LEIDSCH DAGBLAD Bus en tram nog duurder OudejaaisdagisookvoQrons anders dan anders. Andere aanpak van de autodiefstallen Deventenaar moordde bij bankoverval in z'n eentje 'Zachtaardig gedood' MacMillan overleden Nieuwsjaarsbrief van minister Ruding Bemiddelaar in spoorwegconflict Werkpakken luchtmacht zouden brandbaar zijn wsmrnm Inbraak voor goede sigaar Bodegraver verdacht van doodslag op echtgenote Geen 3762, maar ruim 3950 nieuwe lezers/gezinnen zijn twee weken onze gast geweest. Ruim 10% liet ons nü reeds weten deze kennismaking te willen voortzetten. Morgen ontvangt u de laatste krant van dit jaar. Als u ons dit jaar zelf nog belt, gaat de bezorging onveranderd door. Komt u daar niet aan toe? Dan nemen wij volgend jaar nog wel contact met op. Wij bedanken u dat u onze gast was en wensen u een plezierige jaarwisseling. DINSDAG 30 DECEMBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 38203 DEVENTER (ANP) De 20-jarige Deventenaar die een paar uur na de dubbele moord op kerstavond in een bankfiliaal in Deventer is aangehouden, heeft volgens de po litie vrijwel zeker de overval en de moorden in zijn eentje gepleegd. Hoofdinspecteur Van Soest van het Overijsselse recherchebij standsteam heeft dat gisteren ge zegd na intensieve verhoren van de vier aangehouden verdachten. Twee van hen zijn inmiddels weer op vrije voeten gesteld. De politie hield aanvankelijk naast de 20-jarige man, die direct als hoofdverdachte werd aange merkt, nog drie mensen aan: zijn 26-jarige broer, zijn 60-jarige vader en nog een 19-jarige jongeman. De laatste zou in de voorberei dende fase van de overval een rol hebben gespeeld, maar niet aan de eigenlijke overval hebben deelge nomen. Hij is inmiddels weer los gelaten. Ook de broer van de hoofdverdachte is in vrijheid ge steld, omdat niet is gebleken dat hij een strafbaar aandeel in het ge heel heeft gehad. Hij was aangehouden op grond van verdacht gedrag, verdachte uitlatingen en omdat op zijn kle ding bloed werd aangetroffen. On derzoek in het gerechtelijk labora torium in Rijswijk heeft inmiddels uitgewezen dat het niet om mense lijk bloed ging maar om schape- bloed. De man was namelijk de dag voor Kerstmis bezig geweest met ritueel slachten in een slacht huis. De vader had de buit van «ruim een ton opgeborgen in een perso neelskast in het bedrijf in Deventer waar hij werkt. Hij is met de hoofd verdachte, die het in de bank ge pleegde geweld inmiddels gedeel telijk heeft toegegeven, gisteren voorgeleid aan de officier van justi tie in Zutphen. Op last van de rech- ter-commissaris zijn beiden KHARTOUM (UPI) - Soedanese regeringstroepen hebben vorige week in een gevecht in het zuiden van Soedan 68 opstandelingen gedood, onder wie 22 die waren gewond. Dit heeft een militaire woordvoerder in Khartoum vandaag meegedeeld. De woordvoerder zei dat de 22 gewonden "op zachtaardige wijze en in overeenstemming met de legale militaire praktijk" waren gedood, "aangezien zij niet vervoerd konden worden en tot krijgs gevangenen waren gemaakt". Hij sprak tegen dat het doden van de gewonden een schending betekende van de militaire erecode en zei dat de oorlog tussen de rebellen en regeringstroepen in het zuiden van het land "geen •traditionele oorlog" is, "maar een guerrilla van overrompeling en onmiddellijke terugtrekking". In het gevecht, dat volgde op de aanval van rebellen op een konvooi van tien rivierboten bij de zuidelijke stad Kadok, verloren ook zes militairen en drie burgers het leven. LONDEN (AP) - De voormalige Britse premier Harold MacMillan, is gisteren op 92-jarige leeftijd overleden. MacMillan, die lid was van de Conservatieve Partij van Groot- Brittanniè, was premier van janua ri 1957 tot oktober 1963. Hij stierf na een kort ziekbed in zijn huis in Sussex, zo deelde zijn kleinzoon MacMillan ging in 1963 met pen sioen, maar keerde in 1984, op 90- De overleden voormalig premier jarige leeftijd terug in de politieke Harold MacMillan (92) arena. In een vurig betoog nep hij op tot verzoening. Hij uitte zijn ernstige