Professionele aanpak Blitz Flip Massaar, de sponsors en de prominenten Italië kampt met 'Mexicaanse kater' Sponsor uit de gratie bij voetbalbond Zondag negende LFC-toernooi Sterke bezetting traditionele toernooi Bokszege Onderzoek naar handtastelijk gedrag van overspannen Cash Luton wil concurrent worden van Wembley WOENSDAG 24 DECEMBER 1986 LEIDEN - Het voetbaltalent mag gespecialiseerd in het strikken LFC dan in de steek hebben gela ten, in organisatorisch opzicht heeft de Leidse zondagderdeklas ser nog niets aan kracht ingeboet. Dat blijkt wel uit het traditionele Zilveren Molentoemooi dat na 35 jaar nog altijd bestaansrecht heeft wat hij "prominenten" noemt. "Goekoop was nog geen drie maanden burgemeester of hij stond hier al de prijzen uit te rei ken. We hebben ook een keer bondsvoorzitter Jo van Marle ge had en de oude staatssecretaris Pensioen i dat blijkt ook uit het Kerstzaal- Joop van der Heijden. Dit jaar wist voetbaltoernooi dat de Leidsche ik eigenlijk niemand meer te ver- Football Club dit jaar voor de ne- zinnen, ik heb nog even aan Prins gende keer organiseert. Claus gedacht, maar dat werd na- Aan het massale evenement tuurlijk een beetje te gek. Ik heb werken maar liefst 21 verenigingen nu Wout Holverda en jullie hoofd- mee die zondag allemaal twee redacteur Koos Metselaar weten te teams naar de Groenoordhallen af- strikken", vaardigen. De hoofdklassers Wil helmus en UVS, met de zaalvoet balinternationals Mario Faber Hans van Leeuwen, moeten de smaakmakers worden van het toer- Het is nauwelijks voor te stellen nooi dat 's ochtends om half tien dat Flip Massaar ooit bij LFC zal begint (de finales beginnen om vier afzwaaien als manusje van alles, uur). maar toch kondigt de 'beheerder' De aanzet tot het Kerstzaalvoet- van de bestuurskamer van de Bos- baltoernooi werd gegeven in de huizerkadeclub zijn afscheid aan. strenge winter van 1977 toen Al- "Als ik van het bestuur de be- bert Klunder het plan opperde om voegdheid krijg, help ik volgend de stilte in het voetbalwereldje te jaar nog één keer mee het doorbreken met een groots opge- Kersttoernooi te organiseren, maar zet zaalvoetbaltoernooi. Met zijn dan is het afgelopen. Ik heb ook clubgenoten Flip Massaar en de in- het eeuwige leven niet en volgend middels overleden Henk van der jaar word ik 69 dus... Uiteraard blijf Leek gaf Klunder zijn plan binnen ik wel bij LFC betrokken, maar ik veertien dagen gestalte. ga bijvoorbeeld niet meer stand en Het toernooi werd een groot sue- land af om advertenties voor het ces en trok maar liefst drieduizend clubblad of een programmablad bezoekers. "Iedereen was enorm binnen te slepen. Ik weet niet of er enthousiast", kan Massaar zich als nog zo'n gek te vinden is die bij de dag van gisteren herinneren, weer en wind op z'n fietsie klau- "en in de krant stond: 'Flip Mas- tert, maar daar zullen ze bij LFC saar bracht na drie maanden de bal wel wat op vinden. Er lopen bij de weer aan het rollen'. Dat was hart- club genoeg mensen rond die hun stikke leuk". handen uit de mouwen willen ste- Bij die ene keer zou het niet blij- ken. In elk geval heb ik ze vroeg ven, want Massaar en consorten genoeg gewaarschuwd dat ik met besloten van hun geslaagde experi- pensioen ga", ment een jaarlijks terugkerend fes- Publieke belangstelling neemt af Flip Massaar in de nu nog lege Groenoordhallen waar zondagmorgen om half tien het negende Kerstzaalvoet- baltoernooi van LFC losbarst: "Er lopen bij de club genoeg mensen rond die hun handen uit