Tarkovski: dichter onder de filmers Publiekmuzikaal feest Russische cineast Tarkovski overleden Televisieregistratie domino-spektakel niet goed gevallen Toneelgroep Baal stopt in '88 Boekenweekgeschenk van Tessa de Loo DINSDAG 30 DECEMBER 1986 RADIO-TV-KUNST PAGINA 11 Volgens Bergman de grootste cineast In 1984 was Tarkovski de einde loze conflicten met de Sowjet-auto- riteiten en collega-filmers beu. Hij verbleef nog in Italië, waar hij 'Nostalghia' voltooid had. Hij had vergeefs vérgunning gevraagd om voor zijn werk driejaar in het Wes ten te mogen blijven. Hij had zich vervolgens in persoonlijke brieven gericht tot eerst Andropov en ver volgens Tsjernenko. Eerder had hij vergeefs een visum gevraagd voor zijn 13-jarige zoon Andrei en zijn hoogbejaarde schoonmoeder om zich bij hem te mogen voegen. Bij wijze van antwoord werd hij door het overkoepelend Staats-filmin- stituut Goskino geschrapt van de lijst van filmmakers. In juli 1984 zegde Tarkovski zijn Sowjet-staatsburgerschap op. In Milaan lichtte hij toe: „Voor de Sowjet-autoriteiten besta ik ge woon niet. Men heeft mij diep beledigd en ik voel me alsof ze op mijn ziel hebben gespuwd." Moeilijk Overigens is onbegrip voor Tar- kovski's filmkunst niet een feno meen dat tot de Sowjet-Unie be perkt is gebleven. Vooral 'De Spie gel' en 'Stalker' werden ook door veel westerse filmliefhebbers moeilijk toegankelijk gevonden. Maar dan bleef vaak tenminste nog de waardering over voor Tarkovs- ki's ongebreidelde, sombere lyriek en de fascinatie voor de ongekende schoonheid van zijn beelden. Andrei Tarkovski huldigde het in de Sowjet-Unie hoogst onge bruikelijke standpunt: „Kunst is naar haar aard aristocratisch en dus selectief in, haar uitwerking op het publiek. Deze invloed is afhan kelijk - zelfs waar deze zich collec tief manifesteert zoals in theater en film - van ieders intieme beleving; en hoe meer het individu wordt aangegrepen, des te belangrijker wordt het kunstwerk in zijn per soonlijke ervaring." Het citaat is afkomstig uit 'De Verzegelde Tijd', een recent bij de Historische Uitgeverij Groningen verschenen bundel beschouwin gen over filmkunst geschreven door Tarkovski. Daarin zet hij ook uitvoerig zijn bewondering uiteen voor de films die Ingmar Bergman in de jaren vijftig en zestig ge maakt heeft. Bergman op zijn beurt heeft Tarkovski's laatste film 'The Sacrifice' de volgende intro ductie meegegeven: „Mijn ontdek king van de eerste Tarkovski-film was als een wonder. Plotseling vond ik mezelf terug bij de deur van een kamer waarvan de sleutel mij tot dan toe nooit was aange reikt. Het was een kamer die ik al tijd had willen betreden en waar hij zich bewegen kon in alle vrij heid en op zijn gemak. Ik voelde me bemoedigd en gestimuleerd: ie mand wist uit te drukken wat ik altijd had willen zeggen zonder te weten hoe. Tarkovski is voor mij de grootste, de man die een nieuwe taal uitvond waarmee - in overeen stemming met het karakter van film - hij het leven weet te grijpen als een reflectie, als een droom". Wanhoop 'The Sacrifice' werd bij zijn we reldpremière dit jaar in Cannes alom opgevat als het artistieke tes tament van de Rus van wie bekend was geraakt dat hij aan kanker leed en nog maar kort te leven had. Tarkovski had de film opgedra gen aan zijn zoon. De film gaat dan ook over een vader en een zoon. En over wanhoop voor de mensheid, de kansen voor onze kinderen, af rekenen met het leven, in het reine komen met God. Over genade en waanzin. Tegen een nachtmerrie achtige achtergrond van een we reld waar de Derde Wereldoorlog schijnt te zijn uitgebroken en vluchten niet meer mogelijk is, probeert Erland Josephson als een bijbels personage God te bereiken en te bewegen