H. van der Wiel van de afdeling grondzaken van de ge meente kan de overeenkomst al leen ontbonden worden wanneer gemeente- of provinciebestuur zijn goedkeuring aan de operatie onthoudt. Van der Wiel: "In het Politie pakt aanrander (19) Rijnsburgse LEIDEN - Vanmorgen heeft een 19-jarige Leidenaar bekend op zon dagochtend een 16-jarige Rijns- burgs meisje te hebben aangerand. Het slachtoffer had zondagochtend bij het Diaconessenziekenhuis haar fiets weggezet toen een man met een nylonkous over het hoofd haar vastgreep. De dader keerde de volgende dag naar de plaats des onheils terug en werd vervolgens door de politie, die het ziekenhuis extra in het oog hield, in de kraag gevat. De nylonkous die in een van de zakken van de Leidenaar werd gevonden gaf de politie de aanwij zing dat ze met de dader hadden te maken. De jongeman gaf toe dat hij het meisje liet gaan omdat zij voortdurend op hem i i de Zijloever gevestigd i Het metaalverwerkende bedrijf Gijzenijdat i uiterlijk 1 januari 1988. Leidse Betonmortel Centrale zen langs het deel van de Morsweg (LBC) bestaat nog geen enkele dui- dat zich tussen het terrein contract is opgenomen dat het be- delijkheid. Volgens Van der Wiel Dr. Lelylaan bevindt. Het is echter langs ririif -.oncnro'.b' b-on moi^an bevinden de Dlannen om dit be- zeer de vraae of dat financieel haal- of n LEIDEN - "De realiseringskansen voor een meao-school in Alphen i den Rijn zijn op dit moment optimaal". Dit schrijft de Kamer i Koophandel voor Rijnland in brief aan de staatssecretaris i onderwijs, N. Ginjaar-Maas, en de staatssecretaris van econo mische zaken, A. Evenhuis. In die brief pleit de Kamer van Koophandel dan ook voor de op drijf geen aanspraak kan maken op vervangende bedrijfsruimte". Het bedrijf zelf denkt in een van de regiogemeenten een nieuw on derkomen te vinden. Eigenaar Gij- het ontbreken daarvan wordt heb in deze regio m'n klanten. Ik moet daarom een plaats in de buurt van Leiden zien te vin den". Betoncentrale bevinden de plannen drijf te verplaatsen, dat nu aan de Zoeterwoudse weg is gevestigd, zich nog in een beginstadium. Het richting dan ook door de ondernemers Alphen en omstreken als een ge mis ervaren. Dit gevoel is het sterkst in de voor de regio domi nante bedrijfstakken als de groot handel, de bouw- en vastgoedsec tor en het bank en verzekeringswe zen. Uit het regionaal economisch onderzoek blijkt ook dat het ont breken van middelbaar beroepson- de vraag of dat financieel haal baar zal zijn. Sloop van de huizen en ontwikkeling van bedrijfster- op die plaats zou ongeveer gemoeid. Over de verplaatsing willen verhuizen. Tieh jaar geleden lijk hoger bedrag yiix_ opperde de LBC dit plan ook al. Van der Wiel denkt dat de komst "Er staan alleen al 40 huizen die van het bedrijf naar het Wernink- door de gemeente aangekocht terrein alleen mogelijk is als beslo- moeten worden en dan moet het de ten wordt tot de sloop van de hui- terrein nog bouwrijp worden ge maakt. Zelfs bij sloop van de huizen langs de Morsweg is nog de vraag of het Wemink-terrein wel ge schikt is voor de LBC. Van der Wiel: "Het is de vraag of de bewo ners aan de andere kant van de spoorlijn geluidsoverlast zullen hebben van het bedrijf. Ook liggen er in de Rijn woonschepen die last kunnen hebben van de LBC. We overwegen nu of het nodig is om een onderzoek te laten instellen of vestiging van de LBC op het Wer- nink-terrein zinvol is". Jaar voor twee drugshandelaars DEN HAAG/LEIDEN - De recht bank in Den Haag heeft vanmor gen twee Leidenaars veroordeeld tot twaalf maanden gevangenis straf. Een Francaise - inwoonster van Leiden - moet vier maanden de cel in. De officier van justitie eiste twee weken geleden straffen die