de mouwen willen MILAAN (ANP) - De balans van het jaar 1986 slaat voor het Italiaan se voetbal negatief uit. Ondanks dat de spanning in de competitie is toegenomen, trokken de dure ve detten in de Serie A tijdens de eer ste helft van het seizoen 300.000 toeschouwers minder dan vorig jaar in dezelfde periode. De vroeg tijdige uitschakeling van het Ita liaanse nationale elftal tijdens de wereldtitelstrijd in Mexico en om koop- en belastingschandalen van de afgelopen zomer worden be schouwd als de oorzaken van de sterk teruggelopen belangstelling. Zelfs de tribunes bij Napoli ver tonen meer lege plekken dan voor de zomer. Diego Maradona, de Ar gentijn die de eindronde van de wereldtitelstrijd in Mexico een ei gen gezicht gaf, zorgde voor een (foto Loek Zuyderduin) explosieve verkoop JOHANNESBURG (GPD) De terwijl de overige bonden alles i grootste Zuidafrikaanse sport bond, die van de voetballers (NSL, National Soccer League) heeft een van haar belangrijkste sponsors, het Japanse concern National Pa nasonic, verzocht een einde te ma ken aan een jaarlijkse sponsoring van circa 500.000 gulden. Aldus heeft woordvoerder Abdul Bham- jee van de NSL medegedeeld. De reden voor deze opzienbarende stap is het feit, dat Panasonic ook een omstreden tournee van een 're bellen-team' van Australische cric keters, dat op dit moment in Zuid deze tournee mogelijk gemaakt door een som van 2 miljoen gulden het werk stellen om desondanks sportcontacten met de rest van de ter beschikking te stellen, wereld te blijven onderhouden, stelt de NSL dat de boycot terecht is. De NSL weigert dan ook inter nationale sportcontacten aan te gaan, zolang de apartheid in Zuid Volgens NSL-woord voerder Bhamjee wordt Panasonic voor de keus gesteld: of stoppen met de sponsoring van de omstreden Au- Afrika niet defenitief is verdwe- stralische cricketers of ophouden En dit heeft weer alles te ken met het feit, dat voetbal in eerste plaats een sport van de zw te bevolking is. De andere populaire sporten Zuid-Afrika cricket, golf, rugby, snooker, surf, zeilen worden ge- Afrika plaatsvindt, sponsort en wel domineerd door de blanken en de- met een bedrag van maar liefst 2 ze proberen op allerlei JAAP VISSER miljoen gulden. De beslissing van de NSL om het contract met sponsor Panaso nic eenzijdig op te zeggen, heeft al les te maken met politiek. Net zo als alle andere Zuidafrikaanse sportbonden heeft ook de NSL te maken met de internationale sport- boycot tegen Zuid-Afrika. Maar internationale sportboycot te door breken. Hiervoor zijn met het sponseren van de NSL: „Wij weten dat zij graag door wil len gaan met ons financieel te on dersteunen, maar dan moeten ze een keus maken. Wij vinden het een schandalige zaak wanneer Na tional Panasonic zoveel geld in een elite-tournee steekt, dat niet het land dient, doch slechts een blanke minderheid. En dat in een tijd dat geld- de zwarte bevolking getroffen wordt door armoede, slechte huis vesting, werkloosheid en apart- bedragen nodig en deze worden geleverd door het bedrijfsleven, Op dit moment vindt er bijvoor- heid","aldus Bhamjee. beeld een tournee van Australische cricketers door Zuid-Afrika plaats en Panasonic, die dus tevens de NSL financieel ondersteunt, heeft tijn te maken. Hoewel de publieke belangstelling nooit meer zo groot is geweest als voor de ouverture, springt LFC toch elk jaar bijna moeiteloos uit de kosten. Dankzij Flip Massaar die er steeds weer in slaagt om tijdens zijn strooptocht langs de Leidse middenstand vol