om het leven te ne men van hem, de vertwijfelde va der, en in ruil daarvoor alsnog de mensheid een laatste kans te ge ven. En het slot laat zien dat God inderdaad erbarmen heeft gehad. Voor het zoontje is er nog hoop. Merkwaardig was het om waar te nemen hoe in Cannes de Tarkovs- ki-aanhang verdeeld raakte. Er wa ren de bewonderaars die het tot op de dag van vandaag schandalig vinden dat de jury haar Gouden Palm aan 'The Mission' gegeven heeft en niet aan 'The Sacrifice'. En er waren de 'kenners' die meenden dat Tarkovski, getuige zijn knieval voor God, defintief gek was gewor den. Die laatste conclusie was vreemd, want in Tarkovski's vori ge film - 'Nostalghia' - had dezelf de Erland Josephson ook al een man gespeeld die de schuld van de wereld op zijn schouders wilde ne men door zich op het Sint Pieters plein in brand te steken. Zijn eigen levensvisie illustreer de hij aan de hand van het Boek Job: „Hierin zegt Elifaz: 'Want uit het stof komt het onheil niet voort, en uit de aarde spruit de moeite niet op. Maar de mens wordt tot moeite geboren, gelijk de vonken omhoog vliegen.' De zin van het le ven ligt in het lijden, dat voort komt uit onbevredigheid, uit het conflict tussen het ideaal en de si tuatie waarin men zich bevindt. Ontegenzeglijk belangrijker dan het gevoel van 'geluk' is dat men Andrei Tarkovski bij de filmcamera, waarmee hij zijn laatste film 'The Victim' in 1985 in Zweden maakte. (foto AP) PARIJS (AP) - De Russische filmregisseur Andrei Tarkovs ki, die twee jaar geleden naar het westen kwam, is gisteren in Parijs aan longkanker overle den. Hij werd 54 jaar. Tarkovski, die in 1962 debu teerde met de speelfilm 'De jeugd van Ivan' en vooral sinds 'Andrej Roeblev' (1966) en 'Sola ris' (1971) in het buitenland werd geroemd, stierf in een kli niek in de Parijse voorstad Neuilly. Tarkovski is in de loop der ja ren verschillende malen op het Filmfestival van Cannes be kroond, het laatst voor de speel film 'Het offer', dat dit jaar de speciale grote prijs van de jury kreeg. Hij was destijds al te ziek om zijn prijs in ontvangst te ne- Zijn werk ondervond in eigen land veel minder erkenning, vooral door zijn onorthodoxe stijl en de sociale en soms poli tieke kritiek die erin door klinkt. Onder meer om de kri tiek van de Russische autoritei ten op zijn werk besloot Tar kovski in het westen te blijven nadat hij in 1983 'Nostalgia' naar Italië had gebracht. Hij werkte in West-Duitsland, Zwe den en Frankrijk. Tarkovski's zoon, de 15-jarige Andrei, kreeg in januari toe stemming zich bij zijn zieke va der te voegen, en kwam naar Pa rijs met de 85-jarige schoonmoe der van de regisseur. Twee an dere kinderen, een 23-jarige zoon en een dochter van 25, be sloten in de Sowjet-Unie te blij ven. UTRECHT (GPD) - Andrei Tarkovksi is het ergste overkomen wat een Rus zich kan voorstellen. Hij is gestorven in ballingschap. Het voorvoelen van dit tra gische lot heeft de wereld evenwel twee films opgele verd met eeuwigheidswaar de: 'Nostalghia' (1984) en 'The Sacrifice' (1986); films waarin het, verlangen naar Rusland en de dood centra le thema's zijn geweest. Bei de films (vervaardigd in res pectievelijk Italië en Zwe den) werden in Cannes be kroond met de Speciale Ju ry-Prijs. Dezelfde onder scheiding had Tarkovski in 1972 ontvangen voor de filo sofische SF-film 'Solaris'. In 1962 had hij in Venetië al de Gouden Leeuw gewonnen met 'De Jeugd van Iwan', een film die nog paste in de Russische traditie: over een weesjongen in oorlogstijd. Daarna vervaardigde hij in 1966 het stilistische, revolutionaire werk Andrei Roebljow (over de ge lijknamige 15e eeuwse ikonen- schilder), in 1974 het autobiografi sche werkstuk 'De Spiegel' en in 1979 