varieerden van vier tot vijftien maanden. Het drietal werd veroordeeld voor het feit dat zij verdovende middelen (heroine en cocaine) had- deiïverhandeld. Een van de Leide naars was voor hetzelfde delict al eens eerder gevangen gezet. i meao in Alphen derwijs op economisch-admini- den Rijn. De Leidse meao diende enige tijd geleden een aan vraag in voor de vestiging van een dependance in Alphen. Met de op richting van een 'dislocatie' in Al phen zou ongeveer 200 leerlingen het komend schooljaar een dage lijkse reis naar Leiden bespaard blijven. De staatssecretaris heeft echter negatief beslist over de aan vraag. De Kamer van Koophandel meent echter dat 'in de afwegiTig tot die beslissing het economisch I belang, het belang van het Rijn landse bedrijfsleven onvoldoende is betrokken'. Volgens de Kamer I van Koophandel manifesteert zich in de regio Alphen een onvoldoen- - de aansluiting tussen (beroeps)on- derwijs en bedrijfsleven. Deze con- j statering is onder meer gebaseerd op een regionaal economisch on- derzoek in het gebied Rijnstreek- inmiddels door beroepsonderwijs en bedrijfsleven in Rijnland ge- werkt wordt aan een betere afstem- ming. Dit is bijvoorbeeld gebeurd e door de begin van dit jaar gehou- e den beroepsmanifestatie. stratief gebied de samenwerking tussen onderwijs en bedrijfsleven in de weg kan staan. Het gaat hier bij vooral om programma-afstem ming, leerplaatsen, stages en on derzoeksprojecten. De uitkomsten van dit onder zoek zijn voor de Kamer van Koop handel aanleiding geweest om in het bij het onderzoek behorende actieprogramma een apart punt 'versterking relatie onderwij s-be- drijfsleven' op te nemen. Een plei dooi voor de komst van een meao naar Alphen maakt hier onderdeel van uit. De Kamer van Koophandel wijst in haar brief ook op de economi sche structuur van de regio. "Mede door de centrale ligging van de Al- phense regio in de Randstad zijn de sectoren groothandel,.distribu tie en opslag sterk vertegenwoor digd. De zakelijke dienstverlening heeft de afgelopen jaren een sterke LEIDEN - Rond februari zal wor den begonnen met de aanleg van een passantenhaven in de Haven. Deze passantenhaven, die de naam 'De Volharding' krijgt, zal plaats de bouw drie maanden bieden aan maximaal 24 plezier- nemen, zodat nog voor de vaartuigen. In de zomerperiode passantenhaven in gebi worden de plaatsen gereserveerd worden genomen, voor watertoeristeri die daar twee tot drie dagen kunnen blijven lig gen. In de winter worden Leidena- steekt een aantal voorzieningen voor de watertoeristen zoals een toilet, douche, vuilcontainer en een watertapplaats. Naar schatting zal r de De voorzieningen zullen in eer ste instantie een tijdelijk karakter de gelegenheid gesteld daar hebben en in de winter hun boten te stallen. den weggehaald De bouw omvat drie steigers die vandalisme. Als ge Uitzondering [rit Uit het regionaal economisch on derzoek Rijnstreek-oost blijkt vol gens de Kamer van Koophandel I dat het onderwijs in het algemeen te weinig aansluit op de wensen van het bedrijfsleven. Juist de un. meao is hier een uitzondering op phen en omgeving en is daardoor de 'grootste werkgever' gewor den". Ook vanuit de ruimtelijke orde ning bezien is Alphen volgens de Kamer van Koophandel een logi sche keus. "De gemeente Alphen aan den Rijn vervult een sterk streekverzorgende functie voor de Rijnstreek-oost. Dit betekent niet alleen dat de oriëntatie vanuit de streek op Alphen aan den Rijn groot is, maar dat bovendien de verbindingen met Alphen, zowel over de weg als met het openbaar optimaal zijn". vanaf de straatkant bereikbaar zullen zijn noodzakelijke rem Daarnaast komen op de driehoeki ge kadegedeelte dat in de haven meentelij