doende sponsors te werven. Dat doet Massaar op zyn geheel eigen manier zoals de directeur van de Leidse Spaarbank ooit heeft ondervonden. Massaar: "Ik ben daar een keer zomaar binnen gestapt en heb een onderhoud met de directeur aangevraagd. Ik had die man nog nooit ontmoet, maar ik zei tegen de receptioniste: 'Zegt u maar dat de heer Massaar van geroepen en begint die directeur VOORSCHOTEN - Twee maanden geleden nog speelde Tony Benford voor de wereld van: 'Ha Flip, hoe is het met jou en kampioen bij de profs, de Boston Celtics, maar op Tweede Kerstdag valt deze 22-jarige hoe is het met je gezin. Je hebt toch spelverdeler in de Vliethorst te bewonderen. Met Emill Hagens, als oud-speler van Lei- had" ikmdusleiüe?rowe"m™n' pró": den geen onbekende in deze contreien, leidt Benford de aanval van landskampioen bleempje met de' club. Maar dat Nashua Den Bosch dat op het 18de Blitz-toernooi de vorig jaar gewonnen trofee dient te dus zo opgelost, want hjj stel- verdedigen. De sponsor-manager van Natio nal Panasonic, Theo Pienaar, sprak de hoop uit dat de problemen met de NSL kunnen worden opgelost: „Wij willen niet graag stoppen met de sponsoring van de NSL. In ja nuari komen we bijeen met de NSL en misschien is er nog een weg te vinden om uit de moeilijk heden te geraken. Wij zijn, als be drijfsleven, uiterst tevreden over onze sponsoring van de NSL en we menen dat we ook een bijdrage hebben geleverd aan de uitbouw van de voetbalsport in Zuid- Afri ka". Overigens, Panasonic hoeft van de 2 miljoen gulden, die aan de Au stralische cricketers is toegezegd, in feite slechts 200.000 gulden te betalen. De rest kan van de belas ting worden afgeschreven. Maar dat is ook nog iets wat de NSL steekt. Bhamjee: „Uiteindelijk be taalt de belastingbetaler voor deze cricket-tournee, dus ook de zwarte bevolking, die niets van cricket moet hebben, maar van voetbal houdt". Die toch vrij onverwachte hulp van buitenaf zal de door Ruud Harre- wijn getrainde ploeg hard nodig hebben ook, want hoewel drievou dig winnaar Leiden voor het eerst hoop gegooid. De als nummer laatst geeindigde profploeg Tweede keus Benford, door Den Bosch aangetrokken in verband sinds mensenheugenis ontbreekt tot elke ploeg aan de beurt is ge- doel heeft om het evenwicht tus sen de groten en de kleintjes jaar- lijkt de bezetting van het traditio nele toernooi sterker dan ooit. Twee topteams uit het basketbal- gekke Israel - Hapoel Holon en Ha- poel Galil - geven namelijk acte de presence en die zullen niets nala ten om het voor Den Bosch zo moeilijk mogelijk te maken. Moeilijk maken ze het in elk ge val ook voor organisator Rob Knij- nenburg die vorig jaar en in ver band met het optreden van Hapoel Tel Aviv de Vliethorst moest laten ontruimen vanwege een bommel ding. De veiligheidsmaatregelen zijn ditmaal aanzienlijk verscherpt, eerste keuze van de kampioen uit hetgeen ook geldt voor het Haar- Boston die aanvankelijk competitie van 24 NBA-teams mag met de langdurige blessure van ex- Leiden speler Jerry Beck, hield het niet lang vol in het profwereldje waarin per jaar hooguit plaats is )'n vijftien tot twintig zeer de eerste keuze doen, de i voorlaatst de tweede, net zo lang i dat tot getalenteerde nieuwkomers. andere 280 geselecteerden vallen direct of onderweg uit de caroussel lijks bij te stellen. De vier grote die onverminderd en in hoog tem de meteen voor om te gaan spelen om de Leidse Spaarbank wisselbo kaal". Behalve in het aantrekken van sponsors is Massaar inmiddels