zorgen over de hoge werk loosheidscijfers en de groeiende kloof tussen arm en rijk. Zijn toe spraak bevatte indirecte kritiek op het bezuinigingsbeleid van Marga ret Thatcher. Op zijn 90ste veijaardag kreeg MacMillan de adellijke titel van graaf van Stockton. Tot die tijd had hij een dergelijke titel afgewezen. „Ik ben erg trots op mijn naam en ik wil hem niet veranderen. Ik word graag 'mijnheer' genoemd", zei hij twintig jaar eerder. (Zie verder pagina 7) DEN HAAG (GPD) - De tarieven bij het stads- en streek vervoer zullen niet alleen in 1987 maar ook in 1988 en 1989 worden verhoogd. De opbrengst daarvan wordt ge schat op 100 miljoen gulden. Dit besluit van het kabinet blijkt uit de nieuwjaarsbrief van minister Ruding (finan ciën) die vanmiddag is aangeboden aan de Tweede Ka mer. Op het Parijse Gare de Lyon maakt de Franse oproerpolitie de weg vrij oir* waxtag g^teM?Devaderzal heling vertrekken. Het stakende spoorwegpersoneel liet het niet tot een treffen komen. ten laste worden gelegd, zijn zoon Franse regering doet belangrijke concessie moord. De begrafenis en de crematie van de twee slachtoffers, de 42-jarige fi liaalhouder en diens 28-jarige as sistente, zouden vandaag plaats hebben in Deventer. GEVEL VERNIELD - Vermoe- PARIJS (ANP/DPA) - De Franse delijk door een partij zwaar vuur- regering heeft gisteravond een be- iwerk is vanochtend vroeg een au- langrijke concessie gedaan aan het tobedrijf in Haarlem ernstig be- spoorwegpersoneel. Onderminis- schadigd. Volgens de politie heb- ter van verkeer Jacques Douffia- ben jongeren een pijp met vuur- ques maakte bekend dat de invoe- werk aangebracht bij het bedrijfs- ring van een omstreden nieuw sa- pand. De schade wordt geschat op larissysteem zal worden uitgesteld. 20.000 gulden. Onder het nieuwe systeem prestatie een belangrijker factor punt gesteld dat er niet kan WU1- Door de explosie werd de voor- worden dan leeftijd bij promoties, den onderhandeld, als niet eerst de gevel van de garage grotendeels Het spoorwegpersoneel is al twaalf treinen weer rijden. Op aandrang dit plan. Douffiaques kondigde toe ongewijzigd. Slechts spora- gisteren ook de benoeming van disch kunnen de treinen naar Pa- een bemiddelaar aan voor bespre- rijs doorrijden, aldus de NS- kingen tussen de directie van de woordvoerder, spoorwegen en de vakbonden. De ze besprekingen zijn vanmorgen begonnen. Tot dusverre had de directie van de spoorwegen zich op het stand- dagen in staking uit protest tegen DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van defensie gaat onderzoeken hoe brandbaar de werkpakken van het luchtmachtpersoneel zijn. De personeelsorganisatie Ons Belang heeft daarover bij de staf van de luchtmacht geklaagd. De werkpakken bestaan sinds 1972 voor 60 procent uit katoen, 35 procent polyester en 5 procent an dere garens. De woordvoerder wijst erop dat niet is gebleken dat de pakken werkelijk brandgevaar opleveren. "Maar dat betekent ook weer niet dat ze brandwerend zijn. Mensen die met open vuur werken, hebben instructie daarvoor spe ciaal van kleding te wisselen". Toch stelt het ministerie een on derzoek in "omdat we klachten van de personeelsorganisatie se rieus behandelen", aldus de woordvoerder. Enkele weken geleden bleken de nieuwe uniformjasjes van de poli tie erg brandbaar. De defensie woordvoerder herinnert zich dat dat met name de (namaak)bont- kraag betrof. Hij weet niet of de jasjes zelf anders zijn samenge steld dan de luchtmacht-pakken. Af en toe regen Af en toe regen en slechts tijdelijk harde tot stormachtige wind, draaiend van zuidwest naar west. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: eerst regen, later buien. Geleidelijk dalende temperatu ren met tijdens het weekeinde lichte vorst in de nacht. Woensdag 31 december 1986 zon op: 08.48 uur, zon onder: 16.37 uur; maan op: 09.51 uur, maan onder: 16.31 Wel meldt hij dat militairen bij de landmacht in elk geval niet hebben geklaagd over de brandbaarheid van hun tenue. Dat is anders sa mengesteld en bevat minder po lyester dan het wèrkpak van de luchtmacht. de Franse president, Francois Mitterrand, heeft de regering-Chi- rac zich nu in het conflict ge mengd. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen is er overigens nog geen sprake van dat het treinverkeer tussen Nederland en Frankrijk weer volgens het boekje rijdt. NS waarschuwt trein reizigers van en naar Frankrijk dan ook behoudens tegenberichten nergens op te rekenen. De nachttrein uit Parijs kwam van nacht wel aan, maar tot nu toe ko men de meeste treinen vanuit Ne derland niet verder dan Brussel of Lille bij de Frans-Belgische grens. Dat beeld was tot nu vanmiddag PTT Post en de gebruik van kunt maken. Postbank laten u even het De volgende weten: servicc van de Postbank zyn Moreen 31 december tot 16.00 uur bereikbaar. g Evenals 06-0400, dat u gratis In totaal resteerde de afgelopen weken nog een bezuinigingsop dracht van totaal bijna 500 miljoen gulden. Overeenstemming is be reikt over drie kwart van dat be drag. Daarbij zal via de begroting van WVC nog eens 80 miljoen be zuinigd worden op de post sociaal- cultureel werk. Dat komt bovenop de al afgesproken 125 miljoen. De resterende 25 miljoen zijn gevon den door een verfnindering van de leeftijdsgrens voor internaten voor moeilijk opvoedbare kinderen van 21 naar 18 jaar en een verlaging van de rijksbijdragen voor de ziekte kostenverzekering van deze kinde- De nieuwjaarsbrief van het kabi net bevat naast afspraken over de fraudebestrijding bij de belastin gen en de uitkeringen (opbrengst pik 1 miljard door betere controle x en administratieve maatregelen) enkele trein te kunnen laten Ook een overzicht van de nieuwe (foto AP) meeijarencijfers voor de periode tot en met 1990. De ombuigingen voor de komende drie jaar heeft het kabinet verder weten te realise ren door het schrappen van relatief kleine bedragen op de meeste be grotingen. Het kabinet heeft de afgelopen week nog geen overeenstemming kunnen bereiken over de bezuini gingen op het departement van wvc. Uit de brief van Ruding blijkt dat op de posten welzijn en cultuur tot 1990 nog een bedrag van 115 miljoen gulden moet worden be zuinigd. Van de in het regeerak koord vastgelegde bezuinigingsop dracht voor WVC van 220 miljoen is namelijk nog niet meer dan 105 miljoen gulden ingevuld. Justitie, dat opdracht had ruim 40 miljoen te bezuinigen, heeft dit bedrag bereikt door verhoging van de griffierechten (10 miljoen), ver laging van de tolkentarieven en bij voorbeeld aanvullende baauinigin- gen op de rijkspolitie. Daar staat tegenover dat gemeente- en rijks politie samen de komende driejaar ruim 60 miljoen extra kunnen uit geven voor uitbreiding van het per soneel. Dat geldt ook voor het jus titieapparaat. Defensie, dat eveneens wat extra geld kan verwachten voor de ver betering van de luchtverdediging (90 miljoen), bezuinigt 374 miljoen vooral door een verlaging van de uitgaven voor de aanschaffing van groot materieel. De bezuinigingen op volkshuis vesting zijn voor het grootste deel gerealiseerd door de al akkoord afgesproken verminde ring van het bouwprogramma in de sociale huursector met 10.000 woningen in 1988 en 11.000 in de latere jaren. Ook worden de sub jectsubsidies beperkt en wel met 147 miljoen. Verlaging van het warmte-isolatie programma moet in 1990 60 miljoen opleveren. Ver der wordt er geschoven met lenin gen en zijn de ramingen bijgesteld. Verkeer en Waterstaat (opdracht 170 miljoen) bezuinigt door ver mindering van de investeringen, efficiencymaatregelen en tariefs verhogingen bij stads- en streek vervoer in 1988 en 1989 (100 mil joen). De bezuinigingen op Econo mische Zaken van totaal ruim 420 miljoen waren al eerder bekend. Landbouw en visserij bezuinigt door een beperking van de bijdra ge aan keuringen, op het land bouwonderwijs en door de melk quota uit te sluiten van WIR-pre- mie. Sociale Zaken heeft het groot ste deel van de opdracht van 32 miljoen gevonden door een bezui niging op een aanvullende onder- wijsregeling. (foto AP) Tarkovski overleden: de dichter onder de Russi