ke markt- en haven dienst. Voor de financiering heeft de ge meente Leiden van het ministerie van economische zaken een subsi die gekregen van 579.000 gulden. Getracht wordt de kosten van dit project dit bedrag niet te laten overstijgen. Welke aannemer deze klus zal krijgen is nog niet bekend. De gemeente wacht met de aanbe steding totdat alle hindernissen zijn genomen. Een van de hindernissen is bij- nog worden afgewacht of tegen de bouwplannen bezwaarschriften zullen worden ingediend. Op dit moment heeft de gemeen te overigens bijna overeenstem ming bereikt met het rondvaartbe- drijf over de verhuizing naar een plaats rondom de driehoekige santenhaven zich terugverdient vindt Piret moeilijk te beantwoor den. Het is volgens hem duidelijk dat toeristen geld in het laatje brengen. Daarnaast levert een ha ven ook nog wat werkgelegenheid op, want het is de bedoeling dat een beheerder wordt aangesteld. de Haven blijkt dat het geheel jjoed draait, voorbeeld de huidige ligplaats aantal kan op dié plaats één blijvende ngwerken. voorziening worden gemaakt De beheerder van de passantenhaven met voorzieningen wordt de ge- Jiet rondvaartbedrijf Slingerland, die op de plaats van de geplande passantenhaven ligt. Deze moet worden verplaatst. Daarnaast moet landtong die de haven in steekt. De Volgens Piret zijn de vooruitzich- gemeente stelt prijs op een goede afwikkeling van deze verplaatsing, omdat het tegenstrijdig zou zijn om aan de ene kant toerisme te sti muleren en aan de andere kant een toeristisch attractie de nek om te draaien. ten toch goed te noemen. Hij geeft als voorbeeld Utrecht die ook der gelijke havens heeft laten aanleg gen en daar veel toeristen mee aan trekt. I LEIDEN - De gemeente is begon- nen met het bouwrijp maken van een deel van het Wernink-terrein. Het terrein zal ontwikkeld worden tot bedrijfsterrein. Met het bouw- zal in erfpacht uitgegeven worden tegen een prijs van 200 gulden per vierkante meter. Het gaat in totaal om 1,5 hectare. Het is de bedoeling op te richten of te rijp maken is een bedrag van drie plaatsen bedrijven zich op deze lo- miljoen gulden gemoeid. De grond catie vestigen. Volgens H. Amptmeijer van de directie economische zaken zijn er al een aantal bedrijven kandidaat voor een plaats op het Wernink- terrein. Bedrijfsmakelaardij Wild schut zou mogelijk een bedrijfsver zamelgebouw willen oprichten op het Wernink-terrein. De gemeente heeft Wildschut hiertoe voorstellen gedaan. Parkeerpolitie in bureau aan Zonneveldstraat LEIDEN - Afgelopen maandag heeft de parkeerpolitie het voor malig politieburo aan de Zonne veldstraat 10 in gebruik genomen. land liggen, komt waarschijnlijk nog vóór de een passantenhaven. nog de boten van het rondvaartbedrijf Slinger- Aantrekkelij ker De bouwplannen voor een pas santenhaven zijn onder meer uit vloeisel van een plan van de ge meente Leiden om de stad in toe ristisch opzicht aantrekkelijker te maken. Uit onderzoek is toen ge bleken dat de provincie Zuid-Hol land met name op gebied van wa tertoerisme een achterstand heeft. Omdat Leiden met z'n vele water wegen een knooppunt vormt voor de watersport, is besloten op deze wijze toeristen aan te trekken. Volgens ir. J.C.D.F. Piret van di rectie ruimtelijke ordening is de si tuatie nog verre van ideaal. Hij vindt het jammer dat Leiden sinds de jaren '60niet meer doorvaard- baar is door de vele vaste bruggen in de binnenstad. Vroeger was het bijvoorbeeld mogelijk vanuit Kat wijk via de Oude Vest naar de Ha ven te varen. Nu is de Haven meer een doodlopende tak en krijgt de passantenhaven het karakter van een 'parkeerplaats'. Daarnaast vindt Piret dat de ope ningstijden van bruggen in het weekend nog te wensen