ook LEIDEN - Drie boksers van de boksvereniging Leiden hebben de ze week verdienstelijke resultaten geboekt. In het Friese Drachten vestigde weiter Peter Mink de aan dacht op zich door via ko te win nen van De Jong. Zwaargewicht Erik Rademaker kwam met Brach- tenaar Vin een onbeslist overeen. Superzwaargewicht Ben Smeenk en zijn tegenstander Bakker kwa men tot datzelfde resultaat. Revanche Oase LEIDEN - De handbalstersvanOa- l'an^Tecemt'r tot -rdt gch^d met die Bannister, met zijn 2.05 meter se hebben gisteren op het veld ge- waar genoemde teams uit Israel lijk gekregen. Vorige maand be- eveneens meedingen naar de sloot de Bond dat het met 13-12 ge- hoofdprijs. wonnen duel tegen Vires et Celeri- Van die randzaken zal Benford één van de grootste talenten tas overgespeeld moest worden allemaal nog geen weet hebben. Amerika. Maar drie dagen omdat de arbiters een Goudse Aan het begin van dit seizoen werd zetten speelster te lang op de strafbank de student (basketbal) van de uni- der eei hadden laten zitten. Oase vocht die versiteit van Texas door de Boston beslissing tevergeefs aan. Gister- Celtics aangetrokken als hun num- avond stonden de teams weer te- mer één keus in de draft. In die genover elkaar. Oase won, na een jaarlijkse schiftingsronden worden 10-5 ruststand, met 10-9. de beste 300 college-spelers op een teamsporten in de Verenigde Sta ten - American Football, honkbal, basketbal en ijshockey - kennen zo'n jaarlijkse draft. Zuil Benford in zijn geval werd de po doordraait. Wie niet mee kan komen dondert er onverbiddelijk uit, aan reputaties heeft deze kei harde bussiness gewoon maling. Dat bijvoorbeeld ondervond Ken Bannister, jarenlang een steunpi laar bij de New York Knicks, maar op Tweede Kerstdag net als Ben ford aanwezig in De Vliethorst in Voorschoten. draft, bijvoorbeeld door een tus- toch geen kleine jongen, paste niet ïK sentijdse overgang van spelers) de hand had gelegd op Len Bias, die op dat moment te boek stond als langer meer bij de Knicks die, ge heel in overeenstemming met de huidige tendens in de NBA, op teerden voor nog groter, nog lan ger, nog sterker. Met Patrick Ewing (2.13 meter), Bill Cartwright (2.18) en Pat Cummings (2.12) staat er inderdaad een voorlijn waar je U Maryland aan een dodelijke dosis tegen zegt, hoewel dat in de uitsla- cocaïne, een zaak die enorme op- gen tot op dit moment bepaald niet zijn handtekening on- nilj oenencontract bij de Celtics overleed de student schudding veroorzaakte Amerikaanse sportwereld. de tot uiting komt. De Knicks, die in middels coach Hubie Brown de Madison Square Garden uitsme ten, staan met een record van 5 ge wonnen en 20 verloren wedstrijden troosteloos onderaan in de profli ga. Schrale troost is dat als dat zo blijft ze straks bij de draft opnieuw als eerste mogen kiezen. Net als twee jaar terug. MELBOURNE (DPA/UPI) - In de Australische tennisploeg stonden de zenuwen voor de Da- viscup-finale tegen Zweden vier dagen tevoren tot het uiterste ge spannen. Pat Cash kon de span ning niet langer opkroppen. Na een verloren set bij de trai ning tegen zijn dubbelspelpart ner John Fitzgerald, botvierde de Australische nummer één gis teren zijn woede eerst op zijn verzameling rackets. Twee daar van overleefden de handelswijze van hun eigenaar niet. Ogen schijnlijk opgelucht door de uit barsting, waarbij hij een deel van zijn frustaties had geuit, vertrok Cash daarop na de kleedkamer. De warme douche en de nette kleren maakten van de Austra liër ogenschijnlijk weer