sche filmers. PAGINA 13 Den Haag poogt met pak ket maatregelen nieuw- jaarsrellen te beperken. PAGINA 5 Urenco mag van de over heid fors uitbreiden. PAGINA 6 Zuidafrikaanse regering kondigt scherpere contro le aan op onderwijs zwar ten. PAGINA 7 Bosnegers steeds meer geï soleerd: 'Zelfs onze doden steunen Brunswijk'. PAGINA 8 Amsterdamse politie: GRONINGEN (GPD) - Voor een goede sigaar doen sommige mensen alles, zo bleek vandaag bij een sigarenzaak in Gronin gen. Daar sloeg een 28-jarige Groninger om zes uur in de och tend de etalageruit in. Toen de gealarmeerde politie even later arriveerde, stond de man rustig voor de winkel te genieten van een wederrechtelijk verkregen sigaar. De Groninger vertelde de ver baasde agenten dat hij gewoon zin had in een sigaar. Het gaat weliswaar maar om één sigaar, maar het is natuurlijk wel ge woon een inbraak, vond de po litie. AMSTERDAM (ANP)- De Amster damse politie gaat het komend jaar de grote hoeveelheid autodiefstal len en gevallen van heling doeltref fender aanpakken. In plaats van de centrale afdelingen hiervoor op het hoofdbureau krijgen de acht dis tricten en tien wijkteams dit pro bleem in hun takenpakket. Het mes bij die decentralisatie snijdt aan twee kanten: burgers kunnen makkelijker aangifte doen bij een politiebureau in de buurt en dé politie zelf kan autodiefstallen en heling doelmatiger bestrijden wanneer men „met de neus op de diefstallen zit", aldus een politie woordvoerder. In Amsterdam wor den per maand ongeveer vijfhon derd auto's gestolen. Een groot deel daarvan gaat naar helers. Met de jaarwisseling worden de centrale afdelingen autodiefstal en helingbestrijding van de Amster damse politie opgeheven. De dis tricten en wijkteams nemen die ta ken dan over. Zij zullen dan ook de registerhouders gaan controleren. Dit zijn goud- en zilversmeden, rij wielhandelaren, uitdragers, horlo- h®tregeer- gemakers, opkopers en kashou ders die een wettelijk verplicht re gister moeten bijhouden van ge kochte en verkochte goederen, al dus de politie. Aangifte van auto- en motorendiefstal kan vanaf 1 ja nuari bij de "districten en wijk teams. zijn de postkantoren open tot 15.00 uur, lokale wijzigin gen voorbehouden. Ook voor 0017, het algemene service-telefoonnummer van PTT Post, geldt dat u er morgen tot 15.00 uur kunt bellen voor het aanvra gen van folderinformatie. Namens al onze mensen wensen wij u pret tige Oudejaarsavond en Gelukkig Nieuwjaar. POSTBANK Oliehandel wacht met verhoging benzineprijzen ENSCHEDE (GPD) - In tegenstel ling tot alle verwachtingen heeft de oliehandel vanochtend, besloten de prijzen van benzine en dieselolie niet voor 5 januari te verhogen. Aanvankelijk had men verwacht dat de beide produkten per 1 ja nuari 2 cent per liter duurder zou den worden. Dat houdt vooral ver band met de gestegen prijzen voor ruwe olie na het akkoord van het oliekartel OPEC over een produk- tiebeperking. Verder gaan de accijnzen vol gend jaar omhoog en komt er een milieuheffing op gelode benzine. Hierdoor wordt benzine ruirn een kwart cent per liter duurder. Omdat de dollar gisteren twee cent goedkoper werd en daardoor op het laagste niveau sinds zes jaar uitkwam op 2,20 gulden, nam de handel aan dat dë benzineprijs zou moeten dalen. Vandaag was de dol lar echter in herstel, waardoor in feite weer een verhoging van de prijzen noodzakelijk werd geacht. (Van een onzer verslaggevers) BODEGRAVEN - De rijkspolitie van Bodegraven heeft een 63-jarige inwoner van die plaats aangehou den en ingesloten, omdat hij ervan wordt verdacht zijn 56-jarige vrouw om het leven te hebben ge bracht. De vrouw werd gisteroch tend vroeg met diverse verwondin gen dood in haar woning aange troffen. Haar man had de politie gewaarschuwd. Een pathologisch onderzoek wees uit dat de dood door een schedelbreuk is veroor zaakt. Een wapen is niet gevonden Een verklaring voor het gebeur de kon de man niet geven. De tech nische recherche van de rijkspoli tie zet het onderzoek voort.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1