Nieuwjaarsshow Kooreman Alternatief wonen: zaak van lange adem KIASSIEK; MEUWI: RI7, 9(Q;v^TiTTMf Wij wensen u eer voorspoedig 1987. Nieuwe Rijn 9, Leiden. Tel. 071- l122144-^ ADVERTEREN IN UW EIGEN DAGBLAD DAT ZEGT WAT! Schrijven op hellend vlak w Woensdag 31 december tot 16.00 uur. Vrijdag 2 januari tot 18.00 uur en zaterdag 3 januari tot 17.00 uur. Om u in een ongedwongen sfeer te laten ken nismaken met de reeds genoemde nieuwe kol- lekties organiseert Kooreman een stijlvolle kerstshow. Hier kunt u -indien gewenst- vrijblij vend een gedegen en persoonlijk advies krij gen. Kijken en kiezen is hiér een feest op zich... NtenwopdeBTwnwe De kollekties van Kooreman is totaal vernieuwd! Een geheel nieuwe lijn,H op alle etages... Ontdek het allermooiste in origineel! Engels mahonie en Yew (taxishouten meubelen). Een serie puur Engelse, ambachtelijk ver vaardigde meubelen en kleinmeubelen die zijn weerga niet kent* Daarnaast mag de kollektie "antiek" kersen en Engels eiken niet onver meld blijven. Verder komt u in onze sfeervolle toonzalen veel twee- en twee-en-een -half zitters in modieuze stoffen, alsmede originele Engels lederen Chesterfields. Biedt ongekende kombinatiemogelijkheden in zowel het moderne als klassieke interieur. Ook een gigantische kollektie verlich ting zoals messing, fumé en bronzen (schemerlampen. Al of niet met bij behorende stofkappen. Ontdek bij Kooreman een geheel nieuwe woonwe- reld van de nieuwste en de meest fraaie vormen en materialen. x Om maar eens iets te men: eethoeken, kastjes, bij- zetkastjes, secretaires, lamp tables, bureaus met leren in- legblad, vitrinekasten, gate leg tables (in eiken en maho nie), salontafels (met en zon- der inleg) etc, etc. KUNSTEN ANTIEK DE BLAKER ANTIEK Korevaarstr. 6 Leiden. Verkoop van buro's, kasten, klokken, koperwerk kleingoed. Geopend ma. t/m vr. 13-17.00 uur, zaterdag van 10-17.00 uur. KUNST Fred Hansen, alias Le Marquis, exposeert van 24 dec. tot en met 1 jan. een 50-tal olieverfschil derijen in de Waag, Aal markt 21te Leiden. Open van 11.00-18.00 uur; oók eerste en twee de Kerstdag. 2e hands spullen verko pen, maar hoe? Een Sleuteltje heeft zeker succes en is niet duur. Wij helpen u eventueel ook met het opstellen van de tekst. Bel ons vrijblijvend, 071-143545. WONINGINRICHTING BESTO LAMELLEN SUPER VOORDELIG MOOI HANDIG Katwijk a/d Rijn - Klappermanstr. 6, 01718-25640 Alphen a/d Rijn - Klepperman 39, 01720-34814. Heuga-tapijttegels. Alle kwaliteiten uit voorraad leverbaar. Alleen 1e keus. Voor projecten, speciale prijzen. Smit In terieurverzorging. Mare 98 Leiden. Tel. 123913. Natuurlijk moet uw ad vertentie wel OPVALLEN dat doet die dan ook met grote letters. BLOEMEN EN PLANTEN T.k. bloembollen voor de tuin. 35 tulpen 5,-, 20 narcissen 5,-. 35 kro kussen 5,-, 12 hyacin ten 5,-, sneeuwklok- jes/blauwo druiven/ama- rilles bollen enz. C.B. Koster Geerweg 67, Langeraar. Tel. 01723- 9459. Voordelige kerstartike len en kaarsen koop je nu voor de halve prijs tot 31 dec. a.s. bij Intratuin Griffioen, Leidseweg 518 te Voorschoten. Te vens grote sortering vuurwerk (30 en 31 dec.). Er is in Nederland grote belang stelling voor andere vormen van wonen dan de standaard-eenge zinswoning of, voor ouderen, het standaard-bejaardentehuis. De ontwikkeling van nieuwe woon vormen wordt echter belemmerd door. de strakke voorschriften voor de woningbouw en de strenge sub sidieregels van de overheid. Ook het onjuiste beeld dat veel mensen van woongroepen en groepswonin gen hebben is een hindernis. "Groepswonen en Centraal Wonen wordt nog te vaak geassocieerd met modelcommunes uit de jaren zestig", aldus de socioloog dr. P. P. J. Houben, directeur van het Insti tuut voor