een keu rige, beschaafde vent. Toen Cash, die werd vergezeld door zijn Noorse vriendin Anne Brit Kristensen en hun vijf maanden oude zoontje Daniel, bij het verlaten van de kleedka mer een Australische televisie ploeg ontwaardde, kwamen de frustaties weer boven drijven. Hij stapte zonder een woord te zeggen recht op cameraman Mi ke Patterson af en verkocht hem een rechtse directe op het oog. De woede bleek nog steeds niet bekoeld te zijn. Een poging de aanwezige, en driftig knippende, fotografen hun camera's afhan dig te maken, stuitte op verzet van de foto-journalisten. Slechts met een gezamenlijke inspan ning konden zy Cash van verder geweld afhouden. De Australische coach Neal Fraser nam, toen hij gehoord had »van het optreden van zijn ster, Cash in bescherming. „Pat is een uiterst gevoelige jonge speler, die zich op de misschien wel be langrijkste wedstrijd uit zijn loopbaan voorbereidt. Toen het in de training niet naar wens ver liep, was hij zo ontevreden dat al le spanningen naar buiten kwa men. Vergeet niet dat Pat een moeilijk jaar achter de rug heeft. Hij moest na een rugoperatie weer helemaal opnieuw begin nen en dat heeft veel van hem ge vergd." Of de Australische tennisbond het optreden van de 21-jarige Cash ook zo makkelijk zal ver- goeilijken, moet nog blijken. Een woordvoerder kondigde gisteren aan dat er zeker een onderzoek naar het gedrag van de Australi sche hoop in het finale tegen de Zweden zal komen. Intussen speelt Bannister voor het nog altijd lieve sommetje van 150.000 dollar per jaar zijn wed strijdjes in Israel. Hij doet dat by Hapoel Holon aan de zijde van in ternational Offer Jacobi. Holon, sa men met Hapoel Galil tweede op de ranglijst achter Maccabi Tel Aviv, zegde de Voorschotense or ganisatie overigens toe met nog wat extra-versterking naar Holland te komen. De naam van Lavon Brussel. Behalve vuurwerk van de Mercer viel daarbij, geen onbeken- spectaculaire Amerikaan Chero- de in Nederland. Vorig jaar dunkte de tot Israeli genaturaliseerde Amerikaan voor Hapoel Tel Aviv de planken uit de vloer. Bij Hapoel Galil is Schmuell Zissmann de grote publiekstrek ker. Hij is de spelverdeler van het nationale team. Galil beschikt over de Amerikanen Terry White en Curtis Berry èn brengt verder nog de genaturaliseerde Yank Dan Smith in het veld. Vierde deelne mer in Voorschoten is Maccabi kaarten. De club uit Napels ver kocht 58.129 abonnementen. Napo li geeft de toon aan in de competi tie en staat eerste met twintig pun ten uit dertien wedstrijden, maar ontving 20.000 toeschouwers min der dan vorig jaar. Landskampioen Juventus ver keert in een crisis. De rijkste orga nisatie van het Italiaanse betaald voetbal deelt de derde plaats met Verona en AC Milan. De Europa cup 1-winnaar van 1985 leed zon dag een gevoelige nederlaag (4-1) tegen Sampdoria Genua. Zelfs de Turijnse sportkrant Tuttosport heeft de hoop opgegeven dat „Ju- ve" dit seizoen landskampioen wordt. „Inter is nog de enige rivaal van Napoli", zo becommentarieer de de krant de tegenvallende pres taties van Juventus. Inter Milan, met topscorer Alessandro Altobelli (acht treffers) in zijn midden, staat tweede met twee punten achter stand. Trainer Rini Marchesi van Ju ventus krijgt vrijwel wekelijks kri tiek van pers en publiek. Michel Platini, de voormalige spil van de miljoenenploeg en van het Franse elftal, kan nauwelijks meer iets goed doen. De vedette maakte een uitgebluste indruk. „Platini heeft zyn hoogtepunt schijnbaar gehad. De tijd dat