over laat. "Het kan gebeuren dat een toerist die de dienstregeling niet goed kent gedwongen wordt'éen of twee dagen te wachten tot de bruggen weer worden bediend. Er wordt nu, gëexperimenteerd met de Span- jaardsbrug die op zondag tussen 11.00 en 15.00 uur bediend wordt. De provincie heeft dus in de gaten dat je met het laten bouwen van een haven er nog niet bent, maar datje ook de toegangswegen maxi maal bruikbaar moet maken". De vraag of de bouw van een pas- Prijsvraag van Ar tencafé LEIDEN - Het Leids Architec- tencafe heeft een wedstrijd uit geschreven voor een voorzie ningengebouw bij de passan tenhaven. De gemeente wil bij de haven aanvankelijk een noodgebouwtje neerzetten. In dien het geheel een succes blijkt te zijn zal ze dit laiten ver anderen in een blijvende voor ziening. De opgave van de prijsvraag luidt nu: is het mo gelijk op de landtong een groot en definitief gebouw neer te zetten? De jury van de prijsvraag be staat uit Tom Maas, redacteur van het tijdschrift Architec tuur/Bouwen, Max Risellada, architect en docent, en Janny Rodermond, redactrice van het blad De Architect. Het Leids Architectencafe zal de uitslag van de prijsvraag maandag 16 februari bekend maken. Noordwijker op kapotte motor LEIDEN - Een 22-jarige Noordwij ker werd gisteren op de Lange Gracht aangehouden, omdat er het een en ander aan zijn motorfiets leek te mankeren. Bij nadere in spectie bleek dat de man onverze kerd rondreed en bovendien nog 59 dagen gevangenisstraf voor de boeg had. LEIDEN - De ontruiming van café w't Spoortje aan de Herensingel is Hoewel de verbouwing nog niet vandaag opgeschort, omdat Kerk- helemaal klaar is, is toch het groot- hof taxibedrijf een kort geding te ste deel van dé parkeerpolitie daar gen de vorige eigenaar, J. Kager, te bereiken. De officïele opening heeft aangespannen. Hij wil de ont- vindt plaats in het voorjaar 1987. Dan bestaat het gebouw i melijk 60 jaar. ruiming ongedaan maken. De rechter had tot ontruiming bevolen omdat de exploitant, F. Het buro Zonneveldstraat wordt Martijn, de volledige overname- het café niet wil betalen Martijn, werkzaam als chauffeur burgers. De openingstij- bij Kerkhof taxibedrijf, had van het buro zijn van maandag zijn baas 6000 gulden voorschot ge- de rest gebruik voor het afnemen verhoren en het geven van infor matie den caat eiste dat Kager de oorspronke lijke afspraak nakwam om de aan betaling terug te storten, als Mar tijn geen financier kon vinden. De rechter liet daarop doorsche meren de ontruiming té zullen af wijzen, omdat niet ook het taxibe drijf was gedagvaard. In tweede behandeling van het kort geding besliste de rechter dat beide partijen om de tafel zouden LEIDEN - De schoolbegeleidings- t/m vrijdag van 9.00 tot 18.00 uur, kregen als aanbetaling op het café. l de dienst krijgt mogelijk 300.000 gul den minder subsidie van de ge- op donderdag tot 20.30 uur, op terdag van 9.00 tot 17.00 uur. Tele fonisch is de parkeerpolitie te be reiken onder het nummer 140741. Er wordt op gewezen dat de beta ling van de parkeerbonnen nog steeds op het buro van de politie aan de Lange Gracht plaats vindt. Maar na een tijdje wilde hij van het café af, omdat hij geen fi nancier voor de rest van de overna mesom kon vinden en eiste daarop van Kager de 6.000 gulden aanbeta ling terug. Maar Kager eiste ontruiming bedrag van 27.000 gulden, had ge kregen. Volgens de advocaat van Martijn was zijn cliënt weliswaar beheerder van 't Spoortje, maar de feitelijke eigenaar was Kerkhof Ta xibedrijf. Martijn bleef gewoon te gen het salaris van taxichauffeur Kerkhof werken, alleen als gaan zitten om tot elkaar te komen Daarvoor kregen zij vier weken de tijd. Omdat zij niet tot een vergelijk