Volkshuisvestingsonder- zoek in Delft. Houben was een van de sprekers op een 'mobiele studiedag' over nieuwe woonvormen in Amers foort. Na korte inleidingen over de motieven en doelstellingen van an- derswoners, het overheidsbeleid en het imago van woongroepen bij het grote publiek werden de onge veer tachtig deelnemers met bus sen langs projecten in Wageningen en Ubbergen (bij Nijmegen) ge voerd. In de nieuwbouwwijk Ooststeeg- Zuid aan de rand van Wageningen De Erasmus Universiteit heeft een nieuw werkblad ontwikkeld dat het schrijven aan het bureau verge makkelijkt. De lessenaar, met een helling van tien graden, voldoet aan de ergonomie, die het lezen, schrijven en tekenen op een vlak werkblad niet goedkeurt. Hét schrijfblad, genaamd Eras mus, is gemaakt van transparant perspex en vporzien van een royale pennenbak, die ook dienst kan doen als boekenstandaard. De les senaar is verkrijgbaar bij kantoorinrichters en kost 175 gul den. HANDGREEP - Iets om je aan vast te houden of om jezelf 'op te hijsen' als je uit bad wilt is eigenlijk in el ke ruimte waar gebaad wordt on ontbeerlijk. De bekende ver chroomde grepen of stangen hou den het gevaar in zich dat je natte hand erop uitglijdt. Veel betrouw baarder is de veiligheidshandgreep die uit drie gebogen stukken is op gebouwd. Hij is gemaakt van witte kunststof waarin een ribbeltjespro fiel is geperst zodat de hand niet kan uitglijden. Hij kan heel gemak kelijk, met vier schroeven, aan de muur worden bevestigd. De prijs is ong.100 gulden. Meer informatie: Aijo, Tiel, tel.03440-20757. is begin dit jaar een Centraal Wo nen-complex van 43 huurwonin gen voor 110 mensen opgeleverd. Rondom een gemeenschappelijke tuin, waarin 'projecthuis Het Punt' is gebouwd, staan drie blokken van respectievelijk 15, 20 en 8 wo ningen. Het eerste blok bestaat uit doorsnee portiekwoningen voor al leenstaanden en kleine gezinnen. Het tweede blok heeft behalve zelfstandige woningen ook grote gemeenschappelijke keukens op de begane grond. De bewoners be nutten die geregeld voor gezamelij- ke maaltijden, maar ze kunnen ook achter hun eigen huisdeur hun ei gen leven leiden. Alleen in het der de rijtje leven drie woongroepen van gemiddeld zes personen, die ieder een eigen kamer hebben maar verder alle voorzieningen (keuken, sanitair, woonkamer) sa men delen en ook een gezamelijke huishouding voeren. Aantrekkelijk "Het zijn juist deze verschillende niveau's van gemeenschappelijk heid die Centraal Wonen zo aan trekkelijk maken", zegt ir. B. E. T. A. Kesler, bewoonster en - tot voor kort - voorzitter van de Landelijke Vereniging Centraal Wonen. "Het is een manier van wonen waarin je dingen samen met anderen kunt delen en doen. Welke dingen dat zijn, maak je zelf uit. De* meeste be woners koken en eten samen, een paar keer per week drinken we koffie in het gemeenschapshuis en we letten op eikaars kinderen". De aspirant-bewoners hebben een belangrijke rol gespeeld bij het ontwerpen en uitvoeren van de wo ningen. Door de strakke regels van het minsterie van volkshuisvesting (de 'Voorschriften en wenken') konden echter niet alle wensen worden gehonoreerd. Kesler: "Ie dere afwijking van het gangbare kost ongeveer een jaar extra voor bereiding. Daarom hebben wij bij voorbeeld maar geen speciale ener giezuinige voorzieningen aangbe- racht". De gemeenschappelijke voorzie ningen moesten min of meer.bij- eengesprokkeld worden. Door veel passen en meten, ruime interpreta tie van de regels en het inleveren van privé-ruimte konden de ge meenschappelijke keukens en het gemeenschapshuis worden ge bouwd. De woongroepen zitten door de soms onhanteerbare voor schriften met minimale zitkamers, waar de leden net allemaal in