Stalker. Zeven lange films op een heel cineasten-leven, het lijkt niet veel. Maar het internationale prestige dat Andrei Tarkovski (in 1932 in Moskou geboren als zoon van de dichter-vertaler Arseni Tar kovski) met die zeven films heeft opgebouwd, is monumentaal. door Pieter van Lierop Om zijn vijf Russische films ge maakt te kunnen krijgen, heeft Tarkovski trouwens moeten vech ten als een leeuw. Een gevecht dat hij alleen maar kon aangaan dank zij de morele steun van zijn bewon deraars in het Westen, want in ei gen land stuitte hij voornamelijk op tegenwerking en getreiter. Zijn films kregen minimale distributie, omdat ze zo afweken van het socia listische realismen, slechts begrij pelijk leken voor een kleine elite. De Russische critici wisten er geen raad mee. Andrei Roebljow bleef vijf jaar lang verboden. Over 'De Spiegel' werd niets gepubliceerd, behalve in het tijdschrift Iskoesstwo Kino (Filmkunst) waar de beschuldigin gen werden afgedrukt van colle ga's die eerder tijdens een algeme ne vergadering het elitaire karak ter van 'De Spiegel' hadden ge laakt. zijn ziel sterkt in de strijd om een vrijheid die waarlijk goddelijk is." Zeer ongewone standpunten voor een Russische kunstenaar die zich overigens nooit een dissident wilde noemen, want politiek inte resseerde hem niet. Als hij Marx en Engels citeerde, deed hij dat om hen op te roepen als getuigen, om dat ook volgens hen al de geschie denis in haar ontwikkeling stee vast de ellendigste van alle moge lijke varianten pleegt te kiezen. Te laat Hoewel Tarkovski het nog heeft mogen meemaken dat zijn zoon Andrei van de Sowjet-autoriteiten (onder Gorbatsjov) permissie ont ving om naar het Westen te komen en om in Cannes vier prijzen in ontvangst te nemen voor The Sa crifice, het einde van de cineast is uiterst treurig geweest. Het is bijna cynisch te noemen wat er gebeur de in De Sowjet-Unie, nadat Tar kovski van zijn staatsburgerschap afstand had gedaan. Binnen een jaar werd er een spectaculaire libe ralisering van de kunsten ingezet. De afgelopen zomer werd de macht gebroken van Goskino, het staatsinstituut dat tientallen jaren lang Tarkovski en andere eigenzin nige cineasten gekoeieneerd had. Filmmakers van wie vroeger de een na de andere film werd verbo den, hebben nu het bestuur over kunnen nemen van de filmmakers vakbond. Ineens zijn 30 tot dusver verboden films voor vertoning vrij- gegegeven. Deze verbeteringen zijn voor Tarkovski te laat geko men. Hij overleed in hetzelfde weekeinde dat in Moskou de mi nister voor Filmzaken vervangen werd door een meer liberaal geach te functionaris. In het boek 'De Verzegelde Tijd' vertelt Tarkovski wat het voor hem betekende niet meer terug te kun nen naar de Sowjet-Unie: „Ik wilde vertellen over de specifieke Russi sche nostalgie, die eigenaardige zielsgesteldheid waaraan wij Rus sen zijn overgeleverd zodra we ver verwijderd zijn van onze geboorte grond. Ik beschouwde het bijna als mijn plicht jegens het vaderland zoals ik deze ervaar en begrijp. Ik wilde vertellen over de noodlottige ^gebondenheid van de Russen aan hun nationale wortels, hun verle den, hun cultuur, hun geboorte grond, hun vrienden en familie, een gebondenheid waarvan ze zich hun leven lang niet kunnen losma ken waarheen het lot hen ook voert. Russen kunnen zich zelden zonder problemen aan nieuwe om standigheden aanpassen Hoe had ik, toen ik aan 'Nostalghia' werkte, ooit kunnen vermoeden dat het verstikkende gevoel van heimwee, waarvan deze film was doortrokken, ook het lot van mijn leven zou worden? Had ik kunnen voorzien dat ook ik tot het einde van mijn dagen aan deze ondraag lijk ziekte zou moeten lijden?" Die ziekte, misschien nog wel meer dan die andere ziekte, heeft