meente Leiden. Burgemeester kwamen, besliste de rechter eind wethouders van deze plaats november dat het café door de ploitant moest worden ontruimd. wegen om het geld te gebruiken andere activiteiten op het ge- Martijn heeft inmiddels 't Spoor- bied van onderwijs. Gedacht wordt het café, omdat hij nog steeds niet beheerder van het café. De advo- tje verlaten, maar Kerkhof taxibe drijf zit er officieel nog in en heeft nu in kort geding een zogenaamd executiegeschil tegen de vorige ei genaar aangespannen. E.H.B.O. De Leidse afdeling E.H.B.O., 'Peerke Donders' start op 6 ja nuari een nieuwe cursiLS. De les sen worden gegeven in het Leo- nardushuis, Haagweg 14 in Leiden. Aanvang20.00 uur. Spreekuur De psycholoog G. Bos begint met ingang van 1 januari met een psychologisch spreekuur in de weekeinden. Het spreekuur zal zaterdag en zondag gehouden worden van 13.00 tot 14.00 uur. Het maken van een afspraak is niet nodig. Het adres van de 'praktijk is Morsweg 18. Hengelaarsbond Jongelui van 15 jaar (die moe ten dit jaar voor het eerst een vis- akte aanschaffen om te mogen vissen) kunnen een jaar lang gratis lid worden van de Henge laarsbond voor Leiden en omstre ken. De nieuwe jeugdleden ont vangen gratis een jaarvergun ning en krijgen bovendien het maandblad 'Piscator' toege stuurd. Belangstellenden kunnen zich op vertoon van hun sportvi sakte 1987 aanmelden bij het bondskantoor, Morsweg 234 op dinsdagochtend tussen 7.00 en 10.00 uur. extra training van leraren het basisonderwijs, bevordering van emancipatie-activiteiten in het onderwijs en extra activiteiten voor buitenlandse kinderen. Dit blijkt uit het discussiestuk 'Schoolbegeleiding wat willen we nu eigenlijk' dat B en W van Leiden hebben gepresenteerd. De schoolbegeleidingsdienst krijgt op dit moment van de gemeente nog een bedrag van om en nabij de 900.000 gulden: 600.000 gulden voor begeleiding en 300.000 gulden voor logopedische steun aan scho len. De dienst wordt daarnaast ook gesubsidieerd door het rijk en een aantal regio-gemeenten. De even tuele vermindering van de Leidse subsidie zou moeten ingaan in het schooljaar 1988/1989. Om de 'nieuwe' activiteiten op onderwijsgebied uit te voeren wil de gemeente Leiden de hulp inroe pen van niet-gemeentelijke instan ties. Ook de schoolbegeleidings dienst komt hiervoor in aanmer king. Op deze manier zou de dienst toch nog een deel van de 300.000 gulden kunnen krijgen de subsidie in 1988 wordt derd. Invloed De gemeente Leiden wil haar subsidie aan de schoolbegelei dingsdienst opnieuw bepalen om dat zij vindt dat gemeenschapsgeld moet worden besteed aan zaken waaraan het gemeentebestuur de voorkeur geeft. Het bestuur van de begeleidingsdienst op een zodani ge wijze samengesteld dat de ge meente maar een beperkte invloed heeft. Zeker gezien de hoogte van de subsidie die zij geeft. Met het huidige voorstel hoopt Leiden te bewerkstelling dat haar invloed op de activiteiten groter wordt. Zoals gezegd krijgt de schoolbegelei dingsdienst ook subsidie van het rijk. De gemeente wil zich niet be moeien met de wijze waarop de in stelling deze subsidie besteedt. Of de plannen van B en W uitein delijk doorgaan, is nog de vraag. Ten eerste moet de gemeente over leg hierover voeren met de andere gemeenten die bij de dienst zijn be trokken: Leiderdorp, Oegstgeest, Zoeterwoude en Voorschoten. Ook moet over deze zaak nog worden gesproken met de schoolbegelei dingsdienst zelf en de vertegen woordigers van het onderwijs in Leiden. Pas dan doen B en W een definitief voorstel aan de Leidse gemeenteraad. Ondanks alle 'her overwegingen' blijft de subsidie voor logopedie zonder meer ge handhaafd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3