kun- De langdurige voorbereidingen (de groep in Wageningen is zes jaar bezig geweest) trekken een zware wissel op het uithoudingsvermo gen van de initiatiefnemers. Niet iedereen kan zolang op een huis blijven wachten en menige groep i enkele jaren de brui Animo Er is overigens wel voldoende animo voor woongroepen en groepswoningen. Volgens onder zoekers aan de Erasmus-universi teit in Rotterdam waren er in 1982 minstens 7000 woongroepen in Ne derland. In 1984 schatte het min sterie van volkshuisvesting dat binnen twee jaar nog ongeveer 100.000 mensen in een woongroep zouden willen leven. Daarvoor zou den dan zo'n 16.000 panden be schikbaar moeten komen. Boven dien was er behoefte aan 73.000 kleinere woningen, waar mensen zelfstandig kunnen leven maar oók een of andere ruimte (een forse huiskamer of een grote keuken) sa men kunnen gebruiken. Op de studiedag bleek dat de overheid nog steeds geen acht slaat op dergelijke cijfers. "We bouwen vandaag voor het leven van mor gen, maar we baseren ons op de woonbehoeften van gisteren", con stateerde Kesler een beetje bitter., Nieuwe manieren van wonen en bouwen kunnen een oplossing bie den voor de problemen van een veranderende maatschappij, maar in de volkshuisvesting is de stan daard-eensgezinswoning nog altijd een-met-stip. Ook de wethouder voor volks huisvesting in Den Bosch, me vrouw J. M. F. van der Beek gaf de Rijksoverheid een dikke onvol doende. "In de subsidiesector heb ik maar de beschikking over twee regelingen, die voor bejaardenwo ningen en die voor HAT-eenheden (één- en tweekamerwoningen). Als je iets meer wil dan traditionele nieuwbouw, dan moet je met die regelingen gaan schuiven. Dat vergt veel uithoudingsvermogen, veel geduld en veel inventiviteit". In Ubbergen bij Nijmegen is te zien wat met deze drie eigenschap pen bereikt kan worden. Ongeveer honderd mensen huizen daar in een kasteelachtig gebouwencom plex, fraai gelegen op de heuvelrug aan de zuidkant van de Waal. Het voormalige klooster en Frans meisjespensionaat De Refter bestaat uit een grote villa met twee vleugels, een kerk en een zuster huis. Het geheel stamt uit het einde van de vorige eeuw en werd tot 1972 bewoond door een uit Frank rijk gevluchte zusterorde, die er een Franstalige kostschool voor meisjes beheerde. Uit die tijd stam men nog prachtige houten slaapka mertjes op de zolders van het ge bouw. Sinds '72 diende het als opvang centrum voor Surinamers en Viet- namezen, daarna werd het een ob ject van onroerend-goedspeculan- ten. De laatste eigenaar liet het pand in sterk verwaarloosde staat achter. Hij had zelfs een oefenbaan voor ski-clubs aangelegd dwars door een waardevol natuurgebied je achter de gebouwen. Een groep jongeren uit Nijme gen richtte in 1982 een stichting tot behoud van De Refter op, kreeg na veel moeilijkheden steun van de landelijke en plaatselijke overheid en kocht het complex. Nu zjjn er 74 wooneenheden, bedrijfsruimten, kinderopvang, ateliers en een con ferentie-oord met vegetarisch res taurant. De kerk is cultureel cen trum geworden, de kapel een café. Voor de bouw van de woningen heeft de stichting indertijd met rijksgarantie een lening van 4 mil joen gulden gesloten. Om die garantie te krijgen presenteerde de groep zich als een eenmalige wo ningbouwcorporatie. Het ministe rie van volkshuisvesting heeft ech ter laten weten dat deze construc tie te inventief is geweest. Een der gelijke lening zal niet nog eens aan een woongroep worden vertrekt, dus toekomstige woongroepen zul len hun doelen weer via gemeente of woningbouwvereniging moéten bereiken. Een kijkje in een van de woningen van de woongroep in Wageningen. (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 12