in Parijs Andrei Tarkovski geveld. Ingmar Bergman zal niet de enige zyn die het diep betreurt. HILVERSUM (GPD) - Niet al leen de dominosteentjes in de Stassenhal in Lisse haperden za terdagavond tijdens de poging van de Twentse TH-studenten om in het Guiness Book of Re cords te komen, ook de tv-came- ra's leken niet naar behoren te functioneren. Zo moesten de kij kers uit de mond van commenta tor Tom Blom vernemen dat de steentjes niet meer omvielen. Te zien was dat niet. Terwijl de camera's een zwer vend bestaan leidden over het dominolandschap, trachtte Blom met aanwijzingen als Jongens, naar links" de uitzending voor de kijkers genietbaar te houden. Te vergeefs. Vaak juist op de mo menten dat een van de 92 bouw werken zou gaan omvallen, kwa men de gespannen gezichten van de studenten in beeld. Toch kenschetst Bob Bremer, hoofd afdeling tv-programma's van de Tros, de uitzending een „alleszins respectabele presta tie". Dat sommige hoogtepunten niet in beeld kwamen is begrijpe lijk, aldus Bremer. „De omstan digheden waren nu eenmaal moeilijk. De regie heeft compro missen moeten sluiten. Het ge- héel was niet te repeteren". Dat de commentator dan regieaanwijzingen geeft acht Bremer normaal in een dergelij ke produktie. „Natuurlijk mag hij sturen. Het is een rechtstreek se uitzending, waarin niets vast staat. Als Blom dan iets ziet waar een ander overheen kijkt, dan is het juist wenselijk dat hij daar melding van maakt". Producer Bart Bijsterveld, vandaag nog druk bezig met af breken in de Stassenhal, heeft de videoband niet teruggezien en wil daarom weinig zeggen over de kwaliteit van de uitzending. „Het was heel moeilijk werken. Die hal is eigenlijk veel te laag voor een behoorlijke camera-in steling". „We hebben het risico geno men van een live-uitzending. We hadden bovendien geen ervaring met dit soort records". Dat op cruciale momenten de studenten in plaats van de-steentjes in beeld kwamen, weet Bijsterveld niet. „Nee, ik wil eerst de band zien. Over de regie wil ik eigen lijk niets zeggen. Die studenten hebben we bewust in beeld ge bracht voor het menselijke ele ment. Zij hebben die hele zaak tenslotte gebouwd". Tros-onderzoekj e Popgroep Frank Boeyen populairst HILVERSUM (GPD) - De Frank Boeyen-groep is de po pulairste Nederlandse manne lijke popgroep. Dat hebben de lezers van Tros Kompas en de luisteraars van de Radio 3-pro- gramma's van deze omroep be paald. Bovendien maakte Boeyen de beste elpee ('In na ture') en beste single ('Verzoe ning'). De Dolly Dots bezetten de eerste plaats in de categorie po pulairste Nederlandse zangeres vrouwelijke groep, terwijl Ma donna de meest populaire in ternationale artiest is. Duizen den lezers en luisteraars heb ben de afgelopen week deelge nomen aan de Poll-pop, die aan het eind van elk jaar door de Tros wordt georganiseerd. In de categorie zangers mannelij ke groepen is René Schuman op de tweede stek geëindigd en komen Roberto Jacketti en de Scooters op een derde plaats. De Zangeres Zonder Naam ein digt in de vrouwenpoule na de j Dolly Dots op de tweede plaats terwijl brons voor Anita Heil- ker is. De onderscheidingen van de ze Poll-parade worden op nieuwjaarsdag uitgereikt in theater Gooiland in Hilversum. De uitreiking is rechtstreeks te volgen in het programma 'Alle machtig, het is al weer '87', dat te beluisteren is van 12.00 tot 18.00 uur od Radio 3. In Leidse Schouwburg LEIDEN - De als musical aange duide theaterproduktie 'Publiek', die in september al als proefvoor- stelling op het Leidse schouwburg podium heeft gestaan, is op vrij dag- en zaterdagavond a.s. op nieuw in het theater aan de Oude Vest te zien. Aan de première eind oktober in Stadsschouwburg van Amsterdam is heel wat publiciteit vooraf gegaan, zodat deze door Seth Gaaikema (tekst) en Bob Zim merman (muziek) geschreven en door Willem Nijholt geregisseerde liedjesrevue - want dat is dit brok hapklaar amusement in feite - aan het grote publiek niet ongemerkt voorbij kan zijn gegaan. Zoals al eerder in deze kolommen vermeld, de tekst van deze 'swingende pop musical' is in boekvorm versche nen en de muziek is zowel op lp als cassette uitgebracht. 