hij garant stond voor twintig doelpunten per seizoen, is voorbij", verklaarde Marchesi. Het wachten is op Ian Rush. Fiat-direc teur Gianni Agnelli, de suikeroom van Juventus, contracteerde de spits van Liverpool de afgelopen zomer al voor het seizoen 1987/'88. De voetbalgrenzen gaan pas dan weer open voor buitenlanders. Twijfels over Spelen van '96 in Athene ATHENE (UPI) - Lam bis Nikola- ou, voorzitter van het Griekse Olympisch Comité, heeft gisteren gezegd dat hij eraan twijfelt of Athene in 1996 de Olympische Spelen wel kan organiseren. Het is de bedoeling, dat Athene het eeuw feest van de moderne Olympische Spelen viert op de plaats waar ze werden ingezet. In oktober leverde Nikolaou bij het Internationaal Olympisch Comité een bereid verklaring in. „Als we de komende zes maanden niet een aantal grote stappen voorwaarts doen, kunnen we het idee beter vergeten", ver klaarde voorzitter gisteren. Nikolaou rekende voor dat er 1,2 miljard dollar, ofwel 2,7 miljard gulden, nodig zyn voor de bouw en verbetering van de verschillende sportakkommodaties naast de kos ten voor de constructie van twee Olympische dorpen en de aanleg van een nieuw vliegveld en een metro. Nikos Filaretos, het Griekse lid van het IOC, sprak dinsdag van een aantal tragische vergissingen, begaan door Griekse enthousias ten. Hij vroeg zich af of het IOC in 1990 wel voor Athene zal kiezen, als op dat moment niet tachtig pro cent van de infrastructuur gereed Athanassios Tzartzanos, lig lid van het nationale Olympisch Comité, was optimistischer. „Athe ne kan te allen tijde een succesvol bod doen". Hij wilde de Olympi sche plannen in handen geven van particuliere ondernemers. „De re gering kan het organisatie-comité overdoen aan verschillende Griek se magnaten en hen de vrije hand geven". Volgens Tzartzanos dient haast gemaakt te worden met de aanleg van een nieuw vliegveld, waarvoor jaren geleden al de bodem werd ge prepareerd. Op de plaats van het huidige vliegveld kunnen stadions. Olympische dorpen en andere sportakkommodaties verrijzen. Beelduit een grijs verleden bij Blitz. Maar Emill Hagens (6) is nog altijd van de partij, zij het ditmaal voor Den Bosch. (foto archief) kee Rhone ,behoeft er van dat team niet al teveel verwacht te worden. Afgezien van Oostende destijds zag geen Belgische ploeg ooit kans om bij Blitz potten te breken. De wedstrijden op Tweede Kerstdag beginnen om 13.00 uur en om 15.00. Na de pauze volgt om 19.00 het duel om de derde en vier de plaats. De finale neemt een aan vang om 21.00 uur. Behalve team- prijzen zyn er ook weer de indiv- duele prijzen voor de beste speler, de topscorer en toprebounder. AD VAN KAAM LONDEN (DPA) - Als alle plan nen doorgaan speelt Luton Town binnen enkele jaren in de grootste „voetbaltempel" van Europa. De gemeente van de stad bespreekt binnenkort een door een bouwonderneming in gediend plan, dat uitgaat van een ultra-modern stadion met 120.000 zitplaatsen. De kosten van het luxueuze stadion be dragen bijna zeshonderd mil joen gulden. De bouwonderneming wil in het complex eveneens een groot winkelcentrum, een hotel met zeshonderd bedden en en kele expositieruimten huisves ten. Het Wembley-stadion, waar al meer dan zestig jaar alle bekerfinales en interlandwed strijden van het nationaal elftal worden afgewerkt, lijkt die mo nopoliepositie kwijt te raken. De Engelse voetbalbond over weegt die wedstrijden in het nieuwe stadion van Luton Town onder te brengen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9