'Publiek' gaót dus over het pu bliek. Op het podium verschijnt een acteur, waarna een aantal 'toe schouwers' zich laat verleiden om de vierde wand te doorbreken en in de schijnwerpers te gaan staan. Pure fictie uiteraard, maar het is in elk geval het uitgangspunt van dit muzikale feest. En of er nu sprake is van een musical in de klassieke betekenis van het woord of niet, er zijn voldoende geslaagde liedjes, die als smakelijke krentjes in de grijze pap van het basisgegeven lekker geconsumeerd kunnen wor den. Allard van der Scheer bijvoor beeld schittert in het nummer, waarin hij de knorrige recensent speelt, die éénmaal op het toneel helemaal opbloeit. Simone Kleins- ma brengt de haat-liefde verhou ding tot haar invalide moeder in een mooi liedje tot uitdrukking en zo zijn er nog meer liedjes geniet baar te noemen. Wat decor en kostuums betreft, wordt het publiek niet op overdre ven wijze verwend. Pas in de laat ste minuten komt er in de kleding en overige vormgeving wat meer glitter en glamour aan te pas. AMSTERDAM (ANP) - Toneelgroep Baal, de vaste bespeler van theater Frascati aan de Nes in Amster dam, heft zichzelf op na het volgend seizoen, dus me dio 1988. Er zal geen subsidie meer worden aange vraagd, mede omdat het niet mogelijk is gebleken ver antwoord te voorzien in de opvolging van artistiek lei der L. Frank. De toneelgroep heeft dit vrijdag bekend gemaakt. Er wordt intussen wel gewerkt aan een andere toe komst door Frascati. Joost Sternheim, dramaturg bij Baal, heeft bij rijk en gemeente subsidie gevraagd voor een door hem bedacht en ontwikkeld plan. Hij wil een 'Firma Frascati' oprichten die geheel los staat van Baal. Sternheim (35) denkt onder meer aan het uitbrengen in Frascati van een aantal produkties van 'eigenzinnige theatermakers'. Veel meer wil hij daar over nog niet kwijt. Aan de Nes in Amsterdam bevinden zich nog twee. theaters: De Brakke Grond en de Engelenbak. Deze theaters zijn van Sternheims plannen op de hoogte en zijn bereid tot samenwerking. Het is niet de bedoeling tot een fusie te komen. Baal kondigt nog aan gedurende het seizoen 1987- 1988 'op niet mis te verstane wijze' afscheid te zullen nemen. Op het programma staan een nieuw stuk van Martin van Veldhuizen naar aanleiding van Dorothy Parker, een door Frank te regisseren komedie en Die Fremdenführerin van Botho Strauss. Tessa de Loo. AMSTERDAM (ANP) - Het boe kenweekgeschenk van 1987, ge schreven door Tessa de Loo, wordt de novelle 'Het rookoffer'. Zij schreef het boek speciaal voor deze gelegenheid, aldus de opdracht geefster, de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB). Het boekenweekgeschenk is tij dens de boekenweek gratis ver krijgbaar bij de aankoop van een boek vanaf 19,50 gulden. De boe kenweek van 1987 is van 18 tot en Novelle 'Het Rookoffer' met 28 maart. Het is dan alweer de Tessa de Loo debuteerde in 1983 52e boekenweek die wordt gehou- met de bekroonde verhalenbundel den en staat in het teken van Am- 'De meisjes van de suikerwerkfa- sterdam Culturele Hoofdstad van briek'; Onlangs verscheen haar eer- Europa. ste roman 'Meander'. Fragment uit de liedjesrevue 'Publiek', vrijdag- en zaterdagavond in de Leidse Schouwburg. rinkels)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11